nternaat werkt jan doorstart Westkappelaars houden broodjes etende dief aan 13 PvdA-wethouders vrezen voor positie Het ja-woord mag op elke plek Sz Kerkgemeente Yerseke schenkt ambulance aan Roemenië amnin-ipfnn Expositie Getekend in W atersnoodmuseum w Geen 0 maar C loon bij ziekte? jaar \)e Vliethove krijgt uitstel van betaling lijk laat ampeerboer n onzekerheid Inloopmiddag bibliotheek Goes Hennepteler ziet boete als levensles zeeuwse almanak Allergisch L. Dorleijn (links) en J, Fraanje van Commissie Hulp aan Roemenië uit Yerseke bij de nieuwe ambulance die naar Roemenië gaat. door Rolf Bosboom YERSEKE - Dankzij een actieve kerkge meenschap uit Yerseke rijdt er binnen kort een splinternieuwe ambulance rond in Roemenië. Deze is bestemd voor een re gionale kliniek, die een gebied zo groot als Zeeland bestrijkt. Trouw kan de Commissie Hulp aan Roe menië van de Hervormde Gemeente Yer seke bepaald niet worden ontzegd. Elk jaar worden er hulptransporten geor ganiseerd om de mensen in zustergemeen- te Vadas en enkele andere dorpen te bie den wat ze nodig hebben. Dat gebeurde al in de jaren tachtig onder het schrikbewind van Ceaucescu, maar gaat nog steeds met onverminderde inzet voort. Zo heeft de kerkgemeente er ook mede voor gezorgd dat er een gasnet is aangelegd. Dat nam zeven jaar in beslag. „Het is een soort virus. Als je ermee be hept bent, ga je ermee door", zegt L. Dor leijn, een van hen. „Je kent de mensen daar inmiddels en je weet dat ze onze hulp hard nodig hebben", vult J. Fraanje aan. Hij maakt binnenkort voor de twaalfde keer de reis van 2100 kilometer, die drie dagen in beslag neemt. Op 12 april, tweede paasdag in alle vroeg te, is het volgende vertrek. Behalve een vrachtwagen vol met onder meer school banken, conserven, waspoeder, olie, fiet sen en speel werktuigen, gaat er een bij zonder voertuig mee: een ambulance, he lemaal klaar om in Roemenië te worden ingezet. Het is niet de eerste keer dat een zieken wagen wordt geschonken. In september 1993 kon de Hervormde Gemeente een twee jaar oude ambulance overnemen van het Witte Kruis in Den Haag. Die is overgedragen aan de kerkelijk gemeente in Vadas, die de wagen op haar beurt uit leent aan de kliniek. Onderhoud „Als er geen ambulance zou zijn, ging dat ziekenhuis dicht", zegt Fraanje. Daarom wordt vanuit Yerseke al het mo gelijke gedaan om de wagen te kunnen blijven inzetten. Dat betekent dat ook het onderhoud en foto Willem Mieras de reparaties worden betaald. Alleen de brandstof is voor rekening van de kliniek. Na ruim tien jaar trouwe dienst, is de zie kenwagen aan vervanging toe. „Hij rijdt nog wel, maar is echt versleten", aldus Dorleijn. De nieuwe wagen betekent, inclusief het onderhoud, een investering van 35.000 euro. Door sponsors te benaderen en dankzij een eigen fonds is een groot deel van het bedrag binnen. Er ontbreekt nog een bedrag van 5000 euro. Dorleijn en Fraanje hopen het resterende bedrag, on der meer door sponsorbij dragen en gif ten via bankrekeningnummer 37.39.33.800, op korte termijn alsnog bij elkaar te krijgen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Stellen kun nen binnenkort in Middel burg op elke gewenste locatie trouwen. Dat heeft het colle ge van B en W gisteren beslo ten. Tot nu toe kon alleen op het gemeentehuis en in het oude stadhuis van Arnemui- den worden getrouwd. Trouwlustigen informeren steeds vaker bij de gemeente of er ook andere locaties zijn om elkaar het ja-woord te ge ven. Rederij Dijkhuizen heeft gevraagd om partyboot Lady Madeleine aan te wijzen als trouwschip. Het college vindt dat iedereen zelf moet kun nen kiezen waar hij of zij in het huwelijksbootje stapt. Om dat mogelijk te maken, is het noodzakelijk dat de geko zen locatie voor een dag wordt aangewezen als 'huis der gemeente'. Wie op een andere plaats wil trouwen, kan daarvoor een verzoek indienen. Of dat ver zoek wordt gehonoreerd, is af hankelijk van een aantal za ken. „In de wet staat dat een huwelijksvoltrekking open baar moet zijn", zegt M. Jan- se van de gemeente. „En er moet een trouwambtenaar aanwezig zijn." Bijzondere verzoeken, zoals trouwen in een zwembad of in een kermisattractie zullen alleen worden gehonoreerd als de ambtenaar zich