Harnas wil Sharon treffen De Vries kan coördinatie terreur niet meer ontgaan PZC Emotionele staatsbegrafenis in Madrid Bush zou dreiging terreur niet urgent hebben gevonden 7 Tiener ontsnapt aan doodvonnis Japanse trein is de punctueelste Tientallen rebellen gedood in Nepal Bloedbad bij stammenstrijd India Schilder Kristofori overleden VS vinden dat het goed gaat met Irak Overleg Cyprus een afspraak over hertelling stemmen Taiwan Israël en VS sluiten diplomatieke vertegenwoordigingen Europese Unie leeft niet voor gemiddelde inwoner Neem nu een KPN MobielPlus abonnement! ^n'e'sCenteTlPrimafoon donderdag 25 maart 2004 BANGKOK - De 19-jarige Brit Michael Alan Connel is gisteren in Thailand tot levenslang veroordeeld voor drugssmokkel. Aanvankelijk was de uit Manchester af komstige jongeman ter dood veroordeeld, maar die straf werd omgezet nadat hij had besloten te bekennen en mee te werken met het gerechtelijk onderzoek. Connel werd in november 2003 gearresteerd toen op de luchthaven van Bangkok 3400 xtc-tabletten in zijn week- eindtas werden ontdekt. Voordat hij in Thailand aan kwam was Connel in de Verenigde Arabische Emiraten ge weest. AP TOKIO - De Japanse hogesnelheids- of kogeltrein Shin- kansen van exploitant Central Japan Railway heeft het af gelopen boekjaar een nieuw punctualiteitsrecord geves tigd. De gemiddelde vertraging van alle treinen van Cent ral Japan Railway, die de lijn Tokio-Osaka exploiteert, was 12 seconden, maakte een woordvoerder gisteren be kend. De Shinkansen, die veertig jaar geleden voor het eerst reed, en die in verschillende Japanse regio's door verschil lende maatschappijen wordt geëxploiteerd, heeft de repu tatie zeer punctueel te zijn. Zelfs bij de minimaalste ver traging biedt de conducteur excuses aan, die soms langer duren dan de vertraging. ANP/AFP KATHMANDU - Bij luchtaanvallen van de Nepalese strijdkrachten op maoïstische rebellen zijn dinsdag zeker vijftig doden gevallen. Dit heeft een bron bij de veilig heidsdiensten gisteren laten weten. Volgens lokale bron nen zijn onder de doden niet alleen opstandelingen. Het dodental is niet door een onafhankelijke bron bevestigd. Sinds 1996 zijn al meer dan 9500 doden gevallen bij pogin gen van de rebellen om de Nepelese monarchie omver te werpen. ANP GUWAHATI - In de Indiase deelstaat Assam hebben strij ders van een stam een bloedbad aangericht onder leden van een rivaliserende stam. Dat meldde de politie giste ren. Twaalf strijders van de Kuki-stam zouden in alle vroegte een dorp van de Karbi-stam zijn binnengevallen en zes tien mensen hebben doodgeschoten. Enkele uren latei- was een dorp in de buurt het doelwit. Daar werden vijf Karbi's doodgeschotenAlVP/AFP PRAAG - De Tsjechische schilder, graficus en beeldhou wer Jan Kristofori is op 72-jarige leeftijd overleden. Dat meldde het Tsjechische persbureau CTK gisteren Kristofori werd vooral bekend als illustrator van werken van beroemde schijvers als Solzjenitzyn en Kafka. In 1969 vluchtte hij naar het Westen, maar twintig jaar later keerde hij terug naar zijn vaderland. ANP/DP A van onze redactie buitenland WASHINGTON - Gedurende de eerste acht maanden van de re- gering-Bush beschouwde het Witte Huis de dreiging van ter reur als een belangrijke kwestie, maar niet als een urgente. Dat zei Richard Clarke, die Ja renlang adviseur van het Witte Huis was inzake terreurbestrij ding, ook tijdens de aanslagen van 11 september 2001. Hij ge tuigde gisteren voor de onafhan kelijke commissie die onderzoek doet naar de terreurdreiging voorafgaand aan die aanslagen. „Er was een proces gaande om Al Qaeda aan te pakken, maar hoewel ik voortdurend zei dat het een dringend probleem was, denk ik niet dat het