Motorclub mag blijven crossen PZC fuin van Zeeland biedt meidoornmanifest aan PZC Zeeland krijgt gelijk net BT W-regeling Meer ruimte in Kanaalstraat Doorgaan speelweek Middelburg onzeker 15 ftrrein van De Uitlaat in Vlissingen-Oost voorlopig niet gesloten 1 1 1 i ft i ML Strijd tegen zendmast Oostkapelle nadert einde agenda MBW Dieven gepakt bij nachtelijk ritje Hogere straffen voor zwendelaars Netten gestolen op De Voorborch Twee weken cel voor oplichter woensdag 31 maart 2004 •afron Magnée USSINGEN-OOST - Motor- ^rivereniging De Uitlaat *[t voorlopig niet het crosster- iii in Vlissingen-Oost te verla- s. Het havenschap heeft de jdorclub nog enkele jaren res- 'i gegeven voordat de crossers tften verhuizen naar Bath. jd vorig jaar kreeg de motor sportvereniging het bericht dat ze de locatie in Vlissingen-Oost rond de jaarwisseling diende verlaten. Volgens het ha venschap bood de beperkte ge luidsruimte voor het haventer rein niet langer de mogelijkheid om door te crossen. De motor crossers van De Uitlaat reageer den kwaad. Ze maken sinds 1978 gebruik van het terrein na bij de entree van het Sloegebied bij de Engelandweg. Eerst aan gene zijde van de dijk. De club verhuisde in 2002 naar de huidi ge locatie, pal langs de Sloeweg. De motorrijders vonden dat het havenschap, na zoveel jaar, niet zomaar het terrein mocht slui ten. Het havenschap is op zijn be sluit teruggekomen. De club mag - onder strikte condities - nog enkele jaren doorrijden. „We vonden het toch wel erg sneu dat ze moesten vertrek ken", licht havengedeputeerde G. de Kok toe. Vooral omdat het nieuwe Centrum voor lawaai- sporten in de buurt van Bath, waar De Uitlaat op termijn naar toe verhuist, nog jaren op zich laat wachten. „We zullen dan ook in de richting van de ge meente Reimerswaal aandrin gen de aanleg van het terrein te bespoedigen." Al langer wordt er nagedacht over een Centrum voor lawaai- sporten aan de Grensweg in de buurt van Bath, pal tegen de Bel gische grens. Voordeel is dat er [RNEUZEN - Als je van win- of verliezen kunt spreken, -bben de dertien Zeeuwse ge- ncnten hun zaak over de iW-afhandeling tegen het ik gewonnen. taeet betekent dit dat de ieuwse gemeenten per jaar éi zijn allen 1,5 miljoen euro [tra aan compensatie krijgen a het Rijk. „Of de inwoners a onze gemeenten daar iets zullen merken, kun je be- rijfelen, want aan de andere int,kort het Rijk fors", zegt R. laasse, de adjunct-secretaris in de Vereniging van Zeeuwse ■meenten. ézaak van de BTW is een zeer gewikkeld en vernuftig sys- «n dat de Zeeuwse gemeenten rbben bedacht en samen met twee Zeeuwse waterschap- si uitvoeren. Kort gezegd is !i een systeem van BV'tjes om »r teruggave van BTW in aan- erking te komen als het om ?tbeheer van wegen gaat. ie BV's voeren zogezegd over- lidstaken uit en kunnen daar is vennootschappen BTW op te- igvorderen. Zeeland is de eni- iprovincie die dit zo doet el gaat om het geld dat het ijk uitkeert voor beheer van de oor Ab van der Sluis arCeesMaas wegen. Zeeland sluist die uitke ring rechtstreeks door naar de waterschappen en door middel van het netwerk van BV'tjes kre gen de Zeeuwse gemeenten jaar lijks aanzienlijke bedragen aan BTW terug. Het invoeren van dat systeeem verliep niet volgens slag of stoot. Met name de waterschap pen hadden grote twijfels over de morele aanvaardbaarheid. Men vond dat 'een netwerk van BV'tjes' al snel ging rieken naar kwalijke praktijken, hoewel het systeem geheel conform de wet was. Uiteindelijk gingen echter ook de waterschappen akkoord, ge dreven door bestuurlijke solida riteit. Ondertussen ontwierp het Rijk een nieuwe BTW-regeling, een compensatieregeling eigenlijk, voor alle gemeenten. Die nieuwe regeling stak een behoorlijke stok in het wiel van de Zeeuwse gemeenten. De gemeente Borsele en de Vere niging van Zeeuwse Gemeenten kwamen in actie, hetgeen uit mondde in een gesprek kortgele den met het ministerie van Fi nanciën. „In