Hissingen wenst autoluw centrum 13 Sz Het ja-woord mag op elke plek Blauwe zones aan de Middelburgse singels blijven PvdA-wethouders vrezen voor positie Broers houden dief aan in Westkapelle Verkeersplan voor komende tien jaar ïlissingen praat net burgers iver invulling BG-terrein Groei Bloei deelt stekjes uit op basisscholen Vluchtelingen w Geen Q) maar O jaar loon bij ziekte? zeeuwse almanak Allergisch zc WALCHEREN woensdag 31 maart 2004 Nadia Berkelder (IDDELBURG - Stellen kun- 3 binnenkort in Middelburg 5 elke gewenste locatie trou- „u.Dat heeft het college van B ff gisteren besloten. Tot nu ikon alleen op het gemeente nen in het oude stadhuis van maiden worden getrouwd. HijWustigen informeren ,$js vaker bij de gemeente of er ook andere locaties zijn om el kaar het ja-woord te geven. Ook rederij Dijkhuizen heeft ge waagd om partyboot Lady Ma deleine aan te wijzen als trouw- schip. Het college vindt dat iedereen zelf moet kunnen kiezen waar hij of zij in het huwelijksbootje stapt. Om dat mogelijk te ma ken, is het noodzakelijk dat de gekozen locatie voor een dag wordt aangewezen als 'huis der gemeente'. Wie op een andere plaats wil trouwen, kan daarvoor een ver zoek indienen. Of dat verzoek wordt gehonoreerd, is afhanke lijk van een aantal zaken. „In de wet staat dat een huwelijksvol trekking openbaar moet zijn", zegt M. Janse van de gemeente. „En er moet een trouwambte naar aanwezig zijn." Bijzondere verzoeken, zoals trouwen in een zwembad of in een kermisattractie zullen al leen worden gehonoreerd als de ambtenaar zich daarin kan vin den. Sommige gemeenten gaan nog een stapje verder. In Nijme gen is het bijvoorbeeld mogelijk om het huwelijk door een beken de te laten voltrekken. Die wordt dan tijdelijk aangewezen als trouwambtenaar. Voor de huwelijken op bijzonde re locaties moet wel worden be taald. Gratis trouwen blijft al leen mogelijk op het gemeente huis of in Arnemuiden. Niet alleen bruidsparen kunnen gebruik maken van het trouwen op locatie. Ook mensen die hun partnerschap willen registreren, mogen dat doen waar ze willen. De gemeenteraad moet overi gens nog instemmen met de plannen. «orEdith Ramakers illSSINGEN - Een ponton of over het Dok wordt in het dengde van de Koningsweg «fcgd om een snelle verkeers- irbinding te maken naar een iel van de Vlissingse binnen- öd, Op dit voormalige terrein inde KSG-werf komt een par ierterrein, van waaruit de be ltkers naar het Arsenaal of het lakeicentrum kunnen lopen. ijewillen een autoluwe en vei- binnenstad creëren", zegt •Vlissingse wethouder P. van rMaden i nieuwe verbindingsweg is s van de belangrijkste aan- ïhtspunten die vermeld staan :hèt gemeentelijk verkeers- en ïvoersplan 2004 tot 2014 van Igfemeente Vlissingen. De weg opt over het voormalige ter- nvan de KSG, dat de gemeen- overnam voor ruim i miljoen euro. Met de extra ltsluitingsweg verwacht Vlis- een belangrijk deel van 'Verkeersdrukte in het hoog- izoen op te lossen. „We stre- ntr naar om die weg medio 1)5 te openen." gemeente had ook kunnen ezen voor een route om het lok heen in plaats van er over- ■en. Maar ze wil auto's recht reeks naar een parkeerterrein oden. Door rondrijdende au- is wordt bovendien de locatie in het water bij het Dok min- bor Edith Ramakers illSSINGEN - De stem van ilissingers telt bij de invulling an het terrein van de Koninklij- ïSchelde Groep (KSG), dat de meente onlangs voor ruim 35 iiljoen euro overnam. Daar- »r wordt begin juli een bijeen- omst gehouden, waaraan Vlis- ngers, vertegenwoordigers van matschappelijke en culturele