EC eere werkt mee aan aanleg N57 11 Een etmaal hongeren voor Afrika Echtpaar vecht voor Griekse zwerfhonden Vlissings straatbeeld elke werkdag op Belgische zender Strijd om het beste streekgerecht in Hulst en omgeving \jgewerkt plan komt tegemoet aan veel bezwaren Uitlokking fètuuwi cf&lzxvzh STOKKE Koud WALCHEREN zaterdag 27 maart 2004 [^Ahvan der Sluis [BURG - B en W van de ge le Veere zijn bereid mee te Baan de planologische in- agvan de N57. Volgens het re komt het uitgewerkte be- lingsplan op veel punten oei aan de bezwaren die „'cnteraad van de oude ge- ,f Veere had. Bij de ge- ,ie Veere waren enkele tien- II bezwaren ingediend. Die fbta vrijwel allemaal afgewe- L Het ontwerpbestemmings- [jjJ57 en de rondweg Seroos- .e-noord worden op een en- (jelail aangepast. het nu bestaande plan "nordt de weg in de gemeen- Teere uitgevoerd als een ge- iontsluitingsweg met twee troken en rotondes bij Vrou- ipolder, Serooskerke-noord ferooskerke-zuid. rI verkeerslichten beveilig- fauispunten komen te verval- met uitzondering van de pising bij de aanzet van de ifsedam. De maximumsnel- blijft tachtig kilometer per Voor landbouw- en ander gnmingsverkeer worden pa negen aangelegd, waarvan Keen deel de bestaande weg irdtgebruikt. fvoetgangers, fietsers en rui- iomen er tunnels ter hoogte de Rijkebuurtweg, de be nplaats bij Serooskerke en de aansluiting Seroosker- zuid. bestaande tunnel onder de ibij de Dorpsdijk bij Vrou- solder wordt verlengd. Ook voetgangerstunnel bij het se-Meerstrandje en de vee- dbij het natuurgebied Fort Haak in Vrouwenpolder rien aangepast. tussen de Veersedam en urg kunnen ook in de gebruik blijven maken '■afzonderlijke fietspaden Sloop van Middengebied mag doorgaan [delburg - De ge- Vlissingen mag töbrgaan met de sloop van 10 huizen en complexen (het Middengebied. Ét heeft de bestuursrech te gisteren besloten. De king Belangenbeharti- in Vlissingen tot r)Ontwikkeling Stadsge- eden (Belvos) vocht de toopvergunning aan die 11 maart is afgegeven. stichting vindt dat de meente te snel na afgifte a de sloopvergunning is jonnen met de sloop van ippartementen in het lengcbied. Na afgifte on er nog zes weken be daar worden gemaakt te il de sloopvergunning. 6 bestuursrechter vroeg tijdens de zitting af Pom de stichting de doop wil ophouden. „Het seen desolaat gebied ge erden", zei hij. De be- ïoursrechter motiveert :"or enkele weken zijn uit pak. aan de (zuid)westkant van de N57. Aan de toekomstige oost kant van de nieuwe weg komt een fietspad vanaf de molen in Serooskerke tot aan de Dorps- dijk, waarbij gedeeltelijk het be staande fietspad langs de Vrou- wenpolderseweg intact blijft. De weg Veere-Vrouwenpolder zal door een nieuwe weg aange sloten worden op de rotonde bij Vrouwenpolder, waardoor twee scherpe bochten in de Polredijk verdwijnen. Serooskerke raakt door de N57 de noordelijke aan sluiting kwijt op de huidige weg in de bocht bij de hiolen. In plaats daarvan wordt 450 meter noordelijker middels een paral lelweg langs de begraafplaats een nieuwe aansluiting op de rondweg Serooskerke-noord en de N57 worden gemaakt. De oude gemeente Veere had grote bezwaren tegen het eerste plan, omdat de weg het gebied in tweeën zou snijden. Ook was het aanvankelijk de bedoeling dat er langs de N57 alleen een parallelweg zouden komen, die fietsers moesten delen met sluip- verkeer, tractors en bussen, ter wijl er nu wel een vrijliggend fietspad is. In het huidige plan blijven er tussen de Veersedam en Middelburg over de hele af stand gewoon fietspaden liggen. Ook de nieuwe gemeente Veere heeft lange tijd