Juliana terug in geboortepaleis hield van lieflijke chaos Juliana itaten-Generaal herdenkt Juliana waardige wijze Kok: Eindelijk rust voor prinses Koninklijk Paleis gesloten Condoleanceregisters in Z-Afrika Bachkoor verzorgt muziek uitvaart Hinder in Delft blijft beperkt Zalm: Kamer kan verder werken Vorsten Zweden en België komen naar uitvaart Juliana had oog voor detail Speciale wake in Nieuwe Kerk van Middelburg Deel uitvaart prins Claus is nog steeds niet betaald louwstoet met overleden prinses trekt veel belangstellenden mots in branding Paleis Noordeinde open FaE DEN HAAG - Met weemoed blikte minister van Staat Wim Kok gisteren terug op het leven van prinses Juliana. „Eindelijk rust", was de eerste gedachte die zaterdag bij de oud-premier opkwam toen hij over haar overlijden hoorde. Dat zei Kok gisteren na zijn gang langs de baar in de rechtstreekse televisieregistratie van de NOS. Kok meent dat Nederland dankbaar moet zijn dat het'zo lang zo'n koningin heeft gehad. ANP AMSTERDAM - Het Koninklijk Paleis in Amsterdam sluit tot en met dinsdag, de dag van de uitvaart van prin ses Juliana, de deuren voor publiek. Dat liet de Rijksvoor- lichtingdienst gisteren weten. Het paleis is vanaf woens dag tot en met 22 april weer dagelijks geopend. ANP PRETORIA - Bij de Nederlandse ambassade in het Zuid-Afrikaanse Pretoria krijgen Nederlanders vanaf vandaag de gelegenheid om de daar geopende condolean ceregisters te tekenen. Het consulaat-generaal in Kaap stad is sinds gisteren open voor Nederlanders om hun deelneming te betuigen. Het ambassadepersoneel ver wacht honderden Nederlanders. ANP DEN HAAG - Het Residentie Bachkoor en Residentie Bachorkest verzorgen dinsdag onder leiding van dirigent J Vermunt de muziek tijdens de uitvaart van prinses Juliana. Organist Bas de Vroome bespeelt het orgel, liet de RVD gisteren weten. De uitvaart heeft dinsdag plaats in de Nieuwe Kerk in Delft. ANP DELFT - De hinder door de voorbereidingen voor de uit vaart en bijzetting van prinses Juliana in Delft blijft voor bewoners, winkeliers en bezoekers voorlopig beperkt. Dat heeft de gemeente gisteren laten weten. De Markt is het hele weekeinde bereikbaar, winkels zijn op de normale tijden geopend en ook de zaterdagmarkt gaat gewoon door. Winkels die een ontheffing hebben om zondag open te gaan, mogen dat gewoon. Ook maandag en dinsdag hoeven winkels niet dicht. ANP DEN HAAG - Vice-premier Zalm vindt dat het parle ment na het overlijden van prinses Juliana best had kun nen verder werken. Tot aan de bijzetting hebben Eerste en Tweede Kamer al le openbare vergaderingen geschrapt. Zalm vraagt zich in zijn internetdagboek af of dat wel verstandig is. „Heel Ne derland rouwt, maar werkt ook door. Bijeenkomsten van de Tweede Kamer zijn niet frivool, maar werk. Ook de Tweede Kamer kan serieus verder werken denk ik, maar dat laat ik verder aan hen over." ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - De Zweedse ko ning Carl Gustaf en zijn vrouw koningin Silvia komen dinsdag naar de uitvaart van prinses Juliana. Dat heeft het Zweedse hof bekendgemaakt. België stuurt koning Albert en konin gin Paola, zo is gisteren in Brus sel bevestigd. Uit Denemarken reizen konin gin Margrethe en prins Henrik naar Delft, laat het kantoor vaa de hofmaarschalk desgevraagd weten. De woordvoerder van' het Zarzuelapaleis in Madrid meldde dat koning Juan Carlos en koningin Sofia Spanje verte genwoordigen. Luxemburg, met het verwante Huis van Nassau, zal zijn verte genwoordigd door groothertog Henri en zijn vrouw Maria The resa en wellicht ook de in 2000 teruggetreden groothertog Jan. Diens vrouw, Joséphine-Charlot- te - een generatiegenote van Juliana - zal vanwege haar ziek te (longkanker) niet komen. Wie van de overige Europese