besprekingen slibdepot heropend Kennis maken met harde realiteit Er zijn grenzen aan inventiviteit van politieman ii Windmolenbouwer zo goed als zeker naar Schoondijke reld voor Sluisse voetbalvelden Vervuilde grond bezorgt kinderen huidirritatie \mtssecretaris: weigering Terneuzen zadelt heel Zeeland met baggerprobleem op Vlissingen op de Belgische televisie te zien cflz&eeSu STOKKE Koud otjes wordt ik veiliger PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 27 maart 2004 frgpnevan Stee cHOONDIJKE - Twee Schoon de kinderen hebben huidirri- J opgelopen nadat ze speel- jineen hoop vervuilde grond industrieterrein Technopark ,^id (TPZ) aan de Buys Bal dal in Schoondijke. 5ond is afkomstig uit een loods op het terrein waar een nieuwe vloer werd gelegd. Het bleek voor het grootste deel ille gaal te zijn gestort op gemeente lijk terrein. Het bewuste deel van het ter rein van het TPZ is inmiddels af gezet. De grond moest blijven liggen totdat de samenstelling ervan bekend was. Inmiddels blijkt dat het gaat om een ver ontreiniging met minerale olie. Ook is er een lichte concentratie aan glasvezels vastgesteld in de grond. „Die laatste stof levert geen ge vaar op voor de volksgezond heid, maar heeft hoogstwaar schijnlijk wel geleid tot de huid irritatie", aldus wethouder L. Wille (Milieu) van de gemeente Sluis. Uit voorzorg heeft de ge meente de GGD ingeschakeld, aldus de wethouder. „Die wist de ouders van beide kinderen en de gemeente gerust te stellen", aldus Wille.. TPZ wordt verantwoordelijk ge houden voor de illegale stort. Met de gemeente is afgesproken dat het bedrijf op korte termijn zorgt voor een verantwoorde af- voer van de grond. Wille gaat er van uit dat er geen kwade opzet in het spel is. Over de strafrechtelijke afwik keling van de illegale dumpactie kon hij geen uitspraak doen. „Daar gaat de officier van justi tie mee aan de slag. Wel staat vast dat de kosten van het afvoe ren van de grond voor rekening van TPZ komen." door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 29-jarige politieman uit Terneuzen voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval veroordeeld tot duizend euro boete en negen maanden voorwaardelijke rijont zegging. De verdachte reed 9 juni vorig jaar in Terneuzen met een poli tieauto door rood licht op de kruising van de N61 met de Tractaatweg en de Guido Gezel- lestraat. Een aanrijding met een andere automobilist die door groen licht reed, was onvermij delijk. De bestuurster van de auto liep door de botsing zwaar lichame lijk letsel op, te weten een whip lash, een zware hersenschud ding en kneuzingen. Verder heeft ze last van geheugenver lies. Volgens officier van justitie A. Flikweert had de agent on voorzichtig gereden. Hij eiste tachtig uur werkstraf en acht maanden rijontzegging. Signalen Een heikel punt was dat de poli tieauto zonder het voeren van optische signalen en een sirene de kruising was opgereden. Sa men met mijn collega was ik on derweg naar een inbraak in een scholengemeenschap. Om de in brekers op heterdaad te kunnen betrappen, heb ik geen signalen gevoerd", verklaarde de agent. Toen er een auto met hoge snel heid uit de richting van de school kwam en links afsloeg richting Zaamslag, besloten ze die auto te volgen, met het onge val als resultaat. Het slachtoffer werd na de aan rijding vervoerd naar het streek ziekenhuis. Het ongeval had voor de vrouw gevolgen voor haar opleiding verpleegkundige, waarvoor ze niet door de keu ring kwam. „Het is duidelijk dat u het rood