'ZC Vandaag of morgen zit ons huis erbij Het is echt zonde wat mensen weggooien H Starters op de woningmarkt interieur design in vlissingen A'Tf-nA WOON e.0113-315680 .atnl Sdactie@pzc.nl ^*3) 4460 M Goes ^^Midden-Zeeland. 0113-315520; ."Vlaanderen: 0114-372770; 0204562500. erdag 27 maart 2004 IH ill B- H--B1 'ITCTMHi Starters op de woning markt hebben het moeilijk. Betaalbare wo ningen zijn schaars. Ook in Zeeland staat een rij tjeshuis al snel voor 165.000 euro te koop, maar welke starter kan dat betalen? Tweeverdie ners maken nog de meeste kans, anderen gaan nood gedwongen huren, hoewel dat ook niet zo simpel Leon Kriekaard (29) en zijn vriendin Inge van de Parel (23) zoeken al driekwart jaar een betaalbaar huis. Die poging gaat gepaard met heel wat te leurstellingen. Het stel woont nu in een huurwoning in Krui- ningen, maar heeft het daar na vier jaar wel gezien. Leon vindt het tijd voor een eigen huis. „Ik zie het als een investering, een koopwoning wordt tenminste echt van jezelf." Baas in eigen huis, dat is voor Leon en Inge één van de belang rijkste redenen waarom ze op zoek zijn naar een koophuis. „De wc is hier twee keer overge lopen, de eerste keer waren we net klaar met de hal. We konden alles er weer uit halen", vertelt Inge gefrustreerd. „We dachten; of we knappen dit goed op, of we gaan er nu uit." Ze kozen voor het laatste, maar dat gaat minder makkelijk dan het twee tal hadgehoopt: Dagelijks speuren ze internet af, wekelijks pluizen ze de woon krant uit en maandelijks gaan ze een rondje rijden in de hoop nieuwe huizen te ontdekken. Tot nu toe vergeefs. Niet dat Leon en Inge geen geld hebben. Ze hebben allebei een baan en hebben best wat over voor een eigen stekje. Maar het soort huis dat zij zoeken, daar zijn meer mensen naar op zoek. Het tweetal zoekt gewoon een doorsnee woning. Niet te duur, niet te groot en niet te luxe. Kortom, een starterswoning. Zulke huizen komen regelmatig Leon Kriekaardt en vriendin Inge van de Parel tijdens hun zoektocht naar een passende woning. te koop, maar Leon en Inge vis sen elke keer achter het net. Kieskeurig zijn ze niet. Het maakt hen niet zoveel uit waar- het huis staat. Een voorwaarde is wel dat de woning aan kant is, want Leon is niet zo'n doe-het-zelver. Inge hecht veel waarde aan de sfeer van de wo ning. „Het liefst heb ik een ka- es hebben het moeilijk op de nieuwbouwwoningmarkt, de meeste woningen tduur. foto Ruben Oreel v serie woonberoepen Wekelijks en beroep Hgebied van ivonen centraal. De meest •'-inlopende personen komen aan bod: van •■"•foor en architect tot ambtenaar fondscommissie of '^enwasser. Vandaag: de verkoper van tweedehands spullen. foto Ruben Oreel rakteristiek huis, als ik me er maar thuis kan voelen." Leon en Inge hebben al veel hui zen van binnen gezien en vaak ijdele hoop gehad. Inge: „Stie kem zie je het al helemaal voor je en heb je het huis al ingericht. Dan is het toch even slikken als het niet door gaat." Ook Leon kent dat gevoel. „Dat had ik vooral bij een huis in Wemeldin- ge, dat was helemaal perfect." Het stel heeft het idee dat er al concurrenten in de race zijn voordat een huis op internet of in de krant komt te staan. Ze hebben zich- ingeschreven bij enke le makelaars. Dat kost weliswaar geld, maar dat hebben ze er graag voor over. Beide hebben er overi gens nog steeds het volste vertrouwen in dat ze op een dag het huis van hun dromen zullen vinden. „Vandaag of morgen zit ons huis erbij'", aldus Inge. Leon en Inge zijn niet de enigen die moeite hebben met het vin den van een geschikt huis. Ze de len dat probleem met een groeiende groep mensen die voor het eerst de woningmarkt betreedt. „De starters vormen een gemê leerd gezelschap", aldus make laar Cees Kole uit Kapelle. Hij is voorzitter van de Zeeuwse tak van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. „Onder starters vallen afgestudeerde studenten, gescheiden mensen, alleenstaan den, mensen die eerder in een huurhuis woonden en jonge stel len die een eigen huis zoeken." Kole legt uit dat die mensen niet kunnen terugvallen op de over waarde van een vorige woning en daarom onderaan de ladder moeten beginnen. „Vooral bij