vorstenhuizen precies komen, maakt de Rijksvoorlichtings- VEERE - Ruim vijftig jaar na da to heeft H. van Cranenburgh, destijds uitbater van de Camp- veerse Toren, nog warme herin neringen aan het bezoek van ko ningin Juliana aan het stadje Veere en het restaurant. Van Cranenburgh denkt aan Juliana als een vrouw die oog had voor details. Ze gaf aan dacht aan iedereen. Tijdens het bezoek van Juliana in 1954 aan de Campveerse Toren was Van Cranenburghs echtgenote in ver wachting. Het echtpaar werd voorgesteld aan Juliana door de commissaris van de koningin De Casembroot. Na verloop van tijd trok Van Cranenburghs echtgenote zich terug om te rus ten. „Toen Juliana wilde vertrek ken stond ze erop om ook af scheid van mijn vrouw te ne men. Ze had precies in de gaten wie er ontbrak, ondanks de mas sale drukte." Koningin Juliana bezocht de Campveerse Toren, omdat het Huis van Oranje sinds 1581 in het bezit is van het Markizaat van Veere. dienst pas in het weekeinde be kend, want aan de meeste hoven moeten voor een reis naar Neder land nog agenda's worden omge zet of aangepast. Zo begint bij voorbeeld in België op 30 maart het staatsbezoek van de Finse president Tarja Halonen, waar bij de hele koninklijke familie in de benen moet komen. Albert en Paola hebben daarom hun programma moeten aanpassen. De komst van Carl Gustaf was te verwachten. De Zweedse vorst, even als Juliana op 30 april geboren, is petekind van de oud-koningin, zoals zijn oudste dochter kroonprinses Vic toria petekind is* van koningin Beatrix. Juliana was in 1996 nog eregast bij de vijftigste ver jaardag van Gustaf. Wie er uit Noorwegen komen, staat nog niet vast. Koning Ha- rald is herstellende van een kan keroperatie en hervat pas vol gende maand zijn werkzaamhe den. Het ligt voor de hand dat zijn als regent optredende zoon Haakon, vergezeld van koningin Sonja, afreist naar Delft. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, vier jaar na Juliana op de troon gekomen, laat het bijwonen van begrafe nissen en huwelijken meestal over aan haar kinderen. Haar echtgenoot prins Philip lijkt dit keer echter een logischer keuze GPD MIDDELBURG - De Nieuwe Kerk in Middeburg staat maan dagavond 29 maart in het teken van een speciale wake ter nage dachtenis van prinses Juliana. De wake zal plaatsvinden van 19.00 tot 19.45 uur. De Nieuwe kerk maakt onderdeel uit van het Abdijcomplex en is te vin den aan de Groenmarkt. De wake wordt georganiseerd door de Raad van Kerken Mid delburg en het Citypastoraat van de Nieuwe Kerk. Voorgan gers zijn Ds G.J. Smit en me vrouw A. Hummelen-Ypma. Vio liste Franciska Pérez en de orga nist van de Nieuwe Kerk, Mar- greeth de Jong, zullen de dienst muzikaal ondersteunen. Na de wake is er in de kerk gele genheid het condoleanceregister te tekenen. „jrr - De rekening van de .„art van prins Claus, okto- ^2002 in Delft, is n0S alllid wt betaald. „tester H. van Oorschot peilt noemt het een 'onver- frjkelijke' zaak dat het minis- donderdag 25 maart 2004 terie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) nog niet met geld over de brug is gekomen. Een woordvoerder van het mi nisterie stelde gisteren dat de kosten voor de begrafenis wel degelijk zijn betaald. Delft heeft echter nog extra kosten opge voerd waarvan het nog onduide lijk is of ze declarabel zijn. In verband met de dood van prin ses Juliana en de plechtigheden die dat met zich meebrengt, geeft het ministerie verder geen commentaar. De gemeente Delft heeft in okto ber 2002 1,1 miljoen euro uitge geven om de uitvaart van de prins in goede banen te kunnen leiden. „Er is nog discussie over de hoogte van het bedrag dat het ministerie aan Delft uitkeert", zei een gemeentewoordvoerder gisteren. BZK zou ten minste een deel van de kosten voor zijn