Het volk verbroedert bij uitvaartb,ikt tevreden ter«g I PZC Singi neti in kerk Paramaribo Gasten voldoen aan kledingwens Juliana Uiterlijk uitvaart is compromis tussen Beatrix en Juliana j Tienduizenden mensen ontroerd na langstrekken rouwstoet Burgemeester Delft Tentoonstelling Deense prins Henrik niet in Delft Van VollenhoveiK in vol ornaat j woensdag 31 maart 2004 De uitvaart van prinses Juliana is meer dan alleen indrukwek kende ceremonies en het turen naar 'royals'. Het is een dag van verbroedering en ontroering. „Je komt allemaal voor hetzelf de en dat maakt je één. van onze redactie binnenland DELFT - Bekertjes koffie uit de therruoskan worden royaal uit gedeeld aan wachtende omstan ders. Puntzakken snoep gaan in de rij heen en weer terug. Wie uren en uren wacht op de Markt van Delft, doet niet moeilijk over delen. „Ik kom natuurlijk om Juliana de laatste eer te bewijzen, maar de totale sfeer die hier heerst, is ook belangrijk", zegt Jan van Dop (64) uit Rijswijk. „Jong en oud verbroedert vandaag. Het hele land ontmoet elkaar hier." Aan weerszijden van de Nieuwe Kerk worden overal trapjes en stoeltjes uitgeklapt en strate gisch geïnstalleerd. Soms staat het prijsje er nog op. Kitty Vermist uit Amsterdam is klein van stuk en ziet haar zicht op het plein beetje bij beetje ver dwijnen. Maar gelukkig, ze mag haar voeten op een trapje van de 'buren' zetten. ..Kijk, dat is een mooi gebaar", lacht Kitty die zich vasthoudt aan de trapjes. Dan ineens, verstomt het ge klets. Gepraat en gelach maken plaats voor ingetogen stilte. Dui zenden hoofden draaien dezelf de richting op als het monotone gelui van de klok van de Oude Kerk inzet en de eerste hoog waardigheidsbekleders over de grijze loper naar de kerk lopen. De dames onder hen houden hun donkere hoeden stevig vast, want er is een flinke wind opge stoken. Mabel, Mabel!", wordt er opgewonden gesist als ook de koninklijke familie zich naar de kerk begeeft, De toeschouwers knijpen met hun ogen om haar nog beter te bekijken. Tiental len fototoestellen worden op goed geluk de lucht ingestoken LEEK - Het Nationaal Rijtui genmuseum in Leek opent twee dagen na de bijzetting van prin ses Juliana de tentoonstelling 'Met oprechte deelneming' over rouw en uitvaarten door de eeu wen heen. ANP en ingedrukt. Prins Bernhard is dan al naar binnen. Hi] loopt niet mee, maar wacht het gezel schap op in de wachtkamer van de kerk. Dan loopt de rouwstoet, vooraf gegaan door ere-escortes te paard, langzaam de Markt op. Alleen de muziek van de blaas kapel klinkt over het plein. Ko ningin Beatrix en haar drie zus sen stappen uit voor de kerk. Al le vier zijn ze in het wit gekleed, al heeft Beatrix onder haar wit te jasje een zwarte jurk. Dan stappen de oudste zoons van Juliana's dochters uit Een zucht gaat door de menigte als Willem-Alexander zijn hoofd buigt naar de vlag. „Mooi hè", zeggen twee vrouwen tegen el kaar. Tientallen paarden, honderden militairen strak in het gelid en de paarse lijkkoets in de stralen de lentezon, het is indrukwek kend, vinden de omstanders. „Ik zag bijna niks, maar het was fijn", zegt Leonie Egberts (18) uit Schiedam als de kerkdienst is begonnen en de menigte weer in beweging komt. „Zoveel men sen tegelijk stil, Iedereen is hier ook zo aardig voor elkaar." Radio Ria ter Horst uit Winterswijk heeft met haar zussen de lange reis naar Delft gemaakt. Om bui ten de kerkdienst te kunnen vol gen, luistert ze op haar walk man naar de radio. „Het Wilhel mus", informeert ze haar om standers over wat er binnen in de kerk gebeurt. Dan zet ie mand een radio hard aan en klinkt het volkslied over het plein. Onmiddellijk vallen tien tallen stemmen in alleen hebben ze de verkeerde tekst, want niet het eerste maar het vijftiende couplet wordt gezongen. Behalve