Betho is op zoek naar meer werk PZC Schoolstrijd op het voetbalveld Politiesurveillance traint op mountainbikes Zorgzame buren blijven onmisbaar Invoering verplichte sluitingstijd valt niet goed bij horeca b 15 Sociale werkplaats Midden-Zeeland moet financieel tekort wegwerken Vier jaar cel voor overvaller tankstations Wel netwerken, geen hekwerken GS geven subsidie voor herdenking Treintaxi blijft behouden Niet meer brommen over Jaagpad Borsele gaat culturele leven met prijs stimuleren donderdag 1 april 2004 rinor Jeffrey Kutterink GOES - De sociale werkplaats Betho in Goes gaat bezuinigen en tegelijkertijd proberen meer werk binnen te halen. Op die ma nier wil het bedrijf het verwach te tekort van 543.000 euro voor 2005 wegwerken. De Betho (officieel het Reïnte- gratiebedrijf Midden Zeeland) heeft een financieel tekort om dat het Rijk minder geld geeft. Grootste kostenpost voor de [Betho zijn de lonen. De afgelo pen vijf jaar bedroegen die MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige Vlissinger veroor deeld tot vier jaar cel voor het plegen van twee gewapende overvallen op tankstations. De man overviel samen met een mededader op 22 november vo rig jaar een medewerkster van het Esso-tankstation aan de rSloeweg in Vlissingen. Hij ■dwong haar geld en tele foonkaarten af te geven onder bedreiging van een pistool. -Bijna identiek was twee weken later op 6 december de overval op het Shell-tankstation aan de Statenlaan in Middelburg. Al leen de buit was beduidend min der. Opvallend was dat de over vallen op zaterdagmorgen vroeg [-werden gepleegd. liOffieier van justitie R. Ramme- -loo had zes jaar gevangenis i geëist. De rechtbank vond de i overvallen een zware vorm van l-criminaliteit, die traumatise rend zijn voor de slachtoffers. Maar er werd ook rekening ge l-houden met het feit dat de Vlis- |-singer gemakkelijk te beïnvloe den is. agenda REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur 500.000 euro per jaar. Het Rijk gaf de Betho subsidie voor het in dienst nemen van werklozen, maar die subsidie heeft het Rijk stopgezet. En daarmee brengt ze de sociale werkplaats in Goes in de moeilijkheden, stelt direc teur A. Leenhouts. Bezuinigen kan alleen nog met behulp van de 'kaasschaaf-me thode', zegt hij. Want veel vlees heeft de Betho niet meer op de botten. „We gaan bekijken waar we nog kunnen bezuinigen. Dat gaat van lonen tot kantoorarti kelen." De directie voert de be zuinigingen dit jaar door. Het gaat dan om een 'paar honderd duizend euro'. Ondertussen gaat ze samen met het dagelijks be stuur bekijken hoe ze de inkom sten van het bedrijf kan vergro ten. Dat kan alleen door meer werk binnen te halen. De sociale werkplaats krijgt van twee kan ten werk aangeboden: van het commerciële bedrijfsleven en van gemeenten. „Het bedrijfsle ven in de regio gaat op een posi tieve manier om met de Betho", benadrukt Leenhouts. „Die be steedt veel werk aan ons uit. Maar meer dan nu het geval is, zit er denk ik niet in. Dat komt door de concurrentie met de la ge lonen landen. Zo hadden we ooit een meubelmakerij. Dat soort afdelingen hou je niet vast door de concurrentie. Meubels worden elders veel goedkoper gemaakt." Toch leveren de werknemers van de Betho diensten voor be drijven in Zeeland, maar ook in andere delen van het land en België. Als het extra werk niet direct daar vandaan moet ko men, blijven de gemeenten over. En precies daarop gaan de direc tie en het bestuur van de Betho een beroep doen. Dringend verzoek Niet met het mes op tafel, zegt Leenhouts. Wel met een vriende lijk, doch dringend verzoek. „Negenennegentig procent van