F7 ROVINCIfl Justitie schiet bedreigden te hulp Botsing was net een harmonica ■ZE WEEK! Russische marinechef roept kernkruiser met spoed terug Ziekenhuis Goes wil eigen kinderkliniek voor psychosomatie POLDERDIJK Minister Donner belooft betere opvang voor geïntimideerde medewerkers Juliana kiest eigenzinnig President Rau doelwit aanslag Bolbliksem treft dorp Terheijden Bruiden naar moedermavo Dochters Juliana niet erg 'close' Telers schreeuwen om Polen Knap staaltje van AC Milan 19 an ZEEMAN i N 4 Niet warm Wolkenvelden en perloden met zon g. wn matige noordenwind maxima „Wi 9 graden 246e jaargang no. 71 woensdag 24 maart 2004 |oS nummer 1,20 I' GEVELVERFRAAIING ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN j ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissingsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 internet: www.pzc. .nl ftn/lianne Sleuties PEN HAAG - Het Open- laar Ministerie wil zijn be zigde werknemers beter ipvangen. Nu schort het wms aan persoonlijke on- jrrsteuning als een mede- nrker geïntimideerd wordt door criminelen, zo Ilijkt uit een brief van mi- li,Ier Donner (Justitie) aan |r Ttveede Kamer. DEN HAAG - Prinses Juliana keft gelijk haar vrijzinnige en «gedwongen aard een opmerke lijke keuze gemaakt voor de lei- ling van haar uitvaartdienst op Ji) maart in Delft. Veer het eerst leidt een vrouw, jeremonstrantse predikante W bdig-Semeijns de Vries van besburgh, een uitvaartdienst r.een lid van het Koninklijk kis. Het is ook voor het eerst 5: de voorganger niet tot de Ne- riandse Hervormde Kerk <HK) behoort. De keuze voor sr. 'geestverwante vrouwelijke tedikant' was volgens de Rijks- Tüorlichtingsdienst een uitdruk- wens van de overleden rinses. ANP igina 5 toog voor detail overleden in Baarn i politici vrijaf ♦Juliana gaf konijnen ERLUN - De Duitse bondspre sident Johannes Rau heeft een iezoek dat hij vandaag zou krengen aan Djibouti in de Hoorn van Afrika afgezegd, om- dal tegen hem een moordaan slag zou zijn beraamd. fc president maakte gistera- R:d zelf bekend dat al enkele i|en sprake was van een drei- anslag. Volgens de veilig- adsdiensten hadden 'islamiti- ie kringen' in Djibouti een £lag in voorbereiding tegen te leidende functionaris van in westerse staat'. Dat kon al temaar Rau zijn. In Djibouti widen zich volgens de veilig- Üdsdiensten terroristen ophou- n. GPD Twee werkgroepen gaan zich werpen op studies naar bedrei gingen en de bijbehorende op vang. Eén werkgroep bekijkt of criminelen er een gewoonte van maken om rechters of officieren van justitie te bedreigen. Zo ja, dan bekijken ze of de opleidin gen en werkwijzen van officie ren dienen te worden aangepast. De andere werkgroep gaat zich bezighouden met het begeleiden van werknemers die worden be dreigd. Rechters en vooral officieren van justitie krijgen de laatste ja ren steeds vaker te maken met bedreigingen, soms zelfs met de dood. Als het dreigement con creet is, krijgt de medewerker di rect persoonsbeveiliging. Dit was onlangs onder meer het ge val bij officier van justitie Plooy, die zich vooral bezig hield met zware georganiseerde criminaliteit, en landelijke be kendheid kreeg als aanklager te gen de moordenaar van Pim For- tuyn. Ook volgt een onderzoek naar degene die de bedreiging heeft geuit. Het openbaar ministerie rea geert echter minder goed als de intimidaties voor de werkne mers van het parket niet direct levensbedreigend zijn De reac tie is dan afhankelijk van inci dentele beslissingen, aldus Don ner Voor de ene werknemer is er wel opvang, voor de andere niet, terwijl ook deze bedreigin gen voor de betrokkenen erg ver velend kunnen zijn Vakorganisatie Vorige maand roerde de vakor ganisatie van officieren van jus titie zich. Zij vindt dat het ont breekt aan voldoende steun voor bedreigde officieren. Direc te aanleiding voor de boosheid was de weigering van het hoofd van het Openbaar Ministerie, De Wijkerslooth, om een deal te sluiten met een crimineel. Deze zou weten wie er achter de be dreiging zat tegen officier Plooy. Inmiddels is Plooy ge stopt met zijn specialisatie zwa re criminaliteit. GPD De chaos na de kettingbotsing bij hel knooppunt Ressen. Bovenaan de foto is de aanhanger van de truck van Wim Brouwer te zien. foto Jasper Juinen/ANP door Marcel Modde NIJMEGEN - Het zijn van die momenten dat jouw reactiesnel heid bepalend is voor het leven van anderen, beseft vrachtwa genchauffeur Wim Brouwer. In goer Claudia Sondervan MES - Het Oosterscheidezie- ifnhuis in Goes streeft naar een «?en kliniek voor kinderen met *ychosomatisehe problemen. •armee zou het Goese zieken- het eerste regionale zijn te w'n kliniek. Bovendien wordt een verbin- gelegd met de lichamelijke -diergeneeskunde, een