Soepeler regels op het platteland PZC PZC Dertig jaar lopen voor Simavi Loslopende hond in natuur strenger aangepakt Waterschap vraagt landelijke discussie aanpak muskusrat Iemeente denkt na over leefbaarheid agenda Miljonair worden? Koop een Sprinter. Stroomstorinkje treft deel Schouwen-Duiveland Diefstal velgen 13 Wethouders niet bij raad NPO-centrum niet in Yerseke Rijverbod voor automobilist Boetes bij gordelcontrole Activiteitenavond in Dreischor ■rfS.Ermoeleen'fundamcn- ""Jjtuisie' komen over de bc- üaog van muskusratten. Jrbij kan °°k w™d™. .8?" Ot aan een proef waarhij de „„jidins in een gebied, bij- ÏÏ5 Sint Philipsland, rtrit gestaakt. Uis de opvatting van water- jZeeuwse Eilanden, dat na- l nu (ie provincie de bes! rij- t tig van muskusratten in Mid- l/l woensdag 24 maart 2004 den- en Noord-Zeeland uit voert. De ratten kunnen met hun gegraaf grote schade aan richten aan oevers en gewassen. De bestrijding is een lastige zaak: als in de ene regio het aan tal vangsten afneemt, neemt die elders juist vaak weer toe. Zeeuwse Eilanden voldoet mo menteel niet aan de landelijke vangstnorm van één rat per vier gewerkte manuren. Aangezien de rat zich driftig voortplant, dreigt daardoor het gevaar dat het probleem uit de hand loopt en dat de ontstane schade de be- strijdingskosten gaat overtref fen. Landelijke norm Om aan de landelijke norm te voldoen, wil het waterschap tij delijk twee extra bestrijders aan trekken. Die worden ingezet in de meest besmette gebieden. In een later stadium zouden er nog twee mensen bij kunnen komen. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden wil dat er lan delijk eens goed wordt nage dacht hoe het verder moet met de aanpak van de muskusrat. Het ziet wel wat in een proef waarbij de bestrijders tijdelijk een gebied helemaal met rust la ten, om te zien hoe het rattenbe- stand zich dan ontwikkelt. Wat het waterschap betreft zou een dergelijk experiment op Sint Philipsland kunnen worden ge houden. Zeeuwse Eilanden wil ook hel derheid hebben over de finan ciële bijdrage van de provincie. Hoewel de totale kosten zijn ge stegen tot pakweg een miljoen euro per jaar, is het aandeel van de provincie gezakt van 65 pro cent naar 50 procent, vooral doordat het waterschap steeds meer mensen heeft moeten aan stellen. Over de financiële bijdrage loopt al enige tijd discussie, die tot nu toe voor het waterschap geen resultaat heeft gehad. De provincie wil eerst in het over leg met andere provincies aan de orde stellen dat er in het alge meen veel geld aan de muskus- rattenbestrijding wordt uitgege ven, maar dat resultaat achter blijft. fc prEsmeSoesman jffilKZEE - Woongemeen- j^ppen op het platteland die a bestemd zijn voor mensen t; pgder zorgindicatie. En vesti ng ervan in vrijgekomen agra fe complexen die niet per se •ntaal of karakteristiek R- üshet aan de gemeente Schou- jffl-Duiveland ligt, wordt de re- feving voor het buitengebied p een aantal punten versoe- d É!d. Om de leefbaarheid van 1 jsplatteland te behouden in tij- a waar het agrarisch bedrijf eeds wankeler wordt, plaatst tgemeente verschillende kant- sungen op de ontwerpherzie- gvan het provinciale Streek- E vraagt de gemeente om een soepeling van de regeling op (Advertentie) avond bij Omroep Zeeland TV Tot rust komen in een beschemde woonvorm SCOOP Omroep Zeeland Info: ffww.zorgporlaalzeeland.nl (Advertentie) REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a sostbus 80 ^300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee pzc.nl tercel Modde (chef) RfctKleemans Pankow Esme Soesman teüta Lanting Rudy Boogert (sport) II I CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 postbus 31 ^60 AA GOES Tel: (0113)315500 **(0113)315669 -■mail: redactie@pzc.nl Tern ET "KW-pzc.nl 'knaB: web@pzc.nl kwrgklachten: •600-0231231 maandag t/m vrijdag ge- 15'rende de openingstijden; P'erdagstot 