'ZC Onzekerheid kwelt kampeerboervrezen voor p°sitie Internaat werkt aan doorstart 13 PvdA-wethouders dl nTuin van Zeeland wil meidoornkap voorgoed uitbannen Expositie Getekend in W a ter snoodmuseum sz' l'ekabo voelt zich aan het lijntje gehouden door trage rijksoverheid 'rie maand cel oor steekpartij Vluchtelingen 0 Softdrugsbezit w Geen Q) maar loon bij ziekte? N. szvy.ni Dan weet u het snel jaar zeeuwse almanak Allergisch waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 31 maart 2004 door Connv van Gremberqhe de doorslaggevende macht wor- vtrPiet Kleemans IRIKZEE - De Vereniging u Kampeerboeren (Vekabo) dt zich aan het lijntje gehou- door de rijksoverheid. De npeerboeren wachten met rjart op verruiming van regels ri betrekking tot het aantal udplaatsen. Dat kan via in- ■liking van de Wet op de Open- rltrecreatie (WOR). maar dat nop zich wachten. «ruitlopend op intrekking de wet heeft minister C. ierman van Landbouw, Na- übeheer en Voedselkwaliteit ÜV) toegezegd met een over- sgsregeling te komen. Dat ;i echter allesbehalve vlot, it burgemeester J. Asselbergs Schouwen-Duiveland. Hij larschuwde deze week tijdens vergadering van de gemeente adviescommissie openbare ate voor al te groot optimis me houden er als gemeente ern- ig rekening mee dat we voor komende seizoen vast moe- houden aan het huidige be- d. Er is geen juridisch draag- ik voor het op voorhand toe an van vijftien standplaatsen liten de piekperiode." it realiseert voorzitter van de ikabo Schouwen-Duiveland Smits zich terdege. Eind mei mt de concept-overgangsrege- gaan de orde in de minister- ad Daarna moet de regeling g door de Tweede en Eerste Sier. worden geloodst. Smits apt van ganser harte dat de re- zonder verdere proble- ïd wordt aangenomen en van acht wordt verklaard. ii de tekst van de concept-rege- ig staat nu dat kampeerboe- n met terugwerkende kracht arrond vijftien eenheden mo- n plaatsen. We hopen dat die kst niet geschrapt wordt en it we in staat worden gesteld seizoen al vijftien eenheden HHH Vekabo-voorzitter A. Smits hoopt dat de nieuwe regels niet lang meer op zich laten wachten. neer te zetten." De Vekabo, ben het gevoel dat we al tijden voegt Smits daar aan toe, knokt aan het lijntje gehouden wor- al jaren voor toestemming voor den. Eerst werd in januari 2003 ge zegd dat de WOR gewijzigd zou worden en dat dat binnen enke le weken zou zijn geregeld. La ter was het ineens weer anders en moest de wet compleet wor den ingetrokken. Inmiddels is het ook buiten de piekperiode - een aantal weken in het hoogsei zoen - mogen benutten van vijf tien standplaatsen per minicam- ping. „De handelwijze van de rijksoverheid verdient zeker geen schoonheidsprijs. We heb- het eind maart 2004. Het duurt allemaal erg lang en elke keer hopen we maar weer dat het alle maal goed komt." Visie Gemeente en provincie valt in de visie van Smits niet zoveel te verwijten. Die steunen de Veka bo voldoende, is de ervaring van Smits. „De gemeente wil wel, maar ze is gewoon erg voorzich tig geworden." Niet zonder reden want vorig jaar werd de gemeente via een uitspraak van de Raad van Sta te gedwongen te kiezen voor een piekperiode van zeventig dagen per jaar in plaats van de gebrui kelijke negentig dagen per jaar. foto Dirk-Jan Gjeltema In januari 2004 maakte de ge meente bekend dat zij voor 2004 koos voor een piekperiode van 85 dagen. Toenmalig wethouder G. van de Velde stelde destijds dat in haar visie de minister in gebreke bleef en de kampeerboei'en daar niet de dupe van mochten wor den. ijn He- r Ab van der Sluis star- n 28 BDDELBURG - Het Water- tap Zeeuwse Eilanden moet [finitief stoppen met het pre- tntief rooien van gezonde mei- Mms. Daarvoor pleit de stich- ogTuin van Zeeland in een ma rtest, dat maandag 5 april ordt aangeboden aan het