geaarzeld om planologisch mee te werken aan de aanleg van de N57. In novem ber vorig jaar gaf een meerder heid van de commissie Ruimtelij ke Ordening een positief advies af, zij het niet van harte. Rijkswaterstaat heeft de ge meente Veere mondeling laten weten dat als de gemeente niet meewerkt, de kans aanwezig is dat het ministerie van Ruimtelij ke Ordening de gemeente ver plicht het bestemmingsplan vast te stellen. Dat gebeurde eer der bij de aanleg van de HSL en de Betuwespoorlijn. De commissie Ruimtelijke Orde ning bespreekt het bestemmings plan op maandag 5 april vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis te Domburg. Be vormen van lemmen kunnen ij waterschap pUZEN - In het treven tfmeer democratie gooit Wa- Zeemvs-Vlaanderen op «tand niet één stemmethode '«prullenbak. 'algemene vergadering be- jMat. in afwijking van de ge melijke stembusgang, voor- sniet alleen schriftelijke ver- m>gen mogelijk moeten zijn «et telefonisch stemmen en 'uitbrengen van een stem via ifaet zijn serieuze opties. Sgraaf W. de Graaf trok deze Wusie na een discussie over 'rapport dat de moeizame j ran zaken rond de laatste ®«zingen beschreef. Zo wil 'waterschap het dus niet Hoe het wel zal gaan, is ^gans nog een open vraag, arbp alleen de Tweede Ka- ^aen antwoord kan geven, preekt zich binnenkort uit ^aen voorstel om voortaan al'jke waterschapsverkie- te houden. Het plan is daarvoor een dag in 2008 JJ lijzen. De verwachting f<- de Kamer dan ook de ^dathode bepaalt. Matrassen, opblaasbedden en campingmatjes bedekken de vloer van de grote aula van de CSW-locatie Elzenlaan, waar leerlingen 24 uur een geldinzamelingsactie voerden voor aidspatiënten in Afrika. foto Lex de Meester door Ron Maqnée MIDDELBURG - De grote aula van de CSW-locatie Elzenlaan lag vannacht be zaaid met matrassen, opblaasbedden en campingmatjes. Aanleiding was de actie Zip your lip waarbij leerlingen geld inza melden voor aidspatiënten in Afrika én een beetje ervoeren hoe het is om honger te lijden. Vrijdagavond zijn ze allen bijeen in de grote aula: tachtig leerlingen in de leef tijd van twaalf tot en met zestien jaar, af komstig van havo en vwo, van de brug- tot en met de vijfde klas. Ze laten zich een etmaal lang vrijwillig uithongeren. Van vrijdag- tot zaterdagochtend. Niet om een kilootje af te vallen, maar om geld in te zamelen voor het goede doel: de actie Zip your lip. Kern van de actie is dat jongeren zelf ervaren hoe het is om honger te lijden. Voor hun actie laten ze zich sponsoren door familie en vrienden. De opbrengst gaat naar een goed doel. Dit jaar zijn het aidspatiënten in Afrika waar de opbrengsten van de actie heen gaan. Het geld wordt overigens verdeeld door de ontwikkelingsorganisatie World Vision. Deze instelling besteedt het geld aan aidsvoorlichting, medicijnen en hiv-tests. Het project duurt ook echt op de kop af 24 uur. De leerlingen volgen vanaf de vroege ochtend normaal de lessen, 's Avonds staat er een bont programma van spelletjes en films op het programma. Zo begint tegen negen uur het spel Levend stratego. Alle scholieren hebben een an dere rol - van kolonel tot sergeant - en de directe omgeving van de school is het oorlogsterrein. Maar ook spelletjes als Twister of een potje tafeltennis prijken op de menukaart. Rond middernacht is er een nachtelijke wandeling van zo'n tweeënhalf uur. Wie daarna nog niet moe is, kan nog een film als Lord of the Rings, 2 Fast 2 Furious of Bad Boys II zien. Een smakelijke film als Chocolat, die de hongerige leerlingen ook nog op de plank hebben liggen, wordt maar niet