Knip ontmoedigt sluipverkeer 11 Lekker potje basketballen Waterschap vraagt landelijke discussie aanpak muskusrat Minder overlast Borselse jeugd door ontmoetingsplekken W atersnoodmuseum krijgt bredere opzet Omweg maakt N254 onaantrekkelijk als doorgaande route Overvallers hielden zich schuil bij begraafplaats T* I I Oelaatste twee dagen!!! zeeuwse almanak Piano BEVELANDEN-THOLEN woensdag 24 maart 2004 „HEER ARENDSKERKK - I)e irovincie neemt maatregelen 'xb bet sluipverkeer op de Nieu- Rijksweg (N254), tussen de $ende Deltaweg, te ontmoe te n Het verkeer wordt voor- pa gedwongen via de lussen i het halve klaverblad bij de lag Heinkenszand te rijden. Camera's moeten hardrijders en joiorracers tot de orde roepen. ':rN'254 is sinds jaar en dag een Wende sluiproute tussen de !jj en Goes. Op een werkdag P-en zon 9000 voertuigen 's-Heer Arendskerke en 000 langs 's-Heer Hendriks- taderen. De verwachting is dat verkeersintensiteit de komen- jaren met nog eens 35 pro cent toeneemt. ir zijn al maatregelen genomen cm verkeer vanuit het Sloege- tied te stimuleren de A58 te ne- sen in plaats van rechtdoor te hjden. Aan weerszijden van het viaduct over de A58 én ter hoog te van Eindewege zijn rotondes aangelegd. Daardoor is, on- casksde opening van de Wester- scheldetunnel, de drukte op de K54 met toegenomen, maar ::sniet afgenomen. Verdere maatregelen zijn daar- nodig. Het streven is om de «guiteindelijk te 'knippen' net noorden van de A58. Dan ■»et er wel een andere afslag komen voor de snelweg. Die is gedacht ter hoogte van de Drie weg bij Heinkenszand. De moge lijkheden daarvan worden mo menteel bestudeerd. In 2006 moet daarover uitsluitsel ko men. In afwachting daarvan wil de provincie een 'zachte knip' ma ken. Doorgaand verkeer wordt daarmee niet onmogelijk ge maakt, maar wel ontmoedigd. Begin vorig jaar zijn daarvoor diverse varianten gepresenteerd met de alternatieven A en B als voornaamste. In A verdwijnen de lussen van het halve klaver blad en komt er ter hoogte daar van een rotonde in de N254. Van daaruit komt er een verbinding met de Noordzakweg, waar ook een rotonde komt. In variant B blijft het halve kla verblad bestaan en verdwijnt juist de doorgaande weg. Op de aansluitingen met de Noordzak weg komen rotondes. Verkeer dat rechtdoor wil, moet dan eerst via de lussen naar de Noordzakweg en dan weer terug naar de N254. Omwonenden en dorpsraden hebben een voorkeur uitgespro ken voor variant A. De betrok ken overheden in het gebied ad viseerden echter, met enkele aanpassingen, variant B Belang rijkste argument is dat die door gaand verkeer het meest ontmoe digt. Gedeputeerde Staten stem den gisteren met deze variant in. Een van de aanpassingen is dat er bij de toekomstige noorde lijke rotonde op de Noordzak weg een 'bypass' komt. zodat verkeer vanuit Heinkenszand nchting A58 kan blijven rijden als de spoorbomen gesloten zijn. Verder wordt de aansluiting Oude Rijksweg opgenomen in de nieuwe, zuidelijke rotonde op de Noordzakweg. Dat moet sluipverkeer over de Oude Rijks weg, een vrees van de omwonen den, voorkomen. Racen De omgeving van het klaverblad wordt nu regelmatig illegaal ge bruikt door motorrijders om te racen Een van de argumenten van de omwonenden en de dorpsraden om voor variant A te pleiten, was dat die het motor circuit volledig opheft. De pro vincie wil, nu zij voor het ande re alternatief heeft gekozen, ra cende motorrijders serieus gaan aanpakken. Er worden camera- kasten geplaatst, zodat de poli tie geregeld kan controleren. Bi] de stoplichten op de Nieuwe Rijksweg komen ook snelheid en roodlichtcamera's om hardrij ders die het tijdverlies door de zachte knip willen goedmaken, te betrappen. De uitvoering van de maatrege len kost de provincie in totaal een miljoen euro. Veertienjarige overleden •OTTERDAM - De veertienjari- jeTom Notenboom uit Rilland, ie maandagavond rond kwart per zes zwaargewond raakte het helpen snoeien van een •oom aan de Valckenisseweg in ;;n woonplaats, is dezelfde laat in het Dijkzigt zie- teihuis in Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. Skatepark in Goes-Zuid aor Rolf Bosboom GOES - Goes-Zuid krijgt bin- lenkort een skatepark met ver killende toestellen. Het moet sn voorziening voor