vva- irschap. Daarnaast wil de stich- Qf dat de meidoorns in het ver lig gesnoeid in plaats van ge lepeld (half afgeslagen) wor- ?n. Het manifest is onder meer ndertekend door het Zeeuws andschap en de Zeeuwse Mi- eufederatie. presenteerde het water lap het Groenstructuurplan, loeld om de wegbeplanting in- jpend te veranderen. Voor laste aanleiding was het ho- percentage zieke iepen en ff bacterievuur aangetaste idoomhagen. De uitvoering n het plan zou ongeveer twin- jaar duren en twintig mil- eneuro kosten, uitgebreide inspraakronde het Groenstructuurplan óde nauwelijks tot reacties. *n het waterschap echt begon ft het rooien, ontstond mas- al verzet, met name op Wal sten. derhalve week geleden be at het dagelijks bestuur van waterschap voorlopig te 'Ppen met het kappen van de nen. De maatschappelijke srstand is aanleiding voor schap om zich te bezinnen CDDELBURG - Een 37-jarige toner van het asielzoekers- rtrum in Zuiddorpe is giste- 5 door de Middelburgse poli- techter voor zware mishande- S veroordeeld tot vier maan- gevangenisstraf, waarvan maand voorwaardelijk. Het üdent vond 3 februari plaats het asielzoekerscentrum in oddorpe. De verdachte had 5 andere asielzoeker met een 3 gestoken, omdat deze seks 11 hebben gehad met zijn nuw. De verdachte was eerder mordeeld voor zijn aandeel «en vechtpartij tussen asiel- «kers. op het Groenstructuurplan. Het is de bedoeling om tot 2007/2008 geen bomen meer te kappen. Een uitzondering wordt gemaakt voor zieke exem plaren en bomen die voor onvei lige situaties zorgen, vanwege bijvoorbeeld dode takken. De aanplant van nieuwe bomen gaat wel door. Dinsdag 6 april neemt de Algemene Vergade ring van het waterschap een de finitief besluit.De stichting Tuin van Zeeland, in 2001 opge richt door particulieren uit zorg voor het mooie, Walcherse land schap, pleit al jaren voor mei doorn vriendelijker beleid. In het manifest doet de stichting Tuin van Zeeland het water schap drie concrete suggesties aan de hand voor een beter be heer van de meidoorn. De be langrijkste daarvan is het stop pen met het preventief rooien van de meidoorn. Vorig jaar be gon het schap met het ruimen van meidooms, die binnen een straal van vijfhonderd meter af stand van een boomgaard groeien. Volgens de Tuin van Zeeland mist die maatregel elke wettelijke of wetenschappelijke grond. De Tuin van Zeeland wil boven dien dat het schap stopt met het klepelen van de meidoornhagen. Takken worden niet netjes afge sneden, maar half afgeslagen, wat leidt tot lelijke wonden. El ke klepelbeurt is volgens de stichting een aanslag op de ge zondheid en vitaliteit van de Walcherse meidoorns. Het wa terschap zou moeten overstap pen op het snoeien van de mei doornhagen met een verticale maaibalk, die de takken wel doorsnijdt. Bij voorkeur zou men, net als vroeger, de mei dooms waar nodig met de hand moeten bijsnoeien. Als laatste suggestie stelt de Tuin van Zeeland voor dat Zeeuwse Eilanden in de nazo mer snoeit in plaats van in de winter of het vroege voorjaar. Nu bloeit de meidoom niet aan de wegkant, omdat alle knop pen kapot worden geklepeld. Als in de nazomer wordt ge snoeid, dan heeft de meidoorn tijd genoeg om weer knoppen te vormen. Ook de frequentie van het snoeien kan omlaag, van één keer per jaar naar één keer in de twee of drie jaar. Op de Vliethoeve in Kortgene wonen op dit moment 23 kinderen. door Mieke van der Jaqt KORTGENE - De rechtbank in Middelburg heeft Paul van den Broek van internaat De Vliethoe ve in Kortgene uitstel van beta ling verleend. Samen met be windvoerder E. Sandijck werkt hij deze week aan een oplossing van het probleem, dat van zui ver financiële aard is. „Ik ben blij dat deskundigen nu bezig zijn de zaak in orde te krij gen en dat er overleg is met alle betrokken pailijen. Zelf kan ik me