Helft van Oranje is verdediger Cambridge schreeuwt om revanche PZC Open einde voor loopbaan Nuyt VDH wil naar EK in Madrid Ockenburgh in halve finales Nacompetitie lonkt voor FC Zwolle na remise in Den Haag Veel rechtsbacks in selectie 20 Pronk lange tijd uitgeschakeld Rodriguez wint Catalaanse week Zeges Van G runs ven en Raymakers Melchers soleert naar winst Eijkelkamp assistent bij PSV mm m Michelle Kwan schiet tekort op WK kunst rij den Kelme is niet welkom in Tour Excelsior steviger aan kop na puntverlies concurrentie zaterdag 27 maart 2004 door Jaap van Essen ZEIST - Maar liefst 22 spelers heeft Dick Advocaat opgeroe pen voor de oefeninterland te gen Frankrijk, die komende woensdag in de Rotterdamse Kuip zal worden gespeeld. Op vallend aspect aan de selectie is dat er meer verdedigers zijn op genomen dan in jaren het geval was. Maar liefst tien defensieve krachten heeft de bondscoach tot zijn beschikking: De Boer, Bosvelt, Bouma, Cocu, Heitinga, De Jong, Melchiot, Reiziger, Stam en Zenden. Daarmee be staat dus precies de helft van de geselecteerde veldspelers uit ver dedigers. Vooral voor de positie van rechtsback is de concurrentie in eens moordend. Oudgediende Reiziger is er weer bij. Hij ont brak een maand geleden tegen de Verenigde Staten wegens een blessure, waardoor John Heitin ga zijn Oranje-debuut op diens positie mocht maken. Op de bank zat destijds Nigel de Jong, die er ook nu weer bij is en stie kem zal hopen op zijn eerste cap. Rechterflank Verder heeft Dick Advocaat doodleuk nog twee spelers voor de rechterflank opgeroepen. Paul Bosvelt en Mario Melchiot. De speler van Chelsea werd bijna een jaar geleden voor het laatst opgeroepen. In het duel met Portugal speelde hij toen nog een helft mee. Paul Bosvelt wordt door Dick Advocaat zel den overgeslagen voor Oranje, de laatste wedstrijd tegen de VS ontbrak hij echter. Oranje telt ook twee prominente afwezigen: Arjen Robben en Pa trick Kluivert. Beide aanvallers zijn geblesseerd. Robben is de laatste interlands de vaste keus voor de positie van linksbuiten, terwijl Kluivert tot de thuiswed strijd tegen de Schotten eigen lijk altijd de nummer één voor de spits was. Vooral hij zal er op gebrand zijn voor het EK begint nog wat wed strijden mee te pakken in Oran je. Immers, de topscorer aller tij den van het Nederlands elftal (75 duels, veertig treffers) is in de pers wel heel gemakkelijk op zij geschoven ten faveure van Ruud van Nistelrooij. Die scoor de in dertig duels voor Oranje tot dusverre veertien doelpun ten. De selectie van Dick Advocaat komt aanstaande maandag bij elkaar in Noordwijk. De selectie: Doel: Van der Sar (Fulham), Wa terreus (PSV). Verdediging: Frank de Boer (Glasgow Rangers), Bouma (PSV), Heitinga, De Jong (Ajax), Melchiot (Chelsea), Reiziger (Barcelona), Stam (Lazio Ro ma), Zenden (Middlesbrough), Cocu (Barcelona), Bosvelt (Man chester City). Middenveld: Van Bommel (PSV), Davids (Barcelona), See- dorf (AC Milan), Sneijder, Van der Vaart (Ajax). Aanval: Van Hooijdonk (Fener- bahce), Makaay (Bayern Mün- chen), Van der Meyde (Inter), Van Nistelrooij (Manchester United), O vermars (Barcelona). GPD Andrea Nuyt, hier in actie in Calgary, zet voorlopig een punt achter haar schaatscarrière. foto Vincent Jannink/ANP door Martijn van Beeten LEUSDEN - De kans is groot dat schaatsster Andrea Nuyt haar sport