uitgezonden. Overigens is de organisatie voor een groot deel in handen van de leerlingen zelf, dat wil zeggen: de achtkoppige leer- lingenraad. Verjaardag Zoals Thirza van der Stoel die halverwe ge de avond nog geen hongerklop voelt. „Nee, hoor dat valt nog wel mee." Toeval lig viert ze die vrijdag haar vijftiende ver jaardag. Iets wat een olijke medeleerling aangrijpt om haar een reep chocola toe te steken. Maar vooralsnog heeft ze de ver leiding weten te weerstaan om er ook maar een hapje van te nemen. Hetzelfde geldt voor leerlingenraadslid Hadewych Marinissen (16) die bezweert dat ze na haar reguliere ontbijt („twee bo terhammen, een appel en een banaan") niets meer naar binnen heeft gewerkt. Techniek-docent A. de Leeuw schat dat er met de Zip your lip zo'n vierduizend euro wordt binnengehaald. Dat is inclu sief een actie die onlangs werd gehouden tijdens de reünie van het jubilerende CSW. Gasten konden na die reünie hun niet ge bruikte consumptiebonnen afstaan voor het goede doel. In de praktijk betekende dat, dat iedere leerling in ieder geval over een sponsorbedrag van tien euro be schikt. door Selma Osman MIDDELBURG - Marjolein Vis ser en Reinier de Rooy zijn ver bijsterd over het nieuws uit Griekenland dat straathonden niet langer het land uit mogen. Het Middelburgse echtpaar is dolgelukkig met hun anderhalf jaar oude honden Marilyn en Monroe, die ze vorig jaar zomer via de Belgische stichting SOS Strays hebben geadopteerd. De twee Atheense honden waren volgens Marjolein de schuwste die de stichting ooit heeft ge plaatst. In ruim een half jaar tijd zijn het twee lieve, aanhan kelijke huishonden geworden. Hun lotgenoten in Griekenland zijn op dit moment slechter af. Sinds twee weken geleden be richten in de Griekse media ver schenen dat geadopteerde zwerf honden in het buitenland eindi gen in laboratoria of als schoen zolen, krijgt SOS Strays geen hond het land meer uit. „Ze vragen nu op de luchthaven onmogelijke papieren", zegt voorzitter Carine Wouters die tot voor kort wekelijks vijf tot zeven honden ging ophalen. „Vanaf juli treedt een nieuwe wet in werking en moet voor ie dere hond een geschreven toe stemming van de burgemeester worden verkregen, maar nie mand is er klaar voor. De Griek se gemeenten hebben heus niet alle zwerfhonden geïnventari seerd." De Belgische is druk in de weer met het aanschrijven Marjolein Visser met de honden Marilyn en Monroe. van ambassades en de Griekse media. Het beïnvloeden van de publieke opinie is volgens haar het enige wat helpt. Onmacht Ondertussen zijn de honden de dupe „Onze vrijwilligers in Athene kunnen geen nieuwe honden meer opvangen. Je draait op straat je hoofd om, want je kunt de dieren niet hel pen." In haar driejarig bestaan plaatste de stichting al vijfhon derd Griekse zwervers bij voor namelijk Nederlandse gezinnen. Ook de vrijwilligers - mensen die de honden tijdelijk opvan gen en de toekomstige baasjes screenen - komen uit Neder land. In Zeeland heeft SOS Strays opvangadressen in Goes en Vlissingen. Ook de Middelburgse Marjolein Visser zet zich intussen met hart en ziel in voor de stichting. Toen ze een nieuwe hond zocht, kwam ze bij toeval via het inter net bij SOS Strays terecht. „Eerst kregen we Marilyn en foto Lex de Meester dat ging zo verschrikkelijk goed dat we later ook haar zusje Mon roe erbij hebben genomen." Toch is het in huis nemen van een Griekse zwerfhond niet iets wat. je ondoordacht moet doen, waarschuwt ze. „Je moet je reali seren dat het geen pup is van een goede fokker. Ze zijn niet zindelijk en niet opgevoed. Je moet