China zegt Taiwan de wacht aan PZC Witte Huis worstelt met aanval Clarke Politie Marokko zou verdachte aanslagen hebben opgepakt por" U K E NS A. Israël blij met veto VS over VN-resolutie 7 feking dreigt met ingrijpen als politieke spanning aanhoudt t verdachten lommenacties Joden bij jevechten in raakse stad Oekraïne is honderden raketten kwijt God gaat boven sport op zondag Turken boycotten oproep imam Japanse verliest zeer dure viool Autogordel verplicht voor honden Wintersport 2005 wordt druk Europa schuift revisie economie voor zich uit ITALIAANSE KEUKENS www.pobskeukens.nl Schietpartij in Belgrado zaterdag 27 maart 2004 redactie buitenland - China laat niet toe ai de politieke spanningen op •eleiland Taiwan escaleren. Pe- jjno, dat Taiwan als afvallige pjvincic beschouwt, waar- juttde de regering in Taipei ai het niet aan de zijlijn zal J,vfn toezien als de situatie tide hand loopt. Franse politie filRIJS - De politie in Parijs «(I donderdagavond drie men- opgepakt die worden ver- van het dreigen met bom- mislagen op het Franse spoor- Dat heeft een bron bij de politie rtteren bevestigd, nadat de ra zender RTL de aiTestaties si gemeld. Een schimmige poep, die zich AZF noemt, had dreigementen geuit. De ver- chten zijn twee mannen en sn vrouw. dne hebben banden met ygverenigingen. Een van de dachten is een amateurpi- Een andere arrestant is jjn vriendin. Ze zouden zijn ge paleerd op plaatsen waar de franse regering van AZF geld roest achterlaten om aanslagen ix: de organisatie te voorko- 1 - va ia politiefunctionaris erkende sst in het onderzoek naar AZF toe weinig aanwijzingen ijn gevonden en dat de politie svr weinig bewijzen tegen het baal beschikt. -ZF dreigde eerder met aansla- ja op het spoorwegnet, als de franse autoriteiten niet met 4 siljoen dollar en 2 miljoen euro j sarde brug zouden komen. De sep maakte donderdag be- ad de acties door technische J roblemen voorlopig op te schor- Ti ANP/AFP/DPA ÜEV- Oekraïne is honder den uit de sovjetperiode da- lerende raketten kwijt. Dat taft de Oekraïense minis- ,er van Defensie Jevhen Martsjoek gezegd in een gis- leren gepubliceerd inter- dew met de krant Den. Martsjoek zei dat zijn voor gangers hem vertelden dat to raketten ontmanteld ó]n, maar dat hij daarvoor 'een bewijs kan vinden. De ontmanteling zou niet in de toeken van het ministerie van Defensie zijn opgeno men en de onderdelen van to ontmantelde raketten Muden zoek zijn. „Iedere raket bevat goud, zilver en platina. Waar zijn die spul- 'en gebleven na de vernieti- g'ng van de raketten?", de minister zich af. ton woordvoerder van De fensie zei dat het gaat om luchtafweerraketten. Volgens hem zijn er in de !00P van de jaren negentig nonderden van naar Oek raïne verscheept voor ver nietiging, maar is dat niet ^hnftelijk vastgelegd. AP China liet in het midden waar uit een eventuele reactie zou kunnen bestaan. De communisti sche machthebbers dreigden al vaker met ingrijpen op het wes ters georiënteerde Taiwan. Het Chinese bureau voor Taiwanese aangelegenheden reageerde op de onrust in Taiwan rond de jongste presidentsverkiezingen. Tot woede van de oppositie be vestigde de centrale kiescommis sie gisteren de overwinning van zittend president Chen. Chens gelonk naar onafhanke lijkheid is Peking een doorn in het oog. De communisten had den liever Lien aan de macht ge zien, omdat die betere betrekkin gen met Peking nastreeft. Massaal protest Volgens China negeerde de kies commissie het hevige verzet van de oppositie tegen de verkie zingsuitslag. De oppositie kon digde voor vandaag een massale protestdemonstratie aan. Zij ver wacht een half miljoen deelne mers. Taipei zei in reactie op de waar schuwing van China, dat het land zich niet met Taiwanese aangelegenheden moet be moeien. Een dergelijke bemoeie nis zal alleen maar afkeuring op roepen bij de Taiwanese bevol king, stelden de autoriteiten. Zij beschouwen zichzelf als enige rechtmatige regering van Tai wan en het Chinese vasteland. De Taiwanese kiescommissie riep Chen officieel tot winnaar van de verkiezingen uit, nadat het hooggerechtshof de eis van de oppositie om hertelling had afgewezen. Chen won de verkie zingen van 20 maart met een ver schil van slechts 0.2 procent (30.000 stemmen) van Lien. De kiescommissie verklaarde een ongebruikelijk hoog aantal stembiljetten van de ruim der tien miljoen