Dansen is mijn leven PZC Knallende ruzie op zigeunerfeest 29 Peter de Graef opz'n best in Poetiewiet donderdag 25 maart 2004 •r, mn solovoorstelling Poetie- I«.s naar het vermaarde boek achthuis 5 dat de Amenkaan- aschrijver Kurt Vonnegut in 1961 schreef, is Peter De Graef «eer op zijn best. Behalve een kpöpnaflicrri ac- buitengewoon begenadigd ac teur is deze Vlaamse toneelspe ler ook een getalenteerde schrij ver. Samen met regisseuse Margrith Vrenegoorvan het ensemble Courage heeft Peter De Graef iSlachthuis 5 bewerkt tot een on geveer vijf kwartier durende mo- Doloog. waarin hij verschillende irsonages voor zijn rekening 'gent Met een verbluffende ver beeldingskracht en met een alle rogiek doorkruisende humor, ie de pijn van de voorvallen on danks de lach des te schrijnen der doet voelen. Decentrale figuur in Slachthuis jis Billv Graham Evenals zijn westelijke vader, de Amerikaan se schrijver Kurt Vonnegut. 'reeft hij het infernale bombarcle- l0ent op Dresden in de Tweede Wereldoorlog wonderwel over leefd. Tijdens die vernietigings- lanval door geallieerde vliegtui gen bevond de 22-jarige Ameri kaanse krijgsgevange Billy Gra ham zich toevallig in de onder grondse vrieskelders van een abattoir. Die boden hem beschutting voor de vuurzee die Dresden in een immense ruïne veranderde en die aan 130.000 inwoners het le ven kostte. Biliv Graham raakt na deze ver schrikking 'absurd maf ge- stoord'. Misschien juist daarom i cctpopt hij zich tot een overle er. Ook in benarde situaties na je oorlog. Met de regelmatig doorhem gebezigde berusting: "Zogaat het' gelukt het hem keer op keer op de been te blij ven na harde tegenslagen. S:et chronologisch, maar steeds verspringend in de tijd ken schetst hij Billy Graham in al Éjn onvoorstelbare ontberingen ogruwelijkheden als frontsol daat en krijgsgevangene, en in jijn verdere levensloop als ge trouwde opticien, die meer dan eens vreemd gaat. Kade oorlog en weer terug in Amerika heeft Billy Graham een gedachtespinsel ontwikkeld om aan die traumatische oor logservaringen het hoofd te kun- —f oen bieden. Op gezette tijden wordt hij door een ruimteschip opgehaald als studieobject voor wezens van een ander planeet. Daarnaast houdt hij zich vast aan zijn vertroostende overtui ging, dat alles in het leven als ondefinieerbare 'gebieden' voor eeuwig blijft bestaan. Ze zijn ge lijk wolken, die ons kunnen om ragen maar die ook weer voor bijtrekken. Zo is er bijvoorbeeld een'gebied' oorlog, een 'gebied' food en een 'gebied' jong-zijn. Dit inzicht maakt hem niet fata listisch, maar geeft hem juist de tracht om door te gaan. Immers boewei alles in het bestaan als slechts tijdelijk en vergankelijk wordt ervaren, is er toch sprake van eeuwigheidswaarde Met als symbool het 'poetie wiet'- gefluit van een vogel bo ven de puinhopen van Dresden. Na eerdere hoogstaande solo voorstellingen van Peter De Graef is Slachthuis 5 opnieuw een voorstelling die zowel inhou delijk als speltechnisch allés- óns waardevol is. Max Smith Pelerde Graef speelt Poetiewiet vanavond in 't Beest in Goes (20.30 uur). Als hij op een terrasje zit, kijkt Richard Wher- lock naar mensen. Naar hoe ze bewegen. Een fascine rend schouwspel, vindt de choreograaf. Zaterdag ging bij Introdans een nieuw bal let van hem in première (in de voorstelling Emotions), dat vandaag (donderdag) reeds is te zien in Middel burg. Voor hem geen spa rood of een vitaminerijk drankje. Nee, de Brit Richard Wherlock (1958) houdt het bij een fris bier tje. „Ik ben geen doorsnee cho reograaf", vertelt de gedreven dansman met oog voor alle emo ties die zich in de harde werke lijkheid van de danswereld elke dag voordoen. Bij Introdans kunnen ze er sinds kort over meepraten. Samen met Wherlock werkten ze aan zijn nieuwe ballet Rushes, dat spelenderwijs ontstond in de stu dio van Introdans. „Ik had geen vooropgezet plan in mijn hoofd; de dansers inspi reren mij. Het enige dat vast stond, was de muziek van Benja min Britten." „Het geluk van de danswereld