Klapperbuiken met Flipper wiMw.skytours.nl rrv bladen voor de 'echte' wereldreizigers Vraag Beantwoord WiEifTflr 020-5733222 CYPRUS CYPRUS va 99 va 249 CYPRUS KAAPVERDIË va 249 va 599 EGYPTE EGYPTE va 299 ,.299 GAMBIA GAMBIA va 349 va 249 X Nieuwe fig 0113-31EÏ680 ]27 maart 2004 Uitgaanstip In het 'kleigebied' van Noord-Limburg wordt al eeu wen aardewerk gemaakt. Vier pottenbakkers houden er 3 en 4 april open huis. Informatie: VW Gennep, tel. 0485-54 02 66 en VW Bergen, tel. 0485-34 19 22. Dromen van Afrika Afrika spreekt tot de verbeelding bij velen. Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Welke Afrikaanse vakantiebe stemming spreekt het meest tot uw verbeelding? Dit is deel drie in een serie over interessante vakantielanden. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Kijken en bekeken worden Vorige week vroegen wij u wat u het liefst doet in de lente. Niemand blijft thuis zitten wachten op de zomer. Van de eerste zonnestralen genieten we op een terrasje in een mooie Europese stad. De Uitslag: Terrasje pikken tijdens een stedentrip 32% Wandeling langs bloeiende bloesems 24% 3 Fietstocht maken door Nederland 17% Naar de Keukenhof in Lisse Lammetjes kijken in de weilanden 12% wetsuit en dan scheurt de boot naar de eerste 'hangplek' van on ze gevinde vrienden. Degenen die nog nooit gesnorkeld heb ben krijgen een spoedcursus tuf fen in de duikbril en rustig ade men. Want straks in het water is het zaak om vooral heel goed om je heen te blijven kijken. Maar voorlopig is er nog niks te zien. Gemeente-ambtenaren zouden dit een DOP noemen (Dolfijn Ontmoetings Plek), maar deze morgen hangen de da mes en heren klaarblijkelijk er gens anders uit. Geen nood, de boot speert met gezwinde spoed naar een andere plek. En jawel, daar zitten ze, roept Terry, wijzend op een paar vin nen die boven de golven uitprie- men. Eindelijk! Daar heb je Flip per, neuriën we. Het te water gaan lijkt nog het meest op een invasie van de Luchtmobiele Bri gade. Iedereen is ingedeeld in groepjes, te herkennen aan een gekleurde band om de buik, en moet zich klaarhouden voor de 'close encounter of the wet kind'. 'Vlug, vlug, de groene groep en de blauwe groep het water in', luidt het commando. Groen, dat zijn wij. Snel gaan we met zijn vijven in een treintje op de achterplecht zitten en glijden het water in. Happend van de kou - het water is stervenskoud - en de spanning pakken we de riem van onze voorganger en zo ontstaat er een lint van dolfij nenkijkers, voortgetrokken door een duiker met een elektri sche minischroef. Het water is troebel. Niks te zien. Maar dan ineens is daar de eerste dolfijn die sierlijk onder ons doorglijdt. Het lijkt of hij ons toelacht. De rest van zijn familie volgt snel. Klapperbuiken Het is fantastisch. Vinden blijk baar ook de dolfijnen want af gaande op alle kükgeluidjes om ons heen zijn die ook enthou siast. Keer op keer blijft het een verrassing waar de Flippers op duiken. Dan zijn het er drie, op hun rug, dan een moeder met een kleintje en dan is er eentje die je bijna kust. Niet eng, wel spannend. En voor de bibbers zorgt het ijswater wel. Klappertanden -kenden we al, maar nu merken we bij de buur man en onszelf dat een mens van de kou ook kan klapperbui ken. Dat weet Terry blijkbaar ook, want na tien minuten gaan Groen en Blauw uit het water en mogen twee nieuwe groepjes zich vergapen. Even uitrusten, enthousiaste verhalen uitwisse len en hup, daar is de tweede duik alweer. Nu zien we ook beter hoe dui ker Ben - ook uitgerust met zo'n mini-motortje - de dolfijnen lokt door ze diep op de bodem op te zoeken en er omheen te buitelen. Ha fijn, lekker spelen, hoor je de dolfijnen denken en even later duikelen ze achter hem aan, naar ons toe. Met die eeuwige glimlach om hun snuit. Niemand heeft ook maar een tel de behoefte om de beesten aan te raken. Dit is veel mooier, veel