Verloskundigen keren terug Stilte voor de stoelendans 11 trganisatie evenementen (ierikzee staat op de tocht Er zijn grenzen aan inventiviteit van politieman knen half jaar maatschap in voormalig hospitaal Zierikzee erkstraffen Fruittelers in natuurgebied vrezen voor hun toekomst Brief over welzijnshuis schept verwarring Politie haalt gestolen auto met aanhanger van de weg Weerman fyiwun d&E&eïi STOKKE zeeuwse almanak Koud waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 27 maart 2004 «Marcel Modde rjIKZEE - De verloskundi- oaktijk keert terug op vjtven-Duiveland. In het galige hospitaal in Zierik- Vordt binnen een half jaar .preekuren begonnen. Dat flrt in nauwe samenwer kt de huisartsen op het ei- löi de gynaecologen van de dring Oosterscheldezieken- a(SOZ). aekenhuisverloskundigen gten zich puur tot begelei- k controle van de zwanger- a. benadrukt clustermana- S, Verschoor. Bevallingen ke- met terug in Zierikzee en ®voor de regio voorbehou- de ziekenhuizen in gen Dirksland. Op Schou- :-Duiveland laten alleen de huisartsen uit Bruinisse :E0g in met thuisbevallin- hun collega's vinden dat gr directe aanwezigheid een kinderarts onverant- pl uitstekend initiatief dat ran alle kanten ondersteu- zegt voorzitter R. Smits :e Regionale Huisartsen ver eng (RHV) over de plannen, igynaecologen worden over- X met de begeleiding van üngen van volstrekt gezon- ansen. Dat is dus helemaal ::odig. Door daar als zieken en maatschap verloskun- te zetten, vang je die a op en ontstaat er tegelij- :;d een steviger ketenzorg. e zit wat ons betreft de st Deze constructie is veel bmstbestendiger. Boven- Js het zo voor iedereen dui- i wie precies de zorg ver- libij dit soort gevallen. huisartsen, blijven in dat ver- ook een nadrukkelijke rol spelen. De eerste 35 weken de zwangerschap doen zij eiding, die nadien dt overgedragen aan de ver- ïiindige danwel (bij verwach- IDELBURG - De Middel- se politierechter veroordeel- jteren een 21-jarige man Goes en een twintigjarige uit Hansweert voor uit- ng tot werkstraffen van uur. De junks hadden op ugustus vorig jaar in Goes Hinder begaafde vrouw ge- ngen 150 euro van haar va le stelen. te complicaties) aan de gynaeco loog. Ook de kraamzorg is voor de huisarts. „Dat voor- en natra- ject vinden wij nog steeds heel leuk en willen we absoluut niet kwijt. Zo is iedereen tevreden", zegt Smits. In de huidige situatie houden de gynaecologen ook spreekuur in Zierikzee, zodat zwangere vrou wen voor controle al niet steeds naar Goes hoeven te rijden. An ders is dat voor de vrouwen die hebben gekozen voor begelei ding van specialisten uit Dirks land. Het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis heeft geen voorpost op Schouwen-Duiveland. In ver band met de nog steeds toene mende stroom zwangex-en uit Bruinisse en omgeving, onder zoekt de Raad van Bestuur de mogelijkheid van een aan Dirks land verbonden verloskundige praktijk in de buurt. SOZ-manager Verschoor is niet blij met die plannen. Hij vindt ze weinig realistisch. „Dirks land heeft met ons nooit contact opgenomen om daar eens over van gedachten te wisselen. Ik vraag me of hoe ze denken dat te organiseren. Daar heb je toch ook de hulp van de huisartsen voor nodig. In die zin zijn wij al een flinke stap verder." De Stichting Oosterscheldezieken- huizen had aanvankelijk de be doeling de verloskundige prak tijk vorig jaar al te openen. Het overleg met de huisartsen was toen echter nog niet op gang ge komen. Ook liep de opzet vertra ging op door de interne bestuurs- perikelen, aldus Verschoor. Boomgaardcamping Tentebosch is een van de bedrijven in