wat gemeenten aan de Betho uit besteden is hovenierswerk." Het werk voor gemeenten levert zo'n 20 procent op van de totale omzet. En dat kan nog wel iets omhoog, verwachten directie en bestuur. Daarbij spreken ze er gemeentebesturen ook op aan te letten op hoeveel geld andere ge meenten bijdragen. De directie en het bestuur den ken het geld wel te kunnen bin nenhalen. Leenhouts: „Als ik kijk naar wat we moeten bezui nigen en hoeveel extra werk we moeten binnenhalen, gaat het niet om onmogelijke getallen." STREEKACTIVITEITEN GOES - Vergadercentrum van de Stich ting Oosterscheldeziekenhuizen, 19.00 - 22.00 uur: Voorlichtingsavond voor ouders van kinderen met NLD; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00 - 10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00 - 13.00 uur: Be wegen voorcarapatiénten; Fruitteeltmuseum, 13.00 - 17.00 uur: Boomtoppers, op de fiets of te voet i Door de bomen het bos zien en de top- bomen om je heen; KWADENDAMME Berkenhof, Lange- 1 weegje 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- .ten en waterpartijen geopend voor pu- bliek; •-*s Landswelvaren, 19.30 uur: Jaarverga dering Wipschutters; THOLEN - Stoofstraat 8, 20.00 uur: .Borstvoeding informatieavond: VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: I Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; "YERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 1330 uur biljarten in de hal;14.30 uur: t Welfare; Gymzaal, Tuinstraat, 19.00 uur: Bewe- -gen op maat.+ Oefening bergje af rijden in Scharendijke. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Snel, flexi bel en dicht bij het publiek. Het gebruik van mountainbikes voor surveillances bevalt de poli tie uitstekend. Na Goes, Middel burg en Vlissingen krijgt nu ook Terneuzen een bekje-unit. De acht leden ervan begonnen gisteren in Scharendijke samen met collega's uit genoemde ande re steden aan een vierdaagse training. Zeker geen overbodige luxe, vol gens instructeur W. van de Boog- aart. Samen met collega L. Dek ker staat hij voor de taak de poli- tie-mountainbikers alle kneep jes van het gebruik van de fiets bij te brengen. Geen sinecure want, benadrukt Van de Boog- aart, de mountainbike is niet al leen een snel en wendbaar ver voermiddel, maar ook een stuk gereedschap. Een hulpmiddel. Je kunt de mountainbike gebrui ken als afscherming, een soort barrière tussen een surveilleren de agent en iemand die mogelijk agressief reageert op een verma ning of bekeuring. Van de Boogaart: „En met twee fietsen kun je bijvoorbeeld een straat afsluiten als dat nodig mocht blijken te zijn." Jongeren In Goes, Middelburg en Vlissin gen worden sinds juni 2002 naast auto's ook mountainbikes ingezet voor surveillance en dat bevalt in de praktijk uitstekend volgens Van de Boogaarts colle ga Dekker. „Je hebt beter con tact met het publiek. Je wordt veel eerder aangesproken dan wanneer je met de auto surveil leert en je kunt er ook heel snel heel dicht bovenop zitten als er iets gebeurt", aldus de moun tainbike-instructeur. Vooral bij jongeren 'scoort' de politieman op de mountainbike goed. Niet alleen vanwege de flitsend ogende handgemaakte fiets uitgerust met de meest mo derne snufjes, maar ook omdat de agenten niet gehuld in strak uniform op de fiets zitten, maar aangepaste kledij hebben. Waar bij de politiepet is vervangen door een politie-fietshelm. „Je merkt gewoon dat je heel snel contact hebt met jongeren. Het gebruik van de mountainbike geeft ons als politie een heel an dere imago", zegt Dekker. Hij voegt daar aan toe dat het gebruik van de mountainbike be slist niet bedoeld is als