Grotere huizen geven vol beeld Nieuw leven in een doods dorp 13 Nieuwbouw voor Huize den Berg 1 lÈÊ Technische man Zeeuwland krijgt prijs Weinig respons op klacht geluidsoverlast camping Schouwen Minder ruimte voor open structuur op Schouwen-Duiveland Roemenen bekennen overval AANBIEDING mm zeeuwse almanak Verstand waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 25 maart 2004 gareel Modde 0ERIKZEE - Huizen op Schou- «n-Duiveland zullen steeds va- todichter op elkaar worden ge tornd. Voor grote tuinen en kb open structuur is door een loenemeude vraag naar ruimere «oningen minder plaats, aldus directeur P. van Doorne van wo ningbouwcorporatie Zeeuw- land. Van Doorne zei gisteren op een ami-symposium van de Zeeuw- je Vrouwen Advies Commissies VAC) in Zierikzee dat de in- toid van een gemiddeld huur- •üis de afgelopen tien jaar met JSprocent is toegenomen. Voor eenkoopwoning is dat achttien orocent. Dat is voor een belang- jijk deel toe te schrijven aan de huidige criteria die door de over bid worden gesteld. Diezelfde afspraken, aldus de di- .•ecteur, maken een woning ech- ook onbetaalbaar groot voor •onge starters'. Zeeuwland heefl daarvoor een oplossing ge waden door kleine twee-kamer- ppartementen te bouwen die in 1 toekomst betrekkelijk een- TOudig kunnen worden samenge- icegd tot drie- of vierkamerap- partementen. Beschikbare ruimte Grotere huizen leggen extra be slag op de beschikbare ruimte 2 de woonomgeving. Omdat de -teste mensen graag in de heart van voorzieningen wonen, 'toet worden ingedikt en inge schikt'. „We moeten dus óf om hoog, óf dichter op elkaar. Dat «tekent minder privacy en uit licht, soms minder zon en licht. Als wij jongeren en ouderen wil len vasthouden op dit eiland en niet naar de Randstad willen tien vertrekken, dan moet ver dichten worden doorgezet. Dus net toegeven aan bezwaren van rawonenden." Krijgen de bla sts wel de overhand, dan leidt dat onherroepelijk tot het ver- WALSTRAAT 199 VUSINGEN II MAART KOOPZONDAG VUSSINGEN (Advertentie) vanavond Brasseriemenul gevulde crêpe en maiskipnlet of bladerdeeg-verrassing en sorbetijs 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886 866 vrijdag 26 maart 17.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Thomas von der Dunk Amcrika-Europa zaterdag 27 maart 11.00-12.00 uur presentatie herdruk Achter een glimlach Johanna Kruit 15.00-16.00 uur Fee Fi Fo Fum JAZZ Directiekamer Verdwenen Zeeuwse Ponten Huub Rademakers bekijk ook onze website aHtwWHn lies aan voorzieningen, die door minder gebruik niet rendabel meer zijn. waarschuwde Van Doorne. Die problematiek speelt ten dele in Bruinisse. Zeeuwland en een particulier ontwikkelingsbe drijf stuiten daar op tegenstand van omwonenden voor de bouw van appartementcomplexen op en bij het terrein van het voor malige gemeentehuis. Het behoud van voorzieningen speelt volgens de directeur een belangrijke rol in een 'duurza me samenleving', het thema van de bijeenkomst in Zierikzee. Van Doorne zit op één lijn met de gemeente, waar het gaat om het samenvoegen van verschil lende welzij nsaccommodaties in een dorp tot één centrale voor ziening. De locaties die daarbij vrijko men, wil hij ombouwen tot huur woningen voor jongeren en oude ren. Vrijkomende boerenhoven moeten naar zijn idee eveneens een nieuwe bestemming krijgen, maar dan als landgoed. ,,Ook dat is duurzaam." Zeeuwland bezit dertig procent van het to taal aantal huizen op Schou- wen-Duiveland. Van Doorne deed, evenals afdelingshoofd sa menleving bij de gemeente A. van der Wouden die middag, de oproep aan de VAC zich ook meer te laten gelden bij de bou wers van koopwoningen. Vol gens voorzitter N. Polderman is dat in de praktijk alleen haal baar indien de kleine adviescom missie de hulp krijgt van meer vrijwilligers. Van der Wouden gaf aan de VAC verder nadruk kelijker te willen betrekken bij een 'duurzame inrichting van de woonomgeving'. „Hoe richt je een samenleving zo goed moge lijk in, welke functies kun je het beste bij elkaar brengen. Bij dat soort invullingen zie ik een se rieuze rol voor de VAC