Uitbreiding dorp blijft lastig rijs bouwgrond Soes gaat omhoog PZC Schouwen-Duiveland wil soepeler regels voor platteland Kerk Biezelinge krijgt opknapbeurt go liggen dan n andere grote Kust Oosterschelde heett zwakke plekken B 13 louw over de dijk's-Heer Arendskerke nog niet uit beeld Werkstraf voor misbruik dochter NPO-centrum niet in Yerseke Doe een wens krijgt cheque Rijverbod voor automobilist Beurs in Tholen bij nader inzien Miljonair worden? Koop een Sprinter. Filmvoorstelling woensdag 24 maart 2004 DEN HAAG - Omdat hij zijn minderjarige dochter sek sueel heeft misbruikt, is een 59-jarige man uit Kruinin- gen gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. De opgelegde straf is aanzienlijk lager dan de celstraf van anderhalf jaar, waartoe de rechtbank in Middelburg de man had veroordeeld. In hoger beroep kwam de Kruinin- ger terug op een eerdere bekentenis van vijf verkrachtin gen bij de rechtbank. Hij zei zijn dochter slechts een keer op elfjarige leeftijd te hebben betast. Volgens hofaankla- ger J. Wittop Koning had de man echter veel meer ontuch tige handelingen verricht dan de in strafmaat door de rechtbank waren meegewogen. Hij eiste een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. De Kruininger zei een zo slechte gezond heid te hebben dat hij ongeschikt is om een straf in de ge vangenis uit te zitten voor zaken van lang geleden. Het seksueel misbruik had plaats in de jaren tachtig. De zaak is toen in de handen geweest van de kinderbescherming. Pas veel later zou de dochter onder druk van haar schoon familie tot aangifte hebben besloten. YERSEKE - Yerseke is nog lang niet in beeld als vesti gingsplaats voor het bezoekerscentrum voor het Natio naal Park Oosterschelde. Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Reimerswaal op vragen van de raads fracties van het CDA en de ChnstenUnie. Die partijen ma ken zich al enige tijd hard voor een bezoekerscentrum in het mosseldorp Volgens het college van B en W is Neeltje Jans nog altijd de voorkeurslocatie. Ook nu gebleken is dat een bezoe kerscentrum in de reservepijler van de stormvloedkering niet mogelijk is. „Pas wanneer ook een afgeslankt bezoekerscentrum op Neeltje Jans onmogelijk blijkt, komen alternatieve loca ties, waaronder Yerseke, in beeld", aldus het college. CDA en CU zijn hier niet blij mee en willen het onder werp volgende week dinsdag middels interpellatie aan de orde stellen tijdens de raadsvergadering. YERSEKE - Basisschool Het Kompas in Yerseke heeft gis termiddag een cheque van 2500 euro overhandigd aan de stichting Doe een wens. Het bedrag is bijeengebracht met een bazaar, die vorige maand werd gehouden. De stichting Doe een wens ver vult de liefste wens van kinderen met een levensbedrei gende ziekte. VLISSINGEN - Een 41-jarige automobilist uit Breda heeft in de nacht van maandag op dinsdag een rijverbod van drie uur gekregen voor rijden onder invloed. De man werd kort na middernacht aangehouden in de Ko renbloemlaan in Vlissingen. De politie zag hem rijden in tegengestelde richting. Bij controle bleek dat de man meer dan anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alco hol had gedronken. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Woongemeen schappen op het platteland die ook bestemd zijn voor mensen zonder zorgindicatie. En vesti ging ervan in vrijgekomen agra rische complexen die niet per se monumentaal of karakteristiek» hoeven te zijn. Als het aan de gemeente Schou wen-Duiveland ligt, wordt de re gelgeving voor het buitengebied op een aantal punten versoe peld. Om de leefbaarheid van het platteland te behouden in tij den waar het agrarisch bedrijf steeds wankeler wordt, plaatst de gemeente verschillende kant tekeningen op de ontwerpherzie- ning van het provinciale Streek plan. Zo vraagt de gemeente om een versoepeling van de regeling op zorg- en woonzorgboerderijen Behalve mensen met een zorgin dicatie voelen ook andere doel groepen de behoefte in een woongemeenschap in het buiten gebied te kunnen leven, is de stelling. Een dergelijke woonge meenschap moet daarnaast niet alleen in monumentale en karak teristieke bebouwing kunnen worden gevestigd, ook andere vrijgekomen agrarische com plexen moeten hiervoor kunnen worden benut. Ook pleit Schou wen-Duiveland voor een ruim te-voor-ruimteregeling, zoals die ook wel in andere provincies wordt gehanteerd. Deze rege ling moet het mogelijk maken grote agrarische complexen te slopen om iets