Streep door parkeerhosting PZC PZC Klein ziekenhuis maakt grote vuist Kosten opruimen munitie Goese Golf vallen fors hoger uit 12 13 laadsmeerderheid acht invoering computergestuurd systeem te duur A lissingen op tv \ms&^ Nobelgate gedekt uit reserves Sloop Middengebied mag doorgaan Toelichting straatnamen nodig Klussen moeten in streek blijven zaterdag 27 maart 2004 er8** .-.rPifitKleemans jqiikzee - Invoering van ^ïpulcrgestuurd centraal par kbeheer is op Schouwen-Dui- *!and voorlopig van de baan. |e kleinst mogelijke meerder- iid van de gemeenteraad heeft kd streep door de plannen ge bald. isikeerhosting. want zo heet dsysteem voluit, biedt de mo- jjijkheid alle over Schou- «i-Duiveland verspreid staan- i parkeerautomaten via een cirale computer in de gaten te pden. •flgtop bepaalde plaatsen een sort aan parkeerkaartjes, dan adaar tijdig op worden inge- peld en storingen zijn snel op isporen en te verhelpen. Opbrengst ja!scheelt op termijn een hoop volgens het dagelijks ge ldbestuur. Er kan veel ge- Uier worden gecontroleerd op «lingsgedrag, controle van [tomaten op defecten vergt udertijd en de opbrengst van dingen via chipknip kan on tworden binnengehaald. Ir,dat het nieuwe systeem ook wrciet in beveiliging tegen felstal en vernieling, verwacht i\ dagelijksgemeentebestuur èop dat vlak geld te kunnen sparen. Jesbij elkaar zou het systeem nog jaarlijkse besparing van aai 96.000 euro moeten opleve- i$.; Redactie schouwen-duiveland il- Grachtweg 23a Postbus 80 '300 ab zierikzee Tel; 0111-454647 Fax; 0111 -454657 fenail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) 'letKleemans AllPankow 'Esme Soesman pita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 aa goes (Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 kmail: redactie@pzc.nl nternet pzc.nl E-mail: web@pzc.nl fezorgklachten: 3300-0231231 "Pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; Werdagstot 12.00 uur meer met de hoofdcomputer. Ik vind er nog te veel onzekerhe den inzitten. En ik vind de inves tering niet in verhouding staan tot de besparing. Daarom pleit ik in ieder geval voor uitstel." Boogerd bleek niet alleen te staan in zijn kritiek. Ook van de zijde van Alert!-gemeenteraads lid J. Schoneman en P. Berre- voets-Ringelberg van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) kwam commentaar. De LSD-politica pleitte ervoor voorlopig gewoon het 'oude' sys teem van betaald parkeren te blijven hanteren. R. Raats (Lijst Raats) sloot zich daarbij aan. „Ik kan me niet voorstellen dat dit dure nieuwe systeem geld op levert." VVD'er H. Coomans gaf tegen gas. Hij wees op de bij de oude apparatuur steeds vaker voorko mende storingen. PvdA-raads- lid H. Winfield viel hem bij. „Als ik de stukken goed lees, kom ik wel op een behoorlijk voordeel voor de gemeente." Winfield en Coomans slaagden er net zo min als burgemeester J. Asselbergs in de tegenstan ders van het parkeerhosting-sys- teem alsnog over de streep te trekken. Uiteindelijk stemden CDA, LSD. Alert! en Lijst Raats tegen het collegevoorstel om over te gaan tot installatie van het parkeerhostingsysteem het geen betekent dat het voorstel met elf stemmen tegen en tien voor werd veiworpen. De politiek had geen moeite met het voorstel dit jaar acht versle ten parkeerautomaten te vervan gen door nieuwe. Met die opera tie is een investering van ruim 53.000 euro gemoeid. Het is de tweede keer dat pogin gen van het college om het be taald parkeren te moderniseren strandt. In 2001 werd eveneens invoering van een parkeermana- gementsysteem bepleit, maar