Mix van topmusicals PZC Laatste concert in de Kloveniersdoelen Verknocht aan polyfone barokmuziek donderdag 1 april 2004 swb 3l' De Nederlandse Hervormde Kerk in 's-Heer Abtskerke is vrijdagavond het podium voor Italiaanse en Engelse mu ziek uit de renaissance, uitge voerd door het Internationaal Collectief Oude Muziek. Sonja Gruys studeerde blokfluit in Den Haag. Het ICOM is haar initiatief. „Eind 2002 hebben we deze naam bedacht. Het col lectief is een soort pool van mu sici waarmee ik tijdens mijn con servatoriumopleiding samen speelde. In totaal zijn we met on geveer tien mensen die overal vandaan komen." Het ensemble richt zich op de historische uitvoeringspraktijk van muziek uit de zestiende, ze ventiende en achttiende eeuw. Het repertoire is volgens Gruys begrensd. „Na 1750 is er tweehonderd jaar lang niks meer geschreven voor de blokfluit. In de hedendaagse muziek wel maar ik vind dat daar nog heel veel piepknor bij zit. Ik ben daar niet in gespecia liseerd. Ik ben ontzettend ver knocht aan de polyfone muziek uit de barok en de renaissance." Gruys speelt vrijdagavond sa men met Hank Heijink op luit en de Australische Laura Vaug- han op de viola da gamba. Het programma is samengesteld rond de term diminutie. Gruys: „Diminutie komt van di- minueren en betekent verklei nen of verbreken. De melodie wordt omspeeld met hele kleine notenwaarden. De muziek wordt er heel virtuoos van." Het versieren van de melodie was in de renaissance een uitge breide gewoonte. Het publiek smulde ervan wanneer overbe kende stukken sensationeel wer den opgesierd met virtuoos ver toon. Een doorsnee musicus moest dus beschikken over een groot improvisatievermogen. Niet elke muzikant was even be dreven in de diminutie en dus verschenen er handboeken waar in beschreven werd hoe je zoiets moest doen. Eén van die boeken is de Trata- do de glosas, geschreven door de Italiaan Diego Ortiz. Een ander handboek is van Girolamo Dal- la Casa. Beide componisten zijn, naast bekendere namen als Palestrina en Dowland, vertegenwoordigd in het programma. Het concert besluit met een aantal dansen van Fabrizio Caroso. Van hem is een handboek voor de dans, waarin naast de muziek uitge breid wordt beschreven hoe de danspasjes er uit moeten zien. Sonja Gruys lacht om de vraag of ze vrijdagavond de pasjes er ook bij doet. „Nee, was het maar waar. Blokfluit spelen en tegelijk dansen, daar fs een erg goede conditie voor nodig." Douwe Eisenga Het Internationaal Collectief Oude Muziek speelt vrijdag in de Hervormde Kerk in 's-Heer Abtskerke (20.00 uur). Kwik Kwik Zilver Op één avond passeren vijf Amerikaanse top musicals in één wervelen de show de revue. Groep Papillon uit Middelburg maakt een bonte reis dwars door de wereld van: Pocahontas, Oklahoma, Showboat, West Side Sto ry en Porgy and Bess. It's All Musical luidt de titel van de show die zaterdaga vond wordt gepresenteerd in Middelburg. Wil je er een verbindende verhaallijn voor schrijven en ons regisseren?, was het ver zoek van Papilion aan Johan Bodrij. Hij stemde toe. Bodrij woont al weer geruime tijd in Amsterdam. Het Zeeuws ama teurtheater, waar hij lange tijd deel van uitmaakte, draagt hij nog steeds een warm hart toe. Hij speelde, schreef zelf soms teksten en regisseerde met regel maat onder meer bij Groep Pa pillon. Hij bewaart daar goede herinneringen aan en vindt het een uitdaging die draad dit sei zoen weer eens op te pakken. Bodrij kent de voorkeur van de ze operette- en musicalgroep om zoveel mogelijk collectief