kiezers ongeldig. Chen had een dag voor de stem busronde een aanslag overleefd. Geen compromis De Taiwanese regering en de op positie slaagden er niet op tijd in een compromis te bereiken over een wijziging van de kies wet om hertelling van de stem men mogelijk te maken. De wet schrijft namelijk voor dat er bin nen een week een winnaar moet worden uitgeroepen. Aanhangers van Lien die wilden voorkomen dat Chen tot win naar zou worden uitgeroepen, bestormden de zetel van de cen trale kiescommissie. De beto gers gooiden met eieren en ste nen waardoor ruiten sneuvel den. Honderden Lien-getrou wen hadden al een week buiten voor de zetel van de commissie gebivakkeerd om de eis tot her telling van de stemmen kracht bij te zetten. ANP/AFP/DPA 1LLUJAH - Bij gevechten tus- ffl opstandelingen en Ameri kaanse militairen in de Iraakse 'k tad Fallujah zijn gisteren zeker nbl mensen omgekomen en 25 wsonen gewond geraakt. Dat fa «ft een ziekenhuisarts in Fal- 'i gemeld. ,lrt %ns de arts zijn alle slachtof- burgers. Hij zei dat onder ltdoden drie kinderen zijn. leut pnalisten lieten weten dat Iraakse cameraman met sfl» rsare verwondingen naar een l ekenhuis in Bagdad is overge- ■sri Volgens onbevestigde luk tonnen zou hij aan zijn verwon- m zijn overleden, ziekenhuisfunctionaris in ®ujah zei dat gemaskerde ft raketgranaten bewapende "fitandelingen in Fallujah ver- ijven. De stad ten westen van ie-Mad geldt als een bolwerk overzet tegen de interna tiona- coalitie. ANP/AFP/RTR VATICAANSTAD - De zondag moet gewijd zijn aan God en niet worden overheerst door sport en vermaak. Dat heeft paus Johannes Paulus II gisteren gezegd tegen de Australische bisschoppen, die hun vijfjaarlijkse werkbe zoek aan het Vaticaan brengen. „Als de zondag zijn fundamentele betekenis verliest en on dergeschikt raakt aan een wereldse opvatting van het weekeinde, overheerst door sport en vermaak, krijgen mensen zo'n beperkte horizon dat ze de hemel niet meer kunnen zien", zei de 83-jarige kerkleider. RTR ANKARA - Een oproep aan de mannen om meer huishou delijke taken uit te voeren is de imam van Kotanduzu niet in dank afgenomen. De mannelijke inwoners van het dorp in het oosten van Turkije weigeren sindsdien gebruik te maken van de diensten van de geestelijke. In het plaatsje geldt nog steeds het patriarchale systeem. Mannen steken de handen in huis niet uit de mouwen en de vrouwen knappen alle klussen op. „Het enige dat ik heb gezegd, is dat ze de vrouwen moeten helpen met wa- terdragen", zei de imam. AFP TOKIO - Een Japanse heeft bij het uitstappen uit de trein haar viool die 120.000 euro waard is, vergeten. De politie zei gisteren dat een zoektocht naar het waardevolle instru ment niets had opgeleverd. De violiste van het Osaka Philarmonisch Orkest was inge dut en zag bij het wakker worden dat de trein al voorbij haar station was gereden. Gehaast stapte ze bij het vol gende station uit, waarna ze te laat ontdekte haar handge maakte Italiaanse viool te hebben laten liggen. DP A SANTA FE - In de Amerikaanse stad Santa Fe worden au togordels ook voor honden verplicht. Op overtredingen komt een geldboete te staan. De maatregel is genomen, omdat in de stad in de staat New Mexico veel honden gewond raken bij ongelukken. In de handel zijn ook hondenzitjes verkrijgbaar. AFP WENEN - De winter is maar net voorbij, of in Oostenrijk maakt men zich al weer druk over de volgende winterse periode. Volgens de Oostenrijkse hoteliers dreigt er begin 2005 een enorme chaos in de wintersportgebieden. Oorzaak is een besluit van de regering om scholieren in de tweede week van februari vrij te geven. Precies in de periode dat er ruim 22 miljoen Duitse, Nederlandse en Belgische skitoe risten naar Oostenrijk komen. Ellenlange files, overvolle hotels en gigantische rijen bij de skivoorzieningen vor men het schrikbeeld van de hoteliers. De hoteliers hebben de regering gevraagd de schoolvakan ties een week te vervroegen maar daar wil de minister van Onderwijs niet aan. GPD door Benqt van Zwol WASHINGTON - Vol ongeloof hebben politieke waarnemers, kranten en andere media in de Verenigde Staten gereageerd op de klungelige wijze waarop het Witte Huis de tegenaanval heeft ingezet op Richard Clarke. Pro minente leden van de rege- ring-Bush staan bijna letterlijk in de rij om aan te mogen leggen op de voormalige antiterrorisme expert