Dorpsraad in actie tegen d'Heule Charlotte mag verder voorlezen PZC PZC Blauwalgcontrole V olkerak-Zoommeer dit jaar met blote oog 15 adviesorgaan ziet liever woningbouw in Gat van Nieuwerkerk Straoviering \oordwelle )j Edwin in Zonnemaire Strafzaak tegen brugwachter kan landelijk staartje krijgen Stroomstoring door lasbreuk Oud-raadslid Van Donk overleden Auto over de kop na uitwijken Vijftig boetes bij bromfietscontrole Opening expo opgeluisterd met poëzie en muziek agenda donderdag 25 maart 2004 HHJWERKËRR - De dorps- •ud van Nieuwerkerk heeft bij i provincie Zeeland bezwaar getekend tegen bestemmings- und'Heule in Nieuwerkerk. dorpsraad is van mening dat j, »emeente Schouwen-Duive- met de aanleg van d'Heule strijd met het eigen beleid jandelt. jjf gemeente heeft zelf uitge broken dat inbreiden voor uit raden gaat", zegt voorzitter prins van de dorpsraad. jaouwen-Duiveland hanteert e stelregel dat eerst lege plek- in het dorp moeten worden jBouwd (inbreiden), voordat c nieuw bestemmingsplan wrdt ontwikkeld. „De gemeen- VOORDWELLE - Nadat de st eering in Noordwelle op 28 ïbniari wegens de slechte wrsomstandigheden moest orden uitgesteld, is als nieuwe um komende zaterdag geko- i voor het houden van dit folk- bristisch evenement. Het straofeest in Noordwelle be- pnt zaterdagochtend met het «sieren van de paarden vanaf uur aan de Smidsweg. Om ;;3ö uur vertrekt de stoet paar- e en ruiters via landgoed Zee- zcia naar het strand. Voor de aderen is er vanaf 12.30 uur Dorpsring een wedstrijd agsteken op versierde fietsen, bnd 14.30 uur wordt de ruiter- set terug verwacht in het jorp. Muziekvereniging Witte hi Haemstede haalt de paar- hun berijders in. Aan- iuitend is er ringsteken te aard De prijsuitreiking in het ipshuis wordt opgeluisterd een optreden van zanger en ttertamer Joop Kort. ONNEMAIRE - Dj Edwin uit krikzee is aan een tweede ugd begonnen. Na een tiental van stilte is hij weer terug éter de draaitafel. Zaterdag ut dj Edwin vanaf 21.00 uur Café Bommenede in Zonne steen eigen dance classics par- Edwin van de Velde uit de jaren tach- jaren negentig tot eeuw leven. fe de Velde oogstte in de jaren schtig furore in discotheken in en Zierikzee. Dat Rcht hem onder meer op het Werlands kampioenschap wr dj's, wat hem in 1987 de «•de plaats opleverde. Na die hij in Zierikzee een l-restaurant. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ni Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 'ostbus 31 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kiorgklachten: *00-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; ö'erdagstot 12.00 uur te gaat er vanuit dat er in Nieu werkerk geen inbreidingsloca- ties zijn, maar het Gat van Nieu werkerk is een prachtige locatie voor woningbouw. Sinds de pro vinciale weg daar een vijftig-ki lometerzone is geworden zijn de bezwaren van die weg weggeval len en kan 85 procent van de lo catie worden bebouwd", zegt Prins. Hij begrijpt niet dat de ge meente niet bereid is om daar over te praten. „We moeten nu wel de formele weg bewandelen en bezwaar maken. We willen ei genlijk alleen in gesprek komen met de gemeente en hopen dat het op deze manier lukt." Prins wil het geen verzoek om bemid deling noemen, al lijkt het daar wel op. „We hebben geen bemid deling nodig. We proberen al leen al tijden een gesprek te krij gen met de gemeente en we ho pen dat het via deze weg lukt." De dorpsraad wil dat bij het ge sprek ook projectontwikkelaar Adboma aanwezig is. „Als we met zijn drieën praten is het mis schien wel mogelijk om beide plannen te realiseren", stelt Prins. Adboma wil in het Gat van Nieuwerkerk graag wonin gen bouwen, maar wacht met planontwikkeling tot de gemeen te de bestemming van het ter rein gaat veranderen in woonbe stemming. De gemeente wil op haar beurt de bestemming van het terrein niet veranderen tot er plannen zijn ingediend voor woningbouw. Het terrein heeft sinds 1966 een horecabestem- ming. Destijds waren er plan nen voor een motel, maar dat is er nooit gekomen. Door het bezwaar wat de dorps raad nu heeft ingediend bi] de provincie kan de realisatie van het uitbreidingsplannetje flink worden vertraagd, in het uiter ste geval met zo'n twee jaar. Dat rijmt niet met de dringende wens van de dorpsraad om snel