Houding Rijk betreurenswaardig De Messiah is geen onbekende PZC Scholieren koesteren hun stekjes 15 Zeeland krijgt gelijk met BTW-regeling gedeputeerde vindt mogelijke watervervuiling door munitie onacceptabel IVietteler beboet Paal weert verkeer Leguitsedijk Werkstraf voor bedreiging ex Twee weken cel voor oplichter Dieven gepakt bij nachtelijk ritje lezers schrijven Verloskundigen Winkel Tweetalig blad agenda woensdag 31 maart 2004 ■rtifXees Maas pNEUZEN - Als je van win- Bi, of verliezen kunt spreken, ibben de dertien Zeeuwse ge- genten hun zaak over de p'-afhandeling tegen het tijk gewonnen. it betekent dit dat de iwse gemeenten per jaar 3et zijn allen 1,5 miljoen euro 5tra aan compensatie krijgen id het Rijk. „Of de inwoners van onze gemeenten daar iets van zullen merken, kun je be twijfelen, want aan de andere kant kort het Rijk fors", zegt R. Klaasse, de adjunct-secretaris van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. De zaak van de BTW is een zeer ingewikkeld en vernuftig sys teem dat de Zeeuwse gemeenten hebben bedacht en samen met de twee Zeeuwse waterschap pen uitvoeren. Kort gezegd is het een systeem van BV'tjes om voor teruggave van BTW in aan merking te komen als het om het beheer van wegen gaat. De BV's voeren overheidstaken uit en kunnen daar als vennoot schappen BTW op terugvorde ren. Zeeland is de enige provin cie die dit zo doet Het gaat om het geld dat het Rijk uitkeert voor beheer van de wegen. Zeeland sluist die uitke ring rechtstreeks door naar de waterschappen en door middel van het netwerk van BV'ljes kre gen de Zeeuwse gemeenten jaar lijks aanzienlijke bedragen aan BTW terug. Het invoeren van dat systeeem verliep niet volgens slag of stoot. Met name de waterschap pen hadden grote twijfels over de morele aanvaardbaarheid. Men vond dat 'een netwerk van BV'tjes' al snel ging rieken naar kwalijke praktijken, hoewel het systeem geheel conform de wet was. Uiteindelijk gingen echter ook de waterschappen akkoord, gedreven door bestuurlijke soli dariteit. Ondertussen ontwierp het Rijk een nieuwe BTW-rege- ling voor alle gemeenten. Die nieuwe regeling stak een behoor lijke stok in het wiel van de Zeeuwse gemeenten. De gemeen te Borsele en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten kwamen in actie, hetgeen uitmondde in een gesprek met het ministerie van Financiën. „In dat gesprek zijn keiharde afspraken gemaakt over herstel voor de Zeeuwse ge meenten, met terugwerkende kracht", zegt Klaasse. ':or Marcel Modde ÜERIKZEE - De rijksoverheid illoopt haar verantwoordelijk- vid in de kwestie rond de oude amitiestort in de Oosterschel- Volgens gedeputeerde M. rimer is het onacceptabel dat :gen wordt genomen met lig risico op verslechtering van ^waterkwaliteit. dertigduizend ton munitie ie tussen 1945 en 1967 even ten idwesten van het Zierikzeese 'enkanaal werd gedumpt, is erfenis waar het Rijk niet zo- saar omheen kan, aldus Kra- ser. „Zeker wanneer je weet kt er Europese kaderrichtlij nen aan zitten te komen, waarin wrdt vastgesteld dat de wa kkwaliteit in de betreffende #nden niet achteruit mag gaan. Daar zullen we 'Den Haag' in It verband zeker mee confronte- w", reageert de gedeputeerde tde brief van staatssecretaris /an der Knaap van Defensie de Tweede Kamer. „We zul- kze wijzen op de inconsisten te van beleid." fosfor ian der Knaap noemt in zijn nef de onderzoeken van TNO, vaaruit blijkt dat de 'munitiege- elateerde stoffen zeer geleide- jkover een periode van vijfhon- ierd jaar vrijkomen' en dat iaarmee de verwachte schade oor het milieu gering is. lok