daarin kan vinden. Sommige gemeen ten gaan nog een stapje ver der. In Nijmegen is het bij voorbeeld mogelijk om het hu welijk door een bekende te la ten voltrekken. Die wordt dan tijdelijk aangewezen als trouwambtenaar. Voor de huwelijken op bijzon dere locaties moet wel wor den betaald. Gratis trouwen blijft alleen mogelijk op het gemeentehuis of in Arnemui- den. De gemeenteraad moet overigens nog instemmen met de plannen. door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Twee broers uit Westkapelle hebben maan dagavond een inbreker betrapt en overgedragen aan de politie. De man had een paspoort gesto len. De inbreker, een 21-jarige man uit België, werd iets na half acht 's avonds betrapt in de tuin van de woning aan de Koningin Julianastraat. „Ik zat boven ach ter mijn computer toen plotse ling mijn broer de kamer binnen kwam rennen. Hij zei dat er een vreemde man in de tuin zat", vertelt Jacco van Maldegem. Opgetild „We zijn met een honkbalknup pel naar beneden gerend. De man zat op zijn gemak te eten. Toen we dichterbij kwamen, za gen we dat het eten van ons was. Hij at puntjes met rook vlees en garnalensalade. Ik heb gevraagd wat hij daar deed, hem van de bank opgetild en meegenomen naar de keuken." De man ontkende dat hi] nog meer had gestolen, maar haalde per ongeluk een paspoort uit zijn zak. Dat bleek het paspoort van Jacco te zijn. „Dat lag in de woonkamer. Dus daar is hij ook geweest. Ik heb zijn kleding zak voor zak doorzocht." De man bleek verder niets meegenomen te hebben. Tijdens het wachten op de poli tie heeft Jacco de man nog een sigaretje aangeboden. „Hij had het harder nodig dan ik. Ik heb hem ook gezegd dat hij had moe ten aanbellen als hij honger had. Ik kreeg zelfs een beetje me delijden met hem." Toen de po litie kwam, werd Jacco zelf nog even in de boeien geslagen. De Belg is afgevoerd naar To- rentijd. De man gedroeg zich volgens Van Maldegem af en toe agres sief. De knuppel hebben ze niet nodig gehad. „Ik heb hem wel een tik in zijn gezicht gegeven, uit zelfverdediging. Hij kwam steeds heel dicht bij en ik wist niet wat hij bij zich had." Raar De man kon binnen omdat de achterdeur van de familie Van Maldegem open stond. „Ik was geconcentreerd aan het werk, ik heb de poort niet gehoord. Je kijkt raar op als er een onbeken de man zit te eten. Als hij alleen iets had gegeten, had ik het niet zo erg gevonden, maar hij had ook echt iets gestolen. En een week geleden is mijn portemon nee ook al gestolen." (Advertentie) SZWnl Dan weet u het snel BEVELANDEN-THOLEN woensdag 31 maart 2004 ■-Mieke van derJagt |)RTGENE - De rechtbank in (idelburg heeft P. van den frkvan internaat De Vliethoe- in Kortgene uitstel van beta- jj verleend. Samen met be roerder E. Sandijck werkt deze week aan een oplossing Phet probleem, dat van zui- financiële aard is. iben blij dat deskundigen nu ag zijn de zaak in orde te krij- 3 en dat er overleg is met alle irokken partijen. Zelf kan ik idan bezighouden met mijn ei- awerk: het leiden van een ge- unet 23 kinderen." 1988 begon Van den Broek i het internaat in een boerde- vlakbij Kortgene. Zijn voor- jmste klantenkring bestond kinderen van Shell-werkne- 5s die in het buitenland ver- r,en. De jongeren, allemaal in middelbare schoolleeftijd, :nen in Kortgene en gaan verschillende scholen in Zierikzee, Middelburg of ssingen. ads 1938 investeerde Van den :ek vele tonnen in het inter- i! Hij liet woon- en recreatie- jouwen bouwen, paardenstal- neerzetten en zette een eigen sjesdienst op voor het vervoer ien naar school. erantwoord :lgens de internaatdirecteur de problemen onstaan door zijn markt in elkaar is ge- ort. „Shell ging bezuinigen, adt minder mensen uit naar buitenland en vergoedt de sten van dergelijke voorzie- voor de werknemers veel inder. Ik heb hier accommoda- ivopf 35 jongeren maar er zit- ner nog maar 23. Dat is peda- ERIKZEE - De Vereniging a Kampeerboeren (Vekabo) lelt zich aan het lijntje gehou- 10 door de rijksoverheid. De impeerboeren wachten met nart op verruiming van regels kt betrekking tot het aantal bidplaatsen. Dat kan via in- rekkingvan de Wet op de Open- jichtrecreatie (WOR), maar dat iat op zich wachten. fooruitlopend op intrekking |n de wet heeft