ooit zo is be handeld", zei Clarke tegen de 'commissie 9/11', zoals die wordt genoemd. Clarke, die vorig jaar ontslag nam, vroeg de nabestaanden van de slachtoffers van 11 sep tember om vergiffenis. „We heb ben ons uiterste best gedaan, maar dat doet er niet toe, want we hebben gefaald", zei hij te gen de aanwezigen en de televi siekijkers. Maandag verscheen het boek 'Against All Enemies' van Clar ke, waarin hij de regering-Bush ervan beschuldigt de toenemen de dreiging van Al Qaeda in de maanden voor 11 september te hebben genegeerd Directeur George Tenet van de CIA was het niet met Clarke eens. „De regeringen Clinton en Bush hebben de terroristische dreiging serieus genomen en er actief aan gewerkt Osama bin Ladens organisatie Al Qaeda te ontwrichten", had Tenet eerder op de dag tegen de commissie ge zegd. „Als de directeur van de Centra le Inlichtingendienst moet ik u zeggen dat er geen gebrek was aan zorg of aandacht ten opzich tevan een van de grootste geva ren die ons land ooit hebben be dreigd", aldus Tenet. Tenet zei dat de CIA in samen werking met andere diensten in de wereld een aantal terroris tische complotten had ver stoord, onder meer in de aan loop naar de festiviteiten rond 1 januari 2000. De Verenigde Sta ten waren echter 'niet systema tisch beschermd' tegen terroris me voordat de aanslagen van 11 september werden gepleegd. De directeur zei dat de CIA Bin Laden sinds begin jaren negen tig in de gaten had gehouden en in 1996 een speciale eenheid had gevormd om hem op te spo ren Op de vraag of de aanslagen van 11 september zouden zijn voor komen, als de VS Bin Laden had den gevangengenomen of ge dood, antwoordde Tenet: „Dit complot liep al en ik geloof niet dat het doden van een persoon, zelfs Bin Laden in dit geval, het nog had tegengehouden". ANP BAGDAD - Er is veel bereikt in Irak sinds de val van Saddam Hoessein. Dat is de strekking van een toespraak die de Ameri kaanse bewindvoerder Paul Bre mer gisteren heeft gegeven in de zogenoemde Groene Zone, het zwaar beveiligde deel van Bag dad waar het Amerikaanse hoofdkwartier zich bevindt. „Bijna een jaar na de bevrijding moeten we ter harte nemen wat er allemaal bereikt is", zei Bre mer. De werkloosheid is bijna gehalveerd, de economie trekt aan, de elektriciteitsvoorziening is verbeterd, ruim 2500 scholen functioneren naar behoren en meer dan drie miljoen kinderen zijn ingeënt tegen polio en ande re ziektes, aldus Bremer. Hij kondigde verder aan dat la ter deze week een ministerie van Defensie wordt opgezet, dat er commissies komen om corrup tie te bestrijden en een onafhan kelijk toezichtsorgaan voor de media. Bremer noemde de onderteke ning van de Iraakse inte rim-grondwet een belangrijke stap voor de machtsoverdracht van 30 juni Hij prees de leden van de Iraak se bestuursraad die het mis schien niet volledig met de in houd eens zijn, maar die het be lang van de interim-grondwet hebben ingezien en daarom toch akkoord zijn gegaan. AP Omstreden mediawet door Kamer Italië golffi - De Italiaanse Tweede bnn heeft gisteren een omstre- mediawet aangenomen. Het «detweede keer dat de parle- mentariérs akkoord gingen. Na j, ïorige goedkeuring door de [HittenTweede Kamer weigcr- öepresident Ciampi de wet te te- kenen. Hij stuurde de wet terug naar ie; parlement. Volgens Ciampi jan de wetgeving tot gevolg heb- tgn dat er monopolies ontstaan Inde media. De president heeft jet parlement daarom gevraagd an de wet, die volgens de oppo rde premier Silvio Berlusconi ^voordeelt, opnieuw te onder hoeken. Uiteindelijk werd het «tsvoorstel met enkele amende ren weer ingediend. Nu moet de Senaat er nog mee in stemmen. Ciampi kan de wet an met meer tegenhouden De wet is