Knuffelen in de bedstee PZC met deze prijzen móet je wei reizen... V T°' Reis boeken W13 v -V-V' Het TEUTOBURGERWALD Stedenspecial BERLIJN Het REUZENGEBERGT Autoreis ITALIË KRAS 073-5999999 Wie op een andere manier bij de boer wil kamperen, kan terecht in het 'betere hoerenbed'. Een ouderwets ingericht tenthuis met bedstee, houtkachel, poepdoos en petroleumlampen. er hor GERARD CHEL 0 al 1 rf 'ooit geweten waar om boerenfamilies altijd zoveel kinde ren telden? Met z'n in in een bedstee kom je snel achter. Krap en knus. iiitje gezien, deurtje dicht en vpsakee. Zoiets. Voor je het tiet heb je een dozijn koters, êlukkig heeft de moderne tijd arookwat op gevonden. Dat takt zo'n knuffelduik tussen «dons heerlijk onbezorgd. Jeendat opstaan, weg van dat anae lichaam. Pantoffelend ar de kachel. Een aanmaak te. hout. een lucifer, even üren en al vlug schieten de anmen langs het mica. Water- slop de plaat en ras weer te- I naar de kast, terug onder ïtdekbed. Hmm, lekker. :Past wel haarfijn in het beeld 1 a vroeger waar we deze twee «en geheel vrijwillig naar ^teruggereisd. Als in een tijd- Bachine. Ons weekeindever- lijf heet 'het betere boeren- «T en bestaat uit een nostal- aich ingericht tenthuisje. Ste- i« oudbruin canvasdoek, ge- !emd om een metalen frame, ai houten plankier en extra innententjes als slaapruimte. in buiten oogt het als een stoe- istormvaste legertent, binnen romt het boerenleven uit voor- 1 cdogse jaren onafwendbaar 1 Pjein- lodeme poepdoos geen stroom, zelfs si 12 volt. Geen fornuis, geen rikast. Geen radio, geen tv. ut staat er wel? Om te begin- m, dominant in het midden, zwartglanzende op hout ge »kte kachel. Met een brede Dokplaat voor drie grote pan en. Een eierkist met hout er- est Daarachter de keuken, al- een zinken aanrechtblad leen houten onderstel, waar- laatjes met keramieke knop- Simpel bestek, metalen okken. Er is een spoelbak met de eerste concessie - een Terug in de tijd in het ouderwets ingerichte 'betere hoeren bed' met houtkachel, poepdoos en bedstee (rechts). Foto gpd 's Avonds, eigenlijk al tegen het einde van de middag, ontste ken we de petroleumlampjes. Foto het betere boerenbed kraan waaruit stromend water komt. Alleen koud, gelukkig. De pomp, buiten op het erf, blijft ongebruikt. Rechts de bedstee, uitdagend, uitnodigend, een ruime éénper soons. Wij besluiten de slaap- kast met z'n tweetjes te delen. Want, eerlijk is eerlijk, alleen daarvoor hadden we dit arrange ment geboekt. De overige twee slaapvertrekken, een met sta pelbed, de ander met een twee persoons, blijven leeg. De ka mertjes worden van elkaar ge scheiden door wanden, ge maakt van, alweer, gekantelde eierkistjes. Zo is tevens kast- en plankruimte gecreëerd. Links de poepdoos, bijna ouder wets, want al oogt de schijtkist van buiten origineel antiek, on der het houten deksel zit een moderne ronde pot verstopt. De tweede concessie. Nummer drie hangt er boven: een omtimmer- de spoelbak, met ogenschijnlijk verroeste koperen leidingen die bij aanraking onmiskenbaar van kunststof blijken te zijn. Ge raffineerd, want nog net geen kitsch. Hygiëne en gemak win nen het in dit kamertje van het ware verleden. Begrijpelijk, want zo worden nieuwe logés niet geconfronteerd met de drek van hun voorgangers. Wel zo fris. Koffiemolen tussen de knieën De grote kist, links in de hoek, blijkt niet voor dekens. Van de boer krijgen wij bij aankomst drie diepgevroren kruiken die in deze kist verdwijnen en waar omheen de boerin beperkt houdbare levensmiddelen dra peert. 