de massaal aanwezige politie is ook het Rode Kruis goed vertegenwoordigd. Een van de medewerkers houdt reke ning met flauwvallende militai ren die langs de kant staan opge steld. „Ze moeten lang in de de zelfde houding staan. Bij dit soort gelegenheden vallen er meestal wel een paar flauw." En inderdaad, vlak voordat de eerste hoge gasten de Nieuwe Kerk ingaan, wordt bij de afzet ting op de Markt een militair on wel. Hij kan ternauwernood worden ondersteund door om standers, waarna hij wordt afge voerd. Zijn collega's krijgen, tot grote hilariteit van de omstan ders, van hun superieur een pe permuntje in de mond gestopt. Paleis Noordeinde Met de handen om het hek ge klemd staan de Haagse vriendin nen Truus de Jong (78) en Arina Pronk (85) 's ochtends al vroeg voor de poorten van paleis Noordeinde waar de rouwstoet naar Delft vertrekt. „Ik ben ook bij uitvaart van koningin Emma geweest in 1934", zegt de oudste van de twee. „Maar Juliana vind ik erg bijzonder: zij is toch ónze koningin geweest." Voor de dames op leeftijd is het een hele onderneming om naar het Noordeinde te komen. Toch zijn er veel senioren, maar ook veel kinderen, vooral schoolklasjes. Suzan Alink werkt vlakbij de Hofweg. Ze had verwacht dat de stoet meer wit zou zijn ge kleurd. „Ik moet even wennen aan dat paars." Een wat oudere man zegt dat de stoet beduidend korter was dan bij de uitvaart van prins Claus. De uitvaart grijpt hem aan, zegt hij. Waar om weet hij niet precies. „Het is de afsluiting van een stukje ge schiedenis." Niet iedereen is even gelukkig met ondoordringbare afzettin gen die dwars door Delft en Den Haag lopen. Veel mensen kun nen daardoor niet bij hun werk komen. Sommigen moeten minu ten lang omlopen om bijvoor beeld bij Den Haag Centraal te komen. Her en der wordt gefoe terd. Maar ook dat verstomt als de rouwstoet passeert. GPD Het publiek was er al vroeg bij en had het zich gemakkelijk gemaakt met koffie en broodjes. foto Harmen de Jong/GPD van onze redactie binnenland DELFT - Iedereen was mooi en passend gekleed en precies vol gens de wens van oud-koningin Juliana. „Ingetogen, stijlvol en licht", zei gisteren de Nederland se couturier Monique Collignon. Koningin Beatrix, prinses Chris tina, prinses Margriet en prinses Irene waren tijdens de bijzet ting van de oud-koningin ge kleed in het wit met zwarte ac centen. „De dochters zagen er prachtig uit in het ivoorwit. Stijlvol, vol met respect, chique en waar dig", reageert Collignon vanuit haar salon in Amsterdam. Zij hebben hier een statement mee gemaakt, dat hoort bij een ko ningshuis." Koningin Beatrix had een ivoor kleurig jasje aan met bijpassen de hoed. Als enige droeg zij hier een zwarte japon onder. Prinses Christina had een lang roomwit mantelpak met bijpas sende lange mantel aan en klein hoedje. Prinses Irene had een roomwit mantelpak aan met bijpassende mantel met Brandenburgslui ting en een stijlvolle hoed met flap aan de voorkant. Prinses Margriet droeg een wit mantelpak met hooggesloten jas je met Mao-boord en een witte hoed met zwart-witte struisve ren. Traditie Door gehoor te geven aan de kle dingwens, is tevens een histori sche traditie voortgezet. Vanaf de bijzetting van prins Hendrik is het gebruikelijk dat het vrou welijke gedeelte van de directe familie van de overleden koning of koningin witte kleding draagt. Dit was ook het geval bij Juliana's moeder, koningin Wilhelmina. Behalve de vier dochters van Juliana waren ook de kleindoch ters geheel in het wit gekleed. Ook de met de familie gebrouil leerde prinses Margarita. „Zij zag er erg stijlvol uit. Het maak te het overigens extra bijzonder dat de kleindochters ook in het wit en ecru waren gekleed", voegt Collignon toe. Het geheel zwarte tenue van prins Bemhard sprak haar even eens