««ei COURAN Ziekenhuis nog niet commercieel Jt 1 Gewonde bij explosie viskotter Lichaam prinses Juliana in Den Haag NS moeten meer zitplaatsen bieden Vizier Harnas gericht op Sharon mering concurrentie blijkt te complexe operatie esje was niet jr Dutroux stitie grote den pakt ïlplegers aan Akkoord Aldi HARDGLAZEN DEUREN /y\ Glashandel \X> MELIESTE 1 -7 T. 25 t/m 31 Zorg artsenposten in het gedrang Thuiszege voor Real Madrid i Middagbui fólkenvelden, ook af en toe zon en voor- Ivanmiddag kans op een bui. Matige cordenwind. Maxima rond 8 graden. 8° N 2 ifeiaargang no. 72 nderdag 25 maart 2004 mummer 1,20 internet: www.pzc.nl SHAAG - De invoering marktwerking bij zie- iuizen wordt uitgesteld I januari 2005. Minister Kigervorst van Volksge- dheid heeft dit gisteren iendgemaakt. Hij vindt onverantwoord om de henhuizen, specialisten lorgverzekeraars al per 1 jals het plan was, te onderhandelen over Kn voor verblijf en be uling van patiënten in tnhuizen. n7eredactie binnenland De invoering van concurrentie tussen de ziekenhuizen is een zeer complexe operatie, waarbij veel partijen zijn betrokken. De minister wilde daarom het nieu we systeem gedeeltelijk, voor 10 procent van de handelingen, in troduceren. Maar zelfs dit blijkt te hoog gegrepen. Volgens het nieuwe systeem van marktwerking moeten zieken huizen en medisch specialisten voortaan bepalen hoeveel de zorg en behandelingen bij hen kosten. Zorgverzekeraars kun nen op basis daarvan bepalen welk ziekenhuis de beste prijs-kwaliteitverhouding biedt, zodat ze daarmee vervol gens contracten kunnen afslui ten. De regering wil ziekenhui zen en specialisten zo dwingen betere kwaliteit te leveren en zuiniger met geld om te gaan. Volgens Hoogervorst is het sys teem van het benoemen van alle medische handelingen, en het vervolgens bepalen van de prijs van die handelingen, nog niet ge bruiksklaar. De ziekenhuizen en specialisten moeten van hem wel alvast oefe nen met het nieuwe systeem. Doen ze dit niet, dan moet het CTG, de overheidsorganisatie die de tarieven in de gezond heidszorg bepaalt, hun boetes opleggen. Een van de grote knelpunten bij het nieuwe systeem is het bepa len van het uurtarief van de me disch specialisten. Voorlopig wordt hiervoor een tijdelijk ta rief bepaald. Een commissie van deskundigen buigt zich vervol gens over een definitieve hoog te. Het ministerie van Volksge zondheid kan niet aangeven wanneer het tarief definitief kan worden vastgesteld. Het kon evenmin garanderen dat de invoering van het nieuwe finan cieringssysteem in de toekomst geen verdere vertraging op loopt. ANP 3SEL - Wie in België de van Mare Dutroux laat a komt al snel dichtbij de aknop. Vorige week woens- jatstond al grote opschud- ca de vondst van sleutels aandboeien in een zak zout Jij Dutroux' cel. week later was sprake van ise commotie nadat een weg- scfieermesje werd aange- a in de wagen waarmee mix dagelijks van de gevan- ivan Aarlen naar de recht- :wordt vervoerd. De direc- generaal van de strafinrich- pisloot gisteravond elk ver- itussen het scheermesje en proces-Dutroux uit. De her- itvan het mesje is niet op te ten,verklaarde hij. ANP IERDAM - Justitie in de steden zit veelplegers is meer op de huid. Amster- heeft een speciale officier justitie voor de aanpak van Jiegers aangesteld, in Rot- imbleek gisteren dat draai- triminelen zwaarder kun- sorden gestraft en ook Den [boekt succes met de ver- Pgvan veelplegers. jhebben één officier vrijge- van zittingen zodat hij olledig op deze doelgroep nchten", lichtte een woord- te van het Openbaar Mi- te m Amsterdam gisteren Het gaat om hardekernjon- verslaafden, criminele il- 3 en niet-verslaafde veel- B." Justitie in Amsterdam Rn alle draaideurcrimine- adossier aanleggen, zodat een volgende misstap snel 5]k is wat iedereen te itfaat. btteidam kunnen veelple- trataan op strengere straf- rekenen. De rechtbank grotendeels de hardere skdie het OM twee weken ft voorstelde, zo bleek gis- ■bijde uitspraak tegen vier te 'draaideurcrimine- vroeg diibbel zo zware S) voor vergrijpen als win- «tal, auto-inbraak en he ft) legde meerdere feiten vkertijd aan de rechter Aan de celstraf wordt «lening gekoppeld.De 'bink vond dubbele straf ste ver