istellingen en deskundigen in bijdrage kunnen leveren, 'gemeente wil in Debat met Stad over het Scheideterrein. ethouder L. Poppe-de Looff gt dat de gemeente openstaat »r alle ideeën. „We moeten ss wel aan een paar afspraken ouden. e opdracht is om er huizen te ouwen, zo'n elfhonderd, en er ■leen culturele voorziening ko on. Dat zijn besluiten, waar e niet omheen kunnen. Ook hben we te maken met een ratenplan, waarvan de ontslui- agsweg in het verlengde van Koningsweg deel uit maakt, laar daarnaast is er nog veel ogelijk." lasterplan 'O het Debat met de Stad, volgt september een onderzoeksfa- waarin de ideeën worden uit werkt en getoetst. In februari wdt begonnen met een steden- ouwkundige verdieping, die to half jaar later moet uitmon- to in een masterplan voor het SG-terrein. „Dat plan wordt leidraad voor de ontwikke- ag en er wordt een bestem- Wgsplan gemaakt voor de ouwe functies op het terrein." celheid is geboden, zegt Pop- !-de Looff. 'ta hebben het terrein met ge- toischapsgeld gekocht. We allen het terugverdienen door bouw en renovatie te stimule- - aan de hand van een visie." P het bijna 35 hectare grote SG-terrein wordt verder nog «Jerzoek gedaan naar de cultu urhistorische waarde van en- gebouwen, complexen of ge- uiksvoorwerpen. „We bekij- 31 wat we gaan doen met oude ^en, het oude droogdokje, aar ook worden immateriële tan in het onderzoek meegeno ot Wat is de belevingswaarde !n het gebied en hoe kunnen e het karakter van het gebied todhaven als we er aan de slag der geschikt voor huizenbouw. Van der Maden beklemtoont dat Vlissingen inzet op een ver keersluwe binnenstad. Van drie verschillende kanten zullen au tomobilisten de binnenstad kun nen bereiken. Automobilisten komen via de Koningsweg naar het centrum, via een boulevardroute of de Spuistraat. „Aan de rand van de binnenstad zijn al enkele par keervoorzieningen en er komen nog een paar parkeergarages bij, zoals in de Spuistraat en waarschijnlijk in de Spuikom." De automobilisten worden gesti muleerd hun auto te parkeren op een van de voorzieningen aan de rand van het centrum. Dat kan door het gedifferen tieerd aanbieden van de tarie ven. Hoe dichter bij in het cen trum, hoe duurder het parkeren wordt. „Het rijden in bijvoor beeld de Oude Stad wordt gede motiveerd. De bewoners van de Gravestraat of de Hendriksweg hoeven geen angst te hebben dat het drukker wordt in hun straat met de komst van de parkeer voorziening op het voormalige Scheldeterrein, achter de On derstraat." Die straten zijn onge schikt voor veel verkeer. „Boven dien zijn we tegen een rondweg. Ook de Nieuwendijk en het Bel- lamypark worden ingericht als verblijfsgebied, waar het niet prettig is om te rijden." Doorsteek Fietsers zullen meer mogelijkhe den krijgen. „Want als je een au toluwe binnenstad maakt, zul len de voorzieningen voor fiet sers beter moeten worden", zegt Van der Maden. De straat die evenwijdig loopt aan de Wal- straat, vlakbij de loodsen van de KSG, loopt nu nog dood. Daar komt een nieuwe doorsteek. Ook voor openbaar vervoer ont staan kansen. „Het Arsenaal is met openbaar vervoer niet be reikbaar. De gemeente is met vervoersbedrijf Connexxion in gesprek om daar een nieuwe lijn in te stellen." Uit het verkeer splan blijkt dat transferia niet zinvol zijn voor Vlissingen. „Een transferium mag natuur lijk nooit doel op zich worden", zegt J. van Drongelen van de ge meente en een van de samenstel lers van de nota. „De versprei ding van parkeervoorzieningen aan de rand van de binnenstad, zoals we die kunnen realiseren, verhoogt