Ginseng, wortel van het leven PZC 26 Legenden mythen Onder het mes Medische vindingen Steriel opereren woensdag 31 maart 2004 Nicotine Vooruit dan, eens een keer iets positiefs over nicotine Nicotine remt de activiteit van zogeheten microgliacel- len in de hersenen, concludeert R. Shytle (University South Florida, Tampa) in het vakblad Journal of Neuro- chemistry op grond van laboratoriumonderzoek. Te sterke activering van deze cellen leidt tot chronische ontstekingsreacties in de hersenen waardoor hersencel len afsterven, een proces dat aan de basis staat van aan doeningen als de ziekte van Alzheimer en Parkinson Op grond van deze kennis kunnen mogelijk medicijnen worden ontwikkeld die deze ziektes voorkómen. Borsten De borsten van vrouwen blijven tegenwoordig langer 'jong'dat wil zeggen stevig van structuur. Fijn voor het uiterlijk, maar dit bemoeilijkt wel de opsporing van borstkanker door middel van röntgenfoto's, waarschuw de F. Van der Horst (UMC St Radboud, Nijmegen) tijdens een congres over borstkanker. In het stevige borstweefsel zijn beginnende tumoren moeilijk waar te nemen. Hoe het komt dat de borsten van vrouwen langer 'jong' blijven is nog niet duidelijk. Jicht Het eten van veel vlees en/of vis vergroot de kans op het krijgen van jicht, een pijnlijke gewrichtsaandoening, met vijftig procent. Melkproducten daarentegen hebben een beschermende werking op het ontstaan van jicht. Dit constateert H. Choi (Massachusetts General Hospi tal, Boston) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine op grond van een onderzoek bij 47.000 mannen. Prenataal testen Ondanks de wettelijke verplichting hiertoe verzuimt de behandelaar (verloskundige, huisarts of gynaecoloog) bij circa de helft van de zwangere wouwen ouder dan 36 jaar de vrouw te wijzen op de mogelijkheid van een nekplooimeting of een tripletest (methoden waarmee de kans op afwijkingen bij het ongeboren kind kunnen worden bepaald). Dit stelt O. Van Rijen (Raad voor de Volksgezondheid en Zorg) in het artsenblad Medisch Contact op grond van een onderzoek onder 254 zwange re vrouwen. m Astma ;b ir; Het geven van voorlichting aan ouders met een baby die 'to een verhoogde kans loopt astma te krijgen, is effectief Minder kinderen met een hoog risico ontwikkelen als gevolg van de voorlichting daadwerkelijk astma, condu- deert H. Schönberger (universiteit Maastricht) in ne! proefschrift waarop hij op 19 maart promoveerde. Tij dens de voorlichting krijgen de ouders uitleg over het vermijden van tabaksrook en astma-uitlokkende stoffen afkomstig van huisstofmijten, huisdieren en voedings middelen. Stamcellen Het idee dat er na de ontwikkeling van een stamcel tot een gespecialiseerde lichaamscel geen weg meer terug is, wankelt (een beetje). Bij fruitvliegjes blijkt het moge lijk bepaalde cellen die al een paar stappen op weg naar een gespecialiseerde functie binnen het lichaam heb'oen gezet, weer om te vormen tot stamcellen, meldt T. Kai l (Howard Hughes Medical Institute, Baltimore) in het we- tenschappelijk tijdschrift Nature. Als dit ook bij mensen zo is, opent deze vinding nieuwe wegen voor het ver krijgen van stamcellen. Wetenschappers hopen in de toekomst met stamcellen zieke organen te kunnen re pareren. Ooit was hij zijn gewicht in goud waard en slechts voorbehouden aan keizers en koningen. Tegenwoordig wordt de Panax ginseng gewoon in Nederland gekweekt en kan iedereen profiteren van zijn heilzame werking tegen stress, energiegebrek en andere welvaartsklachten. Doot KITTY VAN GERVEN Aan zijn uiterlijk zie je het niet direct af. De