er heel veel tijd insteken." Dat deden Reinier en Marjolein. De eerste tien dagen bleef de stofzuiger in de kast. De honden schrokken overal van: de televi- door Ron Maqnée VLISSINGEN - Op de Belgische televisie zijn sinds kort elke werkdag rechtstreeks uitgezon den beelden van Vlissingen te zien. Ook de Nederlandse televi sie gaat de opnamen binnenkort uitzenden. Het project is een initiatief van Toeristisch Ontwikkelingsbe drijf Vlissingen. Met de beelden wordt de badplaats onder de aandacht gebracht van televi siekijkers. Elke werkdag kun nen zij van 9.00 tot 12.00 uur de opnamen bekijken op de Bel gische zender Canvas, die ook in Zeeland is te ontvangen. De beelden worden afgewisseld met opnamen uit andere oorden in Europa. Elke keer is dertig se conden Vlissingen te zien. De kijker moet dan maximaal der tig minuten wachten voordat Vlissingen wederom in beeld komt. In de praktijk duurt het vaak niet meer dan een minuut of tien voordat de zender weer Zeeuwse plaatjes laat zien. Loodswezen De beelden worden opgenomen met een heen en weer bewegen de camera die op het dak van het Nederlandse Loodswezen aan de boulevard De Ruyter is gemonteerd. „De opnamen laten de Sint Jacobskerk zien, het Ar senaal, dan het Keizersbolwerk en de boulevard", verklaart ini tiatiefnemer F. van de Velde van het Toeristisch Ontwikke lingsbedrijf Vlissingen. „Dan draait hij weer terug, iets lager, en filmt weer de boulevard, het bolwerk tot aan de Sint Ja cobskerk." Na dertig seconden Vlissingen schakelt de zender weer over naar een andere came ra in Europa, bijvoorbeeld die in Budapest of in een skioord. De camera laat haarscherpe, li ve beelden zien. „Als tenminste de camera schoon is", aldus Van de Velde. Bij controle bleek gis terochtend de camera door zout vervuild. Met het Nederlandse Loodswezen zijn inmiddels af spraken gemaakt dat de camera periodiek wordt schoonge maakt. Van de Velde benadrukt dat de opnamen door een professionele camera worden gemaakt. „Het is een volwaardige camera, van televisiekwaliteit. De camera is ook niet vergelijkbaar met een webcam." De camera heeft ook geen internetadres. Wel worden de Vlissingse beelden voorzien een tekstbalk. Hierin wordt ver wezen naar de website www.vlissingen.nl voor de kij kers die meer over Vlissingen te weten willen komen. Ondertus sen wordt de laatste hand ge legd aan een nieuwe website die speciaal voor dit panoramaca- meraproject is ontwikkeld. Als die website in de lucht gaat, wordt daarnaar in de tekstbalk Tros Op termijn zijn de beelden ook op de Nederlandse televisie te zien. Met de Tros worden afspra ken gemaakt over het uitzenden van de beelden. Op deze zender zal Vlissingen nog frequenter in beeld zijn. De plaatjes uit Zee land worden dan afgewisseld met beelden uit de Benelux. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 21-jarige man uit Goes en een twintigjarige vrouw uit Hans weert voor uitlokking ver oordeeld tot werkstraffen van dertig uur. De junks zetten op 9 augustus vorig jaar in Goes een minder be gaafde vrouw onder druk om 150 euro van haar vader te ste len. Het tweetal wilde daarmee drugs kopen. sie, een fietser, een klikobak. Ook moesten de nodige plasjes in huis worden opgedweild. Nu zijn het de beste huisgenoten die het Middelburgse echtpaar zich kan wensen. „Ze zijn lief, gek op aandacht en ook heel leergierig." Marjolein heeft zich behoorlijk boos gemaakt over de jongste ontwikkelingen in Griekenland. „Die honden hebben nu hele maal geen kans meer om een goed tehuis te krijgen." In Griekenland heerst volgens het echtpaar veel