nieuws - bijvoor beeld .woningen - neer te zetten, (Advertentie) dat bijdraagt aan de ontwikke ling van het Zeeuwse buitenge bied. Ook wat recreatie betreft ziet Schouwen-Duiveland ruimte De gemeente stemt in met het voorstel van de provincie om het maximum aantal van elf landschapscampings los te la ten. De Schouwen-Duivelandse ervaring met deze recreatie- vorm is positief en de gemeente voelt er wel wat voor - beperkt - mogelijkheid te bieden dat ook elders in de regio (Oosterschelde- kust-Oost) te realiseren. Beducht voor beperkende regel geving wijst de gemeente de pro vincie op het mogelijk opwer pen van een financiële drempel als agrariërs 10.000 euro (om de ruimtelijke kwaliteit te verbete ren) moeten neertellen bij reali satie van een Nieuwe Economi sche Drager (NED). Ook bestaat de vrees dat de gedetailleerd heid in de omschrijving van de regeling voor teeltondersteunen de voorzieningen de beleidsvrij heid van gemeenten aantast. Behalve vrijheid wordt ook dui delijkheid op prijs gesteld. De huidige situatie op het gebied van archeologie is niet werk baar, vindt de gemeente. Er moet op zeer korte termijn op landelijk niveau duidelijkheid komen over eisen die aan archeo logisch onderzoek worden ge steld, luidt het verzoek aan de provincie. THOLEN - Vandaag en morgen is er een tweedehands kleding en speelgoedbeurs op de Ener gieweg 17 in Tholen. De deuren zijn vandaag geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur, morgen van 9.00 tot 11.30 uur. In het artikel over de Vrije Evangelische Gemeente van gisteren stond dat de ge meente zich afsplitste van de protestant se kerk. omdat ze minder letterlijk naar de bijbel wilde leven en vrijzinniger wil de zijn. Het tegendeel is waar- de VEG splitste zich juist af vanwege de vrijzin nige stromingen in de kerk en omdat er te weinig naar de bijbel werd geleefd Ook wordt geschreven dat de VEG in de Protestantse Kerk Nederland zit, wat on juist is. MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIITIR JAN LEUSINK (Dirigent) kaarten C 35,- (4 voor 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 |w ww. nieuwe-muziek.nl ijgfRolfBosboorn HEEK ARENDSKERKE - I)C gelijkheid s-Heer Arendsker- Xer de dijk' uil te breiden, „fdi nog niet definitief afge ven. De gemeente Goes pi met de provincie praten r de mogelijkheden ervan. te woningbouw mogelijk te ma- c m "s-Heer Arendskerke, ar al sinds de jaren tachtig je nieuwe huizen zijn verre- v wilde de gemeente alle aan- Mt richten op drie mogelijk- jjen: de omgeving van de Dee- rat. het gebied bij de Land en het terrein van zorgcen- an Poelwijck. dat mogelijk jpji vernieuwd. a alle locaties zitten echter iken en ogen en het is nog gar de waag of het lukt een ju de plekken te ontwikkelen. ieik geval gaat er nog veel tijd itrheen, terwijl het geduld van de inwoners van 's-Heer Arends kerke inmiddels op is. Eerder is al geopperd te bouwen 'over de dijk', aan de westkant van het dorp bij de Polderse- dijk. Het college van burgemees ter en wethouders ziet daar ech ter weinig mogelijkheden Wo ningbouw op die plek zou finan cieel niet haalbaar zijn. Ook wordt weerstand van de provin cie verwacht als de gemeente op te veel paarden wedt en daar door te veel huizen zou claimen Alternatieven De gemeenteraad blijft aandrin gen op alternatieven, omdat de kansen van de drie voorgestelde locaties klein zijn. A. van der Reest (SGP/ChristenUnie) lijkt het daarom beter om in te zetten op één plek. „Dat zou Over de Dijk kunnen zijn." Ook Groen- Links ziet inmiddels wel moge lijkheden op die locatie. „Ik zou graag zien dat dat plan in beeld SJHEEKACTIVITEITEN mSSpr - Gymzaal aan de Troye- 13.30 uur- Clown Frankel speelt jiSetsismijn boot', #S Anbachtscentrum van de Hol- eci!5 Hoeve, 13.00 uur: Demonstra- wde ambachten; ft 13.00-14.30 uur- Zomerkinderkle- c-en speelgoedbeurs; i.» «vijkgebouw De Spinne, achter ZlW, 13.30-16.30 uur: Koersbal se ll e ZLM, 13.30-16.30 uur Biljart rouderen, buurtwerk Goese Polder; ft 13.30-16 30 uur: Biljartclub De ampetitie; 14.00 uur: Uiteenlopen- in voor alle WAO'ers; i: alteek, 14.00 uur- Voorlezen voor öen van 4-8 jaar; NSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur. ios; IPELLE - Sportgebouw Molenvate, 33uur Koersbal, Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.30 Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; IQ uur: Ouderenkoor; 13.30 uur: tal (gymzaal): „eltmuseum, 13.00-17.00 uur; jmtoppers, op de fiets of te voet Ude bomen het bos zien en de top pen om je heen; "TGENE - Gymzaal in de Bern- blijft", aldus R. van den Boorn. S. Heijning (WD) lijkt het raad zaam meerdere ijzers in het vuur te hebben. Het argument dat de provincie daar moeite mee heeft, gaat volgens hem niet meer op, omdat de gedepu teerde momenteel juist probeert 'de bouwproductie in Zeeland op te porren'. Heijning dringt er daarom op aan dat de gemeente met de provincie gaat praten over wat wel en niet kan in 's-Heer Arendskerke. Vijftig Wethouder M. 