een show te presenteren. Dus vooral met z'n allen veel mooie liedjes zingen, maar dan wel verpakt in een aardig verhaal. De regisseur kan zich goed vinden in de keus voor de Amerikaanse musical. „Amerika is de bakermat van de musical. Die heeft zich daar van uit de Europese operettetraditie ontwikkeld en zich daarna ver der verspreid", zegt Bodrij. Hij heeft zichzelf de verbindende Groep Papillon zingt musicals, met op de voorgrond de soliste José Dorleijn. foto Ruben Oreel rol van oude acteur aan het ein de van zijn carrière toebedeeld. De man bladert aan de hand van foto's en herinneringen door de belangrijkste rollen die hij in zijn leven vertolkte. Daar mee creëert Bodrij de artistieke legitimatie spontaan te hoppen tussen het werk van Disney, Ro gers, Hammerstein, Bernstein en Gershwin. Het belooft een sprankelende mix van genres en verhalen te worden. De regisseur was destijd ook en kele jaren verbonden aan de Goese Operette Vereniging. Hij speelde er een paar bijzonder aardige rollen. Bodrij zingt zelf ook graag. „Maar ik moet erken nen dat mijn stembereik niet zo ruim is. Die rollen kreeg ik eer der voor mijn spel dan mijn zang toebedeeld." Een voordeel bij het regisseren van Papillon is daardoor wel dat Bodrij uit eigen ervaring weet dat er bij zingen een uitgekiende choreo grafie is vereist. „Je kunt ie mand die een solo zingt, niet te gelijkertijd een salto laten ma ken. Daarom laat ik het spel het liefst vanuit de zangers zelf op de speel vloer ontstaan. Pas van daaruit ga ik coachen", zegt de regisseur. Hij werkt ten behoeve van vloeiende overgangen in het spel nauw samen met Lia Sor- ber die de choreografie van het ballet voor haar rekening neemt. It's All Musical vergt met een bundeling van fragmen ten uit vijf uiteenlopende musi cals een uitgekiende vormge ving. De nadruk ligt op de fraaie kostuums om de verschil lende sferen aan te geven. Ver der roemt Bodrij de vindingrijk heid van Papillonlid Ben van Trirum die met het idee van bea- mer-projecties kwam. Aan de hand daarvan wordt het publiek simpelweg van Oklahoma naar Chicago en van New York naar South Carolina vervoerd. De solorollen worden vertolkt door Peter Adriaanse, José Dor leijn en Peter Reinders. Ali Pankow De première zaterdag in de Stadsschouwburg Middelburg begint om 20.00 uur. Het concert is bij voorbaat historisch. Pianist Marcel Worms en fluitiste Eleonore Pa- meijer spelen samen het aller laatste concert van Nieuwe Mu ziek in de Kloveniersdoelen. De stichting verhuist naar de Grote Kerk in Veere. Aan de telefoon blijkt Marcel Worms zich dit nog niet te reali seren. „Het laatste concert. Jee tje, da's wel spannend. Ik heb heel vaak gespeeld in de Kloven iersdoelen, ik denk voor het eerst in 1988 met een program ma rond Poulenc. Ik heb er met mijn Mondriaan-programma ge staan en met mijn bluespro gramma's. De sfeer is zo prettig in de Kloveniersdoelen, het is altijd een beetje thuiskomen." Worms en Pameijer brengen za terdag de, zoals ze het zelf noe men, 'tweede ronde van het Zes Continenten Project. Worms: „Voor mijn blues-programma's vraag ik componisten van over de hele wereld hun eigentijdse kijk te geven op de blues. De er varing leert dat daar weliswaar Eleonora Pameijer en Marcel Worms. foto Jarko Aikens leuke muziek uit komt, maar dat je absoluut niet kan horen uit welk cultuurgebied de com ponist komt. Eleonore deelt die ervaring. We hebben een opzet bedacht waarbij we componis ten uit de zes continenten vra gen om muziek voor ons te schrijven, waarin