Alle terreurleiders doelwit Israël Het wordt akelig stil op Montmartre Madrid klaagt nog vier verdachten aan 7 Moordenaar indh krijgt evenslang Kosovaarse Albanezen in rouw gedompeld Pakistaans konvooi loopt in val in Zuid-Waziristan Commissie '11 september' van start Rode pen taboe in onderwijs België Eind aan groei wereldbevolking Ruim 56 miljoen Chinezen arm Dertig doden bij ongeval Congo Chirurg geschorst om bord soep 'Shoppen' voor uitkering mag niet meer in EU woensdag 24 maart 2004 Verenigde Staten dringen aan op maximale terughoudendheid IEL AVIV - Israel is van plan j, komende tijd meer leiders Palestijnse organisaties te li jnen. Minister van Defensie Lu| Mofaz zei dat gisteren na ««les met de legerleiding en I chefs van de veiligheidsdien- j„ Hij noemde geen namen. MJr volgens defensiebronnen besloten bet hele leiderschap „dt islamitische verzetsbewc- j Harnas te vermoorden. Sa Witte Huis drong gisteren j; Israël aan op 'maximale te- joiidendheid'. Die is volgens woordvoerder hard nodig Amerika laat honderden Irakezen vrij BAGDAD - De Amerikanen heb ben gisteren in Irak honderden gevangenen vrijgelaten. De be- jettingsmaeht had hen opge pakt. Sommigen zaten al maan den vast. Dat heeft een woord eerder van het Amerikaanse le- meegedeeld. ,We beschouwen hen niet lan- als gevaarlijk voor de coali- aldus de woordvoerder. De «Shebben in totaal 494 gevan gen vrijgelaten, van wie 272 de Abu Ghraib-gevangenis Bagdad. Er zitten nog onge- r 8000 Irakezen in gevange- en. ïecsenrechtengroepen zeggen velen onder onmenselijke Btandigheden vastzitten, t; de stad Hilla. ten zuiden van tgdad. zijn vier Iraakse politie- annen en vijf politiemen- •in-opleiding gedood. Het rjsjewaarin ze zaten, werd van een andere auto onder vuur lomen. In Kirkuk, ten noor- jen van Bagdad, zijn twee poli- iensen gedood door schoten ranuit een rijdende auto. WAFP/RTR TOCKHOLM - Een rechtbank Stockholm heeft de moorde er van de Zweedse minister isn Buitenlandse Zaken Anna iicdh gisteren veroordeeld tot Inenslang. De rechtbank vond vaststaan dat de verdachte van was om Anna Lindh te do- Daarom was sprake van moord, Kas de rechtbank. De 25-jari- fMijailo Mijailovic had schuld ekend. Zijn advocaat heeft ie weken om in beroep te pan. Meteen na de uitsprak wil lede raadsman daar nog niets fter zeggen. Mijailovic stak lindh 10 september neer in een tarenhuis in de Zweedse hoofd ei Ze stierf een dag later aan aar verwondingen Twee we en daarna werd de verdachte fin Servische komaf gearres- eerd. Mijailovic zei dat 'stem- sen hem hadden opgedragen «ndh te vermoorden, maar vol- (®s de rechtbank was hij niet «^toerekeningsvatbaar. „Hij ge- tukte een levensbedreigend «pen. Hij had het mes met bei- 'i handen vast toen hij de ste- rc toebracht, met veel kracht k locatie en de grootte van de fdtwonden tonen aan dat het jf bedoeling was haar te do- K aldus de rechters in een oklanng. AIVP/j? TR/A FP (Advertentie) NIEUWS VOORDEEL We beslissers (die t/m 3 april a.s. kruze kunnen maken uit mijn c°llectie kriigen een Elena WDEAUCHEQUE t.w.v. 25 euro r dke 150 bestede euro's! Op 8 1 Dena's SHOW van haar eigen in De Drvkkery, Markt Middelburg. I' kunt de show gratis als u tijdig reserveert: "IWJ8687U. Hartelijk Welkom! <6. MIDDELBURG TEL 681 ff om de rust in de regio te herstel len. De VS zijn 'verontrust' over de moordaanslag op Hamas-lei- der sjeik Jassin. Harnas heeft gisteren Abdelaziz al Rantisi benoemd tot nieuwe leider als opvolger van Jassin. Volgens een woordvoerder zou die opvolging al voor de dood van de sjeik zijn geregeld, maar andere bronnen zeggen dat Ran tisi slechts voorlopig de leiding op zich neemt, en dan alleen in de Gazastrook. Ook leiders van de Islamitische Jihad, Fatah en de Libanese He zbollah hebben volgens de Israë lische minister Mofaz reden voor hun leven te vrezen. Ge vraagd of ook de Palestijnse pre sident Jasser Arafat op de Israë lische dodenlijst voorkomt, ant woordde Mofaz: „Dat moet u hem zelf maar vragen." Resultaat Mofaz beloofde