OVINCIAI 111111 Mooi afscheid van Juliana ©ndernemer F7 woonsdag! Zeeland is dé plek voor seniorenstad Meisje (2) overleden na tragisch ongeval in peuterspeelzaal Goes POLDERDIJK ioningin bijgezet in familiegraf in Nieuwe Kerk in Delft juliana I J Dag van de verbroedering Terreurgolf trekt over Oezbekistan Zeeuwen leven mee met Oranjes lis Bernhard toch de grafkelder in Uiterlijk van uitvaart is compromis Kleding in stijl van Juliana De begrafenis in beelden GEVELVERFRAAiiNG ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissingsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 internet: www.pzc.nl no. 77 31 maart 2004 «"nummer 1,20 ■BSMHMi WÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊKÊÊÊIÊÊÊÊIÊÊIÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊIKÊÊÊÊÊÊÊIKKU njnze redactie binnenland OJT-De koninklijke fa- jlie heeft gisteren onder oog van tienduizenden langstellenden prinses liana naar haar laatste ats in de Nieuwe trkin Delft gebracht. kist met het stoffelijk over at is bijgezet in de grafkel- de Oranjes onder de li. Prins Bernhard, zijn vier chters en schoonzoon Pieter van Vollenhoven zagen de baar daar voor het laatst. Vandaag wordt de grafkelder weer geslo ten. De uitvaartdienst was volgens veel genodigden eerder mooi dan ontroerend. Dat was ook de wens van de op 20 maart op 94-jarige leeftijd overleden oud-koningin. Ze had een hekel aan rouw, zo als de remonstrantse dominee Weimet Hudig tijdens de dienst nog eens benadrukte. De plech tigheid moest daarom in het te ken staan van de vrede en de 'overgang van de duisternis naar het licht'. Een lofzang op haar leven wilde Juliana zeker niet. Passend in het geheel waren de overvloed aan geurige witte bloemen in de bomvolle, scherp bewaakte kerk. De vier dochters waren vrijwel geheel in het wit gekleed. Ook de genodigden hadden in hun kleding veel witte accenten aan gebracht. Ook het weer werkte mee aan een eerder ingetogen dan droevige sfeer. De koninklijke familie was vol tallig. Ook prinses Margarita sloot zich aan bij de stoet die kort voor de plechtigheid vanaf het stadhuis van Delft naar de Nieuwe Kerk liep. Onder de 1800 genodigden in de kerk bevonden zich vertegen woordigers van alle regerende Europese vorstenhuizen plus een aantal niet-regerende hui zen. Ook de Surinaamse oud-gouverneur en oud-presi dent Ferrier was aanwezig, als mede honderden Nederlandse, Antilliaanse en Arubaanse auto riteiten. Van Raad van State, parlement en kabinet tot de bur gemeesters van de provincie- hoofdsteden.Wat Juliana, die maar zo graag gewoon wilde zijn, zo bijzonder maakte, was volgens de dominee 'haar war me hart'. Juliana was in al die eenvoud juist heel koninklijk als het erop aankwam, consta teerde Hudig. Zoals in die vreselijke dagen van 1953, toen de Watersnood ramp zovelen het leven kostte en Juliana op kaplaarzen in de Zeeuwse klei stond. „Op haar gezicht stond te lezen hoe intens zij meeleefde en hoe machteloos zij zich voelde. En daarin was zij altijd misschien het meest koninklijk in de diep ste zin van het woord: werkelijk betrokken bij haar volk in tij den van nood en verdriet." Hudig meende dat Juliana geen eenvoudig leven heeft gehad. 'Veel van mijn verdriet in mijn leven is onbekend en mag dat ook blijven', schreef Juliana zelf aan de dominee. „Desondanks was het een mooi, een vol, een waardevol en intens leven", be sloot Hudig. GPD/ANP Tienduizenden Nederlan ders bewezen prinses Julia na gisteren de laatste eer. De meesten stonden al vroeg langs de kant van de weg opgesteld om de rouw stoet voorbij te kunnen zien trekken. Vooral op de Markt in Delft was het erg druk. Veel mensen ervoe ren de uitvaart als erg in drukwekkend. Koffie en broodjes werden saamho rig met elkaar gedeeld langs de route in Den Haag en Delft. éL. fom op Woonsdag avond In alle n en winkelen Het bedrag Jol |e tussen 17-21.30 uur besteedt ons restaurant, krijg je terug i korting op je IKEA aankopen* We zijn tot 22 uur openl vandaag geldig teèroorwaarden op IKEA nl of in hel restaura W> 0900-235 45 32 (0.10/m,n| 8 door Emile Calon I AMSTERDAM - Zeeland is de