wegge- legd Beleidsmedewerker R. van Bre- Sluiting school haalt uiteindelijk toch dynamiek uit Serooskerke door Ali Pankow SEROOSKERKE - Het wordt hoog tijd dat er wat nieuw leven wordt geblazen in de dorpsacti viteiten op Serooskerke. De slui ting van de basisschool blijkt uiteindelijk toch de dynamiek uit de samenleving van deze klei ne kern te halen. Enkele bewo ners willen het tij keren en de zieltogende Dorpsgemeenschap Serooskerke weer op de rails zet ten. Het verdwijnen van de openba re basisschool, inmiddels zeven jaar geleden, zou tegen alle ver wachtingen in niet zulke nadeli ge gevolgen hebben voor deze kern, Dat constateerde instituut Scoop in de kernbeschrijving van Serooskerke in het kader van het project Duurzame Socia le Ontwikkeling. Volgens de on derzoekers bewijst de praktijk dat een kern niet per se vergrijst als de basisschool verdwijnt. Er is een relatief grote groep 30- tot 39-jarigen en naar verhou ding telt Serooskerke veel kinde ren tussen de nul en negen jaar. Ondanks het ontbreken van een basisschool vestigden zich enke le jonge gezinnen in deze kern. Die conclusies trok Scoop in 2001, maar volgens dorpsbewo ner Marco de Vrieze blijkt nu toch dat de kern zonder school een belangrijk centraal ontmoe tingspunt mist. De Vrieze is een van de initiatoren om de Dorps gemeenschap weer nieuw leven in te blazen. Die Dorpsgemeen schap was jarenlang actief met de organisatie van jaarlijkse eve nementen als het straofeest, Ko ninginnedag en een carnavalsop tocht. In de loop der jaren is de belangstelling daarvoor terugge lopen en daarmee is ook het en thousiasme bij de organisatoren weggeëbd. Een deel van het be stuur van de Dorpsgemeen schap vertrok in de loop der tijd. Enthousiast Toen De Vrieze ter ore kwam dat als gevolg van die afbrokke ling dit jaar zelfs het straofeest niet meer gevierd dreigde te wor den, kwam hij in actie. In samenwerking met voorzitter Joke Hagestijn-De Rijke van de Dorpsgemeenschap wist hij wat mensen enthousiast te krijgen voor de straoviering. Zij kunnen terugzien op een ge slaagd festijn, ondanks wat te genslagen. „Zo liet fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse vrijdagavond laat weten dat de muzikanten niet zouden komen wegens de slechte weersver wachtingen. Gelukkig hebben we toen de Marching Band Schouwen-Duiveland nog be reid gevonden de ruiterstoet bin nen te halen op het dorp en 's avonds nog een optreden te ge ven in het dorpshuis", vertelt De Vrieze. De storm had ook tot gevolg dat er wat minder ruiters HANSWEERT - De drie Roeme nen die zondag werden opge pakt bij de begraafplaats in Hansweert hebben bekend dat ze het echtpaar Polderman heb ben overvallen. De mannen (19, 20 en 21 jaar) zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die heeft ze in bewaring gesteld. Het trio drong in de nacht van zaterdag op zondag het huis van de familie Polderman binnen door een ruit in te slaan. Toen de twee bewoners poolshoogte gingen nemen, werden ze vastge bonden, waarna de 80-jarige Leen Polderman zwaar werd mishandeld. Zijn toestand is nog niet verbe terd. Polderman ligt in kritieke toestand in een Rotterdams zie kenhuis. Te veel gedronken BROUWERSHAVEN - Een 47-jarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland kreeg dinsdagavond laat een rij verbod van vijf uur opgelegd. De man werd aangehouden op de markt in Brouwershaven. Uit de blaastest bleek dat hij ruim twee maal de toegestane hoeveel heid alcohol had gedronken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Hoofd-techni- sche zaken P. Bambelt van de Schouwse woningbouwvereni ging Zeeuwland is gisteren in Zierikzee onderscheiden met de witte bouwhelm. De helm is de jaarlijkse waarderingsprijs van de Zeeuwse Vrouwen Advies Commissies (VAC). Bambelt was voorgedragen door de jubilerende VAC Schou wen-Duiveland. De organisatie is bijzonder te spreken over de samenwerking met de stafmede werker van de corporatie bij wo- ningbou wproj ecten Volgens voorzitter E. Gala- ma-Rommerts van het provin ciaal bestuur laat Bambelt ook richting aannemer en architect