aan: „Hierdoor staken zijn witte anjer en witte pochet mooi af." De couturier was zeer te spre ken over de verschijning van prinses Maxima. Zij had een hooggesloten, zwarte japon aan met een omhoog staande ruche- rand en boorden van roomwit Op haar hoofd droeg ze een ho ge zwarte hoed met satijnen band en een grote roomwitte roos. „Dat zag er fenomenaal uit. Wat dat betreft zit ze al hele maal in haar rol." Prachtig beeld Het was volgens Collignon een mooi beeld dat alle genodigden de officiële kleedaanwijzing, zwart met lichte accenten, had den gerespecteerd. „Dat vormde een prachtig beeld. Koningin Noor van Jordanië zag er heel modern maar ook chique uit met een lange, soepele, zwarte leren jas met volants en een gro te witte sjaal over haar kapsel gedrapeerd. En koningin Silvia van Zweden was heel stijlvol a la Jackie Kennedy." Collignon is ook lyrisch over ko ningin Paola van België. „Ze toonde zich subtiel met een prachtige witte sjaal. Maar ook de keus van de echtgenoot van premier Jan-Peter Balkenende vond ik zeer stijlvol: helemaal in het zwart met kleine uitte stiksels langs de zakjes en boor den van haar pakje „Verrassend. Een ontroerend historisch rijm", aldus de reac tie van theologe Jacobina Geel in de live-uitzending van de NOS Historicus Jan Bank zei in die zelfde uitzending dat een fami lietraditie zo toch in ere is ge houden. „De monarchie uit zich steeds meer in symboliek en dat is toch erg mooi." ANP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - In het uitge storven. donkere centrum van Paramaribo klinkt orgelmu ziek. Zwervers die gewend zijn aan de nachtelijke stilte trek ken nieuwsgierig naar de nor maal op maandagavond verla ten witte Centrumkerk van de Hervormde Gemeente. Oudere Surinamers en een aan tal Nederlanders schuifelen de verlichte kerk binnen, bevesti gen hun aanwezigheid in een boek en nemen plaats op don kerbruine, houten banken. „We zijn hier vanavond om ons medeleven te betuigen, aan het Nederlandse koningshuis en het Nederlandse volk", spreekt predikant Freddy Lachman tij dens de speciale singi neti (zangdienst), zoals in Surina me traditioneel de laatste rouwavond voor een begrafe nis wordt genoemd. „Prinses Juliana is alom geprezen. Wij sluiten ons bij die aanprijzin gen aan. Laten we zingen." Suriname en prinses Juliana hebben een bijzondere band. Dat is de afgelopen week meer dere malen bevestigd. Afgelo pen zondag werd bijvoorbeeld in het monumentale Fort Zee- landia een bloemenhulde ge bracht en legden culturele groe peringen bloemen bij het stand beeld van de moeder van Julia na, koningin Wilhelmina, dat uitkijkt over de Surinameri- vier. Tijdens de herdenkings dienst in Delft zong het Resur rection koor het 'Onze Vader' a capella in het Surinaams (Wi Tata). Houten stoel „Juliana was de laatste konin gin van Suriname. In 1975 wer den we onafhankelijk. Ze heeft een speciale plek bij ons, van daar deze dienst", legt Lach man uit. „Ze is altijd betrok ken gebleven bij het Surinaam se volk en heeft ons land meer dere malen bezocht. Veel oude Beeld uit de herdenkingsdienst in Suriname ter ere van prinses Juliana. foto Daphne Groenendijk/GPD ren hebben haar persoonlijk ontmoet." Dat blijkt. Een wat oudere Cre oolse vrouw schiet plotseling uit haar stoel. Ze wijst naar de stoelen die tegen de kerkmuur staan, tegenover de preekstoel. „Daar, helemaal achter die houten banken heeft ze geze ten. Op een gewone, houten stoel", herinnert Martha Quin- tius (60) zich. „Ik was nog klein en zat daar vooraan. Juliana was in Suriname en wilde op zondag met haar man naar de kerk. Geheel op eigen houtje is ze hier naar toe geko men en helemaal achterin gaan zitten." Meer mensen kunnen het zich plotseling herinneren. „Ja, daar ja. Ze zat heel rustig, alsof het heel