te duur bevonden. [nijfels een dergelijke besparing adwerkeljk haalbaar is, durft elijk DA-gemeenteraadslid C. Boo- n de ld te betwijfelen. „Het is voor lijla ij de vraag of het allemaal zo trkt zoals wordt voorgespie- id. Ik heb eens navraag ge- sub- an in Middelburg, waar ze dit ink- üeera hebben. Daar hebben üoch behoorlijk veel last van ingen. De accu's zijn vrij leeg en dan hebben de be- i defeautomaten geen verbinding r- LISSINGEN - Op de Belgische kvisie zijn sinds kort elke trkdag rechtstreeks uitgezon- bcelden van Vlissingen te ffl. Ook de Nederlandse televi igaat de opnamen uitzenden. Et project is een initiatief van en oeristisch Ontwikkelingsbe- one dj! Vlissingen. Met de beelden Kdt de badplaats onder de dacht gebracht van televi- no- Kijkers. Elke werkdag kun de azij van 9.00 tot 12.00 uur de tik f-imen bekijken op de Bel- zender Canvas. i beelden worden opgenomen 'leen heen en weer bewegen- npi icamera op het dak van het ar- iderlandse Loodswezen aan zal (boulevard De Ruyter. Op ter- ijn zijn de beelden ook op de iderlandse televisie te zien. idi hrover worden met cle Tros af- M riken gemaakt. doorlVlarcel Modde DIRKSLAND - Wie in Dirks- land zoekt naar dat warm ogen de, bakstenen ziekenhuisje met zijn scherpe torenspits als ba ken voor de omgeving, zal van daag de dag vele rondjes tever geefs rijden. Het Van Weel-Bethesda is sinds de ope ning in 1934 uitgegroeid tot een flink gebouwencomplex, waarin steeds meer specialismen onder dak vinden. Het kleine hospitaal (140 bed den) is sterker dan ooit uit de laatste fusiegolf gekomen. Klaar voor de toekomst, gretig voortuitblikkend over zijn na tuurlijke grenzen, Want naast Goeree-Overflakkee en Voor- ne-Putten (in Hellevoetsluis runt het Van Weel-Bethesda een polikliniek) richt de leiding zich ook steeds nadrukkelijker op doelgroepen van Schouwen-Dui- velandse bodem. In drie jaar tijd moet het aandachtsgebied zijn uitgebreid van bijna 57.000 patiënten nu tot 72.000 poten tiële klanten, goed voor zestig (nu 51 en twee jaar geleden nog 'slechts' 41) specialisten. Daar mee wordt bewust de concurren tie gezocht met het Oosterschel- deziekenhuis in Goes en de poli kliniek in Zierikzee. „Dat mag tegenwoordig, dus waarom zouden we die mogelijk heid schuwen", grijnst directeur medische zaken P. van der Vel den. „Niet dat we met concrete plannen rondlopen om op Schou wen-Duiveland een eigen poli kliniek te openen, maar - laat ik het zo zeggen - de mensen zijn bij ons van harte welkom. En we zullen er ook alles aan doen om er voor te zorgen dat die keu ze voor ons ziekenhuis een logi sche is. Small is beautifulmaar heeft ook z'n kwetsbaarheid. Vandaar dat we graag nog een beetje willen groeien in het aan tal mensen dat van onze dien sten gebruik maakt." Kiezen Van der Velden kijkt voorzitter J. Moerland van de Raad van Be stuur aan, zoekend naar een be vestiging. „Wat de Schou- wen-Duivelander zou kunnen overtuigen om voor behandeling in Dirksland te kiezen? In de eer ste plaats onze patiëntvriende lijkheid." Moerland wijst ogen blikkelijk op het onderzoek van de consumentenbond twee jaar geleden, waarin het Van Weel-Bethesda zich op dat punt stevig in de nationale topdrie nestelde. „Daar zijn we nog steeds zeer trots op!" Van der Velden vervolgt: „Daarnaast hebben we korte wachttijden. En dan in de derde plaats na tuurlijk nog de rijafstand. Vaak ben je sneller hier dan in Goes." Het gebouw oogt kolossaal sinds recent dik zeshonderd vier kante meter poliklinische behan del- en wachtruimten achter het oude gedeelte werd gebouwd. De