cruciaal voor Berlusco- ■j. omdat de regelgeving het mo- lijk maakt dat een persoon j aeer dan twee nationale zen- in bezit heeft. Het impe- Mediaset van de familie a'lusconi heeft drie commer ce zenders in handen en zijn psitie als premier geeft Berlus- bni ook macht over de staats- inder RAI. Daardoor beheerst Ejnu al bijna 95 procent van de Janse televisie. ANP/DP A jfÜRIGEN - De regeringen van riekenland en Turkije en verte- jtnwoordigers van Grieks- en irks-Cyprus zijn gisteren in >t Zwitserse Bürgenstock bij gekomen voor onderhande- :n onder leiding van de Vere- iigde Naties. !t overleg moet leiden tot de g van Cyprus. Het over- g liep al voor aanvang vast, rdat de Griekse minister van nlandse Zaken Moliviatis rde aan de onderhandelin- jndeel te nemen. De Turkse en Cypriotische afvaardigin- B stelden wijzigingen in het -herenigingsplan voor die in afgewezen door de s-Cypriotische regering. TAIPEI - De afspraak die onder handelaars van de twee kampen inde Taiwanese politiek hadden gemaakt over hertelling van de bij de presidentsverkiezing uit gebrachte stemmen, is alweer tande baan. De leider van de oppositionele Kuomintang - presidentskandi daat Lien Chan - heeft het door cjn onderhandelaar behaalde resultaat afgekeurd, deelde zijn woordvoerder mee. Het Taiwanese hooggerechtshof beeft gisteren de eis van de oppo sitie afgewezen. Die wilde dat de rechters de uitslag van de ver siering ongeldig zouden verkla ren Het hof kongeen uitspraak doen, omdat de kiescommissie de winnaar van de verkiezing cog met bekend heeft gemaakt. De zittende president, Chen Shui-bian, won de verkiezingen zaterdag met een verschil van maar 0,2 procentpunt van Lien Chan van de nationalistische parti] Die eiste meteen nadat de uitslag bekend was geworden sen hertelling, omdat er fraude zou zijn gepleegd. ANP/AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De radicale Pa lestijnse verzetsbeweging Ha rnas heeft de Israëlische premier Sharon in het vizier. Algemeen Hamas-leider Meshaal meldde gisteren dat de eerste minister van de joodse staat het volgende doelwit van een aanslag is. Met de actie tegen Sharon wil len de Palestijnse extremisten de Israëlische liquidatie van geestelijk leider Jassin wreken. De aankondiging is het jongste dreigement in een aanhoudende reeks felle dreigingen tussen Ha rnas en Israël. Meshaal sprak mediaberichten tegen dat Harnas ook internatio nale, Amerikaanse doelen op het oog zou hebben voor vergel- dingsaanvallen. Het doelwit zal altijd Israël zijn, aldus de Hamas-topman, die in ballingschap leeft. Eerder had Harnas de Amerika nen ervan beschuldigd dat zij van het Israëlische liquidatie plan op de hoogte waren ge weest. De interim-leider van Hamas in de Palestijnse Gazastrook, Al Rantisi, sloot gisteren elke wa penstilstand met Israël uit, zo lang de Israëliërs Palestijnse ge bieden bezetten. De voormalige plaatsvervanger van Jassin was dinsdag tot leider van Hamas in de Gazastrook benoemd. Het Britse ministerie van Finan ciën gaf Britse banken opdracht tegoeden van vijf topmannen van Harnas, onder wie Meshaal en Al Rantisi, te bevriezen. Vol gens het ministerie is het vijftal betrokken bij terrorisme. Ha rnas is verantwoordelijk voor een groot aantal zelfmoordaan slagen op Israëlische doelen die honderden mensen het leven kostten. Uit vrees voor wraakacties na de Israëlische liquidatie van Jas sin sloten de Verenigde Staten en Israël gisteren diplomatieke vertegenwoordigingen. Geen veroordeling Tot onvrede van de Palestijnen besloot de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties (VN) niet tot een veroordeling van de Is raëlische operatie tegen Jassin. De vijftienkoppige raad bleek in de nacht