Angst beheerst Noord-Oeganda Chiracs UMP zet populaire minister Sarkozy als joker in Opkomst Fortuyn was voortzetting van rebellie jaren zestig Nederland scoort onverwacht goed met twee EU-topfuncties Bevolking voelt zich speelbal in wrede oorlog 27 maart 1954 zaterdag 27 maart 2004 Al achttien jaar vecht het uit ontvoerde kinderen bestaande Verzetsleger van de Heer (LRA) onder leiding van de mysticus Joseph Kony een 'zuiverende strijd' tegen de eigen bevolking in Noord-Oeganda. President Museveni gelooft in een militai re oplossing, maar heeft de zaak ook voorgelegd ami het Interna tionaal Gerechtshof voor Oor logsmisdaden in Den Haag. On dertussen gaat het moorden en ontvoeren door. door Eelco van der Linden Wéér verjaagd, wéér een nieuw huis bouwen. Zelf gebakken blokken zwarte klei worden opeengestapeld in de zinderende hitte. De rook van de overal half in de grond ge maakte vuurtjes slaat op ogen en longen. De nieuwe hutten staan boven op eikaar, want zo is de gemeenschap beter te be schermen tegen de rebellen. Zegt de regering. Brand, ziek ten, honger en torenhoge frus tratie moeten ook in dit nieuwe vluchtelingeneiland in Noord-Oeganda op de koop toe genomen worden. Anderhalf miljoen mensen zijn hier inmiddels veroordeeld tot het leven in een kamp: een niet omheind, volgepakt dorp dat in theorie door militairen wordt beschermd. Ogur is er een van. Het ligt twintig kilometer bui ten Lira, telt zo'n twintigdui zend inwoners en is alleen on der begeleiding van het rege ringsleger te bereiken. Slachtpartij De mensen die er nieuwe hutten bouwen komen uit Barlonyo, een ander kamp in de buurt, dat vorige maand toneel was van de ergste slachtpartij sinds het be gin van de oorlog. Van de 4800 bewoners verloren 328 mannen, vrouwen en kinderen het leven. In Ogur zouden de overlevenden veiliger zijn. Ze gaan van trauma naar trau ma. „De rebellen kwamen tegen de avond, in het uniform van on ze eigen lokale militie. Toen ze binnen waren, zetten ze, voor on derlinge herkenning, hun pet an dersom op het hoofd, en begon het moorden en brandstichten", zegt Geoffrey Dong terwijl hij het riet op het dak van zijn nieu we hut schikt. Hij verloor zijn zuster. Iedereen is hier familie kwijt. Straffen Het waarom van de aanval weet hij niet. Niemand weet dat. Ter reur is naast stelen en ontvoeren het handelsmerk van het LRA om de bevolking te controleren. Maar tot vorig jaar gebeurde dat vooral in de noordelijker ge legen regio's Gulu en Kitgum. Daar wonen de Acholi, de stam waartoe ook Joseph Kony be hoort en die hij zegt te willen be vrijden van het juk van Museve ni. „Misschien was daar niet veel meer te halen of wilde hij ons straffen omdat we, op ad vies van de regering, milities hebben gevormd om ons te ver dedigen", zegt Geoffrey. Maar echt nadenken wil men niet meer. De mensen zijn murw, moedeloos en voelen zich vergeten. „We willen vrede. Help alsjeblieft, laat de VN met soldaten komen", roept een vrouw. Ze hekelt de hulporgani saties, die zich nog niet in dit ge bied wagen, en briest dat in Bar lonyo honden en varkens de in de haast begraven lichamen aan vreten. Dat president Museveni vandaag een speciale herden kingsdienst zal houden in Barlo nyo, kan haar niet troosten. „We willen een normaal leven." Normaal lijkt niets hier. Vol gens de bewoners van Gulu en Kitgum moeten die van Lira zich gelukkig prijzen. „Wij le ven al achttien jaar in angst", zegt een bewoner van het kamp Pabbo, veertig kilometer ten noorden van Gulu-stad. De grens met Soedan, dat Kony met wapens en uitvalsbases steunt, is vlakbij. In Pabbo le De verdreven Oegandezen bouwen voor de zoveelste