Horeca Zeelandbrug maakt kans PZC PZC Zeeland krijgt gelijk met BTW-regeling Provincie wenst geen nieuwbouw op Boeiertweg Goes start campagne tegen fietsendiefstal Jeugdsoos De Kist in Rilland mag van gemeente doorgaan 1,15 Provinciebestuur wil mening Noord-Beveland horen over plan Gé jeugdorkest en sarmonie geven amen concert Reimerswaal wil bezoekerscentrum Tweetalig magazine voor toeristen Paal weert verkeer Leguitsedijk Werkstraf wegens bedreiging ex agenda woensdag 31 maart 2004 virCees Maas {KNEUZEN - Als je van win- of verliezen kunt spreken, ,kben de dertien Zeeuwse ge- Knten hun zaak over de i m'-afhandeling tegen het ^gewonnen. ®creet betekent dit dat de suwse gemeenten per jaar szijn allen 1,5 miljoen euro ^2 aan compensatie krijgen s het Rijk. „Of de inwoners ;onze gemeenten daar iets van zullen merken, kun je be twijfelen, want aan de andere kant kort het Rijk fors", zegt R. Klaasse, de adjunct-secreta ris van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. De zaak van de BTW is een zeer ingewikkeld en vernuftig sys teem dat de Zeeuwse gemeenten hebben bedacht en samen met de twee Zeeuwse waterschap pen uitvoeren. Kort gezegd is het een systeem van BV'tjes om voor teruggave van BTW in aan merking te komen als het om het beheer van wegen gaat. De BV's voeren zogezegd over heidstaken uit en kunnen daar als vennootschappen BTW op te rugvorderen. Zeeland is de eni ge provincie die dit zo doet Het gaat om het geld dat het Rijk uitkeert voor beheer van de wegen. Zeeland sluist die uitke ring rechtstreeks door naar de waterschappen en door middel van het netwerk van BV'tjes kre gen de Zeeuwse gemeenten jaar lijks aanzienlijke bedragen aan BTW terug. Het invoeren van dat systeeem verliep niet volgens slag of stoot. Met name de waterschap pen hadden grote twijfels over de morele aanvaardbaarheid. Men vond dat 'een netwerk van BV'tjes' al snel ging rieken naar kwalijke praktijken, hoewel het systeem geheel conform de wet was. Uiteindelijk gingen echter ook de waterschappen akkoord, gedreven door bestuurlijke soli dariteit. Ondertussen ontwierp het Rijk een nieuwe BTW-rege ling, een compensatieregeling ei genlijk, voor alle gemeenten. Die nieuwe regeling stak een be hoorlijke stok in het wiel van de Zeeuwse gemeenten. De gemeente Borsele en de Vere niging van Zeeuwse Gemeenten kwamen in actie, hetgeen uit mondde in een gesprek kortgele den met het ministerie van Fi nanciën. „In dat gesprek zijn keiharde afspraken gemaakt over hei-stel voor de Zeeuwse ge meenten, met terugwerkende kracht", zegt Klaasse. e fflfMieke van der Jagt DLUNSPLAAT - Hoewel Ge- puteerde Staten een hotel-res- nrant en conferentiecentrum ide Zeelandbrug aan de oost- ^it van de Deltaweg in Colijns- iat niet vinden passen in het leekplan, heeft het dagelijks Kidnciebestuur het idee niet deen afgewezen. GS willen istvan de gemeente Noord-Be- tland weten wat ze van het jan van de Goese ondernemer binden. een ambtelijk advies was - nrgesteld Gé's project wel af rijzen. Volgens gedeputeerde van Waveren vinden GS het it aangaan een standpunt in nemen zonder officieel op de cgte te zijn van de argumen- voor of tegen van de gemeen- 1 d hotel-restaurant annex con- - rentiecentrum, door de Archi- f ^ten Alliantie speciaal ontwor- ai voor het gebied dat Gé al sft aangekocht, kon tijdens a presentatie in januari bij van Provinciale Staten ibij de hele gemeenteraad van oord-Beveland, op grote in- s emming rekenen. De horecaon- imemer liet een bijzonder ndschapselement ontwerpen aarin 60 hotelkamers, een res- iurant met 250 plaatsen een inferentiezaal voor 350 