de leefbaarheid en te gelijk de bereikbaarheid. De conclusie is dat er geen transfe ria nodig zijn in Vlissingen." Voorafgaand aan het inspraak proces worden er in mei drie bij eenkomsten gehouden voor alle inwoners van Vlissingen, waar in de plannen worden uitgelegd. Binnenkort wordt in Vlissingen een brug of een ponton over het Dok gelegd die automobilisten naar een nieuw parkeerterrein voert. foto Lex de Meester Vlnr: Nina Fleumer (7), Harleyette Minderhout (8) en Nadine Roelofs (8) planten hun geraniumstekjes in een pot. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Zo'n duizend leerlingen van basis scholen in de gemeenten Vlissingen en Middelburg en in Westkapelle en Grijpskerke zijn in elk geval tot de zo mervakantie druk bezig jonge stekjes van een geranium te koesteren. Gisteren begon het jaarlijkse Floraliaproject van de af deling Walcheren van Groei Bloei. Het Floraliaproject is een educatieve activiteit, die het groeiproces en de verzorging van planten behandelt. On der begeleiding van leerkrachten en vrijwilligers van Groei Bloei leren de kinderen de jonge geraniumstek jes op te kweken en te verzorgen. Op basisschool De Burcht/ Rietheim in Oost-Souburg deelde Joke Dissel uit Middelburg de stekjes uit, nadat ze in groep 4 een verhaal had verteld over de herkomst van de geranium en wat de kinderen moeten doen om er voor te zorgen dat hun plantje blijft leven. Daarna mochten de kinderen naar buiten om het stekje over te potten in een grotere pot. Arduin De stekjes komen van Arduin. Per school levert Groei Bloei vijftig plantjes af. Dit jaar doen twaalf scholen mee. „De vraag is groter dan we aankunnen", zei vrij willigster Dissel, „We hebben niet genoeg vrijwilligers om dit te kunnen doen. Twaalf scholen is echt het maxi- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De blauwe strepen langs de Middelburgse singels blijven staan. Uit onder zoek is gebleken dat bewoners tevreden zijn over de parkeer- schijfzones. De zones werden Vorig jaar inge voerd na klachten over parkeer overlast. De zone loopt langs de rand van het centrum, net bui ten het gebied waar voor een parkeerplaats betaald moet wor den. De bewoners ondervonden veel overlast van langparkeer- ders, mensen die in de stad moes ten zijn en gratis wilden parke ren. Op de zogenaamde blauwe zones mogen alleen automobilis ten parkeren met een parkeer- schijf. Daardoor kan de auto er maximaal twee uur staan. Bewo ners kunnen een ontheffing aan vragen. Uit een enquête die gehouden is onder de bewoners van het ge bied en de bewoners van de ge bieden die grenzen aan de blau we zones, blijkt dat de ervarin gen positief zijn. Meer dan de helft van de bewoners in het blauwe gebied vindt dat de over last is afgenomen. Ruim vijftig procent van de ondervraagden is zeer tevreden over de maatre gelen. Zestien procent zegt onte vreden te zijn. Dat komt vooral doordat visite de auto moeilij ker kwijt kan. Parkeeroverlast Een deel van de mensen die net buiten de zones wonen, vindt dat de parkeeroverlast is toege nomen. Bijna 45 procent vindt dat er sprake is van overlast. Hoe dichter men bij de zone woont, hoe groter de overlast wordt ervaren. De voornaamste veroorzakers zijn volgens de be woners forensen en winkelend publiek. Ook toeristen en bewo ners van de binnenstad worden genoemd. Van de omwonenden wil bijna een kwart dat ook in hun straat een blauwe zone wordt ingevoerd. Het gaat voor al om mensen dicht bij een zone wonen. De gemeente wil verzoe ken honoreren indien de straat er collectief om