12.00 uur zorg- en woonzorgboerderijen. Behalve mensen met een zorgin dicatie voelen ook andere doel groepen de behoefte in een woongemeenschap in het buiten gebied te kunnen leven, is de stelling. Een dergelijke woonge meenschap moet daarnaast niet alleen in monumentale en karak teristieke bebouwing kunnen worden gevestigd, ook andere vrijgekomen agrarische com plexen moeten hiervoor kunnen worden benut. Ook pleit Schou- wen-Duiveland voor een ruim- te-voor-ruimteregeling, zoals die ook wel in andere provincies wordt gehanteerd. Deze rege ling moet het mogelijk maken grote agrarische complexen te slopen om iets nieuws - bijvoor beeld woningen - neer te zetten, dat bijdraagt aan de ontwikke ling van het Zeeuwse buitenge bied. Recreatie Ook wat recreatie betreft ziet Schouwen-Duiveland ruimte. De gemeente stemt in met het voorstel van de provincie om het maximum aantal van elf landschapscampings los te la ten. De Schouwen-Duivelandse ervaring met deze recreatie- vorm is positief en de gemeente voelt er wel wat voor - beperkt - mogelijkheid te bieden dat ook elders in de regio (Oosterschelde- kust-Oost) te realiseren. Beducht voor beperkende regel geving wijst de gemeente de pro vincie op het mogelijk opwer pen van een financiële drempel als agrariërs 10.000 euro (om de ruimtelijke kwaliteit te verbete ren) moeten neertellen bij reali satie van een Nieuwe Economi sche Drager (NED). Ook bestaat de vrees dat de gedetailleerd heid in de omschrijving van de regeling voor teeltondersteunen de voorzieningen de beleidsvrij heid van gemeenten aantast. Duidelijkheid Behalve vrijheid wordt ook dui delijkheid op prijs gesteld. De huidige situatie op het gebied van archeologie is niet werk baar, vindt de gemeente. Er moet op zeer korte termijn op landelijk niveau duidelijkheid komen over eisen die aan archeo logisch onderzoek worden ge steld, luidt het verzoek aan de provincie. Extra aandacht wordt voor het mEKACTIVITEITEN SRIKZEE - Verpleeghuis Cornelia, 00-1130 uur: Modeshow, antrum Borrendamme, 14.00- J30 uur: Halve finale voorleeswed- jd basisscholen ATTHAUS PASSION 3H. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR iOHLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) iNKV HEUNSBERGEN (Christus) ITO JAN LEUSINK (Dirigent) oorten 35,- (4 voor 120,-) via lire 5600435 INFO: 0118-623650 nieuwe-muziek.n Boswachters gaan de komende weken extra controleren op naleving van het aanlijngebod. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten gaan strenger optre den tegen loslopende honden. Het verscherpte toezicht moet voorkomen dat nesten van vo gels en andere wilde dieren worden verstoord, laat T. Vis ser van Natuurmonumenten weten. Natuurmonumenten en Staats bosbeheer zijn verantwoorde lijk voor het behoud en beheer van een groot aantal terreinen op onder meer Schouwen-Dui- veland. In de meeste gebieden is het standaard verboden met loslopende honden te wande len. Uitzondering op die regel vormen de Oostkreek bij Ou- werkerk, het bos van Weelzicht in Schuddebeurs, de oostkant van de Schelphoek en in het Gadra-bos langs de Vroonweg in Haamstede. Volgens Visser onderschatten veel 'baasjes' het van nature aanwezige jachtinstinct van hun huisdier. Zodra een hond wild ruikt, wordt dat instinct geprikkeld. Omdat vrijwel geen enkel dier onderscheid kan maken tussen een serieuze bedreiging of louter nieuwsgie righeid, slaat de paniek meest al toe. Veelal gaat het daarbij om verstoring van broedende vogels. Maar ook reeën en ree kalfjes zijn volgens Visser zeer gevoelig voor indringers in hun nestgebied. Boswachters van beide beheers instanties gaan de komende weken extra controleren op na leving van het aanlijngebod. Op overtreding ervan staat een geldboete. (Advertentie) Mercedes-Beiu. Méér dan transport alleen. Sprinter Miljonair. •Sprintshift automatische 6-versnellingsbak •Zilver metallic lak •Carbonlook dashboard Elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels •Elektrisch bedienbare voorportierruiten •Warmtewerend glas mei bandfilter Houten vloer in laadruimte •Miljonairs badge •Oralis Driving Safety rijvaardigheidstraining U rijdt al een Sprinter Miljonair vanaf €21.195,-* Mercedes-Benz Alléén i m Sprinter gesloten bestelwagen. Ki|k snel op www.mereedes-benz.nl Wijzigingen voorbehouden Info 00800-17 777 777 ZIERIKZEE - Een gedeelte van Zierikzee en de dorpen Nieuwer- kerk, Schuddebeurs, Noordgou- we en Dreischor hebben gistera vond een kleine twee uur zonder stroom gezeten. De storing in het zogeheten Tien KV-net deed zich rond tien over half negen voor. Volgens woord voerder J. Nelemans van Delta Nuts was niet exact aan te ge ven waar de storing in het net heeft plaatsgevonden. Hij om schreef het euvel als 'het sprin gen van enkele stoppen in het groot'. HEINKENSZAND - Van een personenauto op de Schouwers- weg in Heinkenszand werden tussen zaterdagmiddag en maan dagochtend vier wielen met lichtmetalen velgen gestolen. De auto werd daarna op blok ken gezet, de schade bedraagt honderden euro's. kostenaspect gevraagd. Ook wil de gemeente duidelijkheid over de de plaatsing van - verhulde - zendmasten in natuurgebieden. Met name het natuurgebied op de Kop van Schouwen is knel punt in het realiseren van een goede dekking voor mobiele tele fonie op Schouwen-Duiveland. De kanttekeningen van de ge meente staan op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van morgenavond. Deze vergadering wordt ge houden in de Burgerzaal van de gemeente en begint om 19.30 ZIERIKZEE - De demissionaire wethouders van Schou wen-Duiveland zijn morgen niet bij de raadsvergadering aanwezig. De burgemeester neemt de taken van de wet houders over. In de raadsvergadering van morgenavond komt onder meer een voorstel aan orde waarin de taakverdeling voor de komende tijd staat omschreven. Tot 10 april zijn de af getreden wethouders nog aanwezig om de lopende zaken af te handelen. Ze vervullen geen publieke taken meer er daar vallen ook de raads- en commissievergaderingen on der. Na 10 april ontstaat een nieuwe situatie als er tenminste nog geen nieuw college is. Dan treedt de burgemeester in de plaats van het college. Hij is dan bevoegd collegebeslui- ten te nemen. Als loco-burgemeester wordt raadslid G Houtekamer aangewezen. Hij is de nestor van de raad; het oudste raadslid in jaren. Hij zal de burgemeester ver vangen bij calamiteiten en is aanwezig bij de collegeverga deringen als waarnemer. Zodra een nieuw college is be noemd en geïnstalleerd, vervallen deze bijzondere regelin gen. YERSEKE - Yerseke is nog lang niet in beeld als vesti gingsplaats voor het bezoekerscentrum voor het Natio naal Park Oosterschelde. Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Rei- merswaal op vragen van het CDA en de ChristenUnie. Die partijen maken zich al enige tijd hard voor een bezoe kerscentrum in het mosseldorp. Volgens burgemeester en wethouders is Neeltje Jans nog altijd de voorkeurslocatie. Ook nu gebleken is dat een bezoekerscentrum in de reser vepijler van de stormvloedkering niet mogelijk is. „Pas wanneer ook een afgeslankt bezoekerscentrum op Neeltje Jans onmogelijk blijkt, komen alternatieve locaties, waar onder Yerseke, in beeld", aldus het college. CDA en CU zijn hier niet blij mee en willen het onderwerp volgende week dinsdag middels interpellatie aan de orde stellen tij dens de raadsvergadering. VLISSINGEN - Een 41-jarige automobilist uit Breda heeft in de nacht van maandag op dinsdag een rijverbod van drie uur gekregen voor rijden onder invloed. De man werd kort na middernacht aangehouden in de Koren bloemlaan in Vlissingen. De politie zag hem rijden in te gengestelde richting Bij controle bleek dat de man meer dan anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. MIDDELBURG - Bij controles op het dragen van de auto gordel heeft de politie gisterochtend acht boetes uitge deeld. In totaal werden honderdzestig bestuurders gecontro leerd De gordelcontroles vonden plaats tussen 9.00 en 10.00 uur op de Looierssingel in Middelburg en tussen 10.15 en 11.15 uur op de Vlissingse President Roosevelt- laan. Door het realiseren van een om leiding kon rond 22.20 de span ning op het net worden terugge bracht. DREISCHOR - De Sportvereni ging en de Dorpsraad van Dreischor zorgen vrijdagavond samen voor een activiteiten avond voor jong en oud in het Dorpshuis in Dreischor. Eerst is er van 19.00 tot 21.30 uur een spelletjesavond voor kin deren in de basisschoolleeftijd. Aansluitend verandert het dorpshuis vanaf 22.00 uur in een dorpscafé. Iedereen die zin heeft in een gezellig praatje aan de bar met een drankje kan hier terecht. Wie zin heeft om een kaartje te leggen, heeft daar voor de gelegenheid en een potje tafelvoetbal behoort ook tot de mogelijkheden. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Der tig jaar lang heeft Maja Alblas uit Burgh-Haamstede zich inge zet voor Simavi. Eerst alleen als collectant en de laatste 25 jaar organiseerde ze ook de collecte in haar woonplaats. Aan het eind van deze collecteweek stopt ze er mee. Het is wel genoeg geweest, vindt ze. „Het is steeds moeilijker om collectanten te vinden. Het is ook niet leuk als je de hele mid dag moet lopen voor vijftien eu ro." Alblas' taak was het vinden van collectanten, het uitzetten van de routes, het verspreiden en later weer terughalen van de collectebussen en natuurlijk na afloop het geld tellen. „Dat is een zorgvuldig karweitje, want het gaat om geld van anderen." Volgens Alblas is er veel veran derd in de afgelopen jaren. „Vroeger had je informatiemid dagen op de scholen. Dan kreeg je automatisch wat jongeren die wel collecte wilden lopen. Zo heb ik nog een paar keer de hui dige gedeputeerde Van Waveren hier aan de tafel gehad omdat hij collecte liep Dat was wel ge makkelijker. Nu moet ik ge woon mensen gaan bellen waar van ik denk dat ze misschien wel mee willen doen. Ik probeer wel altijd mensen een kleine wijk te geven, het liefst bij hen in de straat. Maar het is niet meer zoals vroeger. Mensen heb ben minder tijd. Ook het lopen met een collectebus valt niet al tijd mee. Je ziet steeds meer van die hekken met een intercom waar je in moet praten. Dan moet je eerst door het hek en ver volgens naar de deur lopen, dat werkt niet." Het is duidelijk dat voor Maja Alblas de charme van het werk er af is. Ze vindt het wel jammer voor Simavi dat ze stopt. „Ik wil de er al eerder mee ophouden, maar als je dan weer 1500 euro hebt opgehaald voor die club be sef je dat het weer mooi meege nomen is. Ik heb destijds be wust gekozen voor Simavi. Het is een Nederlandse organisatie waar weinig aan de strijkstok blijft hangen en dat vind ik wel belangrijk." Ontwikkelingsorganisatie Sima vi richt zich op verbetering van de gezondheidszorg in Afrika en Azië. Dit jaar zamelt de hulpor ganisatie geld in voor schoon drinkwater. Goed drinkwater voorkomt allerlei ziekten zoals cholera of diarree. Jaarlijks sterven drie miljoen mensen aan de gevolgen van vuil drinkwater en slechte sani taire voorzieningen. Simavi legt niet zelf waterleidingen aan, maar levert de kennis en het geld De lokale bevolking moet het project uitvoeren. Alblas is in die dertig jaar nooit bij een project van Simavi ge weest om te kijken. „Nee, daar had ik ook geen behoefte aan. Ik heb video's gezien en dat is ge noeg. Hoe het volgend jaar verder moet met de Simavi-collecte in Burgh-Haamstede is onduide lijk. Een opvolger is nog niet ge vonden. Na zich dertig jaar verdienstelijk te hebben gemaakt voor Simavi. houdt Maja Alblas het voor gezien. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37