dat de liquida ties resultaat zullen opleveren. „Als we stug doorgaan met onze aanvallen op Harnas en andere terreurorganisaties, met inbe grip van acties tegen de leiders, verschaffen we de Israëlische burgers meer veiligheid." Ook minister van Openbare Vei ligheid Tsachi Hanegbi en de chef van de generale staf, luite nant-generaal Moshe Ya'alon, waarschuwden de Palestijnen. „Iedereen in de Gazastrook of op de Westelijke Jordaanoever die is betrokken bij het leiden van een terreurgroep weet sinds maandag dat hij niet onschend baar is", zei Hanegbi. Ya'alon zei dat de reacties van Arafat en Hezbollah-leider Hassan Nasral- lah op de liquidatie van Jassin laat zien 'dat ze begrijpen dat zij weldra zelf aan de beurt zijn'. Maximaal De Israëlische defensiestaf en de militaire inlichtingendienst geloven niet dat de moord op Jassin de terreur tegen Israël zal vergroten. Ze gaan ei-van uit dat Harnas al het maximaal mogelij ke aantal aanslagen uitvoert. De Palestijnse premier Achmed Koerei bracht gisteren in Ga- za-stad een bezoek aan het sta dion waar Harnas drie dagen lang rouwbeklag in ontvangst neemt. De drie overgebleven voorman nen - Abdelaziz Rantisi, Machmoud a-Zahar en Ismail Haniyeh - ontvangen er om beur ten het publiek. Dat lijkt een vei ligheidsmaatregel om te voorko men dat Israël het hele leider schap in één keer kan uitschake len In Nazareth, de grootste Arabi sche stad in Israël, demonstreer den gisteren duizenden mensen tegen de liquidatie van Jassin. GPD MITROVICA - Duizenden etnische Albanezen bezoeken de begrafenis van vier Alba nezen die vorige week omkwamen bij de etnische rellen in de Kosovaarse stad Mitro- vica. De vier mannen werden gisteren ter aarde besteld op de Heldenhegraafplaats in het zuidelijke, Albanese deel van het in tweeën gedeelde Mitrovica. terwijl twee heli kopters van de Navo-vredesmacht boven de menigte een oogje in het zeil hielden. foto Valdrin Xhemaj/EPA door Henk Glimmerveen PARIJS - De deelgeineenteraad van Montmartre, de door toeris ten meest bezochte wijk van Pa rijs, heeft besloten grote schoon maak te houden onder de straat muzikanten en portretschilders. Tot verbijstering van de plaatse lijke middenstand en de lokale VVV zal het aantal kunstenaars met ingang van april drastisch verminderen. Ook de mensen die over een officiële vergun ning beschikken dreigen het slachtoffer te worden. Hun aan wezigheid zou volgens de politie tot vele opstoppingen leiden, hetgeen de 'doorstroming' van de bezoekers zou belemmeren en daardoor een gevaar opleve ren voor de veiligheid. Vooral de muzikanten met een officiële vergunning zijn woe dend „Het is waar dat er de laatste jaren een sterke stijging is van het aantal straatmuzikan ten en schilders dat geen vergun ning heeft. Maar de toeristen ko men juist naar Montmartre om dat ze denken hier de sfeer van het oude Parijs terug te vin den", zegt Séverine, accordeo- niste. Montmartre telt veertig 'officiële' straatmuzikanten, stuk voor stuk artiesten die van het spelen in de wijk hun brood winning hebben gemaakt. Jaren lang is stilzwijgend iedere keer hun vergunning verlengd. „Het was een formaliteit", moppert Hugo, afgestudeerd aan het con servatorium en met zijn harp een bekende figuur. „Niemand begrijpt waarom juist wij de du pe moeten worden van de grote toestroom van straatmuzikan ten." De maatregel van de poli tie is vooral ingegeven door de sterke stijging van het aantal 'il legale' portretschilders op en rond het Place du Tertre. Het be kendste pleintje van Parijs kan buiten het seizoen driehonderd schilders herbergen. Maar als de trottoirs op 1 april weer worden opengesteld voor de terrassen wordt dat aantal teruggebracht tot de helft „Je moet je plek dus delen met een collega. Je werkt om de dag, of om de week. Dat scheelt na tuurlijk in inkomen." Alle schilders op het plein moe ten een jaarlijkse bijdrage beta len. De circa vierhonderd 'losse schilders' betalen echter niets WV-directeur André Roussard kan er nog wel enig begrip