Bordspel raakt uit de gratie Kunst beheerste leven Carl Klinkert PZC ai PGELICHT Concert No Code en Yes You Did 12 Symposium over boek Kuitert in Middelburg Bijeenkomst PCOB over ethiek in zorg Bordspelen kunst lezers schrijven Hartstichting III Rijgedrag Frans Imagocampagne Vervoer II Polen zaterdag 27 maart 2004 MIDDELBURG - De Taakgroep Vorming Toerusting van de Koorkerkgemeenschap in Mid delburg houdt zaterdag 3 april het symposium 'Voor een tijd een plaats van God: symposium met Kuitert'. In het najaar van 2002 ver scheen het boek 'Voor een tijd een plaats van God: een karakte ristiek van de mens'. Dit boek van prof. dr. H. Kuitert riep een stroom van reacties op. Hij zou zich buiten de kerk hebben ge plaatst en niet meer in God gelo ven. Vorig jaar raakte de Middelburg se predikant van de Koorkerkge meenschap. ds. K. Hendrikse, in gesprek met hem en ontstond het idee een symposium te orga niseren. Kuitert was van 1965 tot aan zijn emeritaat in 1989 verbon den aan de theologische facul teit van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Van zijn hand ver schenen onder meer: 'Het alge meen betwijfeld christelijk ge loof' (1992) en 'Over religie' (2000). Kuitert was predikant in Scharendijke en in Amsterdam. Het symposium begint om 10.30 uur en duurt tot 15.00 uur. Belangstellenden moeten zich voor zaterdag opgeven. Verdere informatie bij A. Filius, voorzit ter van de taakgroep, 0118- 583368. MIDDELBURG - De Provin ciale Christelijke Ouderenbond Gewest Zeeland (PCOB) houdt maandag een bijeenkomst over de ethische kant van de zorg. Plaats van handelen is kerkcen trum De Morgenster aan de Adriaan Lauwerystraat in Mid delburg. Mevrouw G. Abraham- se-van den Bosch, beleidsmede werker PCOB, geeft een inlei- ding. De bijeenkomst is van 13.30 uur tot 16.00 uur. door Raymond de Frel Zes. Eén, twee. drie, vier, vijf, zes: je bent in de put gevallen, ga twintig plaatsen terug. Hup, terug met dat pion netje en nu maar hopen dat het Ganzen bord ook voor de tegenspelers onverbid delijk is. Het klassieke bordspel, wie is er niet mee opgegroeid, verliest ziender ogen aan populariteit. Ganzenbord is niet het enige traditione le gezelschapsspel dat onder druk staat. Stratego, Pirn Pam Pet, Mens Erger Je Niet... de moderne jeugd vindt het alle maal te saai en te traag. Spellengigant Jumbo merkt dat: eenderde van de hon derdnegentig personeelsleden moet af vloeien en voor 1 mei moet een reddings plan op tafel liggen. De oorzaak is niet zozeer dat mensen geen spelletjes meer willen spelen, maar het feit dat nieuwe kaskrakers uitblijven. Zomaar eens een kijkje in de schappen van een speelgoedwinkel in Terneuzen. De traditionele bordspelen zijn bij jeugdigen steeds minder in trek. Reden: te saai en te traag. foto Peter Nicolai Mijn eerste scrabble (24,99 euro), Junior Stratego (19,99 euro) en Monopoly Ju nior (23,99 euro), het zijn allemaal va rianten van klassiekers, die jeugdigen verslingerd moeten krijgen aan de pion netjes en het karton. Tevergeefs, zo blijkt uit een reactie van een verkoper, die om veel officiële rompslomp - toe stemming vragen voor een reactie bij het hoofdkantoor - niet wil dat zijn naam in de krant komt. „Het gebeurt zelden dat een kind met zo'n spel de deur uitloopt. Zij hebben liever compu terspelletjes. Dat is veel sneller, veel flit- sender. Aan de prijs ligt het niet. Een bordspel kost gemiddeld dertig euro, een computerspel zestig euro. En ver geet niet dat vooral in de zomermaan den een gameboy veel handiger is. Zit je kind tijdens de trip naar het vakantie oord rustig op de achterbank." Het zijn volgens de verkoper de opa's en oma's die het bordspel in ere hou den. Bij hen vind je in de bergkast nog vergeelde kartonnen speldozen, zij ken nen de spelregels op hun duimpje. „We verkopen nog wel bordspelen, maar dan vooral aan volwassenen. Monopoly, de Kolonisten van Catan, dat soort dingen. Ganzenbord? Ja, hebben