Inbouwkeuken in nieuw jasje Buxus is een sierlijke struik die ook kan bloeien W 3 C: Boormachine Yksi-lijn Abotis Stoeltje Haag zaterdag 27 maart 2004 Keuken Theatre: Enkele bijzonderheden: links en rechts van de klapdeuren transparante koelvakken en ovens, uitschuifbaar aan twee kanten' de koelvakken kennen twee temperatuurzones en zijn dus ook vriesvakken' een kasje voor kruiden onder de oven' in de eettafel 'achter' zijn een gasbrander, kof fiezetter, broodrooster, grilletje en boter- en jam-koeler geïntegreerd. foto's GPD De inbouwkeuken stamt uit de jaren '60 en is dus bijna antiek. Whirlpool heeft zijn designers aan het werk gezet om nieuwe con cepten te bedenken. Nooit zo'n compacte keuken gezien. Hij is 2.30 meter hoog, dus reikt tot het plafond, en maar 1.60 breed. Hij oogt als een uit de kluiten gewassen Amerikaanse tweedeurs koel kast. Alles erin, erop en eraan. Londenaar Sam Hecht geeft trots tekst en uitleg over Equip ment zoals zijn concept heet. „Londen kan niet uitbreiden, omdat de stad omringd is door een groene gordel. Dus worden er in de stad veel kleine apparte menten gebouwd. Daarbij past een compacte en efficiënte keu ken." Integreren is de grote goochel truc. Aanrechtblad en kook plaat zijn één. Zet er ergens een speciale pan op en hij wordt ex clusief verwarmd (zonder dat de hele kookplaat gaat gloeien). On der de gootsteen vinden we een vaatwassertje, dat in drie minu ten schoonmaakt. In de achter wand is handig een koffiezetter gebouwd. Bovenin vinden we koelvakken, een afzuigkap én een radio, volledig weggewerkt. Maar waar laat ik een literpak melk, willen we praktisch we ten? „Mijn vrouw komt uit Ame rika. Die willen ook altijd een hoop opbergen. Maar dat is niet meer van deze tijd. Tegenwoor dig wil de consument steeds meer verse producten." Equipment Hecht toont zijn prototype in een zaal van het Carlton Hotel in Cannes. Equipment is een van de vier design-concepten uit het Whirlpool-project dat in.kitchen is genoemd. Vijftien jaar geleden betrad Whirlpool de Europese markt door de wit- goedtak van Philips over te ne men. Dat ging gepaard met een feestje in het prestigieuze Carl ton Hotel. Whirlpool wilde Europa c.q. de wereld veroveren. Dat is aardig gelukt met merken als Whirl pool, Bauknecht en Ignis. De KHSSP - De een boort en de ander houdt de stofzuiger bij het gat. Een hoop gedoe dus. Maar Bosch maakt aan dat probleem een ein de met een nieuwe klopboorma chine die èn boort èn tegelijker tijd het stof opzuigt. Een aparte steun op de boormachine zuigt meteen al het boorgruis op. De rotzooi wordt opgevangen in een zogeheten stof unit, goed voor een stuk of twintig gaten in steen of beton. Bijkomend voor deel van deze doorzichtige steun is dat de klusser gedwongen wordt om loodrecht te boren. Deze klopboorder van Bosch heeft een motor van 1000 watt, een kliksysteem om snel boor tjes en bitjes te vervangen en een gewicht van 2,4 kilo. De ma chine ligt vanaf april in de win kel voor een adviesprijs van 139,95 euro. BUILT-OUT Idee: Stel je eigen keuken samen met losse componenten. Naar eigen behoefte en voorkeur kan de consument zijn keuken verder uitbouwen met bewaar-, kook en waselementen. Die zijn aan een frame te han gen, dat meteen stroom, gas en water levert. Het maakt niet uit op welke plek de elementen precies worden inge- plugd. Met Equipment brengt Whirlpool de inbouw keuken als uiterst compacte keuken. De afme tingen zijn slechts 2.30 hoog bij 1.60 breed en binnen die ruimte gebeurt alles. Er zijn zelfs een vaatwasser en koffiezetter en een radio in gebouwd. RITUAL: Enkele bijzonderheden: een keramische schaal gevuld met zand en metaaldeeltjes wordt warm als er een pot op staat' de gootsteen kan in een vaatwasser veranderen' de kraan is in hoogte verstelbaar' een afzuigkap komt uit het keukenblok omhoog' mid denin de ronde tafel een koele holte. 