keer een hut. ven al acht jaar op twee vierkan te kilometer 65.000 mensen. Zon der voorzieningen, zonder hoop, in leven gehouden door een mini maal rantsoen van het voedsel programma van de VN, die één keer in de maand langskomt. Hoewel dorpen hier altijd al werden overvallen en kinderen ontvoerd, begon de echte ellen de nadat de president tien jaar geleden besloot de rebellen 'uit te roeien' en de bevolking op riep hun bewegingen te melden. „De LRA reageerde met moord partijen en het afsnijden van oren, lippen en ledematen", zegt Dennis Lemoi, een kampleider die alle 500.000 kampbewoners van Gulu vertegenwoordigt. „Het antwoord was in tijdelijke kampen te gaan wonen, waar we nu nog steeds zitten. Het is te gevaarlijk om terug te gaan naar de dorpen om eigen voed sel te verbouwen, maar zo wor den we ook gek. Bovendien gaan de aanvallen door." In het hoofdkwartier van het Oe- gandese leger in Gulu-stad her haalt men de woorden van Muse veni dat de rebellen over een paar maanden geëlimineerd zul len zijn, en dat dan het normale leven kan beginnen. Weinigen die dat geloven. Zeker de kinderen niet, die als de avond nadert vanuit de om liggende dorpen naar Gulu-stad trekken. Met duizenden tegelijk komen ze om uit handen te blijven van de rebellen, die 's nachts hun dorpjes overvallen op zoek naar potentiële soldaten en (seks)slaven. Dankzij hulpor- foto GPD ganisaties slapen de kinderen niet meer op straat of op veran da's. De Ark van Noach, een Neder lands initiatief, heeft tenten ge bouwd en huurt oude schoolge bouwen waarin vijfduizend kin deren van vier tot zestien jaar kunnen slapen. Ruimte en geld zijn al weer op, maar de kinde ren lachen. Vanavond krijgen ze voor het slapen gaan op het stoffige veld een film te zien: Jungleboy van Walt Disney. GPD van onze redactie binnenland De opkomst van de politi cus Pim Fortuyn is in be paalde opzichten een voort zetting van de rebellie van de jaren zestig geweest. Er zijn duidelijke overeenkomsten met D66 cn hun leider Hans van Mierlo als persoonlijke belichaming daarvan, ook al wil D66 daar niets van we ten. Dat schrijft prof. dr. S. W. Couwenberg in het Civis Mundi-jaarboek 2004. Zijn analyse heeft de titel 'Op stand der burgers - de For- tuyn-revolte en de demasqué van de oude politiek' en wordt op 8 april gepresen teerd. Couwenberg plaatst de poli tieke zegetocht van Fortuyn als uitdager van de oude poli tiek in een historisch perspec tief. De professor hekelt de vergelijkingen die indertijd zijn gemaakt met onder meer het Vlaams Blok. Couwen berg benadrukt liever het fei len van de oude politiek, die Fortuyn neerzette als een schertsfiguur. Dat feilen heeft zeker meegewerkt aan het succes van Fortuyn, zegt Couwenberg. Hij stipt ook aan dat het CDA als falende oppositiepartij dankzij For tuyn zijn oude machtspositie kon herstellen. De oud-hoogleraar staats- en bestuursrecht typeert For tuyn ook als de welsprekende vertolker van jarenlang slui merende onvrede over het mi- gratie- en integratiebeleid en de criminaliteitsbestrijding. Volgens Couwenberg maakte links de discussie over deze onderwerpen stelselmatig on mogelijk. Couwenberg: „Het oude politieke bestel dat zich na de oorlog wist te herstel len is aan het einde van zijn politieke levenscyclus geko-' men." En ook: „Onzeliberale beschavingstraditie wordt uitgedaagd door de politieke islam als nieuwe rechts-rai- cale tegenkracht. Maar in te- genstelling tot het conflict' tussen socialisme en kapita- lisme tijdens de Koude Oor log wordt dit nieuwe conflict niet in ideologische termen gedefinieerd, al heeft For tuyn in ons land daar wel een poging toe gedaan. Maar