bleke wortel met zijn grillige uitstulpingen be hoort nu niet bepaald tot het schoonste dat Moeder Aarde in haar schoot draagt. Maar van zijn uiterlijk moet de ginseng iiet ook niet hebben. Zijn kracht ligt namelijk in zijn heilzame werking bij lichame- ijke en mentale ongemakken. Want of je nu last hebt van stress of van ouderdomszwak te, van concentratieproblemen of seksuele vermoeidheid, van hoge of van lage bloeddruk... ginseng helpt, menen steeds meer mensen. Het werkt zowel vitaliserend als kalmerend, harmoniserend en corrigerend. Het doet kortom precies dat wat het lichaam verlangt. Geen wonder dat ginseng aan populariteit wint. Zo onbekend als ze een aantal jaren geleden nog waren, zo gewild zijn de preparaten op basis van ge droogde ginsengwortel tegen woordig, Bij menig reform- zaak, drogist en apotheek gaan ze als warme broodjes over de 'oonbank. zowel de homeopa thische middelen als de voe dingssupplementen. In het Verre Oosten is dat alle maal niets nieuws. In China, Korea en Mantsoerije, waar de meest werkzame Panax gins- engsoorten oorspronkelijk van daan komen, geniet de plant al duizenden jaren de status van 'koninklijk' medicijn. Hoe hoog de wortel daar wordt in geschat, valt af te leiden uit de eretitels waarmee de Aziati sche volken hem bekleedden. De Chinezen noemen hem bij voorbeeld nog vrij gewoontjes 'de wortel van de man', vanwe ge zijn vorm waarin het mense lijk lichaam zou zijn te herken nen. De Koreanen hebben het echter al over 'de wortel van het leven' en bij de Japanners staat hij zelfs te boek als 'het wonder van het universum'. En zij waren kennelijk niet de eni gen die er wonderbaarlijke krachten aan toeschreven, want uit de toevoeging Panax in de botanische naam Panax ginseng mag worden opge maakt dat ook onze westerse voorouders er wonderlijke krachten aan toedichtten. Pa nax is namelijk het Latijnse woord voor wondeimiddeL Toch zijn het niet alleen de Aziaten geweest die al sinds mensenheugenis vertrouwd waren met de ginseng. Aan de andere kant van de Stille Oce aan kenden de indianen even eens een Panax-soort, de quin- quefolium, oftewel Amerikaan se ginseng, en net als in Azië gold deze als een belangrijk ge neesmiddel. Alleen Europa bleef er nog lange tijd van ver stoken. Hoewel Moorse zeelui in de eerste eeuw de wortel al naar Spanje brachten, en mis sionarissen en ontdekkingsrei zigers dat in later eeuwen nog vele malen herhaalden, vond de ginseng in Europa pas echt ingang nadat de troepen van de Verenigde Naties met de le venswortel hadden kennisge maakt tijdens de oorlog in Ko rea. Sindsdien is de opmars van de ginseng ook in het Westen niet meer te stuiten. Het imago van wondermiddel heeft het hier echter nooit ge kregen. Integendeel zelfs, in sommige kringen bestaat er nog altijd grote twijfel over de werking ervan. Anderzijds zijn De ginseng is met vele legenden en mythen omgeven'. Zo wordt bijvoorbeeld beweerd dat de Chinese herborist Li Chung Yun de begenadigde leeftijd van 256 jaar bereikte, oankzij een dieet van rauwe groenten en ginseng. Een andere legende verhaalt weer over de mythische keizer Shen Nong, die de medicinale werking van ginseng ontdekt zou hebben. Shen Nong, die volgens de legende rond 2700 voor Christus in China regeerde, had een doorzichtige onderbuik, waardoor hij de werking van kruiden in zijn lichaam goed kon beoordelen. Zijn gunstige bevin dingen met de ginseng zou hij hebben opge tekend in de Shen Nong Pen Cao, een nog altijd in gebruik zijnd kruidengeneesboek. er inmiddels tal van weten schappelijke onderzoeken ge weest, onder