voor opbrengen dat op Place du Ter tre wordt ingegrepen Maar van de maatregel tegen de straatmu zikanten begrijpt hij niets. „Uit de hele wereld komen mensen hier naar toe voor die unieke sfeer die Montmartre ken merkt." GPD WASHINGTON - Plaatsvervangend minister Paul Wolfowitz van Defensie (I), zijn baas Donald Rumsfeld (m) en de chef-staf van het Amerikaan se leger Richard Myers leggen hun eed af tegen over de federale commissie die de terreurdreiging voorafgaand aan aanslagen van 11 september 2001 onderzoekt. Minister van Buitenlandse Zaken Colin Powell heeft de aanpak van de regcring-Hush gisteren voor de commissie met verve verdedigd. President Bush had bij zijn aantreden in 2001 gezegd 'ge noeg te hebben van vliegen meppen' en hij wilde een agressieve aanpak. Daarom had hij volgens Powell 'een allesomvattende strategie om Al Qae- da te vernietigen'. Dat laatste wordt in het verkiezingsjaar 2004 fel bestreden. Een topambtenaar en deskundige op het gebied van terrorismebestrijding heeft in zijn pas verschenen hoek het tegendeel beweerd. Deze deskundige. Richard Clarke, werkte onder vier re geringen in de Verenigde Staten. Hij schreef dat Bush de dreiging van het terrorisme volstrekt ne geerde tot de aanslagen van 11 september 2001 foto Gerald Herbert/AP van onze redactie buitenland WANA - Vermoedelijk extremis tische moslimstrijders hebben maandag in de Pakistaanse re gio Zuid-Waziristan een kon vooi van het leger in een hinder laag gelokt. De Pakistaanse mili tairen waren op weg naar de an- titerroristische operatie in dit grensgebied met Afghanistan. In de hinderlaag zijn ten minste twaalf Pakistaanse militairen gesneuveld en vijftien gewond geraakt, aldus de autoriteiten gisteren. De nog onbekende aan vallers beschoten het konvooi met raketgranaten ter hoogte van de stad Sarwakai, vijftig ki lometer ten oosten van het regio centrum Wana. Zes vrachtwa gens werden geraakt, waaron der een aantal trucks met benzi ne die volledig werden ver woest. In Parachinar, tweehonderd ki lometer ten noordoosten van Wa na, werd maandag een controle post van het Pakistaanse leger met raketwerpers beschoten. Bij die aanval kwamen drie Paki staanse militairen om en raak ten vier gewond. Pakistan is al een week bezig met een grote militaire operatie in Zuid-Waziristan, waar con servatieve stammen onderdak bieden aan uit Afghanistan af komstige leden van Al Qaeda en de Taliban. Het leger wist de af gelopen dagen naar eigen zeg gen 123 buitenlandse strijders gevangen te nemen. Tientallen strijders kwamen tot nu toe bij het Pakistaanse offensief om het BRUSSEL - Geen rode strepen meer op het proefwerk. Als het aan het Vlaamse vaktijdschrift voor onderwijzers Klasse ligt, moeten leraren voortaan met groene inkt aan geven wat de kinderen wél goed doen. „Met die rode door halingen benadruk je wat de leerlingen nog niet kunnen", zegt hoofdredacteur Bormans van Klasse. Volgens het onderwijstijdschrift heeft een op de tien leer lingen last van faalangst. „Die rode doorhalingen werken enorm verlammend", meent Bormans. Door de kinderen te wijzen op hun vaardigheden, krijgen ze meer zelfver trouwen, redeneert hij. ANP WASHINGTON - De groei van de wereldbevolking gaat steeds langzamer, omdat vrouwen minder kinderen krij gen. Volgens het Amerikaanse bureau voor de statistiek stopt de mondiale bevolkingsgroei voor het jaar 2050. De wereldbevolking groeide in 2002 met 74 miljoen men sen tot 6,2 miljard. Volgens de Amerikaanse overheidsin stelling was de groei van de wereldbevolking in 1989 en 1990 op zijn top. toen er jaarlijks 87 miljoen mensen bij kwamen In die tijd kreeg een vrouw gemiddeld 3.3 kinde ren. Dat gemiddelde is gedaald naar 2,6 kinderen per vrouw. In Nederland ligt het gemiddeld aantal kinderen op 1,8. ANP/DPA PEKING - Ruim 56 miljoen Chinezen leven in diepe ar moede, maakte China gisteren bekend. Daarmee heeft China het cijfer verdubbeld dat de regering tot nu toe noemde. Volgens directeur Liu Jian van de Chinese orga nisatie voor