hij werd meteen in het verdom hoekje van racisme en rechts radicalisme geplaatst." Prof. Couwenberg conclu- deert: „We staan nu voor de opgave een nieuw type poli-l tiek te ontwikkelen dat in staat is onze in verval raken de samenleving en politiek te revitaliseren. Dat noopt tot ingrijpende verandenngspro- cessen." De hoogleraar ziet een opmars van wat hij het 'technocratisch alternatief noemt. Daarmee bedoelt hij het pure besturen van een stad of land, zonder ideologi sche insteek. Dat gebeurt, al dus Couwenberg, in een tijd waarin 'verkiezingen ver schrompelen tot een ntueei. zonder inhoudelijke politieke betekenis'. Anderzijds, con stateert hij ook, is er een zoek- tocht naar een 'nieuwe poli-: tiek met een herkenbare per soonlijke belichaming waar in politiek ondernemerschapi centraal staat'. Dat moet zich dan zo ontwikkelen dat mee burgers actief betrokken wor-i den bij de ontwikkeling van hun samenleving, aldus de schrijver. Fortuyn heeft, vol-, gens Couwenberg, een belang- rijke bijdrage geleverd aani de ontwikkeling van dit men-, we concept. Hij deed dat: meer met zijn stijl van leider-1 schap dan met zijn intellec-i tuele onderbouwing, aldus de. professor. GPD door Hetty van Rooij Het is een zelden vertoond verschijnsel. Tijdens de Eu ropese top van de afgelopen da gen haalde Nederland niet één, maar zelfs twee benoemingen binnen. Buitenlandse journalis ten begonnen zich in het pers centrum al zorgen te maken over het grote aantal Nederlan ders op hoge posten. Wat is er gebeurd? Heeft Den Haag eindelijk leren lobbyen, of speelt het gelukkige toeval een rol? De dubbele benoeming van Wim Kok en Gijs de Vries is het kabinet-Balkenende min of meer in de schoot gevallen. De Vries, in Nederland nauwelijks bekend maar in Brussel een man met een geduchte reputa tie, was voor de functie van ter reurbestrijder de persoonlijke keus van EU-buitenlandcoördi- nator Javier Solana. Daar heeft Nederland dank baar gebruik van gemaakt. Kok werd in brede kring beschouwd als de aangewezen kandidaat om de werkgroep te leiden die voorstellen moet doen om de stagnerende concurrentie kracht op gang te helpen, maar zijn kandidatuur is door Neder land niet benadrukt. „Het feit dat die werkgroep er komt is voor ons van belang. De voorzitter hoeft dus niet spe ciaal een Nederlander te zijn", zei een diplomaat nog maar een week geleden. Juiste nummer Nederland zette dus in op De Vries, en niet op Kok, maar het balletje rolde naar het juiste nummer Tijdens de eerste werk sessie van de regeringsleiders bracht de Luxemburgse pre mier Juncker de naam van Kok op tafel. Dat was welbegrepen eigenbelang. Juncker kent en vertrouwt Kok, en Luxemburg is voorzitter van de Europese Unie op het mo ment dat de ideeën van de nieu we werkgroep volgend voorjaar op tafel moeten liggen. Juncker zocht en kreeg onder meer de steun van de Bitse pre mier Tony Blair, die eveneens een goede relatie heeft met Kok. En op zo'n moment loopt het in een bijeenkomst van rege ringsleiders niet anders dan in het bestuur van een voetbal club: als niemand met ernstige bezwaren komt, is de benoe ming een feit. „De juiste man op de juiste plaats", concludeer de Balkenende tevreden. De benoeming van Gijs de Vries is een ander verhaal. Nederland heeft hard gelobbyd voor de functie, al ontkende minister van Binnenlandse Zaken Rem- kes een week geleden nog glas hard dat er een Nederlandse kandidaat zou zijn. Netwerk De Vries mag in Den Haag het imago hebben van een grijze muis, hij kan bogen op twintig jaar Europese ervaring en een ij- zersterk netwerk in Brussel. Dat bracht zijn naam onder de aandacht van Javier