Oranjes vinden steun bij elkaar Bejaarden zitten aan buis gekluisterd PZC DAG LIEVE JULIAN ijsseldijk modes Matrix en Irene staan prins Bernhard bij tijdens gang naar grajkelder Man Margarita niet aanwezig Kerkgangers oefenden samenzang Meer files door uitvaart Juliana was bezorgd om kleinzoon Veegauto's op pad na uitvaart Bewoners verzorgingshuis missen deel uitvaart Rouwdienst was troostrijk en erg indrukwekkend Nederland heeft troost gemist woensdag 31 maart 2004 iELFT - Het ontroerendste ino- in de uitvaartdienst van rinses Juliana kwam helemaal j, het einde. Ondersteund Wr zijn twee oudste dochters Ijjtrix en Irene vermande prins Vmhard zich voor de trappen iirde grafkelder in de Nieuwe sirfi. -was het moeilijkste ogen- 1 Fysiek vanwege zijn broze ®ndheid en emotioneel van- ge de laatste gang achter de <j, Hier had Bernhard (92) 'i dagen op voorbereid, maar inad hij er enorm tegenop ge- ahard gaf zijn bril aan Bea- s, Even leek hij te aarzelen. 2 van zijn benen zwabberde i!, dat maakte traplopen extra «tig. Hij wankelde. De kerk- iagers, die via televisies op de laren het verloop van de plech- «heid konden volgen, hielden inadem in. Irene greep haar sder nog steviger vast en stap- voor stapje ging het vervol- as naar beneden. Zij werden fvolgd door de prinsessen Mar let en Christina en de net van u zware hernia-operatie her- g!de Pieter van Vollenhoven, ok zij moesten elkaar helpen [ondersteunen. itieme kring a afstand zagen de veertien enkinderen, onder wie ook de ghaar familie in onmin leven- prinses Margarita, hoe de zgemeester van Delft als sleu- ibewaarder van de grafkelder «gordijntje dichtschoof. Vijf juten lang kon het gezin van aana in eigen intieme kring de baar afscheid nemen, ter- ij] de 1800 genodigden in de novergoten Nieuwe Kerk achtten. Daarna begon de k naar boven onder de opti- istisch gestemde klanken van •i lied 'Die winter is vergan- en.ik zie des meien schijn', en lentelied, vol hoop en blijd- Aap en in overeenstemming Prins Bernhard wordt ondersteund door Irene en Beatrix op weg naar de grafkelder. met de wens van Juliana er geen treurdienst van te maken. 'Ster ven is geen ondergang in verge telheid of donkere duisternis, maar een overgang naar het licht', vond Juliana. Daarom droegen de vrouwelijke leden van de koninklijke familie ook geen rouwkleding, maar gingen zij in het 'hoopgevende' wit ge kleed, daarmee een oude familie traditie voortzettend. 'Het moet gaan over vrede en dat mensen niet bang moeten zijn voor de dood', had Juliana aan haar vriendin, de remonstrantse do minee Weimet Hudig als bood schap voor de uitvaartdienst meegegeven. 'Niet prijzen, niet loven' stond bovenaan het lijstje aanwijzin gen dat de prinses voor de dienst gaf, zo vertelde Hudig in haar overdenking. 'En voor de zekerheid onderaan: géén loftui tingen'. „De meeste mensen wil len niet gewoon zijn, ze willen graag bijzonder gevonden wor den. Bij prinses Juliana was dat anders: iedereen vond haar bij zonder, maar zij wilde graag ge woon zijn", verklaarde Hudig haar instructies. Het lied dat prinses Christina kort daarvoor had gezongen, 'Het is een gave om eenvoudig te zijn, het is een gave om vrij te zijn' paste daar bij. Het was de grote wens van de oud-koningin dat haar muzikaal begaafde jongste dochter zou zingen. Hu dig vond het moedig dat de prin ses onder deze 'emotioneel zwa re' omstandigheden aan die wens gehoor wilde geven. Haar stem was vast en helder, maar in het middenschip van de kerk moeilijk te horen. Christina (57) had ook al eens gezongen bij het huwelijk van haar neef Bern hard jr. Juliana had een duidelijke bood schap voor haar nabestaanden. Het leek of zij via de overden king van Hudig nog één keer aan iedereen duidelijk wilde ma ken waarom ze met name aan Jasper Juinen/ANP het begin van de jaren vijftig te