armoedebestrijding verdienden 56,2 miljoen Chinezen minder dan 117 euro per jaar. ANP/AFP BRAZZAVILLE - Bij de ontsporing van een trein in de Republiek Congo zijn 31 mensen omgekomen en tiental len gewond geraakt, heeft een regeringswoordvoerder in Brazzaville gisteren bekendgemaakt. Het ongeluk deed zich zondag voor op ongeveer 150 kilo meter ten zuiden van Brazzaville. De trein kwam uit de re gio Pool, waar Ninja-rebellen actief zijn. maar er zijn geen aanwijzingen dat zij de hand hebben gehad in het on geluk. AP LONDEN - Een ziekenhuis in het Engelse Nottingham heeft een vaatchirurg geschorst omdat deze in de kantine van het ziekenhuis een tweede bord soep had genomen zonder ervoor te betalen. Door de schorsing ging de ge plande operatie van drie patiënten niet door. meldde de krant Daily Mail gisteren. Het ziekenhuis zelf, het Queen's Medical Centre, wilde over de zaak niet in detail treden. De vaatchirurg, de 57-jarige Terence Hope, zei dat hij voor zijn soep had be taald en slechts wat extra croutons gratis te hebben mee gepakt. AP leven Het Pakistaanse leger ver loor zelf ten minste dertig mili tairen. Vanwege het felle verzet van de verschanste strijders vermoeden de Pakistaanse autoriteiten dat er zich een belangrijk figuur in het gebied ophoudt, mogelijk nummer twee van Al Qaeda. de Egyptenaar Ayman al-Zawahri AP BRUSSEL - Het Europese hof van justitie heeft gisteren een oordeel uitgesproken tegen het zogeheten uitkeringstoerisme, waarbij werkloze burgers rond reizen door de Europese unie op zoek naar de lidstaat die He hoogste uitkeringen betaalt. De rechtszaak was aangespan nen door een Ierse Amerikaan wiens aanvraag van een werk loosheidsuitkering in Groot-Brittannië was afgewe zen Volgens het hof is het oor deel niet in strijd met het Euro pese recht op de vrij verkeer van werknemers. Het hof bepaalde dat het als legitiem mag worden beschouwd dat een overheid be kijkt of een werknemer in een bepaalde periode een baan kon krijgen in haar land. Het bepaal de ook dat een persoon enige tijd in een land gewoond moet hebben voor hij een uitkering aanvraagt.AP van onze redactie buitenland MADRID - Vier verdachten van tie aanslagen in Madrid zijn gis teren formeel in staat van be schuldiging gesteld voor moord en poging tot moord. Ook be schuldigt de Spaanse justitie de vier ervan lid te zijn van een ter roristische groepering. Een justitiële bron meldde giste ren dat een vijfde verdachte we gens gebrek aan bewijs is vrijge laten. Het vijftal was donderdag opgepakt Het verlengde voorarrest van de drie Marokkanen en een Span jaard kan onder de Spaanse wet oplopen tot twee jaar. Justitie verdenkt de Spaanse arrestant ook ervan de springstof gele verd te hebben waarmee de aan slagen zijn gepleegd. Spreekverbod In totaal zitten nu dertien man nen vast, waarvan vier verdach ten nog voorgeleid moeten wor den. Negen mannen, zes Marok kanen, twee Indiërs en een Span jaard zijn officieel aangeklaagd. Onderzoeksrechter Del Olmo hief gisteren het spreek- en con tactverbod op voor de twee In diërs die vrijwel direct na de aanslagen waren gearresteerd. Het tweetal mag contact opne men met familie en advocaten. Voor de drie Marokkanen die ge lijktijdig opgepakt werden, waaronder de hoofdverdachte, geldt het spreek- en contactver bod nog wel. Het dodental als gevolg van de vier bomaanslagen op 11 maart is bijgesteld naar 190, zo meld de het Spaanse "ministerie van Binnenlandse Zaken. Het minis terie gaf een complete lijst met namen van alle doden vrij. Door de explosies in de vier forensen treinen raakten 1500 mensen ge wond. Van hen liggen nog 158 in het ziekenhuis. Volgens de Spaanse krant El Pais zouden twee gewonden nog in kritieke toestand verkeren en negentien anderen zware verwondingen hebben. Het aanstaande huwelijk van de Spaanse kroonprins Félipc en zijn bruid journaliste Letizia Or tiz op 22 mei zal in verband met de aanslagen soberder zijn dan gepland. ANP advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7