NS vinden toegestane prijsverhoging te laag m PZC Scheiden stroomnetten kost klant geld KijkshopKnaller Met beetje lef snel in IJburg Justitie overweegt vervolgen casino's Twee procent van klanten thuiszorg weg om bijdrage Directie heeft te weinig zicht op rendement Brinkhorst wil geld voor scheepsbouw lospeuteren Automobilist schept vier jonge meisjes De Grave neemt afscheid Dumbo op 'seksvakantie' Blijdorp Ontslagen bij Free Record Shop Tweeling baas in Madurodam Regenboogvlag mag weer Oranjes diep getroffen door medeleven donderdag 1 april 2004 door Dylan de Gruijl UTRECHT - De maximale jaar lijkse prijsverhoging van het treinkaartje die staatssecretaris Schultz (Verkeer) de Nederland se Spoorwegen wil toestaan geeft 'te weinig perspectief op rendement'. lat zeggen de Nederlandse irwegen over de con- l-concessie die Schultz op stelde. Die geeft de NS tot 2015 'hetalleenrecht om op het hoofd- iraünet - de belangrijkste spoor lijnen - te rijden. De NS en het (ministerie van Verkeer en Wa- _terstaat zijn hierover nog in on- jderhandeling. Volgens de Spoorwegen is er jnog geen akkoord bereikt op Jtwee 'cruciale punten' van de fi- Ijnanciële paragraaf. Ten eerste is dat de toegestane prijsstijging Ivan het treinkaartje. Staatsse cretaris Schultz wil de taxieven maximaal twee procent boven de inflatie laten stijgen. De NS kunnen daar niet mee le ven. „We moeten wel uitzicht hebben om rendement te ma- jken", zei gisteren een woord voerder. Het bedrijf wil onder i-meer de mogelijkheid hebben •omde extra infraheffing - de be- lasting voor gebruik van het spoor - door te berekenen in het treinkaartje. Nu is dat nog wel van staatssecretaris Schultz stelt harde eisen aan de NS. Het bedrijf moet de komende tien jaar aanzienlijk beter gaan pres teren. In 2007 moet al 87 pro cent van de treinen op tijd lij den. Dat is nu nog 83 procent. Verder dienen treinen schoner te worden en het aantal zitplaat sen in de spits groter. Boete Mocht blijken dat de NS niet aan de eisen voldoen dan wordt een boete opgelegd. De conces sie sluit overigens niet uit dat er op rustige, verliesgevende spoor lijnen minder treinen mogen worden ingezet. Reizigersorganisatie Rover vindt de eisen 'magertjes'. In oude overeenkomsten tussen de rijksoverheid en de NS uit 1995 werd nog uitgegaan van een punctualiteit van 95 procent in 2007. „De NS worden dus ge matst." Ook het schrappen van treinen op rustige lijnen is tegen het ze re been van de reizigersorganisa tie. „De Nederlandse Spoorwe gen hebben ooit het monopolie gekregen om met de winst op de dikke lijnen, de onrendabele lij nen te blijven exploiteren. Wij vinden dat er meer moet worden gekeken naar reizigerskwaliteit dan punctualiteit", zegt de woordvoerder. De consumentenorganisaties brengen binnen zes weken ad vies uit over de concept-conces sie. Daarna gaat het voorstel voor behandeling naar de Twee de Kamer. GPD door Henk van Lierop DEN HAAG - Minister Brink horst van Economische Za ken zal zich binnen het kabi net sterk maken om ondanks extra bezuinigingen toch door te gaan met subsidie aan de scheepsbouw. Vrijwel de hele Tweede Ka mer zette de D66-bewinds- man gisteren onder druk om hiertoe over te gaan, nadat Brinkhorst had gezegd op zijn eigen begroting geen geld meer te hebben. Bovendien voelde hij er weinig voor om bedrijven kunstmatig over eind te houden. Niettemin moest Brinkhorst beloven om bij de besprekin- gen over de voorjaarsnota, een tussenstand over de finan ciën van het Rijk, met de 'vuist op tafel te slaan' om extra geld voor de scheeps bouw te krijgen. De Kamer overlegde met de bewinds man over rijkssteun aan het noorden van het land. De Gro ningse gedeputeerde Gerrit sen en de Friese gedeputeerde Bijman overhandigden Brink- horst een rapport waarin aan gedrongen wordt op voortzet ting van de steun aan de scheepsbouw. Zij toonden zich 'heel blij' met de afloop van het overleg. Minister Brinkhorst zal maan dag in Rotterdam met verte genwoordigers van de scheepsbouwsector overleg gen over de toekomst van de bedrijfstak. ANP Treinstellen Verder bestaat er nog geen over eenstemming over de mogelijke overdracht