vraagt. Verder overweegt de gemeente om in navolging van enkele Franse steden een ander sys teem in te voeren. Als de par- keerschijf alleen van 10.00 tot door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De dominante positie van wethouders in het lo kaal bestuur is door de invoe ring van het dualisme behoor lijk aangetast. Als Nederland straks overgaat naar een model met een rechtstreeks gekozen burgemeester, zal het politieke speelveld voor wethouders nog verder worden ingeperkt. En daar zitten flink wat dagelijkse gemeentebestuurders niet op te wachten. Met het oog op hun afkalvende positie hebben 25 PvdA-wethou- ders in den lande hun zorgen verwoord in een open brief. Het schrijven is mede opgesteld door wethouder A. de Vries van Middelburg en de Temeuzense wethouder C. Liefting. Het ongenoegen onder wethou ders over het dualisme is vol gens de briefschrijvers groot. Zij vinden dat er nog amper sprake is van evenwicht in de machtsverhouding tussen raad en college. De onafhankelijk heid van de raad ten opzichte van het college is toegenomen, maar dit heeft tot gevolg gehad dat de stabiliteit in de politieke verhoudingen is afgenomen. Als straks in dit al instabiele sys teem van machtsverhoudingen ook de gekozen burgemeester zijn plaats van lokaal regerings leider zal opeisen, zal dit de ver houdingen niet ten goede ko men. De wethouders verwach ten dat met de komst van de di rect gekozen burgemeester het populisme een vlucht zal nemen en politiek-inhoudelijke zaken zullen moeten wijken voor een persoonsgerichte politiek. De vrees bestaat onder de PvdA-wethouders dat de komst van de gekozen burgemeester zal leiden tot een botsing van programma's: dat van de burge meesters en dat van de politieke partijen. Om die aanvaring te voorkomen moet aan één van de organen (burgemeester of raad) de doorslaggevende macht wor den verleend. De wethouders vinden dat die macht in conflict situaties bij de gemeenteraad moet liggen. Het primaat van de feitelijke macht in het lokaal bestuur moet voor de invoering van het gezkozen burgemeesterschap zijn geregeld. Ook moet volgens de PvdA-bestuurders het benoe- mings-en ontslagrecht bij de raad blijven. De PvdA-ers zijn nadrukkelijk tegen een gekozen-burgemees tersmodel waarbij de burge meester de wethouders zou be noemen of ontslaan. Wethou ders zouden in zo'n model ver worden tot een soort directeur van ambtelijke diensten, De PvdA-wethouders stellen voorts dat een rechtstreeks geko zen burgemeester alleen werk baar is wanneer de burgmeester met coalitiepartijen tot overeen stemming komt over een uit te voeren programma. Dit model doet recht aan het collegiaal be stuur, het geeft recht aan de bur gemeester, laat de wezenlijke macht bij de raad en geeft wet houders de noodzakelijke ruim te om bestuurlijk te kunnen ope reren zonder dat zij voor de con tinuïteit in hun werk genade brood hoeven te eten van burge meesters. (Advertentie) reizen altijd last minute Tel. 055 3663339 www.ZOAweb.org foto Ruben Oreel Na de meivakantie komt Dissel terug op De Burcht/Rietheim en in juli - vlak voor de grote vakantie - krijgen de kinderen een diploma, nadat er is gekeken of er goed voor de plant is gezorgd en hoeveel bloemen de geranium uiteindelijk heeft gekregen. De plant mag tijdens de zomervakantie mee naar huis worden genomen. Leerkracht Geertje Lourens van groep 4 doet na^r schatting al vijftien jaar mee aan het Floraliaproject. „De kinderen vinden het erg leuk. Sommige leerlingen hebben, zelfs als ze al op het voortgezet onderwijs zit