'Het overlevingspakket', noemt ze dat enthousiast. Klinkt bemoedigend. We zien kaas voorbijkomen, boter, kof fiemelk, bami, witte bolletjes en bruin brood, thuis bereide perencompote en zelf gemaak te jam. Goed geïsoleerd houdt de kist de etenswaren perfect gekoeld. Een simpele houten ta fel en genoeg stoelen vervolma ken de fraai nagemaakte boe- listorische groenten ïlgehoo.rd van Opperdoezer Ronde, Navel- wntjes, Paarse Wigwam, Eeuwig Moes of Mei sje? Waarschijnlijk niet, want we hebben het !f 'vergeten groenten' Maar vanaf april wel loop op de locaties van het 'betere boeren- 1 De groenten komen uit de Historische tëntehof in Beesel aan de Maas, waar twee- Werd verschillende ouderwetse soorten wor- igeteeld Niet om ze weer massaal op de eet- zaterdag 27 maart 2004 Het canvas-tenthuisje 'betere boerenbed'. renwoonkeuken. En dan tuft de enorme ketel, met een inhoud als voor een weeshuis, stoom uit haar tuit. Koffie, schat? Dat had je gedacht, want de diverse antieke voorraadblikjes -met dank aan de kringloopwinkels - herbergen alleen echte bonen. Tot de inrichting behoort geluk kig ook een koffiemolen en, ste vig ingeklemd tussen de knieën zoals oma's dat vroeger deden, fabrieken we onze eigen grofge- malen koffie. Daarmee zijn we er nog lang niet. Op net aanrecht een lichte lijk ingedeukte percolator. Met gebruiksaanwijzing. Koffie in het metalen filtertje, dekseltje erop, water in de kan en afslui ten met de glazen stolp. Op de kachel laten pruttelen en wan neer een goudbruin goedje door de stolp spettert, kan de koffie worden uitgeschonken. Dat duurt alles bij mekaar wel een klein half uur. Daarna is het bakken van een vers eitje een fluitje van een cent. 's Avonds, eigenlijk al tegen het einde van de middag, ontsteken we de petroleumlampjes. De werking kennen we van het kamperen. Glaasje omhoog, lontje aan. Goed afregelen, an ders gaat 'ie walmen. De gasten voor ons hadden dat, te zien aan het zwartgekleurde tent doek, nog niet door. Geeft niks, kamperen moet je leren, zon gen we vroeger. En dit heeft wel iets weg van kamperen. Elco-camping Tien betere boerenbed-tenthuis- jes*staan op 'Eko-camping 't Bos huis' van de familie Rietman in Vierakker, net onder Zutphen. Niet op het (geplaveide) erf, als wel op de kampeerplaatsen rondom de boerderij. Caravans hebben moeten wijken voor het boerenbed. Rietman, ooit melkveehouder, is nu akkerbou wer en experimenteert met vroegere fruitsoorten. Zo wil hij de sterappel, de Hollandse Bel lefleur en notarisappel weer te rug op tafel. Vee - wel zo leuk tafel terug te brengen, wel om de smaak voor uitsterven te behoeden, Zo worden er bijvoor beeld kookcursussen gegeven waar je, aan de hand van originele recepten, met oude groenten een maaltijd kunt bereiden én opeten. Zo wordt exclusief voor leden van Het Genootschap der Vergeten Groenten een 14-gangendiner klaar gemaakt Op de Historische Groentehof staan vijf tenthuisjes van het 'betere boerenbed'. Historische Groentehof, Landhoeve Rijkelmf JM Rijkel 21Beesel (tussen Venlo en Roer- AiH mond). Hele jaar open, maar meest interessant tussen juni en september. Gratis entree; rondlei dingen, excursies, lezingen en kookcursussen op aanvraag en tegen betaling. Meer informatie: tel. 077-476 29 16, www.verqeteneten.nl macht van Britse ladies ^gemene mening is dat de san vóór de emancipatie van kvrouw de macht had in is. Diverse tentoonstellingen •toer de titel Maids Mistres- *>die vanaf april tot novem- gehouden worden in zeven todhuizen in de Engelse regio 'Mkshire laten echter een an- frbeeld zien. Het blijkt dat Est de vrouwen een grote Sempel drukten op het socia- huishoudelijke en artistieke tuinde landhuizen. Minna- huishoudelijke hulpen 'gouveman- Roermond eert Cuypers voor de tv-serie Brideshead Re