ze elementen uit hun eigen muziekcultuur verwerken. Het gaat dus om het dilemma tussen globalisering en culturele diversiteit. In het eerste programma zat vooral muziek uit Amerika en Europa, in deze tweede ronde staan Afri ka en Zuid-Amerika centraal." De componist Jalalu-Kalvert Nelson schreef een stuk met de geniale titel Dulongogodulondu- longodogodugo, gebaseerd op Afrikaanse gebedsteksten. De Nederlander Chiel Meijering verwerkte popmuziek in zijn Ballroom Dances. De Braziliaanse componist Gil- berto Mendes en de Zuid-Afri kaan Martin Scherzinger zijn za terdag aanwezig bij de uitvoe ring van hun werk. De eerste, in middels 82 jaar, schreef het door de samba beïnvloede stuk Urubuquegaba voor het duo. Worms ziet dat als bijzonder eer vol. „Ik heb hem ontmoet toen ik in Brazilië was maar had hele maal niet in de gaten hoe belang rijk hij was toen hij toestemde voor ons te schrijven. Pas toen ik thuiskwam zei iedereen 'poeh, je hebt Mendes, nou,nou,nou'. Mendes bleek de nestor van de Braziliaanse he dendaagse muziek te zijn." Douwe Eisenga Het Zes Continenten Project wordt zaterdag uitgevoerd in de Kloveniersdoelen in Middelburg (20.30 uur). ROTTERDAM Nocturne/Unzip/Kathleen. Scapino Ballet Rotterdam. Twee gloednieuwe werken en een oude. do., vr. en za. R'damse Schouwburg, Grote zaal - 20.15 uur Lautsprecher Amolt. Een 'opera voor luidsprekers' van componist Huba de Graaff. do., vr. en za. R'damse Schouwburg, Krijn Boon studio - 20.45 uur Symfonisch Avontuur/John Adams: An American Original. Rotterdams Philharmonisch Orkest, do. en vr. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur The death of Klinghoffer. Een bijzon der samenwerkingsverband tussen het Rotterdams Philharmonisch Or kest, Onafhankelijk Toneel/Opera O.T. en het Nieuwe Luxor, do. en za. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur Bollenschuur. Mantaan presenteert een dansvoorstelling voor iedereen vanaf 14 jaar. do. Lantaren/Venster, Lantaren 1 - 20.30 uur Geslacht. Dood Paard. Drie mensen langzaam stikkend onder een last van nooit waargemaakte ambities, do. R'damse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur Jules Deelder Kamagurka. Kama- deeldra. Een voorstelling voor het he le gezin. do. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur Rooyackers, Kamps Kamps. Rooyackers, Kamps Kamps 3. do. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Sjaak Bral. Op Ware Grootte. One-man-show. Geen herhalingen, do. Oude Luxor Theater - 20.00 uur Aida. Regisseur Carla van Driel laat opnieuw een prachtige opera herle ven. Familievoorstelling vanaf 6 jaar. vr. en za. Jeugdtheater Hofplein, Gro te Zaal -19.00 uur; zo. 14.00 uur Seduction. 'Vet dope!' Twaalf jonge ren dansen zich compleet in het zweet, Vanaf 12 jaar. vr. R'damse Schouwburg, Kleine Zaal -19.30 uur Meesters aan het klavier. Melvyn Tan en Ronald Brautigam. vr. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur Schönberg Kwartet. Met Amerikaans programma, vr. Lantaren/Venster, Lantaren 1 - 20.30 uur Merrily we Roll Along. De musical Roll Along van Stephen Sondheim. Het Koninklijk Ballet van Vlaande ren. vr. Oude Luxor Theater - 20.00 Rapalje. Getemd. Een tragikomedie rond de liefde, vr. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Arm. Het toneel ziet eruit als één gro te rommelmarkt. Daartussen scharre len Mireille en Mathieu. Vanaf 8 jaar. za. R'damse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur Dance event Carl Cox Friends za. Ahoy' Rotterdam - 22.00-07.00 uur Jasper van 't Hof Solo. Jasper van 't Hof is een van de belangrijkste Neder landse jazz-pianisten. za. de Doelen, Eduard Flipse Zaal - 20.30 uur Jaap en Shirley. Frank Wijdenbosch en Paul van Soest. za. Bibliotheek theater - 20.30 uur Jetty Mathurin. Dichterbij. Heeft u het al gehoord? We zullen zien! za. Oude Luxor Theater - 20.00 uur Private Lives. Jeroen van den Berg re gisseert Private Lives, de komedie van Noël Coward. za. Lantaren/Venster, Lantaren 1 - 20.30 uur Giselle. Het ballet Giselle is geba seerd op een magisch sprookje, zo. Nieuwe Luxor Theater -15.00 uur Bestseller. Uitgesproken Dans. De verhalen uit het Oude Testament. Vanaf 8 jaar. zo. R'damse Schouw burg, Grote Zaal -14.30 uur Een kleine sneeuwstorm. Kommer vindt alles vervelend. Met zijn boot brengt hij mensen naar de overkant en weer terug. Vanaf 5 jaar. zo. R'damse Schouwburg, Kleine Zaal - 15.00 uur Tante op een wolk. Eric Beekes Heddy Lester. Een muzikale kinder komedie met ernstige ondertoon. Van 4 tot 8 jaar. zo. Theater Zuidplein, Kleine Zaal -14.15 uur VOF de Kunst. Beesten. In deze voor stelling gaan de heren van VOF de Kunst op zoek naar een Lapjeskat, zo. Oude Luxor Theater - 14.00 en 16.00 uur Joh. Seb. Bach - Matthaus Passion. Laurens-Bachorkest. Laurenscanto- rij jeugdkoor Young Voices, zo. Gro te- of St. Laurenskerk - deel I 10.30 uur; deel II 13.15 uur Doelenensemble: een gouden eeuw. Starring Theo Loevendie. Doelenen semble m.m.v. Theo Loevendie, saxo foon en verteller, zo. de Doelen, Jur riaanse Zaal - 20.15 uur Lenteconcert Pieces of a Dream. Wibi Soerjadi. zo. de Doelen, Grote Zaal - 15.00 uur Madre. Madre is een gloednieuwe fla menco-opera van flamencogrootheid La Tati. ma. R'damse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur Musicals in Concert II. Louter hoogte punten. Solisten Danny de Munk, Ma- riska van Kolck en Maaike Widders- hoven. di. en wo. Nieuwe Luxor Thea ter - 20.00 uur Parsifal. Orkest de Volharding. Parsi fal is gebaseerd op de gelijknamige opera van Richard Wagner, di. R'dam se Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 Jungle Book. Opus One. Familiemusi cal. wo. Oude Luxor Theater - 14.00 en 19.00 uur Bastaardvolk. Theatergroep Groen IJs. Geïnspireerd op de De Huid van Curzio Maleparte. Try-out. wo. Lantaren/Venster, Locatie: Park bij Nighttown - 20.30 uur De Zykovs. Toneelgroep Oostpool. Van Maxim Gorki, wo. R'damse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur ANTWERPEN Paradise. Theaterstuk naar Pre-Para- dise Sorry Now van Fassbinder n.a.v. de Engelse heidemoorden van 1963 en 1965 door tg Monk. do. vr. en za. première Monty 20.00 uur Macbeth. Theaterstuk naar Shakespe are in een bewerking van Luk Perce val door Het Toneelhuis. do. vr. za. di. en wo. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 De dood en het meisje. Toneelstuk en thriller van Ari El Dorfman, door het Noordtheater, vr. en za. Noordthea ter 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen Fakkeltheater: De Dienstlift, komedie in sappig dialect naar Harold Pinter; do. vr. en za. zwarte zaal 20.00 uur; Heaven and Heil, concert met pop, rock en r&b songs door de vier dames van Non Nonsense, do. vr. en za. rode zaal 20.30 uur; Miss Lucifers Funny Show Girls, travestieshow, ma. 20.30 uur Voorstellingen Arenbergschouwburg: De schone en het beest: twee in één, concert door Kris De Bruyne en Dany Caen, vr. 20.15 uur; Ridders van Het kapersnest, muzikaal en poëtisch eve nement met Peter Holvoet Hanssen, Noëlla Elpers