de aanwezigheid van de ve- HDDELBURG - Officier van nstitie J. Zondervan eiste giste- en in Middelburg tegen een 13-jarige inwoner van Sint An- laland voor hennepteelt 3000 euro boete. lat was schrikken voor de ver lachte. Zijn gezicht klaarde op oen politierechter J. Hopmans !e boete verlaagde tot 1000 eu- o. Daaraan koppelde hij tevens wee maanden voorwaardelijke ievangenisstraf. lij de man werd 29 januari in en schuur achter zijn woning en wietplantage aangetroffen. Ie 32 hennepplanten met een ge richt van vier kilo waren agstrijp. Hij was gefixeerd op ;eld en was teleurgesteld toen uj de eerste oogst door de inval 'an politie op het laatste mo- aent niet door zag gaan. „Ik zie 'et als een levensles", zei hij. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur le granaten met witte fosfor kan geen kwaad, concludeert het we tenschappelijk instituut op ba sis van de afwezigheid van de snel ontvlambare stof in de wa terbodem. 'Verwaarloosbaar' is volgens TNO en Van der Knaap tevens het risico op persoonlijk letsel door munitie die aanspoelt op de Oosterscheldekust. Vanuit de provincie is regelma tig met klem aangedrongen op het afdekken van het oude muni tiedepot op vijftig meter diepte. Ook die mogelijkheid is onder zocht. De conclusie luidt dat af dekking door een vijftig centime ter dikke laag klei of zand en grind volstaat om afgifte van schadelijke stoffen naar het op pervlaktewater te vertragen of zelfs tot stilstand te brengen. Aangezien de munitie ligt ver spreid over zeventig hectare, on geveer honderdveertig voetbal velden, kost die maatregel bijna zeven miljoen euro, aldus de staatssecretaris. Het risico afge zet tegen de kosten zien de be trokken ministeries (Defensie, LNV, V&W en VROM) nu geen aanleiding tot afdekking. Kramer vermoedt dat het boven al een financiële afweging is die de rijksoverheid in dit verband maakt en vindt dat 'betreurens waardig'. „We leven in tijden dat elk dub beltje moet worden omgedraaid, de bereidheid om iets te doen is dus niet zo groot. Maar daarmee ontlopen ze hun verantwoorde lijkheid in deze kwestie. Zelfs het kleinste risico moet naar ons idee worden uitgesloten. De Oos- terschelde is op dit moment zui ver, wanneer daar nu iets ge beurt, is het te laat. Die kwali teit krijg je dan nooit meer te rug." Burgemeester J. Asselbergs gaf maandagavond in de commissie openbare ruimte van Schou- wen-Duiveland al aan het be sluit 'volstrekt onacceptabel' te vinden. Ook het bestuur van het Nationaal Park Oosterschelde trekt één lijn met gemeente en provincie. Een deel van het koor oefent in de hal van de school met dirigent Sietze van Wijgerden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting MIDDELHARNIS - De Messiah van Handel zingen als eindexa menproject. Geen alledaagse op gave, maar in de traditie van de Christelijke Scholengemeen schap Prins Maurits in Middel- harnis geen onlogische keuze. De Messiah is een van de groot ste en bekendste oratoria. Dertig eindexamenkandidaten muziek van havo en vwo wagen zich aan dit huzarenstukje. Van af september repeteren de leer lingen twee maal per week. Gisterochtend om half tien ver zamelden ruim twintig eindexa menkandidaten havo zich in de hal van de school voor de zoveel ste repetitie. Nog even snel wat oefeningen om de stem los te ma ken en dan klinkt het 'Lift up your heads' door de hele school. „Het mag wel wat sneller", roept dirigent Sietze van Wijger den en opnieuw wordt het lied ingezet. De leerlingen hebben er - on danks het redelijk vroege uur - duidelijk plezier in. „De Mes siah is