gen alles en iedereen - niet in de laatste plaats tegen echtgenoot Bernhard en het kabinet - was ingegaan om de vrede te predi ken. „Uiteindelijk zou haar in zet voor wereldvrede haar groot ste politieke strijd worden, een strijd die zij durfde aan te gaan: vrede is geen asiel voor gemak- zuchtigen. Vrede is de allerhoog ste strijd, sprak zij. Maar deze strijd heeft haar ook veel teleur stellingen gebracht", aldus Hu- dig. „Juliana hoopte op vrede. In twee van haar kersttoespraken zei zij: 'Als men aan iets goeds werkt, zal er altijd iets goeds uit voortkomen, ook al is het resul taat soms anders dan was ver wacht'. Dat optimistische ver trouwen stelde haar in staat om tegenslagen te aanvaarden", meende de dominee die jaren lang acht tot tien keer per jaar een weekeinde naar paleis Soest- dijk kwam om daar met de prin ses over geloofszaken te discus siëren. „Zij was trouw kerkgang ster, maar ging het liefst naar verschillende kerkgenootschap pen. De bijbelspreuk 'onder zoekt alles en behoudt het goe de' paste uitstekend bij haar. Zij bleef niet zitten in één heilig huisje, maar ging graag op ont dekkingstocht. Zij was ervan overtuigd dat vele wegen leiden naar die ene God. Of, zoals Je zus sprak: het huis van mijn Va der heeft vele woningen", vertel de Hudig. Communie Dat verklaarde ook de veel be sproken en met name door kardi naal Simonis sterk bekritiseer de gang van de van huis uit her vormde prinses naar de rooms-katholieke communie. Dat was bij het laatste openbare optreden van Juliana, de oecu menische huwelijksdienst voor kleinzoon Maurits en Marilène van den Broek. „Dat was niet een gril van een excentrieke oude dame. Communie betekent letterlijk gemeenschap. En ge meenschap tussen mensen van verschillende kerkgenootschap pen was haar liefste wens", al dus Hudig. Maurits en Marilène keken el kaar bij die woorden ontroerd in de ogen. De communiegedachte verklaar de ook Juliana's keuze voor een remonstrantse dominee, tot ver driet van de traditionele protes tanten. „Juliana was een gelovi ge vrouw met een heel eigen spi rituele overtuiging. Die werd niet bepaald door kerkelijke dogma's of wetten. Vrijheid van godsdienst, verdraagzaamheid waren voor haar vanzelfspre kend. "GPD DEN HAAG - Edwin de Roy van Zuydewijn, de man van prinses Margarita, was niet uitgenodigd voor de bijzet ting van prinses Juliana. Dat heeft de RVD bevestigd. Prinses Margarita, die al geruime tijd in onmin leeft met de koninklijke familie, was wel bij de uitvaart in gezel schap van haar tweelingbroer Jaime. Het echtpaar heeft in verscheidene interviews zeil' gezegd dat een aantal prin sen niets van Edwin moet hebben. ANP DELFT - De honderden genodigden die in de Nieuwe Kerk in Delft de bijzetting van prinses Juliana bijwoon den, moesten voor aanvang van de dienst oefenen op de sa menzang in de liturgie. Onder leiding van dirigent Jos Vermunt studeerden zij het Dona Nobis Pacem en gezang 293 (Wat de toekomst brenge moge) in. Dat stond op briefjes die de kerkgangers op hun stoelen aantroffen. Ook op videoschermen verscheen regelmatig deze boodschap. ANP DEN HAAG - De uitvaart van prinses Juliana heeft gis termorgen tot langere files op snelwegen naar Den Haag en Delft geleid. Van een verkeerschaos was echter geen sprake. In Den Haag zelf was het rustig op de wegen. Ook hadden trams en bussen niet meer passagiers dan anders. De drukte op de snelwegen was het gevolg van de weg- en rijstrookafsluitingen, omleidingen en extra verkeer van belangstellenden voor de uitvaartplechtigheid. Op de Al3 (Rotterdam-Den Haag) stond voor zeven uur al een file van meer dan tien kilometer. GPD RIJSWIJK - Oud-premier Lubbers is in zijn ambtsperio de bij prinses Juliana geroepen, omdat ze zich zorgen maakte over haar kleinzoon, kroonprins Willem-Alexan- der. Ze vroeg zich af