immoniaklek bij Yara Sluiskil In een groot gezin is het nooit saai Als je vrolijk bent komt je een heel eind D66 Schouwen wil nieuwe wethouders van buiten halen Jeu-de-boulers worstelen met zand lostkacle uit veiligheidsredenen in toekomst dicht voor doorgaand verkeer asBroeke ertelt ouderen ver het weer amy Motta int voorronde oorlezen orpsraad ggekerke trgadert ontactochtend Controles op Walcheren Kledingbeurs bij peuterspeelgroep Sint Laurens Koffie WALCHEREN maandag 29 maart 2004 Lrjhfiila van Doorsselaer illSKIL - Bij kunstmestpro- rttnt Yara (voorheen Hydro gil in Sluiskil is in de nacht a vrijdag op zaterdag alarm ^jgen na een lek in een amrao- jileiding. Zo'n duizend liter 4 het uiterst giftige ammoni- istroomde weg. (rsnel ingrijpen van de Ter- Gense brandweer kon het lek jden gedicht. Er vielen geen jonden en gevaar voor de om- is er niet geweest, maar jditook in de toekomst te ga gieren zal de Oostkade in de iomst uit veiligheidsredenen ïden afgesloten voor door- ■aid verkeer Momenteel xdt onderzocht hoe het ammo- jklekkon ontstaan, i: lek werd rond middernacht (dekt: De Temeuzense brand er was met twee tankauto- ien, een gaspakkenteam en jhoogwerker snel ter plaatse. het stadhuis van Terneuzen mn die nacht ook het gemeen- I beleidsteam (burgemees- :J Lonink, de gemeentesecre- 5S, vertegenwoordigers van regionale politie, brandweer geneeskundige diensten) bij noor overleg. i lekkage werd ontdekt in een transportleiding. De leiding stroomde niet helemaal leeg, maar wel lekte volgens brand weercommandant J Meijering zo'n duizend liter weg. Een am- moniakwolk kon niet ontstaan omdat de brandweer de damp kon neerslaan door waterverne veling. De leiding werd vervol gens afgedekt met zeil. De Oost kade werd een uur afgesloten voor alle verkeer. Twee meetploegen hebben in de nabije omgeving metingen ver richt, maar er werden geen scha delijke stoffen in de lucht aange troffen. Bedrijven in de buurt (Heros, Avesta Polarit en De Schroef) hoefden geen veilig heidsmaatregelen te nemen. Van de productie en het vervoer van chemische stoffen wordt am moniak tot de grootste risicofac tor gerekend. Bij een ongeval met ammoniak loopt men kans op flinke verwondingen aan huid, luchtwegen en ogen. Toch is het sinds jaar en dag zo dat doorgaand verkeer via de Oostkade (waar Yara en Heros gevestigd zijn) kan rijden, als het ware over het bedrijfster rein heen. De weg ligt immers in geklemd tussen de bedrijven en de kade waai- de schepen wor den bevoorraad met stoffen als ammoniak. Nederland en Vlaanderen voe ren overleg om het vervoer van ammoniak over de het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de Westerschelde terug te dringen. In het kader van de ISPS-code CInternational Standard for Port Security), een havenveilig heidsprogramma van de Europe se Unie, is al geopperd de Oost kade te onttrekken aan de open bare weg. Bij de provincie, de wegbeheerder, ligt daaromtrent al een verzoek van Yara en He ros. Lonink meent dat het op den duur niet meer wenselijk is dat doorgaand verkeer gebruik maakt van de Oostkade. Het ont trekken van de Oostkade aan de openbare weg is volgens Lonink echter niet eenvoudig. „Het is een ontsluitingsweg voor fiet sers en tractoren. Auto's kunnen makkelijk van de Oostkade ge weerd worden omdat ze via de Tractaatweg (een autoweg) kun nen rijden. Voor fietsers en landbouwver- keer is dat echter niet mogelijk en moet een oplossing worden gezocht." JSSINGEN - Weerman Jos reke uit Ritthem vertelt maan- 5 april aan ANBO-leden in ssingen hoe zij zelf kunnen swat voor weer het wordt, j zal zijn verhaal vertellen adehand van foto's. De the- lag van de ANBO-Vlis- wordt gehouden in de lie zaal van Ter Reede. bijeenkomst