De Vries wil EU-landen houden aan terreurwet n 'ZC Agent liep langs kooi in huis Dutroux Fischer werpt idee van Kerneuropa nu verre van zich Nederlanders komen om op Gran Canaria Informatie vliegtuigpassagiers naar douane PvdA voor ipschorten EU-verdrag net Israël Rice getuigt toch in het jpenbaar Verdachten van terreur in Londen en Madrid gepakt Elizabeth heropent Royal Albert Hall rauderende ielgië opgepakt Servië gaat Milosevic financieel ondersteunen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Nederlandse Apaches in Afghanistan AOL geeft Porsche spammer weg Volledig paasprogramma Paus Britten bevriezen instroom Limiet vervoer slachtdieren EU-vergoeding slachtoffers woensdag 31 maart 2004 anonze redactie buitenland (HUSSEL - De landen van de [uropese Unie moeten hun wet- jtving zo snel mogelijk aanpas- a aan de Europese regels die 2 Zelf hebben afgesproken in «strijd tegen het terrorisme. gjs de Vries, de Nederlander vorige week benoemd is tot jórdinator in de strijd tegen areur. noemde dat gisteren ft belangrijkste taak. jat is mijn centrale uitdaging: unsnelle en correcte uitvoering in de afspraken", aldus De mies. wil verder bekijken hoe de in- ïtingendiensten van de Manden efficiënter kunnen ïenwerken. „We kunnen Lit een garantie afgeven dat les 100 procent veilig is. Maar kunnen wel alles in ons ver sagen doen om de samenwer- BAATSBURG - PvdA-fractie- «orzitter Max van den Berg leeft het Europees Parlement steren voorgesteld het Europe- associatieverdrag met Israël te schorten. •schorsing zou moeten duren lang Israël buitenrechterlijk Ulestijnse leiders vermoordt, jidt Van den Berg. Het parie ent heeft al eerder opgeroepen Et verdrag te schorsen, maar EU-lidstaten verwierpen dat trzoek. Het associatieverdrag et Israël omvat onder meer lije handel op bepaalde produc ten politiek contact. ANP king te versterken." Kritiek dat hij onvoldoende mandaat heeft om de nationale veiligheidsdien sten te laten samenwerken, wuift De Vries weg. „Het hangt niet van één of twee ambtena ren af. In de EU bestaat al een groot aantal instituten en agent schappen. De taak van de EU is alleen om dat allemaal efficiën ter te laten werken." Hij wees ook op de lijst van prioriteiten die de EU-leiders hebben opge steld om terrorisme te bestrij den. Een van de gisteren besproken maatregelen is de verplichting voor luchtvaartmaatschappijen om informatie over hun passa giers door te sturen naar de douane op luchthavens. Veel EU-lidstaten zijn huiverig voor de maatregel, omdat die de burgerlijke vrijheden van hun inwoners zou kunnen aantasten. Ook De Vries zei dat er bij het bepalen van beleid ter bestrij ding van terrorisme altijd reke ning gehouden moet worden met burgerlijke vrijheden zoals het recht op privacy. Groot-Brittannië vindt het hui dige voorstel om vliegmaat schappijen te verplichten gege vens door te geven aan de doua ne juist te slap. Volgens de Brit ten moeten op z'n minst namen, adressen en creditcardgegevens worden doorgestuurd en niet al leen naar de douane, maar met een ook naar de veiligheidsdien sten. Bovendien zou het toege staan moeten zijn om de gege vens langer op te slaan dan de in het voorstel vastgelegde 24 uur. Het is de vraag of het Europees Parlement dergelijke maatrege len ooit goed zal keuren. Het parlement stemt vandaag waar schijnlijk al tegen een voorstel om informatie te delen met de Verenigde Staten over passa giers op transatlantische vluch ten. Voorkeur De VS willen van iedere passa gier naam, adres, adres in de VS, creditcardgegevens en de voorkeur wat betreft voedsel we ten, maar de parlementaire com missie voor burgervrijheden vindt dat de Amerikaanse wens indruist tegen Europese privacy rechten. ANP/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse politie heeft gisteren acht Britten ge arresteerd op verdenking van terrorisme. In Madrid zijn nieuwe arrestaties verricht na de aanslagen van 11 maart. In Londen en Zuid-Engeland werden 24 huiszoekingen ver richt. Daarbij is 500 kilo am moniumnitraat gevonden. Ammoniumnitraat is hetzelf de materiaal dat is gebruikt in de bommen die in oktober 2002 ontploften op Bali. De arrestanten zijn mannen van 17 tot 32 jaar oud en zijn waarschijnlijk moslims van