dan bezighouden met mijn ei gen werk: het leiden van een ge zin met 23 kinderen." In 1988 begon Van den Broek met het internaat in een boerde rij vlakbij Kortgene. Zijn voor naamste klantenkring bestond uit kinderen van Shell-werkne- mers die in het buitenland ver bleven. De jongeren, allemaal in de middelbare schoolleeftijd, wonen in Kortgene en gaan naar verschillende scholen in Goes, Zierikzee, Middelburg of Vlissingen. Sinds 1988 investeerde Van den Broek vele tonnen in het inter naat. Hij liet woon- en recreatie gebouwen bouwen, paardenstal len neerzetten en zette een eigen busjesdienst op voor het vervoer van en naar school. Volgens de intemaatdirecteur zijn de problemen ontstaan door dat zijn markt in elkaar is ge stort. „Shell ging bezuinigen, zendt minder mensen uit naar het buitenland en vergoedt de kosten van dergelijke voorzie ningen voor de werknemers veel minder. Ik heb hier accommoda tie voor 35 jongeren maar er zit ten er nog maar 23. Dat is peda gogisch een heel verantwoord aantal en ik ben er ook erg blij mee. Dat we nog met zo'n leuke groep zitten, komt doordat ook andere ouders dan die bij Shell werken, in hun specifieke situa tie het voordeel zien van een goed internaat." Betaalbaar Van den Broek ziet zelf wel mo gelijkheden om het internaat be taalbaar te houden voor de ouders van jongeren en heeft een plan gemaakt dat de basis moet worden voor een door start. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De dominante positie van wethouders in het lo kaal bestuur is door de invoe ring van het dualisme behoor lijk aangetast. Als Nederland straks overgaat naar een model met een rechtstreeks gekozen burgemeester, zal het politieke speelveld voor wethouders nog verder worden ingeperkt. En daar zitten flink wat dagelijkse gemeentebestuurders niet op te wachten. Met het oog op hun afkalvende positie hebben 25 PvdA-wethou ders in den lande hun zorgen verwoord in een open brief. Het schrijven is mede opgesteld door wethouder A de Vries van Middelburg en de Temeuzense wethouder C. Liefting. Het ongenoegen onder wethou ders over het dualisme is vol gens de briefschrijvers groot. Zij vinden dat er nog amper sprake is van evenwicht in de machtsverhouding tussen raad en college. De onafhankelijk heid van de raad ten opzichte van het college is toegenomen, maar dit heeft tot gevolg gehad dat de stabiliteit in de politieke verhoudingen is afgenomen. Als straks in dit al instabiele sys teem van machtsverhoudingen ook de gekozen burgemeester zijn plaats van lokaal regerings leider zal opeisen, zal dit de ver houdingen niet ten goede ko men. De wethouders verwach ten dat met de komst van de di rect gekozen burgemeester het populisme een vlucht zal nemen en politiek-inhoudelijke zaken zullen moeten wijken voor een persoonsgerichte politiek. De vrees bestaat onder de PvdA-wethouders dat de komst van de gekozen burgemeester zal leiden tot een botsing van programma's: dat van de burge meesters en dat van de politieke partijen. Om die aanvaring te voorkomen moet aan één van de organen (burgemeester of raad) de doorslaggevende macht wor den verleend. De wethouders vinden dat die macht in conflict situaties bij de gemeenteraad moet liggen. Het primaat van de feitelijke macht in het lokaal be stuur moet voor de invoering van het gekozen burgemeester schap zijn geregeld. Ook moet volgens de PvdA-bestuurders het benoemings- en ontslag recht bij de raad blijven. De Pv- dA-ers zijn nadrukkelijk tegen een gekozen-burgemeestersmo del waarbij de burgemeester de wethouders zou benoemen of ontslaan. Wethouders zouden in zo'n model verworden tot een soort directeur van ambtelijke diensten. De PvdA-wethouders stellen voorts dat een recht streeks gekozen burgemeester al leen werkbaar is wanneer de burgemeester met