definitief de rug toe keert. De 29-jarige Nuyt mist de motivatie na twee kwakkeljaren en last een bezinningsperiode in. „Ik heb er geen plezier meer in," stelt de sprintster uit Leus den. Nuyt, opgegroeid in Gouda, richt zich de komende maanden op haar studie binnenhuisarchi tectuur, gaat ook een aantal sta ges lopen. „Het is nog te vroeg om te zeggen dat ik ben ge stopt", zegt de vriendin van stayer Carl Verheijen. „Maar ik ga me de komende tijd wel zo ge dragen. Ik heb de schaatssport helemaal los gelaten." Echt moeilijk was dat niet. „Ik had te weinig plezier op de ijs baan en dan is het logisch dat je snel afstand neemt. Of dat komt door de mindere prestaties van de laatste twee jaren, weet ik niet. Als het goed gaat, kan het gevoel compleet anders zijn, dat is wel zo. Ik wacht de komende tijd gewoon af of de zin om weer te gaan schaatsen terugkeert. Dan kan ik in de zomer nog best aanhaken." Het risico dat dan een derde ver loren seizoen op rij volgt, neemt ze voor lief. „Ja, daar denk ik niet eens over na. Op dit mo ment ben ik even geen schaat ser. En, wees eerlijk, sportief gaat het niet om komend sei zoen. Pas het jaar daarna zijn de Olympische Spelen." De overstap naar de commer ciële schaatsploeg TVM, na de Winterspelen van 2002 in Salt Lake City, betekende voor Nuyt het begin van het einde. Dat olympische seizoen was het meest succesvolle uit haar car rière. Nederlands sprintkam pioene, tweede op het wereld kampioenschap sprint en vierde op de 500 meter in Salt Lake Ci ty. Bovendien schaatste Nuyt op de Spelen haar Nederlands re cord (37,54) op de 500 meter. Dat staat nog altijd. Daarna ging het mis. Nuyt was de discipline onder coach Ger ard Kemkers gewend, had in de kernploeg van de KNSB ook ge lijkgestemden als Verheijen, Jo- chem Uytdehaage en Renate Groenewold. Opeens moest ze samenwerken met vrijbuiters als Gerard van Velde en coach Geert Kuiper. Overtraind Nuyt raakte in het eerste TVM-jaar overtraind en zocht de bescherming van Kemkers. Nog zo'n jaar, stelde ze vorig jaar oktober, zou weieens het einde van haar loopbaan kun nen betekenen. Meer en meer zocht ze de zeker heden van vroeger tijden op. De schaatsen die haar succes brach ten in het olympisch jaar, trai nen met de oude ploegmaatjes uit de kernploeg. Langzaam maar zeker leek ze ook aan de beterende hand. Het afgelopen seizoen was Nuyt nog altijd geen wereldtop, maar ze kwam wel steeds dichter in de buurt. „Daarom", meent Nuyt, „vraag ik me ook af of dit gebrek aan motivatie komt door het uitblij ven van resultaat. Ik neem ook niemand iets kwalijk. Alles is ge lopen zoals het is gelopen, het heeft geen zin om iemand de schuld te geven." Dat Nuyt met vraagtekens zat na het WK-afstanden, het sluit stuk van het schaatsseizoen, is duidelijk. Ze eiste van TVM de komst van een vrouwelijke sprinter en daar werd deels ge hoor aan gegeven. Frouke Oonk, rijdend voor het gewest, wordt komend seizoen bij veel trai ningskampen betrokken. „Ik heb er nog even over nagedacht om naar een andere ploeg te gaan", zegt Nuyt. „Maar ook dat gaf me niet het gevoel dat ik zocht. Het is gewoon beter om een tijdje afstand te nemen van het schaatsen. Een open einde, dat wel." GROTE SPOUWEN - Wielrenner Matthé Pronk is tenmin ste twee maanden uitgeschakeld. Pronk raakte donder" dag geblesseerd bij een ongeluk in zijn huis in het Bel gische