funnel stemt bedrijven positiever Hoogbegaafd in gebarentaal IZC Delta bouwt centrale Sloegebied desnoods op eigen kracht 15 ral ondernemingen in Zeeuws-Vlaanderen verwachten voordeel Vragen over Midden-Zeelandroute Treinreis duurt zondag langer Werkstraf voor niet inleveren auto Rechter bestraft geweldplegers Stichting Hulp aan Georgië in de maak liaten in procedure voor ozen burgemeester krk- en leerstraf oor discriminatie Muziekprijs voor Svjatoslav Presnyakov en Marlon Dek zaterdag 27 maart 2004 OOi MIDDELBURG - 'Zeer vex'baasd en weinig geamuseerd' waren de Statenleden M. de Koster en J. Luijt-Verheij (PvdA) toen ze hoorden dat de provincie bij het Rijk een breder doorlaatmiddel in de Zandkreekdam had ge vraagd. Dit met het oog op een toekomstige verdubbeling van de Midden-Zeelandroute. Volgens het tweetal is zo'n verdubbeling in strijd met uitspraken van Provinciale Sta ten. In vragen aan liet dagelijks provinciebestuur vragen de Statenleden naar het hoe en waarom van een breder doorlaatmiddel. Ze willen weten waarom over de toe komst van de Midden-Zeelandroute vooraf geen overleg of discussie met Provinciale Staten is gevoerd. De PvdA-ers zijn benieuwd op welke termijn verdubbeling van de weg volgens het dagelijks provinciebestuur nodig is en betwijfelen of dit een goede ontwikkeling is. GOES - Treinreizigers die morgen (zondag) in de richting Rotterdam gaan of daar vandaan komen, moeten reke ning houden met een reistijd die een half uur tot een uur langer kan zijn. In verband met werkzaamheden op het traject van de Hogesnelheidslijn rijden die dag tussen Roosendaal en Rottei'dam geen treinen. De intercitytreinen Amsterdam-Vlissingen rijden niet tus sen Dordrecht en Roosendaal en dat geldt ook voor de stoptreinen Den Haag-Roosendaal. De internationale trei nen Amsterdam-Brussel rijden via een andere route en stoppen niet in Schiphol, Den Haag, Rottex'dam en Dox'd- recht. Reizigers kunnen reizen met de omgeleide interna tionale treinen, omreizen via Breda of een speciaal inge stelde snelbusdienst tussen Roosendaal en Rotterdam Lombardije kiezen. MIDDELBURG - De Middelbui'gse politierechter heeft gisteren een 34-jarige vrouw uit Kloosterzande voor het onttrekken van een auto aan de beslaglegging door de Be lastingdienst conform de eis twintig uur taakstraf opge legd. De verdachte had in 2002 de BMW aan haar ex-man meegegeven, vlak voor de Belastingdienst de auto wilde ophalen. „Ik verwachtte dat mijn ex de auto zou terugge ven." Die had de vrouw laten zitten met een schuldenlast van een ton euro. Met de rol van haar ex-partner werd in de uitspraak rekening gehouden. MIDDELBURG - Dx'ie mannen uit Roozenburg zijn giste ren in Middelburg voor openlijke geweldpleging in Renes- se veroordeeld tot taakstraffen van 180 uur. Officier van justitie A. Flikweert eiste tegen de verdachten (twee van 20 en een van 23 jaar) zes weken cel. Het trio was al eer der veroordeeld voor geweldsdelicten. Ook het geweld waaraan zij zich 29 juni in de Schouwse badplaats te bui ten gingen was volgens de officier buitenproportioneel. „De een hield het slachtoffer vast, terwijl zijn vrienden te gen zijn hoofd schopten." Plet liep al bij al nog redelijk goed af. „Het slachtoffer had dood of levenslang gehandi capt kunnen zijn", zei Flikweert. De rechter gaf de ver dachten een laatste kans en legde een werkstraf op. door Maurits Sep MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta zet de bouw vari een nieuwe energiecentrale in het Sloegebied hoe dan ook door. De vraag is niet of de zogenoem de Sloecentrale er komt, maar wie die gaat bouwen en betalen. Delta geeft de voorkeur aan sa menwerking met een partner, maar desnoods doet het bedrijf het op eigen kracht. Directeur D. Luteijn van Delta zei eerder deze week bij de pre sentatie van de jaarcijfers over 2003 dat het besluit over