provincie die bij uitstek ge- schikt is voor het vestigen van een seniorenstad. Het groene en nog rustige Zeeland, temidden van grote stedenconcentraties in de Holland, Brabant en Vlaan deren maakt de regio zeer ge schikt voor een stad of wijk voor ouderen. Advertentie april actie bij Malle Jantje in Veere. Zie adv. pag. 19. (Advertentie) Woensdag 7 april a.s. verschijnt INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND met onder meer de volgende onderwerpen: - Bouwspecial; - Interview Dhr van Gelder; - Beleggingspagina. Onderzoeker A. Sievers zei giste ren tijdens een symposium op de BouwRai in Amsterdam dat zo'n stad geweldige economi sche perspectieven biedt. „Actie ve senioren spenderen veel geld." In opdracht van een aantal gro te projectontwikkelaars en de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting onderzoekt Sievers de mogelijkheid van een seniorenstad in Nederland. Zee land is zo geïnteresseerd dat ze zitting heeft genomen in de klankbordgroep die Sievers sa menstelde. „Er is daar ruimte voor experimenten", weet hij. Het onderzoek is nog lang niet afgerond maar Sievers is er van overtuigd dat er in Nederland voldoende ouderen zijn die met gelijkgestemden in een prettige omgeving willen wonen. In de Verenigde Staten, Australië en Groot-Brittannië schieten de se niorensteden als paddestoelen uit de grond. Sun City in de woestijn van Arizona was de eer ste stad in de VS die in de jaren zestig speciaal gebouwd werd voor ouderen. Daar wonen in middels 40.000 mensen en het concept van die stad wordt met succes wereldwijd gekopieerd. Nederland telt in 2020 zo'n zes miljoen ouderen waarvan het overgrote deel beschikt over een goed pensioen, rekende Sievers zijn gehoor voor. Als één pro cent van hen kiest voor wonen in een seniorenstad zijn er ver schillende mogelijk, aldus de on derzoeker van het Bureau LN- BO uit Woudenberg. Hij is ervan overtuigd dat senio rensteden met de omvang van Sun City in Nederland niet haal baar zijn. Wel ziet hij mogelijk heden voor seniorenwijken of dorpen. Deze week is hij benaderd door een gemeente die met hem wil praten over een senioren wijk door Rolf Bosboom GOES - Een tweejarig meisje is gistermiddag overleden na een ongeluk in peuterspeelzaal De Polderrakkertjes in Goes. De po litie onderzoekt de exacte toe dracht. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor drie. Het meisje raakte tijdens het spelen plotse ling buiten bewustzijn. Na het ongeval werd direct groot alarm geslagen. Er kwam onder meer een traumahelikopter ter plaat se. De hulpverleners en het per soneel van de peuterspeelzaal deden pogingen het meisje te re animeren. Zij werd uiteindelijk met een ambulance naar het zie kenhuis in Goes vervoerd, waar ze korte tijd later overleed. Wat er zich in de peuterspeel zaal heeft afgespeeld, was ook gisteravond nog onduidelijk. Signalen dat het meisje tijdens het spelen verstrikt zou zijn ge raakt in een touw, worden beves tigd noch ontkend. Voor de poli tie staat alleen vast dat het meis je is 'flauwgevallen'. „We willen niet op de uitslag van het tech nisch onderzoek vooruitlopen", zegt woordvoerder A. Don. Hij hoopt dat de uitslag vandaag be kend wordt. Binnen Stichting Kinderopvang De Bevelanden, waaronder de peuterspeelzaal valt, heeft het incident tot grote verslagenheid geleid. „In alle lagen van onze organisatie is zeer geschokt ge reageerd", zegt F. Eijlander, voorzitter van de Raad van Toe zicht. „Onze eerste zorg is nu de opvang van het betrokken gezin en de leidsters die met dit tragi sche ongeval zijn geconfron teerd." De peuterspeelzaal in de Goese Polder wordt de komende dagen niet als zodanig gebruikt. „We bieden wel de mogelijkheid aan ouders en peuters die daaraan behoefte hebben, om te komen." Medewerkers van Slachtoffer hulp en maatschappelijk werk zijn aanwezig. Betrokkenen kun nen ook terecht bij het centraal kantoor van de kinderopvang in de brede school in de wijk Ou verture. Het is de bedoeling van Kinder opvang De Bevelanden ook de ouders van kinderen op de ande re peuterspeelzalen die onder de stichting vallen, actief