Bredere opzet watersnoodmuseum bij vergadering 11 Stichting Renesse nip ontmoedigt luipverkeer op ieuwe Rijksweg Twintigste ISO-certificaat voor dierenartsenpraktijk Schouwen lilaatste twee dagen!!! pge kortingen! Kust Oosterschelde heeft zwakke plekken Nationaal Monument gaat meer nadruk leggen op educatief aspect GciIlOr Gil gCSIlOF Boete wegens uitgaansgeweld Overvallers hielden zich schuil bij begraafplaats Veertienjarige overleden zeeuwse almanak Piano PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 24 maart 2004 rtERKERK - Museum Wa- gsnood 1953 in Ouwerkerk ut de blik ook op de toekomst Sten. Naast herdenken en her- tnn als belangrijke functie j! meer nadruk worden gelegd het educatieve aspect in de «A van voorlichting en infor- m Edoelstelling daarbij is vanuit u verleden een link te leggen ilr de toekomstige ontwikke len in de strijd tegen het wa- Door contacten te leggen gebieden in Engeland en iië wordt getracht hier uit- gjelijk een Europees project ■stèren. at ontwikkeling vloeit voort s; de oprichting van de Stich- :<t Nationaal Monument Wa- Rniod 1953. Het doel van de- e stichting is het ontwikkelen I beheren van zowel het iisoncomplex als zijn wijde Bgeving- Caissons let project omvat de vier iisons, het nog aanwezige skje oude zeedijk, de inlagen, •aieuwe zeedijk en het natuur- óied rondom de kreken die ontstaan door de storm lied ruim vijftig jaar geleden, hier caissons zullen worden gericht en met elkaar worden- jbonden, zodat er een logi- severhaallijn ontstaat vanuit r.nuseum naar de omgeving, sarin de littekens nog zicht- arzijn. e inrichting van het caisson larnu de collectie van de wa- Eood is ondergebracht, blijft rijn huidige vorm grotendeels bandhaafd. Op de plaats waar ide draaideur is, komt een ver- naar caisson 02. Hier 'Ai men het aspect 'emoties', dit caisson staat het project S35 1' van Koert Davidse ge had. De maker van de film 'De wil hier de slachtoffers eren door hen een stem en een gezicht te geven. Hier ziet en er varen de bezoekers een leeg caisson rond de presentatie van '1835 1', enkele nissen en naast het geheel een verzonken pad. Het zijn bij elkaar beelden die de emoties van de eerste uren en dagen weergeven. In het derde caisson komt een ontvangstruimte voor groepen. Deze accommodatie is ook te ge bruiken voor lesprojecten, lezin gen en cursussen. In deze opzet zijn hier ook een tweede toilet groep een kantoor en documentatie/studieruimte ge projecteerd. In de nissen langs de gang wordt het thema 'droog maken' uitgebeeld. Via een vol gende verbinding komen de be zoekers in het vierde caisson. Daar wordt aandacht besteed aan Zuidwest-Nederland na de ramp en de huidige situatie. Een nagebouwde Noorse geschenk woning wordt daar ingericht als mediaruimte. De omgeving wordt in beeld gebracht als een doorsnede vanuit polder/dorp via kreken, oude zeedijk, inla gen, nieuwe dijk naar de Ooster- schelde. Bij het verlaten van het caisson is er een museumwinkel annex infohoek over de omgeving met wandel- en fietsroutes. Buiten komt een uitkijktoren met zicht op de inlagen en de kleinere caissons die Staatsbosbeheer daar wil blootleggen. Zowel in de nabije als in de wat verdere omgeving worden wandelpaden uitgezet of verbeterd. Er bestaat een nauwe samenwer king met de Stichting Caissons Ouwerkerk, de beheerder van het Museum Watersnood 1953. Deze stichting zal in de toe komst verantwoordelijk zijn voor de exploitatie van het com plex. De nieuwe Stichting Natio naal Monument Watersnood 1953 zal dan optreden als be heersstichting van het geheel. Het doel is om het totale plan in een brochure, voorzien van een financiële paragraaf voor de zo mer dit jaar aan de betrokken overheden te presenteren. De plannen om de caissons en de omgeving in te richten tot Nationaal Monument Watersnood 1953 zullen voor de zomer gereed zijn. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - Enerzijds was er zwaar gemor op de publieke tri bune deze week bij de vergade ring van de Stichting Renesse over de aangekondigde forse ver hoging van de erfpacht. Ander zijds was er ook tevredenheid over het toekennen van subsi dies aan diverse organisaties. Voorzitter R. Erenst van de Stichting Renësse wilde niet in discussie gaan met de inspre kers over de erfpachtverhoging. Hij liet wel weten dat er binnen kort overleg over deze kwesties wordt gevoerd met vertegen woordigers van de twee belan genverenigingen van de huur ders 'De Meete' en 'Nieuw- Haamstede'. Daarnaast is wat Erenst betreft ook altijd nog overleg mogelijk met individue le huurders die niet zijn aange sloten bij een van beide belan genverenigingen. Voorzitter J. Vredenbregt van muziekvereniging Witte van Haemstede maakte van het ïn- spraakrecht gebruik door te plei ten voor een bijdrage in de kos ten van een vitrinekast. Die kast moet geïnstalleerd worden in dorpshuis De Schutse in Haam stede en dient plaats te bieden aan twee oude vaandels van de muziekvereniging. De vaandels zijn enkele jaren geleden in slechte staat van een zolder ge komen. „Zonde om ze volledig verloren te laten gaan", vond het bestuur van Witte van Haem stede en klopte bij de gemeente aan met het verzoek de vaandels te laten restaureren. Volgens Vredebregt heeft het al lemaal wel even geduurd, maar zien de vaandels dankzij een op knapbeurt voor ruim 1400 euro per stuk er nu weer keurig uit. Om ze zo te houden is een goed geoutilleerde vitrinekast ver eist. De aanschaf daarvan vergt 2800 euro. De muziekvereniging heeft daarvoor al 750 euro van de Stichting Burghse Dag en 600 euro van de ondernemersver eniging ontvangen. De Stichting Renesse is bereid daar nog eens 1000 euro aan toe te voegen. Normaliter subsidieert de Stich ting geen plaatselijke activitei ten en voorzieningen, maar vol gens het bestuur wordt dorps huis De Schutse door een breed publiek bezocht Het betreft dus een voorziening die de dorps- grens overstijgt. Een vergelijkbaar argument draagt de Stichting Renesse aan voor het verstrekken van een bij drage van 650 euro voor de vie ring van het 650 jarig bestaan van dit dorp eind juni dit jaar. Volgens het bestuur worden de festiviteiten in Oosterland straks ook door veel mensen van buiten het dorp bezocht. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroordeel de gisteren een negentienjarige inwoner van Burgh-Haamstede wegens uitgaansgeweld tot 200 euro boete. De jongeman kreeg 5 oktober vo rig jaar in Renesse tijdens het stappen ruzie met een leeftijds genoot toen die zijn vriendin las tig viel Toen hij uit de discotheek kwam zou hij zijn opgewacht door het slachtoffer. Er ont stond tussen de kemphanen een vechtpartij. De politierechter adviseerde de verdachte zich niet meer te la ten verleiden tot vechtpartijtjes. „U hebt al twee keer eerder dit soort akkefietjes gehad", stelde hij aan de hand van het straf blad vast. Mr Rolf Bosboom (•HEER ARENDSKERKE - De neemt maatregelen mhelsluipverkeer op de Nieu- Rijksweg (N254), tussen de Si en de Deltaweg, te ontmoe ten. Het verkeer wordt voor in gedwongen via de lussen het halve klaverblad bij de hlag Heinkenszand te rijden. moeten hardrijders en otorracers tot de orde roepen. èX254 is