de Sloe centrale later dit jaar valt. In het huisorgaan Delta Signalen wordt nu echter stellig geschre ven dat de bouw van de centrale in 2005 begint en naar verwach ting in 2007 klaar is. „Die centrale komt er hoe dan ook", bevestigt woordvoerder J. Nelemans. „We kunnen de in vestering van 400 miljoen euro zelf aan. Maar we doen het lie ver met een partner die zowel in de kosten wil bijdragen als kan meehelpen bij de levering van gas, de brandstof voor de centra le, en die stroom uit de centrale wil afnemen." Besprekingen Delta voert momenteel bespre kingen met een bedrijf dat even tueel bereid is mee te doen aan het project. Welk bedrijf dat is, wil Nelemans niet zeggen. Hij benadrukt wel dat het meer is dan een investeerder die er al leen geld in wil stoppen. Delta hield die optie vorig jaar na drukkelijk open toen de onder handelingen met een eerdere ge gadigde stukliepen. Omdat de huidige onderhandelingen nog niet zijn afgerond, heeft Luteijn nog een slag om de arm gehou den, verduidelijkt Nelemans. De Sloecentrale gaat stroom op wekken uit het verbranden van gas. De centrale bestaat uit twee eenheden die elk 400 mega watt elektriciteit maken. De pro ductiecapaciteit van 800 mega watt staat gelijk aan zes procent van de totale productiecapaci teit in Nederland. Restwarmte Als locatie voor de centrale is ge kozen voor een terrein tussen Thermphos en Atofina. Fosfor- concern Thermphos is, met alu- miniumsmelterij Pechiney en Delta, de belangrijkste klant. De locatie is bovendien gekozen omdat Deltius daarnaast zit. Deltius, een 'dochter van Delta, levert stoom, gassen en koelwa ter aan bedrijven in het Sloege bied. Bij de stroomproductie in de Sloecentrale komt restwarmte vrij. Olieraffinaderij Total is daaxwoor één van de mogelijke afnemers. Ook Eneco, een concun'erend energiebedrijf, is een potentiële klant. Eneco voert al sinds medio vo rig jaar gesprekken met Delta over de afname van stroom uit de nieuwe centrale. TERNEUZEN - De ge meente Terneuzen neemt het voortouw om partijen bijeen te brengen voor de nog op te richten Stichting voor hulp aan Georgië. Nu de Terneuzense Sandra Roelofs presidentsvrouw in Georgië is geworden, zijn er diverse initiatieven ont staan om op de een of ande re manier hulp te bieden aan dat land. In samenspraak met de ouders van Roelofs en men sen uit het plaatselijke be drijfsleven en serviceclubs wordt momenteel de struc tuur van de stichting voor bereid. Ook wordt niet uitgesloten dat op termijn vanuit de stichting een stedenband tussen Terneuzen en een zusterstad in Georgië zal worden gesmeed. De gemeente roept inwo ners, instellingen en vereni gingen op hun irxitiatieven te melden, zodat het moge lijk is de krachten te bunde len. De afdeling communi catie van de gemeente fun geert voorlopig als aan spreekpunt. Rolf Bosboom De procedure om tot ikozen burgemeester te ko- i is niet zorgvuldig genoeg, wrdt onvoldoende rekening wden met de andere positie ie burgemeester binnen het Eentebestuur krijgt. Raadsleden die hun mening on der de aandacht willen brengen, kunnen dat het beste doen via de kanalen binnen hun eigen partij. Celliste Marlon Dek en pianist Svjatoslav Presnyakov hadden het lef De Zwaan van Camille Saint-Saëns op te voeren en oogstten daarmee niet alleen de waardering van de jury, maar ook de Muziekprijs van de Zeeuwse jeugd 2004. foto Lex de Meester Zeeuwse meisjes verdiepen zich in wereld van doven ■fWniit Bareman piEl'ZEN - Het Zeeuwse be amen oordeelt positief ^het effect van de ingebruik- gevan de Westerscheldetun- lerwachtte vóór de opening jjegen procent een negatieve jg] op de bedrijfsvoering, -Hein jaar later blijkt dat (tnfage teruggelopen naar jprocent. Ruim twintig pro- jran de ondernemers is rond- irrvreden over het 'tunnelef- jkt uit onderzoek van de van Koophandel. Eind [gaven peilingen aan dat