Korting treft zorg artsenposten PZC Dualisme werkt niet in kleine gemeente Kapellenaar vrijuit in duistere zaak rond gestolen paard Website jeugd eind dit jaar in de lucht Antwerpse tunnel niet tolvrij tijdens werk 17 fluisartsencentrales kunnen vanaf 1 april veel patiënten niet meer helpen Schaapskooi beschikbaar voor scholen Boete treft ook slachtoffer geweld Vijf maanden cel voor inbraak Crimineel krijgt nog een kans donderdag 25 maart 2004 gOjS De huisartsenposten in Vhssingen en Zierikzee nnnen vanaf 1 april veel patien- wniet meer helpen. Door forse loninigingen zijn er te weinig jssistenten en zullen de wacht- ..^n oplopen. „Zeker cén op J drie patiënten heeft straks „ch". zegt directeur M. West- S-aie van de Stichting Huisarts- jeneeskunde Zeeland (SHZ). 3e SHZ exploiteert de drie huis- tuenposten. Volgens Weststra- 2 wordt de stichting gedwon- tot drastische bezuinigin- a omdat minister Hoogervorst ai Volksgezondheid de huisart- japosten vijf procent minder geschreven werkwijze niet meer volgen, werkplekken voldoen niet aan de eisen van veiligheid en arbeidsomstandigheden en de maximale werktijden wor den (in de zomer) overschreden Daar komt bij dat er nu geen geld meer is om de medische be standen van alle huisartsen aan elkaar te koppelen. Die koppe ling had het mogelijk gemaakt dat huisartsen kunnen beschik ken over de dossiers van andere artsen en zo een goed beeld heb ben van het medisch verleden van patiënten. De Stichting Huisartsgeneeskun de Zeeland heeft al boze brieven gestuurd naar het College Tarie ven Gezondheidszorg (CTG), dat de budgetten voor de huis artsenposten vaststelt. Ook de provincie zal bij het CTG protes teren, zegt gedeputeerde G. de Kok. „Wij hebben vorig jaar al gewaarschuwd voor deze proble men, dus we komen hier nu ze ker op terug. De zorg in de huisartsenposten in Oostburg en Temeuzen wordt niet of nauwelijks aangetast door de bezuinigingen van het Rijk, reageert directeur L. Vos- ters van de post in Terneuzen. De Zeeuws-\Taamse posten be staan al langer en hebben hun begroting dus kunnen baseren op hoeveel mensen er werkelijk komen. Correct begroot De norm die het CTG oplegt aan alle huisartsenposten in Neder land, komt goed overeen met de begroting van de Terneuzense post. zegt zij. „Wij hebben altijd correct be groot en onze zorg daarop afge stemd. Hier zijn dus geen proble men." De SHZ wordt echter gekort op een begroting waarin, vanwege het kortere bestaan, veel meer veronderstellingen zitten. Die bleken bovendien in de praktijk te laag ingeschat; het was er drukker dan verwacht. De kor ting komt daarom in Goes. Vlis- singen en Zierikzee extra hard aan, beweert Weststrate. Hij merkt op dat niet te ruim is be groot. De aannames zijn des tijds namelijk wel goedgekeurd door het CTG. Overigens wijst De Kok erop dat ook de Zeeuws-Vlaamse pos ten niet zonder problemen zijn geweest. De provincie heeft de kleine post in Oostburg op weg gehol pen met een fikse subsidie en vo rig jaar nog extra geld gegeven voor de samenwerking met Ter- neuzen. En de post in Terneuzen waarschuwde vorig jaar okto ber al voor financiële proble men door de korting met vijf procent door het kabinet, pagina 4 commentaar 3e korting gaat niet ten koste jju het aantal doktersdiensten, wei van de ondersteuning Lrie huisartsen. Het werk dat floor assistenten wordt ge- aan. komt op de schouders van dokters terecht. Dat gaat on aneer ten koste van de bereik- sarheid. Een wachttijd aan de •.cieioon van drie kwartier zal geen uitzondering zijn. Öe huisartsenposten kunnen het «rknusoms al niet aan, omdat meer patiënten komen dan de oprichting was verwacht. Weststrate: „We hebben eigen- ijk voor de drie posten samen 3arbeidsplaatsen nodig. We ko- straks uit op 17. De mensen sarden zo over de posten ver- oeid dat we in elk geval twee- arde van de patiënten goed rjnnen