nieuwe woningen te bouwen in het dorp. „Dat is dan maar zo", reageert Prins. „Ik weet niet hoe lang het uiteindelijk gaat duren, maar de grond voor het bestem mingsplan moet ook nog aange kocht en dat lukt meestal ook niet in een maand tijd. In d'Heule worden 47 woningen gebouwd waarvan de eerste 17 volgend jaar klaar zijn. De strafzaak tegen een brugwachter van de brug over het Kanaal Gent-Terneuzen kan verstrekkende gevolgen hebben voor de bediening van alle bruggen en sluizen in Nederland, waaronder dus ook de Zeelandbrug. foto Dirk-Jan Gjeltema door Wout Bareman TERNEUZEN - Een strafzaak tegen een brugwachter van de brug over het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil kan verstrekkende gevolgen hebben voor de bediening van bruggen en slui zen in Nederland. Het Openbaar Minis terie legt de brugwachter het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel en schuld aan vernieling van een vaartuig volgens artikel 169 van het Wetboek van Strafrecht ten laste. Aanleiding is de aanvaring van de duw boot Liberté met de brug op 19 augus tus' 2002. De brugwachter kan, als hij schuldig wordt bevonden, worden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van maximaal zes maanden of een geldboe te van maximaal 11.250 euro. Rijkswa terstaat gaat er vooralsnog vanuit dat de brugwachter volgens de regels te werk is gegaan en dus geen blaam treft. De zaak, die diende voor de politierech ter in Middelburg, is aangehouden om dat rechter G. van Unnik de situatie eerst ter plaatse wil bekijken. Dat ge beurt op maandag 19 april. Die dag wor den eerst verschillende getuigen ge hoord, waarna de rechter, de officier van justitie en de andere betrokkenen poolshoogte gaan nemen bij de brug. Cruciaal hierbij is de vraag hoever de Liberté, die 3600 ton nafta vervoerde, van de brug was verwijderd toen die werd dichtgedraaid. De duwcombinatie zou direct na de kustvaarder Aastun geprobeerd hebben de brug te passeren. Op dat moment ech ter draaide de brugwachter de brug dicht, waarna een botsing niet meer viel te voorkomen. De brug verwoeste het stuurhuis van de Liberté. De schipper brak daarbij zijn rug. De combinatie voer door rood licht. Vorig jaar november deed zich opnieuw een zware aanvaring voor. De kapitein van de tanker Zennestroom (3143 ton) had de havendienst kenbaar gemaakt dat hij, met het stuurhuis in de laagste stand, geen brugopening nodig had. Maar achter de Zennestroom lag een kustvaarder te wachten, die wel een brugopening vroeg. Stempels Op het moment dat de brug ging draaien, ging het mis. Bij die manoeu vre zakt de brug iets en daardoor kwam de tanker in aanvaring met een van de stempels van de brug. De kapitein liep zware verwondingen op. De rederij onderzoekt of Rijkswater staat aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade. Volgens rederij Van der Sluijs had de tanker ruim onder de ge sloten brug kunnen doorvaren en waren er vlak voor de brugpassage geen aan wijzingen dat de brug zou gaan draaien. Na overleg met de schippers vereniging Koninklijke Schuttevaer heeft Rijkswaterstaat inmiddels beslo ten om het openen of sluiten van de draaibruggen bij Sluiskil en Sas van Gent vooraf mee te delen via de mari foon. Ook de signalering bij de bruggen moet snel worden verbeterd. Voor de schippers is dat niet genoeg. Ze dringen al jaren aan op marifoonverkeer tussen de passerende schepen en de bruggen. Tot nu toe stond waterstaat daar afwij zend tegenover; het drukke marifoom- verkeer zou tot misverstanden kunnen leiden. Onder druk van belangenvereni ging Schuttevaer én de brugwachters is Rijkswaterstaat inmiddels tóch een haalbaarheidsonderzoek begonnen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voorlezen lijkt een zaak van meisjes. In de twee de halve finale van de regionale voorleeswedstrijden gistermid dag in zorgcentrum Borrendam- me in Zierikzee traden zeven jongedames op in een poging de hoogste eer te behalen. Winna res werd leerlinge Charlotte Dorst van openbare basisschool Theo Thijssen in Zierikzee. Zij vertegenwoordigt zaterdag 24 april de regio Schou- wen-Duiveland/Tholen tijdens de provinciale finale in Middel burg. Charlotte doet dat samen met Roswitha Guiran van open bare basisschool 't Kofschip in Zierikzee die