AK terug naar fundamentalisme PZC Verkiezingen kunnen positie president Georgië versterken PZC Sharon rekent op afzijdigheid Bush VS willen harten Arabieren winnen met radiostation Partij Turkse premier Erdogan neigt steeds meer naar islamitische politiek 24 maart 1954 woensdag 24 maart 2004 Met de Turkse lulcale verkiezin gen in het vooruitzicht luidt de meest "prangende vraag: heeft premier Erdogan van de islamiti sche AK-partij écht afgerekend met zijn fundamentalistische verleden, zoals hij beweertFer vente voorstanders van een scheiding tussen kerk en staat geloven dat Erdogan, ondanks zijn westerse retoriek, neigt naar een islamitische politiek. Zij waarschuwen voor de 'goed gelovigheid' van veel kiezers. door Fidan Ekiz De straten van Istanboei zijn versierd met vlaggen van de verkiesbare lokale partijen. Overal hangen levensgrote cam pagneposters van de burgemees terskandidaten. In de wijk Ru- mclihisari verwijderen twee ge meentewerkers een met zwarte stift bewerkte portretfoto van de kandidaat voor de regerende islamitische AK-partij. Iemand heeft de afgebeelde AK'er voor zien van een lange baard. Dwars door de foto staat met koeienletters, 'Stem tegen de Turkse Bin Laden' geschreven. ..Erdogan is een acteur", zegt Sümer Kilic vastberaden. De ge pensioneerde bankmedewerker zit met zijn vrienden op een vis sersbootje langs de kade in Ru- melihisari. In het bootje hangt een penetrante alcoholgeur. „Kijk: dankzij onze premier drink ik raki van 20 miljoen lire (12 euro)", zegt Sümer sarcas tisch. De Turkse wodka - de meest genuttigde alcoholische drank in Turkije - kostte enkele maanden terug nog 13 miljoen. Ook sigaretten zijn flink in prijs gestegen. „Het zijn sluwe mensen die AK'ers. Erdogan heeft geen haast met zijn islami- seringpolitiek, hij voert die heel geleidelijk door." Sümer ver wacht dat de alcoholverkoop binnen de kortste keren aan banden wordt gelegd. Op straat is het druk, het mooie lenteweer heeft iedereen naar buiten gelokt. Vrouwen hebben hun zomerkleren al uit de kast getrokken. Met gladde, zonne bank gebruinde benen passeren ze het vissersbootje van de man nen. „Laten we ervan genieten nu het nog kan", zegt Sümer te gen zijn vrienden. „Die korte rokjes zien we over een paar jaar niet meer. En die mooie ha ren zullen verdwijnen onder hoofddoeken." Kansarmen Ondanks de groeiende achter docht bij veel Turken, lijkt een groot deel van de bevolking te vreden over de AK-partij. Vol gens opiniepeilingen - niet al te betrouwbaar in Turkije, overi gens - zal de islamitische partij bij de lokale verkiezingen van 28 maart in het hele land winst boeken. Voorstanders van de AK-partij bestaan vooral uit kansarme kiezers die al hun ver trouwen in andere partijen heb ben verloren. De oude gevestig de politici hebben het in hun ogen erg slecht gedaan. De zege van de AK bij de laatste parle mentsverkiezingen moest dan ook vooral gezien worden als een proteststem van Turken die op zoek waren naar een alterna tief. Güngör Aksoy, eigenaar van een minimarkt, vreest dat de Turken de AK-partij bij de loka le verkiezingen weer het voor deel van de twijfel zullen geven. Güngör vindt het vooral zorg wekkend dat veel mensen zich laten manipuleren door de AK. „Vroeger hadden ze steen en been geklaagd bij prijsverhogin gen van alcohol en sigaretten. Nu zeggen ze dat Erdogan op veel punten woord gehouden heeft. Dat hij de corruptie aan pakt en dat uit niets blijkt dat hij van Turkije een islamitische maatschappij wil maken. Ter wijl voor dat laatste toch echt genoeg bewijzen zijn", aldus Güngör. Zo benoemde de AK-partij isla mitische fundamentalisten op belangrijke posten. Het rege Aanhangers