men- 3 a bijna 200 parkeerplaatsen i ijna schuilgaan. Het geheel HOLEN - Het jeugdorkerst en It harmonie van muziekvereni- ting Concordia uit Tholen ge- ftn zaterdag het jaarlijkse con- prt in De Meulvliet in Tholen. iet jeugdorkest staat onder lei- ing van Andrea Slabbekoorn de harmonie vindt in Marcel iartendorp al jaren een diri- ent. haal gaat om 19.30 uur open. leide orkesten zullen op een bed moment worden samenge- en worden bijgestaan 'oor de stemmen van Menno stuifmeel en Linda van der Vee- en, ''erken van uiteenlopende com- onisten en verschillende, stijlen 'Jlen de revue passeren. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 ?ostbus31 *460 aa goes Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom logrid Huibers Mieke van der Jagt heek Janssen Rob Paardekam toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 bostbus 31 f460 aa goes Tel: (0113)315500 ;ax: (0113)315669 ï-mail: redactie@pzc.nl 'nternet «vw.pzc.nl -•mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; 'aterdags tot 12.00 uur lijkt op een kreekrug of een dijk met een kreek erlangs, waar hier en daar vrij lage bebou wing bovenuit steekt. Juist vanwege de landschappelij ke inpassing en vanwege de te verwachten werkgelegenheid: tachtig arbeidsplaatsen, waren Statenleden en de gemeente raad van Noord-Beveland wild- enthousiast. GS zijn ook geest driftig over het ontwerp maar niet onverdeel gelukkig met de locatie. Het landschap langs de Midden-Zeelandroute moet open blijven, staat in het Streek plan, en aan de overkant van de Deltaweg staan al gebouwen, on der meer de fabriek van Ver burg. Daar zou het plan, vol gens Van Waveren, beter kun nen worden uitgevoerd. „Kan niet, zegt Gé. „De architec ten hebben het ontwerp op die plaats gemaakt, op de grond die ik heb aangekocht toen er nog niemand moeilijk deed over de lokatie. Toen ik met de plannen begon, kreeg ik alleen maar aan moedigingen te horen. Vergis je niet, het kost niet niks om derge lijk ontwerpen te laten maken. Dat doe je alleen als je er echt in gelooft." Ook de Noord-Bevelandse wet houder A. van der Maas, die de portefeuille ruimtelijke ontwik keling beheert, gelooft in de plannen van Gé. Een dergelijk ontwerp heeft hem bijzonder aangenaam verrast. „Als ik zie wat er langs de A58 al in het open landschap is neergezet, zonder enige landschappelijke inpassing: de ene lelijke, stalen doos naast de andere, dan moet iedereen hier toch gelukkig mee zijn. Het is een geweldig mooi plan, een aanwinst voor Noord-Beveland, in economi sche en esthetische zin." Dat het plan door de hele raad gedragen wordt, kan Van der Maas zonder meer melden. Een probleem met het behoud van de openheid heeft de gemeente Noord-Beveland al eerder ge- tackled. Het bedrijventerrein Cruijkel- creke bij Wissenkerke deed ook te veel afbreuk aan de openheid van het landschap, alleen niet volgens de provincie maar vol gens het ministerie van VROM. Uiteindelijk kon het .toch wor den aangelegd en Noord-Beve land is inmiddels bezig daar de landschappelijke inpassing te waarborgen. Binnenkort begint de invulling ervan. De Boeiertvveg is een karakteristiek deel van Hoedekenskerke. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom HOEDEKENSKERKE - De karakteris tieke Boeiertweg in Hoedekenskerke mag niet verder worden bebouwd. De provincie geeft daar geen toestemming voor. De gemeente Borsele heeft een bestem mingsplan voor het hele dorp opgesteld. Dat vervangt de verschillende deelplan- netjes die nu nog van kracht zijn. Het nieuwe bestemmingsplan is weinig omstreden. Het enige discussiepunt is het bouwblok dat is ingetekend aan de Boeiertweg, tussen de nummers 1 en 3. De eigenaar van de grond, H. van Sab- ben, wil er een woning bouwen. Het al dan niet bebouwen van de grond is een welles-nietesspelletje geworden. Het gemeentebestuur wilde er aanvanke lijk aan meewerken, mag zag ervan af na bezwaren die omwonenden indienden. De gemeenteraad besloot vorig jaar sep tember het bouwblok toch weer in het be stemmingsplan op te nemen. Nu moet het er op last van Gedeputeerde Staten weer uit. De bezwaren van de buurt komen vooral voort uit vrees dat verdere bebouwing het karakter van de omgeving en de kwa liteit van het omringende landschap aan tast. De directe buurman heeft bovendien paardenstallen en hokken voor pauwen en kippen vlakbij de grenzen van het per ceel staan. Als er op korte afstand daar van zou worden gebouwd, is overlast, vooral door stank, onvermijdelijk. De Provinciale Commissie Omgevingsbe leid was ook gevoelig voor dat argument. Zij vond dat een goed woon- en leefkli maat voor de toekomstige bewoners on voldoende kan worden gegarandeerd en adviseerde Gedeputeerde Staten de inge diende bezwaren gegrond te verklaren. GS hebben het advies overgenomen en het bestemmingsplan goedgekeurd met uitzondering van het omstreden bouw blok. Het besluit van het dagelijks provinciebe stuur ligt vanaf vandaag tot en met dins dag 11 mei ter inzage in het gemeente huis van Borsele in Heinkenszand. Tij dens deze periode kan beroep worden in gesteld bij de Raad van State. door Rolf Bosboom GOES - Onder de naam Zo heb je een fiets, zo heb je... niets be ginnen de gemeente Goes en de politie zaterdag een campagne tegen fietsendiefstal. De afgelopen twee jaar deden meer dan zeshonderd Goesena- ren aangifte van diefstal van hun fiets. Hoewel het aantal be duidend lager ligt dan enkele ja ren geleden, wordt het probleem (advertentie) MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIETER IAN LEUSINK (Dirigent) Kaarten 35,- (4 voor 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 www.nieuwe-muziek. als ernstig genoeg gezien om te proberen er iets aan te doen. Bo vendien blijft de vraag hoewel fietsen er daadwerkelijk wor den gestolen, aangezien niet ie dere gedupeerde de diefstal bij de politie meldt. Het Goese gemeentebestuur pro beert zelf ook maatregelen te ne men om de stad zo onaantrekke lijk mogelijk te maken voor fiet sendieven. Zo komen er steeds meer fietsenstallingen met klem men, zodat eigenaren het frame van hun rijwiel kunnen vastzet ten. Daarnaast zet de gemeente in op voorlichting over bijvoor beeld goede sloten. Verder wor den mensen gestimuleerd hun fiets te laten registeren en hun postcode erin te laten graveren, zodat een gevonden exemplaar makkelijker aan de eigenaar kan worden teruggegeven De campagne 'Zo heb je een fiets, zo heb je... niets' wordt za terdag om 10.30 uur ingeluid bij de onlangs uitgebreide fietsen stalling op de Oostwal, aan de kant van de Gasthuisstraat. Wet houder C. Linssen bindt als eer ste de strijd aan tegen fietsdief stal door zijn postcode en huis- Speciale fietsenrekken op de Oostwal in Goes. nummer in het frame van zijn fiets te laten graveren. Dat ge beurt door de Goese stadswach ten. Ook andere fietsbezitters kun nen zaterdag gratis terecht bij de stadswachten, op voorwaar de dat zij zich legitimeren en kunnen aantonen dat de fiets hun eigendom is. De politie, de plaatselijke afde ling van de Fietsersbond en de gemeente delen folders uit en ge ven voorlichting over onder meer het gebruik van goede slo ten, het graveren en registreren van fietsen en wat te doen bij diefstal. Fietsers kunnen