is dat je met mensen werkt en niet met machines. Dus gaat het om de interactie tussen de mensen. Ik kijk naar wat ze kunnen. Wie is snel? Wie langzaam? Uit al die componenten creëer ik een bal let. Dat kan, omdat ik te maken heb met uitstekende dansers." „Dans is mijn leven. Vraag me niet waarom, want dat kan ik niet uitleggen. Ik ben geobse deerd door hoe mensen zich be wegen. Lichaamstaal vertelt heel veel. Ik zat net op een ter rasje koffie te drinken. En te kij ken naar de mensen die voorbij kwamen. Heel interessant." „Ach, hoe verklaar je talent? Ik kom uit een familie van juristen en advocaten. Ik zou eigenlijk ook die richting op gaan. Maar Scène uit de choreografie Rushes van Richard Wherlock in het programma Emotions. foto Hans Gerritsen ja, je probeert in het leven iets te bewijzen. Het was erg moei lijk om mijn moeder te overtui gen dat ik wilde dansen. Dan moet je wel homoseksueel zijn, kreeg ik vaak te horen." Wherlock kreeg zijn zin. Hij werkte jarenlang in Duitsland en sinds drie jaar in het Zwitser se Basel. In die stad runt hij een eigen gezelschap. „Ik heb eigenlijk drie families: mijn gezin thuis, mijn gezel schap en mijzelf. Bij alle drie draait het om mensen. Op het werk heb ik niet met veel regels te maken, eerder met discipline. Thuis, als vader van twee zonen, ben ik stricter, maar wel op een liberale manier." De werkdagen in de dansstudio zijn voor hem soms net zo heftig als thuis in de huiskamer. „Je hebt er te maken met relaties die stuklopen, met verdriet, met ziektes. Alle ups en downs van het leven kom je er tegen. We zijn bezig met de oudste vorm van kunst. Toch moeten we ons bestaansrecht steeds opnieuw bevechten." Bij Introdans doet hij dat met zijn choreografie Rushes. „Dat stuk was klaar, maar had nog altijd geen titel. Maar de snel heid waarmee het ballet is ge maakt, gaf de oplossing. Je kunt het zien als een commentaar op de wereld van vandaag de dag we hebben allemaal grote haast." Martin Hermens Introdans danst Emotions van avond in de Stadsschouwburg in Middelburg en vrijdag 14 mei in het Scheldetheater in Terneu- zen. Aanvang 20.00 uur. De Turks/Nederlandse regis seur Saban 01 maakte al meer dan dertig theaterproduc ties, een aantal literaire werken en zelfs filmscenario's. Voor het Wereld Muziektheater Festival maakte hij bij Theater RAST zijn grootste productie ooit. De Kus van de Roos is een spectacu laire voorstelling boordevol zang, dans en muziek, geïnspi reerd door het zigeunerleven van de Roma in Turkije. „Ik denk dat de romantiek van het zigeunerleven in elk mens schuilt. De vrijheid om rond te trekken, je geen zorgen over morgen te maken, maar om te genieten van vandaag", legt Se- ban 01 (42) zijn inspiratiebron uit. Een gedichtenbundel die hij ooit hierover schreef was de aan leiding voor het Wereld Mu ziektheater Festival (WMTF) om 01 te vragen het onderwerp tot een 'muzikale vertelling' uit te werken. „Met drank, muziek en feest als hoofdingrediënten, want dat zijn ook essentiële ele menten binnen de Romagemeen- schap." Ter voorbereiding interviewde 01 'gewone' Romazigeuners in Turkije, 'al eeuwen zondebok ken en slachtoffers van onder drukking'. Maar tegelijkertijd ook een heel bijzonder volk. „Zo als zij muziek en ritmes gebrui ken - dat neemt bij hen een hele belangrijke plaats in. Veel Turk se muzikanten in Turkije heb ben niet voor niets een Ro- ma-achtergrond." De karakters in De Kus van de Roos ontsprongen uit de omge ving waarin 01 opgroeide. Een niet al te beste buurt in het Turkse Bursa, een stad aan de zee van Marmara. „Tijdens het schrijven heb ik veel terugge dacht aan mijn jeugd en zo kwa men het verhaal en de hoofdper sonen eigenlijk vanzelf tot stand." De Kus van de Roos groeide uit tot een Romeo en Julia-achtig verhaal, met een knipoog naar Cyrano de Bergerac en andere klassiekers. Het verhaal speelt zich af tijdens een jaarlijks zi geunerfeest, Kakava Senlikleri, een ritueel rondom het kiezen van het nieuwe clanhoofd. Maar het uitzinnige