jongeren zie je vaak dat ze nog te veeleisend zijn" al dus Kole. „Ze komen uit een luxe thuissituatie en willen dat ook voor zichzelf, maar dat kan niet." Daar is Kole stellig in, ander- zijds geeft hij toe dat de situa tie, ook onderaan de ladder, op dit moment nijpend is. Een van de belangrijkste oorzaken daar van is de stagnerende door stroom in de huizenmarkt. Wanneer er huizen worden ge bouwd, komen bestaande wonin gen vrij. De afgelopen jaren wor den echter te weinig huizen ge bouwd waardoor de doorstroom stagneert. Nederland kent amper nieuw bouw van betaalbare woningen. Kole benadrukt dat de gemeen ten hier iets aan zou kunnen doen. Wanneer zij de grondkos- ten voor starters laag houden, kunnen ook de woningprijzen voor dergelijke nieuwbouwhui zen aan de lage kant blijven. Daarover gaat het NVM gere geld in discussie met de gemeen te, maar afdwingen kunnen zij zo'n regeling niet. Een andere oorzaak van de stag nerende doorstroom is de econo mische onzekerheid. Huizenbe zitters blijven langer zitten waar ze zitten, omdat ze geen ri sico's durven nemen. Een nieuwe tendens is dat ko pers die best wat geld te beste den hebben, uit voorzorg een prijsklasse lager zoe ken. Daardoor is het lage segment huizen weer in prijs gestegen ten opzichte van het hogere segment. In Zeeland zijn de huizen prijzen het afgelopen jaar overigens sterker gestegen dan in het de rest van het land. Kole legt uit dat Zeeland steeds meer in trek is bij randstedelingen en dat be tekent een stijging van de hui zenprijzen. „Zeeland was goedkoop, maar is nu bezig met een inhaalslag. Hoe dichter bij de kust of hoe noordelijker in Zeeland, hoe duurder de huizen. Zeeuws- Vlaanderen is nog altijd het goedkoopst", aldus Kole. Maar wat is vandaag de dag ei genlijk goedkoop? Een berekening van het Nibud leert dat het predikaat starters woning alleen is voorbehouden aan woningen met een koopprijs tot 100.000 euro. Voor de bereke- foto Willem Mieras ning is uitgegaan van een star ter van 25 jaar met een inkomen van 26.000 euro bruto per jaar. Naar de criteria van de Nationa le Hypotheekgarantie levert dit een maximaal leenbedrag op van 112.553 euro. Geldverstrek- kers willen nog wel iets verder gaan, zo leert de praktijk, maar bij 124.000 euro houdt het toch een eind op. Maar wat heb je tegenwoordig nog voor dat geld? „In Zeeland zijn er nog wel hui zen rond die prijsklasse", zegt Kole. „Maar dan moet er door gaans heel wat aan gebeuren." Niet voor niets sluiten steeds meer mensen een hypotheek af op twee inkomens. Volgens Kole komen twee hoger opgeleide starters al snel in de prijsklasse 150.000 tot 200.000 euro te recht. Maar zelfs dan is het aan bod nog niet ruim te noemen. Tweeverdieners zitten volgens Kole trouwens ook niet te wach ten op een huis dat een groot scheepse verbouwing moet on dergaan, hun banen zijn daar weer te tijdrovend voor. Huren kan een oplossing beteke nen, ware het niet dat voor de huurhuizen lange wachtlijsten bestaan. Huren heeft enkele belangrijke voordelen ten opzichte van ko pen, aldus directeur E. de Ceus- ter van Woongoed Middelburg. „Aan een huurhuis heb je bijna geen onderhoudskosten en als je eens uitrekent wat een hypo theek tegenwoordig kost, dan kun je met huren wel eens goed koper uit zijn." Juist door dat laatste feit ziet De Ceuster de druk op huurwo ningen toenemen. Op een huur huis komen gemiddeld zo'n veer tig reacties binnen. „We moeten vaak mensen teleurstellen, dat is niet anders", aldus De Ceus ter. Vanaf januari is een nieuwe re gel in werking gezet: de langst- zoekenden hebben de meeste kans op een huurhuis. Op het moment kan De Ceuster nog geen resultaten van de nieuwe regel noemen. „We willen berei ken dat woningzoekenden door deze regel beter kunnen inschat ten wanneer ze aan de beurt zijn. De huizenschaarste wordt met deze regel echter niet opge lost." De Ceuster ziet in dat de bouw van goedkopere huizen op ter mijn een oplossing kan bieden. Daarom is Woongoed bezig met nieuwe projecten. Anita Janse Er wordt te weinig gebouwd om tegemoet te komen aan de woonwensen van starters. foto Ruben Oreel Naam: Taco Bongers Woonplaats: Middelburg Beroep: verkoper