Grote Spouwen. Als gevolg van een val van een lad der heeft Pronk een rugwervel gebroken en een spier" scheuring van drie centimeter in zijn kuit opgelopen Het is nog onduidelijk of ook zijn stuitbeen gebroken is. ANP PARETS DEL VALLES - De Spanjaard Joacim Rodrigu ez heeft gisteren de Catalaanse Week op zijn naam ge schreven. In de laatste etappe was zijn landgenoot Angel Edo de sterkste. Rodriguez nam donderdag in de belang rijkste etappe van de vijfdaagse wielerwedstrijd de leider strui over van Martin Perdiguero (Spa) en liet zijn leiden de positie in het algemeen klassement in de slotetappe niet meer in gevaar komen. ANP/AFP DEN BOSCH - Anky van Grunsven heeft gisteren op In- door Brabant bij de dressuur met overmacht de Grand Prix gewonnen. Met Gestion Salinero kwam de Brabant se amazone tot een score van 75,21. Vanzelfsprekend plaatste de olympisch kampioene zich daarmee voor de wereldbekerwedstrijd, die in de vorm van de Kür op Mu ziek vandaag op het programma staat. Piet Raymakers won in den Bosch twee springrubriekea. De ruiter uit Asten zegevierde in een 1.40 meter parcours met Van Schijndels Optical en in een rit met hindemissen tot 1,45 meter met Cindy. ANP SALAMANCA - Mirjam Melchers heeft gisteren de dne- daagse Spaanse rittenkoers Castilla y Leon op haar naam geschreven. De wielrenster uit de Farm Frites-ploeg so leerde in de slotetappe naar de winst en tevens-naar de eindzege. In het eindklassement eindigde de Australische Katherine Bates als tweede op 1.32 van de winnares. Mel chers' ploeggenote Anouska van der Zee eindigde als der de in dezelfde tijd als Bates. ANP EINDHOVEN - René Eijkelkamp is bij PSV de nieuwe as sistent van Guus Hiddink. De voormalig speler van de Eindhovense club bereikte gisteravond overeenstemming met PSV over een contract voor één seizoen, met een optie voor nog een jaar. Eijkelkamp gaat onderdeel uitmaken van de technische staf, die naast hoofdtrainer Hiddink verder bestaat uit assistent Fred Rutten. De 39-jange ex-aanvaller speelde halverwege de jaren '90 twee seizoe nen in het shirt van PSV. In 1996 won hij met de Braban ders de Amstel Cup, een jaar later het landskampioen schap. Ook pakte hij met PSV twee keer de Johan Cruijff-schaal ('96 en '97). Daarna vertrok hij naar het Duitse Schalke 04. Na zijn afkeuring voor betaald voet bal werd hij spitsentrainer bij FC TwenteR. Momenteel is Eijkelkamp assistent-trainer bij Go Ahead Eagles. ANP DORTMUND - Voor Michelle Kwan is alle hoop op een zesde wereldtitel kunstrijden op de schaats vervlogen. De Ameri kaanse verprutste gisteren bij het WK in Dortmund haar ver plichte kür en nam na afloop een kansloze vierde plek in. Haar landgenote Sasha Cohen stal nu de show met een spranke lend optreden. De jury gaf haar liefst vier perfecte zessen voor presentatie. Cohen begint van daag fier op kop aan de afslui tende vrije oefening. ANP/RTR PARIJS - Kelme start dit jaar niet in de Tour de France. De or ganisatie heeft gisteren bekend gemaakt dat de wielerploeg niet in aanmerking komt voor de laatst overgebleven wildcard voor de ronde. Het Spaanse Kelme ligt onder vuur nadat ex-renner Jesus Man- zano deze week in een interview had verklaard dat er binnen het team systematisch en grootscha lig dope wordt gebruikt. De organisatie van de Tour de France heeft inmiddels 21 teams aangewezen voor de editie