Pakistaanse afkomst. De poli tie verdenkt hen van de op dracht, voorbereiding of aan zetting tot het plegen van ter roristische acties. Volgens de politie is de operatie de groot ste antiterrorismeactie in de laatste maanden. De arrestanten zouden geen banden hebben met Al Qaeda en evenmin met de IRA. De Spaanse autoriteiten heb ben gisteren in verband met de aanslagen in Madrid nog drie verdachten gearresteerd. Het gaat om een Spanjaard en twee Syriërs, aldus minis ter van Binnenlandse Zaken Angel Acebes. Intussen richt het onderzoek zich onder meer op de radicale islamiti sche groepering GMIC uit Ma rokko. Acebes zei dat tot nu toe 23 personen zijn gearres teerd op verdenking van be trokkenheid bij de terreurac ties in Madrid. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken wil de GMIC Marokko omvormen tot een islamiti sche staat. Verder steunt de GICM de strijd van Al Qaeda tegen het Westen. De groep zou in de late jaren negentig zijn opgericht door veteranen van de oorlog tegen de Russi sche bezetting in Afghanis tan. ANP/AFP/RTR iASHINGTON - De nationale eiligheidsadviseur van de Ame- ikaanse president Bush, Condo- rna Rice, zal toch in het open aar en onder ede voor de com- lissie verschijnen die de ter- raraanslagen van 11 september 101 onderzoekt. heeft het Witte Huis giste- En laten weten. ot nu toe wilde Rice niet in het penbaar getuigen. Ze beriep ich daarbij op het feit dat het ^gebruikelijk is dat een veilig- eidsadviseur, die door de presi dent wordt benoemd zonder in- lemming van het Congres, pu bliekelijk getuigenis aflegt. Het fitte Huis heeft bedongen dat iet Rice's optreden geen prece dent wordt geschapen. Verder is {gesproken dat Bush en Che- ey achter gesloten deuren voor voltallige commissie zullen erschijnen, ANP/RTR militairen KUSSEL - De Belgische poli- heeft acht legerofficieren en i burger gearresteerd op ver making van het voor miljoenen wo's frauderen met bestelfor- nlieren voor het bevoorra- ®gsdepot van het Belgische le lt Dat heeft de Belgische justi- kgisteren bekendgemaakt. te negen verdachten worden er in beschuldigd bij het bevoor- 'dingsdepot massaal produc es te hebben besteld voor eigen tbruik en voor verkoop aan itden. Ze zouden op die ma ft voor niks laptops, fietsen, •°biele telefoons en ^maaiers hebben gekregen laan de verkoop ervan miljoe- euro's hebben verdiend.AP door Pascale Thewissen AARLEN - „Elke dag zie ik me zelf in de spiegel en moet ik met mezelf leven. Met de weten schap dat ik de kooi waarin Julie en Melissa zaten opgeslo ten, niet heb ontdekt. Dat ik hen niet heb kunnen redden." René Michaux (50), de rijks wachter die in december 1995 twee keer het huis van Mare Dutroux doorzocht en twee keer langs'de kinderkooi keek, kwam op het proces-Dutroux zwaar onder vuur te liggen tijdens zijn urenlange verhoor. Met kraken de stem deed Michaux voor de Aarlense rechtbank zijn relaas. Hoe hij op 13 december 1995 het huis van Dutroux doorzocht in de hoop een spoor te vinden van Julie en Melissa, de twee achtja rige kinderen, die op 24 juni spoorloos waren verdwenen. Op eens meende Michaux kinder stemmen te horen. „Zwijg", beet hij zijn collega toe. Op straat zag hij de buurvrouw van Dutroux en haar kinderen. Hij ging ervan uit dat hij hen hoor de. In de kelder bleef het dood stil. „Waarom heeft u hun na- men niet geroepen: Julie en Me lissa, zijn jullie daar?", vroeg een jurylid. Michaux: „Sorry, maar die reflex had ik op dat moment niet." Symbool Michaux werd na het losbarsten van de zaak-Dutroux symbool voor het falen van politie en jus titie. Zijn collega's zijn het daar niet mee eens. „Hij heeft het ten minste geprobeerd", zeggen zij. Hij was de enige die de link met Dutroux serieus nam. Dat hij de meisjes niet vond, is niet zijn schuld. De kooi was te goed ver stopt. Michaux zelf stortte na de vondst van de lichamen van Julie en Melissa in. Hij had zelf moordneigingen en werd ziek. Hij kreeg tong- en keelkanker en is nog steeds niet aan het werk. „Op 13 augustus 1996, twee da gen voordat Sabine Dardenne en Laetitia Delhez levend gered konden worden uit de kooi, on derzochten we het huis met acht man en een hond. En ook toen hebben we de kooi niet gevon den", benadrukte een wanhopi ge