Huisarchief verzamelt registers de thee bij' koningin Juliana Op Rolstoelers krijgen speciale plek Dienstregelingen aangepast Wereldomroep vergroot bereik Japanse prins komt naar Delft Uitvaart mega-operatie voor politie Politie pakt wangedrag in condoleanceregisters aan Condoleances voor Juliana via internet worden op cd's gebrand Fauteuil voor Juliana in hotsende dukw ianwezigheid Margarita staat nog niet vast Juliana R.I.P. Den Haag en Delft halen laatste hobbels uit route De Graaf verdedigt rouwperiode kabinet zaterdag 27 maart 2004 DEN HAAG - Gehandicapten, met name rolstoelgebrui kers, kunnen dinsdag een speciale plek krijgen langs de route van de rouwstoet van prinses Juliana door Den Haag. Ze kunnen zich inschrijven voor een plekje op een verhoging ter hoogte van het Spuiplein in het centrum. Mensen die gebruik willen maken van deze voorziening kunnen zich op maandag 29 maart tussen 8.00 en 16.00 uur telefonisch opgeven bij het gemeentelijk ContactCen- trum (070-3533000). Opgeven kan het hele weekeinde door via e-mail (contactcentrum@dsb.denhaag.nl). ANP DEN HAAG - Bussen en trams in Den Haag en Delft rij den dinsdag, de dag van de uitvaart van prinses Juliana, volgens een andere dienstregeling. In Den Haag gelden de aanpassingen tot ongeveer 13.00 uur, in Delft moeten rei zigers tot 19.00 uur rekening houden met veranderingen. Dat meldden het Haagse openbaarvervoerbedrijf HTM en Connexxion. De treinen rijden volgens de normale dienstregeling. De NS stellen dat het normale aantal van zestien treinen per uur in Delft genoeg is om alle belangstellenden voor de plechtigheden aan en af te voeren. ANP DEN HAAG - Bijna overal ter wereld kunnen Nederlan ders 30 maart de bijzetting van prinses Juliana via de We reldomroep volgen. De omroep heeft namelijk eenmalig het uitzendgebied van de radio- en tv-uitzendingen (BVN-TV) vergroot. Zoiets gebeurt alleen bij grote Neder landse gebeurtenissen. Televisiekijkers in Siberië en een deel van Canada heb ben pech, want dat zijn nou net de delen van de wereld waar BVN-TV op dat moment niet is te ontvangen. Door extra satellieten in te schakelen kan dat in de rest van de wereld wel. ANP TOKIO - De Japanse prins Akishino en zijn vrouw, prin ses Kiko, zullen dinsdag de uitvaart van prinses Juliana in Delft bijwonen. Dit heeft het keizerlijk paleis in Tokio gisteren meegedeeld, zo meldde het Japanse persbureau Kyodo. Akishino is de tweede zoon van keizer Akihito en keizerin Michiko. ANP DELFT - De uitvaart dinsdag van prinses Juliana is voor de politie een mega-operatie. Burgemeester H. van Oor schot zei gisteren dat duizenden politiemensen op de been zullen zijn. Het politiekorps Haaglanden krijgt verster king van vrijwel alle korpsen in het land. Het in goede banen leiden van de verkeersstromen is vol gens de burgemeester de grootste opgave voor de politie. Volgens Van oorschot is de politie extra alert op vreemde zaken. Ze heeft de bommeldingen van donderdag daarbij in het achterhoofd. Meer wilde de burgemeester er niet over zeggen. ANP ^■Harpnria Grutterink «SHAAG - Het Korps Lande- jb Politic Diensten (KLPD) j Jt eigenaren van zeker (.[websites met condoleancere- irs aangesproken op door be llers geplaatste smadelijke teksten aan het adres van prin ses Juliana. Het gaat om opmer kingen als 'moffenhoer' en '94 jaar te laat'. Dat heeft de RVI) gisteren bevestigd. De dienst schakelde via de Dienst Koninklijk Huis en Di plomatieke Beveiliging (DKDB) de KLPD in, die over 'digitale re chercheurs' beschikt. Deze poli tiemensen hebben de eigenaren van vijf misbruikte websites in middels opgespoord, verant woordelijk gesteld en opgedra gen hun registers te schonen. De condoleances die binnenstro men via www.koninklijkhuis.nl, de officiële site van de Rijks voorlichtingsdienst, wordt conti nu in de gaten gehouden. De en kele onkiese opmerking die daar binnenkomt, wordt er meteen uitgegooid. Op de officiële site waren tot gis termiddag 14.000 condoleances binnengekomen, waarvan 10 procent op het Engelstalige deel. ANP wif Hans Jacobs PEN HAAG - Het condoleance- bister dat het koninklijk huis ^internet openstelde heeft één joot voordeel: de betuigingen ia medeleven nemen minder sjatsin in het Koninklijk Huis archief. De tienduizenden bood- <bappen van medeleven die na Hoverlijden van prinses Julia- sazijn binnengekomen, kunnen u sluiting van het register op ni s worden gebrand. 