tweedehands spullen Belangrijkste gereedschap: 'Mijn inzicht' Hij is 'een gelukkig mens'. Taco Bongers (28) zit aan een tafeltje in zijn winkel vol tweedehands spullen in Middelburg. „Dat komt grotendeels door wat ik dagelijks doe. Voor mij geen kantoor baan, mijn handel is wat ik wil." En zijn 'handel' loopt goed. Ooit begon hij op 16-jarige leeftijd met het verkopen van spullen op rommelmarkten, nu heeft hij al een aantal jaren zijn eigen zaak. Een opgezette eekhoorn zit op de rand van een groot houten vat. Het diertje lijkt precies uit te vo gelen waar hij zijn dennenappel op wil mikken. Links en rechts staan verder kasten, tafels, stoe len, een houten wasmeubel met marmer, spiegels, klokken en een hutkoffer. Een kleine greep uit het aanbod van Taco. Alles staat schijnbaar achteloos door elkaar. Taco houdt niet van de in zijn ogen steriele opstelling in een antiekzaak. „Ik zeg al tijd duidelijk dat ik geen antiekwinkel heb. Daar zijn er al te veel van, bovendien wil ik een veel bre der aanbod bieden. Antiek moet honderd jaar oud zijn zegt men, maar ik vind dat er in de periode tussen 1910 en 1960 ook hele interessante dingen gemaakt zijn. Ik hou zelf erg van de jaren zestig. Die vrolijke, grappige kleuren en de vormgeving van die tijd spreken mij erg aan. Maar ik heb ook een voorkeur voor Jugendstil en Art Deco." Taco volgde na zijn middelbare school een oplei ding aan de MEAO. „Ik heb toen stage gelopen op een kantoor. Ik wist al snel dat ik dat niet wilde. De handel heeft me altijd getrokken. Toen ik de kans kreeg hier wat te beginnen, heb ik dat ge daan." Het pand waar Taco zijn zaak heeft, was ooit een autohandel annex benzinepomp en later bood het onderdak aan Re-cars. „Het heeft lang leeggestaan voor ik er in ging. Ik ben ook nog een tijd weggeweest, toen hier de vervuilde grond ge saneerd moest worden." Inmiddels heeft de jonge detaillist er zijn draai gevonden. Een verfje op de wanden, verlichting en de 'juiste handel', maken dat veel mensen de weg naar zijn zaak aan Klein Vlaanderen weten te vinden. „Ik heb een heel breed publiek. In feite net zo breed als mijn assor timent. Van studenten tot handelaars en mensen die echt iets aparts zoeken. Ik merk af en toe dat er toch nog een taboe rust op tweedehands. Het zou vies zijn, gebruikt. Maar dat is natuurlijk on zin. Je komt de mooiste dingen tegen. Ik vind het ook triest om te zien wat mensen allemaal aan mooie dingen weggooien. Soms ga ik naar de stort om troep weg te gooien. Als ik zie wat daar af en toe ligt. Echt zonde. Mensen gooien veel te snel spullen weg. Ik vind dat je dingen een tweede kans moet geven. Dat is ook een beetje wat ik hier wil uitdragen. Natuurlijk, de handel komt voor mij op de eerste plaats, maar ik vind het ook be langrijk om oude dingen een nieuw leven te ge ven." Tweedehands hééft voor Taco een duidelijke char me. „Alles is gebruikt, heeft een leven achter zich. Dat kun je zien. Het heeft een bepaalde uitstra ling. Dat mis ik bij veel nieuwe producten. Die zijn te steriel. Er zit geen verhaal achter. Je kunt er ook weinig mee. Een oud meubelstuk is meestal van massief hout. Dat kun je schilderen of logen. Noem maar op. Maar zo'n nieuwe kast van MDF of spaanplaat, tja die ga je niet zo snel schilderen. Dat heeft voor mij geen uitstraling. Ik hou wel van ouwe dingen." Taco reist wat af om spullen op te kop te tikken. „Ik ga vaak naar België, zo richting de Franse grens, met mijn bestelbus. En dan is het een kwes tie van volladen en terug rijden. Je groeit in het vak. Ik voel nu gelijk of iets goed is of niet. En als ik al twijfels heb, heeft dat meestal met de vraag prijs te maken en niet of iets verkoopbaar is." „Ik hou van aparte dingen. Kijk, deze fauteuil bij voorbeeld." Hij pakt een grote stoel met licht ge dessineerde bekleding en goudkleurig geschilder de ornamenten. „Die was onderdeel van een bank stel. Ik heb gehoord dat het stel in opdracht is ge maakt in Egypte. Dat vind ik leuk, als het maar anders is dan andere. En echt handgemaakt. Mas sief zachthouten kasten, die vind ik ook prachtig. Echt vakwerk. Dat zie je niet meer." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29