Michaux keer op keer. De va der van Julie is een andere me ning toegedaan. Volgens hem had Michaux verder moeten kij ken dan zijn neus lang is. „Uw werkwijze verontrust mij", beet hij Michaux toe. Julie en Melissa zaten volgens de verklaringen van Michelle Martin, de ex-vrouw van Dut roux, bijna negen maanden in de kooi opgesloten. Begin 1996 zouden ze van honger zijn omge komen. Michaux klampt zich echter vast aan een recente be wering van een ex-celgenoot van een vroegere vriend van Dutroux. Die beweert dat de meisjes in december 1995 al dood en begraven waren. Pro bleem is dat hij die uitspraak nu ontkent. van onze redactie buitenland BELGRADO - Oud-president Slobodan Milosevic, die in Den Haag voor het Joegoslavië-Tri- bunaal terechtstaat wegens on der meer oorlogsmisdaden, krijgt mogelijk financiële onder steuning van Servië. Het parle ment in Belgrado heeft hiervoor gisteren de omstreden wetge ving aangenomen. De wet is bedoeld om alle Ser viërs die zijn aangeklaagd bij het tribunaal financieel te steu- (Advertentie) Ittersaervitc - bezorgklachten - informatie ever abonnementen nen. Bovendien is het bedoeld als tegemoetkoming in de kos ten die familieleden van de ver dachte maken. Het gaat dan bij voorbeeld om reis- en verblijf kosten en de kosten van juridi sche hulp. De Bosnische Servir Miroslav Deronjic is gisteren door het Joe- goslavië-Tribunaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar wegens misdaden tegen de menselijkheid. Hij pleegde die in mei 1992 tegen dorpelingen in en rond het Bosnische Bra- tunac. Een van de drie magistraten in deze zaak had een langere straf gewenst. Maar het vonnis was relatief mild, omdat Deronjic schuld heeft bekend en met de aanklagers meewerkt. Deronjic beval de aanval op de eerder al ontwapende moslims van het dorpje Glogova Meer dan zestig moslims werden ge dood en honderden verdreven. De aanval was onderdeel van een uitgewerkt plan moslims te verdrijven uit de gebieden die de Serviërs in Bosnië alleen voor zichzelf wensten. RTR KABOEL - Nederlandse militairen laden een van de drie Apache-helikopters uit de buik van een gigantisch Antonov transportvliegtuig op de luchthaven van de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Zes Nederlandse Apaches zullen de Isaf-strijdkrachten buiten Kaboel gaan versterken. foto Ed Wray/AP NEW YORK - Het Amerikaanse mediaconcern AOL is gis teren een wedstrijd begonnen met als hoofdprijs een ge confisqueerde Porsche Boxster S. Het concern kreeg die wagen in handen na een schikking in een rechtszaak tegen een man die volgens AOL meer dan een miljoen dollar verdiende aan het versturen van spam, ongevraagde e-mail. Tot 8 april kunnen Amerikaan se AOL-leden zich aanmelden voor de prijs. AP VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II wil ondanks zijn broze gezondheid dit jaar voorgaan in alle traditione le paasceremonies in het Vaticaan. Dat heeft het Vaticaan gisteren aangekondigd. Het hoog tepunt van het kerkelijk jaar begint voor de 83-jarige kerkleider zondag met Palmpasen en eindigt op eerste paasdag met de zegen Urbi et orbi. ANP/RTR/AFP LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett heeft immigratieverzoeken uit Roemenië en Bulgarije bevroren. De maatregel volgt op berichten over een gebrekkige controle op de verzoeken. Een Britse diplomaat in Boekarest is op non-actief gesteld nadat hij zich beklaagde over de toelating van migranten, ondanks waarschuwingen over hiaten in hun aanvraag. Blunkett kondigde aan dat hij de zaak wil uitzoeken, voordat Roemenen en Bulgaren weer toestemming krij gen om zich in Groot-Brittannië te vestigen. ANP STRAATSBURG - Slachtdieren zouden niet langer dan negen uur onderweg mogen zijn naar het slachthuis. Een krappe meerderheid van het Europees parlement (261 voor, 194 tegen) heeft daar gisteren voor gepleit, op voor stel van de Nederlandse CDA'er Maat. De limiet zou het leed van dieren tijdens het transport moeten beperken. Ook kunnen eventuele dierziektes zo minder worden verspreid. Het standpunt is een advies aan de Europese ministers van Landbouw. Die vergade ren hier eind april over. Europees commissaris Byrne (Die renwelzijn) is tegen de limiet van negen uur. Hij vindt dat er geen