licht heeft gene geerd. U wilt uw werk goed doen, maar er zijn grenzen aan de inventiviteit van een politie man", reageerde de officier. Raadsman D. Duijvelshoff vond het ongeval een noodlottige sa menloop van omstandigheden. „Met een inbraak in de buurt is het niet handig om toeters en bellen te voeren. Hij bepleitte vrijspraak. De officier verwierp het ver weer. „Het had fataal kunnen af lopen." De politierechter vond dat verdachte in de fout was ge gaan door op een overzichtelijke kruising door rood te rijden. Hij wees verder op het onafhan kelijk onderzoek door het korps Brabant, om de schijn van partij digheid te mijden. De straf werd gerelateerd aan soortgelijke gevallen bij het Hof in Den Haag. VLISSINGEN - Op de Belgische televisie zijn sinds kort elke werkdag rechtstreeks uitgezon den beelden van Vlissingen te zien. Ook de Nederlandse televi sie gaat de opnamen uitzenden. Het project is een initiatief van Toeristisch Ontwikkelingsbe drijf Vlissingen. Met de beelden wordt de badplaats onder de aandacht gebracht van televi siekijkers. Elke werkdag kun nen zij van 9.00 tot 12.00 uur de opnamen bekijken op de Bel gische zender Canvas, die ook in het Zeeuwse is te ontvangen. De beelden worden afgewisseld met opnamen uit andere oorden in Europa. door René van Stee SLUIS - Met uitzondering, van de fractie van Nieuw West ging de gemeenteraad van Sluis don derdag akkoord met een achter gestelde lening van 200.000 euro voor Emergya Wind Technolo gies (EWT) uit Barneveld. Daardoor is het zo goed als ze ker dat de opvolger van het fail liete Lagerwey Windturbine naar industrieterrein Techno park in Schoondijke verhuist. Voorwaarde hiervoor is nog wel dat ook de provincie een zelfde bedrag wil lenen, waardoor EWT een bankkrediet van 1,6 miljoen euro ontvangt. Met zo'n financiële injectie kan het be drijf een doorstart maken. A. Rosendaal (Nieuw West) was ronduit negatief. Volgens hem vormt EWT een te groot risico in een branche die uiterst moei zaam in beweging komt. Ook wees hij op het woud van bv's rond Business Creation uit Hoofddorp, de organisatie die de doorstart van Lagerwey bege leidt. Ondoorzichtigheid „Ik vraag me af wie nu eigenlijk aan de touwtjes trekt bij EWT. Het is ondoorzichtigheid troef. Dit lijkt een wijze van onderne men waarbij de risico's worden afgewenteld op anderen. In dit geval dus de gemeente", aldus Rosendaal. Hij had ook twijfels over de verwachte werkgelegen- heidsimpuls. Binnen zes jaar zouden er driehonderd nieuwe banen bijkomen. Wethouder R. Leentfaar be greep niets van het negativisme van Rosendaal. Hij wees op de goede reputatie van Business Creation en succesvolle windmo lenprojecten van het bedrijf in Noord-Amerika en Spanje. „Het is een unieke kans om de neergaande economische spiraal om te buigen en het Technopark de broodnodige kwaliteitsim puls te geven", gaf hij zijn ge hoor mee. De overige fracties gunden EWT het voordeel van de twijfel. C. Bolijn (Dorpsbelangen Toe risme) vond de opstelling van Rosendaal ronduit beledigend. Evenals de woordvoerders van de overige fracties vond F. Maenhout (WD-Gemeente- belangen) dat de gemeenteraad zijn verantwoordelijkheid moest nemen. „Voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid is de komst van EWT een goede zaak", al dus Maenhout. (Advertentie) &>UUM Yerseke www.bruundebeer.nlyg TRI PP TRAPP® Peter Opsvik A zeeuwse almanak Moesten ze het nu wel of niet doen, de raad van de gemeen te Sluis? Wel of niet instem men met de invoering van be taald