15e verjaardag was een mooie kans om terug te keren in Can nes én om in.kitchen te presente ren. Whirlpool wil veel meer dan uit sparingen en gaten in de keuken kasten vol stoppen met nuttige apparaten, zo zegt - vrij ver taald - directeur Michael Tod man. „We willen een brede dia loog op poten zetten met keuken- boeren en kastenmakers." Om verlost te raken van het stra mien, waarin de inbouwkeuken sinds de jaren '60 is gevangen, zijn designers van binnen en bui ten Whirlpool in de arm geno- „De keuken is meer geïnte greerd in ons dagelijks leven. Je kunt het een tempel noemen van samen leven. De keuken is niet langer het exclusieve domein van oma's en moeders. De jonge generatie van consumenten stelt veel meer eisen aan een keu ken", meldt Alessandro Finett- to, Whirlpool's design-opper hoofd. Met zijn club heeft hij alles op een rijtje gezet: wat consumen ten verwachten, hoe ze leven, hoe de huizen van nu evolueren en wat keukenproducenten leve ren. „We hebben het totale pro ces van koken en eten onder de loep genomen om meer geïnte greerde keukens te creëren die inhaken op de hedendaagse veel eisende levensstijlen." Uiteinde lijk rolden er vier concepten uit de bus. Primitievere tijden Naast het al genoemde Equip ment bijvoorbeeld Theater, voor wie temidden van vrienden of familie Jamie Oliver wil spelen. Ritual grijpt inventief terug naar primitievere tijden toen we rond een vuur voedsel kookten en aten. Built-Out is een modu lair systeem met een eigentijds plug-and-play-karakter. In de futuristische concepten zijn producten of technologieën verwerkt, die de knappe koppen van Whirlpool momenteel ont wikkelen. Ook kwam Whirlpool in Cannes op de proppen met producten die al rijp zijn voor de markt. Zoals Polar met een tegenstrijdi ge dubbelfunctie: diepvriezer en oven. Stop er 's morgens een kip in, schakel de timer in en 's avonds is-ie klaar. De vaatwas ser Ergoflex bevat twee korven naast elkaar en een brede lade eronder. Dus hoeven we niet meer diep te bukken om de vuile borden weg te zetten. De twee korven kunnen tegelijkertijd Verschillende programma's draaien. Wellicht komt de Ergof lex in 2005 in de winkel. Binnen enkele maanden al wordt Reach verwacht, een soort mobiele kle renkast, waarin gekreukte en geurende kleren dankzij ozon binnen een half uur weer fris zijn. Maarten van de Rakt Hoera, het is lente, de narcis sen bloeien. Geel mag dan geen populaire kleur zijn in de tuin - verfijnde tuiniers hebben liever blauw of wit - maar toch is er geen kleur die beter bij dit jaargetij past dan geel. Van blauw en wit krijg je het koud, maar van geel gaat de zon schijnen. Toch is een groepje van tien of twintig narcissen die boven de kale grond uitsteken niet voldoende om het hart van de tuinliefhebber sneller te doen kloppen want in de tuin gaat het om het maken van planten- combinaties. En dat is nog knap lastig, zo vroeg in het seizoen. De meeste vaste planten zitten nog onder de grond, de heesters bloeien nog niet en hebben ook nog geen blad. Hulst heeft blad, en laurierkers, en ook coniferen zijn grijs of groen, maar hulst en coniferen als achtergrond voor narcissen? Niet echt de essentie van het lentegevoel. Gelukkig hebben we altijd nog de forsythia, maar als ik die sug gereer als partner voor de nar cis, dan denkt u waarschijnlijk dat ik u in de maling probeer te nemen. Forsythia's zijn burger lijk, en voor de verfijnde tuin liefhebber t^boe, ik durf bijna niet te bekennen dat ik er zo juist twee heb geplant. Als ver zachtende omstandigheid kan ik aanvoeren dat het niet om de knalgele 'Spectabilis', maar om de zachter geel bloeiende 'Spring Glory' gaat. Maar ik geef toe: in een boeket is forsy thia een uitkomst - van een sul lig bosje van tien narcissen maak je met een paar takken for sythia een spetterend boeket - maar in de tuin blijf je na de bloei achter met een foeilelijke takkenbos. Forsythia af door de zijdeur. Dat gebrek aan combinatiemo gelijkheden is er de oorzaak van dat mensen in arren moede vaak hun toevlucht nemen tot wat ik altijd 'keukenhofjes' noem, u kent ze wel, die combinaties van gele narcissen met blauwe druif jes en rode vroege tulpen, geel-blauw-rood - het zou de vlag van de Keukenhof kunnen zijn. Ik zou narcissen liever com bineren met Primula vulgaris, de wilde Stengelloze