Opruimen munitie duurder PZC Verloskunde keert terug in Zierikzee Taxichauffeur moet Inlia vecht bij rechter voor Turkse familie 13 lliniatuur ïalcheren ledolven jnder foto's opvcat en Beef aast Bl0f op oninginnedag Kosten meer dan verdrievoudigd door extra werkzaamheden pariumclub Rooklustige dief aangehouden Gestolen auto van weg gehaald Etmaal hongeren voor Afrika Alle stemmethodes kunnen Vlissingen in beeld op Vlaamse tv Kledingbeurs bij peuterspeelgroep Rommelmarkt zaterdag 27 maart 2004 keil DDELBURG - Beef en Copy- tipi zijn de twee bands die naast a» »!op de Markt in Middelburg ra op Koninginnedag. -iseen reggaeband, Copycat fen Vlissingse coverband. De ?ang tot het concert is niet itis. kaartjes kosten vijf euro. REDACTIE ievelanden/tholen ïationspark 28 ?ostbus31 460 AA GOES M 0113-315670 fax:0113-315669 inse bnail: redgoes@pzc.nl "dl Bosboom ;r bi tyrid Huibers elaas mdat Mieke van der Jagt 03- mdii fteek Janssen mdal atzi RïbPaardekam •ooit, euit Koen de Vries (sport) beat nee! alles centrale redactie Stationspark 28 postbus 31 460 AA GOES [el: (0113)315500 7* (0113)315669 ondff wnall; redactie@pzc.nl iraal Vernet 'Ww.pzc.nl 23 :rnail: web@pzc.nl (00? snel boB Rexorgklachten: "-800-0231231 'Pniaandag t/m vrijdag ge- teifl durende de openingstijden; egw feterdags tot 12.00 uur DDELBURG - Het Middel de attractiepark Miniatuur dcheren is - zoals de eigena- ihet omschrijven - 'bedolven' j,r de ingezonden foto's. Ie- pmet een bijzonder kiekje ,|i{t attractiepark kon dat in den naar het jarige park. Die „jen gebruikt voor een spe- jeientoonstelling. Middelburgse miniatuur- ibestaat dit jaar vijftig jaar. gelegenheid van het ju- ün wordt een speciale instelling georganiseerd j de geschiedenis van het t datuur Walcheren deed enke- aanden geleden een oproep r kiekjes van het park in te an. En aan die oproep werd saai gehoor gegeven. In to- iontving het park meer dan tfduizend foto's. at de plaatjes werden ook ivoorwerpen ingestuurd zo- wde medailles, babbelaars- flen,filmbeelden, folders, jonden, certificaten en ïitenkmpsels. stuurden mensen brieven verhalen over Miniatuur Scheren. mooiste platen krijgen een top de panelen van de ten- nstelling, bijvoorbeeld de fo- $van de opening door konin- iJuliana in 1954. Niet alle fo- kunnen echter worden ge- ikt. zullen tijdens de exposi- monitors worden gebruikt alle foto's te laten te zien. izullen zoveel mogelijk inge- den verhalen worden meege- êhgens gebruiken de ontwer- van de tentoonstelling niet riginele beelden. Van alle fo- worden scans gemaakt. Alle aders krijgen hun foto's te- Bovendien worden ze uitge- dgd or de opening van de instelling. [begin van de expositie staat 24 juni gepland. door Rolf Bosboom GOES - Het ruimen van munitie op het terrein van de Goese Golf wordt veel duurder dan aanvan kelijk gedacht. Er was uitge gaan van een uitgave van ruim 100.000 euro. Dat wordt nu bijna 330.000 euro. Sinds medio januari is de firma Leemans uit Vriezenveen bezig munitie op het golfterrein op te graven. In die omgeving stond tijdens de Tweede Wereldoorlog een groot Duits munitiedepot. De geallieerden hadden er meer dere springputten om de muni tie onschadelijk te maken. De opruimactie is op touw gezet nadat vorig jaar juni een mede werker van de Goese Golf grana ten en geweerpatronen vond. De gemeente heeft vervolgens de plicht de munitie te laten rui men. Omdat de Explosieven Op ruimingsdienst daarvoor geen tijd heeft, is een gespecialiseerd bedrijf ingeschakeld. Leemans vond echter meer mu nitie en in een groter gebied dan verwacht. In totaal gaat het om enkele duizenden kilo's. Aanvan kelijk zouden de werkzaamhe den vier weken duren, maar dat wordt uiteindelijk drie maan den. De kosten lopen dan ook flink op. Deze week is een nieuwe kos tenraming gemaakt, die uitkomt op een bedrag van 328.000 gul den. Dat is een veelvoud van de 102.500 