on cers rekening hielden met aantal negatieve gevolgen, het omrijden, een hoger ïrief en meer concurrentie, stemming was eind 2003 dui- positiever. Maar de Ka- i vindt het nog te vroeg daar één jaar na de opening - al lilieve conclusies aan te ver- iet onderzoek komt naar vo ren dat vooral in de regio's die dichtbij de tunnel liggen, posi tief over de effecten wordt geoordeeld: op de Bevelanden gaat het om 24,8 procent van de ondervraagde ondernemers en in het Stadsgewest Middelburg- Vlissingen om 22,9 procent. Het oordeel van het bedrijfsle ven in de gemeente Terneuzen valt een jaar na de opening veel positiever uit. Dertig procent van de bedrijven beoordeelt het tunneleffect positief, terwijl nog geen zeven procent het effect ne gatief insclxat. Op de Bevelan den en in het stadsgewest 'leeft' de tunnel wat minder. De posi tieve verwachtingen dar zijn enigszins naar beneden bijge steld. In de flanken van Zeeuws-Vlaanderen wordt voor al in Hulst nog steeds negatief geoordeeld over de ingebruikna me van de tunnel en de gevolgen die dat heeft. In Sluis is dat in mindere mate het geval, terwijl daar de tegenstand destijds onte genzeggelijk het grootst was. Wel is het beeld van de onderne- Aector Dooms JELBURG - Een achttien inwoner van Zonnemaire st zich gisteren in Middel- verantwoorden voor joden- adachte heeft vorig jaar au ras in Zierikzee samen met e jongere kompanen joden bimineerd door pamflet- set een foto van nazi Rudolf met kwetsende teksten en laikruizen te verspreiden. Of- van justitie A. Flikweex't dertig uur werkstraf en gif uur leerstraf 'slachtoffer ga*. Politierechter G. van Unnik nam de eis over. De straf sloot aan bij de jongere mededaders, die door de kinderrechter tot iets lagere werk- en leerstraffen zijn veroordeeld. De verdachte was een overtuigd nationaal-socialistische jonge re, die wilde meedoen met de na zi's. Beelden op televisie over de holocaust geloofde hij niet. De verdachte heeft inmiddels in gezien dat hij verkeerd bezig was. Hij heeft schriftelijk zijn schaamte en spijt betuigd aan zijn familie en kennissen. Voor die actie kon de politierechter meer waardering opbrengen. 1 aaseieren i - Kinderboerde- Klepperhoeve in Middel- j boudt zaterdag 10 april 'J 'Paasactiviteit. j ^ere!1 van vier tot twaalf 'binnen van 10 tot 12 uur ei- f j;zoeken, die verstopt zijn op •toerderijteiTein. mers uit Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen een stuk minder ne gatief dan één jaar geleden. De effecten van de tunnel zijn het meest voelbaar in de groothan del, detailhandel non-food en in dienstverlenende branches zoals de makelaardij, het vervoer en de commxinicatie, zakelijke dienstverlening en horeca. De Zeeuws-Vlaamse onderne- mex's verwachten de komende tijd voox'al een toename van con currentie in de bouw en de groot handel. Daling Ook hier is echter sprake van een daling ten opzichte van 2002, een maand of wat vóór de ingebruikname van de tunnel. Rekende toen nog veertig pro cent van de Zeeuwse bedrijven (die effect verwachtten) op een toename van de concuxTentie, bij de peiling van eind vorig jaar, was dit pei'centage gedaald naar 28 procent. Ook de verwachte sterke wijzi gingen in regionale afzetstro- men blijken na de eerste ervarin gen wat getemperd. Vooral de hooggespannen verwachtingen in de gx'oot- en detailhandel zijn inmiddels naar beneden bijge steld. Aan het onderzoek van de Ka mer van Koophandel werkten 3900 bedrijven mee, ongeveer de helft van het totaal aantal. izegt de Goese burgemeester jan der Zaag, die deze week tdscommissie zijn onge- uitte over het verloop |elandelijke discussie rond 'lozen burgemeester. Het Iwil dat in maart 2006, i ie eerstkomende gemeente- rkiezingen, ook de bux"- iter wordt gekozen, ider Zaag wijst erop dat in re situatie de verhoudin- in vooral de burgemees- de wethouders ingrijpend 'at „Er wordt gesleuteld ian van de pijlers van ons Ji Dat moet je heel zorgvul- jdoen en ik mis iets van die igheid. Er is te weinig gedacht." de Goese burgemeester inet kabinet er te gemakke- uit dat de situatie zich (Fraktijk en in goed overleg -Men heeft te veel ver- in ons poldermodel." 