feest krijgt een on verwachte wending als twee ri valiserende families erachter ko men dat hun kinderen verliefd op elkaar zijn. Dat loopt uit op een knallende ruzie, waarbij werkelijk alles uit de kast wordt gehaald. Om het visuele karakter kracht bij te zetten trok 01 zes topmuzi- kanten - volbloed zigeuners - en vijftien Turkse én Nederlandse acteurs aan ('Roma-acteurs ble ken moeilijk te vinden'). Een van de hoofdrollen wordt door de in Turkije razend populaire volkszanger Ramazan Kubat ge speeld. Een opmerkelijk per soon voor deze productie, die niet makkelijk over te halen was. „Ik twijfelde in eerste in stantie omdat Kubat zo be roemd is. Daar komen natuur lijk allemaal privileges bij kij ken. Zelf twijfelde hij omdat hij totaal geen toneelervaring had. Maar uiteindelijk heb ik hem zo gek gekregen. Het is echt gewel dig om hem op het podium te zien. Hij heeft absoluut geen kapsones en is erg geliefd bij de jeugd", jubelt 01. Anke Langelaan De Kus van de Roos staat zon dag in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). In het Bezoekerscentrum van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand is tot 31 mei een ten toonstelling te zien van aquarellen en olieverven van Joh. den Herder, on der de titel Zuid-Bevelands Land schap. De Walcherse kunstenaar werd in 1924 in Koudekerke geboren. De onderwerpen zijn meestal Zee land, vanwege de fraaie landschap pen en zeegezichten. Speciaal voor de ze expositie heeft Den Herder een aantal Zuid-Bevelandse voorbeelden gekozen De tentoonstelling is dage lijks, behalve maandag, geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Schregardus sr, en Schregardus jr. ex poseren tot en met 3 april keramiek en schilderijen in Galerie Beddeweeg in Zierikzee. Ook zijn er oude saxo foons en koperinstrumenten te zien. En op woensdagmiddag zijn er de kin- dertekenclub en saxofoonles. De gale rie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur en op koopavond tot 20.00 uur. Zaterdag kan voor de zesde keer de Kunstroute door Zierikzee gelopen worden. Op initiatief van de Stich ting Kunstkwartier Zierikzee staan van 11.00 tot 17.00 uur ongeveer twin tig deuren open. Er zijn ook enkele gastkunstenaars, zoals Yvon Lie- vense die haar gemengde technieken laat zien in het atelier van Sil van Mil en Danielle Orelio, die van 14.00 tot 16.00 uur in de Kattengalerie Alexan dra demonstreert hoe zij haar beel den in keramiek opbouwt. Zondag kunnen kunstliefhebbers van 12 .00 tot 17.00 uur weer genieten van een Rondje Kunst Westenschouwen. Er zijn dertien deelnemende kunste naars en galerieën in Burgh-Haamste- de. Joop van Nugteren. die brons sculpturen maakt, heeft zijn atelier een facelift gegeven. In galerie Het Oude Raadhuis gaat een nieuwe expo sitie open met acrylschilderijen van Onno de Bruyne, bronssculpturen van Elise Coenen, keramiek van Mar- go van der Burght en glaskunst van Moniek van Munster. Ter gelegen heid hiervan draagt Thom Schrijer vanaf 15.00 uur gedichten voor uit ei gen werk. Pianist Joop Kort zorgt voor de muzikale omlijsting. De ten toonstelling loopt tot en met 31 mei en is geopend van donderdag tot en met zaterdag van 13.00 tot en met 17.00 uur en op de laatste zondag van de maand. Arsis Kunst en Sociëteit organiseert zondag van 13.00 tot 17.00 uur een atelierroute door Bergen op Zoom. Op zeven locaties kan men het werk zien van dertien kunstenaars. Teke ningen, schilderijen, zeefdrukken, sculpturen, beelden en keramiek, maar ook meubelmodellen, fotografie en sieraden maken het de moeite waard eens een kijkje te nemen. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 2 mei - Cornelis Nieuwland (1882-1967), de 'vergeten' fotograaf van de internationale scheepvaart; t/m 6 juni - Knappe Koppen; t/m 15 augustus - Het geluk van de huis vrouw; t/m 31 oktober - Katendrecht; 6 april t/m 19 september - Meesters van Middelland.