en de klezmer band Fid- lkidn Mamzer, vr. 20.30 uur; In god we trust, performance- en muziekpro- ject met negrospirituals, gospels en blues door Dez Mona, za. 20.30 uur; Kaatje is verdonken, muziektheater naar een tekst van Alex Warmerdam door De Kempvader, ma. 20.15 uur; Hemelsbreed, popconcert door Xan- der de Buisonjé met als speciale gast Wim Soutaer, di. 20.15 uur Voorstellingen Zuiderpershuis: Afri ca Non Stop, muziektheatervoorstel ling op reis langs de Afrikaanse mu ziektraditie, do. 20.30 uur; Festival Voix de Femmes, met Ialma (galicisi- sche muziek), Mariene Dorcena (Haï ti), Yang Du Tso (Tibet) en Ghalia Be- nali (Tunesië), vr. 19.00 uur, concer ten 21.00 uur; La Madre, Spaanse fla menco opera en ode aan de strijd van de Andalusische Gitanos door Teatro Flamenco de la Tati, za. 20.30 uur; Te gast: de Belgische Improvisatie Liga met een cocktail van improvisatie, theater en muziek, zo. 20.00 uur Keller Quartet. Concert met muziek van Haydn en Widmann. do. De Sin gel 20.00 uur De Kleine Zeemeermin. Musical, vr. Kon. Elisabethzaal 19.00 uur, za. di. en wo. 14.00 en 19.00 uur en zo. 11.00 en 16.00 uur Show-, dans- en cabaretgroep Kwik Kwik Zilver treedt op Dit gezelschap uit Brabant bestaat uit mensen van 50 jaar en ouder en telt 25 personen. De groep brengt een gevarie® programma met stukjes cabaret, liedjes, sketches en meezit gers. Ook zijn er diverse dansen in gepaste kledij. •De Stenge, Heinkenszand, 14.00 uur Matthaus Passion Nederlandse Bachvereniging brengt de Matthaus Passion. Naast koor en orkest van de Bachvereniging werken mee dt jongens van het Kathedrale Koor St. Bavo uit Haarlem eno jongens van het Sacramentskoor uit Breda. Solisten zijn Henk Neven (Christus), Gerd Türk (evangelist), Johannette Zomer (sopraan), Matthew White (contratenor), Charles Dj niels (tenor) en Stephan MacLeod (bas). Dirigent is Jos van Veldhoven. •St. Baafskerk, Aardenburg, 14.00 uur Bontekoe Een levensecht VOC-schip vormt het decor van De Scheepj. jongens van Bontekoe. Zie vrijdag. •De Mythe, Goes, 15.00 uur Poppentje Speeltheater Holland brengt Poppentje on tour. Poppentje is beroemd. Zo beroemd dat hij op 'tour' gaat. H( treedt op met twee beroemde muzikanten: meneer de Waal en mevrouw Maas. Maar als Poppentje het toneel betreedt, verstoort hij de wereld van glitter en glamour. Drie beroeraó heden op één toneel is een drama. •Podium 't Beest, Goes, 15.00 uur Westkappels Koor Het Westkappels Koor geeft een uitvoering. Zie vrijdag. Deze avond is er bal na. •Westkapelle Herrijst, Westkapelle, 19.30 uur Baarland Toneelvereniging Baarland voert het blijspel Daar zit mijn schoonmoeder achter! op. Tot besluit het derde optrden in eigen huis. Het verhaal draait om Hein Draaijer en zijn vrouw Dora. Er verandert heel wat wanneer Annie Bartels en haar zoon Frans naast hen komen wonen. Hein en Annie kermen elkaar van vroege en zij zegt dat Frans zijn zoon is. Hein probeert dat te verber gen, maar dan komt zijn schoonmoeder op bezoek... •The Cameronian, Baarland, 19.30 uur Musical Groep Papillon brengt het programma It's all Musical. Het Middelburgse Musicalgezelschap zingt liedjes uit Okla homa, Showboat, West Side Story, Porgy and Bess en Poca hontas. Verder wordt er gedanst door de balletgroep van Lii Sorber uit Goes. De muzikale leiding is in handen van Jos Dingemanse en Johan Bodrij deed de regie. •Stadsschouwburg. Middelburg, 20.00 uur Ondeugd Het Kultureel Pakhuis speelt Ondeugd bestaat niet. Regisseur Ron Lubbersen maakte de voorstelling op