het Zoomgebied, waar in de toekomst natuurontwikkeling is voorzien. door Piet Kleemans en Esme Soesman ZIERIKZEE - Fruitgaardbedrij- ven in natuurontwikkelingsge bied vrezen voor hun toekomst omdat zij volgens de ontwerp- herziening van het Streekplan niet meer mogen uitbreiden. Dat gaat tegen alle eerdere af spraken in, stellen de fruittelers en hun belangenbehartiger Po mona. De gemeente kan begrip opbrengen voor dat standpunt Boomgaardcamping Tentebosch en Camping Beukenhorst liggen in het Zoomgebied tussen Burgh en Renesse, waar in de toekomst natuurontwikkeling is voorzien. De bedoeling is dan ook de fruit- gaardbedrijven in dit gebied te saneren danwel te verplaatsen. Uitbreidingsmogelijkheden wor den hen volgens de fruittelers ontnomen. Absoluut onterecht, meldden eigenaar van camping Beukenhorst J. van den Berg en vooratter M. van der Valk van Pomona - tevens eigenaar van camping Tentebosch - tijdens de raadsvergadering deze week. „Elk groeiperspectief wordt ons zo ontnomen", zegt Van den Ber ge. Gedurende zeven jaar is de ze campinghouder al 'in ge sprek' over een mogelijke sane ring dan wel verplaatsing. „Nog nooit is men vanuit de overheid met een concreet voorstel geko men. Wel hangt er al die jaren een schaduw over dit gebied, is er een voortdurende onzeker heid over het voortbestaan van QIIKZEE - De jaarlijkse anarkt en paardenmarkt 'veilig gesteld, maar voor de üige activiteiten houden de iuursleden van Stichting Zie- w Aktief hun hart vast. Nu 'bestuur van het Zierikzee tonemers Collectief (ZOC) getreden en er niet direct -lis op een nieuw bestuur, is 'het voortbestaan van de ihting onzeker. „Wij hopen Zierikzee Aktief gesteund worden door de onderne- süng Zierikzee Aktief is be- ';»ren negentig opgericht om, ft van de belangenvereni- ZOC, activiteiten in het ftumvari Zierikzee te organi- seren. Inmiddels neemt de stich ting de paasmarkt, paarden markt, maritieme dagen, anti quarische boekenmarkt, sinter klaasintocht en kerstmarkt voor haar rekening. Deze activiteiten worden onder meer gefinan cierd uit een deel van de contri butie van de leden van het ZOC. Maar nu er geen bestuur meer is, wordt er ook geen contxibu- tie geheven, weten voorzitter M. van de Klooster en secretaris Ph. Gudde. De contributie voor het ZOC ligt op nog geen 190 eu ro per jaar. „Dat is echt niet veel, en dan nog is meer dan de helft van de ondernemers niet lid", stelt Gudde vast. „Wij heb ben daardoor de financiële ïuim- te niet om een buffer op te bou wen." De paardenmarkt, die de stichting dit jaar voor het eerst opzet, en de paasmarkt kunnen doorgaan. „Wij houden alle fi nanciële stromen van de paar denmarkt apart om te zien of het haalbaar is om die te organi seren", legt Van de Klooster uit. „Dit jaar lukt dat wel. Maar voor de andere activiteiten is geen geld binnengekomen." Maritieme dagen De Maritieme dagen in juli en augustus zijn in de basis al wel georganiseerd, maar Zieiikzee Aktief heeft voor optredens die geld kosten extra inkomsten no dig. „Vorig jaar hebben we de kunstmarkt van de Schuit haven/Lange Nobelstraat nog kunnen ondersteunen. Dit jaar zit dat er niet in." Gudde spreekt de hoop uit dat de ondernemers de meerwaarde Voorzitter M. van de Klooster (1) en secretaris. Ph. Gudde van Stich ting Zierikzee Aktief. foto Dirk-Jan Gjeltema van Zierikzee Aktief inzien en bereid zijn om eventueel finan cieel bij te springen als er geen nieuw bestuur zou komen. „Maar liever zien wij een nieuw ZOC-bestuur aantreden." Dat een stad met een centrum functie als Zierikzee geen onder nemersvereniging zou hebben, is al een slechte