van treinstellen na 2015. Als de NS dan het alleen- Irecht voor het hoofdrailnet ver iest, moeten een paar honderd jtreinen aan de nieuwe concessie houder worden overgedi'agen. Over de andere paragrafen zijn ;beide partijen het al wel eens ge- iworden. De concept-concessie HJP^BÊÊÊKfÊKÊÊtm^ BOTTERDAM - Bij een aanrij- |47 ding op de Statenweg in Rotter- 133 dam zijn gistermiddag vier jon- ge meisjes gewondgeraakt. IOC 118 Een 20-jarige automobilist 116 schepte de kinderen, drie zusjes l6(i van 5, 8 en 10 jaar en een 5-jarig 14 meisje, toen ze een zebrapad overstaken. Eén meisje is zwaar- 'gewond en liep volgens de poli- 160 tie zeer ernstig hoofdletsel op. 163 Twee andere kinderen hebben Het vierde meisje tl-kwam er met lichtere verwon- ,27 dingen van af. De slachtoffers zijn naar het Erasmus Medisch "Centrum gebracht. De Vlaar- dingse automobilist is aangehou den De emoties onder ouders en fa milieleden van de meisjes liepen hoog op. Het ongeval gebeurde voor de ogen van de moeder van een van de 5-jai*ige meisjes. De politie bracht haar en de andere familieleden naar het bureau om te kalmeren en schakelde slachtofferhulp in. ANP AMSTERDAM - Een fietser rijdt vanuit Diemen over de nog niet voor het verkeer geopende nieuwe brug in de richting van de jongste Amsterdamse stadswijk IJburg. Morgen wordt de Oostelijke ontsluiting van IJburg officieel geopend voor het verkeer door de wet houders van Amsterdam, Muiden en Diemen. Met de opening van de weg wordt de tweede toegangs weg naar IJburg een feit. foto Ronald Bakker/ANP van onze redactie economie DEN HAAG - Rampzalig, desa streus en draconisch. Zo rea geren de bestuursvoorzitters van Essent, Nuon en Eneco op het voorstel van minister Brink horst (Economische Zaken) om de stroomnetten af te splitsen van de energiebedrijven. Vol gens M. Boersma (Essent), L. van Halderen (Nuon) en R. Blom (Eneco) krijgt de klant door de splitsing een hogere energierekening. Eneco en Essent zullen des noods de Europese rechter in schakelen om de plannen van Brinkhorst te laten toetsen. Ze ker als de afsplitsing het karak ter van een onteigening krijgt, zegt bestuursvoorzitter Blom van Eneco. Volgens hem staat de gedwon gen afsplitsing van de stroom netten niet in verhouding tot het doel dat de minister beoogt: vrije concurrentie op de Neder landse energiemarkt. „We heb ben nu een zeer krachtige regule ring van de sector, waarbij het eigenaarschap van de netten geen rol speelt", zegt zijn colle ga, bestuursvoorzitter Van Hal deren van Nuon. „Er is een markt die werkt. Dat blijkt wel uit het feit dat dertig procent van de klanten al een andere le verancier of een ander product heeft gekozen. Er is nog nooit één klacht ingediend bij de toe zichthouder dat iemand niet naar een andere leverancier kan overstappen. En ik heb nog nooit één bewijs gezien van de veronderstelling dat wij het eige naarschap van ons netwerk mis bruiken. De minister zoekt een oplossing voor een probleem dat niet bestaat." De afsplitsing van de netwerken betekent extra kosten voor bij voorbeeld nieuwe computersys temen en aparte call centers, zegt Boersma van Essent. „De klant gaat dat betalen. Dat geldt ook voor de kosten die bui tenlandse energiebedrijven ma ken om ons over te nemen. Dat moet worden terugverdiend en dat gaat via de klant." Reuzen Hij is het eens met Blom en Van Halderen die zeggen dat de Ne derlandse energiebedrijven door het voornemen van minister Brinkhorst 'hapklare brokken' worden voor de grote Europese spelers op de energiemarkt. Reu zen als het Franse EdF en de Duitse Eon en RWE staan klaar om de Nederlandse energie markt te veroveren. Van Halderen zegt dat er door samenklontering op de Europe se markt 'minder aanbieders ko men, dus ook minder concurren tie'. Blom: „Of zij bereid zijn om te investeren in productievermo gen in Nederland, is de vraag. Zij moeten eerst in hun thuis land volop investeren. Daardoor komen wij met een verouderd productiepark komen te zitten, terwijl het verbruik van stroom toeneemt. Dan kan onvoldoende capaciteit ontstaan, waardoor bepaalde gebieden misschien moeten worden afgeschakeld." Boersma bestrijdt dat er een 'ge lijk speelveld' op de Europese energiemarkt ontstaat. Buiten landse bedrijven mogen hun net werk behouden. Daardoor ont staat oneigenlijke concurrentie. Blom: „Daarom is deze maatre gel draconisch en uniek in Euro pa. "GPD (Advertentie) 3 Ik. WEË.T PRECIES HdE~lE AIOET, /VAArtra. 