die een boekje opendeed over het falende beleid. Maar als ze eenmaal het vuur hebben geopend, dan lijken er vooral blindgangers te worden afgeschoten. „Het veld van criti casters is zo groot dat ze over el kaar struikelen", aldus The New York Times gisteren in een commentaar. „Het schelden als een stel schoolkinderen doet de regering en vooral president Bush weinig goed", zegt de progressieve krant. Bush lijkt daardoor meer geïnteresseerd in het ondermij nen van Clarkes geloofwaardig heid dan de kwestie inhoudelijk te benaderen. Ingraven Columnist David Ignatius van The Washington Post omschreef de tactiek van Bush en de zijnen als 'ingraven'. De reactie van de regering en de president staan in schril contrast met Clarkes openlijke schuldbetuiging voor de onderzoekscommissie op woensdag. 'Oorlogspresident vermist in de strijd', kopte de po litiek commentator gisteren in een verwijzing naar de poging van Bush zichzelf in de campag ne neer te zetten als een grote leider in oorlogstijd. Ook de adjudanten van Bush maakten deze week een zwakke indruk in de woordenstrijd. Na tionaal Veiligheidsadviseuze Condoleezza Rice zakte ogen schijnlijk volledig door het ijs. Ze trad op in talloze televisie programma's schreef een inge zonden brief in The Washington van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese rege ringsleiders hebben gisteren geen concrete besluiten geno men over economische hervor mingen. Zij wachten tot oud-premier Kok in november een rapport presenteert met aan bevelingen voor heropleving van de de EU-economie en be vordering van de concurrentie kracht. Volgens premier Balkenende heeft de Europese economie een 'extra impuls' nodig. De pre mier is overigens niet teleurge steld over de uitkomst van de top. Balkenende vindt het van groot belang dat een jaar na Irak de economische toekomst van de EU weer stevig op de agenda staat. De Franse presi dent Chirac zei gistermiddag dat de EU-top het belang van in novatie in Europa weer centraal heeft gesteld. Het rapport van de werkgroep onder leiding van Kok moet pre cies aangeven welke veranderin gen per lidstaat nodig zijn. De driemaandelijkse top van EU-leiders, donderdag en vrij dag in Brussel, stond officieel voor het grootste deel in het te ken van de economische hervor ming van Europa. Buiten de be noeming van Kok zijn er voorlo pig geen afspraken gemaakt. Balkenende verwacht niet dat het werk van de werkgroep van Kok en vijf tot zeven onafhanke lijke experts zullen leiden tot een rapport dat ergens in een bu reaulade verdwijnt. De EU-lidstaten kwamen in 2000 in Lissabon overeen de Eu ropese economie in 2010 de meest concurrerende ter wereld te laten zijn. Van die doelstel ling is nog weinig terecht geko men. „Maar het is ook niet zo dat er niets is gebeurd", aldus Balkenende. Meer aandacht is volgens hem wel nodig voor in novatie, bevordering van onder wijs en het activeren van oude ren op de arbeidsmarkt. Volgens Balkenende leidt de uit breiding van de EU met tien nieuwe lidstaten op 1 mei niet noodzakelijkerwijs tot economi sche achteruitgang. „Vergeet niet dat de loonkosten daar la ger zijn en mensen sneller be reid zijn nieuwe techonologieën toe te passen." ANP Post, maar mocht vervolgens niet in het openbaar getuigen voor de onafhankelijke 9/11-on- derzoekscommissie. De campagne van het Witte Huis om Clarke onderuit te ha len maakt een chaotische in druk, zo blijkt onder meer uit de berichtgeving van The Washing ton Post. Rices uitlatingen spoor den niet met uitspraken die vi ce-president Cheney eerder deed en haar woorden bleken ook nog in strijd met haar eigen uitspraken. Tot overmaat van ramp sprak onderminister van Buitenlandse Zaken, Richard Armitage, haar uitlatingen ook nog eens tegen. Alle getuigenissen en de, vol gens de Democratische senaat sleider Daschle, pogingen tot ka raktermoord ten spijt, de zure smaak van de aantijgingen van Clarke blijft hangen. De obses sie van Bush voor Irak blijft be klijven en de president is daar zelf ook debet aan. Zijn grappen van woensdagavond over Iraak se massavernietigingswapens die nergens te vinden zijn, werk ten als een rode lap op een stier. Democratische politici bekriti seerden de vertoning van foto's van Bush die in zijn kantoor in het Witte Huis zoekt naar derge lijke wapens af als 'smakeloos'. „Het is een tragische poging ko misch