heel Goes wrden. skatepark komt tussen C-res-Zuid en de nieuwe wijk Overture, bij de skeelerbaan :edaar vorig jaar is aangelegd, "ren is meteen ook de onder trad aangebracht voor een ska- Ésan. Be keuze van de toestellen is in 7'rieg met de jongeren tot KT.d gekomen. Op een eerste ï.;«nkomst werden drie model 's gepresenteerd, waarvan de gemeente de meest gewaardeer de heeft is uitgewerkt. Hei resultaat is opnieuw aan de jeugd voorgelegd. Daarop ont- fiond een tweestrijd tussen de jongeren over de hoogte van een tel van de toestellen. Sommi gen wilden tot 1,80 meter gaan, terwijl anderen 1,50 meter meer tel voldoende vonden. Ba een verhitte discussie is een wnpromis bereikt. Eén toestel, bowl, wordt 1,80 meter tog. de rest 1,50 meter. Behal ve bowl komt er een pirami- met stairs en backrail, een iwebench en een quarterbank. fcwöat er hogere toestellen ^dan bij andere skatevoorzie- Bgen Goes, wordt verwacht het nieuwe skatepark jon- uit de hele stad zal gaan Wken. bosten van de inrichting be ogen 68000 euro. Daarbij is rckemng gehouden met het fatsen van een fietsenstalling. w gemeenteraad moet donder- "g 15 april de uitgave nog offi ciigoedkeuren. De raadscom missie maatschappelijke ontwik- temg gaf gisteravond zonder •wiemen een positief advies. 1 van Heugten (PvdA) prees de "jze waarop de betrokken jon- zelf tot een compromis •v1-gekomen over de keuze van toestellen. Een politieagent onderzoekt de omgeving van het huis in Hansweert (op de achtergrond) waar de overval plaatsvond. door Rob Paardekam HANSWEERT - De drie ver dachten van de gewelddadige overval op het echtpaar Polder man in Hansweert hebben zich vermoedelijk uren schuil gehou den bij de plaatselijke begraaf plaats. Daar werden ze zondag morgen rond half tien opgepakt. De politie is gisteren een groot buurtonderzoek begonnen. Dat richt zich volgens woordvoerder A. Don niet op de nabije buren, want die zijn zondag al ge hoord. Het gaat om mensen die wonen langs mogelijke routes die de verdachten van het huis van de slachtoffers aan de Tram per naar de begraafplaats heb ben genomen. De politie hoopt getuigen te vinden om zo inzicht te krijgen in wat de verdachten hebben gedaan in de uren na de overval. Die werd aan het begin van de nacht van zaterdag op zondag gepleegd, terwijl de da ders pas om halt tien de volgen de ochtend in de kraag werden gevat. Volgens Don ligt het voor de hand dat ze zich uren schuil hebben gehouden bij de begraaf plaats. De drie verdachten, ver moedelijk Roemenen, leggen daar echter tegenstrijdige ver klaringen over af. Het onderzoek richt zich onder tussen ook op cafés in Hans- weert en omgeving. De verdach ten zeggen dat ze voor de over val in een café zijn geweest, maar weten niet waar. „Toch willen we graag weten in welk café ze zijn geweest en waar om", aldus Don. De toestand van de tachtigjari ge Leen Polderman was gisteren nog steeds kritiek. Hij en zijn vrouw werden door de overval lers vastgebonden, waarna hij foto Dirk-Jan Gjeltema zwaar werd mishandeld. Polder man ligt met hoofdwonden in een ziekenhuis in Rotterdam door Rolf Bosboom GOES - Er moet een 'fundamen tele discussie' komen over de be strijding van muskusratten. Daarbij kan ook worden ge dacht aan een proef waarbij de bestrijding in een gebied, bij voorbeeld Sint Philipsland, wordt gestaakt. Dat is de opvatting van water schap Zeeuwse Eilanden, dat na mens de provincie de bestrij ding van muskusratten in Mid den- en Noord-Zeeland uit voert. De ratten kunnen met hun gegraaf grote schade aan *Nhandel Karin Emens stopt in Middelburg! 1 OPHEFFINGSUITVERKOOP ie collectie schilderijen en zeefdrukken KARIN ERNENS ROUAAN5E SAAI 27 I Hoge kortingen MIDDELBURG 1 Jmlag 25 maart 10.00-21.00 uur TIL 06-S4986622 26 maart 10.00-18.00 uur www.karin-ernens.nl richten aan oevers en gewassen De bestrijding is een lastige zaak; als in de ene regio het aan tal vangsten afneemt, neemt dat elders juist vaak weer toe Zeeuwse Eilanden voldoet mo menteel niet aan de landelijke vangstnorm van één rat per vier gewerkte manuren. Aangezien de rat zich driftig voortplant, dreigt daardoor het gevaar dat het probleem uit de hand loopt en dat de ontstane schade de be- strijdingskosten gaat overtref fen. Extra mankracht Om aan de landelijke norm te voldoen, wil het waterschap tij delijk twee extra bestrijders aan trekken. De bestrijders worden ingezet in de meest besmette ge bieden. In een later stadium zou den er nog twee mensen bij kun nen komen. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden wil dat er lan delijk eens goed wordt nage dacht hoe het verder moet met de aanpak van de muskusrat. Het ziet wel wat in een proef waarbij de bestrijders tijdelijk een gebied helemaal met rust la ten, om te zien hoe het rattenbe- stand zich dan ontwikkelt. Wat het waterschap betreft zou een dergelijk experiment op Sint Philipsland kunnen worden ge houden. Kosten Zeeuwse Eilanden wil ook hel derheid hebben over de finan ciële bijdrage van de provincie aan de muskusrattenbestrij- ding. Hoewel de totale kosten zijn gestegen tot pakweg een miljoen euro per jaar, is het aan deel van de provincie gezakt van 65 procent naar 50 procent, vooral doordat het waterschap steeds meer mensen heeft moe ten aanstellen. Over de financiële bijdrage loopt al enige tijd een discussie, die tot nu toe voor het water schap geen resultaat heeft ge had. De provincie wil eerst in het overleg met andere provincies aan de orde stellen dat er in het algemeen veel geld aan de mus- kusrattenbestrijding wordt uit gegeven, maai* dat resultaat ach terblijft. Begin volgende week praten da gelijks bestuurder J Hoekman van Zeeuwse Eilanden en gede puteerde M. Kramer opnieuw over de provinciale bijdrage. door Freek Janssen HEINKENSZAND - De Jonge- renontmoetingsplekken (JOP's) in de gemeente Borsele zijn ef fectief: ze hebben ervoor ge zorgd dat de overlast door rond hangende jeugd is verminderd. Dat blijkt uit een evaluatierap port van de gemeente. Zo'n vier jaar geleden stemde'de Borselse raad in met een plan om in de dorpen containers neer te zetten, waarin jongeren zich konden ophouden. Het voordeel van een container boven bijvoor beeld een jeugdsoos, is dat hij op elke willekeurige plek kan worden neergezet, zonder dat er een bouwvergunning voor nodig is. De aanvraag voor een JOP kan worden ingediend door een dorpsraad of door de jeugd zelf. Sinds de invoer van het plan zijn er elf aanvragen gehono reerd Twee containers zijn in middels al weer weggehaald we gens vandalisme (in Heinkens zand en 's-Gravenpolder): een tje is verwijderd omdat de groep jongeren te oud was geworden en de JOP niet meer gebruikte (in Hoedekenskerke). De gemeente Borsele onder zocht in hoeverre de JOP's vol doen aan hun doelstelling: het verminderen van de overlast en scheppen van voorzieningen voor jongeren tussen de 12 en 20 Er is een enquête gehouden onder omwonenden en leden van de dorpsraden en er zijn in terviews gehouden met jongeren werkers. een jeugdzorgagent van de politie en een vertegen woordiger van de buitendienst.. De uitkomst is bemoedigend, slechts één op de vijf onder vraagden is van mening dat de overlast van de hangjongeren niet is verminderd door de komst van de JOP's. Ruim vier op de tien vindt van wel: zij er- vaarden eerst wel overlast en sinds de komst van de ontmoe tingsplekken niet meer. De ove rige groep had überhaupt nooit last van de jongeren. Ongeveer tien procent van de omwonenden heeft wel eens een klacht ingediend over de JOP's. Ze ergeren zich vooral aan het gegeven dat de hangplekken niet goed genoeg worden opge ruimd. Zeventig procent van de ondervraagden is tevreden over de mate van gebruik van de con tainers. Opvallend is dat de JOP's beter worden gebruikt in de kleinere dorpen: in 's-Graven polder, bijvoorbeeld, is de ont moetingsplek geen succes, om dat rivaliserende groepen jonge ren gebruik willen maken van de plek. Bewezen Wethouder M. Vermue-Vermue van jeugdbeleid is blij met de uitkomsten van het rapport; „De gemeenteraad vraagt zich nog wel eens af hoe het nou zit met die hangplekken, of ze ei genlijk wel werken. Ik denk dat nu wel is bewezen dat dat inder daad zo is. Het is in elk geval breed onderzocht: er is gepraat met de dorpsraden, omwonen den, jeugdwerkers en politie." De gemeente wil best overwe gen om meer dan één JOP in een dorpskern te plaatsen, als daar behoefte aan is: „Daar is ook naar gevraagd vanuit de jonge- renraad. Als dat een middel