vervan ging van de politie te paard of de surveillance per auto. Het ge bruik van de mountainbike past heel goed in het meer wijkge richt werken door de politie. Dekker: „Het is de combinatie die het sterk maakt. Wij zijn op de mountainbike heel snel en flexibel, maar als er bijvoor beeld een arrestant afgevoerd moet worden moet er een auto aan te pas komen. Je hebt el kaar nodig." Politie-proof Over het hen ter beschikking ge stelde materiaal zijn Dekker en Van de Boogaart zeer te spre ken. De fietsen zijn robuust, licht en bovenal 'politie-proof'. foto Dirk-Jan Gjeltema „Eerst hadden we fietsen met de- railleur-versnelling. Het mecha niek werd voor 2500 kilometer gegarandeerd. Op de - in de ach teras ingebedde - versnellings naaf van de nieuwe fietsen geeft de fabrikant een garantie van 100.000 kilometer. De vierdaagse training is erop gericht de mogelijkheden van de fiets zo goed mogelijk te leren benutten. De berijder leert rem men, balans en het 'tactisch ge bruik' van het rijwiel. Gisteren ging het vooral om de voertuigbeheersing. Op het pro gramma de komende dagen on der meer nog het gebruik van de mountainbike bij - nagespeelde - arrestaties. Begin april begint de Terneuzense bike-unit met haar surveillance in de Terneu zense binnenstad. door Rolf Bosboom GOES - De hoogste groepen van de basis scholen in de gemeente Goes namen het gisteren tegen elkaar op. Op sportpark Het Schenge werd het jaarlijkse school- voetbaltoernooi gehouden. Aan het evenement doen telkens honder den kinderen mee. Vanwege de grote be langstelling wordt het uitgesmeerd over twee dagen. Gisteren was het de beurt aan de jongens, volgende week woensdag komen de meisjes in actie. Bij de jongens hadden zich dertien elftal len en dertig zeventallen aangemeld. Van wege het tragische ongeval in een peuter speelzaal in de Goese Polder, waarbij dinsdagmiddag een tweejarig meisje om het leven kwam, besloot de Holtkamp- school op het laatste moment niet deel te nemen. Daardoor moest het programma enigszins worden omgegooid. Bij de elftallen ging de strijd tussen de Prinses Beatrixschool en de Kohnstamm- school. De Beatrixschool won uiteinde lijk na strafschoppen. Derde werd De Ba sis, vierde Schengehof. De Stamperiusschool bleek bij de zeven tallen het beste te zijn. De tweede plaats was voor de Kloetingseschool, de derde voor Schengehof en de vierde voor De Poeljeugd. De winnaars vertegenwoordigen de ge meente Goes woensdag 12 mei tijdens de Zeeuwse finales. Voor de elftallen wordt die gehouden in Zierikzee, voor de zeven tallen in Hontenisse. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zorgzame buren zijn onmisbaar vindt Humani- tas Oosterschelde Regio. Daar om houdt deze organisatie ook dit jaar een dag waarop de indi viduele burenhulp uitgebreid in het zonnetje wordt gezet. Dat gebeurt op de zaterdagen 8 en 15 mei. Humanitas houdt de zorgzame burendagen in samen werking met de gemeenten Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland, Reimerswaal, Kapel- Ie. Borsele en Goes Voor dit eerbetoon kunnen zorg zame buren worden voorgedra gen, bijvoorbeeld door kinderen van ouders die hulp van buurt- woners krijgen als die kinderen zelf op grote afstand wonen. Ook willekeurige bekenden kun nen de aandacht vestigen op in dividuele burenhulp. Wie iemand wil voordragen kan een bij de gemeenten een aan vraagformulier halen. In de praktijk blijkt dat buren dikwijls bijspringen als een van de buurtgenoten ziek wordt en de kinderen toch verzorgd moe ten worden. Bij ouderen draagt burenhulp vaak bij aan het lan ger zelfstandig kunnen blijven wonen. Aandacht vanuit