te infor meren. Eijlander: „We kunnen ons heel góed voorstellen dat mensen vragen hebben. Daarom willen we openheid van zaken betrachten, maar dan moeten we wel iets meer weten van wat zich heeft afgespeeld. Daarom hoop ik dat er snel duidelijk heid komt." Zodra die er is, krij gen alle ouders een brief van de stichting. Wie daarop niet wil wachten, kan ook nu bij de orga nisatie terecht. met 1500 woningen. Welke ge meente dat is wilde hij gisteren niet kwijt. Hij benadrukte dat het beslist niet de bedoeling is om zulke se niorenwijken af te sluiten. „Ie dereen moet erin en eruit kun- MOSKOU - Een golf van terro ristische aanslagen heeft de voormalige sovjetrepubliek Oez bekistan nagenoeg lam gelegd. De afgelopen drie dagen zijn in het buurland van Afghanistan ongeveer veertig mensen omge komen bij de aanslagen en vuur gevechten tussen politie en terro risten. In de klopjacht op de da ders hebben de Oezbeekse auto riteiten hoofdwegen en grenzen zo goed als afgesloten. Het is voor het eerst dat in Oezbe kistan, een bondgenoot van de VS, zelfmoordaanslagen plaats vinden. Gisteren blies een vrouw in een auto zich op bij een politiecontrole. Daarna volg de een vuurgevecht tussen de po litie en handlangers van de ter- roriste. Maandag bliezen twee vrouwen zich op bij een politie kantoor in de hoofdstad. Daar bij kwamen drie mensen om. Inmiddels zijn er enkele tiental len doden gevallen. De autoritei ten vermoeden dat de islamiti sche groepering Hizb ut-Tahnr, de partij van de bevrijding, schuil gaat achter de geweldda digheden. De in Londen geves tigde partij ontkent dat. GPD pagina 4 geweldsspiraal De uitvaart van prinses Juliana werd ook in Zeeland goed bekeken op televisie. Vooral in de bejaardentehuizen werd massaal naar de bijzetting van de oud-koningin ge keken. Inwoners van een verzorgingshuis in Gie ten ging het slechter af. Zij moesten de uitvaart missen door een kabelstoring. uitvaart Juliana: 2, 3 en 5; feiten en meningen: 4; varia: 6; binnenland: 7; buitenland: 9; economie: 10; radio en televisie: 11; zeeland: 13, 15, 17 en 21; sport: 22 en 23; trends: 25, 26 en 27; jong: 28 en 29. (Advertentie) mt*** **T> KRANT VOOR ZEELA N DjÏÏ Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 P2C bv gaai ztxgvuldig om met peisoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan 8"711688 555530 I l Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) I Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal mer automa tische incasso 56.60) O per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel grabs. r, 0800 - 0 231 231 ut grenadiers dragen de kist met daarin het lichaam van prinses Juliana over de Delftse Markt naar de de Nieuwe Kerk. (Advertentie) foto Robin Utrecht/ANP Vooraf werd er al veel ge speculeerd over de vraag of prins Bernhard aanwezig zou zijn bij de uitvaart van prinses Juliana. Hij was er en ging zelfs mee naar bene den de grafkleder in, om zijn echtgenote de laatste eer te bewijzen. Het was een ontroerend moment. De prins werd ondersteund door zijn doch ters Beatrix en Irene. w Volgens historicus en funerair deskundige Cees van Raak is de uitvaart van prinses Juliana qua uiterlijk een com promis tussen koningin Beatrix en Juliana. De historicus denkt dat Juliana net als Wilhelmina een witte uitvaart wilde. Koningin Beatrix was het daar volgens hem niet helemaal mee eens. Ingetogen, stijlvol en licht, zo typeerde de Nederland se couturier Monique Col- lignon de kleding die giste ren overwegend werd ge dragen door de gasten tij dens de uitvaart van Julia na. Het veel gedragen wit was ook dominant aanwe zig tijdens de uitvaartdien sten van Juliana's ouders, koningin Wil helmina en prins Hendrik. éL» Een groot aantal fotografen legde de bijzetting van prin ses Juliana in Delft gisteren vast in een veelvoud aan fo to's. Een neerslag van de veteranen die vroeg in de och tend opstaan in Rotterdam, de mensen die langs de kant van de weg de rouwstoet gadeslaan, de gang naar de grafkelder in de Nieuwe Kerk en domi nee Hudig die de zegen uitspreekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1