van de Turkse premier Erdogan tijdens een AK-partij bijeenkomst afgelopen zondag in Ankara. foto Burhan Ozbilici/AP ringsplan om honderden mede werkers bij de universiteiten te vervangen door fundamentalis tisch personeel, veroorzaakte veel onrust in de commissie van rectoren en bij de legertop, die het plan een 'islamitische inva sie' noemde. De regering wil het ook mogelijk maken dat studen ten van zogeheten 'imam hatip' scholen, die toekomstige mos limgeestelijken op staatskosten opleiden, doorstromen naar uni versiteiten. Ook de toelating van meisjes met hoofddoeken op universiteiten en de maatre gel om militairen die ontslagen zijn op verdenking van funda mentalisme alsnog beroeps te maken, is volgens de critici ver dacht. „Zelfs nu Erdogan het aantal imams in Turkije wil uitbreiden van 1600 naar 15.000 klinken er geen protesten", zegt Güngör. Hij is inmiddels verwikkeld ge raakt in een verhitte politieke discussie met zijn klant Mahmut, die op de AK-partij gaat stemmen. „Wanneer gaat er een lampje bij jullie branden? Een decen nium geleden beheerste Erdo gan de anti-westerse retoriek beter dan wie ook. Als burge meester propageerde hij een ver bod op alcohol en trok hij bid dende Turken voor. Niemand kan in zo'n korte tijd verande ren." Mahmut vindt dat Güngör over drijft. „Erdogan doet zijn best om Turkije te laten toetreden tot de EU en Europa en een isla mitisch Turkije gaan niet sa men", luidt zijn redenering. Güngör zucht moedeloos. „Eu ropa damt de macht van het Turkse leger in. Dat wil Erdo gan juist, zodat hij zijn gang kan gaan. Als de dag aanbreekt dat je hier je raki niet meer kunt kopen en dat je vrouw zon der hoofddoek de straat niet op kan, dan praten we wel ver der." GPD door Arthur Blok Kosten noch moeite wor den gespaard door de Amerikanen om de publieke opinie in de Arabische we reld te beïnvloeden. Voor het eerste jaar van hun nieuwe Arabischtalige televisiesta tion 'Al Hurra' hebben ze maar liefst 55 miljoen euro uitgetrokken. De VS hopen met Al Hurra, wat letterlijk 'de vrije' betekent, ook hun populariteit in het Mid den-Oosten op te vijzelen. De eerste maand van de nieu we zender ging niet onopge merkt voorbij. Veel politici in de regio uitten felle kritiek op de volgens hen 'allesbehal ve objectieve nieuwsvoorzie ning' van Al Hurra. Zij noe men het station niet meer dan een spreekbuis voor de joodse lobby in de VS. Onder de bevolking is de Amerikaans-Arabische zen der nog nauwelijks bekend. In Libanon, waar veel pro gramma's worden opgeno men, heeft vrijwel niemand ervan gehoord. Uit een enquê te onder vijfhonderd Libane- zen, gepubliceerd in de Liba nese krant An Nahar, blijkt dat slechts twee op de tien on dervraagden de afgelopen maand een uitzending heb ben gezien. „Maar dat gaat snel verande ren", bezweert Suleiman Abuzeid, manager van 'de vrije'. Abuzeid vertrok een half jaar geleden met zijn ge zin naar Washington om de nieuwe uitdaging aan te gaan. Sinds de eerste uitzen ding op 14 februari heeft hij geen oog dicht gedaan. Deze week is hij in Libanon om nieuwe decors goed te keu ren. Het hoofdkantoor van Al Hurra staat in Washington, maar veel programma's wor den buiten de VS opgeno. men In de studio's van h9 verbannen Libanese tv k,. naai 'Murr-tv' bijvoorbeeld" Dit christelijke oppositiesta- tion werd twee jaar geleden 1 door het ministerie van Inlor. matie gesloten omdat h(t t, f kritisch was. Bijna alle medewerkers vai f Al Hurra werkten vroe» f voor dit verbannen station zoals decorbouwer George 1 Labaki. „Ik ben blij dat ii weer een baan heb". gijm. lacht hij. De kritiek 'dat Al 1! Hurra Amerikaanse propa ganda uitzendt, verweipt hii „Iedereen