dat gesprek zijn keiharde afspraken gemaakt over herstel voor de Zeeuwse ge meenten, met terugwerkende kracht", zegt KLaasse. - V-- v* De motorcrossers van De Uitlaat mogen nog een paar jaar in Vlissingen-Oost blijven. foto Lex de Meester in de directe buurt weinig bewo ners zijn. Bovendien hebben ge luidscontouren alleen betrek king op Nederland, zodat pal aan de grens een aantrekkelijke locatie is. In de directe omge ving van het terrein bevindt zich een aantal waardevolle na tuurgebieden. Daarom zal er waarschijnlijk niet eerder dan vanaf 2007 gebruik kunnen wor den gemaakt van het terrein. Naast de Vlissingse motorclub, zouden ook de motorclub van Rilland, een kleiduivenschietver- eniging en een kartingclub naar het Centrum voor lawaaispor- ten gaan verhuizen. Voorwaarden Maar voorlopig mogen de leden van De Uitlaat in Vlissin gen-Oost blijven crossen, zij het onder strikte voorwaarden. De Kok: „Er zijn goede afspraken gemaakt wat wel en wat niet mo gelijk is. Dat heeft te maken met wanneer er gereden wordt, op welke dagen, hoe lang en met hoeveel motorrijders." De afspraken zijn volgens de ha vengedeputeerde gemaakt van wege de beperkte hoeveelheid herrie die de haven mag maken. „De motorvereniging hoe sympa thiek ook, soupeert een deel van de geluidsruimte op." Het personeel dat werkt in het havenschapskantoor aan de En gelandweg heeft binnenkort ove rigens geen last meer van de mo torcrossers. Op 24 mei komt minister Peijs van Verkeer en Waterstaat langs om het nieuwe kantoor bij het sluizencomplex in Terneu- zen te openen. Zeeland Seaports maakt van de verhuizing ge bruik om het centrum van waar uit de scheepvaartbewegingen worden gecontroleerd en bege leid meteen drastisch te moder niseren. Het havenschapskantoor aan de Engelandweg in Vlissingen is door een handelaar in onroe rend goed aangekocht. Hij denkt nog na over een nieuwe bestemming voor het kantoor. BDDELBURG - Het Water- hap Zeeuwse Eilanden moet rfinitief stoppen met het pre- entief rooien van gezonde mei ooms. Daarvoor pleit de stich- ing Tiiin van Zeeland in een ma- ifesi, dat maandag 5 april iordt aangeboden aan het wa lschap. Daarnaast wil de stich- ing dat de meidoorns in het ver- olg gesnoeid in plaats van ge lepeld (half afgeslagen) wor- (n. Het manifest is onder meer odertckend door het Zeeuws andschap en de Zeeuwse Mi- eufederatie. i presenteerde het water- ''hap het Groenstructuurplan, edoeld om de wegbeplanting in grijpend te veranderen. Voor naamste aanleiding was het ho ge percentage zieke iepen en door bacterievuur aangetaste meidoornhagen. De uitvoering van het plan zou ongeveer twin tig jaar duren en twintig mil joen euro kosten. De uitgebreide inspraakronde van het Groenstructuurplan leidde nauwelijks tot reacties. Toen het waterschap echt begon met het rooien, ontstond mas saal verzet, met name op Wal cheren. Anderhalve week geleden be sloot het dagelijks bestuur van het waterschap voorlopig te stoppen met het kappen van de bomen. De maatschappelijke weerstand is aanleiding voor het schap om zich te bezinnen REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Bon Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 aa goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 1-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur ling, maar dat terrein is al le lijk." Nieuw is dit idee niet. Het ministerie van Binnenlandse Za ken, dat over de zendmasten gaat, wees het eerder af. Dat ge beurde gisteren weer. De zendmast in Oostkapelle is het sluitstuk van het digitale communicatienetwerk C2000 in Zeeland. Een ambtenaar voegde toe dat het parkeerterrein aan de Duinweg niet geschikt is, om dat het wordt 'teruggegeven aan de natuur'. Navraag bij water schap Zeeuwse Eilanden leerde echter dat dit 'voorlopig niet aan de orde is'. In de toekomstvi sie Walcheren 2000-plus is er wel sprake van. Ook het parkeer terrein aan de Strandweg - waar de mast moet komen - moet overigens volgens die visie weer natuur worden. De klachtencommissie van het ministerie van LNV komt bin nen zes weken met een advies. Het ministerie van Binnenland se Zaken moet dan een nieuw be sluit nemen. Veel hangt waar schijnlijk af van de vraag of het bereik van de zendmast veran dert door verplaatsing van de Strandweg naar de Duinweg. De dorpsraad Oostkapelle heeft dat door een expert laten uitzoe ken en die stelt dat dit niets uit maakt. De aanwezige ambte naar van Binnenlandse Zaken leek daar anders over te denken. De fundering van de mast is ook al gestort, nadat de Raad van State dit mogelijk maakte. Van af 15 juni, als het broedseizoen eindigt, mag het werk in princi pe worden hervat. Omwonen den en de dorpsraad Oostkapel le resten nog één mogelijkheid, als zij in de lopende procedure hun zin niet krijgen. Ze kunnen naar de Raad van State. Of ze dat doen, lieten de omwonende zusters F. en M. de Gier en dorpsraadbestuurslid Van der Wel gisteren in het midden. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De strijd tegen de komst van een 55 meter hoge zendmast voor hulpdiensten op het parkeerterrein aan de Strandweg bij Oostkapelle is in de eindfase beland. Omwonen den en de dorpsraad Oostkapel le deden gisteren in Den Haag wellicht een laatste poging de bouw tegen te houden. Zij deden dat voor de klachten commissie van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV). De zend mast vormt in de ogen van om wonenden en de dorpsraad Oost kapelle een ernstige aantasting van het beschermde natuurge bied De Manteling. Het zicht vanaf de Strandweg op het ge bied wordt straks bepaald door de mast. Een redelijk alternatief is, stelde bestuurslid M. van der Wel van de dorpsraad Oostka pelle, het Oostkapelse parkeer terrein aan de Duinweg. „Dat ligt ook de rand van De Mante- op het Groenstructuurplan. Het is de bedoeling om tot 2007/2008 geen bomen meer te kappen. Een uitzondering wordt gemaakt voor zieke exem plaren en bomen die voor onvei lige situaties zorgen, vanwege bijvoorbeeld dode takken. De aanplant van nieuwe bomen gaat wel door. Dinsdag 6 april neemt de Algemene Vergade ring van het waterschap een de finitief besluit. De stichting Tuin van Zeeland, in 2001 opgericht door particu lieren uit zorg voor het mooie, Walcherse landschap, pleit al ja ren voor meidoornvriendelijker beleid. In het manifest doet de stichting Tuin van Zeeland het water schap drie concrete suggesties aan de hand voor een beter be heer van de meidoorn. De be langrijkste daarvan is het stop pen met het preventief rooien van de meidoorn. Vorig jaar be gon het schap met het ruimen van meidoorns, die binnen een straal van vijfhonderd meter af stand van een boomgaard groeien. Volgens de Tuin van Zeeland mist die maatregel elke wettelijke of wetenschappelijke grond. De Tuin van Zeeland wil boven dien dat het schap stopt met het klepelen van de meidoornhagen. Takken worden niet netjes afge sneden, maar half afgeslagen wat leidt tot lelijke wonden. El ke klepelbeurt is volgens de stichting een aanslag op de ge zondheid en vitaliteit van de Walcherse meidoorns. Het wa terschap zou moeten overstap pen op het snoeien van de mei doornhagen met een verticale maaibalk, die de takken wel doorsnijdt. Bij voorkeur zou men, net als vroeger, de mei doorns waar nodig met de hand moeten bijsnoeien. Als laatste suggestie stelt de Tuin van Zeeland voor dat Zeeuwse Eilanden in de nazo mer snoeit in plaats van in de winter of het vroege voorjaar. Nu bloeit de meidoorn niet aan de wegkant, omdat alle knop pen kapot worden geklepeld. Als in de nazomer wordt ge snoeid, dan heeft de meidoorn tijd genoeg om weer knoppen te vormen. Ook de frequentie van het snoeien kan omlaag, van één keer per jaar naar één keer in de twee of drie jaar. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 20.00 uur: Vergadering Dorpsraad: DOMBURG - Schuttershof, 9.00 uur: Gym voor ouderen; MIDDELBURG - Bibliotheek, 15,30 uur: workshop Creatief met letters voor kin deren; Minitheater, 20.30 uur: Het Mid delburgs Theater speelt 'Een tramlijn die verlangen heet'; Stadsschouwburg, 19.00-21.45 uur: Publiek debat Wel standsnota; Ontmoetingscentrum Griffi oen, 13.30-17 30 uur: Inloop voor de jeugd met tafelvoetbal en darts; VEERE - Het Akkoord, Oudestraat, 13,30-16.00: Bejaardensoos; WESTKAPELLE - Prelaat, 13.00 uur: Schoolvoetbaltoernooi jongens, ZOUTELANDE - Peuterspeelzaal De Zandvretertjes, 15.00-16.30 en van 20.00-21.00 uur: Kinderkledingbeurs. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - De heringe richte Kanaalstraat in Oost-Sou burg begint zijn nieuwe vorm te krijgen. Door de rijbaan voor au to's te versmallen, krijgen fiet sers en voetgangers meer de ruimte. Eind volgende maand is de Kanaalstraat klaar. In samenwerking met bewoners, het dorpsplatform en winkeliers stelde de gemeente Vlissingen een herinrichtingsplan op voor het centrum van Oost-Souburg. Eind februari gaf wethouder P. van der Maden het startsein voor de herinrichting van de Ka naalstraat. Inmiddels is duide lijk te zien dat de stoepen aan merkelijk breder zijn geworden en dat de rijbaan versmald is. Aan de kant met de oneven num mers blijft het mogelijk om te parkeren. Na de herinrichting krijgt de Ka naalstraat eenrichtingsverkeer. VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag zijn drie Vlissingers aangehouden vanwege diefstal van een kozijn. De politie zag de drie, 18, 24 en 49 jaar oud, rond half twee in de Keldermansstraat rijden. Het kozijn lag boven op het dak van de auto. De agenten vertouwden het niet en hielden de mannen aan. Het kozijn was gestolen uit de Bonedijkestraat. De mannen zijn na verhoor weer vrijgelaten. DEN HAAG - Twee autozwendelaars zijn gisteren in ho gere beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot aanzienlijk hogere straffen dan eerder opgelegd door de rechtbank in Middelburg. Een 27-jarige Rotterdammer blijft vier jaar en tien maanden opgesloten. Zijn een jaar oudere uit Rotterdam afkomstige medeverdachte is ver oordeeld tot dertig maanden waarvan tien voorwaarde lijk. De 27-jarige was eerder door de rechtbank drie jaar cel opgelegd en zijn maat anderhalf jaar waarvan drie maan den voorwaardelijk. Het Openbaar Ministerie tekende ho ger beroep aan. Volgens de hofaanklager was de 27-jarige Rotterdammer een tussenpersoon, die kopers zocht voor door Joegosla- ven gestolen dure auto's zoals BMW's, Mercedessen en een Porsche. „De auto's gaan naar Afrika en het Oostblok, waar zij soms nog met originele kentekens rondrijden", zei de aan klager. „Deze twee verdachten hebben een steentje bijge dragen door chauffeurs om zich heen te verzamelen. Het is een crimineel samenwerkingsverband." Hij eiste tegen de 27-jarige zes jaar cel en tegen de 28-jari ge drie jaar gevangenisstraf waarvan een jaar voorwaar delijk. MIDDELBURG - Op sportpark De Voorborch in Middel burg zijn afgelopen weekeinde twee vangnetten gestolen. Het gaat om netten die worden gebruikt voor het tegen houden van ballen. MIDDELBURG - Een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren door de Middelburgse politie rechter voor oplichting veroordeeld tot twee weken cel. De verdachte deed 26 september vorig jaar alsof hij vaste klant was van Sauna Middelburg. Hij bestelde in de bar van de sauna wijn, bier en koffie zonder te betalen. De consumpties zouden volgens hem worden afgerekend door een Terneuzense taxichauffeur, maar dat bleek niet het geval te zijn. Aan Sauna Middelburg moet hij veertig euro schadever goeding betalen, maar het is de vraag of het zover zal ko men. De man verbleef de laatste tijd op verschillende plaatsen in Zeeland (Kloosterzande) en Brabant. Hij zou inmiddels zijn heil zoeken in België. De verdachte heeft een strafblad van 35 bladzijden, waar uit blijkt dat hij mensen in heel Nederland heeft opge licht. Het verkeer