natuurlij ker en veel echter dan, wat op andere plaatsen vaak wel kan, dolfijnen aaien of een kusje ge ven. Vergelijk het maar weer met die eerste vrijerij waar nog niet alles mocht. Misschien daar om wel zo onvergetelijk. En als de dag komt dat ons ge heugen ons toch in de steek laat, is daar altijd nog de video. Want dat doet Terry ook slim. Ie dereen die vooraf aangeeft dat hij een herinneringsvideo wil hebben, krijgt een üntje om de arm en wordt de hele ochtend extra gefilmd. De video is klaar terwijl u wacht. Niet goedkoop (zo'n 25 euro) maar elke cent waard. Want wie anders kan er op tv 'Mijn avonturen met Flip per' laten zien? graphic, en groeide in korte tijd uit tot marktleider bij onze zui derburen. Sinds deze maand heeft het tijdschrift zelfs een ei gen programma bij de Belgische tv-zender VTM. Het Nederland se aspect zit 'm vooral in de ad verteerders. Het is dan ook me de op hun verzoek dat die Neder landse versie er is gekomen. Re dactioneel is er nauwelijks on derscheid met de Belgische va riant, hetgeen wellicht ver klaart waarom in dit eerste Ne derlandse nummer zo'n uitge breide reportage over Amster dam staat. Dat gaat overigens wel veranderen, want er wor den speciaal voor de Nederland se versie nieuwe medewerkers aangetrokken. Deze maand ver schijnt voor het eerst nog een Nederlandse variant van een buitenlands reisblad, en wel het april/meinummer van het Ame rikaanse tijdschrift Traveler. Traveler is een licente-uitgave van National Geographic, en be staat in de Verenigde Staten al twintig jaar. Traveler ligt elke. twee maanden in de winkel, en legt vooral de nadruk op cul tuur, geschiedenis en natuur, zo als dat hoort bij het concept van National Geographic. Wie de cover van dit blad naast die van Grande legt, valt meteen de ge lijkenis op. Beide bladen zien el kaar dan ook als concurrent. In het eerste nummer is er aan dacht voor onder meer Mexico en Hanoi. Bijna alle artikelen in Traveler zijn vertaalde Ameri kaanse reportages, en dat heeft nadelen. Hoewel de praktische informatie wel wordt aange vuld voor Nederlandse lezers, blijft deze summier. En een reis naar Frans Polynesië begint voor de Traveler-lezer niet in Ne derland, maar in Los Angeles. Geheel nieuw is Phileas, ge noemd naar Jules Vemes wereld reiziger Phileas Fogg. Dit tijd schrift begint voorzichtig als kwartaalblad. Net als de andere 'twee bladen oogt Phileas goed, dik en met interessante reporta ges die vooral de meer bereisde mensen zullen aanspreken. Alle drie bladen hebben ge meen dat ze zich niet richten op de standaard vakantieganger Korting voor senioren Ik hoorde dat ik als vijftigplusser vaak korting kan krijgen op allerlei attracties, hoe zit dat precies? Frank van der Aa van Anbo, bond voor 50-plus- sers: 'Dat is per attractie anders. Niettemin han teren veel bungalow- en attractieparken wel la gere prijzen als u op rustige dagen een bezoek komt brengen, bijvoorbeeld buiten de weeken den. Omdat vijftigplussers vaak niet gebonden zijn aan werktijden, kunnen ze bij de NS ge bruikmaken van de Voordeel-urenkaart, die 49 euro kost. De kaart geeft het recht op een jaar lang 40 procent korting als u op werkdagen vanaf 9.00 uur reist (deze regeling geldt overi gens voor iedereen). Vanaf 65 jaar en ouder is er de Pas-65, die is af te halen bij de afdeling Burgerzaken van de gemeente. De prijs ver schilt per gemeente, maar is gemiddeld zo'n 6,25 eurcn Met deze pas heeft u korting op stads- en streekvervoer per bus, tram en metro. Ook bezoekjes aan vakantiebungalows, dieren tuinen, musea en gebruik van yeerdiensten en de rondvaartboten zijn extra voordelig. Tot slot is het raadzaam om lid te worden van een oude renbond, omdat die speciaal voor leden kortin gen kunnen bedingen op allerlei zaken, waar onder reizen en uitstapjes.' Heeft: u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen. (ADVERTENTIE) die