'K MM MA knerp." door Guus Mater AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam onderzoekt of Holland Casino kan worden vervolgd wegens witwaspraktijken. Het politieon derzoek naar mogelijk illegale praktijken bij het staatscasino is twee maanden geleden afge rond. Volgens een woordvoerder van het OM valt nog niet zeggen of er sprake is van strafrechte lijk handelen binnen Holland Casino. Een voormalig medewerker van Holland Casino deed in septem ber in de media zijn verhaal over het witwassen van crimi neel geld aan de speeltafel. Cri minelen zouden daarbij door Holland Casino geen strobreed in de weg worden gelegd. Minis ter Doxmer (Justitie) zei in no vember nog dat in Holland Casi no's geen grootschalige witwas- praktijken plaatsvinden. Een besluit over eventuele ver volging valt niet op korte ter mijn te venvachten. „Fraudeon derzoeken duren altijd lang. We bestuderen het dossier en kijken of aanvullend onderzoek nodig is. Een beslissing laat al gauw een paar maanden op zich wach ten", zei de parketwoord voer der. GroenLinks, SP en minder stel lig ook de PvdA in de Tweede Kamer willen een spoeddebat over de zaak met Donner. Die heeft volgens GroenLinkser Ven- drik de Kamer 'op zijn minst on volledig en misschien onjuist' geïnformeerd over Holland Casi no. CDA, WD en D66 willen eerst een brief van de minister. Ze vrezen dat een spoeddebat het onderzoek 'kapotmaakt'. Holland Casino liet weten dat het nauwgezet de wet- en regel geving volgt. Ook stelt de organi satie alle medewerking te heb ben verleend aan het politieon derzoek. ANP Aluminium stoel Verstelbaar in 5 standen. Met hoofdkussen. Blauw gestreept. Art. nr. 103661 DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren afscheid genomen van Frank de Grave. De WD'er verlaat de poli tiek om voorzitter te worden van het College Tarieven Ge zondheidszorg. De Grave (48) werd in 1982 voor het eerst lid van de Twee de Kamer. Begin jaren '90 was hij enkele jaren wethouder en loco-burgemeester in Amsterdam. In 1996 keerde hij te rug naar Den Haag om staatssecretaris van Sociale Zaken te worden. Van 1998 tot 2002 was hij minister van Defen sie. Daarna werd hij weer Kamei'lid. Kamervoorzitter Weisglas noemde hem gisteren in zijn afscheidsspeech 'een politieke duizendpoot'. ANP ROTTERDAM - Vi'ouwtjesolifant Dumbo uit de dieren tuin van Antwerpen is opnieuw op 'seksvakantie' in Rot terdam. De dierentuinen hopen clat Dumbo tijdens haar verblijf in Blijdorp wordt gedekt door bul Alexander. Een eerder bezoek, in 1999, bleef zonder resultaat. Dumbo is met haar 32 jaar al op leeftijd en heeft nog nooit levende jongen voortgebracht. Een tweeling die zij ooit baarde kwam dood ter wereld. GPD CAPELLE A/D IJSSEL - Free Record Shop heeft acht mensen ontslagen wegens diefstal en verduistering. De medewei-kers van het distributiecentrum in Capelle aan den IJssel zouden voor honderdduizenden euro's cd's, dvd's en computerspelletjes hebben gestolen. Dat zei di recteur H. Breukhoven gisteren. Free Record Shop heeft nog acht anderen op non-actief gesteld van wie het veimoeden bestaat dat ze bij de dief stal betrokken zijn. Volgens Breukhoven worden zij deze week zo goed als zeker ook ontslagen. Zijn bedrijf heeft bij de politie aangifte gedaan. ANP DEN HAAG - Een zeventienjarige tweeling uit Den Haag leidt vanaf 13 april de nieuwe jeugdgemeenteraad van Ma- durodam. Jeroen Grasveld, leerling van het Maerlant Ly ceum, wordt die dag in de echte raadzaal aan het Spui geïnstalleerd als burgemeester van de miniatuurstad. Zijn even oude broer Robert Jan wordt loco-burgemees ter. Loco-burgemeester Louise Engering (WD) van Den Haag is aanwezig bij deze plechtigheid, die het afscheid betekent van de huidige burgemeester van Madurodam, Sharon Rahmee. GPD AMSTERDAM - Homo's mogen weer de regenboogvlag