die dat claimt spreekt in opdracht van een autoritair regime." Primeur In elk land wordt volgens Abuzeid zo veel mogelijk mi lokale staf gewerkt. Dit is al- I leen nog niet ten goede geko j men aan de populariteit, „Al-1 gelopen woensdag haddenj we onze eerste primeur", glundert hij. Tijdens de aan- L slag op het Mount Leba- non-hotel in Bagdad was Al t Hurra de traditionele zen- ders voor. Met 'hard werken' en 'meer primeurs' hoopt j Abuzeid de harten van het l volk in het komende jaar te winnen. De aantijging dat Al Hurra J vol zou zitten met Israëlische I propaganda, verwijst mana- ger Abuzeid regelrecht naar de prullenbak. Het 'mooie' t van dit nieuwe station is vol- gens hem juist dat nieuws in alle vrijheid naar voren ge bracht kan worden, De Libanese minister van In- formatie, Michel Samaha, ziet het nut van een dergelijk j| station niet in. Hij bestrijdt de bewering dat journalisten in Libanon ernstig worden be perkt in hun vrijheid. GPD Israël vermoordt Ha- mas-leider Jassin en zorgt daarmee willens en wetens voor een riskante escalatie. Washington is geen voor stander van dit soort ac ties, maar dassin was vol gens de woordvoerder van president Bush'persoonlijk betrokken bij terreur. De VS zijn een goede bondge noot van Israël, dat 'zich zelf mag verdedigen'. Een veroordeling blijft dus uit. Washington maant slechts tot kalmte, nel als in okto ber toen Israël de grenzen van het internationale recht opzocht door een Pa lestijns kamp in Syrië aan te vallen. door Ans Bouwmans Opnieuw houdt Washington zich zoveel mogelijk op de vlakte. President George Bush heeft de wil. noch het vermogen om een oplossing te bieden voor het conflict in het Midden-Oos ten. Na dik twee jaar relatieve passiviteit beloofde hij vorig jaar juni in het Jordaanse Aka- ba zich sterk te zullen maken voor vrede en de 'routekaart' die daarnaar moest leiden. Maar dal bleek een papieren be lofte. De wereld blijft hoopvol kijken npar Amerika, met het idee dat het als enige iets van vrede zou kunnen bereiken in het Mid den-Oosten. Alleen de VS kun nen daadwerkelijk druk op Is raël uitoefenen. Sharon luistert alleen naar Bush. Maar sinds die aan de macht is, hebben de VS zich alleen met het conflict bemoeid als het niet anders kon en/of omdat Europese bondge noten in de Irak-oorlog er op hadden aangedrongen. Het enthousiasme om zich als vredestichter naar Jeruzalem te spoeden was van meet af aan ge ring. De reden daarvoor is sim pel: de kans op succes is zo klein, dat zelfs onverdeelde aan dacht geen garantie biedt op succes. Dat heeft Bush' voorgan ger Bill Clinton al bewezen. De situatie is bovendien niet ideaal vooreen oplossing, met aartsvij anden Sharon en Arafat als hoofdrolspelers. Verder heeft Bush te maken met een pro-Is raëlische binnenlandse publie ke opinie, en was hij nimmer be reid Sharon de wacht aan te zeg gen. Zo heeft Bush ondanks zijn probleem met de veiligheids muur ('afscheidingshek') nim mer harde maatregelen geno men tegen de bouw ervan. Hij corrigeerde Sharon ook nimmer als die bleef teruggrijpen naar het oude standpunt van Bush dat de Palestijnen eerst een ein de moeten maken aan de ter reur voor sprake kan zijn van een vredesproces. Bush omarmde vorig jaar in Akaba officieel het vredesplan van EU, VN, VS eft Rusland (het 'kwartet'), dat gelijktijdige stappen oplegt aan Israël en Pa lestijnen om via onderhandelin gen te komen tot de oprichting van een zelfstandig en leefbaar Palestina dat in vrede leeft met Israël. Maar de Palestijnse Auto riteit was niet bij machte een eind te maken aan de terreur, terwijl Sharon geen einde wil maken aan nieuwe nederzettin gen. Het lijkt er op dat Israël