elk jaar de caravan achter de auto haakt en naar Frankrijk tuft. Nee, deze magazines zijn voor individuele wereldreizi gers die er hun hand niet voor omdraaien in hun uppie door Pa- tagonië te trekken, ijsberen te gaan zoeken op Spitsbergen of een trektocht te gaan maken door Kalimantan. En natuurlijk zijn de bladen er ook voor al die lezers, die dit in hun stoutste dromen dolgraag zouden willen doen. Grande kost €4,50 en verschijnt elf keer per jaar; Traveler kost €4,95 en verschijnt zes keer per jaar; Phileas kost €4,95 en verschijnt vier keer per jaar ALICE PLEKKENPOL International Tours 076-5236666 Larnaca Sky Bingo 2* of 3* hotel 8 dagen, Logies II Paphos 3* Agapinor hotel 8 dagen, Halfpension Ayia Napa 3* Petrosana appartementen 8 dagen, Logies Sal 4* Baia Village hotel 9 dagen, Logies Ontbijt Nijlcruise/Cairo 4' Nijlcruise, 5 dagen, Volpenslon 4* Hotel Cairo, 2 nachten. Logies Ontbijt Sharm El Sheikh 3* La Perla Hotel 8 dagen, Halfpension Kotu 3* Sunset Beach Resort 8 dagen, Logies Ontbijt Diverse plaatsen 2* Sky Bingo Hotel 8 dagen, Logies Ontbijt Met 1,3 miljoen in woners is Perth dé stad in het onderste puntje van West-Australië. Een ide ale uitvalsbasis ook voor trips en verkenningen in het verder immens lege gebied om stad Perth wordt gedo mineerd door de Swan Ri ver, beroemd vanwege zijn zwarte zwanen. Bij de mon ding van de Swan River ligt Fremantle, een bedrijvig havenstadje met een hoog Hollandgehalte. In het Mari tiem Museum wordt de he le VOC-historie uitgebreid getoond. Met een hoofdrol voor de Batavia, een van de VOC-schepen die op de kust van West-Australië te pletter liep. Terry Howson vaart dage lijks uit om met dolfijnen te zwemmen. Voorlopig nog tot juni, en dan weer vanaf september. Een absolute ga rantie op een dolfijnont moeting geeft hij overi gens niet, maar de kans op succes is volgens hem 99 procent. Een geheel ver zorgde trip kost 155 Austra lische dollars, dat is circa 98 euro. Op de boot blijven is goedkoper 67 Australische dollars. Meer informatie www.dolphins.com.au Algemene informatie over Australië www.australia.com D I s c H Fremantle Rockingham De gids loktal spelend de dolfijnen naar de snorkelaars toe. remmen met dolfijnen. Wie wil dat niet? uraken mag niet in West-Australië, aar dat maakt de ontmoeting alleen maar extra jzonder. Heerlijk dobberen tussen de Flippers: ijskoud aar hartverwarmend. Kijken mag wel, maar aankomen niet ge, want al ver voor zevenen hob belen we in een busje richting Rockingham, een vliegenpoepje in de buurt van de stad Perth aan de westkant van het immen se Australië. Op de boot verwel komt Terry Howson de groep van een man/vrouw of twintig. Terry is de man die zo'n veertien jaar geleden als eerste met de dolfijnen begon te zwemmen. Nu kan hij er een hele dikke bo terham van eten. We wurmen ons eerst in een knellend krap Kennelijk gaat het goed met de reis branche. Althans, af gaand op het feit dat de ze maand liefst drie kwalitatief goede reis tijdschriften op de markt zijn versche nen. Zo ligt de Neder landse editie van het reeds enige tijd bestaan de Belgische blad Grande voor het eerst in de winkel schappen. Grande is een dik, glossy magazine dat naast korte nieuwsberichten en rubrieken ook de lange repor tages niet schuwt. Het magazi ne werd destijds gelanceerd als antwoord op het Franse Géo en het Amerikaanse National Geo- xrHANS VAN ALEBEEK indelijk gaat het gebeu- .J ren: we gaan Flipper een hand geven. Op tv, in het Dolfinarium, nngend op de boeggolf voor üboot, overal hebben we deze finerende beesten al eens ge- 3 maar vandaag gaan we ze it ontmoeten. Gids Ka- tChan boort de hoop op een vin echter meteen de ®d in. Het is net als vroeger ^«teerste gescharrel met een mag, maar aanko- Kana-Chan, het ook een onverge in elk geval een lan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37