altijd duidelijk blijken de in breng van de VAC bij plannen belangrijk te vinden. In dat kader laat het hoofd-tech- nische zaken niet na het stand punt van de VAC tegenover ar chitecten te verdedigen. „Hij krijgt de witte helm, maar wij vinden eigenlijk dat hij de gou den bouwhelm verdient, omdat Paul bescheiden, op de achter grond. en voor ons onmisbaar is", aldus Galama gisteren op de bijeenkomst in het gemeente huis in Zierikzee. De waarderingsprijs wordt sinds 1975 jaarlijks uitgereikt. Vorig jaar ging de erkenning P. Bambelt (1) neemt de witte bouwhelm in ontvangst. naar de directie van de NV Wes- terscheldetunnel. De laatste Schouwen-Duivelander die de prijs tot dusver kreeg toebe deeld, was oud-wethouder C. Veerhoek in 1999. Galama prees de inzet en be leidsmatige aanpak van de der tigjarige VAC Schouwen-Duive land. „Jullie kijken niet alleen of de situatie in dat huis alle maal zo praktisch is als het op papier lijkt, ook de omgeving wordt heel kritisch meegewo gen." Volgens Galama kunnen veel re gio's een voorbeeld nemen aan de jubilaris, verwees ze naar het foto Marijke Folkertsma convenant dat recent werd afge sloten met de gemeente en de woningbouwvereniging. Ook heeft de VAC Schouwen-Duive land een aantal praktische za ken voor de toetsing van woning bouwprojecten en sociale veilig heid vastgelegd in een hand boek. men van de Provincie deed aan Zeeuwland de oproep meer ge bruik te maken van duurzame bouwmaterialen. Slechts acht procent van het timmerhout valt nu onder die categorie. Vol gens Van Doorne doet de Schouwse corporatie aan een mi lieuvriendelijke afwerking, maar is dat deels ook afhanke lijk van de mate waarin het ma teriaal om onderhoud vraagt. Te veel onderhoud is te lastig voor de bewoners, aldus de directeur. door Ali Pankow RENESSE - Klachten over ge luidsoverlast door muziek van camping 'Schouwen' in Renesse maken weinig indruk bij de pro vincie. Dat blijkt uit de brief van de provinciale afdeling Lan delijk Gebied en Water aan in woner H. Wakkee aan de'Capel- weg in Renesse. Wakkee heeft in een brief van 26 juli vorig jaar al zijn klach ten bij de provincie kenbaar ge maakt. Hij vroeg daarin aan dacht voor de maximale geluids sterkte in relatie met het be schermd natuurgebied in de Kop van Schouwen. Hij doelt specifiek op de Vroonpias, die tussen camping Schouwen en zijn woning ligt. Volgens Wak kee is gezien de beschermde sta tus van de Vroonpias de maxi male geluidssterkte die op cam ping 'Schouwen' wordt geprodu ceerd niet toelaatbaar. Volgens de provincie echter is deze vorm van geluidsoverlast moeilijk weg te nemen door mid del van een verbod. Het gebied met en rond de Vroonpias is ei gendom van de Stichting Renes se. Deze organisatie heeft pri vaatrechtelijk gestelde toegang- regels opgesteld. Eén van die re gels geeft aan dat het verboden is een spelend muziekapparaat mee te voeren in dit gebied. Vol gens de provincie zegt die bepa ling echter niets over het ge bruik van spelende muziekappa- raten 'bij de buren'. Ook in de bepalingen voor de Kop van Schouwen wordt vol gens de provincie niet gespro ken over absolute waarden met betrekking tot het produceren van geluid. „De wet stelt slechts dat het verboden is zonder ver gunning handelingen uit te voe ren die schadelijk zijn voor de natuurwetenschappelijke bete kenis of het natuurschoon", al dus de provincie. Volgens G. van Overloop, hoofd van de afde ling Landelijk Gebied en Water, is de geluidsoverlast die Wak kee ervaart niet van dien aard dat er sprake is van een schade lijke handeling voor de natuur. De briefschrijver verwijst ver der naar de zogeheten 'twaalf- dagen-regeling' van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Op grond daarvan kan de gemeente ontheffing verlenen voor activi teiten op campings waarbij veel geluid wordt geproduceerd. Advertentie MAVERICK® Jeans per stuk 32,- 2 Jeans voor 50,- 6 kleuren Zondag 28 maart open van 13.00-17.00 uur dan aangemeld aan de tocht deelnamen. Volgens De Vrieze werd er met zestien fraai versierde paarden en hun berijders echter toch een mooie