we. Wordt vooral door ouderen gekocht, die het met hun kleinkinderen willen spelen. Opvallend is dat we in de kerstperiode nog wel goede zaken doen. Met het slechte weer zoeken mensen toch weer gezelligheid." Alibi Even verderop, bij de Blokker, worden naast de alom bekende varianten ook het 'Peter R. de Vries-spel' (subtitel: Met dit spel heeft u altijd een alibi!) en een bordspel over het populaire televi sieprogramma Idols verkocht. Althans, verkocht... je kan ze kopen. „In de don kere dagen verkopen we nog wel veel. Dan hebben de mensen wat meer tijd voor elkaar. Maar over heel het jaar ge zien zijn het de nieuwe rages die deze spelen de das om doen. Voor een kind koop je geen Pim Pam Pet meer, het is veel blijer met een pakketje Poké- mon-kaarten", vertelt verkoopster Mo nique de Wilde. De Wilde denkt dat de daling in popula riteit bij kinderen ook deels het gevolg is van laksheid van de ouders. „Het is toch veel makkelijker om je kind voor de televisie te zetten met een dvd? An derzijds, zij die nog spelen kopen zijn meestal volwassenen. Er zijn dus toch nog mensen die hun kinderen warm pro beren te krijgen voor gezelschapsspelle tjes." De Blokker-verkoopster bespeurt sinds twee jaar een flinke achteruitgang in de verkoop. Dat heeft alles te maken met digitale spelvormen, computergames en een toenemende 'haastcultuur'. Is het einde van het klassieke bordspel daar door in zicht? Wellicht, al is het heden ook met het verleden te combineren. Tik op intemetzoekmachine Google bij voorbeeld eens 'ganzenbord' in. Het re sultaat is enorm: 84 pagina's, vol met links naar varianten van het oud-hol- landse spelletje. Het moderne, educatie ve bord op de site van het Jeugdjour naal is een toppertje. Net als het Enige Echte Elektronische Efteling Ganzen bord, dat meer teruggrijpt op de oude spelregels. Met één muisklik rolt de dob belsteen, wandel je over het bord en voel je weer spanning. Hoi! Drie plaat sen vooruit. Tsss... één beurt overslaan. En vakje 62? Dat is de put van vrouw Holle. Prachtig, het oude spel in een nieuw jasje. Alleen, er is één vreselijk gemis. De vernietigende en verheugde blikken... Juist, de gezelligheid. door Ernst Jan Rozendaal VEERÈ - Museum De Schotse Huizen in Veere opent het nieu we seizoen vandaag met een ex positie van schilder Carl Klin kert (1905-1995). Hij was geen Zeeuwse kunstenaar, wel ver bleef hij tussen 1948 en 1953 re gelmatig in Ellewoutsdijk. Zijn verblijf in Zeeland inspireerde Klinkert tot enkele prachtige aquarellen en schetsen. Twee dagen voor zijn overlij den, in juli 1995, merkte Klin kert tegen zijn vrouw Francien van Duijvendijk op dat hij altijd met en voor de kunst had ge leefd. Hij liet een oeuvre na van meer dan vierhonderd olieverf schilderijen en honderden aqua rellen en tekeningen. Ze zijn door zijn weduwe nauwkeurig gedocumenteerd. Met hulp van de Middelburgse galeriehouder Joost Bakker heeft Museum De Schotse Huizen in Veere een keuze gemaakt uit Klinkerts na latenschap. Het is de eerste keer dat zijn werk in Zeeland wordt getoond. Rijksmuseum Klinkert werd op 8 juli 1905 ge boren in Amsterdam. Toen hij vier was, overleed zijn vader. Net als zijn twee oudere broers en zus genoot Carl een vrije op voeding, met veel aandacht voor kunst. Zo werd zijn zus Marie al op veertienjarige leeftijd toege laten tot het Amsterdamse con servatorium. Klinkerts interesse ging meer uit naar tekenen en schilderen. Als tienjarige jongen zocht hij contact met de Belgische schil der en beeldhouwer Rik Wou ters (1882-1916), die in Amster dam woonde. Ook was hij vaak in het Rijksmuseum te vinden, waar hij schilders die bekende werken namaakten op de han den keek. Toch duurde het nog even voor hij zijn kunstzinnige roeping volgde. In 1923 overleed Klinkerts zus Marie aan longont steking. Hij raakte daardoor in een depressie, waarvoor hij in Hamburg werd behandeld. Halverwege de jaren