meer in Rusland en aan de universiteiten van Alberta en Toronto, waaruit kan worden afgeleid dat het ge bruik van ginseng conditiever- beterend werkt. Behalve dat het stress en vermoeidheid be strijdt. het geheugen verbetert, het immuunsysteem en de ge slachtshormonen stimuleert, als anti-oxidant werkt en cho lesterol reduceert, helpt het ook om de suilcerspiegel in het bloed te corrigeren en de bloeddruk te regelen. Verantwoordelijk voor dit alles zijn de ginsenosides, de werk zame bestanddelen in de wor tel. Het bijzondere van deze Ze groeien allebei in de grond. Maar daar mee houdt de overeenkomst tussen sui kerbieten en ginsengwortels wel zo'n beetje op. Toch hebben ze meer met ei kaar gemeen dan je op het eerste gezicht zou denken: ze stammen allebei van Noord-Brabantse bodem. Nederland mag zich sinds een jaar of tien namelijk tot de ginsengproducerende landen rekenen, dankzij de teruggang in de suikerbieten teelt. In een poging om de bakens te verzetten, besloot de NPH, een volle dochter van de Coöperatieve Suikerbietentelers Vereni ging, begin jaren negentig om op kleine schaal met de teelt van ginseng in Neder land te beginnen. In 1993 werden twee proefperceeltjes ingezaaid. En hoewel het minimaal vier jaar duurt eer de wortels kunnen worden geoogst, werd eind 1994 al duidelijk dat de exotische planten in Nederland goed gedijen. Daarmee was voor de NPH het pad geëffend om zich voortaan onder de naam Euro Ginseng bv op de productie van grondstoffen en gins engpreparaten toe te leggen. Inmiddels vinden vanuit de vestiging in Veghel de Euro Ginsengproducten hun weg naar heel Nederland en daarbuiten. De teelt in Nederland beperkt zich tot twee soorten, de Panax C.A. Meyer en de Panax Quinquefolium, oftewel de Kore aanse en de Amerikaanse ginseng. Qua werking verschillen beide sterk van elkaar. Waar de Panax Quinquefolium een over wegend rustgevend effect heeft, werkt de Panax C.A. Meyer vooral stimulerend. De gedroogde wortels van beide variëteiten worden verwerkt tot diverse producten. Naast de ginsengpoeders en capsules, die 100% puur gemalen wortel bevatten, zijn er inmiddels ook samengestelde produc ten op de markt, zoals zalf, shampoo en bodylotion. hormoonachtige stoffen, die, voor zover bekend, uniek zijn voor de ginseng, is dat ze elk een specifieke eigenschap heb ben. Waar de een kalmerend werkt, werkt de ander stimule rend. Hierdoor kan ginseng in tijden van stress en opwinding rust brengen en in tijden van fysieke en mentale zwakte prestatieverhogend werken. En terwijl het bij de een tegen ho ge bloeddruk helpt, helpt het bij de ander weer tegen lage bloeddruk. De werking past zich dus aan de behoeften van het lichaam aan. Om die reden wordt ginseng ook wel een adaptogeen genoemd. De westerse onderzoeken be vestigen hiermee in feite pre cies dat wat de Chinezen al eeuwenlang beweerden, name lijk dat ginseng een harmonise rende uitwerking heeft op het menselijk lichaam. Volgens de traditionele Chinese kruiden leer zorgt de wisselwerking tussen de ginsenosides name lijk voor een goede balans tus sen Yin (passiviteit) en Yang (activiteit). Een evenwicht waarbij met name de ouder wordende mens, maar ook sporters en mensen die onder druk moeten presteren gebaat zijn. Hoezeer de ginseng echter ook tot de verbeelding spreekt, een wondermiddel is het niet. Bij serieuze gezondheidsklachten kan met het gebruik van gins eng alleen niet worden vol staan. Bovendien kan het ook niet onder alle omstandighe den worden toegepast. Want hoewel er bij een normale do sering niet of nauwelijks bij