rekening nemen. De gemeente benadrukt dat het vervelend is dat de kwestie nog niet is afgewikkeld, maar dat de ze geen effect heeft op de uit vaart van prinses Juliana. ANP inn7p redactie binnenland jfliHAAG - Het is dringen ge- yien als de lijkwagen bij pa- Noordeinde arriveert. Plek- 3 met goed uitzicht zijn „bars. Sommige mensen blij- >iug staan als de politie hen ^nt een stapje terug te doen, adat het hek open moet. Het ze op geïrriteerde opmer- 1 jagen van omstanders te staan. Oppakken die hap", gromt ie- ^d over de twee oudere da le die met een stalen gezicht it aansporingen van de agenten «eren. I ijsde kist, een half uurtje later kgepland, om half één de wa- 1 in wordt, klim- 94 jaar geleden werd geboren Koningin Beatrix, de prinsessen Irene, Margriet en Christina, Pie- ter van Vollenhoven en enkele kleinkinderen hielden de nacht van dinsdag op woensdag een wake bij het gebalsemde lichaam van de prinses op paleis Soestdijk. Om kwart voor elf gisteroch tend werd de kist met haar lichaam aan de achterzijde van het paleis naar buiten gedragen. Het hofpersoneel vormde een erehaag waardoor de rouwauto reed om de kist op te halen. De familie verzamelde zich daar na op het bordes aan de voorzij de, dat vol lag met bloemen die na het overlijden van de prinses gebracht zijn. Koningin Beatrix was in het zwart, de prinsessen Margriet en Christina droegen lichte kleren. De overleden prin ses hield van de kleur wit. Van af het bordes stapten de vier dochters in de volgauto's, de klein- en achterkleinkinderen achterlatend. Begeleiden Prins Bernhard was niet op het bordes te zien. De prins worstelt met zijn gezondheid en voelde zich niet goed genoeg om het lichaam van zijn vrouw te bege leiden. Bernhard denkt dinsdag wel bij de begrafenis aanwezig te zijn. De rouwstoet reed vervolgens stapvoets langs de belangstellen den uit Baarn en Soest, die zich hadden verzameld om de laatste eer te bewijzen. Daarna gingen lijkwagen en gevolg met een vaartje van tachtig kilometer per uur naar paleis Noordeinde in het centrum van Den Haag. Bij het benzinestation langs de Al2 ter hoogte van Zoetermeer stonden honderden mensen. De stoet arriveerde rond half één bij het paleis, dat tegenwoor dig als werkpaleis van koningin Beatrix en prins Willem Alexan der fungeert De dochters wacht ten op het Haagse bordes, ter wijl militairen de kist naar de chapelle ardente droegen. Over de kist lag de Nederlandse vlag. Vanaf twee uur 's middags kre gen hoogwaardigheidsbekleders daar de gelegenheid de prinses de laatste eer te bewijzen. Het publiek mag vanaf vandaag tot en met zondag van negen uur 's ochtends tot tien uur 's avonds langs de baar lopen Petronella Thiebou (58) is één van de trouwe Oranjefans onder de ongeveer tweeduizend be langstellenden: „Ik ben geko men. omdat ik het gevoel heb dat ik hier nu moét staan." In haar jeugd vertelde haar va der vaak over de bijzondere vaartocht die hij aan het begin van de Tweede Wereldoorlog had gemaakt. De marinier bracht de koningin en haar dochters naar Canada. „Ik sta hier ook voor hem. Hij vertelde dan hoe hij prinses Beatrix mee naar de kombuis van het schip nam waar ze peentjes en uien snoepte. Prinses Irene heeft ook bij hem op schoot gezeten en plaste toen op zijn broek. Vond hij met erg, we zijn een konings gezinde familie." GPD i mensen tegen de muren het hek rond het paleis. Me- jw Choufoer uit Den Haag int met haar voeten op een nop bijna een meter hoogte, par handen klemmen stevig - de ijzeren spijlen van het ch wel imposant", zegt ze jze na een paar minuten weer beneden komt. „Ik hoor ze 'jTiEaal grapjes maken om mij j* jen. maar het is toch helemaal t grappig Een schoolmeisje steen grote rugzak giechelt te lbaar vriendinnen: „Wij zijn sabiedig." ilichaam van