woonwijk rondom vormt een keiharde grens, waardoor verde re uitbreiding onmogelijk lijkt. Het uitzicht vanaf de directieka mer biedt enkel dakpannen. Voor wat betreft de kliniek, is de koek inderdaad op, zegt Moerland, en kan extra ruimte alleen nog worden gevonden in een efficiëntere indeling en op nameplanning. De nieuwe poli is daarentegen zo gefundeerd, dat er zonder probleem nog een verdieping bovenop kan. Na dien rest evenwel nieuwbouw op een volledig vrijstaande loca tie. „Maar dat is de eerstkomen de tien jaar nog zeker niet aan de orde", benadrukt Moerland. Korte lijnen Een wandeling door het gangen stelsel dat oud en nieuw met el kaar verbindt, werkt prikkelend op het reukorgaan. De overgang van de verflucht naar - hoe ste reotiep - een mengelmoes van spruitjes en bloemkool, symboli seert welhaast het bijzondere ka rakter van het Van Weel-Bethes da tot in z'n diepste krochten. De korte lijnen tussen de ver schillende afdelingen en het di recte contact tussen patiënt en specialist vormen de levensader van dit Klein Duimpje. Waar zie kenhuizen van vergelijkbare om vang onder financiële dwang Zakelijk directeur J. Moerland (links) en directeur medische zaken P. van der Velden van het Van Weel-Bethesdaziekenhuis in Dirksland: „We willen nog een beetje groeien." foto Marijke Folkertsma van de Rijksoverheid zijn opge slokt door grotere broers, wist Dirksland stand te houden. Een dreigende fusie met het Rotter damse Zuiderziekenhuis (het huidige Medisch Centrum Rijn mond-Zuid, MCRZ, red.) zeven jaar terug, werd omgebogen in een hecht samenwerkingsver band. Van der Velden: „De basis zorg, daar zijn wij goed in! Ne gentig procent van de patiënten is daarmee geholpen. In die an dere gevallen moet je doorver wijzen naar meer gespecialiseer de ziekenhuizen. In ons geval het MCRZ." Moerland: „Zaken waar we echt te klein voor zijn, zoals revalidatietechnieken, bac teriologie en sommige grote ope raties (categorie longtumor) moet je in dit ziekenhuis niet willen doen." Van der Velden: „Wanneer een groot en een klein ziekenhuis fuseren, zal dat kleinere ziekenhuis er altijd aan moeten geloven. In die zin was de reorganisatie in Zierikzee voorspelbaar, vanaf het begin dat Goes er de zeggenschap over kreeg." Overname Met een overname van de poli kliniek in Zierikzee zou Dirks land in één klap zijn groeidoel stelling hebben bereikt. De kans daarop acht het directiekoppel momenteel evenwel uitgesloten. „Laat ik zeggen: we zijn nog niet gevraagd", plaagt Van der Velden. „En bovendien, we heb ben al een buitenpoli in Helle voetsluis, dus hoe organiseer je zoiets dan?", zegt Moerland. „Al is het wel zo dat wij ons als zie kenhuis mede-verantwoordelijk voelen voor de zorg op Schou wen-Duiveland. Nu gebeuren sommige dingen een beetje wel en een beetje niet." De verloskunde is daarvan het meest sprekende voorbeeld. Een toenemende stroom, aldus Van der Velden, aanstaande moeders uit het Duivelandse deel ver kiest consult in Dirksland bo ven Goes. Daarom bekijkt de Raad van Bestuur de mogelijk heid in Zierikzee een verloskun dige praktijk te openen. „Dan hoeven al die vrouwen niet steeds naar Dirksland te komen voor tussentijds onderzoek. Dat schept meer rust aan beide fron ten." Pril stadium Van der Velden benadrukt even wel dat de plannen daarvoor zich nog in een 'zeer pril sta dium' bevinden en er tot dusver slechts 'verkennende gesprek ken zijn gevoerd' met de verlos kundige maatschap binnen het Van Weel-Bethesda. Ook de Stichting Oosterscheldezieken- huizen kwam vorig jaar met plannen voor