vorige week tij dens de eerste halve finale in Tholen als winnares uit de bus kwam. De winnaar in Middel burg mag de provincie Zeeland vertegenwoordigen tijdens de landelijke finale op woensdag 26 mei in Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. Charlotte Dorst stond gistermid dag als eerste geprogrammeerd. Zij koos haar voorleesfragment uit het boek 'Vals' van Carry Slee. Zij las vlot, goed articule rend en met gevoel voor perfor mance het hoofdstuk voor waar in Juf Suikertoetje haar liefde betoont aan een monster, het geen haar tenslotte letterlijk de kop kost. Dit eerste optreden maakte meteen duidelijk dat de meetlat hoog lag en de overige deelneemsters hun uiterste best Femke van Splunter. leerlinge van de J. W. van den Doelschool in Zierikzee leest voor uit een boek van Jacques Vriens. Op de achtergrond luistert presentator Andreas van den Berg mee. foto Marijke Folkertsma moesten doen om mee te dingen naar het kampioenschap. Dat de den ze overigens allemaal en be wezen dat ze terecht tot verte genwoordiger van hun school waren uitverkoren. Evelijn Hillebrand van 'De Zon newijzer' uit Zonnemaire toon de ook haar voorkeur voor de schrijfster Carry Slee. Zij las een verhaal voor over de mon sterbaby's Poeke en Piek uit het boek 'Hebbes'. Soraya Pankow van obs Duiveland in Nieuwer kerk kwam met een hoofdstuk uit 'Harry Potter en de gevange ne van Azkaban'. „Op 3 juni komt de film uit van dit boek", deelde presentator Andreas van den Berg nog snel even mee. Claudia Sol van obs Duiveland uit Sirjansland las met flair een fragment uit 'Het Zwanenmeer (maar dan anders)' van Franci- ne Oomen. De strijd over een voetbalveldje tussen jongens en meisjes in een boek van Jacques Vriens werd voorgelezen door Femke van Splunter van de J. W. van den Doelschool in Zierikzee. Thali- na Oostvogels van de Helcher- seeschool in Scharendijke koos een fragment uit een historisch getint boek van Rien Broere en Lotte Simons van 't Staepel'of in Renesse koos voor een stukje uit de evergreen 'Pietje Bell'. Die nostalgie werd doorgetrok ken in het optreden van gitarist en zanger Dik de Koning tijdens het juryberaad. Hij liet op fraaie wijze liedjes als 'Avond' van Boudewijn de Groot en 'De Nozem en de Non' van Comelis Vreeswijk herle ven. De jury bestaande uit Tiny Ga- kes, "frees Geleynse en Viola van der Schaaf toonde waarde ring voor het voorleesniveau en riep Charlotte 'Dorst uit tot kampioene. ZIERIKZEE - De stroomstoring dinsdagavond in Dreischor, Schuddebeurs en in de wijk Malta in Zierikzee is veroorzaakt door door een zogeheten mof-defect. Vol gens woordvoerder J. Nelemans van Delta Nuts komt dat neer op een breuk van een las in de energiekabel. Het pro bleem deed zich voor in de kabel onder de Weg door het Dijkwater in het buitengebied tussen Dreischor en Sir jansland. Daar er geen externe oorzaken waren die de breuk veroor zaakt kunnen hebben, zoals graafwerkzaamheden, schrijft Nelemans de breuk toe aan slijtage. Door het de fect ontstond kortsluiting en viel er vervolgens een scha kelaar in een schakelkast uit. Dreischor, Schuddebeurs en de wijk Malta zaten van 20.40 uur tot 22.15 uur zonder stroom. Dankzij een tijdelijke omleiding werd het euvel verholpen. Gisteren werd de kapotte mof in de kabel her steld. ZIERIKZEE - Oud-CDA-raadslid Pieter van Donk in de voormalige gemeente Duiveland is op 67-jarige leeftijd overleden. Van Donk was enige tijd voorzitter van de kiesvereniging van het CDA. Vervolgens was hij van 1994 tot 1997 frac tievoorzitter van de eenmansfractie in de Duivelandse ge meenteraad. Bij de verkiezingen voor de nieuwe gemeen te Schouwen-Duiveland heeft hij nog als lijstduwer ge functioneerd, echter zonder de intentie zijn politieke loop baan daadwerkelijk voort te zetten. Van Donk heeft voorafgaand aan de gemeentelijke herin deling er krachtig voor gepleit het belang van de kleine kernen niet uit het oog te verliezen ten behoeve van de leefbaarheid op het platteland. Van Donk is naast zijn politieke activiteiten jarenlang in tensief betrokken geweest bij de internationale jeugdwis- selingen met de zustersteden Hatfield en Saint Hilairc. THOLEN - Een 22-jarige automobilist uit de gemeente Tholen sloeg in de nacht van dinsdag op woensdag met zijn auto