prinses Juliana 3 fri eerder op de dag van pa- i i<Soestdijk naar paleis Noord- ie in Den Haag overge- recht De vier dochters van de begeleidden het saffelijk overschot naar het pa in Den Haag, waar Juliana „IN HAAG - Juliana heeft er n-j is koningin aan bijgedragen hiallerlei ingrijpende verande ren in het naoorlogse Neder- udzojider dramatische schok- a konden worden opgevan- Ece-president mr. H. Tjeenk Slink van de Raad van State temde dat gisteren een van tt grote verdiensten. De raad Éi een buitengewone vergade- Bg ter nagedachtenis van Julia- (L In de moderne tijd is er geen liode waarin zoveel verande ren optraden als tijdens haar hen. zo memoreerde hij. ANP hij terug aan de ontspannen sfeer ten paleize. „Op het tapijt van koningin Beatrix zal geen pluisje opgemerkt worden. Julia na was daar gemakkelijker in. Beatrix is streng - ik denk dat zij meer op Bernhard lijkt - Juliana is los en straalt warmte uit." Er wordt over Juliana's hofhou ding weieens gezegd dat het een lieflijke chaos was. ..Dat leek mij wel een juiste typering, maar de hofhouding zelf was daar niet zo blij mee. Zij vonden het wel lieflijk, maar van een chaos was geen sprake." Een organisatie rond vorsten kan ook niet chaotisch zijn. Ko ningin Beatrix bijvoorbeeld heeft nog ongeveer twintig per soneelsleden, Juliana had veel meer personeel. „Als dan chaos regeert, komt er niets in een or ganisatie tot stand." En op het paleis Soestdijk, waar Juliana in de jaren zestig ging wonen, werden wel plannen ge smeed waar het koningshuis nu nog de aantrekkelijke gevolgen van ondervindt. „Juliana heeft de monarchie op financieel ge bied veiliggesteld", vindt Cleve- rens. In de jaren zeventig drukte het groot aantal personeelsle den zwaar op het budget van de koningin. „Dat zinde haar niet. Ze moest rondkomen met een be drag van circa 5 miljoen gulden en constateerde dat ze inteer de." Rond 1975 werd op haar ver zoek besloten om de financiën van het koningshuis te beschrij ven. Dat was niet eerder ge beurd. „Het financieel statuut koninklijk huis werd vastge steld." Juliana had geregeld dat zij en haar opvolgers zich geen finan ciële zorgen meer hoefden te ma ken. Tegelijk besloot de konin gin dat een deel van haar perso neel niet meer op haar eigen be groting moest drukken. „Perso neelsleden aan het hof kregen de status rijksambtenaar. Dat was zeer tegen hun zin. Ze wa ren er trots op in dienst van de koningin te zijn, maar werden rijksambtenaar van een of an der departement." Paarse koets Cleverens heeft er de pest over in dat niet aan een van de laat ste wensen van oud-koningin Juliana tegemoet wordt geko men. „In een interview zei ze: mijn man en ik willen in het wit be graven worden. Er is deson danks voor een paarse koets ge kozen, die heus witte banden en versierselen zal krijgen, maar de koets blijft paars. Ik had haar meer gegund." Koningin Beatrix en de prinsessen Irene, Margriet en Christina kijken hoe de kist met prinses Juliana paleis Noordeinde in Den Haag wordt binnengedragen. foto Michael Kooren/AP door Edith Ramakers MIDDELBURG - Oranjekenner René Cleverens uit Middelburg vindt dat met prinses Juliana een echte vorstin is overleden. „Er wordt vaak opgemerkt dat ze een gemoedelijke, lieve vrouw was, maar ze was zeker ook een majesteit", zegt Cleve rens. „Ik noemde haar na haar aftreden altijd de oud-konin gin." Cleverens, die in zijn dagelijks leven artsenbezoeker is, heeft veel tijd gestoken in zijn hobby, het vorstenhuis. Vaak zoveel dat hij er een volledige dagtaak aan had. Hij schreef boeken over het koningshuis en kwam in contact met het personeel van Juliana en met haar hofhouding. „Ik heb Juliana weieens een handje geschud. Meer niet. Maar ik heb wel mensen in haar omgeving le ren kennen." Met de