stoet gevormd en beleef de Serooskerke weer eens een sfeervol dorpsfeest. De dag was vooral ook bedoeld om eens te peilen of er behoefte is aan meer leven in de brouwerij op Seroos kerke. De Vrieze heeft daar posi tieve reacties op gekregen. Bo vendien hebben enkele dorpsbe woners toegezegd zich daar ook daadwerkelijk voor te willen in zetten. Hij is van plan deze men sen binnenkort bijeen te roepen om met nieuwe elan een door start van de Dorpsgemeenschap te maken. door Rob Paardekam GOES - Stichting de Zuidwes ter heeft ambitieuze nieuwbouw- plannen voor Huize Den Berg aan de 's-Heer Hendrikskinde- renstraat in Goes. De meeste be staande gebouwen op het ter rein worden daarvoor gesloopt. De tachtig bewoners verhuizen, al dan niet tijdelijk, naar andere locaties. Huize Den Berg biedt opvang aan tachtig verstandelijk gehan dicapte mensen in verschillende gebouwen tussen de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, de Nieuwstraat en de Stoof straat in Goes. De meeste panden zijn behoorlijk oud en onlangs afge keurd door de overheid. Daar om wil stichting De Zuidwester, waar Den Berg onder valt, nieuwbouw plegen. Het hoofdge bouw aan de 's-Heer Hendrik- skinderenstraat en enkele ande re karakteristieke panden (ook aan de Nieuwstraat) moeten blij ven staan, maar veruit het groot ste deel van de bebouwing gaat tegen de vlakte. De tachtig bewoners van Den Berg zullen tijdelijk ergens an ders heen moeten. De Zuidwes ter denkt aan drie locaties net buiten de binnenstad. Het kan gaan om reeds bestaande gebou wen, maar ook nieuwbouw wordt niet uitgesloten. Het is de bedoeling dat de nieuwe gebou wen ook na de realisatie van de nieuwbouw aan de 's-Heer Hen drikskinderenstraat bij de Zuid wester blijven, zodat er per defi nitie een flinke uitbreiding van het aantal plaatsen komt. „We willen uiteindelijk op 150 uitko men", zegt regiomanager T. Berg. Overigens krijgen de huidi ge bewoners de garantie dat ze terug kunnen keren naar de 's-Heer Hendrikskinderen straat. „Maar we verwachten dat de meesten, als ze eenmaal op hun nieuwe stek zitten, dat niet meer willen", aldus Berg. De Zuidwester gaat binnenkort met de gemeente in gesprek over mogelijke locaties voor de nieuwe huisvesting. Hoe het terrein aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat er pre cies uit gaat zien, is nog niet dui delijk. Wel komt er waarschijn lijk een openbare doorgang voor fietsers en voetgangers tussen de gebouwen door. Nu is Huize Den Berg een gesloten geheel en dat past niet binnen de huidige visie op zorg. Het blijft waar schijnlijk wel zo dat niet ieder een zomaar het gebouw in en uit kan. „Die geslotenheid wordt door veel bewoners en hun fami lie wel weer gewaardeerd", zegt Berg. Het is de bedoeling dat elke cliënt na de nieuwbouw een ei gen kamer en eigen sanitair heeft. Nu delen sommige gehan dicapten dat nog met elkaar. Door een efficiënte indeling blijft op het terrein waarschijn lijk ruimte over voor zaken die buiten Den Berg staan. Bijvoor beeld seniorenwoningen, aange paste woningen of zelfs studen tenhuisvesting. Over de kosten van de hele operatie kan Berg nog weinig zeggen, maar dat het om tientallen miljoenen gaat, ligt volgens hem voor de hand. Berg acht het denkbaar dat er na de uitbreiding van het aantal plaatsen gehandicapten uit bij voorbeeld West-Brabant naar Den Berg komen. Hij moest voor een laatste me dische keuring van zijn werk opdraven, die ambtenaar uit Middelburg. Niet dat hij er mee zat. Hij was in een opper beste stemming, immers het pensioen lonkte. De grappen en kwinkslagen waren dan ook niet van de lucht, terwijl de keuringsarts zijn werk deed. Het ontging de medicus niet. Zijn conclusie: „Uw lichaam raakt wat versleten, maar in uw hoofd is alles nog in or de." Waarop de man antwoordde: „Wat wil je, mijn verstand heb ik mijn hele leven nog niet gebruikt. Zonder school en winkels valt er in Serooskerke best te leven, maar ten behoeve van de leefbaarheid willen de bewoners wel de traditionele dorpsfeesten behouden. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47