mag dan alleen nog maar van de Bermweg/ Spoor straat richting Verlengde Ka naalstraat rijden. De maatregel geldt niet voor langzaam ver keer. In de Kanaalstraat komen enke le los- en laadzones. Daar mag van maandag tot en met zaterdag tussen 7 en 10 uur 's ochtends worden geladen en gelost. Parkeren in die zones is verboden. foto Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - Een groep van ongeveer vijftig vrijwilligers stopt met het organiseren van de bouwspeelplaatsen. Aanlei ding is de voortslepende ruzie met de welzijnsorganisatie SKWM. Of het populaire kind erevenement op het Meiveld dit jaar dan ook doorgaat, is hoogst onzeker. „Het is afgelopen. Uit", vat M. Engelen, één van de vrijwilli gers, het kernachtig samen. De vrijwilligers hebben een brief ge stuurd naar onder meer welzijns organisatie SKWM, Middelburg se raadsleden en het gemeente bestuur van Middelburg. In dit schrijven wordt de beslissing van de vrijwilligers toegelicht. „Het spijt ons te moeten medede len dat wij niet deel zullen ne men aan de activiteiten rond de bouwspeelplaatsen 2004", schrijft T. Paardekooper na mens de groep vrijwilligers in de brief. „De redenen daarvoor zijn hoofdzakelijk gelegen in de door de directie van de SKWM in de afgelopen maanden getoon de opstelling en handelwijze. Daardoor is het onmogelijk ge worden om de activiteiten met betrekking tot de bouwspeel plaatsen 2004 op te pakken. Dit kunnen wij niet meer opbren gen." Hoeveel vrijwilligers daadwer kelijk het bijltje erbij neer gooien, is niet helemaal duide lijk. Maar waarschijnlijk zullen zo'n vijftig vrijwilligers niet meer meewerken aan de jaarlijk se bouwspeelplaatsen. Het evenement wordt sinds jaar en dag op de locaties Meiveld en Nassaulaan in Middelburg geor ganiseerd. Kinderen kunnen tij dens de zomervakantie onder meer hutten bouwen, knutselen en schilderen. Meer dan duizend kinderen weten de jaarlijkse ac tiviteit te vinden. Zo'n honderd vrijwilligers zetten zich ervoor in. Ruzie De bouwspeelplaatsen worden op poten gezet door een speciale werkgroep van vrijwilligers: de Coördinatiewerkgroep Zomerva kantieactiviteiten (Cozo). Met één van de leden van deze werk groep, Y. Mens, kreeg het SKWM ruzie. De organisatie be sloot hierop de samenwerking met Mens te beëindigen. Hierop besloten ook de andere leden van de Cozo op te stappen. De si tuatie verergerde nog eens toen het SKWM bekend maakte dat er nieuwe vrijwilligers zouden worden geworven voor de bouw speelplaatsen 2004. De afgelopen maanden is een aantal malen overleg gevoerd tussen de vrijwilligers en SKWM. Vorige week spraken de leden van de Cozo en SKWM nog met elkaar. Daags daarop zond SKWM-directeur Van dei- Linden een brief waarin hij be terschap beloofde. Excuus De vrijwilligers eisten een on voorwaardelijk excuus aan vrij williger Y. Mens. Bovendien moet zij weer een volwaardige plek terugkrijgen in de Cozo. Volgens vrijwilliger M. Engelen kwam directeur Van der Linden onvoldoende tegemoet aan deze eisen. Gisteren heeft vrijwilliger Mens dan ook de boodschap aan SKWM-directeur Van der Lin den overgebracht dat de groep ermee stopt. Er is nog een kans dat de groep die de bouwspeelplaatsen aan de Nassaulaan organiseert, wel doorgaat. De coördinator van de ze locatie heeft al eerder aange geven hoe dan ook door te gaan - ongeacht het geschil met SKWM. Vrijwilliger Engelen acht het zo goed als uitgesloten dat het hut- tenbouwen op de locatie Mei veld doorgaat. Ze kon gisteren nog niet zeggen of de vrijwilli gers in de toekomst zelf de bouwspeelplaatsen gaan organi seren, los van het SKWM. Het SKWM en directeur Van der Linden waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. advertentie MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIETER JAN LEUSINK (Dirigent) Kaarten 35,- (4 voor 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 www.nieuwe-muziek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15