normaal was", zegt een andere kerkganger. „Dat vond ik zo mooi aan haar", zegt de veel jongere Maurice van Dijk. „Ze was zo normaal, en een buitengewoon goed mens. Ik ben met haar op gegroeid. Van kleins af kreeg ik van mijn ouders en op school over haar te horen. We hadden foto's en boeken over haar en haar familie. Ik voel me met haai- verbonden. Ze is als een grootmoeder voor me." Predikant Lachman en de twee andere voorgangers vervolgen de dienst. Een nieuwsgierige fietser denkt zijn bijdrage te le veren door luid bellend rond jes om de kerk te rijden. De be zoekers zingen onverstoorbaar verder. „Wij nemen op onze manier af scheid", besluit de predikant. „Opdat Juliana mag rusten in vrede." Televisie De tocht van prinses Juliana naar haar laatste rustplaats in de Nieuwe Kerk in Delft en de kerkdienst waren gisteren in Paramaribo rechtstreeks op de televisie. Een radiostation pas te zijn uitzendschema aan en zond tot half negen lokale tijd de kerkdienst uit, zoals die werd doorgeseind door de We reldomroep. De Nederlandse ambassade in Paramaribo heeft haar deuren later dan normaal geopend om de medewerkers in de gelegen heid te stellen de uitvaartplech tigheden te volgen GPD/ANP door Jeroen de Vreede DELFT - Burgemeester Hein van Oorschot was gisteren niet alleen verantwoordelijk voor de Delftse rol in de organisatie van de uitvaart, maar trad ook op als Commissaris van de Konink lijke Grafkelder. Hij ging de kist en koninklijke familie voor de trap af. Een bijzondere func tie op een bijzondere dag. Hoe heeft u de uitvaart in de Nieuwe Kerk ervaren „Het blijft een indrukwekkende gebeurtenis. De kerk ziet er na tuurlijk prachtig uit. Het is wat raar gezegd, maar de kerk was een plaatje." Waren er voor u nog wijzigingen in het protocol? „Ik was blij met de aanpassin gen die waren gedaan in het ge deelte waarbij de kist naar de kelder wordt gedragen. De ko ninklijke familie hoefde nu niet zo lang te wachten als bij de uit vaart van prins Claus. Ik ben blij dat het daardoor mogelijk was dat prins Bernhard meekon de grafkelder in om afscheid te Wat waren op dat moment uw ei gen gevoelens? „Het nieuwe is er vanwege de uitvaart anderhalf jaar geleden natuurlijk van af. Maar de gang naar de grafkelder is en blijft een historisch moment. Je bent je bewust dat je daaraan een be scheiden bijdrage levert. Het maakt emotioneel indruk op je." In mei neemt u afscheid als bur gemeester. Welke tip heeft u voor uw opvolger? „Ik zal mijn opvolger natuurlijk inpraten in het draaiboek. Mijn advies is om niet opnieuw het wiel uit te vinden. We hebben nu ervaring en het is een uitge kristalliseerd werk. Uw zoon stond, net als bij de uit vaart van prins Claus, in de ere wacht. Heeft u hem nog succes gewenst? „Hij studeert aan de KMA in Breda. Ik heb hem niet stojj nog even succesgewenst De af stand was ook voor een knipom te groot Bij de uitvaart J Claus ben ik wel even naar h3 toegelopen, maar dat vend niet zo geslaagd." Evalueert u de uavaarttimmi met het Hof? „Het verloop van de dag wordt altijd geëvalueerd. Voor dè 'werkgroep Delft' gebeurt dat tussen de gemeente, deBijksSe bouwendienst, de beveilig™! dienst en leden van de hoftioj ding. Ik vind dat de organisatie lot de puntjes in orde was, al zullen er altijd zaken zijn waarvan '4 kunnen leren voor een voleenA keer." GPD DELFT - Prins Henrik van Denemarken heeft gisteren op het laatste moment afge - zegd voor de uitvaartdienst van prinses Juliana. Marokko u stuurde naast de meestal als kroonprins optredende prins Moulay Rachid ouk prins Moulay Youssef naar Delft ten teken van de groeiende vriendschapsban den tussen de Nederlandse 5 I en Marokkaanse konings- huizen. Behalve regerende vorsten, als de koningen Juan Car los (Spanje). Albert (Bel gië) en Carl