visited en de recentere The Buc caneers. Naast Howard Castle nemen Brodsworth Hall (Don- caster). Burton Constable (East Riding of Yorkshire), Hare- wood House (Leeds), Lotherton Hall (Leeds), Nostell Priory (Wa kefield) en Temple Newsam (Leeds) deel aan de tentoonstel lingen. Meer informatie: Visit- Britain,Stadhouders kade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 020-689 00 02, www.visitbritain.com/nl. stormden Wggen- Eén van tentoonstel den is in *tle Howard sbijhet tod-Engelse York. *'Üe Howard 'ook bekend 'filmlocatie voor de kinderen - heeft Riet man niet. Daarvoor moeten we bij boerderijen elders in het land zijn, waar het 'betere boe renbed' ook is neergestreken. Op 't Boshuis wel een winkeltje met op ecologisch verantwoor de wijze geteelde producten. 'Je hoeft niets mee te nemen', had de folder ons toegelachen, 'want in het landwinkeltje zijn de dagelijkse boodschappen te koop'. Dat valt tegen. Walno ten, eieren en aardappelen. Te weinig voor een weekeinde, zelfs mét overlevingspakket. Dus net voor sluitingstijd toch maar even naar de super in het nabijgelegen Vorden. De houtgestookte broodoven op het erf staat op non-actief. Nu is dat niet zo erg, want met het buiige weer bakken wij bui ten toch geen broodjes. Binnen is het vele malen knusser. Het arrangement 'Het Bete- K jm re BoerenBed' kan van 1 april tot en met 31 okto ber geboekt worden in Vierakker, Dwingeloo, Lochem, Ermelo, Beesel en Zoeterwoude.. Het verblijf is in of nabij natuurgebieden of landgoe deren. Wandel- en fietsroutes zijn beschikbaar, evenals huurfietsen Prijs, midweek vanaf €145, weekein de vanaf €180, week vanaf €295 per tent (maximaal zes personen) Exclusief verplicht lakenpakket a €5,50 p.p., lokale belastingen en re- servermgskosten Extra's als keu ken- en handdoekenpakket, overle vingspakket. tweede kist met hout, kmdermeubilair, fiets en dergelijke tegen meerprijs. Het Betere BoerenBed, Haverstraat 28, 3511 ND Utrecht, tel 030-239 30 40, www.boerenbed.nl Nieuwe serie Thomas Cook Uitgeverij Kosmos geeft de 'Thomas Cook'- se rie uit. Compacte reisgidsen vooral gericht op praktische informatie en gelardeerd met wan delroutes. Want, zo zegt de uitgever, alleen te voet ontdek je de meeste bezienswaardighe den. Kosmos levert bij elk boekje een mini-cd met vooral links naar websites. Handig, want als je een link aanklikt, zitje direct op de be wuste pagina. Je hebt wel een wachtwoord no dig, dat ergens in het gidsje verstopt is. Waar, dat lees je op de cd. Inhoudelijk zijn het hand zame gidsjes, waarin voor bij de wandeling voldoende informatie over de bezienswaardig heden en overige activiteiten (winkelen, uit gaan e.d.) wordt gegeven. Kaartjes, soms wel erg kleih. illustreren de routes en aparte ka ders belichten een speciaal onderwerp. In de Thomas Cook-sene verschenen: Barcelona, Florence Toscane, Griekenland (vasteland), Kra- kau, Normandië en Sevilla Andalusië €14,50 per stuk. Zie ook www.boekenwereld.com Rustiek kamperen Aan de vooravond van het plannen van de grote vakantie komt Kosmos ook met een aantal nieuwe titels in de serie 'rustiek kam peren'. De naam zegt het al: wie niet zo veel ziet in de grotere campings kan in deze gids jes rustiger, meestal in na tuurlijke omgevingen gele gen, kampeerterreinen vin den. Foto's ontbreken, maar de beschrijvingen, praktische informatie en overige nuttige tips zijn meer dan voldoende. Adres sen en dergelijke worden ook vermeld, een prijsindi catie niet, wel categorieën. Websites ontbreken, maar misschien hebben de doorgaans eenvoudige kampeerterreinen geen internetpagina. In de reeks Rustiek Kamperen verschenen: de Al pen, Duitsland, West-Frankrijk, Oost-Frankrijk, Scan dinavië en Spanje. 