twintig werd Klinkert hoekman op de Amsterdamse beurs. Hij be zocht vaak de in dè buurt gele gen kunsthandel Van Lier. Toen in 1931 de firma Dentz, waar voor hij werkte, werd opgehe ven, besloot Klinkert een oplei ding tot reclametekenaar te vol gen. Tegelijk studeerde hij kunstgeschiedenis. Gedurende de jaren dertig werk te Klinkert onder meer voor Phi lips, Verkade en Simon de Wit. In Veere zijn enkele schitte rende voorbeelden van zijn re- clamewerk te zien. Maar meer en meer trok de kunst. Vanaf de jaren dertig maakte Klinkert door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Zeeuwse rockbands NoCode en Yes You Did spelen vanavond om 22.00 uur in het Tcrneuzense jongeren centrum Kalashnikov. Het Walcherse NoCode laat zich niet in een hokje plaatsen. Ter men als 'progressief' en 'experi menteel' beschrijven de band wellicht nog het best. Het vier tal laat zich inspireren door bands als Tool en Nine Inch Nails. Zangeres Johanneke Kra nendonk zorgt voor gotisch aan doende zanglijnen, waarmee ze haar licht laat schijnen over zware onderwerpen. De band deed van zich spreken tijdens de Zeeuwse Belofte-wedstrijden in 2002 en 2003, waarin het de fina le haalde. Kranendonk wordt be geleid door gitarist Jelle Waren- dorff, drummer Dirk Schuit en bassist Stijn Warendorff. Laatst genoemde voegde zich vorig jaar bij de band. Voor Stijn Warendorff wordt het een drukke avond, want hij moet ook op de planken met zijn band Yes You Did. Zij brengen vernieuwende rock en blues, waarbij gelijkenissen zijn te be speuren met bands als ZZ Top Vorig jaar won het Middelburg se gezelschap de voorrondes van Arsenaalpop. Stijn Warendorff bast, Roland Baak drumt, Joost de Lange en Dennis van den Bor zingen en spelen gitaar. Bas Rovers neemt ook vocalen voor zijn rekening. schilderijen, hoewel hij pas in 1951 debuteerde op een exposi tie van de Utrechtse Kunst kring. Hij woonde inmiddels in Schoorl. In Veere is goed te zien dat Klin kert diverse schilderstijlen tot in de puntjes beheerste. Na aan vankelijk taferelen te hebben ge maakt in een klassieke, achttien de- en negentiende-eeuwse schil derstijl, werd zijn werk steeds vrijer. Zijn Zuid-Franse en Itali aanse taferelen verraden duide lijk de invloed van schilders als Cézanne en Van Gogh. Klin kerts duinlandschappen zijn eer der impressionistisch, terwijl en kele van de aquarellen die hij in Zeeland maakte doen denken aan het divisionisme van het be gin van de twintigste eeuw. Na de oorlog verbleef hij geregeld in een klein huisje in een boom gaard bij Ellewoutsdijk. In Veere zijn verschillende gezich ten op dat dorp te zien, evenals een mooi tafereel van - waar schijnlijk - het huisje in de boomgaard; het doemt op uit dicht patroon van streepjes en vlekjes. Het werk is in De Schot se Huizen opgehangen of uitge stald naar thema: bloem- en fruitstillevens, duinlandschap pen, mediterrane landschappen, schetsen (onder meer van Veere) en portretten, waaronder een van zichzelf. Dat voor Klinkert het schilde ren meer was dan het weerge ven van de werkelijkheid om hem heen, blijkt uit een citaat in een begeleidende tekst van zijn vrouw: „Als schilder schilder ik niet zelf. Om het met Roland Holst z'n woorden te zeggen: Ei genlijk komt het erop neer dat vrijwel alles wat ik schilderde - achteraf bezien - geen ander doel had dan een mij ingescha pen wezen, dat in het dagelijks leven nooit of in veel te geringe mate aan bod kwam, naar bui ten zichtbaar te maken: eniger mate wellicht te bestendigen." Een deel van Klinkerts in Veere geëxposeerde schilderijen is te koop. De opbrengst komt gedeel telijk ten goede aan het Carl en Marie Klinkert Fonds dat zijn weduwe F. Klinkert-van Duij vendijk heeft opgericht om jong muzikaal talent in Nederland te ondersteunen. Expositie: C.H.F. Klinkert (1905-1995), opening vanmiddag 16 uurdaarna t/m 23 mei in De Schotse Huizen in Veere, open ma t/m za van 12-17 en zo