van 2004. Daar blijft het bij. aldus Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc. Hij liet weten de deelname van een 22e ploeg te hebben herover wogen en is tot de conclusie ge komen dat er dit jaar slechts 21 teams meedoen aan de Tour. ANP/AFP door Joop van den Oudenhoven EGMOND AAN ZEE - Door een 8-0-overwinning op het team van Tonny Freriks uit Val- kenswaard heeft Delta/Ocken- burgh voor het eerst in de ge schiedenis de halve finale van het nationale bekertoernooi be reikt. Daarin word vandaag de strijd aangebonden met Crystal Kelly, de winnaar van de andere poule. Gisteren wist iedereen dat het team van Tonny Freriks te ver slaan was, maar bij aanvang van de partijen was de span ning van de gezichten van de Goese biljarters af te lezen. Ge rekend werd er ook volop, voor al door de achterban. Wat als Ockenburgh onverwacht mocht verliezen? En wat als 't Tapperijke onverwacht zou winnen van Twentevisie of een gelijkspel uit de wacht zou sle pen? Om aan alle onzekerheid een einde te brengen moest Ockenburgh gewoon winnen. Dan was de plaats in de halve finales veilig. Henk Habraken (3-0) en Ro land Forthomme (2-1 na een moeizaam begin) deden wat van hen werd gevraagd en ver zekerden daarmee hun ploeg van minimaal een gelijkspel. Uiteindelijk won Ockenburgh zelfs met 8-0. Cedric van der Gun lost een schot op het doel van FC Zwolle. foto Ed Oudenaarden van onze sportredactie DEN HAAG - FC Zwolle lonkt naar de zeventiende plaats die in mei recht geeft op deelname aan de nacompetitie. Na 27 van de 34 competitiewedstrijden heeft de hekkensluiter de con currentie achterhaald. Door het gelijkspel bij ADO Den Haag (1-1) kwam de ploeg gisteravond op gelijke hoogte met Volendam. Dat heeft zon dag nog de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht tegoed, maar heeft in vergelijking met FC Zwolle een minder doelsaldo. ADO Den Haag slaagde niet in de opzet de degradatiezorgen de finitief achter zich te laten. De thuisclub wist de voorgaande twee wedstrijden (tegen Vitesse en RBC) niet te scoren. Dat is niet zo vreemd, omdat spits Plat voet in de tien competitiewed strijden die hij speelde, geen en kele keer scoorde. Hij moest zich gisteren nog voor de rust wegens een blessure laten ver vangen door Simons. Beide doelpunten vielen giste ren voor rust. PSV-huurling Ta- kak opende de score in de vijf tiende minuut, vlak voor rust maakte Van der Gun gelijk. ADO Den Haag - FC Zwolle 1-1 (1-1). 15. Takak 0-1, 45. Van der Gun 1-1. Scheidsrechter: Bossen. Gele kaart: Saeijs, Saavedra (ADO Den Haag), Ravensbergen, Hogen- kamp (FC Zwolle). Aantal toe schouwers: 8566. ADO Den Haag: De Vries; Rijaard, Saavedra, Saeijs en El Akchaoui' Bodde (86. Oulida), Van der Leeg te en Stroeve' Castelen, Platvoet (38. Simons) en Van der Gun (86. Leonardo). FC Zwolle: Van der Werff;' Ravens bergen, Almeida, Van der Haar en De Ridder' Lim-Duan (64. Cvet- kov), Takak, Roelof sen (64. Hogen- kamp) en Karlsen' Zuurman en Van Dinteren. ANP door Arjen Vos EINDHOVEN - Het is nog steeds niet zeker, maar zeer waarschijnlijk neemt Pieter van den Hoogenband in mei deel aan het Europees kampioen schap in Madrid. Trainer Jacco Verhaeren hield gisteravond nog een kleine slag om de arm, maar was deelname van VDH en Joris Keizer „sterk aan het overwegen". Het EK wordt door de zwem mers vooral gebruikt als aange naam