basis van eigen materiaal en ideeën van de spelers, uitgaande van het woord 'ondeugd'. Het onderwerp wordt op allerlei manie ren behandeld: serieus, ironisch, dramatisch, overgevoelig, filosofisch en zingend. •Het Kultureel Pakhuis, Middelburg, 20.00 uur Kunstvrienden De toneelvereniging Kunstvrienden speelt Een huis met gou den balken. De Goese club werd geregisseerd door G. Smalleganger. He? stuk van de hand van Diana Monshouwer gaat over Hilde Ruysdael, die het borduren zat is en wel eens contact met de buitenwereld wil. •De Vroone, Kapelle, 20.00 uur Comedia della Mare Toneelvereniging Comedia della Mare speelt Huize Paniek. Dit kluchtig blijspel van Derek Benfield handelt over een man die voor een prikje een oud kasteeltje op de kop weet te tikken. Niet alleen de daar aanwezige huisknecht, maar ook een aantrekkelijke jongedame zorgen voor de eerste paniek. Regisseur Onno de Graaf van de Katse vereniging zorgt vooi spectaculaire acties en speciale effecten. •De Vriendschap, Kats, 20.00 uur Passie-oratorium Het passie-oratorium Een gat in het dak beleeft de eerste uit voering. Dit oratorium op basis van het Marcus-evangelie in de Nieu we Bijbelvertaling werd geschreven door Michiel de Zeeuw en op muziek gezet door Mar van der Veer. Muzikale mede werking verlenen het Gereformeerd kerkkoor Zierikzee en gastzangers. Vocale solisten zijn Margreet Baakman, Ineke Schilperoord, Liesbeth Franken, Liesbeth Noordhof en Mar cel van der Zande. Instrumentale solisten zijn Astrid Boot (fluit), Annette Jumelet (viool), Greetje Buytendijk (cello) en Esther van der Schee (klarinet). Mar van der Veer vertolkt de pianopartij en heeft de algemene muzikale leiding. •Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Concordia Muziekvereniging Concordia geeft het jaarconcert. Er staat muziek op het programma uit opera, musicals en films, maar ook marsmuziek. De harmonie staat onder lei ding van dirigent Marcel Hartendorp. Ook de drumband, on der leiding van Barry van Bavel, en het jeugdorkest, onder leiding van Andrea Slabbekoorn, komen aan bod. Tot slot worden het harmonie- en jeugdorkest samengevoegd en bij gestaan door de zanger Menno Stuifmeel en de zangeres Lin da van der Veeken. •De Meulvliet, Tholen, 20.00 uur The Kiss and Cry Bench De spelers van The Kiss and Cry Bench zijn de jongeren van De Zeeuwse Komedie. Zie vrijdag. •Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur Fay Lovsky Fay Lovsky presenteert Maze of Mirrors. Een programma in het teken van de zee, met de humor in de mast en waarin het viertal multi-instrumentalisten zich laat kennen als komische talenten. Met soepel gemak zetten zij een muzikale theatervoorstelling neer op het snijvlak van pop en kleinkunst. Een cruisevakantie eindigt in een schip breuk, dus het is maar goed dat ze het handboek 'survival' altijd meenemen naar een optreden en dat gitaren en ukele- les blijven drijven. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Helsspektakel Een grote cast speelt voor het laatst het Heisspektakel. Zie vrijdag. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Zes Continenten Het Zes Continenten Project wordt uitgevoerd. Dit gebeurt door Marcel Worms op piano en Eleonora Pame ijer op fluit. •Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Lentefeest Voor de 21ste maal wordt het Lentefeest gehouden. Hieraan werken onder anderen mee Ceckpoint, Re-play, Ber- get Lewis, Denny Delone, jong Zeeuws talent en Expose. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30