over de kop. Hij reed over de Reimerswaalseweg in de richting van Tholen. Omdat hij moest uitwijken voor iets wat de weg overstak, verloor hij de macht over het stuur en kwam hij in de berm terecht. Hij reed een paar meter door de struiken en kwam net voor de water gang op de kop tot stilstand. De bestuurder raakte niet ge wond. VLISSINGEN - Bij een controle op bromfietsers op de Paul Krugerstraat, de Prins Hendrik weg en de Nieuwe Vlissingseweg heeft de politie gisterochtend vijftig bekeu ringen uitgeschreven. Maar liefst vierentwintig gecontro leerde brommers waren opgevoerd. Drie ei-van konden zo snel rijden, dat de politie ze in beslag nam. Verder waren er onder meer bekeuringen voor het rijden zonder helm en het niet bezitten van een bromfietscertificaat. Een au tomobilist kreeg een boete, omdat hij niet hands free aan het bellen was. den gemeten door middel van watermonsters. Sommige blauwalgen produce ren giftige stoffen bij het afster ven. Ais water met stoffen de polders binnenstroomt, kan dat een gevaar vormen voor de volksgezondheid: het wordt ge bruikt om gewassen mee te be sproeien en a"ls drinkwater voor het vee. Daarbij stinken blauw algen nogal. Massale sterfte In de zomer van 2002 was er een dermate hoge concentratie van de blauwalg in het Vol kerak-Zoommeer, dat er een massale sterfte was van vogels in het gebied. Daarom contro leerde het waterschap vorige zo mer heel nauwgezet de concen tratie blauwalgen en werd de in stroom van water in de polders stilgezet, zodra er te veel algen in het water werden waargeno men. „Het is een lastig pro bleem", geeft Dees toe. „Aan de ene kant willen we voor de boe ren waarborgen dat er voldoen de slootwater is, aan de andere kant moeten we natuurlijk wel de kwaliteit van dat water kun nen garanderen. Dat laatste staat voor ons voorop. We wil len hoe dan ook voorkomen dat de gezondheid van de mensen of het vee in gevaar komt. door Freek Janssen THOLEN - Ook deze zomer wordt het Volkerak-Zoommeer regelmatig gecontroleerd op de aanwezigheid van blauwalgen. Het Waterschap Zeeuwse Eilan den (WZE) wil zo voorkomen dat giftige algen de polders van Tholen en de Reigerbersche Pol der bij Rilland binnenstromen. Vorig jaar hiel het schap nog uit gebreide tellingen en analyses bij de inlaatpunten (waar het zoetwater de polders binnen komt). Dit jaar worden die achterwege gelaten: „Veel te kostbaar en in gewikkeld", aldus J. Dees, hoofd waterbeheer van het wa terschap. „Uiteindelijk zijn we ook in 2003 steeds uitgegaan van visuele waarnemingen, bij duidelijk waarneembaar drijfla gen aan het wateroppervlak stopten met de inlating van zoet water in de polders." Ook kan de concentratie blauwalgen wor- BURGH-HAAMSTEDE - In ga lerie Het Oude Raadhuis wordt zondagmiddag om 15.00 uur een nieuwe expositie geopend. De dichter Thom Schrijer uit Zierik zee zal bij deze gelegenheid ei gen werk voordragen. Pianist Joop Kort zorgt voor de muzika le omlijsting. De nieuwe tentoonstelling in 'Het Oude Raadhuis' bevat werk van Onno de Bruyne (acrylschil- derijen), Elise Coenen (brons sculpturen), Margo van der Burght (keramiek) en Moniek van Munster (glaskunst). De opening gebeurt tijdens het 'Rondje Kunst' in de Westhoek. Dat houdt in dat op elke laatste zondag van de maand vrijwel al le galeries en enkele kunstate liers in Burgh-Haamstede voor het publiek geopend zijn. De nieuwe expositie in Het Oude Raadhuis is geopend van donderdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur en dus iedere laatste zondag van de maand. Omslag Landbouwers in de Reigerberg- sche polder betalen omslag aan het waterschap voor het gebruik van het zoetwater. Omdat het schap de instroom dit jaar niet kan garanderen, ligt er een voor stel om geen extra omslag op te leggen. De controle van de inlaatpunten start begin april, als het water weer de polders wordt binnenge laten. Meestal begint de bloei van de blauwalg pas eind juni. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE Kantoor CWI, Oude Ha ven, 13.30-19.30 uur: Banenmarkt; Grote zaal MFC, 19.30 uur: Presentatie resultaat workshops keyboard en elek trische gitaar door leerlingen Muziek school; Gemeentehuis, 19.30 uur. Vergadering gemeenteraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49