geen onbekende voor on ze school", vertelt docent mu ziek Marco van 't Hoff. Samen met de collega's Sietze van Wij gerden en Mar van der Veer te kent hij voor het instuderen en begeleiden van de koorleden. „Kom op, let op de houding. Ga eens rechtop staan," corrigeert Van 't Hof een paar koorleden. „We doen ieder jaar mee met de Stratch-Messiah in Leiden. Daar gaan we met z'n allen in de bus naar toe. We zingen dan in een duizend-koppig koor, dat in één dag de Messiah oefent en 's avonds uitvoert", vertelt hij. Op de Prins Mauritsschool zit ten leerlingen van Schou- wen-Duiveland en van Goe- ree-Overflakkee. Zingen is een vast onderdeel van de dagelijkse praktijk. Overal in de school klinkt gezang en muziek. Aria's in het trapportaal, het koor oe fent in de hal en in een leeg klas lokaal studeren een paar leerlin gen op hun partij. Stampen „Een op de tien leerlingen zit in een koor", vertelt Van 't Hoff. „We hebben vier koren. Het be gint in de brugklas met het brug- klaskoor. Dan hebben we een middenbouwkoor, een boven- bouwkoor en nog het project koor. Het projectkoor zingt de Messiah voor het eindexamen." Petra Krakeel uit Nieuwerkerk en Woutriëlle de Vogel uit Melis sant zingen alletwee mee in het projectkoor. „Het is echt leuk om te doen.", vertelt Petra. „Het is veel stampen en oefenen maar de meeste mensen kennen de Messiah natuurlijk al wel door Leiden. We moeten het nu al leen door en door kennen", vult Woutriëlle aan. De twee zingen al mee vanaf de eerste klassen op de middelbare school. De Messiah is hun laatste grote pro ject op school. Na hun examen gaan ze naar de Hogeschool in Ede. „Daar heb je niet zoveel ko ren", klinkt het spijtig. De school stimuleert het zingen al ruim vijfentwintig jaar. „We hebben een echte zangcultuur. De kinderen komen binnen en zingen gelijk. We zeggen altijd: neem zo'n groot muziekstuk en ze leren alles. Daar kan geen leermethode tegenop. De koren geven ook regelmatig concerten. Binnenkort gaat het bovenbouw koor naar Roemenië en Honga rije en onlangs zijn opnames ge maakt door de EO van het mid denbouwkoor. De leerlingen zingen niet alleen in het koor. Ook de sopraan aria's worden door (oud-)leerlin- gen gezongen. Voor de overige aria's is de hulp ingeroepen van pas afgestudeerde studenten van het conservatorium. De mu zikale begeleiding is in handen van het gelegenheids-ba- rok-koor met musici uit heel Ne derland. De Messiah is te zien op 12 april (Tweede Paasdag) in de Nieuwe Kerk in Zierikzee en op 17 april in de rooms-katholieke kerk in Oude Tonge. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Zo'n duizend leer lingen van basisscholen in de gemeenten Vlissingen en Middelburg en in Westka- pelle en Grijpskerke zijn in elk geval tot de zomervakantie druk bezig jonge stek jes van een geranium te koesteren. Gisteren begon het jaarlijkse Floralia- project van de afdeling Walcheren van Groei Bloei. Het Floraliaproject is een educatieve ac tiviteit, die het groeiproces en de verzor ging van planten behandelt. Onder bege leiding van leerkrachten en vrijwilligers van Groei Bloei leren de kinderen de jonge geraniumstekjes op te kweken en te verzorgen. Op basisschool De Burcht/ Rietheim in Oost-Souburg deelde Joke Dissel uit Middelburg de stekjes uit, nadat ze in groep 4 een verhaal had verteld over de herkomst van de geranium en wat de kin deren moeten doen om ervoor te zorgen dat hun plantje blijft leven. Daarna mochten de kinderen naar bui ten om het stekje over te potten in een grotere pot. De stekjes komen van Ar duin. Per school levert Groei