zaak. Maar dat er ook geen activiteiten meer ge organiseerd gaan worden, kan volgens beiden echt niet. Gud de: „Zierikzee is voor de toeris ten een trekpleister. Die ver wachten zeker in de zomermaan den dat er activiteiten voor ze worden geoi'ganiseerd." '•is oorverdovend stil in litiek Schouwen-Duive- "d- Informateur J. van der ^isaan het werk en tot 'Prilals zijn eindrapport nt, houden de direct 3okkenen de kaken op el- Ondertussen is de stoe- hns om de wethouders- pachter de schermen wichtig begonnen. {Melita Lantinq •-'KZEE Van der Doefs be- Üjkste opdracht is piket- slaan voor de bezuini- pf! rii de komende twee jaar. dient twee doelen. Het eer- Pod (en tevens het belang de) is dat nu de marsroute rier miljoen euro bezuini gingen wordt bepaald. De kno pen moeten op korte termijn worden doorgehakt en om te voorkomen dat de raadsvergade ringen de komende twee jaar strijdtoneel worden van allerlei belangengroeperingen, moeten de neuzen van de raadsleden vooraf in dezelfde richting staan. Als de raad nu al mede plichtig wordt gemaakt of - nog beter - helemaal verantwoorde lijk voor de keuzes die straks vallen, scheelt dat veel politiek gekrakeel. Immers, een raads fractie die verantwoordelijk is voor een bezuinigingsvoorstel zal niet achteraf zijn oren laten hangen naar een belangengroep, Voor de aankomende wethou ders moet het een geruststellen de gedachte zijn. Het tweede doel van deze strate gie is, dat het college daardoor de handen vrij krijgt voor een andere belangrijke taak: het op orde brengen van de ambtelijke organisatie en de financiële huis houding van de gemeente. Toch zal het niet meevallen om geschikte kandidaat-wethou ders te vinden, want het worden hoe dan ook twee lastige jaren. Een ambtelijke organisatie die een flinke deuk heeft opgelopen, vier miljoen bezuinigen en niet of nauwelijks ruimte voor nieuw beleid. Niet bepaald een uitgangspositie waar een politi cus van droomt. De meeste raadsfracties spra ken zich in de dagen na het af treden van de wethouders uit voor een stevig college. Kandida ten moeten managementerva- ring hebben en ervaring in de po litiek is minder belangrijk, zo werd door verschillende fracties gezegd. Belofte maakt schuld, maar of de partijen deze ferme politieke houding ook waar kun nen maken, is nog maar de vraag. analyse Want welke ervaren manager stapt in deze klus? Over twee jaar zijn er nieuwe veikiezingen en dus is het onzeker of de wet houders langer dan twee jaar kunnen blijven. Ook de salarië ring kan voor een ervaren en goedbetaalde manager een strui kelblok zijn. Blijft over de kan didaten te zoeken onder gepen sioneerden uit het bedrijfsleven voor wie twee jaar meer of min der niet uitmaakt. Alleen rijst de vraag of dergelijke 'zwaarge wichten' zin hebben om twee jaar rottigheid op te ruimen en niet liever willen genieten van alles wat het eiland biedt: rust en ruimte. Een club jonge hon den ligt ook niet voor de hand. Een jong politicus moet zich kunnen profileren en dat doe je nu eenmaal niet met bezuinigen maar met het bedenken van leu ke plannen voor de bevolking. Daarvoor is alleen geen geld. De kans dat de nieuwe ploeg wethouders uiteindelijk dus toch gewoon uit de huidige ge meenteraad komt, is daarmee groot. Voor de WD en het CDA is dat wel te realiseren, want met de liberalen A. Verseput en D. Meulblok en christen-demo craat R. van der Wekken heb ben de partijen drie geschikte kandidaten in huis, die ook best wel zouden willen. Voor college- door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Staan ambtena ren van de gemeente Schou wen-Duiveland huiverig