de buurt specifiek voor ouderen kan voorkomen dat deze men sen vereenzamen. Verder blijkt vaak dat met een beetje stimu lans van een buurman of buur vrouw iemand uit bepaalde pro blemen kan worden geholpen. MIDDELBURG - De Zeeuwse onderwijsraad vindt dat netwerken rondom de school veel beter zijn dan het aan brengen van een hekwerk. Dat antwoord krijgen de sta tenfracties Partij voor Zeeland en Zeeuws Belang naar aanleiding van hun vragen over geweld op school. De bei de fracties waren, naar aanleiding van het geweld tegen een docent op het Haagse Terracollege, geschokt toen ze via Omroep Zeeland hoorden dat een leerling van een van de Zeeuwse ROC's zo'n daad 'als ik in een kwade bui ben' zelf niet uitsluit. De beide fracties pleitten daarom voor de mogelijkheid voor Zeeuwse scholen om probleemjonge ren sneller te kunnen verwijderen. Gedeputeerde Staten hebben de vragen van beide fracties doorgestuurd naar de onderwijsraad. Die laat duidelijk weten dat er niet op basis van incidenten beleid moet worden gemaakt, maar dat er wel aandacht nodig is voor het toenemend geweld in de maatschappij en ook in en rond de scholen. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland ken nen 17.125 euro subsidie toe aan de Stichting Steun aan Bevrijders van Walcheren. Dit jaar is het zestig jaar geleden dat Walcheren in de eer ste week van november 1944 is bevrijd. Gelet op de leef tijd van de veteranen zal het waarschijnlijk de laatste keer zijn dat deze bevrijding groots gevierd wordt. Van 30 oktober tot en met 6 november worden diverse herden kingsbijeenkomsten gehouden voor veteranen, die in 1944 hebben meegevochten. GS vinden toekenning van het sub sidiebedrag gerechtvaardigd, omdat het waarschijnlijk de laatste keer is dat de bevrijding op uitgebreidere schaal herdacht zal worden. MIDDELBURG - De treintaxi's in Goes, Middelburg en Vlissingen blijven behouden. De provincie heeft daartoe gisteren een overeenkomst getekend met Transvision, een dochterbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen. Door de bezuinigingen bij de Spoorwegen dreigt de Trein taxi te verdwijnen. De provincie wil dat voorkomen, om dat er per jaar zo'n 47.000 mensen gebruik van maken (17.000 in Vlissingen, 12.000 in Middelburg en 18.000 in Goes). „Het is een beproefd systeem", zegt gedeputeerde G. de Kok. „Elders zal de treintaxi verdwijnen. In Zee land wordt er zo goed gebruik van gemaakt als aanvul ling op het openbaar vervoer dat we de treintaxi in stand willen houden." De provincie betaalt het tekort van 30.000 euro uit de bijdrage die ze van het rijk voor open baar vervoer krijgt. De bijdrage voor de reizigers zal niet omhooggaan, aldus De Kok. MIDDELBURG - Bromfietsers mogen binnenkort niet meer over het Jaagpad tussen Middelburg en Vlissingen rijden. Volgens de provincie, beheerder van het pad, ge beuren er te vaak ongelukken. Bromfietsers die van Vlis singen naar Middelburg willen, moeten voortaan over de parallelweg van de Nieuwe Vlissingseweg. Tegen de maat regel kan bij de provincie bezwaar worden gemaakt. klanten om twee uur buiten zet ten. Daarmee verplaats je de overlast naar de straat. Ik kan me herinneren dat ze de ver plichte sluitingstijd vijftien jaar t geleden juist hebben afgeschaft om de overlast in te dammen." Ook E. Stampraat .van café De Koophandel in Krabbendijke vreest voor meer overlast. „Wij zullen van de maatregel niet veel nadeel van hebben, omdat we meestal niet open zijn na tweeën, maar bij onze buurman. De Krab, zitten veel jongeren. Als je die om twee uur massaal de straat op stuurt, vraag je om overlast. Nu vertrekken ze ge