van dinsdag op woens dag te veel verdeeld. Vooral de Amerikanen, die vetorecht heb ben, willen zich niet binden aan een eenzijdige, veroordelende tekst. De Israëlische VN-ambassadeur Gillerman beschuldigde de inter nationale organisatie van hypo crisie. Hij hekelde pogingen om de Israëlische liquidatie van Jas sin veroordeeld te krijgen, ter wijl 'nog niet één resolutie, nog niet één presidentiële verkla ring door deze raad is aangeno men om het opzettelijke afslach ten van onze onschuldige bur gers aan de kaak te stellen' ANP Mensen worden overmand door emotie terwijl ze toekijken bij de staatsbegrafenis van de 190 slachtoffers van de treinaanslagen in Madrid. foto Susana Vera/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - In aanwezig heid van de voltallige koninklij ke familie is gistermiddag in de Madrileense kathedraal La Al- mudena de officiële rouwdienst gehouden voor de 189 slachtof fers van de aanslagen in Ma drid, vandaag precies twee we ken geleden. Het was een zeer emotioneel mo ment toen koning Juan Carlos, zijn vrouw Sofia, kroonprins Fe lipe en de twee prinsessen zich aan het einde van de plechtig heid onder de vijfhonderd fami lieleden van de slachtoffers be gaven om hen persoonlijk te con doleren. Dit warme gebaar stond in scherp contrast met de voelbare spanning toen premier Aznar met zijn vrouw de kathedraal binnenkwam. De vader van een van de slachtoffers kon zich met meer inhouden en nep: „Meneer Aznar, ik stel u verantwoorde lijk voor de dood van mijn zoon." Verschillende familieleden maakten geen gebruik van de uitnodiging, omdat ze niet sa men met Aznar, premier Blair en minister Powell wilden rou wen, die in hun ogen de veroor zakers zijn van de aanslagen. Regeringsleiders en leden van koninklijke huizen uit zo'n vijf tig landen bezochten de rouw- mis die werd geleid door de Ma drileense kardinaal Rouco. Naast president Chirac, bonds kanselier Schroder en premier Blair was ook de Amerikaanse minister Powell van Buitenland se Zaken aanwezig. Nederland werd vertegenwoor digd door minister Bot van Bui tenlandse Zaken. Ook Jaap de Hoop Scheffer was in Madrid als secretaris-generaal van de Navo en EU-voorzitter Romano Prodi. Hoogheden Een tiental koningshuizen wa ren vertegenwoordigd. Onder de koninklijke hoogheden prins Mulay (broer van de Marokkaan se koning), prins Charles van Groot-Brittannië, prins Philips van België, prins Haakon van Noorwegen en kroonprins Al- bert van Monaco. De plechtigheid was een volko men katholieke aangelegenheid, wat tot heftige kritiek heeft ge leid van andere godsdienstige leiders. De joodse, protestantse, mos lim- en adventistengemeen schappen hebben een officieel protest laten horen bij de rege ring. Volgens hen had de dienst door alle geloven gezamenlijk gehouden moeten worden. GPD onze redactie buitenland tOHERDAM - De Europese inie leeft niet bij de gemiddel de inwoner. Over ongeveer vijf tigjaar is Europa min of meer te- naar de Middeleeuwen: het *al een Europa van volkeren tijnen niet meer van landen. Eu ropa zal dan alleen bepaalde economische beleidsafspraken nebben en een gezamenlijk Euro pe defensiebeleid. Dat stelt Nol Reverda, die van- promoveert aan de Eras mus Universiteit Rotterdam op ajn proefschrift 'Regionalise ren mondialisering. Een cul- tiursociologische analyse van regionale perspectief in een wropese context'. Heverda onderzocht de onderlin ge samenhang tussen politiek, «onomie en samenleving en de betekenis daarvan voor de re- ?o. De diversiteit van Europa aaakt de discussie over Europe- identiteit overbodig, zegt de foniovendus. Europese uitbrei- en integratie heeft pas zin eers* het regionale niveau wordt erkend en versterkt. Vol