Gustaf (Zwe den), was er ook een aantal leden van voormalige vor stenhuizen aanwezig. On der hen vorst Wittekind van Waldeck-Pyrmont, een ver familielid van Juliana, en hertog Franz van Beie ren, hoofd van het vroegere' Beierse koningshuis. GPD door Patricia de Zoete DELFT - De uitvaart van prin ses Juliana is qua uiterlijk een compromis tussen oud-koningin Juliana en koningin Beatrix. Dat zegt historicus en funerair deskundige Cees van Raak. „Juliana wilde net als haar moe der Wilhelmina een witte uit vaart. Koningin Beatrix was het daar niet helemaal mee eens. Ik denk dat ze daar wel over heb ben gepraat en dat ze tot een compromis zijn gekomen", al dus de historicus. De witte koets en de witte dek kleden die bij de uitvaart van Wilhelmina zijn gebruikt, be staan volgens Van Raak ook niet meer. Beatrix ontwierp in 1992 zelf een koets in de konink lijke kleur purper en wilde deze graag gebruiken bij de uitvaart van haar moeder. De purperen rouwkoets kreeg wel witte ac centen met de pluimen op het dak en de rolgordijntjes aan de zijkant. Ook de kinderen en kleinkinde ren waren in het wit gekleed of hadden witte accenten in of op hun kleding. Vrolijk verhaal Van Raak vond de uitvaartstoet in vergelijking met die van Claus zeker geen rouwige plech tigheid. Dat zag je volgens hem ook aan de reacties van de men sen langs de route, die over het algemeen een vrolijk verhaal hadden. „Juliana had natuurlijk ook een lang leven achter de rug en ook de leeftijd om te sterven. De dood van Claus was anders, hij stierf veel te jong. De historicus vond dat vooral prinses Maxima een prachtige rol speelde in de uitvaartplech tigheid. „Zij heeft een bijzonde re uitstraling en kan voor veel mensen hun kijk op de monar chie veranderen." Volgens Van Raak is de politieke macht lang zamerhand weggestroomd uit het koningshuis. „De tijden dat Willem II een minister naar huis stuurde, zijn voorbij." De monarchie speelt tegenwoor dig steeds meer een ceremoniële rol. In die lijn zag prinses Irene er ook schitterend uit in haar witte huzarenjas, aldus Van Raak. Het mooiste aan de uitvaart vond de funerair deskundige! entourage. Van de door Bèatn ontworpen rouwkoets was niet zo gecharmeerd. De v koetsen waren volgens hem w$; 'juweeltjes'. Ook de vormden een schitterend ondê deel. „Heel anders dan bij de ia vaart van bijvoorbeeld li Boudewijn, die voortgetn werd door een soort tank." Bedrijventerrein Absoluut vreselijk vond VI Raak dat de rouwroute langa het bedrijventerrein tussen Den? Haag en Rijswijk liep. „Zo saai en lelijk. Vroeger ging de stor langs de Vliet, maar daar is dj een fietspad aangelegd en vd keersdrempels die moeilijk! passeren zijn met een koefi Daar zou toch een altematij voor moeten worden gevonden! Nu Juliana is bijgezet in de Nieuwe Kerk in Delft blijven ëj1 nog vier plaatsen over in dekoj ninklijke grafkelder. In de breedte kan niet meer gebreid worden. In de kelder 3 al een tweede verdieping a bracht. Juliana ligt bijvoo boven haar moeder Wilhe Een oplossing voor het mimi brek zou volgens Van Haak stellageconstructie kunnen waarmee een derde etage gecreëerd. Of daar al plannen voor weet hij niet. „Maar God ve de dat de koninklijke familie een vliegtuig stapt en neersioij Dan hebben we echt een bleem", besluit hij. AAP DELFT - Pieter van Vollenhj ven was gisteren in de Niéuw Kerk een van de dragers van kussens met versierselen bil uitvaart van zijn schoonmoe <J Juliana. Hij droeg daarbij zijn umfnf met oranje sjerp, als adju«dan m bijzondere dienst van koning® Beatrix. Van Vollenhoven ij had als 'eerste burger san hof' (als echtgenoot van pnn>® Margriet) een bijzondere baI met Juliana. Bovendien dee hij zijn geboortedag april) met zijn schoonmoeder. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2