Oordeel Checkpoint later PZC Kabelsoap in buitengebied Tragel werkt aan beeldvorming over gehandicapten Bekendmaking Moeilijk tappen van een onbekend vat Vergadering stadsraad Axel Middelburgse rechter schuift beslissing door naar Raad van State Vrijwilligers Meldpunt bieden hulp waar nodig WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND? GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE Ga spierziekte A.I.S. te lijf. Giro 100 000 woensdag 24 maart 2004 AXEL - Axelaars die in novem ber de enquête van stadsraad Axel ingevuld hebben, krijgen vanavond de uitslag te horen. De stadsraad presenteert dan de hoofdlijnen van de enquête resultaten. De vergadering be gint om 19.30 uur in de Halle in Axel. Vanavond worden ook de be stuursleden gekozen; verder wordt uitleg gegeven over de ac tiviteiten van de stadsraad in 2003, het jaarplan 2004 en de fi nanciën. De details van de enquête wor den momenteel gebundeld en worden in april aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders en aan leden van de gemeenteraad. Omroep Temeuzen zendt de jaarvergadering van de stads raad Axel rechtstreeks uit in OT Café. De omroep is via de kabel te be luisteren op 107.5 mHz en via de antenne op 107.8 mHz. Alle Axelaars zijn welkom om de jaarvergadering bij te wonen. Voor vragen kunnen belangstel lenden bellen naar secretaris J. van Harmeien van de stadsraad, 0115-562666, of mailen naar stadsraadaxel@zeelandnet.nl. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De bouw van de nieuwe Terneuzense koffies hop Checkpoint, op honderd me ter afstand van het huidige ver kooppunt voor softdrugs, gaat in elk geval door totdat de Raad van State uitspraak doet over de geldigheid van de bouwver gunning. De rechtbank in Middelburg heeft het schorsingsverzoek voor de nieuwe gemeentelijke bouwvergunning, dat morgen zou dienen, doorgeschoven naar Den Haag. De Middelburgse voorzieningenrechter heeft bur gemeester en wethouders van Terneuzen wel opgedragen de contracten tussen de gemeente en de eigenaar van Checkpoint openbaar te maken. Terneuzen zal personen die een beroep doen op de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) de gegevens vanaf morgen verstrekken. De eigenaar van Checkpoint vroeg de rechter vorige week om de onteigeningsovereenkomst met de gemeente geheim te hou den, totdat het nieuwe pand klaar zou zijn. Checkpoint vrees de onder meer voor het onder graven van de concurrentieposi tie en het aantasten van belan gen van leveranciers en finan cieel betrokkenen. Advocaat W. Suijkerbuijk voeg de daar - na het vernemen van de voor zijn cliënt ongunstige uitslag - gisteren aan toe dat openbaarmaking van de contrac ten politieke sentimenten kan oproepen. Vrijstelling Suijkerbuijk vreest overigens niet dat de Raad van State de nieuwe bouwvergunning schorst. De eerste vergunning rammelde juridisch, maar de nieuwe vrijstelling voldoet vol gens de advocaat van Check point aan alle wettelijke eisen. „Ik hoop dan ook dat de Raad van State niet alleen uitspraak doet over het gewijzigde bestem mingsplan, maar ook over de nieuwe bouwvergunning. Als de Staatsraad ook tot het oordeel komt dat alles op legtieme wijze is geregeld, komt er ten minste eindelijk een einde aan de proce dures tegen de bouw." Suijkerbuijk bevestigt dat de Haagse rechter ook kan beslui ten om de nieuwe procedure op nieuw voor te leggen aan de Mid delburgse rechtbank Maar vol gens de Middelburgse advocaat J. Wouters, raadsman van be- zwaarmakende omwonenden, komt het helemaal niet zover. Wouters, die een beroep deed op de WOB om de contractgege- vens op onrechtmatigheden te kunnen napluizen, is ervan over tuigd dat de gemeente Terneu zen alle rechtsregels aan haar laars lapt door de bouw van het nieuwe horeca- annex koffie- shoppand toe te staan. Volgens hem moeten koffieshopeigenaar en gemeente wachten op de uit spraak van de eerder bij de Raad van State aanhangig ge maakte zaak alvorens aan de bouw mag worden begonnen. „De gemeente neemt bewust een risico door te laten bouwen, ter wijl er nog een schorsingsver- Jonny