begint om 14.00 DDELBURG - ..Normaal ben druk en actief, maar als ik dit Èaal lees, dan word ik van- Irustig." Damy Motta van ha- school de Wilgenhof uit Mid- üiiirg heeft zaterdag de twee- liïalcherse voorleesronde ge nen. Hij mag nu meedoen de provinciale kampioen- lappen die 24 april in Middel- ügworden gehouden. ïvoetbaltoeter galmt door de ia van de Zeeuwse biblio- sk als bekend wordt ge takt wie de prijs heeft gewon- 5. De medeleerlingen van my zijn het roerend met de ju- eens dat hij de beste voor- acht had. Damy koos voor een tgment van Radeloos van Car- „Het is een zeilig ver- ei. Daarom heb ik het uitgeko- s." Zijn juf verklapt dat hij k goed in rugby is. Hij kan Irustig zijn en heel actief, zaterdag staat vast dat hij kvoor een volgepakte tribu- aog steeds goed in een ver min kan leven. „Ik was toch zenuwachtig in het begin. et na een alinea was ik er &een", zegt hij. de tweede plaats eindigde ®Pouwelse van de Cederhof •Middelburg. Zij las voor uit aTellegens boek Misschien toi zij alles. Derde werd Jo- sBeijer, van de Acaciahof uit stielburg. ij koos een frag- 61 uit van Zwarte Sneeuw sSimone van de Vlugt. GGEKERKE - De Dorpsraad ggekerke houdt woensdag 31 Ert vanaf 20 uur een openba- togadering in het dorpshuis. |de pauze houdt een vertegen- xrdiger van de brandweer 86 een inleiding over het on- jerp 'Brandpreventie in en door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Zeventig jaar geleden traden Piet Maas en Mina de Voogd met elkaar in het huwelijk en om dat te vieren kwamen zaterdag veel van hun 11 kinderen, 35 kleinkinderen en 40 achterkleinkinderen met aanhang samen in Bos en Duin in Oostkapelle. Het was een overweldigende drukte, maar het jubilerende bruidspaar leek er niet van onder de indruk. „Ik ben er wel aan gewend om men sen om me heen te hebben", zei Mina de Voogd (89). Er gaat geen dag voorbij of het bruidspaar krijgt een familielid op bezoek in zorgcentrum Swerf-Rust in Middelburg. „Wie heeft dat tegenwoordig nog", zei Ineke Jobse een van de dochters van Maas-De Voogd. Ze zou het iedereen gunnen om in een groot gezin op te groeien. „Het was nooit saai thuis. We konden altijd wel met iemand onze problemen bespreken." De familieband is hecht, zegt ze. „Ook nu nog. We komen altijd op voor elkaar." Dat viel niet al tijd mee voor de partners van de kinderen. „Niet dat ik niet snel werd opge nomen door de familie", haakt Ria Maas-Raas aan. „Maar ik kwam uit een gezin van drie kin deren en was gewend om in mijn eentje dingen te moeten re gelen. Bij familie Maas was dat anders. Er werd veel met elkaar gedeeld en overlegd. De kinde ren waren ook heel direct tegen elkaar." Tussen het jongste en het oudste kind zit ruim twintig jaar. „Dat is een hele generatie", vult Ine ke Jobse aan. „De kinderen heb ben de traditie van een royaal gezin niet voortgezet. Een zus heeft vijf kinderen en mijn broer Jo zes. Grote gezinnen ra ken uit. Ik heb zelf ook maar twee kinderen." Boer Piet Maas (90) is heel zijn leven boer geweest. Hij had Belgische paarden waar hij trots op was, ook een aantal koeien en hij teel de fruit. Ze woonden jarenlang in Ritthem en in Oost-Souburg. Nog niet zolang geleden verhuis den ze naar Middelburg. Maas heeft suikerziekte en onlangs moest hij een zware operatie on dergaan. „Ik heb een mooi le- DDELBURG - Contactgroep Achtenden houdt dinsdag 30 een ochtend voor vrou- -ïn het kader van geloofsop- 15 en toerusting. In de Ont- ^ngskerk, Oosterschelde- 1 in Middelburg, spreekt ^pedagoog Bert Reinds over tosbaar zijn'. De koffie staat 9.00 uur klaar. De och- 5,1 duurt tot 11.30 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Honderd jaar werd hij gisteren, maar het is hem niet aan te zien. J. Lako uit