minister C. prman van Landbouw, Na- lurbeheer en Voedselkwaliteit jpV) toegezegd met een over- Pgsregeling te komen. Dat at echter allesbehalve vlot, ilt burgemeester J. Asselbergs in Schouwen-Duiveland. „We aiden er als gemeente ernstig kening mee dat we voor het ko- fflde seizoen vast moeten hou- naan het huidige beleid. Er is a juridisch draagvlak voor 'op voorhand toestaan van -Pen standplaatsen buiten de ^periode." it realiseert voorzitter van de ïabo Schouwen-Duiveland Smits zich terdege. Eind mei at de cöncept-overgangsrege- S aan de orde in de minister- id. Daarna moet de regeling ?door de Tweede en Eerste &er worden geloodst. Smits cpt van harte dat de regeling 'der problemen wordt aange- aen en van kracht wordt ver- ard. „In de tekst van de con- ?t-regeling staat nu dat kam peren met terugwerkende lit jaarrond vijftien eenhe- mogen plaatsen. We hopen die tekst niet geschrapt ïdten dat we in staat worden ijeld dit seizoen al vijftien üheden te plaatsen." gogisch een heel verantwoord aantal en ik ben er ook erg blij mee. Dat we nog met zon leuke groep zitten, komt doordat ook andere ouders dan die bij Shell werken, in hun specifieke situa tie het voordeel zien van een goed internaat." Van den Broek ziet zelf wel mogelijkheden om het internaat betaalbaar te hou den voor de ouders van jongeren en heeft een plan gemaakt dat de basis moet worden voor een doorstart. Sandijck praat deze week met de betrokken partijen over de fi nanciële aspecten. „Ik ben in ge sprek met snelle beslissers om dat gelukkig iedereen beseft dat zo'n surseance niet te lang moet duren. Maandag verwacht ik duidelijkheid." Reclame hoeft Van den Broek niet te maken voor de Vliethoe- ve. Vanaf 25 mei zendt de AVRO een docusoap van acht afleverin gen uit waarin het wel en wee van De Vliethoeve gedurende een schooljaar wordt gevolgd. Onlangs werd ook bekend dat de voetballers van het Tilburgse Willem II deze zomer in Kortge ne een trainingskamp komen houden. De voorzieningen van De Vliethoeve staan dan toch zes weken leeg. In het internaat wonen nu nog 23 jongeren. foto Willem Mieras (Advertentie) I mgen reizen altijd ;ast minute door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De dominante positie van wethouders in het lo kaal bestuur is door de invoe ring van het dualisme behoor lijk aangetast. Als Nederland straks overgaat naar een model met een rechtstreeks gekozen burgemeester, zal het politieke speelveld voor wethouders nog verder worden ingeperkt. En daar zitten flink wat dagelijkse gemeentebestuurders niet op te wachten. Met het oog op hun afkalvende positie hebben 25 PvdA-wethou ders in den lande hun zorgen verwoord in een open brief. Het schrijven is mede opgesteld door wethouder A. de Vries van Middelburg en de Terneuzense wethouder C. Liefting. Het ongenoegen onder wethou ders over het dualisme is vol gens de briefschrijvers groot. Zij vinden dat er nog amper sprake is van evenwicht in de machtsverhouding tussen raad en college. De onafhankelijk heid van de raad ten opzichte van het college is toegenomen, maar dit heeft tot gevolg gehad dat de stabiliteit in de politieke verhoudingen is afgenomen. Als straks in dit al instabiele sys teem van machtsverhoudingen ook de gekozen burgemeester zijn plaats van lokaal regerings leider zal opeisen, zal dit de ver houdingen niet ten goede ko men. De wethouders verwach ten dat met de komst van de di rect gekozen burgemeester het populisme een vlucht zal nemen en politiek-inhoudelijke zaken zullen moeten wijken voor een persoonsgerichte politiek. Botsing De vrees bestaat onder de PvdA-wethouders dat de komst van de gekozen burgemeester zal leiden tot een botsing van programma's: dat van de burge meesters en dat van de politieke partijen. Om die aanvaring te voorkomen moet aan één van de organen (burgemeester of raad) de doorslaggevende macht wor den verleend De wethouders vinden dat die macht in conflict situaties bij de gemeenteraad moet liggen. Het primaat van de feitelijke macht in het lokaal bestuur moet voor de invoering van het gekozen burgemeesterschap zijn geregeld. Ook moet volgens de PvdA-bestuurders het benoe- mings- en ontslagrecht bi] de raad blijven. De PvdA-ers zijn nadrukkelijk