helpen." Het komende tusweekeinde (10, 11 en 12 aril) zal het voor de eerste keer jcht uit de hand lopen, ver sacht Weststrate. Dan is het in Zeeland altijd veel drukker met üensten. Die toeloop zorgde vo- jg jaai al voor problemen. ;Toen bieek een bezetting met naait assistenten al te krap. Dit jaar hebben we er maar ne- i bar de bezuinigingen gaan de faisarisenposten de wet overtre- zegt hij. Ze kunnen de voor- xc;Sheiia van Doorsselaer tiflKADORP - De schaapskooi ra de bijbehorende herderswo ning vlakbij het Bezoekerscen- Saeftinghe krijgen een edu- ntieve functie. De woning dt verbouwd tot laborato- i. bedoeld voor veldwerk. Scholen in de regio kunnen ge- klük maken van het educatie- |(tntrum, je schaapskooi behoorde toe as schapen die vroeger in Het jVerdronken Land van Saeftinge caasden. De herder woonde in «naastgelegen huis. De herder en de schapen zijn *eg en de gebouwen staan in middels al zo'n vier jaar leeg. De schaapskooi en de herders woning zijn het eigendom van richtuig Het Zeeuwse Land schap. Die organisatie wil de gebou wen benutten om Saeftinge nog hteressanter te maken. De plan ter. v.xir het onderbrengen van sn laboratorium in de herders woning bestonden overigens al Lager. maar werden nooit uitge weid D" par gaat het er volgens D de Putter van Het Zeeuwse Landschap toch echt van ko- 5s laboratorium is voorname- ;-A ^schikt voor schoolklassen. 2) kunnen eerst veldwerk ver achten in Saeftinge en hun be- "•ndingen in het laboratorium ■tenmneren. Ook kunnen ze sneven doen. Middeleeuwse dag Df schaapskooi wordt geschikt pnaakt voor andere activitei- Zo zouden de jaarlijkse mid- feeeuwse dag en Saeftinge Culi- Mr. nu gehouden bij het Bezoe- wscwitrum, in de schaapskooi 5uanen plaatsvinden. De tuin •'i Qc schaapskooi is opnieuw JJfclegd. 15 volgens De Putter een Bontuurlijke tuin geworden, ens en dier het naar de hebben. Een drinkput is aan red hnogstamfruitbomen en ")0 geplant. - .use Landschap wacht oetinitieve subsidietoezeg- hoopt voor de zomer PMttrtiemer te vinden en per 1 niei at- verbouwing en de in- •cnting van de herderswoning schaapskooi te kunnen be lenen. De huisartsenpost in Goes is een van de centrales die in de problemen komen door de korting met vijf procent op de bijdrage van minister Hoogervorst van Volksgezondheid. foto Mechteld Jansen door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Kapellc is gisteren in Middelburg vrijgesproken van de diefstal van een paard. Ook zag politierechter J. Hop mans geen kans om de man te bestraffen voor heling van de vierjarige merrie. „Het is een heel raar verhaal, vol toevalligheden, maar ik heb geen hard bewijsmiddel", zei Hopmans. Het paard, dat bij de verdachte werd aangetroffen, moet wel terug naar de rechtma tige eigenaar uit Oud-Vosse- meer. In tegenstelling tot de politie- rechter achtte officier van justi tie R. Rammeloo de schuldhe- ling wel bewezen. Hij eiste 350 euro boete „U heeft het paard ver onder de prijs gekocht." Vol gens de officier zat er een lucht je aan de verklaringen van de Kapellenaar. „Het is een optel som. U laat een spoor van eigen aardigheden achter die niet te traceren zijn." Vast stond dat het paard, een Haflinger, vorig jaar in de nacht van 8 op 9 sep tember uit een wei in Sint-Phi- lipsland was gestolen. Het paard werd eind oktober terug gevonden. Het dier bleek te zijn gestald in Wolphaartsdijk. De politie hield daarop de verdach te aan Hij vertelde het paard voor 650 euro van een vrouw uit Terneuzen te hebben gekocht, ver onder de marktwaarde van 1500 euro. „Zij stond bij de on derhandelingen onder druk. Ze wilde het paard snel kwijt, om dat ze ging verhuizen", gaf hij als verklaring voor de lage prijs Justitie wist de Terneuzense niet meer te traceren. „Verdach te heeft zijn spoor uitgewist." Papieren De man vond het ook niet vreemd dat er geen papieren (stamboek, dierenpaspoort) bij de transactie zijn overhandigd. „Dat is niet abnormaal in de paardenhandel." Dubieus was wel cle datum waarop hij het paard had gekocht. Het paard stond in zijn administratie op 8 september geregistreerd, nota bene een dag voor de diefstal „Ik let niet zo op de datum. Het kan ook een paar dagen later zijn geweest." Hij zei ook niets te hebben gemerkt van de aan dacht van de regionale pers en een uitzending van SBS 6 over de vermissing van het paard, zo dat hij niets van zich had laten horen De Kapellenaar vond dat hij de pony te goeder trouw had gekocht en voelde er niets voor om er afstand van te doen. De politierechter besliste echter dat het paard terug moest naar de rechthebbende eigenaar. door Ab van der Sluis DOMBURG - Hij is zwaar te leurgesteld. Fractievoorzitter Rommert van der Meer van de partij voor Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) vindt dat van collegialiteit, saamhorig heid en een gemeenschappelijk belang in de gemeente Veere geen sprake (meer) is. Raadsle den vallen hun eigen wethou ders af en het college doet niet wat de raad opdraagt. Voor zijn gemoedsrust en nachtrust stapt hij op 1 mei op. Van der Meer was twaalf jaar raadslid in de toenmalige ge meente Mariekerke. Sinds de herindeling in 1997 is hij actief in de gemeenteraad van Veere. „De eerste vier jaar hebben we met z'n allen hard gewerkt aan een goede gemeente Veere. Door de invoering van het dualisme krijg je dat de gemeenteraad en het college met elkaar botsen. Vroeger trok je met z'n allen op in het belang van de gemeente. Door het dualisme moeten wij initiatiefvoorstellen indienen, die het college moet uitvoeren Maar waar ligt nu precies de scheidslijn van verantwoorde lijkheden? Dat is mij onduide lijk." Van der Meer zegt zich de afgelo pen maanden een aantal malen 'in de kuif gepikt' gevoeld te hebben. Als grootste voorbeeld noemt hij de discussie rond Marina Veere, vorig jaar december. Het college kreeg toen van de ge meenteraad de opdracht door te gaan met de ontwikkeling van de jachthaven Marina Veere aan Voor fractievoorzitter Rommert van der Meer van Dorpsbelangen en Toerisme Veere is het dualisme - de nieuwe manier van besluiten nemen in gemeenten - reden er de brui aan te geven: „In zo'n kleine gemeente als Veere werkt dat niet; daar moet je gemoedelijker met elkaar omgaan." foto Ruben Oreel het Kanaal door Walcheren Daags na het raadsbesluit zei wethouder J. Bostelaar in een in terview met de PZC te verwach ten dat het besluit geen stand zou houden bij de Raad van Sta te. „Als de raad iets wil moet het college dat uitvoeren", zegt Van der Meer verontwaardigd. „Het gemeenschappelijk belang voor de Veerse bevolking komt hele maal niet meer tot uiting Er is alleen maar sprake van partijpo litiek en werken voor de bewo ners is er niet meer bij. Dualis me zal best prachtig werken in een grote stad, maar in zo'n klei ne gemeente als Veere werkt dat niet. In zo'n kleine gemeenschap moet je veel gemoedelijker met elkaar omgaan." Nachtrust In zijn afscheidsbrief aan zijn collega-raadsleden schrijft Van der Meer dat het voor zijn ge moedsrust en nachtrust beter is om zich tussentijds terug te trek ken. „Als je tot half twaalf 's avonds een vergadering hebt, lig je vaak pas om half één 's nachts in bed. Het komt bij mij regelmatig voor dat ik om vier uur 's nachts nog lig te pie keren en te draaien. Dan komt de hele discussie weer naar je toe en dan ben je fout bezig." In november vorig jaar had de scheidend fractievoorzitter nog het idee dat het niet zo'n vaart zou lopen met het dualisme. In die maand hielden de politieke partijen hun algemene beschou wingen en werd de begroting voor 2004 vastgesteld. De klap en het besluit om zich terug te trekken uit de actieve politiek MIDDELBURG -De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout achtte dinsdag 400 euro boete voor hui selijk geweld de meest passende straf voor een 53-jarige inwoner van Sluiskil. Met de boete trof hij ook de echtge note in haar portemonnee Hij hoopte dat de straf het paar tot nadenken zal stemmen. Dat de relatie regelmatig onder druk stond bleek uit de echtelijke ruzies die volgens de verdachte met grote regel maat plaatsvinden. Zo escaleerde 20 januari dit jaar in hun woning een ruzie, waarbij er over en weer klappen vielen. De man gaf toe zijn vrouw een klap te hebben verkocht en haar een duw te hebben gegeven, waardoor ze ver keerd terechtkwam. Toen ze daarop de politie wilde bel len, knipte verdachte de telefoondraad door. Uiteindelijk slaagde ze erin bij de buren de politie te bellen. Agenten namen het paar mee naar het politiebureau, waar de vrouw aangifte deed van mishandeling. MIDDELBURG - Twee mannen van 29 en 24 jaar uit Zeist zijn gisteren in Middelburg voor een bedrijfsin- braak in Bruinisse veroordeeld tot vijf maanden cel. De verdachten namen 16 februari dit jaar uit een kantoor van de Bruse zaak geld en bankpasjes weg. Met de bank- pasjes pinden ze geld bij de plaatselijke ABN Amro bank. De daders, die bivakmutsen droegen, waren door de video camera vastgelegd. De buit bedroeg 900 euro. Een half uur na de inbraak wer den de mannen opgepakt. In de auto troffen ze kleding en gereedschap aan. Uit onderzoek van de technische reeherche bleek dat de bivakmutsen en de pakken specifieke overeenkomsten hadden met de kleding die op de beelden bij de pinauto maat waren te zien. „Het bewijs is zo overtuigend, daar kan een DNA-onderzoek niet aan tippen", stelde de poli tierechter. De verdachten, die vastzitten, kondigden te gen hun straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag MIDDELBURG - Een notoire crimineel uit Terneuzen kreeg gisteren van de Middelburgse politierechter een kans om de ingeslagen weg naar een beter leven een ver volg te geven. De 42-jarige verdachte werd voor het be dreigen met de dood van drie agenten, een mishandeling en een vernieling conform de eis veroordeeld tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. De man had 4 november vorig jaar de ruiten van een wo ning in Terneuzen ingegooid. Dit jaar mishandelde hij op 2 februari in Temeuzen een plaatsgenoot. Toen hij door de politie werd aangehouden bedreigde hij de agenten met de woorden 'ik zal jullie kapotschieten en ik zal je kop van je romp trekken'. De delicten werden gepleegd onder invloed van alcohol. De man, die jaren aan harddrugs was verslaafd, is afge kickt, heeft een baan en kan zijn familie weer onder ogen komen. De Temeuzenaar moet wel onder toezicht van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs blij- Fractievoorzitter Veerse partij DTV wil niet hoteldebotel worden kwam een maand later bij de dis cussie over Marina Veere. Het was de bekende druppel in de emmer, die toch al dreigde over te lopen. „Dat Bostelaar in de PZC zei te hopen dat de ontwik- keleling van Marina Veere zou worden afgewezen door de Raad van State - althans zo las ik het tussen de regels door - heeft mij enorm gestoken." Kattenpension Vrij recent kwam het wat Van der Meer betreft opnieuw tot een botsing tussen de gemeente raad en het college. Aanleiding was het plan van een inwoon ster van Vrouwenpolder om een kattenpension te bouwen. De ge meenteraad was voor, met uit zondering van de SGP. „Tot mijn verbazing krijgen we ver volgens een brief, waarin het col lege stelt dat er niks van komt. Waar ben je dan mee bezig. Het college is nog veel te monistisch bezig. Ze denken dat zij de dienst uitmaken Als je ook kijkt hoe een PvdA-raadslid te gen een eigen wethouder tekeer gaat. We moeten samen- in plaats van elkaar tegenwer ken." Van der Meer trekt zich niet he lemaal terug uit de DTV-fractie. Op de achtergrond blijft hij de partij van