Solana, die zijn directe chef wordt. Solana raakte overtuigd van De Vries' kwaliteiten en uit zijn om geving lekte de Nederlandse naam uit. Er circuleerden geen andere namen, er is geen echte 'tegenkandidaat' geweest. Ne derland werkte hard om steun te krijgen voor De Vries en pro fiteerde van het voordeel dat Nederland binnenkort voorzit ter van de Europese Unie is. „Een inkomend voorzitter wordt doorgaans wel iets ge gund", legt een diplomaat uit. En zo kwam het dat Balkenen de donderdag trots de benoe ming van niet één maar twee Ne derlanders op hoge posten kon aankondigen. Plotseling werd de ervaring, de kennis, de exper tise en de Europese gezindheid van De Vries bejubeld in heel Europa. Een Bulgaars radiostation is zelfs door een luisteraar gebeld met de vraag wat het cryptische zinnetje in de officiële biografie van Gijs de Vries betekent, waarin staat dat hij 'ambassa deur voor Nederland in Den Haag' is. Ook dat raadsel is inmiddels op gelost. De Vries is 'ambassa deur in buitengewone dienst', en houdt zich met collega's uit andere EU-landen bezig met de voorbereiding van wat in de toe komst ooit een diplomatieke dienst van de Unie moet wor den. Maandag om acht uur wordt hij in Brussel verwacht. GPD SYMPHONIEORKEST - De Goese orkestvereniging De Svmphonie is om financiële re denen ontbonden. Vorig jaar ging mede door geldgebrek de uitvoering van het orkest al niet door. Even leek er hoop te zijn toen een provinciale subsi die in het vooruitzicht werd ge steld, maar nu die toch niet door blijkt te gaan, gooit de o rkestvereninging de handdoek in de ring. WATERSTOFBOM - Ameri kaanse geleerden hebben een tweede proef met de waterstof bom uitgesteld om maatrege len te kunnen treffen om de mensen -op de eilanden ui'fr Stille Oceaan -het prw:^ bied- afdoende te kunnen be-" schermen tegen de kracht va de explosie. Bij de eerste] proef, op 1 maart, werd meafc verrast door de kracht van de' explosie. BOEKENWEEK - Komngii Juliana heeft in Den Haag dl opening van de boekenweei bijgewoond. In Goes en Vhsss gen werd de jaarlijkse literal? week ingeluid met lezingen door respectievelijk een verta ler en een journalist-globetrot ter. Beiden genoten veel be langstelling. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax: (0111 >454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maendvo» het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: €1,70 m Alle bedragen zijn inclusief6%o Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Reg- - voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes, Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/advertere onderdeel van hel Weyenef-a**"^ -ekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gW"* dalen) informeren over voor u relevante n Wegener of door ons e It dan kunt u dit schriftelijk mek*" Behoort tot WGGGNGR door Henk Glimmerveen In Frankrijk is zelfs een meer derheid van 82 procent niet meer voldoende om te regeren. Met die constatering gaat de re gerende UMP van president Chi rac en premier Raffarin morgen met bibberende knieën de twee de ronde van de regionale ver kiezingen in. Eenzelfde afstraf fing als afgelopen zondag kan nu eenmaal niet zonder gevol gen blijven, zelfs niet in Frank rijk. Als de uitslag dezelfde is als een week geleden, zullen er koppen gaan rollen. In ieder geval zal een aantal ministers de laan uit gestuurd worden. De vraag is vooral of premier Raffarin de dans weet te ontspringen. Het zijn dan wel regionale verkiezin gen maar er staat voor de presi dent en zijn ministers veel meer op het spel. De UMP heeft veel risico's geno men door maar liefst 23 leden van het