of Willem-Alexander wel een goede koning zou kunnen zijn. Lubbers maakte haar duidelijk: „Het zit wel goed." Dat heeft Lubbers gistermiddag gezegd in het televisie programma NOS Actueel. De prinses maakte zich volgens Lubbers zorgen, omdat Willem-Alexander in zijn studen tentijd een heel andere belangstelling had dan zij. ANP DELFT - Veegauto's van de gemeente Delft zijn gister middag direct na afloop van de uitvaartdienst in de Nieu we Kerk begonnen met het schoonmaken van de binnen stad en de route die de rouwstoet van prinses Juliana heeft afgelegd. Van de gemeentelijke reinigingsdienst zijn veertig mensen op pad. De veegauto's verwijderen ook het zand op de weg en op de tramrails dat daar eerder was gestort. Ook de touwen zijn weer uit de rails gehaald. Zand en touw waren nodig om de weg voor paarden en koetsen beter begaanbaar te maken. De gemeente gaat morgen de paaltjes, verkeers borden en lantaarnpalen terugzetten. ANP in onze redactie binnenland HETEN-Niet iedereen was gis- irochtend in staat de complete re-uitzending van de uitvaart an oud-koningin Juliana op te- risie te volgen. bewoners van verzorgings- sDekelhem in Gieten moes door een kabelstoring het ochtendprogramma missen. Een storing trof 's ochtends om ne gen uur een deel van het Drent se dorp en duurde tot even na half een 's middags. Ongeveer 750 huizen in Gieten bleven daardoor verstoken van radio- en tv-ontvangst via de kabel. Een medewerker van de zorgin stelling heeft er in allerijl voor gezorgd dat elders een video snorde om de beelden in een la ter stadium alsnog aan de bewo ners te kunnen tonen. De teleur stelling was groot onder de be woners, die Juliana vele jaren als koningin hebben meege maakt, zei de zegsman. Behalve de 65 vaste bewoners konden ook de twintig mensen van de daggroepen de uitzending niet zien. Volgens een woordvoerder van kabelaar Essent Kabelcom was een defect aan de stroom voorziening in een CAI-kast de oorzaak van de storing. Een monteur heeft zo snel mogelijk een noodoplossing getroffen. Behalve in Gieten was er tijdens de uitvaart nog een kabelstoring in het Essent-gebied. Door een defecte zekering viel in enkele straten in Zwolle het kabelsig naal uit. De inwoners van Coe- vorden moesten het van half tien tot half elf zonder de beel den doen door een stroomsto ring. ANP van onze verslaggevers TERNEUZEN/VEERE - Bij de Prins Willem van Oranjeschool in Terneu- zen hangt de Nederlandse vlag half stok, maar desondanks zorgen rennen de en roepende basisscholieren op het schoolplein voor een vrolijke entoura ge. Logisch, zij hebben Prinses Julia- geen moment bewust meegemaakt. Totaal anders is het deze ochtend op een steenworp afstand, in zorgcen trum Bachten Dieke. Daar hangt de vlag eveneens in rouw- stand en bekijken vrijwel alle bewo- aers de live-uitzending van de uit vaart van Prinses Juliana op tv. Of be ter, koningin Juliana, want voor al de ze bejaarde mensen was zij veel meer nun' koningin dan haar dochter Bea trix dat is. Het geplande poffertjes nakken is naar een andere dag ver plaatst, omdat de groepsleiding inzag dat deze dag volledig in het teken staat van het overlijden van Juliana. Tijdens het dagelijkse koffieuurtje op de benedenverdieping bekijkt een poepje vrouwen de uitzending. „Ja, Juliana was 'onze' koningin. Ze was beel eenvoudig, wars van protocol. Dat blijkt ook nu wel weer tijdens de uitvaart, omdat de dienst wordt geleid door een remonstrantse predikante. Ze had net als ieder ander haar stre ken, maar anderzijds vond ik haar ook «ht 'koninklijk'. Of ik de hele tijd blijf kijken? Nee hoor, ik laat het mid dageten er niet voor staan. Zeker niet omdat het vandaag worteltjes met vis u', vertelt mevrouw L. Jonkman. „De kerkdienst wil ik wel zien en ik weet ~u al dat ik traantjes zal laten. Die zit- 'ennu al achter