Bloei vijf tig plantjes af. Dit jaar doen twaalf scho len mee. „De vraag is groter dan we aan kunnen," zei vrijwilligster Dissel. „We hebben niet genoeg vrijwilligers om dit te kunnen doen. Twaalf scholen is echt het maximum." Na de meivakantie komt Dissel terug op De Burcht/Rietheim en in juli - vlak voor de grote vakantie - krijgen de kin deren een diploma, nadat er is gekeken of er goed voor de plant is gezorgd en hoeveel bloemen de geranium uiteinde lijk heeft gekregen.De plant mag tijdens de zomervakantie mee naar huis worden genomen. Leerkracht Geertje Lourens van groep 4 doet naar schatting al vijf tien jaar mee aan het Floraliaproject. „De kinderen vinden het erg leuk. Som mige leerlingen hebben, zelfs als ze al op het voortgezet onderwijs zitten, hun ge ranium nog. Dat zijn ook voor mij de leu ke herinneringen." Voor het geval de ge ranium doodgaat, heeft de school nog een paar stekjes achter de hand. OUD-VOSSEMEER - Waterschap Zeeuwse Eilanden sluit de Leguitsedijk bij Oud-Vossemeer af voor door gaand verkeer. Dat gebeurt door middel van een flexibele paal, die het mogelijk maakt dat landbouwvoertuigen wel kunnen doorrijden. Aanleiding voor de maatregel zijn de vele klachten die het waterschap heeft ontvangen over automobilisten die met hoge snelheid op de dijk rijden en gevaarlijke inhaal manoeuvres maken. De drie meter brede weg heeft een ca paciteit van 300 voertuigen per dag, maar dagelijks ma ken er 450 auto's gebruik van. De verwachting is dat het er alleen maar drukker wordt door het bouwplan Wel hoek. Tot medio mei kan er bezwaar worden gemaakt te gen de maatregel. Als er geen reacties komen, wordt de Leguitsedijk nog. voor de zomer afgesloten. Doorgaand verkeer moet dan uitwijken naar de Oud-Vossemeerse- dijk en de Gankelweg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Tholen voor bedreiging van zijn ex-vrouw conform de eis veroor deeld tot veertig uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. De man gaf toe dat het hem 28 januari dit jaar teveel werd en hij zijn vrouw had toegeropen: „Als je voor morgen twaalf uur de dokter niet hebt gebeld, dan stomp ik je kop in elkaar." Het incident had te maken met het tweejarig zoontje, waarover naar zijn mening geen goede afspraken over de bezoekregeling worden ge maakt. Officier van Justitie J. Zondervan hield met de problematiek rekening in zijn eis. „Maar er moet een op lossing komen." De Tholenaar was het oneens met de straf. „Zij zoekt het geweld op." MIDDELBURG - Een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren door de Middelburgse politie rechter voor oplichting veroordeeld tot twee weken cel. De verdachte deed 26 september vorig jaar alsof hij vaste klant was van Sauna Middelburg. Hij bestelde in de bar van de sauna wijn, bier en koffie zonder te betalen. De consumpties zouden volgens hem worden afgerekend door een Temeuzense taxichauffeur, maar dat bleek niet het geval te zijn. Aan de sauna moet hij veertig euro scha devergoeding betalen, maar het is de vraag of het zover zal komen. De man verbleef de laatste tijd op verschillen de plaatsen in Zeeland en Brabant. Hij zou inmiddels zijn heil zoeken in België. De verdachte heeft een strafblad van 35 bladzijden, waaruit blijkt dat hij mensen in heel Nederland heeft opgelicht. VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag zijn drie Vlissingers aangehouden wegens diefstal van een ko zijn. De politie zag de drie, 18, 24 en 49 jaar oud, rond half twee in de Keldermanstraat rijden. Het kozijn lag bo ven op de auto. De agenten vertouwden