adviezen voorzien tot de volgende verkiezingen. Van de commissievergaderingen zal hij geen deel meer uitmaken. „Dan zit ik me toch maar weer te ergeren Ik stop voor mijn ei gen gezondheid. Ik merkte ook dat ik de laatste maanden ag- gressiever werd. Ik wil niet ho teldebotel worden Ik ga genie ten van mijn vrijheid." door Raymond de Frel MIDDELBURG - Zeeuwse jon geren kunnen vanaf eind dit jaar terecht op een op hen toege spitste website, het zogeheten Jongeren Informatie Punt. Op initiatief van de gemeente Sluis is onderzoek gedaan naai de webwensen van Zeeuwse jon geren tussen 12 en 24 jaar. Jan Matthijs Riemens uit Temeuzen bedacht eind vong jaar de naam van de website: www.future-zee- land.nl. Uit een enqüete bleek dat jongeren er met name aan hechten dat de website up to da te blijft. E-maü en chatfuncties en een uitgebreide lijst met vaak gestelde vragen zijn niet meer dan logisch. De jeugd er gert zich groen en geel aan po- pup-schermen, reclamebanners en trage doorklikfuncties De ontwikkeling van de site kost eenmalig 10.000 euro. Voor het beheer van de site wordt jaar lijks 12.000 euro berekend. Wethouder L. Wille reikte giste ren in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg het eerste exem plaar van het haalbaarheidsrap port uit aan gedeputeerde G. van Heukelom, waarbij hij mee deelde er vertrouwen in te heb ben dat de interactieve ontmoe tingsplaats voor Zeeuwse jonge ren eind dit jaar in de lucht is. De Zeeuwse Bibliotheek bood gisteren ruimte voor een werk conferentie over jeugdparticipa- tie. Op initiatief van de provin cie Zeeland en Scoop vond een kruisbestuiving van initiatieven op gebied van jeugdbeleid in Zeeuwse gemeenten plaats. Jeugdbarometers Zo gaf de jongerenraad Borsele een presentatie van zijn activi teiten en zijn adviserende rol voor de gemeentebestuurders. Jongerenwerkei-Ruud te Winkel van de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen gaf uitleg over het project Jeugdba rometers, dat in april van start gaat. De bedoeling daarvan is dat jon geren van elf tot en met veertien jaar hun leeftijdsgenoten in de gemeente Sluis aan de tand voe len over verschillende thema's. Ofwel, zoals de titel van het pro ject al aangeeft: 'Laat je mening horen'. Gedeputeerde G. van Heukelom ontving ook het eerste exem plaar van het boekje 'Made in Zeeland', waarin op initiatief van Scoop veertien Zeeuwse jon geren ingaan op hun talenten, dromen en successen. door Wout Bareman ANTWERPEN - De Liefkens- hoektunnel bij Antwerpen wordt tijdens de ingrijpende re- constructiewerken aan de Ant werpse Ring niet volledig tol vrij. Wel komt er een tariefaan passing voor de regelmatige ge bruikers. Dat heeft de Vlaamse minister Bossuyt (mobiliteit) gis teren besloten. Woordvoerder J. Vanden- broucke: „Tijdens de werken zul len ongetwijfeld meer mensen gebruik maken van de tunnel. Dat zal ook meer inkomsten ge nereren. Wij willen een deel van die financiële middelen laten te rugvloeien naar de regelmatige gebruikers van de tunnel." Bossuyt gaat uit van een gediffe rentieerd tarief waarbij bepaal de vaste klanten gratis gebruik mogen maken van de tunnel, ter wijl voor anderen een tariefver mindering van bijvoorbeeld 10 procent geldt. Het voorstel wordt verder uitgewerkt en dan voorgelegd aan de ministerraad. De naamloze vennootschap Lief- kenshoektunnel lanceerde al eer der voorstellen om tijdens de werkzaamheden de tarieven te verlagen. Alleen de zogenoemde Teletol-gebruikers zouden tegen een lager tarief door de tunnel kunnen. Het tarief voor een au to is nu 4 euro en voor een vrachtwagen 15 euro. Teletol is voordeliger: 2,8 euro voor een auto en 11,15 euro voor een vrachtwagen. De piek van het werk is gepland tussen juni 2004 en november 2005. Dan is de Ring groten deels afgesloten en vernauwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17