wetenschappelijk argument voor is. ANP BRUSSEL - Alle Europese landen gaan een fonds voor slachtoffers van zware misdrijven en terrorisme oprich ten. De landen zijn verplicht om eigen burgers en buiten landers hetzelfde smartengeld toe te kennen. Dat is de kern van een regeling waarover de EU-ministers van Jus titie het gisteren eens zijn geworden. De meeste EU-landen, waaronder Nederland, kennen al een vergoedingsregeling voor bepaalde slachtoffers. Maar Italië en Griekenland en ook de meeste van de tien nieu we lidstaten die op 1 mei tot de EU toetreden, hebben nog geen fonds. Over de hoogte van de vergoedingen is men het nog niet eens. ANP LONDEN - Koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië kijkt om een hoekje in de Royal Albert Hall in Londen. De koningin opende de evenementenhal gisteren na een restau ratie die acht jaar heeft geduurd. Tijdens de opknapbeurt van een van Engelands bekendste gebouwen, werden twee nieuwe foyers gebouwd, vrijwel alle zitplaatsen opnieuw bekleed en werd het gebouw beter toegankelijk gemaakt voor gehandicapten. foto AP door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Josch- ka Fischer, komt terug op zijn idee dat enkele staten in Europa het voortouw moeten nemen bij de verdere ontwikkeling van.de EU. Zo'n 'Kerneuropa', beweerde Fi scher in een rede aan de Berlijn- se Humboldt-universiteit in 2000, zou als een locomotief moeten fungeren die de kleinere en economisch zwakkere lidsta ten meetrekt. In het licht van de globalisering en de mondiale angst voor ter reur, heeft Fischer zijn mening herzien. Alleen een groot en ver eend Europa kan in de toekomst tegenwicht bieden aan groot machten als de Verenigde Sta ten, China, Rusland en India. „We moeten niet een ééngezins woning bouwen, maar een groot Europees Huis", aldus Fischer gisteren tegen buitenlandse jour nalisten. Sinds het einde van de Koude Oorlog heeft Europa een strate gische betekenis gekregen. De conflicten in de wereld zijn al leen nog beheersbaar, meent Fi scher, als men als continent kan optreden. „Kijk naar de ver schrikkelijke gebeurtenissen in Madrid. De strijd tegen de ter reur vereist een gemeenschappe lijke aanpak."- Fischer erkent vier jaar geleden niet te hebben verwacht dat de Europese staten zo snel naar el kaar toe zouden groeien. „Een historische prestatie. Ach tentwintig landen en organisa ties hebben een geweldig ont werp voor Europa tot stand ge bracht. De tijden zijn dus veran derd." De mogelijke toetreding van Turkije tot de Europese Unie kan van grote betekenis zijn voor het 'Europese Huis'. „Als het lukt om Turkije, een land dat in de islamitische cultuur thuishoort, te 'Europeaniseren' en daardoor te moderniseren, kan dit natuurlijk zeer positief uitwerken op de moslimwe reld." GPD van onze redactie buitenland BARCELONA - Twee Neder landse vrouwen zijn op Gran Ca naria dodelijk verongelukt toen een helikopter neerstortte waar in ze werden vervoerd naar het ziekenhuis. Een van de vrouwen was 25 jaar. De leeftijd van de ander was gisteravond nog niet duide lijk, evenmin als hun beider woonplaats. Ook de piloot van de helikopter en een meevliegen de arts en verpleegster, alle drie Spanjaarden, kwamen om het le ven. Een van de twee Nederlandse vrouwen was ernstig gewond ge raakt toen de bus waarin ze op het Canarische eiland een dag tocht maakten van de weg was geraakt en was gekanteld. De andere vrouw vloog als begeleid ster in de heli mee. De verongelukte bus, die deel uitmaakte van een konvooi van drie touringcars, telde 36 inzit tenden, van wie 28 Nederlan ders. Zevenentwintig passagiers raakten gewond, zes van hen ernstig. In totaal moesten zes tien personen in een ziekenhuis worden opgenomen. Twee helikopters kwamen de slachtoffers ophalen. Toen de tweede helikopter met de twee Nederlandse vrouwen aan boord wilde opstijgen kwam de machine in aanraking met hoogspanningsdraden waar door het neerstortte en in brand vloog. Oost-Souburg Neckermann verklaart tien per sonen mee op excursie te heb ben gehad. Twee van hen, een ge trouwd stel uit Oost-Souburg, zaten in de bus die van de weg kantelde. Dit echtpaar is lichtge wond naar het ziekenhuis ge bracht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9