Vercouteren tapt een biertje tijdens de wedstrijd in Sluiskil; het bleek uiteindelijk goed genoeg voor de eerste prijs. foto Peter Nicolai door MarcO Hamelink SLUISKIL - Het bier vloeide gisteren rijkelijk bij Dallinga in Sluiskil. Niét omdat er iets te vieren viel, maar in het hotel res taurant vonden de regionale voorronden van de Nationale Biertap Wedstrijden plaats. Het was de 52e keer dat het Cen traal Brouwerij Kantoor de wed strijd voor horecapersoneel orga niseerde. Achttien deelnemers streden om een van de vijf plaat sen in de provinciale finale. Ze moesten in twee ronden hun vakbekwaamheid tonen. Een maal door het tappen van een pilsje in een vaasje en een fluitje en eenmaal door het uitschen- ken en serveren van twee flesjes speciaal bier. Ze werden hierbij door de deskundige jury zowel aan de bar als tijdens het uitser- veren beoordeeld. Aan Li na En gels van café de Rijnvaart in Sas van Gent de ondankbare taak om het spits af te bijten. Gieche lend komt ze terug bij haar plaats nadat ze de twee gevraag de biertjes heeft getapt en uitge- serveerd. „Dat viel tegen. Er zat heel veel druk op de tap waar door het bier erg schuimde. Daar had ik niet op gerekend", vertelt Lina, Desondanks is ze tevreden over haar prestatie. „Misschien dat er iets meer schuim op zat dan normaal, maar ik had dan ook nog niet geoefend met deze tap." Dat probleem hadden alle deelnemers. Vooraf mocht er niet geoefend worden met de tapinstallatie. Voor de kandida ten was het dus een verrassing hoe de tap reageerde. Ondertussen werden ze wel op de vingers gekeken door de jury. Worden de dienbladen droogge maakt, zijn de glazen netjes ge spoeld en vervolgens goed uitge lekt en natuurlijk hoe oogt het biertje. Is de schuimkraag mooi stabiel en staat hij iets bol bo ven het glas. Jonny Vercouteren van bar/bowling De Schelde in Cad- zand-Bad heeft alles onder con trole. Hij haalt maar liefst 115 van de 120 te behalen punten. „Ik ben zeker tevreden met mijn score. Of het genoeg is weet ik niet. Misschien komen er nog wel veel betere deelnemers. Voor de eerste ronde is het in elk geval een mooie uitgangspo sitie", aldus Jonny. Opeens hilariteit alom. Het ge lach komt weer uit de hoek waar de deelnemers van café De Rijnvaart zitten. Lina heeft zo juist haar tweede ronde afge rond. Het uitschenken en serve- door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Stichting Tragel gaat werken aan de beeldvorming over mensen met een verstande lijke handicap. De overkoepelen de organisatie wil de doelgroep volledig laten integreren in de maatschappij en dat wordt be moeilijkt door achterhaalde ideeën. „Het mens-zijn moet voorop staan, en niet de handi cap", zegt J. van Hooijdonk, be leidsmedewerker directie van Tragel. De zorg voor mensen met een verstandelijke beperking is sinds het begin van de jaren tachtig enorm veranderd. Het wonen in instituten (zoals De Sterre in Clinge) wordt steeds meer losgelaten, de cliënten gaan in normale woningen in de wijk wonen. Zij kunnen hun woonwensen neerleggen bij het Woonbureau van Tragel. Cliën ten kunnen een opleiding volgen en in de nabije toekomst steeds meer terecht op de reguliere ar beidsmarkt door middel van be geleid werken. Hiermee speelt Tragel in op veranderende zorg vragen, de zorg wordt steeds meer vraaggestuurd. De doel groep verwerft steeds meer een gewone plaats in de maatschap pij, waar ze vroeger, volgens de toen geldende inzichten, buiten werd gehouden. Tragel streeft volgens Van Hooij donk naar een volledige normali satie. „Mensen met een verstan delijke beperking moeten een le ven kunnen leiden zoals ieder een. Ze moeten zichzelf kunnen zijn tussen anderen, aanvaard worden door de samenleving en dezelfde rechten, verantwoorde lijkheden en kansen krijgen. He laas blijkt dat in de praktijk nog niet altijd zo te zijn. Brochures Tragel wil door middel van bro chures en meer voorlichting de beeldvorming over mensen met een verstandelijke beperking bij sturen. Een bijzonder aandachts punt is de zogeheten sociale inte gratie. Dat houdt in dat de cliën