'der Zaag verwijt het kabi- (degoneenten als proeftuin ':en. „Men denkt: 'Bij iten kunnen we wel ex- iteren. Dat kan toch kwaad.' Waarom geen ge- minister-president?" Hij Izelfhet meest in een tussen- ft waarbij de burgemeester "degemeenteraad wordt ge ien 1 [G°ese gemeenteraad komt in f|dl niet met een gezamen- 1 standpunt richting Den over de invoering van de l^n burgemeester. Daar- jopen de meningen van de tyen te veel uiteen. Een ver- opvatting zou weinig in staken. "tdien zijn de meeste frac- j>® de Goese raad van oor- j bet vooral een zaak is 'de Tweede Kamer. door Cees Maas TERNEUZEN - Twee jonge Zeeuwse meiden zijn bezig met een studie gebarentaal voor do ven. Dat op zich is al uitzonder lijk. De twee meiden, dertien zijn ze nog maar, mankeren niets aan hun oren en hebben ook geen doven in de familie of vriendenkring. Dat maakt hun keus voor deze studie nog wat opvallender. En: de twee mei den zijn hoogbegaafd. Het zijn superslimme meiden. En dat al les samen, maakt hun studie zeer uitzonderlijk. „Ik heb nog nooit zoiets meege maakt. Ik kon het ook eigenlijk xxiet geloven toen ik het hoorde. Dat een kind bewust voor zoiets kiest. Dat is xxniek", zegt Toto Verhaagen, een zeer ervaren do ventolk uit Terneuzen. Zij geeft de meiden les en begeleidt ze tot aan 18 mei, wanneer ze voor hun klassen in de Scholengemen- schap De Rede een verhaal moe ten vertellen, helemaal in geba rentaal. „Ik aax'zelde tussen Chinees en gebarentaal", zegt Lieke de Cock. Ze komt uit Biervliet en waarom haar keus nu op de ge barentaal viel en niet op Chi nees, is voor haarzelf ook nog een beetje mysterieus. Het was allebei wel leuk. Ze had ooit eens een stukje in de krant gele zen over die heel speciale taal zonder gelxxiden. En dat intri geerde haar wel. „Nu ben ik wel blij dat ik gebai'entaal heb geko zen: er gaat een wereld voor je open." Haar vriendin, Tamara Koek uit Temexxzen, knikt enthousiast. „In vind het een heel aparte stu die behoorlijk wat inzet vraagt. Ik dacht er eerst niet aan. maar hoorde het toen van Lieke. Daar na heb ik mezelf ook opgege ven." Er was een heel pakket waar de meiden uit konden kiezen. Ze de den namelijk mee aan een spe- Het echtpaar De Wael (links) praat via gebarentaal met doventolk Tamara Koek (rechts) kijken toe en maken zich zo de taal eigen. ciaal onderwij spx'oj eet dat ne venstudies aanbiedt aan hoogbe gaafde studenten om hun her sens voedsel te geven. Een regulier studiepakket is niet voldoende voor iemand met een bovenmatig hoog IQ. „Vaak zijn het allemaal herhalingen voor ons. We vei*velen ons ook", zeggen ze. Het bij-pakket was wel interes sant. Lieke: „We konden kiezen uit websites bouwen, dat leek me ook wel leuk, een studie Spaans of computerspelletjes bouwen. Het was een goed pak ket." Een goed pakket. Voor meiden van 13 die ixiet zeggen dat ze la ter model willen wox'den of ste wardess, maar forensisch patho loog. Misschien. Want helemaal zeker weten doen ze het nog niet. Het leven is nog zo lang en zo lexxk. Ze zien wel. Wat ze doen is bijzonder sociaal, vindt Verhaagen. Zelf is ze doventolk geworden uit ovex*tuiging. „Ik had een dove kennis en ik zei ge woon: ik wil met je kunnen pra ten. Dus ging ik op les. Ik ont dekte al snel dat veel doven in een isolement zitten. Als je geba rentaal kent, ben je in zekere zin him brug naar de maatschap pij van horende mensen. Dat is ook het leuke van dit werk, dat je er zo veel liefde voor terug krijgt." Alfabet De meiden knikken. Ze kunnen het zich levendig voorstellen. Straks - dat is een lesopdracht - moeten ze een doof echtpaar in terviewen. Tamara kent het alfa bet al en ze laat zien hoe je abc met je handen doet. Een A is een Toto Verhagen; Lieke de Cock en foto Peter Nicolai vuist met een uitgestoken duim, een B is een gestrekte hand met de palm naar voren en de duim naar beneden gekruld, en zo gaat het door. Als je wilt vertellen dat iets dom is tik je even tegen je voorhoofd. Gebarentaal, ovei'igens een door de overheid erkende taal, is voor een groot deel internatio naal. Een soort Esperanto voor doven. Maar, en dat beklemtonen de meiden, je moet niet denken dat het gemakkelijk is. Gebarentaal is een volwaai'dige taal met een eigen grammatica. Het is geen Nederlands dat met een paar handen en gelaats uitdrukkingen gevisualiseerd wordt. Het is natuurlijk wel een visuele taal, het wordt zichtbaar gemaakt door handen, mimxek en lichaamshouding, maar de volgorde van de gebaren in een zin is niet hetzelfde als de volg orde van de woorden in een Ne derlandse geschreven of gespro ken zin. Dat, onder meer, maakt een stu die van gebarentaal tot een vol waardige studie waar superslim me meiden zoals Lieke en Ta mara zich op kunnen uitleven. Maar er is nog iets. „Tegelijker tijd krijgen ze inzicht in de we reld van de doven, en dat vind ik ook heel belangrijk", zegt Ver haagen. Als zij px'aat, kun je goed zien dat ze gewend is om haar woor den met gebaren te onderstre pen. De zorgvuldige bewegin gen van haar lippen maken voor doven het liplezen makkelijk. Ze heeft zo veel gewerkt met do ven dat alles haast automatisch gaat. En ze vertelt van situaties uit de praktijk van dove mensen. Dat ze in de regel uitstekende auto mobilisten zijn. Omdat mensen die niet kunnen horen, hun ge- zichtsvex'mogen uitermate heb ben gescherpt. Ze zien alles, hoe klein het ook is. Maar dat ze ook makkelijk te foppen zijn. Of te beroven. Een dove die geld pint hoort na melijk niet dat iemand achter hem staat en over zijn schouder de pincode afkijkt of snel geld weggrist uit de geldlade. Zulke dingen. De meiden vinden het al lemaal interessant om te hox-en. Ze zuigen alle feiten op. „Je weet nooit hoe zoiets later in je leven van pas komt", zegt Lie ke. „En iedereen in de klas vindt het interessant, want nie mand doet het", vult Tamara aan. Mevrouw Verhaagen lacht. Ze heft haar rechterhand en vormt een nulletje met haar wijsvinger en duim, het internationale te ken dat alles okee is. En de meiden hebben straks met z'n tweetjes een mooie ge heimtaal. En dat is ook nooit weg als je dertien bent. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Muziek prijs van de Zeeuwse jeugd 2004 voor duo's in de leeftijdscatego rie 16 tot en met 20 jaar is gister avond gewonnen door celliste Marlon Dek uit Goes en pianist Svjatoslav Presnyakov uit Oost-Souburg. De wedstrijd werd gehouden in een sfeervolle Kloveniersdoelen in Middelburg. De jury vond dat het winnende duo lef had om onder meer de Zwaan van Camille Saint-Saëns te laten horen. Mathieu Meijs, algemeen direc teur van de Zeeuwse muziek school en voorzitter van de jury, vatte samen dat je van goede huizen moet komen om een ge slaagde uitvoering van de Zwaan te geven, omdat iedereen de melodie zo goed kent. Op de tweede plaats eindigden Diana Denissen op hobo en Ser ge Meeusen op piano. De Middel burgers werden geprezen om hun goed samenspel. Het is de zevende keer dat de muziekprijs, die door de Vrien den van het Zeeuwse Ox'kest wordt georganiseerd, wordt uit gereikt. De bedoeling van de wedstrijd is dat Zeeuwse jonge ren worden gestimuleerd om sa men te musiceren. De prijswinnaax's kregen een be drag van 800 euro, de nummers twee ontvingen 400 euro. Ook Zoë Braai en Evelien Ver kamman, beiden uit Tholen, en Rick en Elco ïïansen uit Oost- dijk kregen een eexvolle vermel ding van de jury.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15