3e condoleances gaan daarna ar prins Bernhard en de ko- np en haar familie, die er jams van kunnen nemen en sgewenst thuis op de compu- I 'gkunnen nalezen. Ook het Ko- i r#jk Huisarchief, gelegen in xtuin naast paleis Noordeinde, mjgt de cd's die goed bewaard U allien worden. Omvangrijker zijn de condolean- 1 «boeken die uit het hele land aleindelijk naar Den Haag ko- a. Ook die vinden hun eindbe- canning in het archief, maar - :ïïaard neemt de koninklijke salie de gelegenheid de hon- arden boeken die nu in talrijke faeenten ter tekening liggen, i ;tezien. „Het is alleen niet mo- r. jdijk om alles te lezen", zegt - mwoordvoerder van de Rijks- i Norlichtingsdienst. „De familie e Kemt de boeken door." 1 Doopjurken i 3e! Koninklijk Huisarchief ver- aaelt en documenteert zo'n I eetje alles wat de Oranjes de Mate van het bewaren vinden. b dat is veel. Het (privé-)ar- üef bevat familiedocumenten, K-als huwelijksovereenkomsten, [filamenten en particuliere cor respondentie. Verder liggen er delen van de koninklijke kunst verzameling, tienduizenden fo to's, maar bijvoorbeeld ook schoolschriften of schoolattribu- ten, serviezen, gastenboeken en bijzondere kledingstukken zoals doopjurken en babykleding. Toen Willem-Alexander op 7 de cember vorig jaar het zieken huis verliet na het tonen van ba by Amalia aan de pers, droeg hij een doos met een sticker van het Koninklijk Huisarchief onder zijn arm. Hij had even een jurk je 'geleend' uit de collectie, al wist hij niet wie het eerder had gedragen. Het Huisarchief heeft ook stuk ken in bruikleen afgestaan aan het Rijksmuseum in Amsterdam en aan nationaal museum Paleis Het Loo. Daar worden de bijzon dere tentoonstellingen, rond de tafelopstelling van koninklijke diners of de gebruiken bij een koninklijke doop, gemaakt in nauwe samenwerking met het Koninklijk Huisarchief, dat im mers de kennis in huis heeft. Het Huisarchief is niet toeganke lijk voor het publiek. Alleen we tenschappers kunnen er, na toe stemming van de koningin, soms aan de slag en bronnen raadplegen. Zo kon Wilhelmi- na-biograaf Cees Fasseur er on derzoek doen, maar kreeg Beel-biograaf Lambert Giebels geen toegang tot de stukken die betrekking hadden op de Hof- mans-affaire. Indertijd is afge sproken dat deze stukken met de adviezen die koningin Julia na in de ruzie tussen haar en prins Bernhard kreeg van een driemanschap onder leiding van Beel, voor een bepaalde tijd ge sloten zouden blijven. GPD WETSKAPELLE - Nee hoor, prinses Julia na hoefde zich op 15 mei 1945 bij haar tocht naar Westkapelle niet moeizaam staande te houden in de hotsende dukw. Noch moest ze genoegen nemen met een kistje, zoals Tina Keller, die als verslaggeefster van de Provin ciale Zeeuwse Courant het bezoek bijwoon de, gisteren in de krant veronderstelde. De voorbereiders van de trip hadden ge zorgd voor een armstoel met een aange naam kleed. Een provisorische fauteuil, dat wel, maar weinig dukw-passagiers zullen in die tijd zo comfortabel over het grotendeels onder water staande Walcheren zijn ver voerd. IEX HAAG - De aanwezigheid un prinses Margarita bij de uit- «art van haar oma prinses iana blijft waarschijnlijk tot in iet laatste moment onzeker. De Ié üjksvoorlichtingsdienst wil na il' ws de koninklijke familie ffen mededelingen doen over de M de Oranjes in onmin leven- s kprinses van Bourbon Parma. M Rel gaat om een privézaak van H k familie", aldus een woord- j