11,50 per stuk Zie ook www.boekenwereld.com GERARD CHEL (ADVERTENTIE) Verblijf in het 3-sterren Morrure Schwaghof Hotel. l-TV-v-: A- «'''.j 4-/5-/8-daagse autoreizen naar onbekend Duitsland Aankomstdata: vrijwel iedere ma. en vr. van 16/4 t/m 29/10 Ontdek onbekend Duitsland! Niet ver van de landsgrens, dichtbij Osnabrück, ligt het Teutoburgerwald. Een prachtige heuvelachtige streek met talloze bossen, oude stadjes en kuuroorden. En dat kunt u nu heel voordelig ontdekken met KRAS Stervakanties! Een 4-daag- se autoreis met verblijf in het 3-sterren Mercure Schwaghof Hotel boekt u al vanaf slechts 75 p.p. inclusief ontbijtbuffet (5-dagen vanaf slechts 89 p.p. en een 8-daagse reis vanaf slechts 145 p.p.). Het hotel is gelegen in het sfeervolle Bad Salzuflen en beschikt over een receptie, restaurants, gezellige barretjes, Biergarten, sauna en fitness ruimte (gratis). De comfortabele kamers zijn voorzien van bad/douche, toilet, telefoon, televisie en minibar. In de omgeving van Bad Salzuflen kunt u genieten van de indrukwekkende natuur van het Teutoburgerwald. U kunt een bezoek brengen aan prachtige stadjes als Lemgo, Hameien, Minden, Porta Westfalica en Osnabrück. Een heerlijke aanbieding naar het Teutoburgerwald! Inclusief: 3/4/7 nachten verblijf in Mercure Schwaghof Hotel o.b.v. logies en ontbijt. Exclusief: vervoer, res.kosten, div. verzekeringen. Vraag uitgebreide reisbeschrijving HZ 94.711 Fantastische 4-daagse auto-arrangementen Vertrekdata: diverse data van 1/4 t/m 23/9 Altijd al Berlijn willen zien? Met KRAS Stervakanties kunt u nu supervoordelig naar deze bruisende stad. We hebben een fantasti sche autospecïal samengesteld naar het Sorat Hotel Stolper Heide, vlakbij Berlijn. U boekt al een 4-daags autoarrangement voor de unieke prijs vanaf slechts 75, inclusief dagelijks ontbijtbuffet. Vanuit het hotel rijdt u met de auto binnen een halfuurtje naar het centrum van Berlijn. Deze stad staat bol van de bezienswaardighe den, zoals de Brandenburger Tor, de indrukwekkende Rijksdag, de statige Kurfürstendamm en de Potzdammer hlatz. Ook de Berliner Dom is een bezoekje zeker waard! Museumliefhebbers kunnen hun hart ophalen in onder meer het Pergamon Museum. Maar ook de omgeving van Berlijn is zeer zeker de moeite waard. En wat dacht u van de prachtige Hanzestad Brandenburg en de barok- stad Potsdam? Deze unieke kans laat u toch niet ongemerkt voor bij gaan? Inclusief: 3 nachten verblijf in Sorat Hotel Stolper Heide in 2-persoonskamer, verzorging o.b.v. logies en ontbijt. Exclusief: ver voer, reserveringskosten, div. verzekeringen. Vraag uitgebreide reis beschrijving HZ 94.674 In dit Jaar van Architectuur en Design presenteert Roermond di verse evenementen in het teken van Pierre Cuypers. Zonder twij fel is Cuypers (1827-1921) de beroemdste Roermondse kunste naar, architect en interieurontwerper. Zijn restauratie van de Roermondse Munsterkerk gaf de stad een ander gezicht. Met de bouw van het Rijksmuseum te Amsterdam vestigde hij zijn naam definitief. Sinds deze maand tot en met juni zijn er in de etalages van diverse Roermondse winkels afbeeldingen, details van bouw tekeningen en foto's van Cuypers te zien. In april begint voor de jeugd een speurtocht langs deze etalageroute. Vanaf Pasen zijn er op het Munsterplein, waar een standbeeld van Cuypers staat, elke eerste zondag van de maand openluchtconcerten. En uiteraard zijn er Cuyperswandelingen onder leiding van een VW-gids, op 4 april, 2 mei en 6 juni, telkens om 14.00 uur. Meer informatie: VW Roermond„Kraanpoort 1, 6041 EG Roer mond, tel. 0900-202 33 