't Hart noemt dat 'een aardige suggestie' en zegt toe met de gedeputeerde te over leggen. In dat overleg komt ook het idee van GroenLinks aan de orde om de nieuwe rijksweg ter hoogte van 's-Heer Arendskerke 50-kilometerzone te maken. Dat zou meer mogelijkheden bie den voor een bouwlocatie nabij de nieuwe rijksweg, de zogehe ten kavel-Tolhoek, die sterke voorkeur geniet van het CDA Vanwege het verkeerslawaai moet nu een afstand van hon derd meter tot de Nieuwe Rijks weg in acht worden genomen. Daardoor is er op de kavel al leen lintbebouwing mogelijk, wat ontwikkeling van het ge bied buitengewoon kostbaar maakt. Door de maximumsnelheid te verlagen naar vijftig, kan er dichter bij de Nieuwe Rijksweg worden gebouwd. Daardoor zou een plan op die locatie mogelijk wel financieel haalbaar worden. hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Skeelerbaan, 19.00- 21.00 uur: Skeeleren IJs-skeelervereni- ging, KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur- Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; KWADENDAMME - Berkenhof. Lange- weegje 10a, 10.00-17 00 uur- Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13 15 uur Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; Café The Sixties, 20.00 uur: Politiek ca fé, VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer- ochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos terschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gym nastiekvereniging VZOS. door Freek Janssen BIEZELINGE - Dc Hervormde kerk in Biezelin ge is toe aan een flinke opknapbeurt. Deze week wordt het godshuis van boven tot onder in de steigers gezet: eind december moet de restaura tie voltooid zijn. „Van de toren en de kerk zelf wordt het metsel werk vervangen", aldus P. Vogel, medewerker monumentenbeheer van de gemeente Kapelle. „De toren krijgt nieuwe dakleien en op sommige plaatsen wordt het dakbeschot vervangen - dat zijn de platen die onder de dakleien liggen." Ook moet het nodige timmerwerk worden ver richt; „Een aantal houten balken van de toren is ingerot, juist op de plaats waar ze op het metsel werk leunen. Die constructie is meer dan hon derd jaar oud en er is vocht in de balken geko men." Binnenin de kerktoren wordt een paar vloeren vervangen. Het glas-in-lood is het moeilijkste onderdeel van de restauratie; „Daar komt een specialis tisch bouwbedrijf voor. Het is ook het meest kostbare deel van de restauratie In totaal is er zo'n 450.000 euro gemoeid met de restauratie: ruim 300.000 euro wordt gesubsidi eerd door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. De eigenaar van de Hervormde kerk, de kerk voogdij, hoopt dat de restauratie vóór de kerst klaar is. Tijdens de werkzaamheden wordt de kerkklok uitgeschakeld: „Dat doen we om de mensen die aan de kerk werken niet te laten schrikken." Van de Noordstraat in Biezelinge is tijdens de restauratie één rijstrook afgesloten voor ver keer. I)e Hervormde kerk in Biezelinge wacht een grondige opknapbeurt, foto Dirk-Jan Gjeltema OES - Een lap bouwgrond in (gemeente Goes wordt volgen- (maand duurder. Voor woning- gaat het om een stijging 8.5 procent; bedrijfsterrei- Es «orden gemiddeld 5,8 pro nt duurder. t laatste verhoging dateert eind 2001. Sindsdien varië- e de grondprijzen in de wo- figbouw van 170 tot 180 euro vierkante meter. (gelopen twee jaar zijn de mprijzen opnieuw toegeno- :cr Rolf Bosboom REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 fatbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 c-majfc redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom tojêd Huibers M'ekevan derJagt jRobPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 'ostbus 31 «60 AA goes 'tl: 10113)315500 :0113)315669 jknail: redactie pzc.nl [ij wernet pzc.nl p-mail: web@pzc.nl li !