is om de overlast in bepaalde dorpskernen terug te dringen, dan gaan we dat natuurlijk niet uit de weg." In het rapport pleit de politie voor een hardere aanpak van een groep notoire lastpakken. Vermue-Vermue: „Dat gaat om een groep in Heinkenszand, die regelmatig voor overlast zorgt. Maar ach, natuurlijk is er wel eens wat onrust, maar we mo gen over het algemeen niet kla gen. En daarbij: verdraagzaam heid is soms ook een belangrijk punt." door Ali Pankow OUWERKERK - Museum Wa tersnood 1953 in Ouwerkerk gaat de blik ook op de toekomst richten. Naast herdenken en her inneren als belangrijke functie zal meer nadruk worden gelegd op het educatieve aspect in de vorm van voorlichting en infor matie. 4 De doelstelling daarbij is vanuit het verleden een link te leggen naar de toekomstige ontwikke lingen in de strijd tegen het wa ter Door contacten te leggen met gebieden in Engeland en België wordt getracht hier uit eindelijk een Europees project te creëren. Deze ontwikkeling vloeit voort uit de oprichting van de Stich ting Nationaal Monument Wa tersnood 1953. Het doel van de ze stichting is het ontwikkelen en beheren van zowel het caissoncomplex als zijn wijde omgeving. Het project omvat de vier caissons, het nog aanwezige stukje oude zeedijk, de inlagen, de nieuwe zeedijk en het natuur gebied rondom de kreken die zijn ontstaan door de storm vloed ruim vijftig jaar geleden. De vier caissons zullen worden ingericht en met elkaar worden- verbonden, zodat er een logi sche verhaallijn ontstaat vanuit het museum naar de omgeving, waarin de littekens nog zicht baar zijn. De inrichting van het caisson waar nu de collectie van de wa tersnood is ondergebracht, blijft in zijn huidige vorm grotendeels gehandhaafd. Op de plaats waar nu de draaideur is, komt een ver binding naar caisson 02. Hier vindt men het aspect 'emoties'. In dit caisson staat het project '1835 1' van Koert Davidse ge pland. De maker van de film 'De Ramp' wil hier.de slachtoffers eren door hen een stem en een gezicht te geven. Hier ziet en er varen de bezoekers een leeg caisson rond de presentatie van '1835 1', enkele nissen en naast het geheel een verzonken pad. Het zijn bij elkaar beelden die de emoties van de eerste uren en dagen weergeven. In het derde caisson komt een ontvangstruimte voor groepen. Deze accommodatie is ook te ge bruiken voor lesprojecten, lezin gen en cursussen. In deze opzet zijn hier ook een tweede toilet groep een kantoor en documentatie/studieruimte ge projecteerd. In de nissen langs de gang wordt het thema 'droog maken' uitgebeeld. Via een vol gende verbinding komen de be zoekers in het vierde caisson. Daar wordt aandacht besteed aan Zuidwest-Nederland na de ramp en de huidige situatie. GOES - Tientallen leerlingen van het Goese Lyceum en het Buys Ballot College in Goes konden gisteren basketballen in Sportpunt Zeeland. Ze speelden partijtjes tegen elkaar en konden meedoen aan een clinic. De basketbalmiddag is een onderdeel van het project School en Sport van de gemeente Goes. Dat heeft als doel het be- weeggedrag van jongeren te stimuleren. foto Dirk-Jan Gjletema Het zou een onfortuinlijke dag worden voor die Terneu- zenaar. Weliswaar begon het allemaal met een vrolijke mu zikale noot. Zijn vrouw had voor een 'prikje' een oude pia no gekocht. Driehonderd euro had ze er voor betaald. Hoofdschud dend had hij naar het muziek instrument staan kijken in de wetenschap dat niemand bij hem thuis het pianospel mach tig was. Daarna sloeg het noodlot toe. Hij haalde een collega op voor een bezoek aan een voet balwedstrijd van Hoek in Katwijk. Onderweg werd het voertuig staande gehouden door een politieman. Hij zat namelijk, met handjes, achter het stuur te bellen en, zo bleek bij een nadere inspectie, geen van beiden droeg een au togordel. Daar was geen ont komen aan. De handhaver van de wet trok zijn boekje en ging aan het schrijven. Hoeveel zou dat gaan kos ten?" vroeg de Temeuzenaar op bedrukte toon aan zijn col lega. Die vatte de situatie op merkelijk vrolijk op. Zijn ant woord; „Ongeveer een halve piano." Op dat mobieltje rustte toch al geen zegen. Tot overmaat van ramp verloor hij het appa raat in Katwijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31