sinds jaar en dag een fende sluiproute tussen de 58 en Goes. Op een werkdag omen zo'n 9000 voertuigen ings 's-Heer Arendskerke en ';J0 langs 's-Heer Hendriks- Kleren. De verwachting is dat verkeersintensiteit de komen- jaren met nog eens 35 pro- at toeneemt. frijn al maatregelen genomen d verkeer vanuit het Sloege- te stimuleren de A58 te ne- in plaats van rechtdoor te ;aen. Aan weerszijden van het aduct over de A58 én ter hoog- ran Eindewege zijn rotondes -•gelegd. Daardoor is, on- de opening van de Wester- tódetumiel, de drukte op de met toegenomen, maar niet afgenomen, ritte maatregelen zijn daar- i nodig Het streven is om de fguiteindelijk te 'knippen' net worden van de A58. Dan ri er wel een andere afslag nen voor de snelweg Die is sacht ter hoogte van de Drie- *gbi)Heinkenszand. De moge- iheden daarvan worden mo- ttteel bestudeerd In 2006 daarover uitsluitsel ko- In afwachting daarvan wil provincie een 'zachte maken. Doorgaand ver keer wordt daarmee niet onmo gelijk gemaakt, maar wel ont moedigd. Begin vorig jaar zijn daarvoor diverse varianten gepresenteerd met de alternatieven A en B als voornaamste. In A verdwijnen de lussen van het halve klaver blad en komt er ter hoogte daar van een rotonde in de N254. Van daaruit komt er een verbinding met de Noordzakweg, waar ook een rotonde komt. In variant B blijft het halve kla verblad bestaan en verdwijnt juist de doorgaande weg. Op de aansluitingen met de Noordzak weg komen rotondes. Verkeer dat rechtdoor wil, moet dan eerst via de lussen naar de Noordzakweg en dan weer terug naar de N254. Omwonenden en dorpsraden hebben een voorkeur uitgespro ken voor variant A, omdat die het racen door motorrijders vol ledig opheft. De betrokken over heden in het gebied adviseerden echter, met enkele aanpassin gen, variant B. Belangrijkste ar gument is dat die doorgaand ver keer het meest ontmoedigt. Ge deputeerde Staten stemden gis teren met deze variant in. Een van de aanpassingen is dat er bij de toekomstige noordelij ke rotonde op de Noordzakweg een 'bypass' komt, zodat ver keer vanuit Heinkenszand rich ting A58 kan blijven rijden als de spoorbomen gesloten zijn. Verder wordt de aansluiting Oude Rijksweg opgenomen in de nieuwe, zuidelijke rotonde op de Noordzakweg. Dat moet sluipverkeer over de Oude Rijks weg, een vrees van de omwonen den, voorkomen. De uitvoering van de maatregelen kost in to taal een miljoen euro. door Rob Paardekam HANSWEERT - De drie ver dachten van de gewelddadige overval op het echtpaar Polder man in Hansweert hebben zich vermoedelijk uren schuil gehou den bij de plaatselijke begraaf plaats. Daar werden ze zondag morgen rond half tien opgepakt. De politie is gisteren een groot buurtonderzoek begonnen. Dat richt zich volgens woordvoerder A. Don niet op de nabije buren, want die zijn zondag al ge hoord. Het gaat om mensen die wonen langs mogelijke routes die de verdachten van het huis van de slachtoffers aan de Tram per naar de begraafplaats heb ben genomen. De politie hoopt getuigen te vinden om zo inzicht te krijgen in wat de verdachten hebben gedaan in de uren na de overval. Die werd aan het begin van de nacht van zaterdag op zondag gepleegd, terwijl de da ders pas om halt tien de volgen de ochtend in de kraag werden gevat. Volgens Don ligt het voor de hand dat ze zich uren schuil hebben gehouden bij de begraaf plaats. De drie verdachten, ver moedelijk Roemenen, leggen daar echter tegenstrijdige ver klaringen over af. Het onderzoek ncht zich onder tussen ook op cafés in Hans- weert en omgeving. De verdach ten zeggen dat ze voor de over val in een café zijn geweest, maar weten niet waar. „Toch willen we graag weten in welk café ze zijn geweest en waar om", aldus Don. Kritiek De toestand van de tachtigjari ge Leen Polderman was gisteren nog steeds kritiek. Hij en zijn vrouw werden door de overval lers vastgebonden, waarna hij zwaar werd mishandeld. Polder man ligt met hoofdwonden in een ziekenhuis in Rotterdam. (Advertentie) KARIN ERNENS ROUAANSE KAAI 27 MIDDELBURG TEL. 06-54986622 www.karin-emens.