parkeren in Oostburg? Neen, zo oordeelde één van de raadsleden. Hij was vorige week zaterdag nog in de Een- hoomstad geweest en conclu deerde dat zijn bolide ook makkelijk dwars op drie par keerplaatsen had kunnen staan. Betaald parkeren? Ner gens voor nodig dus. „Maar weet je dan wel hoe koud het zaterdag was?", klonk het aan de andere kant van de raadstafel. „Mevrouw, het is winter", antwoordde hij gevat. Niet waar, wist een derde raadslid. „Het is voorjaar." KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl 'Vraag naar de achevoorwaarden in de showroom. •rRené Hoonhorst IVEÜZEN - De weigering de Temeuzense gemeente ree te werken aan de aan- iraneen slibdepot in de Koe spolder zadelt heel de provin- iZeeland met een enorm pro- „m op. Staatssecretaris lultz van Haegen van Ver- (i en Waterstaat betreurt het lhoogstnoodzakelijk bagger- fk vertraging oploopt, omdat jan geen mogelijkheden zijn ifrvuilde slib te bergen. toatssecretaris wil snel op s'met het college van burge ster en wethouders om de ta- te proberen de aanleg èweer bespreekbaar te ma- Wethouder A. van Waes is fed ber id tot een gesprek', 2T waarschuwde wel dat Den met concrete compensa- -cezeggingen moet komen Terneuzen alsnog over de Kite trekken. ieurstelling ig feltz van Haegen deed giste- koud terug van een bezoek kHongarije, geen moeite haar k airstelling te verbergen. „Na sa onderzoek is gebleken dat Koegorspolder de meest idea- oiaats is voor vestiging van Zeeuws slibdepot. Terneu- idupeert dus de hele provin- coor het plan nu af te bla- :het Rijk afspraken heeft ge- tonden door terug te komen 1ÖEDE - De provincie is be- met omvangrijke recon- Ktiewerkzaamheden aan de 'i tussen Groede en de roton- Potjes. Het karwei duurt tot lerfstvakantie. traject Groede-Nieuwvliet iet eerst aan de beurt, Aan de iant van de weg komt een kleiweg en aan de noord al wordt het fietspad ver- ad, waardoor ook auto's met semmingsverkeer er over- kunnen rijden. Daarna •W de hoofdrijbaan verbreed opnieuw geasfalteerd. Ter tgte van de uitrit Cammaert Groede komt een verkeers- i'eau. il april wordt begonnen met 1 traject Nieuwvliet-Potjes. komt een ovale rotonde bij insluiting met de Molenweg lie Knokkertweg. Tijdens de leg van de rotonde worden ^wegen gemaakt zodat het ■«eer gewoon door kan blij- rijden. Vanaf de rotonde :tJansdijk tot de rotonde Pot- !«omt een zuidelijke parallel- l lovale rotonde en de parallel- poeten voor de bouwvakva- atie klaar zijn. Hierna wordt tspad aan de noordkant de Akkerweg en Potjes siukt gemaakt voor bestem- :?sverkeer. Ook hier wordt !:jx>fdrijbaan verbreed, waar inde Vierhonderdpolderdijk ■^afgesneden. iWe8 wordt mogelijk tijdelijk -doorgaand verkeer afgeslo- t Er wordt dan voor een om ging gezorgd; het bestem- ^sverkeer kan dan van de pa- helweg gebruik maken. Werkzaamheden worden uit- voerd in het kader van het pro- Duurzaam Veilig. De kosten jtat project bedragen zo'n dsiialf miljoen euro. i^jené van Stee - VV Cadzand krijgt dertigduizend euro voor jjt onderhoud van het sport- Dij de minste of geringste tobui staat het veld blank, ^door wedstrijden om de ha- '*P worden afgelast. Daar- 1 vinden onder meer werk lieden aan de drainage gemeenteraad van Sluis be- 01 donderdag ook meteen de ®Hniodatie van voetbalver- eniging ACV Aardenburg te la ten opknappen. Net als het veld in Cadzand wordt hiervoor geld gebruikt dat bedoeld was voor de aanleg van het derde veld in Aardenburg. Dat veld komt er niet omdat ACV hiervoor op basis van KN- VB-normen niet in