oerder gisteren. j Dagblad De Telegraaf meldde j paleren dat Margarita eerder in ie week persoonlijk op Soest- I ijk afscheid heeft genomen van ie overleden Juliana. De RVD lil dat niet bevestigen. Margari- ii ontbrak woensdag toen de Zinkinderen van de oude ko- 1 ogin op het bordes verschenen »r de laatste tocht van Julia- 5 naar Den Haag. tos Bernhard beslist in over ig met zijn artsen op het laatste toment of hij fit genoeg is om ie bijzetting van zijn vrouw bij (wonen. De RVD maakte gisteren be- fnddat hij zich in elk geval be ft voelt dan eerder deze week. De92-]arige prins heeft zijn nor- ple ritme weer gevonden en tsft meer rust kunnen nemen. GPD Den koningin was zij 'oor alle mensen ^majesteit die zei maar mevrouw pacifiste ten paleize waren in haar tijd Mveel vermaledijde regels ®danks haar blauwe bloed en *'door haar gehate protocol I -d zij de steen der wijzen «ar stond voortdurend ^zwaaiend in de kou bwwa Wijnberg Nsdichter van Middelburg van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met nog een paar dagen voor de boeg werken Den Haag en Delft met man en macht om de route van $le rouw stoet er dinsdag piekfijn uit te laten zien. Stratenmakers effe nen de laatste hobbels in de weg, gemeentewerkers spuiten alle monumenten schoon, grafit- ti en reclamewerk langs de rou te wordt verdoezeld en winkels passen hun etalages aan. Het Noordeinde, aan de voor kant van het paleis, waar de koets met het lichaam van prin ses Juliana dinsdag vertrekt, is al helemaal afgezet met hekken. Gemeentewerker Rashied maakt het monument van konin gin Wilhelmina met een hoge drukspuit schoon. „We moeten dagelijks alle monu menten van de route langs. Ze zijn echt vies en stinken, omdat mensen er tegenaan plassen. Ook moeten we plakwerk en gra- fitti verwijderen." Keizer van Japan Rashied en zijn collega's draaien dezer dagen overuren. „Ik werk wel twaalf uur per dag en ook 's nachts zijn we oproep baar." Het schoonmaakwerk blijft niet beperkt tot de route van de rouwstoet. „We moeten de omgeving van het hotel waar de keizer van Japan slaapt ook schoonhouden." Winkels in de Heulstraat heb ben hun etalage stemmig inge richt. Langs het raam van een brillenzaak hangt een lint in rood, wit, blauw. Op de ruit staat in oranje letters Juliana, gevolgd door de tekst 'een groot vorstin, een groot mens. Be droefd nemen wij afscheid'. De naastgelegen designzaak heeft in de etalage een grote foto van Juliana staan en een bloemstuk met oranje, rode, witte en blau we vazen eromheen. Op de Kneuterdijk staan twee gebouwen volledig in de stei gers. De bouwvakkers die er aan het werk zijn vertellen dat zij reclameborden en grafitti langs de weg moesten afplak ken. Als de rouwstoet voorbij komt leggen zij het werk even stil. Onmogelijke klus Even verderop bij het Buitenhof is het een hels kabaal. De tram baan ligt er nog volledig open en tientallen mensen zwoegen dag en nacht om ervoor te zor gen dat het straatbeeld er dins dag netjes uitziet. Voor een leek een onmogelijke klus, maar de bouwvakkers maken zich niet zo'n zorgen. „We kunnen juist lekker doorwerken, omdat de tram er niet meer langskomt. Normaal doe je er misschien maanden over en nu is het in een paar dagen geklaard", aldus een HTM-medewerker. Het har de werken heeft hij er graag voor over. „Juliana was een scheetje. Misschien wel de lief ste die Nederland ooit heeft ge had." Nog veel te doen Op het Spui werkt een service- ploeg zich het zweet op het voor hoofd om alle reclameborden langs de weg onder een groot grijs zeil te verstoppen. „De bouwplaatsen mogen ook niet te zien zijn. We hebben nog erg veel te doen voordat alles klaar is", verzucht een van hen. De winkeliers langs het Spui kregen persoonlijk te horen dat ze op de dag van de uitvaart hun vlaggen moeten binnenhou den en niks op de stoep mogen zetten. De eigenaar van een par- tijhandel moet zijn reclamepos ters op het raam