hofmaarschalk van ko ningin Juliana bijvoorbeeld, raakte hij bevriend. Er gingen deuren voor hem open, die voor anderen gesloten bleven. Hij schreef eind 2001 het boek, de Koningsvleugel, dat ging over de particuliere appartementen in Paleis Noordeinde in Den Haag Cleverens beschrijft tot in detail hoe de kamers er vroeger uitzagen. Eerder schreef hij in 'Niet verder dan ons Huis' over de hofhouding rond de vorige eeuwwisseling. „Ik schrijf nu over paleizen en mooie gebouwen, niet meer over de mensen in en rond het hof. Aan het hof willen ze dat niet. Iedereen heeft gebreken, ook die genen die van adel zijn. maar zij hebben vaak een naam hoog te houden." Als hij aan Juliana denkt, denkt mocratie en het staatsbestel, pre mier Balkenende gaf vooral blijk van zijn waardering voor het morele appèl dat Juliana al decennia eerder dan hijzelf op het Nederlandse volk deed. De premier maakte daarbij veel vuldig gebruik van de kersttoe spraken die Juliana zelf schreef. „Ze geloofde in vernieuwing en verandering. 'Waar leven is, is groei en actie', zei ze in 1954. Telkens weer riep ze mensen op om naar vermogen mee te doen En om niet teleurgesteld af te ha ken bij tegenslagen. Doorzet tingsvermogen was een deugd, die bij haar hoog stond aange schreven." Kamervoorzitter Weisglas stond uitvoerig stil bij de lange reeks bijzondere gebeurtenissen in het leven van Juliana: waters noodrampen, Duitse bezetting, de onafhankelijkheid van Suri name en crises in de familie. „Zij heeft in haar leven de rol van de pers zien veranderen en daarbij moeten aanvaarden hoe diep deze doordrong in de inti miteit van haar gezin", zei Weis- glas. „Dit heeft echter tegelijk betekend dat veel Nederlandei's in haar problemen hun eigen problemen konden herkennen. Er is wel eens opgemerkt dat prinses Juliana uiterlijk en in nerlijk veel gelijkenis vertoonde met veel Nederlandse vrouwen van haar generatie." De plechtige bijeenkomst werd besloten met een minuut stilte en het Wilhelmus door het Resi dentieorkest. GPD HAAG - Sommige minis- controleren nog snel of hun wel uitstaat, terwijl strij- vanhet Residentieorkest de ruimte al vullen met de •«moedige 'Elegy' van Achter hun rug >t een lege troon te midden witte rozen. In 1979 sprak ana voor het laatst vanaf die 'kdeStaten-Generaal toe. k Tweede- en Eerste Kamer «amen gisteren in de Ridder- si bijeen in een bijzondere ver- &nng van de Staten-Gene- al ter herdenking van prinses -'ana. Onder de genodigden tt corps diplomatique, de «■premiers Wim Kok en Piet ?0ng. provinciebestuurders, Asters van Staat en topmen- uit het bedrijfsleven en mili- kring. Het parlement raPte alle openbare vergade ren tot na de uitvaart, behal- Ke- Enige sprekers: senaats letter Yvonne Timmerman, *®er Balkenende en kamer ver Frans Weisglas. 'trsoonlijk *lis al gezegd over Juliana en oetekenis voor Nederland, /het werd op deze dag voor /rede fleur van de natie nog *eer herhaald, met hier en een persoonlijker noot. /g;as en Timmerman bena- H :/er' de grote betekenis die U a heeft gehad voor de de- Van donderdag 25 t/m zond, maart kan hel publiek afsch nemen van prinses Juliana paleis Noordeinde. Koninklijke Stallen Lange Voorhout Paleis F"1 Noordeinde detailkaart Korte Voorhout DEN HAAG - De hekken van paleis Noordeinde gaan vandaag om negen uur open om de naar verwachting tienduizenden be langstellenden toe te laten die tot zondagavond afscheid kunnen nemen van prinses Juliana. Op de plattegrond is te zien hoe het paleis te bereiken valt. infografiek ANP Bereikbaarheid Paleis Noordeinde li- Wegafzetting mm Wandelroute Route pendelbus £fc Halte pendelbus Toegang tot rouwkapel ia paleistuin I OEN HAAG HoM/ver VBinnonhof DEN Malieveld Ingang parkeer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5