tussendoortje in een lange periode van intensieve trainings- arbeid richting de Olympische Spelen. De Amsterdamse TZA-zwem- ploeg is in ieder geval voorne mens, meldde trainer Fedor Hes gisteren, vrijwel compleet af te reizen naar de Spaanse hoofd stad. Marleen Veldhuis, Chantal Groot, Thijs van Valkengoed, Ewout Holst en Sander Ganze- vles geven, mits geplaatst, acte de présence in Madrid. Johan Kenkhuis blijft thuis. Van den Hoogenband wil ook graag naar Madrid. Hij zal daar dan de 100 en 200 meter vrij zwemmen. „Het EK valt net in een periode waarin ik rust heb Dan vind ik het wel prettig om 's ochtends en 's avonds een puk kel te hebben. Daar hou ik wel van. En verder kan ik dan toch rusten. Jacco zegt: gewoon lek ker trainen, jezelf niet te veel la ten zien en straks in Athene een prestatie neerzetten. Maar aan gezien ik het EK als een trai ning beschouw, lijkt het me geen probleem." Volgende week hakken Verhae ren, Van den Hoogenband en Keizer de knoop door Verhae ren: „Maar als ik op het laatste moment denk dat het toch met verstandig is, melden we ons als nog af." Als de andere Phi- lips-zwemmers zich plaatsen, zullen zij wél zeker deelnemen aan het Europees kampioen schap. GPD van onze sportredactie In de nacht van 14 op 15 april 1912 voer de Titanic, op dat moment het grootste schip ter wereld, op een ijs berg en zonk. Het was een ramp die zijn weerga niet kende, 1503 mensen stierven. Slechts twee weken daarvoor, op 31 maart, zonken er tijdens een fik se storm ook al twee boten. Niet mid den op de Atlantische Oceaan, maar op de Theems. Het ging hier om kleine bootjes en er vielen geen doden of ge wonden. Het was echter in Engeland, waar vandaan ook de Titanic was ver trokken, wel haast zo spraakmakend: het was namelijk de eerste (en tot nu toe enige) keer dat zowel Cambridge als Oxford de finish niet haalde tijdens de Boatrace. De jaarlijkse roeiwedstrijd tussen acht tallen van de universiteiten van Cam bridge en Oxford is altijd een grote hap pening geweest. Tijdens de eerste editie ervan in 1829 stonden er al 20.000 men sen langs de boorden van de Theems. In 1836, bij de tweede Boatrace, was dat aantal ruim verdubbeld. In 1912 be richtten de kranten al groots over het jaarlijkse festijn en sinds de BBC via radio (vanaf 1927) en televisie (vanaf 1938) ervan verslag doet, ontgaat nie mand meer de uitslag. Afgelopen jaar zagen 250.000 mensen de wedstrijd met eigen ogen en 400 mil joen mensen volgden via hun beeldbuis de verrichtingen van zestien roeiers. En morgen, als de 150e editie op het programma staat, zullen er dat echt niet minder zijn. Natuurlijk verwachten alle toeschou wers wel weer spektakel, al is de Boatrace vier van de vijf keer een saaie aangelegenheid. Maar niemand wil zijn kostbare tijd opofferen voor een race als in 1900, toen Cambridge Oxford met twintig bootlengtes versloeg. Er moet dus wat gebeuren. Een storm die halverwege opsteekt, boten die zinken of twee ploegen die onderweg te dicht bij elkaar komen en haast botsen. Het is allemaal al meerdere keren voorgeko men en men vindt het niet erg om een herhaling daarvan te zien. Zelfs een ko pie van de race van vorig jaar zal mor gen zeker luid toegejuicht worden. Op 6 april 2003 was het namelijk onge meen spannend op de Theems. De equipes van Oxford en Cambridge ble ven zo dicht bij elkaar, dat er een finish- foto