verwijderen. Hij is er niet blij mee. „Maar ik zal wel moeten anders krijg ik een boete. De tramhaltes zijn ook al gesloten, dat kost me in komsten." Aan de Pletterijkade krijgen de lantaarnpalen nog een likje verf. Op de hoek van het Rijswijkseplein is een carna valswinkel. De eigenaar moet dinsdag de vrolijk versierde ra men en gevelreclame afplakken. „Logisch", vindt hij. „Het zou ongepast zijn." Nieuw asfalt Langs de route van Den Haag naar Delft trekken knalgele par keerverbodsborden de aan dacht. Bij de Poortweg, vlakbij het Instituut Defensie Leergan gen waar de naaste familie van de prinses zich bij de stoet voegt, leggen gemeentewerkers een nieuwe laag aarde op een dor grasveldje. Ze vertellen dat de weg voor de gelegenheid een nieuw laagje asfalt heeft gekre gen. De bedrijvigheid in de stad lijkt de Delftenaren niet zo te deren. Met op de achtergrond het ge klop van stratenmakers die de laatste steentjes op de Markt recht leggen, kijken inwoners en toeristen rustig vanaf een terras je toe hoe een groepje vegers het plein onder handen neemt. ANP door Rinus Antonisse VLISSINGEN - „Hare majesteit zat ontspannen in een stoel met haar hondje op schoot. Tijdens het twee uur durende gesprek werd thee met een koekje gepre senteerd. De koningin deelde haar koekje met haar hondje." Oud-politicus Jan de Voogd uit Vlissingen koestert het beeld van een menselijke majesteit. Hij deed het op tijdens zijn be zoek als Tweede Kamerlid aan koningin Juliana. Net als haar dochter Beatrix nu doet, ontving Juliana regelma tig Kamerleden in haar werkpa leis aan het Haagse Lange Voor hout om eens bij te praten. Ook De Voogd, toen Kamerlid voor de WD, kreeg een uitnodiging en hij toog samen met onder an deren de CPN-er Marcus Bak ker en CDA-er Gerard van Lei- jenhorst naar het paleis. Op de thee bij Juliana, met de af spraak dat over de visite niet uit de school werd geklapt. De Voogd is het bezoek niet ver geten. „Majesteit bleek goed geïnformeerd over ons takenpak ket. Zij had zich terdege voorbe reid op het gesprek. Van enige programmering was geen spra ke. Ze vroeg onder meer hoe wij aankeken tegen de catastrofale gevolgen voor militairen en bur gers wanneer terroristen halluci nerende stoffen aan het drink water zouden kunnen toevoe gen. Ook voor het onderwerp DNA toonde zij grote belangstel- ling." Van De Voogd wilde de konin gin uitvoerige informatie horen over jeugdwerkloosheid en scho ling. „Dat hield haar erg bezig. Ze stelde mij ook een aantal vra gen over Zeeland, waaruit haar bijzondere belangstelling voor onze provincie bleek." De oud-politicus, bezig met het schrijven van zijn memoires, kwam die aandacht van Juliana voor Zeeland nog menigmaal te gen. Ook als statenlid en gedepu teerde ontmoette hij de vorstin regelmatig. Meestal bij een offi ciële gebeurtenis, strak ingebed in het protocol, maar er was al tijd wel ruimte voor een onge- dwongener moment. Zoals tijdens het tweedaagse be zoek aan de provincie in mei 1979. In de statenzaal werd een diner aangericht en tijdens het voorgerecht mocht Jan de Voogd tafelheer van de konin gin zijn (dat wisselde steeds per gerecht). „Ik vond het verbluf fend dat hare majesteit zich mij van vorige ontmoetingen herin nerde. Zij refereerde aan het ge sprek dat ik als Kamerlid met haar had en vroeg belangstel lend naar de laatste ontwikkelin gen in de aanpak van de jeugd werkloosheid." Ook wilde de koningin weten hoe de aanleg van de storm vloedkering in de Oosterschelde- monding vorderde. De Voogd: „Ze zei dat ze hoopte een uitno diging te krijgen voor een be zoek aan de kering, na voltooi ing ervan. In een later gesprek met haar - bij de doop van de PSD-veerboot Prinses Juliana - uitte zij die wens nogmaals. Ui teraard heb ik dat aan Rijkswa terstaat gemeld." Zoals het hoort, is de wens ook in vervul ling gegaan. Handtekening Zijn optreden als tafelheer er voer De Voogd als een ontmoe ting in een