het niet en hiel den de mannen aan. Het kozijn was gestolen uit de Bone- dijkestraat. De mannen zijn na verhoor weer vrijgelaten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Nina Fleumer (7), Harleyette Minderhout (8) en Nadine Roelofs (8) geraniumstekjes in een pot. (vlnr) planten hun foto Ruben Oreel Een verloskundigenpraktijk waar je alleen maar de plaatste vijf weken van je zwangerschap naar toe kan? Daar zitten de vrouwen van Schouwen-Duive- land niet op te wachten (PZC 27-3)! Stel je voor: je gaat beval len na 37 weken zwangerschap. Je bent tot 35 weken begeleid door je huisarts, vervolgens nog twee keer door een verloskundi ge en je moet bevallen bij weer een onbekende, de gynaecoloog. Toen ik een jaar geleden naar Zierikzee verhuisde, was ik ver baasd toen ik hoorde dat hier geen verloskundigenpraktijk was. In Rotterdam werd ik al drie maanden begeleid door een verloskundige. Ik vond het dan ook een raar idee dat ik nu naar een huisarts moest voor de con troles; volkomen gezond in de wachtkamer zitten tussen men sen die ziek zijn. Met goedkeu ring van mijn huisarts kwam ik bij de Verloskundigenmaat schap in Goes terecht. De verlos kundige met wie je een band op bouwt, die zoveel kennis heeft en van al je angsten weet, bege leidt ook je bevalling en komt langs voor nacontroles. Een thuisbevalling was voor mij niet mogelijk omdat ik te ver van de praktijk woon. Om deze reden werden bij mij ook de nacontro les door de huisarts gedaan. Dat vond ik erg jammer. De drie ver schillende huisartsen die zijn langs geweest, waren binnen vijf minuten weer vertrokken. Voor het napraten over de beval ling, maar ook voor het contact met de baby bleek geen tijd (of interesse?) te zijn. Voor mij is het duidelijk. Mijn volgende zwangerschap wordt weer bege leid door de verloskundigen uit Goes! J. Schalk Schuttershofstraat 6 Zierikzee De uitdrukking 'op de winkel passen' heeft een negatieve klank. Ik hoop echter dat de wet houders die ons de komende twee jaar zullen gaan besturen deze uitdrukking in positieve zin zullen hanteren. Wij hebben na de herindeling in 1997 geen behoefte meer aan ambitieuze plannen en politieke ambities. In technisch opzicht gewoon de huishouding op orde brengen is wat men wil. Dit minimum lijkt in 2004 mager maar aan dit cri terium voldoet de huidige orga nisatie zelfs niet. Op de agenda van 8 maart kreeg men het zelfs voor elkaar een regel uit het worddocument van de vorige agenda vergadering te laten staan! Gooi ongemotiveerde lie den eruit en zorg voor grip op de ambtelijke organisatie. NB: Het ROC heeft cursussen voor Word en Excel! J.L. den Hollander Deltaweg 17 Haamstede BRESKENS - Het informatie- en evenementenbulletin Bres- kens Magazine is dit jaar voor het eerst tweetalig. Om met na me Duitse toeristen zo goed mo gelijk van dienst te zijn, is de ge hele Nederlandse tekst ook in het Duits vertaald. Breskens Ma gazine geeft een overzicht van alle evenementen, attracties en accommodaties in de visser splaats. Ook is er een overzicht van de watergetijden en infor matie over de zeefietsroute Bres- kens-Temeuzen in opgenomen. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN Tonnenmaga- zijn, 19,30: inloopavond over openbaar groen: KERKWERVE - Dorpshuis 'tZuudende, 20.00 uur: Themavond D66 over v\ als economische drager. (advertentie) MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIETER JAN LEUSINK (Dirigent) Kaarten 35,- (4 voor 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 w.nieuwe-muziek.n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37