werkingen zijn, kan ginseng bij sommige aandoeningen, zo als acute ontstekingen, de klachten verergeren. Mede om die reden is het dan ook aanbe velenswaardig om voor gebruik eerst een arts te consulteren. Door PAUL VAN DI|K Een jaar geleden bezocht ik de huidarts met een verdacht plekje in mijn ge zicht. Dat is inderdaad huidkanker, zei hij met een glimlach. Dat moet je weg laten halen. Maak maar een afspraak bij de plastisch chirurg. En...zonlicht? vroeg ik met een bedeesd stemmetje. Want ik was angstiger voor een zonlichtverbod dan voor huidkan ker. „Nou", zei de dermatoloog, „jij bent toch zo'n buitenmens. Ik zou er maar lekker van genieten." Twee weken later lag ik op de operatie tafel. Het plekje werd plaatselijk ver doofd. Een kwartiertje later verscheen de plastisch chirurg. Een prachtig ge bruinde kop boog zich over me heen. Met vaardige hand verwijderde hij het verdachte plekje, ondertussen keuve lend over de fusie van zijn ziekenhuis. „By the way", vroeg ik, „hoe beoordeel jij de relatie tussen zonlicht en huid kanker?" Hij wachtte even met zijn ant woord en zei: „zelf heb ik ook een paar van die tumortjes weg laten halen maar mijn zonvakanties naar Maleisië laat ik er niet voor schieten." ik kon dus blij naar huis en ik reali seerde me dat ik ook als huisarts nooit heb meegedaan met de hetze tegen zonlicht. Natuurlijk, het extreem en ge forceerd bruinen vind ik een onver standige hobby. Maar gewoon lekker genieten van de zon en je huid geleide lijk laten kleuren door het zonlicht, lijkt mij niet ongezond. Bovendien kan ik bogen op 22 jaar huisartservaring, waarin ik nog nooit een patiënt heb gezien met huidkan- kei waarbij zonlicht een belangrijke factor was. Een frequent voorkomend medisch probleem kan het dus niet zijn. Maar ik vertrouwde mezelf niet erg op dit punt. Ik ben namelijk zelf een zongemeter. Gelukkig krijg ik opnieuw steun uit de specialistische hoek. In 'Medisch Con tact' van deze maand trekt dermato loog Frans Rampen ten strijde tegen dokters en voorlichters die zonnen brandmerken als slecht voor de ge zondheid. Hij zet de nadelen en voorde len van zonnen naast elkaar. Eerst de risico's van de vormen van huidkanker die in verband worden ge bracht met zonlicht. Bij basaliomen in Nederland 30.000 nieuwe gevallen per jaar staat de precieze relatie met zon licht ter discussie. Bij plaveiselcelcarci- nomen 4000 nieuwe gevallen per jaar is het verband met zonlicht alleen vastgesteld bij beroepsmatige blootstel ling boeren, tuinders en dergelijke be roepen Bij melanomen 2000 nieuwe gevallen per jaar is de wetenschappe lijke literatuur over de risico's van de zon armoedig. Dokter Rampen stelt: mijn overtuiging is dat zonlicht niets met het melanoom te maken heeft. Dan de voordelen. Zonlicht is een goe de remedie tegen een scala van fre quent voorkomende huidziekten zoals: acné, psoriasis en eczeem. De zon is vaak effectiever dan de smeersels van de dermatoloog. Maar het meest belangrijk zijn de niet te meten positieve psychische- en socia le effecten van verstandig zongedrag. Het gaat hierbij om het welbevinden van miljoenen landgenoten die zon licht als een schone, goedkope en effec tieve vorm van stressreductie ervaren. De schadelijke effecten steken dan ook mager af bij de indrukwekkende voor delen van verstandig zonnen. Ik blijf dan ook bij mooi weer lekker in de tuin werken en morgen zoek ik het zonnigste plekje op het caféterras. Eeuwenlang moest de gezondheidszorg het stellen zonder een aantal medische vindingen die vandaag de dag als vanzelfsprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers en hoe verging het hun vinding? Jezelf laten opereren is eeu wenlang het laatste waartoe je als patiënt besluit. De kans dat je de ingreep over leeft is uiterst klein. Zelfs bij de meest kundige artsen sterft meer dan de helft van de patiënten. De belangrijkste oorzaak hiervan is het ontstaan van infecties na de operatie. Dat gebeurt zo massaal dat wondinfectie gezien wordt als een normaal onderdeel van de genezing. Artsen ma ken zelfs onderscheid tussen de verschillende soorten pus die uit de wond opborrelen. Tevreden zijn chirurg en pa tiënt als er een dikke, room kleurige en reukloze vloei stof uit de wond komt. Dit 'lofwaardig pus' is een gun stig teken voor herstel. Ge vreesd, want doorgaans fa taal, is de dunne, stinkende gangreneuze pus. De eerste die een verband legt tussen infecties en de (beroerde) hygiënische om standigheden in de zieken huizen is de Hongaarse vrou wenarts Ignaz Semmelweiz (1818 - 1865). Hij merkt op dat kraamvrouwenkoorts vooral slachtoffers eist in de universiteitskliniek, waar artsen met het lijkvocht nog aan hun handen bevallingen assisteren. Semmelweis ver moedt dat er via de handen van de artsen 'iets' van de lij ken naar de kraamvrouwen wordt overgebracht waar door zij sterven. Hij eist dat alle artsen hun handen met bleekwater reinigen alvorens een bevallig te doen. Semn- melweis heeft pech. Het feit dat hij zijn idee niet theore tisch kan verklaren - bacte riën zijn nog niet erkend als ziekteverwekkers - en zijn agressieve benadering - 'Moordenaars', bijt hij colle ga's toe die hun handen niet wassen - maken hem een roe pende in de woestijn. De Britse arts Joseph Lister (1827 -1912) is een gunstiger lot beschoren. Hij verdiept zich in het fenomeen 'ontste king' en verwerpt het gang bare idee dat weefsel gaat rotten door contact met zuurstof uit de lucht. In 1865 krijgt hij de artikelen onder ogen die de Franse scheikun dige Louis Pasteur enkele ja ren daarvoor heeft geschre- tun :drc mij tgrc i taan tkle voc ge; lijft fik, «ge pra Chirurgen en operatiekamer-assistenten zijn tegenwoordig standaard zo steriel mogelijk gekleed. Archieffoto dit toni bei ven. Pasteur bewijst dat rot ting en gisting alleen ont staan in de aanwezigheid van toegevoegde bacteriën of gistcellen. Lister begrijpt in een flits wat er gaande is in het ziekenhuis. Wonden ont steken doordat zij besmet ra ken met bacteriën uit de om geving! Hij gaat terstond op zoek naar een middel waar mee hij de bacteriën in de wond kan doden, zonder het gezonde weefsel al te zeer aan te tasten. Hij stuit op carbol, een stof die in ge bruik is om de kwalijke stank in de riolen te bestrij den. Op 12 augustus 1865 ver bindt Lister een open been wond met in carbol gedrenk te lappen. De wond geneest zonder enig spoor van ont steking. Lister experimen teert verder en in 1867 be schrijft hij zijn positieve er varingen met de carbol-me- thode in het medisch tijd schrift The Lancet. Net als Semmelweis ontmoet Lister aanvankelijk forse te genstand. Listers successen in het ziekenhuis, de onder bouwing van zijn methode met het werk van Pasteur en itrijd diens Duitse evenknie Robert dige Koch, en ook zijn innemende lom persoonlijkheid weten uit- Si eindelijk de medische were' Mcht te overtuigen. Het 'aseptisc aijn werken wordt gemeengoed. In onze tijd is niet alieen de wond, maar ook de kleding van de chirurg, het maten- aal, ja zelfs de lucht in de operatieruimte 'van alle vreemde smetten vrij'. fopt aide ♦as, i !f.M 'lanj flvaa- Jfd. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26