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Van de circa elf honderd dierenartsenpraktijken die Nederland telt, is de prak tijk op Schouwen-Duiveland de twintigste die zich sinds deze week ISO-gecertificeerd mag noemen. „Belangrijk is dat we erkennen dat er fouten worden gemaakt", zegt dierenarts I. Bui- tink. „Vraag is vervolgens wat je daarmee doet." Een dikke multomap herbergt het handboek dat de basis vormt van het KRD (kwaliteit richtlijn dierenarts)/ISO-certifi- caat, dat vanaf 2005 in Neder land - in fasen - verplicht wordt gesteld. Procedures zijn, soms tot in detail, op papier vastge- legd. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de handelingen die moeten wor den verricht bij het insemineren van een hond. Hooguit enkele keren per jaar komt die 'klus' voor in de Dierenartsenpraktijk Schouwen Duiveland. Met zes dierenartsen en evenzoveel assis tenten kan het dus voorkomen dat je als arts maar één keer in de paar jaar in de praktijk met hondeninseminatie te maken krijgt. Een uitgebreid protocol dient in zo'n geval dus zeker niet alleen om een certificaat in de wacht te slepen. „We hebben daar zelf ook behoefte aan", licht Buitink toe. De Schouwen-Duivelandse die renartsenpraktijk loopt aardig op kop op het gebied van certifi catie In Zeeland is alleen de praktijk in Aardenburg de Zie- rikzeese gemengde praktijk voorgegaan. „We zagen de noodzaak in en het gebouw aan de Grevelingen- straat bood er alle kansen toe", door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De kustlijn van Schouwen-Duiveland is op drie plaatsen langs de Oosterschelde niet veilig genoeg. Dat blijkt uit metingen die door het Water schap Zeeuwse Eilanden zijn uit gevoerd. Het gaat om het gebied voor de Suzanna of Stoffel Kisters In laag, de Cauwersinlaag/ havens- kanaal Zierikzee en de Oostelij ke havendam Schelphoek. Het probleem is dat op die plek ken de vaargeul langzaam maar zeker dichter naar de kust kruipt. Onder invloed van de stroming kalft de onderwater oever af. Als de vaargeul dichter langs de kust komt te liggen, wordt de druk van het water op de kustversterking groter. Bo vendien kan de stroming in de vaargeul toenemen en ook dat is niet wenselijk, aldus het water schap. „Het levert nu nog geen gevaar op, maar als je het op z'n beloop laat en maar laat sudde ren kan het wel gevaarlijk wor den", zegt woordvoerder D. Ste- ijn van Waterschap Zeeuwse Ei landen. „Het gaat dan natuur lijk om extreme weersomstan digheden met een zeer zware storm." Het Waterschap moet nog onder zoeken welke maatregelen moe ten worden genomen om erger te voorkomen. Dat kan bijvoor beeld het storten van grote zwa re keien zijn in de vaargeul en op de vooroever. De metingen die deze zwakke plekken aan het ligt hebben ge bracht, worden jaarlijks langs de hele Zeeuwse kust en op de meren verricht. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden doet dat in sa menwerking met Rijkswater staat en Waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Door de metingen jaarlijks uit te voeren kan het waterschap de veranderingen langs de kust nauwlettend in de gaten houden. Uit die metingen in 2002 bleek dat er ook proble men zouden zijn bij fort Elle- woutsdijk. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat de situatie daar minder erg is dan destijds werd ingeschat en dat maatrege len nog niet nodig zijn. ROTTERDAM - De veertienjari ge Tom Notenboom uit Rilland, die maandagavond rond kwart over zes zwaargewond raakte bij het helpen snoeien van een boom aan de Valckenisseweg in zijn woonplaats, is dezelfde avond laat in het Dijkzigt zie kenhuis in Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. Dierenarts A. Meininger (recht)s opereert een poes, D. Slager assisteert. schetst dierenarts K. Buth. Hij is samen met Buitink eigenaar van de Zierikzeese organisatie. Met eisen die aan de praktijk ruimten worden gesteld, zoals bijvoorbeeld mogelijkheden tot het gescheiden opslaan van ma teriaal en het in verschillende ruimten uitvoeren van activitei ten, is bij de bouw zes jaar gele den al rekening gehouden. Ook op andere fronten werd al driftig gewerkt aan professiona lisering. Misschien wel driekwart van het handboek werd doorgaans al in de praktijk toegepast, schat Buitink. Maar met twaalf mensen op de werkvloer is het zaak alles te doen om fouten te voorkomen. Een paar jaar geleden, bijvoor beeld, zwierven bloedmonsters even gemakkelijk ongelabeld rond, was niet altijd duidelijk naar welk laboratorium welk monster gestuurd was. en ont brak het ook aan duidelijkheid over beantwoording en registra tie van de circa vierhonderd bel letjes die dagelijks in de prak tijk gepleegd worden. Trots Door zaken vast te leggen én er controles aan te koppelen borg je de kwaliteit, stelt Buitink. Kun je richting patiënt, patiën- foto Marijke Folkertsma teneigenaar en verzekeraar aan geven er alles aan te doen om fouten te voorkomen. Natuur lijk zit er ook veel administratie ve rompslomp aan vast en kost het 'strak in het gareel lopen' veel tijd en geld, bevestigt Buth. Maar de trots op het nu behaal de resultaat weegt zwaarder dan de twijfels die de afgelopen jaren ook weieens de kop opsta ken. Bovendien zal het certificaat uit eindelijk voor alle praktijken als verplichting gaan gelden. Zo mogen 'erkende' rundvee- of paardenartsen in de toekomst al leen nog maar via gecertificeer de organisaties werkzaam zijn. Het zou een onfortuinlijke dag worden voor die Terneu- zenaar. Weliswaar begon het allemaal met een vrolijke mu zikale noot. Zijn vrouw had voor een 'prikje' een oude pia no gekocht. Driehonderd euro had ze er voor betaald. Hoofdschud dend had hij naar het muziek instrument staan kijken in de wetenschap dat niemand bij hem thuis het pianospel mach tig was. Daarna sloeg het noodlot toe. Hij haalde een collega op voor een bezoek aan een voet balwedstrijd van Hoek in Katwijk. Onderweg werd het voertuig staande gehouden door een politieman. Hij zat namelijk, met handjes, achter het stuur te bellen en, zo bleek bij een nadere inspectie, geen van beiden droeg een au togordel. Daar ivas geen ont komen aan. De handhaver van de wet trok zijn boekje en ging aan het schrijven. Hoeveel zou dat gaan kos ten?" vroeg de Temeuzenaar op bedrukte toon aan zijn col lega. Die vatte de situatie op merkelijk vrolijk op. Zijn ant woord; „Ongeveer een halve piano." Op dat mobieltje rustte toch al geen zegen. Tot overmaat van ramp verloor hij het appa raat in Katwijk. Nhandel Karin Emens stopi in Middelburg! i opheffingsuitverkoop i vollectie schilderijen en zeefdrukken I ljCTda? 25 maart 10.00-21.00 uur |Ag 26 maan 10.00-18.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35