euro waarvan de ge meente uitging. Raadslid A. Wevers (WD) heeft de kwestie al tot 'Golfgate' be stempeld, verwijzend naar 'No- belgate' op Schouwen-Duive- land. Daar werden archeologi sche opgravingen veel duurder dan verwacht, wat uiteindelijk de vier wethouders de kop kost te. Volgens burgemeester D. van der Zaag gaat die vergelijking volledig mank. In het geval van de golfbaan is de gemeente ver plicht alle aangetroffen munitie op te ruimen. Vergoeding Bovendien komt een deel van de kosten niet voor rekening van de gemeente. Die betaalt in elk geval een eigen bijdrage van 2,50 euro per inwoner (ruim 90.000 euro). Van het resterende bedrag wordt maximaal tachtig procent vergoed door het minis terie van Binnenlandse Zaken. Het percentage hangt af van het aantal munitieruimingen dat dit jaar landelijk wordt uitgevoerd. Zijn dat er veel, dat loopt de rijksbijdrage per project terug. Voor Goes betekent het dat de rekening op minimaal 138.000 euro uitkomt. Als de opruimwerkzaamheden bij de Goese Golf klaar zijn, is direct de Hollandsche Hoeve aan de beurt. Daar zijn op het terrein van de kinderboerderij ook munitieres ten aangetroffen. De kosten daarvan worden voorlopig ge raamd op 197.000 euro. Omdat beide ruimingen als één project worden gezien, geldt voor de Hollandsche Hoeve geen eigen bijdrage per inwoner. Dat bete kent dat de gemeente twintig procent van het totaal betaalt, wat neerkomt op bijna 40.000 euro. De Goese Golf heeft de gemeen te aansprakelijk gesteld voor de schade die zij lijdt door de werk zaamheden. Zes van de achttien holes zijn tijdelijk buiten ge bruik. Doordat het karwei veel langer duurt dan verwacht, loopt de golfbaan naai' eigen zeg gen tienduizenden euro's aan in komsten mis. Het gemeentebestuur erkent de aansprakelijkheid niet. „Wij hebben nu eenmaal de plicht om te ruimen", aldus Van der Zaag. „Bovendien vinden wij dat de ei genaar in dit geval niet oneven redig wordt benadeeld." De Goe se Golf heeft inmiddels bezwaar aangetekend tegen de afwijzing van de gemeente. nd rer- DDELBURG - Aquarium ren nniging Barbus Conchonius mg «lt zaterdag 3 april een open m ,iê (dag begint om 10.00 uur en :'ool digt om 17.00 uur. De toe- tka z, is gratis. De open dag leij tit gehouden in de oude «ekschool aan de Heren- At 52 in Middelburg. GOES - In de C1000 in Goes werd gistermiddag een 23-ja rige Goesenaar aangehouden. De man had tien pakjes shag onder zijn trui verstopt en wilde zo de winkel uitlo pen. BRUINISSE - Een 33-jarige man uit de gemeente Som eren is donderdagavond in Bruinisse aangehouden. Hij bleek in een gestolen auto te rijden met daarachter een aanhanger met motorboot. De man trok de aandacht van de politie doordat zijn aanhanger geen kentekenplaat had; ook was een achterlicht kapot. Uit navraag bleek dat de auto op 23 maart in Oud-Gastel was gestolen. Boven dien had de man geen geldig rijbewijs, Of de aanhanger met daarop de motorboot ook is gestolen is nog niet be kend. De man is voor nader onderzoek vastgezet. MIDDELBURG - Tachtig leerlingen van twaalf tot en met zestien jaar, afkomstig van havo en vwo van de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg, zijn gisteravond begonnen aan de actie Zip your lips. Ze laten zich vrijwillig een etmaal lang uithongeren waar mee ze geld inzamelen voor aidspatiënten in Afrika. Kern van de actie is dat jongeren zelf ervaren hoe het is om hon ger te lijden. Voor hun actie laten ze zich sponsoren door familie en vrienden. Het geld wordt overigens verdeeld door de ontwikkelingsorganisatie World Vision. Deze in stelling besteedt het geld aan aidsvoorlichting, medicij nen en hiv-tests. Het project duurt op de kop af 24 uur. TERNEUZEN - In het streven naar meer democratie gooit waterschap Zeeuws-Vlaanderen op voorhand niet één stemmethode in de prullenbak.'De algemene vergade ring besloot dat voortaan niet alleen