ten, hun geranium nog. Dat zijn ook voor mij de leuke herinneringen." Voor het geval de geranium doodgaat, heeft de school nog een paar stekjes achter de hand. door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Twee broers uit Westkapelle hebben maan dagavond een inbreker bètrapt en overgedragen aan de po,litie. De man had een paspoort gesto len. De inbreker, een 21-jarige man uit Belgie, werd iets na half acht 's avonds betrapt in de tuin van de woning aan de Koningin Julianastraat. „Ik zat boven ach ter mijn computer toen plotse ling mijn broer de kamer binnen kwam rennen. Hij zei dat er een vreemde man in de tuin zat", vertelt Jacco van Maldegem. „We zijn met een honkbalknup pel naar beneden gerend. De man zat op zijn gemak te eten. Toen we dichterbij kwamen, za gen we dat het eten van ons was. Hij at puntjes met rook vlees en garnalensalade. Ik heb gevraagd wat hij daar deed, hem van de bank opgetild en meegenomen naar de keuken." Paspoort De man ontkende dat hij nog meer had gestolen, maar haalde per ongeluk een paspoort uit zijn zak. Dat bleek het paspoort van Jacco te zijn. „Dat lag in de woonkamer. Dus daar is hij ook geweest. Ik heb zijn kleding zak voor zak doorzocht." De man bleek verder niets meegenomen te hebben. Tijdens het wachten op de poli tie heeft Jacco de man nog een sigaretje aangeboden. „Hij had het harder nodig dan ik. Ik heb hem ook gezegd dat hij had moe ten aanbellen als hij honger had. Ik kreeg zelfs een beetje me delijden met hem." Toen de poli tie kwam, werd Jacco zelf nog even in de boeien geslagen. De inbreker is afgevoerd naar To- rentijd. Agressief De man gedroeg zich volgens Van Maldegem af en toe agres sief. De honkbalknuppel heb ben ze niet nodig gehad. „Ik heb hem wel een tik in zijn gezicht gegeven, uit zelfverdediging. Hij kwam steeds heel dicht bij en ik wist natuurlijk niet wat hij bij zich had." De man kon binnen omdat de achterdeur van de familie Van Maldegem open stond. „Ik was geconcentreerd aan het werk, ik heb de poort niet gehoord. Je kijkt raar op als er een onbeken de man zit te eten. Als hij alleen iets had gegeten, had ik het niet zo erg gevonden, maar hij had ook echt iets gestolen. En een week geleden is mijn portemon nee ook al gestolen." (Advertentie) www. SZW.nl Dan weet u het snel 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur wordt gebruikt, is dat gun stiger voor bezoekers. Boven dien hoeft er dan minder vaak gecontroleerd te worden. Nu is de parkeerschijf verplicht van negen uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. De onderzoekers adviseren de gemeente om automobilisten be ter te verwijzen naar de parkeer garages. De verwachting is dat het dan in de woonwijken min der druk wordt. De onderzoeks resultaten worden volgende week besproken in de commis sie ruimte. Normaal gesproken is de vijf jarige Thomas uit dat Thoolse gezinnetje niet zo kinderach tig waar het zijn lievelings knuffel betreft. Als een ander kind daar even mee wil spe len, wordt Flappie (zo heet het hondje) voor een poosje gewillig afgestaan. Maar met gezinsleden ligt dat soms net even anders. Vooral klein zusje Rosanna. Als die Flappie even wil lenen, gaat de rem erop. Zo ook die ene keer toen Thomas toch al uit zijn doen was wegens een griepvirusje. Toen de handjes van zijn zusje het hondje van de bank pakten, griste Tho mas zijn knuffel snel terug. Toen zijn vader hem daarover ondervroeg, verdedigde hij zich met de woorden: ..Flap pie is allergisch voor baby's!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13