mijn ogen." Leeftijd dievrouw G. Haverhals is van Bel- Bsehe komaf en heeft daarom niet ZOn heel sterke band met het Neder- «nds koningshuis. „Toch vond ik &ar heel vriendelijk. Beatrix is wat Jjut betreft meer als haar grootmoe- do1- Wat stijver, statiger. Juliana had ns mij meer weg van haar va- Jaar in de gezamenlijke ruimte op de oegane grond tijdens de uitzending Bejaarden in Bachte Dieke kijken naar de uitvaart van Juliana. herinneringen worden opgehaald, is het bij de groepsopvang op de tweede verdieping muisstil. Er is een 'Julia- na-hoekje' gemaakt en tien bewoners zitten aan de buis gekluisterd. „Deze mensen zijn allemaal van ongeveer de zelfde leeftijd als Juliana. De beelden van zo'n uitvaart komen daarom ge voelsmatig heel dichtbij. Ze vertalen het naar zichzelf. Wij hebben hier ook een condoleanceregister gehad, dat be hoorlijk is getekend", vertelt leidster Margriet van der Ploeg. Een verdieping lager staat de televisie ook al aan bij de dagopvang, waai* zelf standig wonende mensen iedere dins dag bijeenkomen. „Ze is heel oud ge worden, dus wat dat betreft vind ik het niet zo erg. Ik vond haar aardig, lief, maar ze had ook haar op haar tan den. Je moest er geen ruzie mee krij gen. Ik vind de uitvaart tot nu echt prachtig. Ze wordt op een waardige manier naar haar rustplaats ge bracht", reageert mevrouw A. Pieter- sen. Eigen baas M. Cortvriendt volgt de laatste reis van Juliana alleen, op zijn kamer. „Hier ben ik eigen baas. Ik vond Julia na een heel goede koningin. Als Maxi ma net zoals Juliana wordt, ben ik een tevreden mens." Wim Kooyman In het verpleeg- en zorgcentrum Nieuw-Sandenbrugh in Veere is de stemming wat bedrukt. Het gaat toch om een leeftijdgenote die wegvalt, en dan die bovenal hun koningin was. Verder is het er opvallend rustig. Vrij wel alle tachtig bewoners, met een ge middelde leeftijd van negentig jaar, be kijken de uitvaart van prinses Juliana op hun kamer. Het geluid van de tele visies is tot op de gang te horen. In de gang staat een tafel met daarop de Nederlandse vlag, een portret van oud-koningin Juliana en een behoor lijk volgetekend condoleanceregister. Volgens een medewerkster van het cen trum vinden de bewoners het register belangrijk. „Vrijwel iedereen heeft ge tekend en wellicht zelfs twee keer om dat ze niet meer weten dat ze dat al hebben gedaan." Bord op schoot Een groep van elf geriatrische bewo ners kijkt in de televisiekamer naar de uitvaart. Volgens een van de verpleeg kundigen mogen deze bewoners die veel hulp nodig hebben, op deze bij zondere dag met het bord op de schoot eten, zodat ze niets hoeven te missen. De meesten zijn onder de indruk en kijken gebiologeerd hoe de rouwstoet richting Delft trekt. J. Brasser-Melse is een van de bewo ners die op haar kamer naar de uit vaart kijkt. De 91-jarige vrouw is on der de indruk van de plechtigheid. „Het doet je wel wat, het was toch een fantastisch mens." De in Oostkapelle geboren en later naar Koudekerke verhuisde mevrouw Brasser noemt zichzelf echt koningsge zind. „Mijn man werkte bij de gemeen te en was verantwoordelijk voor het ophangen van de vlaggen bij geboor ten en trouwerijen van de koninklijke familie. Ik verstelde de vlaggen als ze kapot waren of maakten van twee, één vlag als dat zo uitkwam." Ze zegt: „Wij zijn van een heel andere genera tie als tegenwoordig. Wij zagen het ko ningshuis als iets vorstelijks met een koningin die hart had voor haar onder danen. Juliana was niet hooghartig, ze was echt een moeder van het volk. Ze toonde belangstelling en was niet be nauwd om vies te worden. Ik zie haar nog zo met die kaplaarzen door de modder lopen na de watersnood ramp." Normaal gesproken gaat de bewoon ster rusten na het eten, maar deze dag doet ze dat niet. „Ik wil niets van de uitvaart missen, maar eigenlijk moet ik mijn