ook meedoen aan een enquête. Daarbij wor den wagen gesteld over slachtof ferschap, aangiftebereidheid, diefstalgevoelige locaties, stal lingsmogelijkheden in de ge- foto Willem Mieras meente en maatregelen die de fietser zelf kan nemen om zijn ei gendom te beschermen. Een rijwielhandel geeft informa tie over goedgekeurde fietsslo ten Het Zoutwater Collectief uit Yerseke verzorgt een aantal optredens. De gemeente en de politie gaan ook de komende tijd extra aan dacht besteden aan de aanpak van fietsendiefstal. KRUININGEN - Alle partijen in de Reimerswaalse ge meenteraad vinden dat burgemeester en wethouders meer hun best moeten doen om het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde naar Yerseke te halen. De hele raad steunde een motie van het CDA en Christe nunie, die het college de opdracht geeft zonder enig voor behoud te werken aan de realisatie van dit centrum in Yerseke. De gehele raad vindt dat het college tot nu toe veel te vrijblijvend heeft gepleit voor de komst van het be zoekerscentrum naar Reimerswaal. Zeker nu is gebleken dat het centrum niet in een reservepijler bij Neeltje Jans gevestigd kan worden, zouden B en W er volgens de raad alles aan moeten doen om het naar Yerseke te halen. BRESKENS - Het informatie- en evenementenbulletin Breskens Magazine is dit jaar voor het eerst tweetalig. Om met name Duitse toeristen zo goed mogelijk van dienst te zijn, is de gehele Nederlandse tekst ook in het Duits vertaald. Breskens Magazine geeft een overzicht van alle evenementen, attracties en accommodaties in de vissersplaats. Ook is er een overzicht van de watergetij den in Breskens en informatie over de zeefietsroute Bres- kens-Terneuzen in opgenomen. Verder werpt het boek werkje een blik in de toekomst met een verhaal over de re constructie van het dorpshart. Ook wordt stilgestaan bij het geallieerde bombardement op 11 september 1944 dat aan meer dan 220 inwoners het leven kostte. OUD-VOSSEMEER - Waterschap Zeeuwse Eilanden sluit de Leguitsedijk bij Oud-Vossemeer af voor door gaand verkeer. Dat gebeurt door middel van een flexibele paal, die het mogelijk maakt dat landbouwvoertuigen wel kunnen doorrijden. Aanleiding voor de maatregel is de ve le klachten over automobilisten die met hoge snelheid op de dijk rijden en gevaarlijke inhaalmanoeuvres maken. De drie meter brede weg heeft een capaciteit van 300 voer tuigen per dag, maar dagelijks maken er 450 auto's ge bruik van. De verwachting is dat het er alleen maar druk ker wordt door het bouwplan Welhoek. Tot medio mei kan er bezwaar worden gemaakt tegen de maatregel. Als er geen reacties komen, wordt de Leguitsedijk nog voor de zomer afgesloten. Doorgaand verkeer moet dan uitwij ken naar de Oud-Vossemeersedijk en de Gankelweg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Tholen voor bedreiging van zijn ex-vrouw conform de eis veroor deeld tot veertig uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. De man gaf toe dat het hem 28 januari dit jaar te veel werd en hij had gedreigd met „Als je voor mor gen twaalf uur de dokter niet hebt gebeld, dan stomp ik je kop in elkaar." Het incident had te maken met onenig heid over de bezoekregeling voor hun tweejarig zoontje. Officier van Justitie J. Zondervan hield met de problema tiek rekening in zijn eis. De Tholenaar was het oneens met de straf. „Zij zoekt het geweld op." STREEKACTIVITEITEN GOES - Gasthuis, Kievitlaan 64, 13.30 uur: Rommel- en voorjaarsmarkt; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve. 