gaan. Justitie wil- 'N'beeld per winkeldief- Wrtaan vier in plaats van jeken cel. De rechtbank voldoende. Het OM is ten tevreden. jte Haag maakt vorderin- ^jdeaanpak van draaideur teen, meldde de gemeente te Van de top-500 van frs in de stad zijn er ■103 driehonderd voorge le officier van justitie, te die de rechter veroor- somen gemiddeld vier '■"n 111 de gevangenis te- •Ondanks de voortgang is nog niet tevreden, rintal veelplegers dat te- j° crimineel gedrag is te te hoog", aldus een ^fêrder. De komende ja- strijdt de gemeente de te nteer meer met zorgpro- las v°or verslaafde veel- fcANP Premier Balkenende bewijst de laatste eer aan prinses Juliana in chapelle ardente op Paleis Noordeinde. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het stoffelijk overschot van prinses Juliana is gisteren van paleis Soestdijk overgebracht naar haar geboor teplek in Den Haag. In de stoet reden haar vier dochters Bea trix, Irene, Margriet en Chris tina mee. Mariniers hebben gisteren de fakkelwacht betrokken bij pa leis Noordeinde, waar gister middag een hele reeks hoog waardigheidsbekleders langs de baar trok. Daaronder de mi nisters van Staat, leden van het kabinet en het Internationaal Hooggerechtshof. Minister-president Jan Peter Balkenende ging gisteravond op paleis Soestdijk langs bij prins Bemhard om hem na mens het kabinet condoleances aan te bieden. Dat de premier bij de 92-jarige Bemhard op bezoek kon gaan, is een positief teken. Bern- hards gezondheid is namelijk broos en de prins is aangedaan door het overlijden van zijn vrouw. Hij liet zich gisteroch tend niet zien toen zijn klein kinderen, achterkleinkinderen en schoonzoon Pieter van Vol lenhoven op het paleisbordes de rouwstoet uitgeleide deden. Later vertoonde Bernhard, wiens komst naar de uitvaart in Delft volgende week dins dag nog niet helemaal zeker is, zich even op de paleisgalerij. De kist werd aan de achterkant van het paleis naar buiten ge dragen. Daar nam de hofhou ding afscheid van de prinses, die bijna 67 jaar op Soestdijk heeft gewoond. Het vertrek van de lijkwagen leverde ont roerende momenten op. Talloze malen hadden haar kinderen en kleinkinderen rond Juliana op het onder de bloemen bedol ven paleisbordes gestaan om fe licitaties van het Nederlandse volk in ontvangst te nemen. Nu stond de bijna voltallige fami lie op dezelfde plek voor haar laatste tocht. GPD pagina 5 terug in geboortepaleis lieflijke chaos vorsten naar uitvaart Molens op de Kinderdijk staan in de rouwstand vanwege het overlijden van prinses Juliana. Daarbij wordt de onderste wiek vlak na het laagste punt iets naar rechts vastgezet, foto Robin Utrecht/ANP UTRECHT - De circa vierhon derd filiaalleiders van Aldi wor den door de supermarktketen niet gekort op hun inkomsten. FNV Bondgenoten en de CNV Dienstenbond hebben gistera vond gemeld daarover met de Al- di-directie een akkoord te heb ben bereikt. Bovendien hebben de bonden en de keten afgespro ken voortaan elk kwartaal met elkaar te overleggen. ANP (Advertentie) Vakkundige montagej Showroom geopend ma t/m vr 7.30-17,30 uur j Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Melita Lanting NEELTJE JANS - Bij een explo sie aan boord van de Thoolse vis kotter TH 43 is gisterochtend een gewonde gevallen. De explo sie deed zich rond twintig voor tien voor in de machinekamer, waarna brand uitbrak. Het slachtoffer is machinist op de kotter en komt uit Tholen. Hij is per helikopter naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. Hulpverleners vreesden dat de man inwendig letsel had opgelo pen maar na onderzoek bleek dat daar geen sprake van was. Hij heeft wel enkele ribben ge broken. „Het valt gelukkig alle maal mee en het gaat naar om standigheden redelijk", vertelt schipper M. Bijl. Direct na de melding van het in cident werd een grootscheepse hulpactie op touw gezet. Een marinehelikopter vertrok van uit Den Helder met een arts aan boord. Ook de reddingsboten van Hoek van Holland, Stellen dam en de reddingsboot Koop- mansdank van reddingsstation Noordland op Neeltje Jans voe ren uit. De Koopmansdank had ambulancepersoneel en hulpver leningsmateriaal aan boord. Het Thoolse schip lag op dat mo ment veertig kilometer