schriftelijke verkie zingen mogelijk moeten zijn. Ook het telefonisch stem men en het uitbrengen van een stem via internet zijn se rieuze opties. Het waterschap wil af van de moeizame gang van zaken rond de laatste verkiezingen. Hoe het wel zal gaan, is een vraag waarop alleen de Tweede Kamer een antwoord kan geven. Die spreekt zich binnenkort uit over een voorstel om voortaan landelijke waterschapsver kiezingen te houden. Het plan is om daarvoor een dag in 2008 aan te wijzen. De verwachting is dat de Kamer dan ook de stemmethode bepaalt. VLISSINGEN - Op de Belgische televisie zijn sinds kort elke werkdag rechtstreeks uitgezonden beelden van Vlis singen te zien. Ook de Nederlandse televisie gaat de opna men binnenkort uitzenden. Het project is een initiatief van Toeristisch Ontwikkelingsbedrijf Vlissingen. Met de beelden wordt de badplaats onder de aandacht gebracht van televisiekijkers. Elke werkdag kunnen zij van 9.00 tot 12.00 uur de opnamen bekijken op de Belgische zender Canvas, die ook in Zeeland is te ontvangen. Het opruimen van munitie van het terrein van de Goese Golf gaat langer duren dan verwacht en kost ook flink wat meer: ruim drie ton in plaats van de verwachte 100.000 hAOlDll rQTl \z 1*1 euro. foto Willem Mieras UUCICII VUU1 Til dlllXl 11 'door Marcel Modde ZIERIKZEE - De verloskundi- genpraktijk keert terug op Schouwen-Duiveland. In het voormalige hospTtaal in Zierik zee wordt binnen een half jaar met spreekuren begonnen. Dat gebeurt in nauwe samenwer king met de huisartsen op het ei land en de gynaecologen van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen (SOZ). De ziekenhuisverloskundigen beperken zich puur tot begelei ding en controle van de zwanger schap, benadrukt clustermana ger S. Verschoor. Bevallingen ke ren niet terug in Zierikzee en blijven voor de regio voorbehou den aan de ziekenhuizen in Goes en Dirksland. Op Schou wen-Duiveland laten alleen de twee huisartsen uit Bruinisse zich nog in met thuisbevallin gen, hun collega's vinden dat zonder directe aanwezigheid van een kinderarts onverant woord. „Een uitstekend initiatief dat wij van alle kanten ondersteu nen", zegt voorzitter R. Smits van de Regionale Huisartsenver eniging (RHV) over de plannen. Toekomst „Öe gynaecologen worden over belast met de begeleiding van bevallingen van volstrekt gezon de mensen. Dat is dus helemaal niet nodig. Door daar als zieken huis een maatschap verloskun de naast te zetten, vang je die advertentie stroom op en ontstaat er tegelij kertijd een steviger ketenzorg. Daar zit wat ons betreft de winst. Deze constructie is veel toekomstbestendiger. Boven dien is het zo voor iedereen dui delijk wie precies de zorg ver leent bij dit soort gevallen." De huisartsen blijven in dat ver haal ook een nadrukkelijke rol meespelen. De eerste 35 weken van de zwangerschap doen zij de begeleiding, die nadien woi'dt overgedragen aan de ver loskundige dan wel (bij verwach te complicaties) aan de gynaeco loog. Ook de kraamzorg is voor de huisarts. „Dat voor- en natra- ject vinden wij nog steeds heel leuk en willen we absoluut niet kwijt. Zo is iedereen tevreden", zegt Smits. In de huidige situatie houden de gynaecologen ook spreekuur in Zierikzee, zodat zwangere vrou wen voor controle al niet steeds naar Goes hoeven te rijden. An ders is dat voor de vrouwen die hebben gekozen voor begelei ding van specialisten uit Dirks land. Het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis heeft geen voorpost op Schouwen-Duiveland. In ver band met de nog steeds toene mende stroom zwangeren uit Bruinisse en omgeving onder zoekt de Raad van Bestuur de mogelijkheid van een aan Dirks land verbonden verloskundige praktijk in de buurt. SOZ-manager Verschoor is niet blij met die plannen. Hij vindt ze weinig realistisch. „Dirks land heeft met ons nooit contact opgenomen om daar eens over van gedachten te