nu eigenmachtig probeert een nieu we situatie te creëren, met als resultaat een soort 'anderhalve' staat, zegt Allen Keiswetter van het Midden-Oosten Instituut in Washington, waarin de Pales tijnen in een afhankelijke posi tie leven. Veiligheidsadviseur Condoleez- za Rice ontkende maandag dat de VS van tevoren door Sharon waren ingelicht over de aanslag op Jassin of dat Bush daarvoor het licht op groen had gezet. Zo'n expliciete betrokkenheid van Washington ligt ook niet voor de hand. Zelfverdediging Sharon weet maar al te goed dat Jassin ook in de ogen van de Amerikanen schuldig is aan ter rorisme en dat de VS gevoelig zijn voor het recht van Israël op zelfverdediging. Ook rekent Sharon er op dat Bush in de aanloop naar de pre sidentsverkiezingen van novem ber de neoconservatieven - die fel pro-Israël zijn - en de joodse kiezers niet voor het hoofd wil stoten. De kans dat Bush daad werkelijk een offer zal vragen van Sharon is klein. Maar wel licht leidt de aanslag op Jassin tot een dusdanige onveilige si tuatie, dat de VS er niet aan ont komen het vredesplan weer nieuw leven in te blazen. GPD door Aad Luymes Zondag worden in Georgië parlementsverkiezingen ge houden nadat de uitslag van de stemmenslag van 2 novem ber ongeldig werd verklaard wegens corruptie. De partij van de toenmalige president Sjevardnadze had volgens de officiële uitslag de verkiezin gen gewonnen. De oppositie betichtte Sjevardnadze echter van verkiezingsfraude en kwam massaal in opstand. Dit leidde tot een vreedzame revo lutie die de huidige president Michail Saakasjvili aan de macht bracht. De 36-jarige Saakasjvili, die is getrouwd met een Terneuzen- se, won tijdens de democra tisch verlopen presidentsver kiezingen 4 januari met ruim 96 procent van de stemmen. Deze extreem hoge uitslag deed denken aan de frauduleu ze uitkomsten uit de tijd van de vroegere Sovjetunie, waar van Georgië ooit deel uitmaak te. Toch constateerden waarne mers dat de gang naar de stem bus eerlijk was verlopen. Ook zondag zullen buitenlandse waarnemers, waaronder een delegatie van de Raad van Eu ropa, de verkiezingen bijwo nen. Het gaat dan om 150 van de in totaal 235 parlementsze tels. Niemand twijfelt eraan dat de aanhangers van Saakasjvili, verenigd in het partijenblok Nationale Beweging, zullen winnen. Hierdoor zal Saakasj vili nog meer armslag krijgen om zijn hervormingsprogram ma door te voeren en bovenal om de welig tierende corruptie met wortel en tak uit te roeien. Geen eenvoudige opgaaf in een land waar corruptie de smeerolie van de samenleving is en bijna elke ambtenaar frauduleus is. Sinds hij aan de macht is, heeft Saakasjvili in zijn kruis tocht tegen de corruptie al en kele hoge ambtenaren aan de dijk gezet, onder wie de minis ter van Transport. „Elke cor rupte ambtenaar wordt be schouwd als een vijand die de natie heeft verraden", zo waar schuwde de jonge president, De Georgische president Saakasjvili (r) stelde maandag de nieuwe minister van Buitenlandse Za ken Salome Zurabishvili (1) voor. foto Zurab Kurtsikidze/EPA die zijn opleiding in het Wes ten heeft genoten. Het huidige parlement keurde vorige maand al een grond wetswijziging van Saakasjvili goed die de president meer macht gaf. Ook werd de func tie van premier weer in ere her steld, die onder Sjevardnadze in 1995 was afgeschaft. De pre sident benoemt de premier en kan het parlement naar huis sturen. Critici wijzen erop dat dit mo del makkelijk kan leiden tot dictatoriale trekjes, maar Saakasjvili wuift deze bezwa ren weg. Volgens hem is er een groot verschil tussen een 'sterk gezag en een dictatuur'. Het parlement op zijn beurt kan het staatshoofd naar huis sturen