aanmerking komt. In het potje zit 181.000 eu ro. Wethouder L. Wille (Accommo- datiebeheer) gaf aan nog voor het einde van het seizoen met de voorbereidingen van de werk zaamheden in Aardenburg te willen beginnen. „De voetbal club in Aardenburg wacht al veel te lang op wat is beloofd", luidde zijn motivering. In af wachting van een aanvullend voorstel van het college van B en W ging de raad hiermee ak koord. Het CDA stemde weliswaar voor, maar had moeit met de procedure en de wijze van finan ciering. „Deze manier van hap- snapbeleid ben ik beu. Daar moet meer structuur in komen", vond fractievoorzitster L. Flik weert. op de belofte dat er een verwer kingsinstallatie bij het depot komt, klopt volgens Schultz van Haegen 'niet helemaal'. „We kunnen niet zomaar beslis sen een installatie voor een ver- werkingsproef in Terneuzen neer te zetten. Zo'n proef moet landelijk worden aanbesteed, waardoor we niet kunnen garan deren dat er een installatie in Terneuzen komt." Een nieuw integraal plan voor slibopslag in de Koegorspolder geeft ook compensatiemogelijk heden voor het eventueel missen van een verwerkingsinstallatie aan, benadrukte de staatssecre taris. Ze had echter 'geen be hoefte' om uit de school te klap pen over mogelijke voordelen voor Terneuzen nu de gemeente raad aanleg van een slibdepot 'zondermeer heeft afgeschoten'. Wethouder A. van Waes vindt dat de staatssecretaris krokodil lentranen huilt en de zaken om draait als ze stelt dat het ge meentebestuur van Terneuzen zijn verantwoordelijkheid moet nemen. „De raad van de voorma lige gemeente Terneuzen heeft zijn verantwoordelijkheid al ge nomen toen naar voren kwam dat de Koegorspolder de meest geschikte locatie voor slibber- ging was. Na stevige onderhan delingen is de raad destijds ak koord gegaan met aanleg van een depot. Onder de voorwaar den dat de helft van het slib zou worden verwerkt in de speciale verwerkingsfabriek waar enkele tientallen banen mee waren ge moeid. Het Rijk komt opeens te rug op die afspraken, geeft geen duidelijkheid over alternatieven en verwijt Terneuzen vervol gens dat ze geen verantwoorde lijkheid wil nemen." Het Rijk, in casu het ministerie van VROM, kan Terneuzen via een 'aanwijzing' verplichten een slibdepot aan te leggen. Schultz van Haegen laat weten pas 'in al lerlaatste instantie' van die mo gelijkheid gebruik te willen ma ken. Het woord is volgens haar eerst aan de provincie. Als er geen slibberging in Terneuzen komt, moet Zeeland ergens an ders een depot inrichten om ver vuilde bagger uit de regio op te kunnen slaan. Gedeputeerde T. Kramer, die gisteren niet bereikbaar was voor commentaar, liet begin de ze maand al weten dat Terneu zen zijns inziens de onderhande lingen met het Rijk opnieuw zou moeten openen. Temeuzense be stuurders verweten de milieuge deputeerde vervolgens dat hij zich niet voldoende sterk had ge maakt richting Den Haag. De drie overheden lijken - zo lang provincie of Rijk de ge meente niet per aanwijzing dwingt een baggerstort in te richten -op dit moment toch weer veroordeeld tot nieuwe on derhandelingen. Handreikingen om die besprekingen tot een suc ces te maken, werden gisteren nog niet gedaan. Omar de Vries van De Sprong eet na 24 uur vasten een zelf klaargemaakt boontje. foto Wim Kooyman door Robin de Wever TERNEUZEN - Vierentwintig uur lang geen hap eten, alleen zo nu en dan een glaasje water of een cracker. Dat het niet niets is, weten ook de leerlingen van praktijkschool de Sprong in Terneuzen. Donderdagavond stopten 