te doen, terwijl de prijs die is betaald voor deze onderne ming enorm hoog is", aldus sena tor Lautenberg.AlVP (Advertentie) ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 01 1 1 - 45 07 10 BELGRADO - Branko Bulatovic, algemeen secretaris van de voetbalbond van Servië, wordt naar een ambulance vervoerd nadat hij van achteren door een onbekende door het hoofd is geschoten bij het hoofdkwartier van de bond in het centrum van Belgrado. Volgens artsen is zijn toestand kritiek en ligt hij in coma. De politie beschikt over een gedetailleerd signale ment van de dader. Het motief voor de aanslag is vooralsnog onduidelijk. Bulatovic, een 53-jarige Montenegrijn, werd in 1993 secretaris van de voetbalbond. Aan het eind van de jaren negentig zat hij enige tijd vast op verdenking van verduiste ring. foto Goran Srdanov/AP van onze redactie buitenland MADRID - De Marokkaanse po litie zou in de noordelijke stad Tétouan een landgenoot hebben opgepakt wegens mogelijke be trokkenheid bij de aanslagen van Madrid. De man beschikte over gedetailleerde kaarten van het Madrileense station Atocha, waar de terreur veel slachtof fers eiste. Dat meldde een Spaanse zender gisteren op ge zag van bronnen bij de Marok kaanse politie. Het zou gaan om Mustafa Chukri. De Marokkaan se autoriteiten spraken enkele uren later de melding tegen dat een man met kaarten was gear resteerd. De regering erkende wel dat en kele Marokkanen waren onder vraagd in verband met de aan slagen in Madrid, zonder duide lijk te maken of de politie tot ar restaties was overgegaan. De Marokkaanse krant al Ahdath al Maghribia meldde dat de naam van de arrestant op een lijst van de Spaanse politie stond van mensen die mogelijk betrokken zouden kunnen zijn bij de aanslagen van 11 maart. De verdachte heeft Spanje de af gelopen jaren vier keer bezocht, maar werd iedere keer na enige tijd het land uitgezet, omdat hij niet over de juiste verblijfspapie- ren beschikte. De Spaanse politie heeft giste ren opnieuw een verdachte opge pakt die betrokken zou zijn bij de aanslagen in Madrid van 11 maart. Dit meldden bronnen rond de terreurbestrijding in Spanje. De indentiteit van de verdachte is niet bekend. De ar restatie werd verricht nadat de politie meerdere woningen had doorzocht. Eerder gisteren verlengde de Spaanse rechter de inbewaring stelling van een eerder opgepak te verdachte en stelde hij een an dere, eveneens Marokkaanse ver dachte, op vrije voeten na een ondervraging. Tot nu toe heeft de politie in Spanje twintig mensen opge pakt die betrokken zouden zijn bij de aanslagen in Madrid. Twee van hen zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. De aanslagen op drie treinen in Madrid kostten aan 190 mensen het leven. Van de 1500 gewon den die daarbij vielen liggen er nog 110 in het ziekenhuis. Geen van hen verkeert nog in levens gevaar. Justitie in Duitsland heeft giste ren bevestigd dat de politie don derdagavond een woning in Darmstadt heeft doorzocht in verband met de aanslagen in Ma drid. Het is niet bekend waar precies naar gezocht is. Een ver dachte die woensdag in Spanje is opgepakt, een 28-jarige Ma rokkaan, zou in het huis hebben gewoond. ANP/AFP/DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël is ingenomen met het veto dat Amerika in de nacht van donderdag op vrijdag uitsprak over een resolutie van de Veiligheidsraad, die de liqui datie van Hamas-leider Achmed Jassin veroordeelt. „De Veiligheidsraad zou een on vergeeflijke daad van hypocri sie hebben begaan als het een man had verdedigd wiens levens werk bestond uit het verwoes ten van vrede, een man die niets minder was dan een massamoor denaar", zei de Israëlische VN-vertegenwoordiger, Dan Gil lerman. Frankrijk en Spanje schaarden zich achter de resolu tie, met onder andere Rusland en China. Groot-Brittannië en Duitsland onthielden zich van stemming, net als Roemenië. In de Palestijnse gebieden is een advertentie verschenen, waarin zestig intellectuelen en politici zich uitspreken tegen het wre ken van Jassins liquidatie. Ze menen dat de Palestijnen er be ter aan doen de wapens neer te leggen en zich te beperken tot vreedzame betogingen. GPD foto Richard Chung/RTR Een aanhanger van de Taiwanese oppositie maakt het vizier van een oproerpolitieagent na rellen in Taipei gisteren, schoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7