wisselen. Ik vraag me of hoe ze denken dat te organiseren. Daar heb je toch ook de hulp van de huisartsen voor nodig. In die zin zijn wij al een flinke stap verder." De Stichting Oosterscheldezieken- huizen had aanvankelijk de be doeling de verloskundige prak tijk vorig jaar al te openen. Het overleg met de huisartsen was toen echter nog niet op gang ge komen. Ook liep de opzet vertra ging op door de interne bestuurs- perikelen, aldus Verschoor. MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIETER JAN LEUSINK (Dirigent) Kaarten 35,- (4 voor 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 w. n i e u w e - m u z i e k door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 31-jarige taxichauffeur uit Kloefinge voor dronken rijden veroor deeld tot negen maanden rijont zegging en 750 euro boete. Daarnaast kreeg hij vier maan den rijontzegging, omdat hij in zijn proeftijd zat van een vonnis van de kantonrechter. De man werd op Nieuwjaarsdag in Kapelle naast zijn taxi in de sloot aangetroffen. Uit de blaas- test bleek dat hij bijna vier keer zoveel alcohol had gedronken als is toegestaan: 860 micro gram. De taxichauffeur hacl tij dens de oudejaarsnacht dienst en had voor het ongeval met pas sagiers gereden. „Hoe is dit in hemelsnaam moge lijk? Wat een verkeersmentali- teit! Dit kan absoluut niet door de beugel", zei de politierechter over het gedrag van de verdach te. De man was al eerder veroor deeld voor rijden onder invloed. De Kloetinger moet de autoscha de van 2750 euro aan de taxion dernemer vergoeden. Na het al- coholmisdrijf is de taxichauf feur ontslagen. Een 45-jarige drankrijder uit Goes kreeg 1400 euro boete en tien maanden rijontzegging, waarvan de helft voorwaarde lijk, opgelegd. De Goesenaar nam 29 december vorig jaar in Aardenburg een bocht te ruim en botste daardoor tegen een Belgische automobilist. Daarna reed de dader door, maar de Belg wist hem te achterhalen en de politie te bellen. De Goese naar vertelde acht biertjes te hebben gedronken. Uit de blaastest kwam een score van 870 microgram. In de uitspraak werd deels rekening gehouden met zijn nieuwe baan, waarvoor hij het rijbewijs nodig had. illustratie Cor de Jonge COLIJNSPLAAT - De interker kelijke organisatie Inlia, die vluchtelingen bijstaat, wil naar de rechter met het besluit van de gemeente Noord-Beveland om niet langer te betalen voor een Turks-Koerdische familie in Colijnsplaat. Een minderheid in de raad van Noord-Beveland, PvdA en CDA, wilde nog een half jaar voor de familie blijven zorgen. Een meer derheid vond dat het beleid van minister Verdonk moet worden uitgevoerd. Inlia wil dat besluit aanvechten omdat de familie nog een proce dure heeft lopen op grond waar van het verblijf tot in juni legaal is. In het beleid van Verdonk zou de familie, die al zes jaar goed geïntegreerd is in de Co- lij nsplaatse samenleving, naar een speciaal uitzetcentrum moe ten, waarvan er nog niet één is gerealiseerd. Officieel zit de fa milie per 1 april zonder huis en inkomen. Overigens heeft de familie van Inlia-medewerker G. Burger een spreekverbod opgelegd ge kregen. De drie volwassen le den, die vlot Nederlands spre ken, mogen niet met de pers pra ten als Burger er niet bij is. SINT-LAURENS - Peuterspeel groep 't Groentje houdt zater dag 3 april een kinderkleding- beurs. Op woensdag 31 maart en op vrijdag 2 april kan kleding wor den gebracht. De helft van de op brengst is voor de speelgroep, de andere helft gaat naar de per soon die het artikel gaf. De beurs wordt van 9.30 tot 11.00 uur gehouden in de peuterspeel zaal aan de Ooststraat tussen Middelburg en Sint-Laurens. GOES - Tweedehands boeken, eigengemaakte kaarten en ande re zelfgemaakte spullen worden woensdag verkocht in zorgcen trum 't Gasthuis in Goes tijdens de jaarlijkse rommelmarkt. De markt begint om 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53