Vlissingen heeft een bijna rim pelloos gezicht en ziet het leven nog zonnig in. Zodra hij zijn ge- hoorapparaatje heeft aangezet, komt ook het gesprek gemakke lijk op gang en praat hij over momenten uit de jaren twintig tot zestig van de vorige eeuw als of ze gisteren zijn gebeurd. „De mooiste tijd heb ik meegemaakt toen ik op de mailboot naar En geland werkte. De Oranje Nas sau was mijn boot." „Mijn eerste vrouw was goed voor me en mijn tweede ook. Ze zijn te vroeg gestorven." Vier kinderen kreeg het echtpaar La ko en zes kleinkinderen. Sinds een tijd woont hij in het ver pleeghuis Ter Reede in Vlissin gen. Op de Oranje Nassau was hij de 'man van het serveren van het eten'. De mailboot voer met post uit heel Europa van Vlissingen naar Folkstone in Engeland en weer terug. Later van Hoek van Holland naar Harwich. Het heen-en-weer-varen verveelde nooit. Tijdens de overtocht gebeurden er altijd wel leuke dingen en 'er stonden borreltjes klaar'. „Ik drink jenever, een fles whisky raak ik niet aan." Zijn eerste vaart zal hij niet licht vergeten. Ze vertrokken midden in de nacht en hij werd zeeziek. „Vre selijk was dat, maar daar groei je overheen." Hij moet ineens aan een vreemd voorval denken. De bemanning van de Oranje Nassau maakte een uitstapje naar Dover. „Er was veel armoede. Wij rookten allemaal een dikke sigaar. Een Engels vrouw volgde ons, uren lang, en raapte de peuken op die wij weggooiden." In 1945 werd de postdienst van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland opgeheven en heeft La ko nog allerlei andere baantjes gedaan. „Ik heb veel gesjouwd. Ik heb bijvoorbeeld kolen aan huis bezorgd, toen ik bij Wibaut werkte. Vroeger was ik sterk en kon gerust zakken met tegels drie hoog bezorgen." Negentien jaar was hij toen hij trouwde. Zijn vrouw was twee jaar ouder. „We moesten trou wen en wilden snel een huisje vinden." Het huisje werd een ka mer van amper drie bij drie in de Bouwen Ewoutstraat in Vlis singen. Toen mijn vrouw was be vallen, werd het echt te klein. We konden het huis van een olie man krijgen. Van de ene op de J. Lako uit Vlissingen vierde zondag zijn honderdste verjaardag. foto Lex de Meester Medio februari werden de hulp diensten ook ingeschakeld bij een incident bij Yara. Het betrof een lekkage van salpeterzuur aan boord bij een schip dat lag afgemeerd bij Yara. Het lekken de zuur brandde een gat, ter grootte van een duim, in de romp van het schip. Oorzaak De oorzaak was een defecte klep die helemaal was weggevre ten door het salpeterzuur. Ook bij dit ongeval is er geen ge vaar geweest voor de volksge zondheid. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zou zich een grote dienst bewijzen door geen nieuwe wethouders uit eigen kring aan te stellen, vindt afdelingssecretaris A. Hij- genaar van D66. De raad is niet alleen eindverantwoordelijk voor de affaire Korte Nobcl- straat; het wegsturen van wet houders om vervolgens zelf op die stoel plaats te nemen, riekt volgens hem naar 'baantjespik- kerij'. Hijgenaar heeft geen goed woord over voor de opstelling van de raad in de kwestie 'No- belgate'. Want niet alleen de wethouders, maar het voltallige gemeentebestuur heeft zitten slapen, concludeert hij. „De raad roept altijd, wij zijn de baas, want dat is hij ook. Maar nu roept de raad dat opeens niet, terwijl de dames en heren raadsleden wel honderd procent eindverantwoordelijk zijn voor deze kwestie. Net als de wethou ders hebben ze drie goede gele genheden aan zich voorbij laten gaan om de overschrijding van het budget voor de archeologi sche opgravingen aan de orde te stellen en in te grijpen. De raad heeft zitten slapen. Toch trekt niemand hieruit zijn conclusies! Dat is ook een lastige, want aan wie