uit de kust van Hoek van Holland, waar het aan het vissen was. Ook in de buurt liggende sche pen schoten te hulp. Daarbij wa ren de Hr. MS. Snellius, een op nemingsvaartuig van de marine en een patrouilleboot van de wa- terpolitie Rotterdam. De viskot ter Goeree 55 schoot ook te hulp. Vistuig Nadat de gewonde machinist met de helikopter van boord was gehaald, hielp de beman ning van de Snellius het vistuig binnen te halen. Het schip had door de ontploffing en de brand geen stroom meer om de netten binnen te halen. Daarna nam de Goeree 55 het schip op sleep touw. De bemanning van de Koop mansdank kwam uiteindelijk niet in actie omdat de marine al aan boord van het schip was om eerste hulp te verlenen en zij niet meer nodig was. De vissersschepen zijn in de loop van de middag richting scheepswerf Padmos in Stellen dam gevaren waar het schip wordt gerepareerd. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. „Ik weet het niet, maar we vermoeden dat er toch een lek is geweest van de brandstof", vertelt schip per Bijl. Hij denkt dat de repara tie van het schip enkele weken zal duren. De scheepvaartinspectie en de politie te water stellen een on derzoek in naar de oorzaak van de explosie. Tim Rice staat voor grote musicals De Kus van de Roos in Middelburg Door de korting van vijf procent waarmee minister Hoogervorst van Volksgezondheid de huisartsenposten be stookt, kunnen de posten in Zierikzee, Goes en Vlissingen vanaf 1 april veel patiënten niet meer helpen. Er zijn te weinig assistenten. De wachtlijsten pg zullen flink langer worden, is de verwachting. Het sterrenteam van Real Madrid heeft gisteren thuis met 4-2 gewonnen van AS Monaco in de kwartfinale van de Champions League. Helguera, Zidane (foto), Fi- go en Ronaldo scoorden voor de Madrileense club. Arsenal en Chelsea bleven in de andere kwartfinale steken op 1-1. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; overlij den Juliana: 5; buitenland: 7; economie: 9; radio en tele visie: 11; zeeland: 13, 14, 15, 16 en 17; sport: 21, 22 en 23; kunst: 25, 26 en 27; uit: 29, 30 en 31 De NS spreken in een eerste reactie liever niet van zitplaats garanties. Volgens een NS-woordvoerder streven de NS er naar genoeg zitplaats te bieden bij treinreizen langer dan een kwartier. „Maar we heb ben nooit een zitplaatsgarantie gegeven. Dat is ook onbetaal baar." Volgens de woordvoerder van Verkeer en Waterstaat wil staatssecretaris Schultz van Haegen een nieuwe zitplaatsga rantie, omdat de bestaande erg ruim is. Die gaat nog uit van een honderd-procents-garantie over de hele dag. „Daar kom je vrij makkelijk aan omdat de passa giers die in de spits moeten staan, verrekend kunnen wor den met de lege zitplaatsen tij dens de daluren." Het ministerie overweegt op de kortere trajecten andere treinen in te zetten dan op langere stuk ken. Treinen van bijvoorbeeld Amsterdam naar Uitgeest zul len dan minder zitplaatsen krij gen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Reizigers die met de trein lange afstanden afleg gen. moeten in de toekomst tij dens de spits meer kans hebben op een zitplaats. Maar op de kor te trajecten zullen forensen va ker moeten staan. Dat schrijft het ministerie van Verkeer en Waterstaat in het ontwerp van een nieuwe Conces siewet Iioofdrailnet, waarin de afspraken tussen NS en over heid zijn vastgelegd. „De NS moeten als het aan ons ligt straks even goed zijn, of beter, wat de kans op een zitplaats be treft als het openbaar vervoer in de grote steden", zegt een woordvoerder. Een passagier in de spitsuren moet in alle gevallen 80 procent kans hebben op een zitplaats, be paalt de Concessiewet. Volgen de week wordt het stuk naar de consumentenorganisaties en de NS gestuurd. '.ma1.# Voor automatische incasso stem ik toem afschrijving J Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik goaf daarbij éénmalig toostem- (posi (bankrekeningnummer I I I I I I I I I I PZC bv gaat zorgvuldig om 8"711688 555530 van onderstaand rekeningnummer (proef geld) eenmalig binnen res maanden) CD Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19.45) per kwartaal met automa tische incasso 56.60). CU per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1