60 van de 103 leerlingen van de Sprong voor een dagje met eten, om stil te staan bij de honger in Afrika en om geld op te halen voor een goed doel. Ieder jaar organiseert de internationale organisatie World Vision de zogenaamde 'Zip Your Lip-actie'. Jeugd uit het hele land probeert 24 uur lang te teren op wa ter en suikerklontjes, om zo te kunnen voelen wat hun leeftijdsgenoten uit de hongergebieden in de Derde Wereld iede re dag voelen en om via een sponsoractie geld in te zamelen voor aids-bestrijding. Ook de leerlingen van het Oostburgse Zwin College staakten hun eten voor een dag. Zij begonnen op donderdagmorgen al om 7.00 uur en eindigden precies 24 uur later met een ontbijt op de school. „Het is voor onze leerlingen erg goed om eens op zichzelf gericht te worden. Door niet te eten, gaan de kinderen beseffen, wat nu voor veel kinderen iedere dag de harde realiteit is.", vertelt leerkracht René van den Hoff In tegenstelling tot de leerlingen van het Zwin College mochten op de Sprong vijf tien uitverkorenen op de school blijven slapen. Zij gingen donderdagavond bow len in Sluis en vrijdagmorgen, vergezeld door andere leerlingen, in het Temeuzen se winkelcentmm Zuidpolder zelfge maakte spullen verkopen. Later die dag werden alle leerlingen onderwezen in het schilderen van amuletten en het spelen op djembés, Afrikaanse trommels. En om verveling geen kans te bieden, was er 's middags ook nog een vossenjacht. Optimistisch Rond 18.30 uur, een half uur na de af trap, zijn alle leerlingen nog erg optimis tisch. „Natuurlijk gaan we het volhou den", vindt Xavier Moreels uit Terneu zen. „Zeker met al die activiteiten!" „En djembé!", roepen zijn medeleerlingen, om aan te geven waar zij het meeste ple zier van verwachten. Daarna beginnen ze weer te rennen. Schoolplein op, school plein af. De energie kan maar niet op. De actie is niet alleen voor de jongeren zelf interessant. De afgelopen weken hebben ze namelijk ook geld ingezameld bij sponsors. Waar het bij een sponsor loop om rondjes rennen gaat, proberen de kinderen met hun vastenactie geld op te halen. Geheel in het kader van het project gaat de opbrengst naar de Afrikaanse aids-be strijding. Voor de Temeuzense Nikki is dit inzamelingsaspect erg belangrijk. „Daar helpen we dus ook mensen mee", weet ze. „Ik denk, dat mensen bij onze verkoop in Zuidpolder eerder iets kopen dan ze in een 'normale' winkel zouden doen. Die mensen vinden het, volgens mij, ook wel belangrijk dat hun geld naar een goed doel gaat." Familie, vrienden en buurtge noten sponsoren haar voor een bedrag van 200 euro. „Zozo, dat is niet niks!", complimenteert Nicky's lerares haar. Nic ky lacht. „Het is toch belangrijk!", roept ze. Vrij dagmiddag tegen zessen begint het volgens enkelen 'toch zwaar te worden'. „Door een gebrek aan suiker worden sommigen wat licht in het hoofd. Na de vossenjacht is er voor velen een rustperio de aangebroken. Maar gelukkig is het ein de in zicht. Klok Enkele minuten voor het grote moment staat een meisje weggedroomd naar een klok te staren. Ineens schrikt ze op. „Het is zo ver! Tien, negen, acht..." En einde lijk is het zover. De dampende pannen worden klaargezet. De leerlingen nemen, nadat ze hun deel van de rijsttafel aan het buffet hebben opgehaald, plaats aan de luxueus aangeklede tafel. De verlan gende blik in de ogen van de jongeren maakt plaats voor een voldaan gesmak. Honger hebben is leerzaam, maar soms is het wel weer even genoeg. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65