«orgklachten: I &X-023123I II 2 maandag t/m vrijdag ge- 6 j "-'ende de openingstijden; J ^erdagstot 12.00 uur men. Dat leidt doorgaans ook tot hogere grondprijzen. Een stij ging van 8,5 procent over ruim twee jaar acht het gemeentebe stuur redelijk. Dat betekent dat voortaan prijzen tussen de 185 (tuin op het noorden) en 195 eu ro (tuin op het zuiden) per vier kante meter moeten worden be taald. Die tarieven gelden voor de resterende kavels in plan De Schanse II in Wilhelminadorp en de wijk Ouverture in Goes. Een verdere stijging ligt in het verschiet. De eerste berekenin gen van toekomstige plannen in de gemeente, zoals de wijk Man nee, laten prijzen boven de 200 euro per vierkante meter zien. Ook bedrijfsgrond in De Poel II wordt duurder. De gemeente constateert dat haar prijzen la- -wjr v 1111 €*a 11 111 kost voortaan tussen de 48 en 96 euro. afhankelijk van de ligging. De kostbaarste grond is die in de zogeheten etalagezone, zicht baar vanaf de A58 en de A256. Op De Poel II wordt momenteel ook een 'woon-werkzone' gerea liseerd, bij de grens met Ouver ture. Ondernemers kunnen daar bedrijf en woning combineren. Zes van de zeven kavels zijn in middels verkocht en de resteren de is ook al gereserveerd. Voor het woongedeelte geldt dezelfde grondprijs als in andere woning bouwplannen; 190 euro per vier kante meter. De gemeenteraad neemt donderdag 15 april een besluit over de nieuwe tarieven. Ook bedrijfsgrond, zoals hier in de Poel II, wordt duurder. foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeuwse gemeenten. De prijs van de goedkoopste kavels zijn vergelijkbaar met wat kleine ge meenten vragen. Een verhoging ligt dan ook voor de hand. Een vierkante meter door Melita Lanting ZIERIKZEE - De kustlijn van Schouwen-Duiveland is op drie plaatsen langs de Oosterschelde niet veilig genoeg. Dat blijkt uit metingen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Advertentie Mrrcedcs-Benz. Méér dan transport alleen. Sprinter Miljonair. •Sprinlshift automatische 6-versnellingsbak •Zilver metallic lak •Carbonlook dashboard Elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels Elektrisch bedienhare voorportierruiten Warmtewerend glas met bandfilter Houten vloer in laadruimte •Miljonairs badge •Gratis Driving Safety rljvaardigheidstraining U rijdt al een Sprinter Miljonair vanaf 21.195,-* Mercedes-Benz Alléén i.c.m. Sprinter gesloten beMelwigrn. kijk snel op www mercedw-beni.nl Wijzigingen lorte-houdcn. Info 00800-17 777 777. Het gaat om het gebied voor de Suzanna of Stoffel Kisters In laag, de Cauwersinlaag/ haven kanaal Zierikzee en de Oostelij ke ha vendam Schelphoek. Het probleem is dat op die plek ken de vaargeul langzaam maar zeker dichter naar de kust kruipt. Onder invloed van de stroming kalft de onderwater oever af Als de vaargeul dichter langs de kust komt te liggen, wordt de druk van het water op de kustversterking groter. Bo vendien kan de stroming in de vaargeul toenemen en ook dat is niet wenselijk, aldus het water schap. „Het levert nu nog geen gevaar op, maar als je het op z'n beloop laat en maar laat sudde ren kan het wel gevaarlijk wor den", zegt woordvoerder D. Ste- ijn van Waterschap Zeeuwse Ei landen. „Het gaat dan natuur lijk om extreme weersomstan digheden met een zeer zware storm." Het Waterschap moet nog onder- GOES - De bewoners van Huize Den Berg in Goes kunnen van ochtend genieten van de film Pietje Bell 2 in Het Beest. Er is regelmatig een filmvoorstelling voor de verstandelijk gehandi capten. omdat het vaak moeilijk voor ze is om een normale bio scoop te bezoeken De voorstel ling hptrinf om 10.00 uur. zoeken welke maatregelen moe ten worden genomen om erger te voorkomen. Dat kan bijvoor beeld het storten van grote zwa re keien zijn in de vaargeul en op de vooroever. De metingen die deze zwakke plekken aan het ligt hebben ge bracht, worden jaarlijks langs de hele Zeeuwse kust en op de meren verricht. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden doet dat in sa menwerking met Rijkswater staat en Waterschap Zeeuws- Vlaanderen Door de metingen jaarlijks uit te voeren kan het waterschap de veranderingen langs de kust nauwlettend in de gaten houden. Uit die metingen in 2002 bleek dat er ook proble men zouden zijn bij fort Elle- woutsdijk. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat de situatie daar minder erg is dan destijds werd ingeschat en dat maatrege len nog niet nodig zijn. (Advertentie) 3- Vanavond bij Omroep Zeeland T\ Tol rust komen in een heschemde woonvorm SCOOP Omroep Zeeland Info: www.7orgnortaalzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33