van 13-17 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de P7r schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react* dio„»„ "t niet dit tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrilh Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vv h niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden nH redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Ove weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ,9t" Ieder jaar worden er talrijke col lectes gehouden. Ik heb enorm respect voor de (meestal) dames die iedere keer vrijwillig op pad gaan in weer en wind. De mees te mensen geven wat, maar soms wordt ook de deur voor je neus dicht gesmeten of word je uitgescholden. Maar het vreem de is: een paar dagen later krijg je ook nog een acceptgiro. Ook al stort je nooit ze blijven ze stu ren, een enorme verspilling van geld. Als iemand nooit iets stort dan stop je daar toch mee. Nu blijkt dat eerst hoge salarissen worden betaald van dat ingeza melde geld. En vergeet niet het geld van de Staatsloterij en de Postcodeloterij. Daar worden miljoenen besteed aan dure pre sentatoren en prijzen die de pan uitrijzen. Het Lilianefonds stuurt al haar leden ieder jaar een verslag van de inkomsten en uitgaven. Daar wordt bijna al het geld besteed aan een goed doel in de derde wereld. Zo kan het dus ook. A. v.d. Berge Arnelaan 31 Middelburg Met verbijstering heb ik het arti kel gelezen over de Zeeuwse vrachtwagenchauffeur die ter nauwernood nog erger leed wist te voorkomen door zijn combina tie de berm in te sturen. Volgens mij is het zo dat wanneer deze chauffeur voldoende afstand tot de voorligger gehouden had en ook de snelheid had aangepast aan de omstandigheden hij ge woon had kunnen remmen zon der over te hoeven gaan tot deze levensgevaarlijke capriolen. Hij en al z'n collega's zouden eens kennis moeten nemen van de re latie die er is tussen snelheid en remweg en daar naar handelen. Hoewel ik onmiddellijk aan wil nemen dat hij zich goed heeft in gezet voor de slachtoffers, zou hij moeten beseffen dat het pre cies zijn soort rijgedrag is dat leidt tot deze vreselijke ongeluk ken. In aanvulling hierop ben ik van mening dat het puntenrijbewijs er niet snel genoeg kan komen en dat de combinatie van vol doende afstand houden en snel heid een zeer hoge prioriteit krijgt bij de verkeershandha ving door de politie. Sander de Kuijper Brouwerijweg 9b Domburg Hierbij wil ik reageren op het ar tikel van Sheila van Doorsselaer van 21 maart. Net als Noortje Ja cobs en vele anderen vind ik het jammer dat steeds minder men sen Frans gaan leren. Het is geen gemakkelijke taal, maar als je het beheerst, heb je er veel plezier van, onder andere in alle Franstalige landen. Je zult dan merken dat mevrouw Jorritsma destijds de plank volledig mis sloeg met haar opmerking 'Frankrijk is een prachtig land, maar er moesten geen Fransen wonen'. Het slaat echt nergens op. Als Francaise/Nederlandse kan ik dat weten. Fransen vin den het juist leuk om te discus siëren, gezamenlijk te eten, meer over andermans levensstijl te weten te komen, een kaartje te leggen enzovoort. Net als wij klagen de Fransen ook over de voorzieningen, de euro, de bu reaucratie en de politiek. In Frankrijk tref je natuurlijk ook minder vriendelijke mensen. Dat is in ieder land zo. Promo ten dus die taal! Frieda Weers Ring 22 Nieuwdorp Net thuisgekomen van een 10 km schaatswedstrijd uit Heeren veen lees ik op de voorpagina van de PZC van 23-3: Zeeland zal beweringen bewijzen! Ik ci teer de voorzitter van de struc- tuurgroep Welkom in Zeeland de heer G. de Kok: 'Zeeland heeft te veel goed bewaarde ge heimen'. En een stukje verderop is er te lezen dat hij zich erg stoort aan dat veel mensen rea geren met 'Oh, ik wist helemaal niet dat Zeeland dat ook heeft', of het omgekeerde te veel men sen gaan er van uit dat Zeeland veel dingen niet heeft. Verder vindt de