sleutel bloem. Niet uit het wild geroofd natuurlijk, maar braaf gekocht bij een kweker van heemplan- ten. Zachtgeel, laagblijvend en lang- bloeiend. En in plaats van de hardblauwe druifjes zou ik kie zen voor Chionodoxa, Sneeuw- roem, met bleekblauwe bloemen met een wit oog. Kerstrozen - Helleborus orientalis - bloeien nog steeds in maart en april, en dan zou ik geen roze of donker rode kiezen, maar witte of gif groene. De bescheiden Leverbloempjes, Hepatica nobilis, kunnen hier en daar worden toegevoegd als krenten in de pap. Maar alles goed en wel - we heb ben nog steeds geen achter grondheesters, hoe geven we on ze combinatie de nodige hoogte? Als achtergrond zou ik kiezen voor Buxus, voor deze keer nu eens niet gesnoeid in de vorm van een bol, een kip of een stoomboot, maar gewoon - als vrijgroeiende ongesnoeide struik. We zien Buxus tegen woordig alleen nog als voorge vormde heester, we zijn bijna vergeten dat het ook nog een sierlijke struik- kan zijn die in het voorjaar zelfs kan bloeien. Met geurende bloempjes. En net als met Forsythia, kun je met Buxus wonderen verrichten in boeketten. Buxus sempervirens 'Longifo- lia' is een van de elegantste va riëteiten. Als blikvanger zou ik dan de kleine schijnhazelaar Co- rylopsis pauciflora kiezen, de sierlijkste van alle kleine hees ters - niet hoger dan anderhalve meter - en tegelijk bloeiend met de narcissen. De bloemen han gen in trossen van het lichtst denkbare primulageel aan dun ne twijgjes, in maart en april. Corylopsis pauciflora, de schijnhazelaar. foto GPD Onder de naam Yksi Collection gaat ontwerpersgroep Yksi een complete meubellijn op de markt brengen. De ontwerpers groep is verbonden aan galerie Yksi in Eindhoven. Het eerste product dat verkrijgbaar is, is de stoel Yksit. Deze is uitge voerd in massief hout. De stoel is verkrijgbaar vanaf 290 euro. De ontwerpers werken momen teel aan een volledige product lijn die waarschijnlijk volgend jaar april in Milaan gepresen teerd gaat worden. Collection zal dan bestaan uit onder ande re een tafel, een hangkast en een fauteuil. Handgemaakt meubilair zorgt voor een speels accent in de kin derkamer. Dat is de gedachte achter Abotis, een Frans kinder- meubelmerk dat sinds kort in Nederland verkrijgbaar is. De meubelen worden met de hand gemaakt van oud en gebruikt hout. Vervolgens worden ze handmatig gelakt, waardoor ie der meubel anders is. Het Rotter damse bedrijf Orange Grape im porteert het meubilair. Het as sortiment bestaat uit onder an dere kinderbedden, commodes, nachtkastjes en speelgoedkis ten. Informatie: 010-2518229 of www.orangegrape.nl. Over retro gesproken. In 1965 ontwierp de Noorse ontwerper Sven Ivar Dysthe het stoeltje Planet. Opvallend aan het ont werp is - naast de vormgeving - dat het kan draaien en kantelen. Meubelproducent Stokke, gespe cialiseerd in ergonomisch meubi lair, heeft Planet drie jaar gele den opnieuw in productie geno men. In eerste instantie uitslui tend voor het bedrijfsleven, maar sinds kort is het stoeltje ook voor de particulier verkrijg baar. Planet is te koop vanaf 731 euro. Het bijbehorende tafel tje kost 353 euro. Informatie: www.stokke.com Het zou mooi zijn als ze ook nog geurden en er bestaan soorten Corylopsis die inderdaad welrie kend zijn, maar Corylopsis pau ciflora hoort daar niet bij. Je kunt niet alles hebben. En wees voorzichtig met kalk, want daar kan het struikje niet tegen. Romke van de Kaa Het duurt wel even voordat de pas aangelegde tuin vorm krijgt. Wie daarvoor het geduld niet kan opbrengen, kan terugvallen op kant-en-klare elementen: gras op de rol, hoge bomen, vol groeide borderplanten. Een aan vulling op dit assortiment is de kant en klare haag van Mobila- ne. Het systeem bestaat uit een hekwerk dat is begroeid met winterhard klimop, bladverlie zende haagbeuk of zomergroene beuk. De planten wortelen in ko- kosbakken die na verloop van tijd verteren. De panelen zijn 1.80 meter hoog en 1.20 meter breed en kosten 129,95 euro per stuk. Informatie: www.mobilane.nl of 0343-477907.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31