^] Wereldmuseum Rotterdam: t/m 18 april - Cubaanse interieurs. Fototen toonstelling van fotograaf Robert van der Hilst; t/m 5 september - De Weg van Schoonheid en Geluk, mystieke dimensies van de islam.; t/m 10 okto ber - Geweven Goud, textiel van Su matra; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 21 november - Rot terdam in Vorm. Het werk van de jon ge Rotterdamse kunstenaar Hareth Muthana Hawi (1972, Amara, Irak). Ned. Architectuurinstituut, Zaal 1: t/m 31 mei - De Grote Verbouwing; t/m 31 mei - Start. De Rem Koolhaas/OMA Collectie; t/m 7 juni - Asking Questions. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 25 april - Yinka Shombare. Werk van deze Nigenaans- Britse kunste naar (Londen, 1962); t/m 9 mei - Char lotte Schleiffert. Rotterdams meest fa tale vrouw in de kunst!, t/m 9 mei - Co Westenk, wordt tachtig. Een over zicht van zijn tekeningen en aquarel len; t/m 23 mei - We are the World; t/m 20 juni - Toorop en de Maasbrug gen. Chabot Museum: t/m 13 juni - Henk Chabot. De maskers. Kunsthal Rotterdam: t/m 23 mei - Alphonse Mucha. Meester van de Ju gendstil; t/m 31 mei - Rem Koolhaas - OMA. Gebouwen, projecten en con cepten vanaf 1996. ANTWERPEN KMSK: tot 31 maart - Opendeur Memling restauratie; tot 13 juni Dela croix tot Courbet - Rubens ter discus sie. - Collectie Museum voor Schone Kun sten; tot 23 mei - Prospect/Marijke Van Warmerdam. Caermersklooster: tot 18 april - Rood veld/Champ Rouge, werk van Ann Huvbens, mode-ontwerpster, en Pa trick 't Hooft, landschapsbeeldhou- Diamantmuseum: tot 28 maart boliek van verlovingsring. Sym- MOMU: tot 31 maart- Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. Fotografiemuseum: tot 3 mei - Mense lijk al te menselijk; tot 31 mei - Short Stories, verhalende aspecten van de hedendaagse fotografie, nieuwe vleu gel en Project Covers 1910-2004, oude vleugel. Rubenshuis: tot 13 juni - Rubens de Verzamelaar. GENT SMAK: tot 11 april - Kunst Nu met Lifted van Wim Catrysse; tot 18 april Museum Dr. Guislain: tot 1 juni - Ge heim schrift: De Prinzhorn Collectie, Menselijk, al te menselijk en Vis a-vis tentoonstelling Isabel Pouset. Design Museum Gent: tot 20 juni - Tea Coffee Tavers - metaproject van Alessandro Mendini. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 16 no vember - Bart Van Leuven, foto's. BRUGGE Memlingmuseum; tot 29 maart - On- ze-Lieve-Vrouw van Regula. Een Zwarte Madonna. Hof Lanchals: tot 5 april - Tijd, een fascinerend begrip - werkstukken in verschillende kunstvormen. Gruuthuusemuseum: tot 5 april - Uit het goede hout gesneden, Middel eeuwse religieuze sculptuur. Arentshuis tot 26 april - Brugge, ge tekend: 65 tekeningen uit de 18de en 19de eeuw. 25 t/m 31 maart DONDERDAG Introdans Introdans brengt de voorstelling Emotions. Vijf choreografen, Nacho Duato, Richard Wherlock, Hans van Manen, Ton Wiggers en Nils Christe, reiken in dit pro gramma een scala aan emoties aan •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Hakim Iiakim brengt nu eens niet een programma voor kinderen. Mohamlet is namelijk cabaret voor volwassenen. In deze voorstelling laat hij zien dat hij kan improviseren en reage ren. •De Mythe, Goes, 20.00 uur Van Dingstee Kwartet Het Van Dingstee Kwartet treedt op. Het kwartet brengt werk van Haydn, Flothuis en Dvorak. •Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Poetiewiet Peter de Graef speelt de monoloog Poetiewiet. In dit naar Slachthuis 5 (van Kurt Vonnegut) geschreven stuk wordt men welkom geheten in de wondere wereld van Billy Pilgrim •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Mamilla De gitaarrockband Mamilla verzorgt een optreden. Een band met pittige rock en emotievolle zangpartijen. •Café De Concurrent, Vlissingen, 18.30 uur Een gast teveel Toneelclub De Vaete speelt de klucht Een gast teveel. In hotel De Zeven Kabouters verschijnt op een dag riooljour nalist en cynicus Gerard Hals, die een stuk over het hotel wil schrijven. Men vreest het ergste, maar voordat het artikel verschijnt, wordt Hals vermoord.. De regie was in handen van Piet van Leeuwarden. •Het Drenthehuis, Geersdijk, 19.30 uur A