voorzitter van de stuur groep dat we daar vanaf moeten en dat Zeeland een volwaardige provincie is. Nu heeft Zeeland veel dingen maar, als enige pro vincie van Nederland nog geen kunstijsbaan. Dus om Zeeland echt volwaardig mee te laten doen als provincie vinden ik en vele. vele Zeeuwse sporters met mij dat snel met het op stapel zetten van zo'n baan begonnen moet worden. En als iedereen de Zeeuwse wapenspreuk 'Ik wor- stel en kom boven' eer aan doet, - dan kan de bouw binnen 18 maanden zijn afgerond. Zo'n project binnen die tijdsspanne dat zou volgens mij het schild rende bewijs zijn dat Zeeland zijn mannetje staat als oronn- cie en dat we meer kunnen rea liseren dan dijken, tunnels er, stormvloedkeringen. Dus be stuurders gemeenten en andere belanghebbenden, koppen bij elkaar de schouders eronder en 'luctor en emergo'. Maak var Zeeland een echt volwaardige provincie; daar hoort een over kapte kunstijsbaan gewoon bij. Adriaan Provoost Vaandragerstraat 3D Domburg In tegenstelling tot de heer Ca- Ion (Lezers Schrijven, PZC 24-3) ben ik wel degelijk voor stander van een wezenlijke ver breding van de N61. De Nfilis aangelegd toen de auto noggea gemeengoed was en de econo mie in Zeeuws-Vlaanderen nq niet van die aard was dat men massaal onderweg was naar hel werk. Gelukkig heeft ook hier de economie in de laatste 38 jaar een groei doorgemaakt Maar helaas is het dankzij demi lieukliek tot nu toe onmogelif geweest de ontwikkeling van d infrastructuur hiermee gelijki tred te laten houden. De hele mi lieubeweging, die kan beslaan dankzij royale overheidssub sidies, bestaat echter wel dank zij de belastingopbrengsten va ieder die in het 'rioohnachiaa tje' onderweg is naar zijn baan Voor de werkende mens is d luxe van het filosoferen ove 'gratis openbaar vervoer' a 'protest tegen de vervuilend verbrandingsmotor' helemai niet weggelegd. Wanneer je op tijd op je wei moet zijn, is het openbaar ver voer in Zeeuws-Vlaandera slechts bij hoge uitzonderaig een zinnige optie. In plaats val tijd en geld te steken in utopie ën zoals openbaar vervoer voo iedereen, betaald door de enke ling die werkt, zou de overhel wellicht beter de aanschaf a het gebruik van nieuwe schone en zuinige auto's kunnen stimu leren. Op de manier die de hea Calon voorstelt, komt de econo mie in Nederland binnen de kortste keren knarsend tot stil stand door torenhoge belastis- gen en accijnzen. Er hoeft da niemand meer naar het werk a kunnen we allemaal in een tipi op de heide gaan wonen, waar door de vervuiling merkbaar zal afnemen. K.H. Boschitx Sparkstmtl Sp Wij hebben ruim 40 jaar een fruitbedrijf en moeten helaaser varen dat het steeds moeilijk wordt om over voldoende perso neel te beschikken. Dit hete niet omdat onze eigen mensa dit toch wel leuke werk me: wa len doen. Je bent immers lekte buiten, je werkt in groep en a» het slecht weer is of het komt je niet uit, dan blijf je lekker thuis Het komt doordat de mensa door de wirwar van regelgev-i uitgenodigd worden om tia meer te werken. Huisvrouw die al vele jaren met plezier bi ons plukken, komen met M droeve verhaal dat ze helaas niet meer kunnen komen omdat ze weduwe zijn geworden, oifr dat ze gescheiden zijn, onw* hun man in de VUT is. oma hun man AOW heeft, omda huursubsidie krijgen enzovort Zodra men werkt, worden deun keringen stop gezet en je W een half jaar verder voordal les weer op de rails is Enneffl de asielzoekersdie mogen behalve werken. Wij den. dan: als je werkt ben je Als ieder inwoner in Nederig die hoe dan ook geldelijke onde^ steuning krijgt, 1000 euro pa jaar mag bijverdienen zonoa dat dit gestraft wordt, dan is asperge steken en fruitpl in één klap opgelost enne we geen Polen nodig, be ook zeker bijdragen aan e nomie omdat deze groep a een bestemming heeft voor leuk verdiende euro s. Jan LuW* Rijksweg* Breskeni Zelfportret van Carl Klinkert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12