spreid. Dat is veel beter." De eigenaar van De Krab wil geen reactie geven, zolang hij geen officieel bericht heeft ont vangen. „Misschien veranderen ze nog van mening", hoopt hij. Bedrijfsleider S. Mailen van ca fé annex cafetaria Elmo in Ril land reageert verbaasd op het herinvoeren van de verplichte sluitingstijd. Elmo is op zater dag meestal tot een uur of vier open en juist tijdens de laatste uurtjes wordt veel omzet ge draaid. „In Goes sluiten de ca fés om twee uur", zegt Marten. „De jongeren uit het dorp ko men daarna terug om bij ons de nacht af te sluiten. Zo pikken we ook een graantje mee." door Rob Paardekam KRUININGEN - De Reimers- waalse horeca-ondernemers zijn niet blij met de invoering van de verplichte sluiting om twee uur 's nachts. Ze vrezen omzetver lies en voorzien een toename van de overlast. Een raadsmeerderheid van SGP, ChristenUnie en twee le den van het CDA stemde dins dagavond voor het opnieuw in stellen van een verplichte slui tingstijd voor de horeca. Ze ho pen daarmee de overlast door jongeren, die zich vooral in de nacht van zaterdag op zondag voordoet, te beperken. De horeca-ondernemers vrezen juist het tegenovergestelde. „Ik voorzie grote problemen", zegt F. van der Vliet van café het Sta tionskoffiehuis in Krabbendij ke, waar op zaterdag veel jonge ren komen. „Je gooit ze om twee uur 's nachts in één keer alle maal op straat, zonder dat er po litie is. Dat is vragen om proble men." Van der Vliet zegt dat de verplichte sluitingstijd voor hem de doodsteek wordt. Eigenaresse E. Wagenaar van ca fé De Kruik in Yerseke is ook niet blij. „Wij zijn op zaterdag meestal tot een uur of vier open, maar straks moeten we onze door Mieke van der Jaat ties die zich inzetten voor het be Een spelmoment voor het doel van Tweemaster 4 (witte shirts), dat het opnam tegen Schengehof 2. foto Willem Mieras Door deze hulp kunnen mensen dan vaak weer hun leven op or de brengen. Uit de aanvraagfor mulieren voor de Zorgzame Bu- rendag wordt per gemeente een selectie gemaakt. De zorgzame buurtgenoten worden op zater dag 8 mei in het zonnetje gezet tijdens bijeenkomsten in de ge meentenhuizen in Kruiningen (10.00 uur). Noord-Beveland (13.00 uur) en Zierikzee (15.30 uur). De Zorgzame Burendag op zaterag 15 mei wordt gehouden in Kapelle (10.00 uur), Heinkens- zand (13.00 uur) en Goes (15.30 uur) door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele gaat een culturele prijs instellen, die eens in de twee jaar zal worden uitgereikt. De prijs moet het culturele kli maat in Borsele te stimuleren. Een commissie van drie deskun digen selecteert op basis van voordrachten de kandidaten. In de voordrachten moeten argu menten en onderbouwingen staan voor de kandidatuur, die aan vier richtlijnen gebonden is. Voor de prijs komen kunste naars en gezelschappen op ge bied van muziek, dans, theater, beeldende vormgeving of ande re kunstuitingen in aanmerking, maar ook personen en organisa ties die zich inzetten voor het be houd van het cultureel erfgoed. De betrokkenen moeten gebo ren zijn in de gemeente Borsele of er op dit moment wonen. De prestatie waarvoor de prijs wordt uitgereikt, moet aanspre kend zijn en getuigen van origi naliteit. Prestaties op nationaal of inter nationaal niveau komen in het bijzonder in aanmerking, maar ook cultuuruitingen met een lo kaal karakter kunnen worden bekroond als ze van kwalitatief hoogstaand niveau worden ge vonden. De eerste culturele prijs zal ko mend najaar worden uitgereikt. Voordrachten kunnen tot 1 juni worden ingediend bij de Culture le Raad in Heinkenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37