als een motie van wan trouwen de steun heeft van 60 procent van de volksafgevaar digden. Adzjarië De komende stemmenslag bete kent ook een nieuwe confronta tie in de relatie met president Asian Abasjidze van de opstan dige deelrepubliek Adzjarië, met wie Saakasjvili vorige week de degens kruiste. Het conflict liep toen zo hoog op dat de Georgische bevolking een burgeroorlog vreesde, De crisis werd afgewend doordat Abasjidze uiteindelijk bakzeil haalde, nadat Saakasjvili een ultimatum had gesteld. Saakas jvili had het leger in paraat heid gebracht en een economi sche blokkade tegen Adzjarië ingesteld. Saakasjvili eiste onder meer van Abasjidze dat alle politie ke partijen in alle vrijheid cam pagne kunnen voeren voor de verkiezingen. Ook eiste hij dat Adzjarië alle oppositieleden vrijlaat die zouden zijn gearres teerd. Abasjidze reageerde met de opmerking dat hij geen 'poli tieke gevangenen' heeft. Abasjidze bevestigde deze week dat Adzjarië meedoet aan de landelijke verkiezingen. Zijn Wederopstandingspartij won tijdens de ongeldig ver klaarde verkiezingen van 2 no vember in het overwegend isla mitische Adzjarië 95 procent van de stemmen. Bij de verkie zingen zondag zijn tien zetels voor vertegenwoordigers uit Adzjarië gereserveerd. „Onze deelname in de Georgi sche parlementsverkiezingen zal Adzjarië een kans geven in het parlement vertegenwoor digd te zijn", aldus Abasjidze in een televisieprogramma. Hij bagatelliseerde de verkiezings uitslag bij voorbaat door te stellen dat ze niet van doorslag gevend belang zijn. Abasjidze wil in 2006 weer meedoen aan de presidentsverkiezingen voor Adzjarië. Saakasjvili hoopt op zijn beurt via de stembus de macht van Abasjidze te breken om zo de controle terug te krijgen over deze deelrepubliek. Hij kondigde vorige week aan dat de afvallige deelrepubliek een 'vertegenwoordiger van de president' krijgt die onder meer toezicht moet houden op de douane en havendiensten in de havenstad Batoemi. ANP RECONSTRUCTIE - Uit het reconstructiedebat Schou- wen-Duiveland in Provinciale Staten is een opvallend voor stel naar voren gekomen. Nu blijkt dat de meeste inwoners Serooskerke niet accepteren als centrumgemeente voor het zogenaamde 'Platte van Schou wen', wordt er voorgesteld dan maar een geheel nieuwe cen trumgemeente te bouwen. In het algemeen werd er overi gens op aangedrongen zo veel mogelijk nieuw te bouwen en zo weinig mogelijk te herstel len teneinde de zoutellende te voorkomen waar men op Wal cheren mee kampt. SCHADEVERGOEDING - Ja-, pan is met de Verenigde Sta ten in gesprek over een schade- vergoeding voor de noodge dwongen beperking van hef. visgebied van Japanse vissers. Deze beperking is nodig in ver band met straling van Ameri- dj kaanse atoomproeven in de< Stille Oceaan. ZONDAG OPEN - Er is Ko ninklijke goedkeuring voor een ingreep in de Oostburgse winkelsluitingswet. Met in gang van 28 maart mogen in Oostburg de winkels op zon dag open zijn tussen 14.00 en. 18.00 uur. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail- lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: i 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden n«doo<v Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegono'conb®'"' aan ons verstrekte gogovens hebben wi) opgenomen in een bestand dat wordt 96b™1'1 (abonnementon)administratie en om u te (loten) informeren over voor u relevante oiomnen ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener o( door ons zorgvuldij 9J p^ 1 de derdon, Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden M- zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot 'ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4