ongedwongen sfeer. „Ik zat aan haar linkerzijde en sprak haar aan met mevrouw." Zijn echtgenote Rie dineerde aan een andere tafel, waar ook hofdame jonkvrouwe Roëll aan zat. Aan het eind van de maal tijd gingen de menukaarten rond voor het zetten van handte keningen. „Mijn vrouw zei te gen de freule dat zij zo graag een handtekening van koningin Juliana wilde hebben. Jonk vrouw Roëll zei: geef die kaart maar even aan mij, ik zorg er wel voor", zegt De Voogd. „Maar we hoorden er die avond niet meer van." De koningin overnachtte in het Prinsenlogement, de ambtswo ning van commissaris van de ko ningin Boertien. De volgende morgen tekende de vorstin het gastenboek en bij die gelegen heid legde hofdame Roëll haai de menukaart van Rie de Voogd voor. Commissarisvrouw Boer- tien-Velema deed daar later ver slag van aan de De Voogds. „De koningin reageerde met: je weet dat ik dat nooit doe. Het ant woord van de jonkvrouw was: dat weet ik, maar deze keer moet u het maar wel doen", ver telt De Voogd. „De koningin stemde bij hoge uitzondering toe en zij zette haar handteke ning. Wij bewaren die kaart als een kostbaar kleinood." Juliana had kennelijk iets met de stormvloedkering. Inmiddels afgetreden, liet ze via haar parti culier secretaris weten dat ze in cognito de in 1986 geopende pij- lerdam wilde bezichtigen. Haar komst moest strikt geheim blij ven en er werden dan ook geen uitgebreide voorbereidingen ge troffen. Samen met minister van Verkeer en Waterstaat Neelie Smit-Kroes wachtte De Voogd prinses Juliana op. In gezel schap van een veiligheidsfunc tionaris landde de hoge gaste per helikopter op Neeltje Jans en vandaar ging het met een bus je over de kering. Uitje „De minister en ik gaven onder weg uitleg. De prinses stelde veel vragen, zoals wie verant woordelijk was voor het sluiten en hoe de bediening van de schuiven geregeld was. Ze wilde ook weten of de weg bij het ge sloten zijn van de kering voor het verkeer afgesloten zou wor den. Het was een ongedwongen, knus uitje", lacht De Voogd. Hij kreeg tijdens de rit nog een mild verwijt van de minister. „Neelie zei: daar zit nu de man die me 80 miljoen afhandig heeft ge maakt. Ze doelde op het feit dat ik met succes een volwaardige weg over de kering had bepleit, in plaats van een niet-openbare werkweg. Juliana genoot ervan om dat te horen. Ze wilde pre cies weten hoe het allemaal ge gaan was." door Fons Kockelmans DEN HAAG - Vice-premier De Graaf vindt het terecht dat het kabinet tot de bijzetting van prinses Juliana een rouwperio de in acht neemt. „Dat is zeer respectvol, niet alleen tegenover de overleden prinses, maar ook tegenover de koninklijke fami lie", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. De Graaf zat die voor, omdat premier Balkenende en vice-pre mier Zalm op de EU-top in Brus sel zijn. Het kabinet is tijdens de rouwperiode terughoudend in de optredens naar buiten. Ook de gebruikelijke persconfe rentie na de ministerraad bleef achterwege, maar De Graaf stond wel kort de pers te woord in de gangen van het ministerie van Algemene Zaken. Op de op stelling van het kabinet ont stond deze week kritiek. Sommi ge fracties waren boos dat het kabinet niet voorafgaande aan de EU-top met de Kamer wilde debatteren over wat er in Brus sel zou worden besproken. De Graaf wees er op dat de Ka mer zelf ook een rouwperiode in acht neemt tot de bijzetting van prinses Juliana dinsdag. In die tijd zijn er geen openbare verga deringen. Daarop is vanuit de Kamer overigens ook kritiek, met name bij de linkse fracties. Ook vice-premier Zalm vroeg zich dinsdag in zijn internetdag boek af of de lange rouwperiode van de Kamer wel verstandig is. Maar een dag later meldde hij spijt te hebben van die opmer king, omdat hij er veel commen taar op kreeg. ANP Het echtpaar De Voogd met de menukaart waarop de handtekening van Juliana staat. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5