kan de raad op zijn beurt tussentijds verantwoording af leggen. Je zou zeggen aan de bur ger, maar de verkiezingen zijn pas over twee jaar. Tegen die tijd is de kwestie in essentie al weer een heel eind vergeten." Met de wethouders werd daaren tegen wel snel afgerekend, té ge makkelijk naar de zin van Hij genaar. „Ik vraag me in alle eer lijkheid af of de situatie op Schouwen-Duiveland wel met zo'n massaal ontslag is gediend. Wanneer is er in ons systeem re den om een wethouder of minis ter naar huis te sturen: zodra hij of zij z'n taak verzaakt en je denkt met die maatregel iets te kunnen bereiken. Dat laatste aspect is nog maar de vraag. Zo dik bezaaid ligt het hier niet met professionele bestuurders van enig kaliber. Zeker niet wanneer ze weten dat ze over twee jaar, na de verkiezingen, mogelijk weer het veld mogen ruimen. Dus wat krijg je dan straks, de nieuwe wethouders komen uit de gemeenteraad. Ik zou dat een hele slechte keus vin den! Diverse raadsleden hebben al va ker laten blijken dat ze best ge charmeerd zijn van een wethou- dersstoel. De verleiding om ie mand weg te sturen, is dus groot. Er komt zo immers een leuk baantje vrij, dat ze zelf heb ben helpen creëren. Hoe zuiver zijn dan nog de motieven? Dit is een zekere vorm van belangen verstrengeling." Volksraadpleging De partijsecretaris is voorstan der van een ander bestuursstel- sel. De raad zou voor een perio de van zes tot acht jaar gekozen moeten worden, zodat er enige continuïteit van bestuur ont staat. Om het jaar komt er een volksraadpleging, een toetsmo ment ter beoordeling van de prestaties van de raad. Wordt onvoldoende gescoord, dan wor den nieuwe verkiezingen uitge schreven. Tevens dient binnen dat sys teem te worden uitgesloten dat zittende raadsleden wethouder kunnen worden, zodat de politie ke besluitvorming niet kan wor den misbruikt voor een carrière sprong, stelt Hijgenaar zich zo voor. D66 zou het direct al toejuichen indien de politieke kleur van de nieuwe (tijdelijke) wethouders- ploeg buiten beschouwing wordt gelaten, de bestuurlijke kwaliteiten zijn belangrijker. Piet Maas en Mina de Voogd vierden zaterdag het feit dat ze zeventig jaar geleden met elkaar in het huwelijk traden temidden van hun elf kinderen, 35 kleinkinderen en veertig achterkleinkinderen. foto Lex de Meester andere dag hadden we zes ka mers. Zes kamers, we waren in eens rijk." Hij lacht en zegt dat hij nooit chagrijnig is geweest. „Als je vrolijk bent, dan kom je een eind in dit leven. Kwaad mag je weieens zijn, dat is gezond, maar met chagrijnig zijn schiet je weinig op." ven", zegt hij. „Een zoon is he laas gestorven, maar ik heb elf gezonde kinderen. We zijn van huis uit gereformeerd en dan was het zeker vroeger normaal om een grote familie te hebben. En ik geloof dat ze het allemaal wel goed met elkaar kunnen vin den." Een kleindochter vindt dat er nog iets bijzonders is met haar familie. Recentelijk werd be kend dat in Nederland een op drie huwelijken stukloopt. De huwelijken van de kinderen en 35 kleinkinderen van Maas-De Voogd zijn nog in tact. MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag werden op de Middelburgseweg in But- tinge snelheids- en alcoholcon troles gehouden. Tussen 20.30 en 22.45 uur reden van de 280 passanten er 40 te snel. Tussen 23.00 uur en mid dernacht controleer de politie op de Domburgseweg in Dom burg. Van de 48 voorbijgangers reden er acht te snel. Tussen 1.45 en 4.00 uur overschreden op de President Rooseveltlaan in Vlissingen 10 van de 65 pas santen de maximumsnelheid, Bij alchoholcontroles op de de Walcherseweg in Buttinge, had den tussen 20.30 en 22.45 uur twee van de 257 bestuurders te veel gedronken. Zij kregen een rijverbod van twee, respectieve