benen laten rusten. Ik kan niet meer lopen en zit in een rolstoel en dan is het wel lekker als ik even kan liggen. Vandaag slaan we dat over." Na de uitvaart komt ook het gewone leven in het zorgcentrum weer op gang. De bewoners komen uit hun kamers en bezoeken elkaar of schuifelen naar buiten voor wat frisse lucht. door Ali Pankow RENESSE - Hervormd predi kant Piter Goodijk uit Renesse spreekt over 'een visitekaartje voor de kerk' in een spontane reactie op de rouwdienst voor prinses Juliana in de Nieuwe Kerk in Delft. Goodijk, die de plechtigheid *via de televisie volgde, omschrijft de dienst als indrukwekkend én troostrijk. Natuurlijk kijkt hij er ook met een vakkundige, theologische blik naar in het besef dat kerk en geloof hier voor een zeer breed publiek een beeld schep pen. Dat is op zeer goede wijze gebeurd, vindt Goodijk. Hij zou het woord 'vieren' wil len gebruiken om de sfeer te dui den. „Vieren van het volbrengen van een rijk leven en het vieren van het nieuwe leven dat nu in gaat." De lichte sfeer, dankzij de prach tige, optimistische muziek, de witte kleding en de witte bloe men, heeft Goodijk bijzonder aangesproken. De uitnodiging in het Engelstalige welkomst woord om bij de dienst geen toe schouwer te blijven, maar deel nemer te worden, acht hij in dit verband ook zeer passend. Hij spreekt zijn waardering uit voor de uitstekend opgebouwde overdenking van de remon strantse predikante W. Hu- dig-Semeijns de Vries van Does- burgh. „Een mooi begin verwij zend naar de wens van prinses Juliana dat het vooral over vre de moest gaan. Dan een heel per soonlijk gericht verhaal en ten slotte de afronding met een pas sage uit Johannes 14 over de vre de die Jezus zijn leerlingen biedt tijdens hun laatste samen komst." Volgens Goodijk een overdenking die velen moet heb ben geraakt en troost zal heb ben geboden. Zelf acht hij dat belangrijke ele menten tijdens een rouwdienst. „De persoonlijke wensen van de overledene, voor zover bekend, wegen voor mij altijd het zwaarst. Maar als die wensen niet bekend zijn. baseer ik me vooral op gesprekken met de naaste familieleden en intimi", zegt Goodijk. Hij tracht in zijn overdenking naast een persoon lijk gericht gedeelte als predi kant ook heel bewust vanuit het geloof 'een stem van de over kant' te laten horen. „Het enige dat ik heb gemist in deze overdenking was een passa ge over de laatste vijf jaar van het leven van prinses Juliana. Ie dereen wist dat ze toen in de war was en erg kwetsbaar is ge worden. Dat had in de openheid van deze rouwdienst ook best aandacht mogen krijgen", vindt Goodijk. Zegen Hij geeft aan dat het uitspreken van de priesterlijke zegen ge bruikelijk is. Opvallend was ech ter het tijdstip waarop dit ge beurde. „Meestal wordt die ze gen aan het einde van de dienst uitgesproken. Nu gebeurde dat voordat de prinses de grafkelder werd ingedragen. Aan het einde van de dienst werd er nu een oude Ierse zegen uitgesproken." De Renesser predikant, die zich zelf bijzonder inzet voor oecume nische samenwerking, heeft er geen enkele moeite mee dat de dienst is geleid door een remon strantse predikante. „Heel mooi juist. Het vrouw en moeder zijn van prinses Juliana werd zo nog eens extra benadrukt." APELDOORN - In de uitvaart dienst van prinses Juliana heeft het Nederlandse volk „de werke lijke troost van het evangelie" gemist. Dat vindt algemeen se cretaris P. Vergunst van de Gere formeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk. Het leven van de oud-koningin stond centraal maar werd niet „in het licht van het Woord van God" geplaatst. „Dat laatste is toch altijd de taak van de dienaar van het Woord, juist op de grens van leven en dood", zei Vergunst. De bijbel komt volgens hem te weinig aan bod. ANP (Advertentie) Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5