een verloskundige praktijk in de Zierikzeese poli. De uitvoering laat evenwel nog op zich wachten. Waar andere kleinere ziekenhui zen hemel en aarde moeten be wegen om nieuwe specialisten aan te trekken, lijkt het Van Weel-Bethesda in artsen te gros sieren. De afgelopen jaren kon het aantal zonder al te veel moei te worden uitgebreid, noch duur de het lang vervangers te vinden voor vertrokken collega's, zegt Van der Velden, zelf praktise rend oncoloog. „Dat komt om dat de lijnen hier zo kort zijn en dat werkt uitermate prettig. Dat is tegenwoordig bijna uniek...! De samenwerking met Rotter dam biedt bovendien de garan tie op voldoende werkervaring. Ik heb zelf een twintig jaar gele den heel bewust voor dit zieken huis gekozen. Moest ik het over doen, zou ik het net zo doen." ZIERIKZEE - De kosten voor bodemsanering en archeolo- gisch onderzoek aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee - de Nobelgatekwestie die vier Schouwse wethouders het politieke leven kostte - worden grotendeels gedekt uit de reserve ontwikkelingsbedrijf. Dat heeft de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad deze week besloten. Al les bij elkaar moest dekking gevonden worden voor een bedrag van circa 700.000 euro. MIDDELBURG - De gemeente Vlissingen mag doorgaan met de sloop van 220 huizen en complexen in het Midden gebied. Dat heeft de bestuursrechter gisteren besloten. De stichting Belangenbehartiging in Vlissingen tot (her)Ontwikkeling Stadsgebieden (Belvos) vocht de sloop vergunning aan die op 1 maart is afgegeven. De stichting vindt dat de gemeente te snel na afgifte van de sloopver gunning is begonnen met de sloop van de appartementen in het Middengebied. Na afgifte kan er nog zes weken be zwaar worden gemaakt tegen de sloopvergunning. De be stuursrechter motiveert over enkele weken zijn uitspraak. TERNEUZEN - Inwoners en bezoekers van Terneuzen moeten in de toekomst weer direct kunnen zien waar de straatnamen in de gemeente vandaan komen. Namen van straten zijn vaak niet direct voor elke bewoner of bezoe ker duidelijk en mensen weten niet meer of ze nu in de zeehelden-, de uitvinders- of de schrijversbuurt zijn. De ChristenUnie vindt dat het historisch besef juist makke lijk te stimuleren is door toelichtende onderschriften op de straatnaamborden te zetten. Op een aantal plaatsen zijn er van die borden. Maar op plekken waar de namen niet worden verklaard of waar de toelichting niet langer leesbaar is, moeten de borden bij vervanging worden voor zien van onderschriften. De ChristenUnie hoopt mede standers voor het idee te vinden tijdens de vergadering van de commissie Economie en Beheer. SLUIS - De Sluisse raadsleden W. Gijsel (WD-Gemeente- belangen) en S. Quaak (CDA) willen dat er vaker bedrij ven uit de streek worden ingeschakeld om werkzaamhe- den voor de gemeente te verrichten. Dat bleek donderdag tijdens de raadsvergadering waar het voorstel werd be sproken over een krediet van ruim 20.000 euro voor cle vervanging van twee voetgangersbruggen in het park El- derschans in Aardenburg. De opdracht is gegund aan Haasnoot Bruggenbouw in Katwijk. Verantwoordelijk wethouder L. Kamphuis zei dat het om gespecialiseerd werk gaat die de keuze van dit bedrijf rechtvaardigt. Quaak ontstak hierna bijna in woede. „Dat is absolute flauwekul. Ieder zichzelf respecterend bedrijf in onze streek kan precies dezelfde kwaliteit leveren. En mis schien nog wel goedkoper ook. Als het zo moet, stem ik voortaan beslist tegen dergelijke voorstellen", aldus Quaak." De wethouder zegde vervolgens toe in het