coalitiepar tijen tot overeenstemming komt over een uit te voeren program ma. Dit model doet recht aan het collegiaal bestuur, het geeft recht aan de burgemeester, laat de wezenlijke macht bij de raad en geeft wethouders de noodza kelijke ruimte om bestuurlijk te kunnen opereren zonder dat zij voor de continuïteit in hun werk genadebrood hoeven te eten van burgemeesters. (Advertentie) reizen altijd last minute Tel. 055 3663339 www.ZOAweb.org door Ali Pankow OUWERKERK - De seizoen start van het Museum Waters nood 1953 in Ouwerkerk gaat donderdag 1 april gepaard met de presentatie van de expositie Getekend die vorig jaar op Goe- ree-Overflakkee tot stand is ge komen. De watersnoodramp heeft het ei land daar, evenals Schou wen-Duiveland, letterlijk 'gete kend'. Uitgangspunt voor de ten toonstelling zijn zes locaties, ver spreid over Goeree-Overflakkee waar begin februari 1953 aan grijpende gebeurtenissen plaats vonden. De initiatiefnemers Hans Do- lieslager en Rien Vroegindeweij nodigden verschillende kunste naars uit hun interpretaties te geven. Het leverde een oogst van zes oude foto's, zes nieuwe foto's, zes tekeningen en zes ge dichten op. Zij vormen een op vallend document waarin ge schiedenis en heden samenko men. Verder schreven drie componis ten op het thema geïnspireerde muziekstukken voor een specia le cd. De composities zijn van Wim Soeters, Arie J. Keijzer en Niels Dolieslager. De expositie Getekend was vo rig seizoen al te zien in de vier gemeentehuizen van Goe ree-Overflakkee en in het pro vinciehuis van Zuid-Holland. Het komend seizoen krijgt de tentoonstelling een plaats in het Museum Watersnood 1953 in Ou werkerk. De officiële presentatie als om lijsting van de seizoenopening wordt donderdagavond vanaf 19.30 uur gegeven in het naast het museum gelegen restaurant De Vier Bannen in Ouwerkerk. Burgemeester A. van Pelt van Oostflakkee en de kunstenaars Hans Dolieslager en Rien Vroegindeweij verlenen hierbij hun medewerking. De presenta tie wordt muzikaal omlijst door Wim Soeters. Het Museum Watersnood 1953 is van 1 april tot 1 november van dinsdag tot en met zondag geopend tussen 13.00 en 17.00 uur. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 23-jarige man uit Gent veroordeeld tot 1100 euro boete voor bezit van softdrugs. De man had op 2 februari in Axel 428 gram wiet bij zich en wilde dat uitvoeren naar België. (Advertentie) foto Willem Mieras Sandijck praat deze week met de betrokken partijen over de fi nanciële aspecten. „Ik ben in ge sprek met snelle beslissers om dat gelukkig iedereen beseft dat zo'n surseance niet te lang moet duren. Maandag verwacht ik duidelijkheid." Reclame hoeft Van den Broek niet te maken voor de Vliethoe ve. Vanaf 25 mei zendt de AVRO een docusoap van acht afleverin gen uit waarin het wel en wee van de Vliethoeve gedurende een schooljaar wordt gevolgd. Onlangs werd ook bekend dat de voetballers van het Tilburgse Willem II deze zomer in Kortge ne een trainingskamp komen houden. De voorzieningen van De Vliethoeve staan dan toch zes weken leeg. Normaal gesproken is de vijf jarige Thomas uit dat Thoolse gezinnetje niet zo kinderach tig waar het zijn lievelings knuffel betreft. Als een ander kind daar even mee wil spe len, wordt Flappie (zo heet het hondje) voor een poosje gewillig afgestaan. Maar met gezinsleden ligt dat soms net even anders. Vooral klein zusje Rosanna. Als die Flappie even wil lenen, gaat de rem erop. Zo ook die ene keer toen Thomas toch al uit zijn doen was wegens een griepvirusje. Toen de handjes van zijn zusje het hondje van de bank pakten, griste Tho mas zijn knuffel snel terug. Toen zijn vader hem daarover ondervroeg, verdedigde hij zich met de woorden: „Flap pie is allergisch voor baby's!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35