aan te pas moest komen om de win naar aan te wijzen. Na afloop had de organisatie het over een overwinning van Oxford 'by one foot'. Ofwel, dertig centimeter verschil na een kleine acht kilometer geroeid te hebben! Uitge drukt in tijd: 0,03 seconden! Zo gering was het verschil in 174 jaar nog nooit geweest. Cambridge zal er dus in elk geval alles aan doen om aan de wens van de toe schouwers tegemoet te komen. Het achttal daarvan schreeuwt om revan che, hoewel Cambridge al meer races (77) heeft gewonnen dan Oxford (71). „Door het nipte verlies van vorig jaar hebben we nu peper in onze kont", zei Kris Coventry, die dit jaar weer in de boot van Cambridge zit. De kenners - wie in Engeland is het niet? - dichten Cambridge ook grotere kansen toe. Niet alleen omdat de wil om te winnen bij die universiteit groter is, maar ook omdat bij Oxford toproeier Sam McLennan geblesseerd is en het team van Oxford lichter is. Bij de bookma kers levert de winst van Oxford derhal ve ietsje meer geld op. U kunt uw geld nog tot morgenmiddag inzetten en het spektakel vanaf vijf uur volgen. Roeland van Vliet VEENDAM - Excelsior heeft gis teren de koppositie in de eerste divisie verstevigd. De Rotter damse club won zelf de uitwed strijd bij Veendam met 4-1 en zag concurrenten Helmond Sport en Heracles Almelo pun ten verspelen. Helmond verloor thuis in de slot fase van Emmen met 3-2. Hera cles kende een nog slechtere avond' de ploeg kreeg twee rode kaarten en ging tegen De Graaf schap met 3-1 onderuit. Excel sior heeft nu een gaatje van vijf punten geslagen met Sparta en FC Den Bosch, dat moi'gen nog in actie komt tegen Top Oss. Cambuur Leeuwarden - FC Eind hoven 0-1 (0-1). 2. Sanou 0-1. Scheidsrechter: Blom. Gele kaart: Van Dijk (Cambuur Leeuwarden), De Boer, Thijssens (FC Eindho ven). Aantal toeschouwers- 2875. Bijzonderheid: 64. Laponder (Eind hoven) mist strafschop. Helmond Sport-Emmen 2-3 (1-2). 11. Schulp 1-0, 16. Prinsen 1-1, 27. Wessels 1-2, 60. Sergio van Dijk 2-2, 80. Derksen 2-3. Scheidsrech ter: Olde Olthof. Aantal toeschou wers: 3125. BV Veendam-Excelsior 1-4 (0-2). 16. El Hamdaoui 0-1. 45. Gom- mans 0-2, 59. Hamming 1-2 (straf schop), 79. Rojer 1-3, 86. Km 1-4. Scheidsrechter: Zeinstra Geit kaart: Van Dalen (BV Veendam) Aantal toeschouwers: 2746. Sparta-AGOVV Apeldoorn 4-> (2-0). 14. Koevermans 1-0, 32. Koe vermans 2-0, 64. Koevermans 3-0, 67 Van den Bergh 4-0, 70 Huntel- aar 4-1. Scheidsrechter: Van Sic- hem. Aantal toeschouwers4618. Go Ahead Eagles - FC Dordrech' 5-1 (3-0). 22. Wellenberg m f De We er dl 2-0, 43. De Weerdt 3-D, 46. De Weerdt 4-0, 80. Hose U 89 Kök 5-1. Scheidsrechter- Van Meenen. Gele kaart: El Khalip V Dordrecht). Aantal toeschouwers 2400 De Graafschap-Herades Almelo 3-1 (0-1). 22. Sluiter 0-1. 48 nw Beukering 1-1, 54. Van Bevkem 2-1 (strafschop), 70. Van Beun - ring 3-1. Scheidsrechter: Luinge- Rode kaart: 54. Reekers, 68 M 2x geel (Heracles Almelo)- kaart Bakens (De Graafschap)- Aan tal toeschouwers: 9500. Fortuna Sittard - WV-Veido H (0-0). 62. Kalis 0-1, 70 Jacobj 74. Van Galen 0-3. 75 Van Bann veld 1-3. 85. Timmermans H Scheidsrechter: Sterk. Gele ai .loosens (Fortuna Sittard)- Aa toeschouwers: 4450- Bip strijd tien minuten 9^taakt,°' Z trainer De Koning we<9er*e.L het veld af te gaan. nadat hi) Sterk was weggestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 64