kabinet aan de verkie zingen te laten deelnemen. Ken nelijk met de bedoeling dat be kende namen meer kiezers trek ken dan regionale grootheden. De pijnlijke constatering afgelo pen zondag was evenwel dat de enige bewindsman die echt po pulair is bij de Franse bevol king de minister van Binnen landse Zaken, Nicolas Sarkozy, is. Gouden regel Terecht of niet, de kiezers heb ben van hem de indruk dat hij doet wat hij belooft. Hij is ook de enige die zich niets aantrekt van de gouden regel van de Vijf de Republiek: de president van Frankrijk zet de grote politieke lijnen uit en zijn ministers ge hoorzamen. Sarkozy zegt rond uit: „De kiezer heeft altijd ge lijk en als de kiezer ons, UMP, een nederlaag bezorgt komt dat omdat we te veel praten en te weinig handelen." Het zag er twee jaar geleden voor de gaullisten nog zo zon nig uit. Met de stemmen van de socialistische kiezers - niemand van links wilde immers verant woordelijk zijn voor een nóg be tere uitslag van het Front Natio nal - zou de UMP vijf jaar lang de absolute macht hebben. Maar bij de enige tussentijdse volksraadpleging kreeg fatsoen- President Chirac verlaat het stemhokje nadat hij afgelopen zondag zijn stem had uitgebracht. De kie zers straften zijn partij UMP genadeloos af. foto Vladimir Sichov/EPA lijk rechts het afgelopen week einde het deksel op de neus. De kiezers lieten de UMP vallen als een baksteen en gaven in gro ten getale hun steun aan de so cialisten. Dezelfde partij die twee jaar eerder door het electo raat afgeserveerd werd. Volgens een aantal commentato ren slaat de UMP-nederlaag di rect terug op de president zelf. De historicus Nicolas Bavarez, die de afgelopen herfst een op zienbarend boek publiceerde waarin hij betoogde dat Frank rijk in een vrije val terecht was gekomen, lanceerde deze week in de krant Le Monde een venij nige aanval op de president. Chirac houdt zich volgens Bava rez alleen bezig met zijn eigen herverkiezing, praat slechts over onderwerpen als kanker en verkeersveiligheid en onttrekt zich aan de politieke keuzen die de voornaamste belangen van de natie raken. Chirac is inder daad in een isolement geraakt. De rol van UMP-voorzitter Alain Juppé, door de president aangewezen als zijn opvolger in het Elysée als hij zelf geen der de termijn zou ambiëren, is door fraude-veroordeling uitge speeld. Raffarin, door de presi dent tot premier benoemd om de ambitieuze Sarkozy de weg te versperren, is door de verkie zingsnederlaag van afgelopen zondag vleugellam geraakt. En tot overmaat van ramp moet Chirac de komende jaren met de socialisten gaan regeren. Als tenminste de uitslag van mor gen in tweede termijn wordt be vestigd door de kiezers. Het zijn dan weliswaar regionale verkie zingen maar door een groot aan tal wetswijzigingen krijgen die regio's veel meer macht. Om een 'cohabitation' (noodge dwongen samenwerking) van de landelijke regering met - in meerderheid - socialistische re gio's te voorkomen, heeft de UMP zijn toevlucht gezocht in een laatste redmiddel: Nicolas Sarkozy. De minister is ingezet als joker, die deze week op alle grote bijeenkomsten van de UMP de plaatselijke coryfee een hart onder de riem kwam steken. Sarkozy heeft onmiddellijk van dat buitenkansje geprofiteerd. Hij liet geen uitnodiging liggen en maakte daarmee duidelijk dat hij een loyaal partijlid is. Maar tegelijkertijd liet hij geen enkele onduidelijkheid bestaan over zijn, presidentiële, ambi ties. Niemand kan meer om Sarkozy heen. En paradoxaal genoeg zal een tweede verlies van de UMP morgen zijn positie binnen de partij alleen maar versterken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4