ten geaccepteerd worden als buur of als lid van een sport club. Gebleken is dat de maat schappij de veranderende inzich ten over mensen met een ver standelijke beperking vaak met kan bijbenen of haar denkbeel den wijzigt. Geen voorstander Van Hooijdonk; „Wij zijn abso luut geen voorstander van de term verstandelijk gehandicap te omdat de nadruk dan komt te liggen op de handicap. Het mens-zijn moet juist centraal staan. Het zijn mensen met mo gelijkheden, wensen, behoeften en eigenwaarde, zoals ieder an- zoek ligt", zegt Wouters. „Het college gokt erop dat de rechter straks geen opgericht bouw werk laat afbreken, maar dan steekt het het mes in eigen hart. Want jurisprudentie wijst uit dat de Raad van State dat argu ment niet telt als bewust wetten of voorschriften zijn overtre den." Temeuzen volgt alle voorge schreven procedures juist ui terst nauwgezet, beweert wet houder A. van Waes. „Ik ben geen jurist, maar op de nieuwe bouwvergunning ligt geen schor singsverzoek. Ik ga er vanuit dat alles volgens het boekje is ge regeld en ik hoop op een snelle uitspraak." Van Waes en Suijkerbuijk ho pen dat de Raad van State vol gende week al uitspraak in hun voordeel doet. Maar net als Wou ters wagen zij zich niet aan voor spellingen over de termijn waar op definitief duidelijk is of de nieuwe kroeg annex koffieshop wel of niet op de plek van het voormalige Varenscentrum aan de Westkolkstraat mag verrij- door René Hoonhorst TERNEUZEN - De medewer kers van de Stichting Centraal Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Groot-Terneuzen helpen een hardnekkig misverstand direct de wereld uit. Zij zijn geen kras se oudjes die minder valide be jaarden de weg wijzen naar hulpverleners. De Vrijwillige Thuishulp kent medewerkers van 25 tot 74 jaar en biedt ook jongere mensen hulp. Zo heeft de stichting er eens voor gezorgd dat een moe der van een tweeling tien dagen lang vijf keer per dag naar het ziekenhuis werd gebracht om haar koters te voeden. De ba by's moesten nog wat aanster ken in de couveuse en de vader kon niet al die tijd op zijn werk worden gemist. „Toen het net werk van familie en vrienden geen oplossing bood, kwamen wij te hulp", meldt voorzitter Emmy Galama van de stichting. Zij stond vijftien jaar geleden als mede-oprichtster aan de wieg van de stichting. Zeven an dere vrijwilligers werden giste ren tijdens de jaarvergadering in het zonnetje gezet, omdat ze tien jaar bij het meldpunt zijn betrokken. Drie van hen waren aanwezig; Rinus de Schrijver, Gré Boekhorst en Ineke van de Velde. De meeste verzoeken om hulp komen van ouderen, maar de stichting helpt eenieder die een beroep op haar doet. Mits het geen poging is om een grote klus gratis te laten klaren. „Een ver zoek om het hele huis te schilde ren hebben we niet gehono reerd", zegt Van de Velde. De te lefonisten - mannen melden zich bijna net zoveel aan als vrouwen - zijn door het regelma tig volgen van cursussen in staat om hulpvragen goed in te schatten. Soms hoeft er alleen ie mand langs te komen om een peertje in te draaien, een heg te snoeien of een praatje te maken. Een andere keer is verwijzing naar professionele hulpverle ners noodzakelijk en een volgen de keer moeten mensen in con tact worden gebracht met lotge noten of een club of vereniging om uit hun isolement te komen. De drie jubilarissen willen de wereld wel laten weten dat het Centraal Meldpunt geen 'oubol lige' bezigheidsclub is, maar een instantie die een onmisbare plaats in het hulpcircuit in neemt. door Raymond de Frel WATERLANDKERKJE - Het lijkt niet alleen een soap, het is er één. De bewoners van Klein Brabant in het buitengebied bij Waterlandkerkje en omliggende wegen ijveren al twee jaar voor kabeltelevisie en -internet. Het kon wel, kon niet, kon gedeelte lijk... ze raakten er moedeloos van. Totdat zaterdag bij de meeste bewoners een wit pakke tje werd bezorgd. Was de ellen de dan eindelijk voorbij? Nee, nog niet. Linda Datthijn - wonende aan Klein Brabant - kan er flink om lachen, maar anderzijds is haar geduld nu op. „In 2002 kregen wij een brief