gens Reverda biedt regionalise ring de samenleving de mogelijk heid weer vorm en inhoud te krijgen, op politiek, economisch en sociaal-cultureel gebied. De politieke regio kan, als bestuur slaag onder het nationale ni veau, burger en overheid weer dichter bij elkaar brengen. Re verda vindt de invoering van het districtenstelsel als kiessys teem dan ook wenselijk. Economisch kan de regio de juis te schaal bieden voor een geïnte greerd beleid, waarin maatrege len op het gebied van investerin gen, werkgelegenheid, infra structuur en milieu op elkaar zijn afgestemd. Sociaal-cultu reel is het bestaande regionale culturele erfgoed een bindmid del voor identiteitsvorming, eco nomische dynamiek en politieke aspiraties. Reverda pleit voor grotere zeggenschap van de re gio. Volgens hem is het bestaan de Nederlandse overheidsbeleid door zijn fixatie op de Randstad al geregionaliseerd, en hebben overige provinciebesturen daar terecht kritiek op. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Oud-staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken Gijs de Vries (WD) wordt waar schijnlijk coördinator voor ter reurbestrijding van de Europese Unie. Volgens ingewijden in Brussel is hij de meest aangewe zen kandidaat, en kunnen alleen bezwaren uit de kring van staatshoofden en regeringslei ders nog roet in het eten gooien. De EU-chefs maken de naam van de nieuwe 'terrorismepaus' vanavond bekend tijdens hun speciale top in Brussel. De coördinator voor terrorisme bestrijding treedt in dienst van de lidstaten en krijgt buitenland coördinator Javier Solana als zijn directe baas. Hij moet de terreurbestrijding van de ver schillende lidstaten op elkaar af stemmen en zorgen dat de poli tie- en inlichtingendiensten goed samenwerken en informa tie uitwisselen. Binnen enkele maanden verwachten de rege ringsleiders een eerste rappor tage over hoe hij dat denkt aan te pakken. De selectie van de kandidaat is allereerst een zaak voor Solana. zeggen bronnen in Brussel. De regeringsleiders en staatshoof den moeten zijn keuze bekrachti gen. Gijs de Vries (48) was jarenlang lid van het Europees Parlement, waarvan vier jaar als voorzitter van een 52-koppige liberale frac tie In 1994 bedankte hij voor het staatssecretariaat van Defen sie om in het parlement te blij ven. Als staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken was hij van 1998 tot 2002 onder meer verant woordelijk voor de invoering van het landelijke communica tiesysteem voor ambulance, brandweer en politie. Conventie De Vries was namens de Neder landse regering lid van de Euro pese Conventie, de werkgroep onder voorzitterschap van de Franse oud-president Valérie Giscard d'Estamg die vorig jaar een blauwdruk leverde voor de Europese grondwet. De functie van antiterreurcoór- dinator wordt 'niet eenvoudig', zeggen diplomaten in Brussel GPD (Advertentie) Met GRATIS een van deze toestellen! Al vanaf 18,50 per maand Nokia 63101 draadloos verbinden met notebook of PDA via Bluetooth NEC N341Ï i-mode toestel met geïntegreerde camera. Incl GRATIS accessoirepakket t.w.v. 99.99 De browser »»n dn toeviel ondersteunt i-mode. somrmoe w aet ondersteund i-mode en het i-mode I090 i>;n rm n NTT DoCoMo. Int in upan en endere lender Siemens S55* i-mode browser compatible toestel met click-on camera MobielPlus Bellen in binnen- en buitenland, SMS, MMS, i-mode, alles uit één bundel Inclusief KPN Mobiel Leentoestel Service 10 KPN VoordeelNummers met 50% korting introductieactie Nu bij 2-jarig KPN MobielPlus abonnement Tot 100,- extra bundeltegoed Geen entreekosten t.w.v. 52,50 1 maand gratis i-mode, 10 MMS en 10 content abonnementen Vraag naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7