8S, www.lekker-qenieten.nl. Website van de week Het échte Frankrijk ontdekt u te voet. Vermijd de drukke, toeris tische dorpen en steden en wandel van bed breakfast naar fami liehotel. Hoe u zo'n wandelvakantie kunt plannen, is te vinden op internet. Via de computer kunt het reisdoel bepalen, wat er zo al mee moet en welke wandelkaarten handig zijn. Daarnaast de len fervente wandelaars hun ervaringen zoals leuke restaurant- en hoteladressen en is de laatste informatie te vinden over omlei dingen en de gesteldheid van de paden: www.franceonfoot.com Heerlijke 8-daagse autoreizen Rokytnice-Tsjechië Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 10/4 t/m 30/10 Zeer voordelig naar het Reuzengebergte! In het sfeervolle dorpje Rokytnice in Tsjechië, bevindt zich het gezellige eigen hotel van KRAS Stervakanties, Sporthotel Bohemia. En omdat het om ons eigen hotel gaat, waar wij u graag kennis mee willen laten maken, bieden wij u een spotgoedkope 8-daagse autoreis aan. Want vanaf slechts 139 verblijft u 7 nachten in dit gezellige hotel, inclusief dagelijks ontbijt. Het toeristenklasse Sporthotel Bohemia, gelegen in het vakantieplaatsje Rokytnice, is voorzien van een lounge, receptie, kleine shop, lift, restaurant, Bierstube, fitnessruimte en sauna (tegen betaling). Uw kamer is netjes ingericht en voorzien van bad of dou che, toilet, telefoon en televisie. U kunt heerlijke uitstapjes maken naar o.a. de 'Gouden Stad' Praag met haar talloze bezienswaardig heden, Novi Bor waar u een bezoek kunt brengen aan de glasfabriek en de plaatsjes Harrachov en Stare Splavy. Ontdek dit schitteren de gebied met haar heuvelachtige landschap en pittoreske boeren- dorpjes. Inclusief: 8 dagen/7 nachten verblijf in Sporthotel Bohemia, dagelijks ontbijtbuffet. Exclusief: vervoer, reserverings kosten, toeristenbelasting, div. verzekeringen. Vraag uitgebreide reis beschrijving EZ 93.669 Schitterende 8-daagse autoreis naar Trasimeense Meer Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 1/5 t/m 23/10 Prachtige 8-daagse autoreis naar het hart van Italië! U kunt met KRAS Stervakanties nu zeer voordelig per eigen auto naar het Trasimeense Meer. Want vanaf slechts 185 boekt u déze reis al inclusief halfpension. Het dagelijks uitgebreid ontbijt en 3-gan- gendiner zijn dus al in deze prijs inbegrepen! U verblijft in het fami liehotel Belvedere dat o.a. beschikt over een restaurant, taveerne en tuin met terras. De nette kamers zijn voorzien van o.a. douche, toi let, televisie en telefoon. Vanaf dit zeer centraal gelegen meer liggen vrijwel alle schitterende klassieke steden van Italië binnen handbe reik. U kunt ondermeer een kijkje nemen in Florence met de beroemde Ponte Vecchio en de magnifieke Dom, Assisi, Perugia, Orvieto en Cortona. En natuurlijk mag Rome niet ontbreken met o.a. het Forum Romanum, het Colosseum en de Trevifontein. Het Trasimeense Meer leent zich ook uitstekend om te zeilen, surfen of waterfietsen. Gaat u ook naar Italië deze zomer? Inclusief: 8 dagen/7 nachten verblijf in Pension Belvedere in 2-persoonska mer, verzorging op basis van halfpension. Exclusief: ven/oer, toe ristenbelasting, reserveringskosten, div. verzekeringen. Vraag uitge breide reisbeschrijving HZ 93.688 net deze prijzen móet je wel Baarn, Breda, Delft, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Haarlem, Heerei Leeuwarden, Nijmegen, Rotterdam, Steenwijk, Tilburg, Utrecht, Venlo, Zwolle INFORMATIE, REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEN: 24 UUR PER DAG, I 7 DGN PER WEEK WWW.Kr3S.lll ma t/m vr: 08.30-20.30 za: 09.30-15.30 uur zo: 11.00-15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41