tegen een gekozen-burgemees tersmodel waarbij de burge meester de wethouders zou be noemen of ontslaan. Wethou ders zouden in zo'n model ver worden tot een soort directeur van ambtelijke diensten. De PvdA-wethouders stellen voorts dat een rechtstreeks geko zen burgemeester alleen werk baar is wanneer de burgemees ter met coalitiepartijen tot over eenstemming komt over een uit te voeren programma. Dit mo del doet recht aan het collegiaal bestuur, het geeft recht aan de burgemeester, laat de wezenlij ke macht bij de raad en geeft wethouders de noodzakelijke ruimte om bestuurlijk te kun nen opereren zonder dat zij voor de continuïteit in hun werk ge nadebrood hoeven te eten van burgemeesters. GOES - De Openbare Biblio theek in Goes houdt zaterdag een inloopmiddag voor peuters en kleuters. De kinderen kunnen van 14.30 tot 16.30 in de bibliotheek ken nismaken met wat de biblio theek te bieden heeft. Zoals het logeerkoffertje, dat mee kan bij een logeerpartijtje. Er is een pro gramma met voorlezen, poppen kast, schminken en knutselen. door Ali Pankow OUWERKERK - De seizoen start van het Museum Waters nood 1953 in Ouwerkerk £aat donderdag 1 april gepaard ipet de presentatie van de expositie Getekend die vorig jaar op Goe- ree-Overflakkee tot stand is ge komen. De watersnoodramp heeft het ei land daar, evenals Schou wen-Duiveland, letterlijk 'gete kend'. Uitgangspunt voor de ten toonstelling zijn zes locaties, ver spreid over Goeree-Overflakkee waar begin februari 1953 aan grijpende gebeurtenissen plaats vonden. De initiatiefnemers Hans Do- lieslager en Rien Vroegindeweij nodigden verschillende kunste naars uit hun interpretaties te geven. Het leverde een oogst van zes oude foto's, zes nieuwe foto's, zes tekeningen en zes ge dichten op. Zij vormen een op vallend document waarin ge schiedenis en heden samenko men. Verder schreven drie componis ten op het thema geïnspireerde muziekstukken voor een specia le cd. De composities zijn van Wim Soeters, Arie J. Keijzer en Niels Dolieslager. De expositie Getekend was vo rig seizoen al te zien in de vier gemeentehuizen van Goe ree-Overflakkee en in het pro vinciehuis van Zuid-Holland. Het komend seizoen krijgt de tentoonstelling een plaats in het Museum Watersnood 1953 in Ou werkerk. De officiële presentatie als om lijsting van de seizoenopening wordt donderdagavond vanaf 19.30 uur gegeven in het naast het museum gelegen restaurant De Vier Bannen in Ouwerkerk Burgemeester A. van Pelt van Oostflakkee en de kunstenaars Hans Dolieslager en Rien Vroegindeweij. verlenen hierbij hun medewerking. De presenta tie wordt muzikaal omlijst door Wim Soeters. Het Museum Watersnood 1953 is van 1 april tot 1 november van dinsdag tot en met zondag geopend tussen 13 en 17 uur. MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Zondervan eiste giste ren in Middelburg tegen een 23-jarige inwoner van Sint An- naland voor hennepteelt 3.000 euro boete. Dat was schrikken voor de ver dachte. Zijn gezicht klaarde op toen politierechter J. Hopmans de boete verlaagde tot 1.000 eu ro. Daaraan koppelde hij tevens twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Bij de man werd 29 januari in een schuur achter zijn woning een wietplantage aangetroffen. De 32 hennepplanten met een ge wicht van vier kilo waren oogstrijp. Hij was gefixeerd op geld en was teleurgesteld toen hij de eerste oogst door de inval van politie op het laatste mo ment niet door zag gaan. „Ik zie het als een levensles", zei hij. Normaal gesproken is de vijf jarige Thomas uit dat Thoolse gezinnetje niet zo kinderach tig waar het zijn lievelings knuffel betreft. Als een ander kind daar even mee wil spe len, wordt Flappie (zo heet het hondje) voor een poosje gewillig afgestaan. Maar met gezinsleden ligt dat soms net even anders. Vooral klein zusje Rosanna. Als die Flappie even wil lenen, gaat de rem erop. Zo ook die ene keer toen Thomas toch al uit zijn doen was wegens een griepvirusje. Toen de handjes van zijn zusje het hondje van de bank pakten, griste Tho mas zijn knuffel snel terug Toen zijn vader hem daarover ondervroeg, verdedigde hij zich met de woorden: „Flap pie is allergisch voor baby's!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31