van Delta, waarin werd gevraagd of wij interesse hadden in een kabelaansluiting. Dat hadden we allemaal wel, in totaal dertig woningen. Kregen we een brief dat het toch niet doorging, vanwege een te gerin ge interesse. Wat bleek, ze had den fout geteld", vertelt Dat thijn. Een handtekeningenactie volg de en Delta Nuts gaf de fout toe. Datthijn: „We konden toch op de kabel. We zouden in het eer ste kwartaal van 2003 worden aangesloten. Kanttekening was daarbij dat het kon uitlopen tot in het tweede kwartaal. Voor 216 euro konden we ook kabelin- ternét krijgen. Extra aansluit kosten hoefden we niet te beta len." Alles leek dus in orde. Maar in het derde kwartaal? „Nog mets. Bleek dat de aanslui ting tegelijk met de aanleg van een riolering in ons gebied in or de zou worden gemaakt. In de tweede week van januari 2004 was het dan zover: we hadden kabel. Eindelijk de nieuwsuit zending van Omroep Zeeland te zien zonder sneeuwbeeld! Toen moest internet nog worden aan gesloten. ZeelandNet reageerde dat de aanvraag al twee jaar oud was en dus niet meer kon worden behandeld. Delta - dat een meerderheidsbelang heeft in ZeelandNet-Mmha delijk voor ons op", aldus rl thijn Vorige week „w2 kreeg het verhaal weer een Iv we dimensie. Het gros,a,4; woners ontving een wit »v£ tje, zonder begeleidende W Inhoud: 25 meter kabel l]'.~ vroeg iedereen elkaar gfcT rend of zij ook zo'n verbad- pakketje hadden ontvangen.S mensen die de kabel niet wilden aanleggen, kregen 2 bnef toegestuurd. Daarin gevraagd contact op te ,2 met een bedrijf dat de kits» uitvoeren." Duurder Zaterdag jongstleden m weer een schrijven. DeaanvrL was in behandeling genom? maar het destijds aangevraa-ö? abonnement bestond niet m Datthijn: „Een vergelijkbaa abonnement was per masr twee euro duurder. Geen bleem. Maar opeens zag ik 'ay. sluitkosten 145 euro'staan. Dj; kwam dus boven op die 216 ro! Bij ZeelandNet gaven zet* een grote fout te hebben maakt. Dinsdag zou er eena- cuusbrief op de mat vaüa, maar volgens mij zweeft die «j ergens tussen Kamperland a Waterlandkerkje. Er zijn tn& wens nog steeds mensen in et gebied die na een aanvraag» horen krijgen dat dit om techni sche redenen niet mogelijk is." Manager M. de Jonge van Zet- landnet zegt de gang van zate te betreuren. „De aanbieding die wij destijds hebben gedaan, moeten we uiteraard nakoira Dat er mensen zijn die niet op:- temet kunnen worden aangela ten, kan twee oorzaken hebbes. Of ze hebben geen volledig h- belpakket afgesloten, of de uit voering van de aanvraag is nq niet in behandeling genomen Navraag bij Delta leert ecte dat alle aanvragen administra tief zijn verwerkt. In de excuus brief staat dat de aansluitinge maandag en dinsdag worden gemaakt." ren van een Wiekse Witte en een Vos. Volgens de voorschriften moet het flesje rechts naast het glas, met het etiket naar voren, bij de klant worden neergezet. Lina neemt beide flesje echter mee terug op haar dienblad. „Toen ik terugliep, bedacht ik me pas dat ik ze moest laten staan. Ik vond het echter nogal raar om twee lege flesjes neer te zetten. Dat doe ik in het café ook niet. Jammer, want het in schenken ging verder wel goed", aldus Lina. De winst ging uiteindelijk naar Jonny Vercouteren. De overige vier die doorgaan naar de pro vinciale finale zijn Ramon Bruinse van café Jopie in Sluis, Sabine Verbeke van Hotel De Schelde in Cadzand-Bad en Ber ry Dallinga en Dennis Nicolai van hotelrestaurant Dallinga in Sluiskil. der. Ook zijn ze mondig. Ze kun nen heel goed zelf aangeven wat ze willen en wat niet. Het wordt tijd dat mensen zich dat gaan realiseren." Van Hooijdonk zou graag zien dat mensen de moeite zouden doen de cliënten te leren kennen en te accepteren. Een praatje maken en niet met een boog om ze heen lopen omdat ze 'anders' zijn. Tragel is gestart met een pilot- project voor het opbouwen, on derhouden of herstellen van so ciale netwerken van de cliënten. Deze hulp moet worden gebo den door de persoonlijk assis tent van de cliënten. Omdat de ze assistenten niet zijn getraind in het gegeven 'sociaal netwerk' krijgen ze hiervoor een work shop aangeboden. In de tweede helft van dit jaar zullen de resultaten van het pi- lotproject worden geëvalueerd. Bij een positieve indruk zal het project in 2005 algemeen bij Tra gel worden ingevoerd. Het wel slagen van het project is voor een groot deel afhankelijk van de beeldvorming over mensen met een verstandelijke beper king. Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een prak tische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet.zeelandnet.nl/kruisv voor meer informa tie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, Postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 0900-0400020, reanimatie@hartstichting.nl Nederlandse^F Hartstichting vrienden van de hartstichting t.n.v. A.l.S. centrum-Amsierda:. j SSgMp "1 samenwerking met het Prinses Beatrix Fonds I Wet verontreiniging oppervlaktewateren Ontwerpbesluit inzake het voornemen om verleende vergunningen aan Broomcnemie B.V. te Terneuzen, Atofina Vlissingen B.V. en AKZO Nobel Resins B.V. te Bergen op Zoom ambtshalve te wijzigen met betrekking tot de rapportageverplichting De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Er bestaat het voornemen om de bij de volgende beschikkingen verleende vergun ningen ambtshalve te wijzigen: - de bij beschikking d.d. 29 januari 1996, met nummer WM 303 verleende vergunning aan Broomchemie B.V. te Terneuzen: - de bij beschikking d.d. 7 juni 1990, met nummer RFR 6046 verleende vergunning aan Atofina Vlissingen B.V.; - de bij beschikking d.d. 29 juli 1991, met nummer SBB 8221 verleende vergunning aan Atofina Vlissingen B.V.; - de bij beschikking d.d. 25 augustus 1998, met nummer WM 7366 verleende vergun ning aan AKZO Nobel Resins B.V. te Bergen op Zoom. De reden voor ambtshalve wijziging betreft de huidige verplichting tot rapportage van vier maal per jaar om te zetten in één maal per jaar. Terinzagelegging De aanvraag, alsmede de ontwerp beschikking en andere van belang zijnde stukken liggen vanaf 25 maart 2004 tot en met 21 april 2004 ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1. Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koe straat 30 te Middelburg, op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur (kamer 3.05); 2. van Broomchemie B.V. bij: Gemeente Terneuzen, Stadhuis, 1e verdieping, Oostelijk Bolwerk 4, 4531 GS Terneuzen, op werkdagen van 9.00 uur tot 15.00 uur en op donderdag van 19.00 uur tot 22.00 uur na voorafgaande telefonische afspraak (tel. 0115 - 64 22 64); Ministerie van Verkeer en Waterstaat 3. van Atofina Vlissingen B.V. bij: Gemeente Vlissingen, Afdeling publiekszaken, Coosje Buskenstraat 200 te Vlissingen, op werk dagen van 8 .30 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 15.00 uur. Na voorafgaande telefonische afspraak (0118 - 48 71 57) kunnen de stukken ook op woensdag avond van 17.15 uur tot 20.15 uur inge zien worden; 4 van AKZO Nobel Resins B.V.: in de lees kamer van het stadskantoor van de Gemeente Bergen op Zoom, Jacob Obrechtlaan 4, elke werkdag van maandaj t/m vrijdag van 9.00 uur tot 15.00 uur, alsmede bij de brandweerkazerne, Wester- singel 50 te Bergen op Zoom (op vrijdag avond van 18.00 uur tot 21 00 uur). Bedenkingen Eenieder kan tot en met 22 april 2004 schriftelijk bedenkingen inbrengen bij de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Zeeland, Postbus 5014, 4330 KA Middelburg Degene die bedenkingen inbrengt, kan gelijk tijdig en bij aparte brief verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens met bekend te maken Indien u telefonisch (0118 - 68 64 28) bij voorkeur vóór 15 april 2004 daarom verzoekt zal op een nog nader te bepalen tijdstip de gelegenheid worden geboden om over het ontwerp van gedachten te wisselen. Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor de aanvrager wordt uitgenodigd, wordt u in de gelegen heid gesteld mondelinge bedenkingen in te brengen. Middelburg, 24 maart 2004. De Staatssecretaris van Verkeer er Water» namens deze, de hoofdingenieur-directeur, drs. J.H.G. Jacobs Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44