uithangen in Amsterdam. Het bestuur van het stadsdeel Centrum heeft dat gisteren laten weten. Het stadsdeel stelde begin maart een verbod voor op het uithangen van de vlag, maar dat leidde tot een storm van protest van de homobeweging. Het stadsdeel meende eerst dat regenboogvlaggen onder het mom van een eman cipatoire uiting vaak als reclame werden gebruikt. ANP Zonder verkoper shop je goedkoper door Frouke Houtman DEN HAAG - Het invoeren van een hogere eigen bijdrage voor de thuiszorg heeft in zes weken tijd geleid tot bijna 8500 opzeg gingen. Daarmee heeft twee pro cent van de 430.000 mensen die van deze voorziening gebruik maakt, de thuishulp de deur uit gedaan. Dit blijkt uit een onder zoek in opdracht van staatsse cretaris Ross (Volksgezond heid). De hogere eigen bijdrage geldt vanaf 1 januari. De Tweede Kamer had op onder zoek aangedrongen na berich ten over een massale leegloop. Volgens Ross is er geen reden DEN HAAG - Prins Bernhard, zijn vier dochters en zijn schoon zoon Pieter van Vollenhoven hebben gisteren namens de ko ninklijke familie hun dank uitge sproken voor 'de blijken van me deleven en waardering' die de af gelopen dagen zijn ontvangen na de dood van koningin Julia na. Via de Rijksvoorlichtingsdienst liet de familie weten: „Wij allen zijn diep getroffen door de ontel bare blijken van warm medele ven en waardering bij het over lijden van mijn vrouw, onze moeder en grootmoeder. De her inneringen aan haar mooie, moeilijke leven in een veelbewo gen tijdperk belichten evenzove- le aspecten van haar veelzijdige persoonlijkheid. Vanuit haar le vensovertuiging en naastenlief de heeft zij, eigenzinnig, harte lijk, met gevoel voor humor en een grote liefde voor de natuur, haar bestemming als Koningin en Moeder zinvol inhoud gege ven. Zij laat een blijvende in druk bij ons allen achter door haar betrokkenheid bij mensen en haar warme belangstelling voor alles wat de samenleving beweegt. Onze grote dank gaat uit naar U allen die op zo vele manieren uw deelneming tot uit drukking hebt gebracht." ANP om haar beleid aan te passen, ook al omdat driekwart van de opzeggers een alternatieve oplos sing heeft gevonden. Familie, vrienden of vrijwilligers hebben het werk van de ^huiszorgers veelal overgenomen. In bijna al le gevallen is alleen de huishou delijke hulp stopgezet en niet de persoonlijke verzorging of vei- pleging. Uit het onderzoek blijkt dat het overgrote deel van de opzeggers vrouw is en een lichamelijke klacht heeft. Opmerkelijk is dat de gemiddelde opzegger 59 jaar is, een gezin heeft en meer ver dient dan andere cliënten van de thuiszorg. Een kwart van de opzeggers heeft nog geen oplos sing gevonden voor het wegval len van de hulp. Tot woede van SP en ChristenU- nie heeft Ross niet laten onder zoeken hoeveel cliënten hun thuiszorg gedeeltelijk stopzet ten. De partijen vinden dat nu nog steeds geen reëel beeld ont staat van het aantal opzeggin gen. De PvdA zegt te zijn ge schrokken van de cijfers. „Twee procent opzeggingen lijkt mis schien weinig", zegt Kamerlid Smits, „maar we hebben het over 8500 mensen die allemaal zorg nodig hebben." Veel thuis zorgcliënten zegden onmiddel lijk na het bekend worden van de verhoging van de eigen bij drage op. Hierdoor kunnen zij later verstrekte informatie zijn misgelopen, over gunstige rege lingen als het fiscaal aftrekken van thuiszorgkosten of aan vraag van bijzondere bijstand bij de gemeente. Zij willen mis schien toch van thuiszorg ge bruik maken als ze deze regelin gen wel kenden. Om deze opzeg gers tegemoet te komen, pro beert Ross ze die aanvullende in formatie alsnog te geven. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) telde sinds de verhoging van de eigen bijdrage zo'n 10.000 opzeggingen. De ver eniging komt naar eigen zeggen met een hoger cijfer omdat ze de opzeggingen over een langere pe riode onderzocht. De LVT zegt te verwachten dat de uitgaven voor thuiszorg dit jaar met circa 300 miljoen euro dalen. Dit zou komen door de verhoging van de eigen bijdrage en de strenge re regels voor toewijzing van thuiszorg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3