hondenleed. Marjolein: „De leefomstandighe den zijn afschuwelijk. Ze leven op straat. Worden geschopt, ge slagen en als ze ziek of gewond zijn aan hun lot overgelaten." Daarom is ze ook zo verbaasd over de commotie die is ont staan. „Het kan ze daar niet zoveel schelen dat een hond aan de ket ting doodgaat of wordt overre den. Maar nu ze te horen krijgen dat honden hier in het lab zou den worden gebruikt - een grote leugen - gaan ze opeens over de rooie. Vrijwilligers van de stich ting zijn zelfs verbaal en fysiek bedreigd." Olympische Spelen De Middelburgers denken dat er meer achter zit. „Met het oog op de komende Olympische Spelen in Athene is het natuurlijk geen goede reclame als er op het vlieg veld zoveel honden in benches weggaan dat mensen daar vra gen over gaan stelllen." door Sheila van Doorsselqer HULST - Parfait van Hulsterse bijenhoning, roergebakken wit te asperges uit Absdale met truf felaardappeltjes uit Kapelle- brug, een salade van een gecon- fijt boutje van een 'piel' afkom stig van het Karpersgat en sau zen met onder andere Zeeuws appelsap en Zeeuwse bieren. 'Wat je van ver haalt, is lekker' luidt het gezegde. Maar wat van dichtbij komt, doet daar zeker niet voor onder. Zeven koks van restaurants in Hulst en omstre ken doen mee aan de streekge- rech ten wedstrijd in het kader van het Ambachtelijk Weekend. Hierbij kunnen diverse (fiets) routes afgelegd worden in het Waasland en de omgeving van Hulst waarbij ambachtslieden langs de routes hun deuren open zetten voor het grote publiek. Aan de Belgische kant van de grens werd al twee keer eerder de kookwedstrijd gehouden en nu doen zes restaurants uit Hulst (Napoleon, Het Hemel rijk, En Passant, het Hof van Vlaanderen, Hogerop, de Halve Maan) en een uit Lams waarde (de Petrus Paulushoeve) er voor de eerste keer aan mee. Aan beide kanten van de grens strijden zeventien restaurants om een eervolle vermelding. De koks hoeven zich maar aan een belangrijke regel te houden: de ingrediënten moeten uit de streek afkomstig zijn. Verder mag de fantasie de vrije loop gaan en zijn alle gangen, van voorgerecht tot en met dessert mogelijk. Een jury van drie Belgische no tabelen en een kookdocent heb ben de afgelopen weken alle res taurants bezocht om de streekge- rechten te proeven. Frank d'Hooghe van restaurant Het He melrijk heeft de jury een dessert voorgeschoteld; een parfait van Hulsterse bijenhoning met butterscotch en ambachtelijk ge maakte advocaat. d'Hooghe: „Die korven van de bijen staan bij de stadswallen en zij halen hun nectar daar ook uit de bloe men. Echte Hulsterse honing dus." Alle restaurant zetten het door hen bedachte streekge recht op de reguliere kaart. De winnaar van de kookwed strijd wordt 30 juni bekend ge maakt. Prijzen zijn er niet, wel eervolle vermeldingen in de bro chure van het Ambachtelijk Weekend dat in augustus wordt gehouden. Advertentie Yerselce www.bruundebeer zeeuwse almanak Moesten ze het nu wel of niet doen, de raadsleden van de ge meente Sluis? Wel of niet in stemmen met de invoering van betaald parkeren in Oost burg? Neen, zo oordeelde één van de raadsleden. Hij was vorige week zaterdag nog in de Een- hoomstad geweest en conclu deerde dat zijn bolide ook makkelijk dwars op drie par keerplaatsen had kunnen staan. Betaald parkeren? Nergens voor nodig dtis. „Maar weet je dan wel hoe koud het zaterdag was?", klonk het aan de andere kant van de raadstafel. „Mevrouw, het is winter", antwoordde hij gevat. Niet waar, wist een derde raadslid. „Het is voorjaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11