ver volg meer rekening te houden met de gevoelens die in de raad leven. door Rolf Bosboom r GOES - Het ruimen van munitie op het terrein van de Goese iGolf wordt veel duurder dan aanvan kelijk gedacht. Er was uitge gaan van een uitgave van ruim 100.000 euro. Dat wordt nu bijna 330.000 euro. Sinds medio januari is de firma Leemans uit Vriezenveen bezig munitie op het golfterrein op te graven. In die omgeving stond tijdens de Tweede Wereldoorlog een groot Duits munitiedepot. De geallieerden hadden er meer dere springputten om de muni tie onschadelijk te maken. De opruimactie is op touw gezet nadat vorig jaar juni een mede werker van de Goese Golf grana ten en geweerpatronen vond. De gemeente heeft vervolgens de plicht cle munitie te laten rui men. Omdat de Explosieven Op ruimingsdienst daarvoor geen tijd heeft, is een gespecialiseerd bedrijf ingeschakeld. Leemans vond echter meer mu nitie en in een groter gebied dan verwacht. In totaal gaat het om enkele duizenden kilo's. Aanvan kelijk zouden de werkzaamhe den vier weken duren, maar dat wordt uiteindelijk drie maan den. De kosten lopen dan ook flink op. Deze week is een nieuwe kos tenraming gemaakt, die uitkomt op een bedrag van 328.000 gul den. Dat is een veelvoud van de 102.500 euro waaxvan de ge meente uitging. Raadslid A. Wevers (WD) heeft de kwestie al tot 'Golfgate' be stempeld, verwijzend naar 'No belgate' op Schouwen-Duive land. Daar werden archeologi sche opgravingen veel duurder clan verwacht, wat uiteindelijk de vier wethouders de kop kost te. Volgens burgemeester D. van der Zaag gaat die vergelijking volledig mank In het geval van de golfbaan is de gemeente ver plicht alle aangetroffen munitie op te ruimen. bedrag wordt maximaal tachtig procent vergoed door het minis terie van Binnenlandse Zaken. Het percentage hangt af van het aantal munitieruimingen dat dit jaar landelijk wordt uitgevoerd. Zijn dat er veel, dat loopt de rijksbijdrage per project terug. Voor Goes betekent het dat de rekening op minimaal 138.000 euro uitkomt. Als de opruimwerkzaamheden bij de Goese Golf klaar zijn, is direct de Hollandsche Hoeve aan de beurt. Daar zijn op het terrein van de kinderboerderij ook munitieresten aangetroffen. De kosten daarvan worden voor lopig geraamd op 197.000 euro. Omdat beide ruimingen als één project worden gezien, geldt voor de Hollandsche Hoeve geen eigen bijdrage per inwoner. Dat betekent dat de gemeente twin tig procent van het totaal be taalt, wat neerkomt op bijna 40.000 euro. De Goese Golf heeft de gemeen te aansprakelijk gesteld voor de schade die zij lijdt door de werk zaamheden. Zes van de achttien holes zijn tijdelijk buiten ge bruik. Doordat het karwei veel langer duurt dan verwacht, loopt de golfbaan naar eigen zeg gen tienduizenden euro's aan in komsten mis. Het gemeentebestuur erkent de aansprakelijkheid niet, „Wij hebben nu eenmaal de plicht om te ruimen", aldus Van der Zaag. „Bovendien vinden wij dat de ei genaar in dit geval niet oneven redig wordt benadeeld." De Goe se Golf heeft inmiddels bezwaar aangetekend tegen de afwijzing van de gemeente. advertentie Vergoeding Illustratie Cor de Jonge Bovendien komt een deel van de kosten niet voor rekening van de gemeente, Die betaalt in elk geval een eigen bijdrage van 2,50 euro per inwoner (ruim 90.000 euro). Van het resterende MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIETER JAN LEUSINK (Dirigent) Kaarten C 35,- (4 voor 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 www.nieuwe-muziek.n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59