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten, 15.00 uur: Poppentheater Sim Bolus speelt de voorstelling 'Ei, ei, dit ben jij'; Nieuw wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se- Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Èiljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende aétivi- teiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE De Vroone, 9.30 uur Hout- snijclub; 13.30 uur Sociëteit, damesso ciëteit, sjoelen; 13.30 uur: Koersbal (gymzaal); Fruitteeltmuseum, 13.00 - 17.00 uur: Boomtoppers, op de fiets of te voet Door de bomen het bos zien en de top- bomen om je heen; Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; KORTGENE Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00 - 21.00 uur: Skeeleren IJs-skeelervereni- ging; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; KWADENDAMME - Berkenhof. Lange- weegje 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen, THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE Sequoiahof, 10.00 - 18.00 uur- Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer ochtend; 13.00 uur: Sociëteit, 15.00 uur; Volksdansen; WILHELMINADORP 13.30 15.00 uur: Kinderkledingbeurs; YERSEKE - De Zaete, 16.00 - 17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers. door Rob Paardekam RILLAND - Jeugdsoos De Kist in het voormalige mortuarium aan de Cromvlietstraat in Ril land krijgt een permanent ka rakter. De gemeente is tevreden over de manier waarop alles loopt en sluit met de stichting Rilland Jeugd Vermaak (RJV) een gebruiksovereenkomst van vijf jaar af. De gemeenteraad ging ruim een jaar geleden schoorvoetend ak koord met de aankoop van het mortuarium om het vervolgens in gebruik te geven aan Rilland Jeugd Vermaak. Mede door de zeer afwachtende houding van omwonenden, die voor overlast vreesden, werd afgesproken na een jaar te evalueren om te bekij ken of de jeugdsoos een vervolg kan krijgen. De stichting RJV heeft een tijdje geleden 110 enquêteformulieren verspreid onder omwonenden. Daar kwamen er slechts acht van terug. Deze respondenten zeggen wel te merken dat er acti viteiten plaatsvinden, maar van grote overlast is volgens hen geen sprake. „Ik krijg nog best wel klachten, hoor", zegt Els Geelhoed van RJV. „Maar die hebben vooral betrekking op jongeren die niet bij de soos ho ren, maar onze jeugd lopen te jennen. Kennelijk is er bij hen een soort afgunst. Ik denk vaak 'kom dan binnen', maar dat doen ze niet." Met de soos gaat het heel erg goed. De Kist is op vrijdag- en zaterdagavond open en afgelo pen winter kwamen er steeds 35 tot 40 jongeren van twaalf tot en met zestien jaar opdagen. Ze kunnen onder meer poolen, tafel voetballen, darten en compute ren en worden steeds in de ga ten gehouden door twee vrijwil ligers. De oorspronkelijke groep is inmiddels aangevuld met kin deren uit groep acht van het ba sisonderwijs. Ook Turkse jonge ren uit Rilland weten de soos steeds beter te vinden. Met zo'n veertig bezoekers zit het voormalige mortuarium soms bomvol Daarom hoopt de stichting Rilland Jeugd Ver maak op uitbreiding. Een ver dubbeling van de huidige ruim te is gewenst, maar dat is vol gens de gemeente nauwelijks haalbaar, omdat het bestem mingsplan dat niet toelaat. Er zou hoogstens een tijdelijke uit breiding kunnen komen op het betegelde pleintje bij de ingang. De gemeente denkt dat het ge bouw, gezien de huidige staat, op termijn wellicht helemaal af gebroken moet worden, zodat iets nieuws gebouwd kan wor den. De jeugdsoos mag van de gemeente in ieder geval nog vijf jaar open blijven. Beide partijen sluiten voor die periode een ge bruiksovereenkomst vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33