lijk vier uur. Tussen 23.00 en middernacht op de Singel en Schelpweg in Dom burg hadden twee van de 88 be stuurders te veel gedronken. Ook werd één automobilist be keurd toen hij niet handsfree belde. Tussen 1.45 en 3.15 uur kreeg op de President Roosevelt laan in Vlissingen één bestuur der een rijverbod van 6 uur om dat hij royaal te veel had gedron ken. Tussen 3.30 uur tot 4.15 uur kreeg in het Groenewoud in Middelburg van de 48 bestuur ders er één een rijverbod van 3 uur omdat hij te veel had ge dronken. door Edith Ramakers ZOUTELANDE - Het strand bij strandpaviljoen De Branding in Zoutelande was gisteren het do mein van circa vijfhonderd jeu-de-boulers. De strandjut ters, een werkgroep van Club Jeu de Boules Middelburg, had voor de negentiende keer een strandtoernooi opgezet. Het was opnieuw een geslaagd evenement al viel het voor de boulers van clubs uit Neder land, België en Duitsland niet mee om in het rulle zandstrand te spelen. Nico en Henny uit Wijchen van Le Chateau bijvoorbeeld ston den tegenover Henk en Ineke van de Toss uit Almelo. De Almelose club was met 26 deelnemers afgereisd naar Zou telande. „We hadden de toss ge wonnen, dus was het aan ons om de plek voor het spel te bepa len. We hebben voor het rulle zand gekozen. Bij de vloedlijn is de ondergrond wel steviger, maar omdat het een strandwed- strijd is, kiezen we ook voor het echte strand", legt Ineke uit. Tireren Ze houden van de extra uitda ging. De boules ploffen voor dood neer in het zand. Bij elke worp graven de koude, stalen ballen zich dieper in het zand. Het tireren - dat is het wegschie ten van een boule van een tegen stander die vaak dicht bij het mikpunt, de butte, ligt - is haast onmogelijk. Bij elke voltreffer verdwijnt de boule een stukje dieper in het zand. „Het lijkt wel Pasen", grapt Nico, toen ze naar hun bal len zochten. „Oudere mensen kunnen niet zo goed met een strandtoernooi uit de voeten", merkt hij nog op. „De boules rol len niet door, dus moet je ver kunnen gooien. Dat is geen ge makkelijke opgave." Uitslagen: Negentiende editie van Strandtoernooi Club Jeu de Bou les Middelburg: Groene poule: 1. Andrea Stuppih Moers, Did 2. K. Heinz Fuchs Moers. Gele poule: 1 Team Jonkers Ijsselsteijn, 2. Wil jan Geerligs Brummen. Oranje poule: 1. Piet Maartense, Jan Lio- monard Middelburg, 2. liarry de Groof Antwerpen. Blauwe poule: 1. Swa Peters Antwerpen, 2. An ton van Daale, Gert-Jan van Kes- sels Middelburg, Witte poule: 1. Werner Hendricht Antwerpen, Fred Melchert Rotterdam. Rode poule: l. Kor Dingemanse, Jan de Buck Middelburg, 2. Mare Manae- rts Antwerpen. SINT LAURENS - Peuterspeel groep 't Groentje houdt zater dag 3 april een kinderkleding- beurs. Op woensdag 31 maart en op vrijdag 2 april kan kleding ge bracht worden. De helft van de opbrengst is voor speelmateri aal voor de speelgroep, de ande re helft gaat naar de persoon die het verkochte artikel ter be schikking stelde. De beurs wordt van 9.30 tot 11.00 uur gehouden in de peuter speelzaal aan de Ooststraat tus sen Middelburg "en Sint-Lau- zeeuwse almanak Je hebt Amaretto-koffie, Irish coffee enwatnogmeer... Het bakkie leut wordt alleen I maar lekkerder door een scheut alcohol. Meestal dan. I Sanne van 7 ging met haar I pappa boodschappen doen in I de supermarkt van Klooster- zande. Thuis hebben ze zo'n j Senseo apparaat, voor een mo dern kopje koffie. In de super markt zag Sanne een ander apparaat staan; de zogenaam de Biertender, voor mannen I die geen zin hebben kroonkur- i ken te wippen. Sanne gaf blijk van een bijzonder tech- j nisch inzicht en nam meteen I patent op een nieuwe koffie- smaak. „Kijk pappa! Een bierkoffie zetapparaat!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9