tegen over de inbreng van het leger des Heils in het nieuwe welzijnshuis? Directeur R. Prager van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei van het Le ger des Heils schrijft dat wel in een brief aan de raadsfracties. Een blief waarvan Prager inmid dels spijt heeft. „Dat had ik niet moeten doen." Hij schrijft in de brief: '...Tot nu toe is bureau Arsis er echter niet niet geslaagd om duidelijk te krijgen welke plaats onze orga nisatie met behoud van eigen identiteit in kan nemenbinnen de geschetste structuur ambtelijk lijkt er nog steeds hui ver te bestaan t.o.v. de inbreng van het Leger des heils in dit ge heel...' foto Dirk-Jan Gjeltema de campings bij gebmikers en ei genaren." Bovendien is sprake van ongelijke behandeling, con stateert Van der Valk. In een reactie op de ontwerpherziening van het Streekplan schaart de gemeente Schouwen-Duiveland zich achter deze provinciale in steek, met uitzondering van het Groenewoudgebied, waar een gecombineerde ontwikkeling van natuur en recreatie wordt nagestreefd. De fruittelers benadrukken dat deze ontwikkeling niet overeen stemt met eerdere gedane toezeg gingen. Er is altijd gesteld dat sanering of verplaatsing alleen op vrijwillige basis zal gebeu ren. Dus mag er geen druk op de ondernemers worden uitgeoe fend. Want in dat geval, aldus Van den Berge, worden bedrij ven indirect toch in hun moge lijkheden beknot. Van den Berge en Van der Valk kregen tijdens de gemeente raadsvergadering steun van ver schillende fracties. CDA'er R. van der Wekken: „De provin cie doet alles op slot. Dat doet geen recht aan eerder gemaakte afspraken." Van der Wekken kreeg bijval van ChristenU- nie-raadslid J. van den Berge en W. Stouten van Leefbaar Schou wen-Duiveland. De discussie had tot gevolg dat de gemeente haar steun aan het provin cie-standpunt dat fruitgaardbe- drijven in natuurontwikkelings gebieden geen uitbreidingsmoge lijkheden moeten krijgen, in trekt. partij PvdA ligt het moeilijk. De vacature Van der Wouden was al bijna niet op te vullen en uit eindelijk heeft de partij oud-wethouder G. van der Salm teruggehaald. Die truc kan niet worden herhaald - hij is wel ge vraagd, maar heeft bedankt voor de eer - dus blijft fractie voorzitter W. Renden over. Al leen heeft die altijd verklaard geen wethouder-ambities te heb ben. De vierde collegepartij. Alert! laat het mogelijk ook af weten. De kritische splinter groep uit de WD is in het colle ge ingedut en zou de kans om zich voor de nieuwe verkiezin gen in 2006 te kunnen profile ren, met beide handen willen aangrijpen. De vierde man of vrouw zal dan naar verwachting uit SGP of CU komen. De forma tie begint officieel op 3 april. Voor de Christenunie was de brief aanleiding om vragen te stellen aan het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duive land. „Ja, dat was niet helemaal de be doeling," zegt Prager. „Ik heb die brief te snel geschreven. Ik heb hem inmiddels teiuggetrok- ken. Binnenkort is een gesprek gepland tussen ons en de ge meente en ik verwacht dat we dan weer een stap verder ko men. Ik sta nog steeds positief te genover het welzijnshuis." Dwaalspoor Fractievoorzitter J. van den Ber ge weet inmiddels ook dat Pra ger zijn brief heeft teruggetrok ken. „Het is jammer dat hij de brief heeft verstuurd. Hij heeft ons nu op een dwaalspoor gebracht. We kunnen nu niet anders dan de vragen maar intrekken." BRUINISSE - Een 33-jarige man uit de gemeente Someren is donderdagavond in Bruinisse aangehouden. Hij bleek in een gestolen auto te rijden met daar achter een aanhanger met motor boot. De man trok de aandacht van de politie omdat zijn aanhanger geen kentekenplaat had en ook was een achterlicht kapot. Uit VLISSINGEN - Weerman Jos Broeke uit Ritthem vertelt maan dag 5 april aan ANBO-leden in Vlissingen hoe zij zelf kunnen zien wat voor weer het gaat wor den. Hij vertelt aan de hand van foto's. De themamiddag wordt gehouden in de grote zaal van Ter Reede. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. navraag bleek dat de auto op 23 maart in Oud-Gastel was gesto len. Bovendien had de man geen geldig rijbewijs. Of de aanhan ger met daarop de motorboot ook is gestolen is nog niet be kend. De man is voor nader on- derzoek vastgezet. (Advertentie) Yerseke www.bruundebeer. TRIPP TRAPP® \Design: PeterOpsvik door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 29-jarige politieman uit Terneuzen voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval veroordeeld tot duizend euro boete en negen maanden voorwaardelijke rijont zegging. De verdachte reed 9 juni voiig jaar in Terneuzen met een poli tieauto door rood licht op de kruising van de N61 met de Tractaatweg en de Guido Gezel- lestraat. Een aanrijding met een andere automobilist die door groen licht reed, was onvermij delijk. De bestuurster van de auto liep door de botsing zwaar lichame lijk letsel op, te weten een whip lash, een zware hersenschud ding en kneuzingen. Verder heeft de bestuurster last van geheugenverlies. Volgens of ficier van justitie A. Flikweert had de agent onvoorzichtig gere den. Hij eiste tachtig uur werk straf en acht maanden rijontzeg ging- Signalen Een heikel punt was dat de poli tieauto zonder het voeren van optische signalen en een sirene- de kruising was opgereden. „Samen met mijn collega was ik onderweg naar een inbraak in een scholengemeenschap. Om de inbrekers op heterdaad te kunnen betrappen, heb ik geen signalen gevoerd", verklaarde de agent. Toen er een auto met hoge snelheid uit de lichting van de school kwam en naar links afsloeg lichting Zaamslag, besloten ze die auto te volgen, met het ongeval als resultaat. Het slachtoffer werd na de aan rijding vervoerd naar het streek ziekenhuis. Gevolgen Het ongeval had voor de vrouw gevolgen voor haar opleiding verpleegkundige, waarvoor ze niet door de keuiing kwam. „Het is duidelijk dat u het rood licht heeft genegeei'd. U wilt uw werk goed doen, maar er zijn grenzen aan de inventiviteit van een politieman", reageerde de of ficier. Noodlottig Raadsman D. Duijvelshoff vond het ongeval een noodlottige sa menloop van omstandigheden. „Met een inbraak in de buurt is het niet handig om toeters en bellen te voeren. Hij bepleitte vrijspraak. De officier verwierp het ver weer. „Het had fataal kunnen af lopen." De politierechter vond dat ver dachte in de fout was gegaan door op de kiuising door rood te rijden. Hij wees verder op het onafhankelijk onderzoek door het koi'ps Brabant, om de schijn van partijdigheid te mijden. De straf werd gerelateerd aan soortgelijke gevallen bij het Hof in Den Haag. Moesten ze het nu wel of niet doen, de raad van de gemeen te Sluis? Wel of niet instem men met de invoering van be taald parkeren in Oostburg? Neen, zo oordeelde één van de raadsleden. Hij was vorige week zaterdag nog in de Een- hoomstad geweest en conclu deerde dat zijn bolide ook makkelijk dwars op drie par keerplaatsen had kunnen staan. Betaald parkeren? Ner gens voor nodig dus. „Maar weet je dan wel hoe koud het zaterdag was?", klonk het aan de andere kant van de raadstafel. „Mevrouw, het is winter", antwoordde hij gevat. Niet waar, wist een derde raadslid. „Het is voorjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57