Tribute tot the King Anthony brengt A Tribute to the King. Deze wervelende show neemt de toeschouwer mee naar de hoogtijdagen van Elvis Presley, begin jaren zeventig, in Las Vegas Hij wordt ondersteund door drie swingende topzange- ressen, de Sweet Devotion •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Sint Willibrorduskoor Het Sint Willibrorduskoor geeft een Gregoriaans concert. Het koor is het vaste koor van de gelijknamige rk-kerk in Zierikzee. Organist Wim Boer vertolkt werken die het Grego riaans als basis hebben. •Nieuwe Kerk. Zierikzee, 20.00 uur De roof Theatergroep Zierik brengt De Roof van de Gordel. In deze komedie van Benn W. Levy wordt verhaald hoe Hera cles (zoon van oppergoed Zeus) twaalf opdrachten moet uit voeren van koning Eurysteus. Lies Hanse regisseerde. •MFC, Zierikzee, 20.00 uur Smakelijke komedie De vrouw die haar man opvrat is een smakelijke komedie. Hierin spelen Willem Nijholt, Trudy Labij en Hymke de Vries de hoofdrollen. De regie was van Robert Prager. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Lorca's bruid Lorca's bruid is een voorstelling gebaseerd op het levensver haal van Emilia Llanos Medina. Deze Spaanse vrouw werd begin 20e eeuw verliefd op Federi- co Garcia Lorca. Een onmogelijke liefde, omdat de dichter homoseksueel was. Federico Garcia Lorca (1898-1936) was bij zijn leven al de beroemdste dichter en toneelschrijver van Spanje. Te midden van zijn vrienden ontpopte Garcia Lorca zich tot een gepassioneerd zanger, schilder, gespreks genoot en pianist. De teksten van Lorca, zijn gedichten en to neelteksten waren voor theatermaakster Zjuul Burgering een grote bron van inspiratie. Een muzikaal-literaire avond. •Den Dullaert, Hulst. 20.00 uur Hans Dorrestijn Hans Dorrestijn en Martin van Dijk maken opnieuw samen een theaterprogramma. Na de zeer succesvolle samenwerking die het programma Cirkels opleverde, vergasten de twee mannen ons wederom op een heerlijke theateravond met liedjes en nog meer mooie en rake teksten. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Heisspektakel Een grote cast speelt het Helsspektakel. Er werken voor en achter de schermen zo'n 150 mensen aan mee en er zijn 300 kostuums. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Raices Cubanas Raices Cubanas is een groep Cubaanse muzikanten. Tien jaar geleden formeerden het zevental zijn talenten in een band die sindsdien in haar unieke traditionele Cubaanse stijl nog ongewijzigd is gebleven: talent die door de meeste prominenten in de muziekwereld wordt gewaardeerd. Zij werden drie jaar geleden ontdekt gedurende het filmen van een documentaire over Havanna. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Dance Macabre De organisatie van de Terra Gotha-festival heeft de Dance Macabre in het leven geroepen. Tijdens deze gothic dansavond draaien de dj's Azael, Filip (België) en Wiscel muziek uit de gothic, darkwave, dark elec tro en industrial hoek. •De Piek, Vlissingen, 21.00 uur Onyx I)e Zeeuws-Brabantse band Onyx geeft een concert. Onyx probeert deze avond met een gitarist minder net zo knallend ten tonele te verschijnen als in het verleden. De band speelt covers. •'t Centrum, Poortvliet, 21.00 uur Thé Lau Thé Lau is te gast op een singer-songwriteravond. Jarenlang was hij de drijvende kracht achter de band The Scene, maar geeft nu een nieuwe dimensie aan zijn kunst om gecompliceerde emoties te vangen in trefzeker gekozen zin nen. Hij schildert met woorden. Hij trekt langs de theaters met een speciaal daarvoor gemaakte theaterset. In het voor programma staat de Zeeuw Francis Levoy. •Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Over The Edge De Zeeuwse powermetalband Over The Edge treedt op. Er worden onder meer covers gespeeld van Metallica, Machi ne Head, Guns n' Roses en AC/DC. Ook staat er eigen werk op het repertoire. •HeartBreak Café, Goes, 22.00 uur Moment uit de voorstelling De Kus van de Roos. foto Nadiye Baran

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29