unieke tnpak in Nederland. Dat zegt mderarts Eric Vercruyssen. Énkele academische ziekenhui- tem Nederland hebben een kli- v'oor psychosomatische pro ven, maar die zijn ingebed Ne psychiatrie. •Het merendeel van de klachten niet bij psychopatholo- stelt Vercruyssen. Hij is "Wig jaar kinderarts en tien te psycholoog en psychothera- n°emt de combinatie beide medische disciplines te grote waarde bij het onder- naar lichamelijke klachten sonderen. ixatie touyssens inzet is kinderen - lange weg langs medische ^zoeken zonder resultaat mogelijk te besparen, te kind met chronische hoofd- **njgt een eeg. een ct-scan. een mri en dan een 24-uurs eeg. Door de fixatie op lichamelijke oorzaken raak je steeds verder weg bij de bron van een pro bleem." Vercruyssen trad in 2003 in deel tijd aan bij de Oosterscheldezie- kenhuizen. In Antwerpen leidt de arts sinds tien jaar het Accu Centrum waar vier mensen wer ken. Accu staat voor 'anima cum corpu unita': ziel en lichaam in eenheid. Wisselwerking Vercruyssen trof in Goes grote interesse voor zijn psychosoma tische aanpak. Met name oud-kinderarts Piet de Haas bracht aandacht in de artsen- groep voor de wisselwerking tus sen lichamelijk klachten en -af wijkingen en leer- en gedrags problemen bij kinderen. De sa menwerking met het centrum voor geestelijke gezondheids zorg Emergis is ideaal, vindt Vercruyssen. De zorgverzekeraars reageren positief, meldt hij. „Zij realise ren zich dat dit besparend kan werken, doordat vele dure on derzoeken voorkomen kunnen worden." Voor de kosten van één mr-onderzoek (magnetische resonantie) kunnen tien thera piezittingen gehouden worden, vergelijkt hij. een paar seconden was het ge beurd en stond hij zijn schrik weg te slikken in de berm van de A15. „En wat doe je dan? Dan ga je anderen helpen die klem zitten." Bij het knooppunt Ressen bots ten gisterochtend vijftig tot zes tig wagens op elkaar. Een dertig jarige vrouw uit Heijen (Lim burg) kwam om het leven. Veer tien mensen raakten gewond, van wie één ernstig. Even na zevenen rijdt Brouwer met een gangetje van 75 kilome ter per uur zijn lading meel van Krijger Molenaars in Renesse over de Al5 bij Nijmegen. Het zicht is door mist zo'n vijftig tot zestig meter. Plots ziet de chauf feur uit Kerkwerve voor hem een batterij rode achterlichten opdoemen. In een reflex stuurt hij zijn vrachtwagen met aan hanger rechts het gras in, rake lings langs de zware zeecontai ner die zijn voorganger mee torst. Ook twee andere vracht wagens die achterop komen, sla gen er tijdig in naar de berm uit te wijken. Brouwer ontspringt de macabare dans op de snel weg ongeschonden. Zijn wagen loopt slechts lichte schade op. „Omdat we in de buurt van een afslag waren, begonnen veel mensen al wat af te remmen. Op een gegeven moment schoof al les in elkaar, net als een een har monica. Ik kon hem er gelukkig naast zetten. Ik heb ruimte gemaakt! Als het niet nodig is, zet ik m'n wagen er niet volop in. Toch ook een kwestie van vol doende afstand houden, niet te hard rijden en goed blijven op letten", reageert Brouwer een paar uur na de kettingbotsing. De klap op de rijbanen links van onze redactie binnenland TERHEIJDEN - Een gewonde, de supermarkt urenlang dicht, kapotte computers en tv's, zwartgeblakerde telefoons en niet-werkende pinautomaten. Allemaal het gevolg van een enorme blikseminslag in het Bra bantse dorp Terheijden, vlak bij Breda. Gisteren kort na het mid daguur waren er twee enorme bliksemschichten te zien en even zo vele donderslagen te ho ren. „Alsof er een bom viel", al dus een getuige. Een bouwvak ker werd door de bliksem getrof fen, maar na behandeling in het ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. GPD naast hem was hevig. ..Het is net een film. Een hels kabaal." Ongeveer vijf auto's schuin ach ter de Kerkwervenaar verloor een vrouw het leven in de chaos. „Ze werd volop van achteren ge raakt", vertelt Brouwer, Ruitjes ingetikt Samen met andere lotgenoten wist de vrachtwagenchauffeur een aantal automobilisten uit hun benarde positie te bevrij den. „Van verschillende auto's zaten de portieren aan weers kanten klem. We hebben wat ruitjes ingetikt en de mensen er zo uitgehaald." Halverwege de middag is een groot deel van de ravage opge ruimd. Brouwer wachtte gister middag nog op het moment dat ook hij zijn weg kan vervolgen. „Ik trek m'n bak er uit en dan ga ik mijn werk weer doen. De klanten wachten." van onze redactie buitenland MOSKOU - Dc Russische krui ser Peter de Grote, die wordt aangedreven door kernenergie, is met spoed teruggeroepen naar de thuisbasis Severomorsk bij Moermansk. De staat van onder houd van de oorlogsbodem is zo slecht dat het vaartuig hals over kop naar huis moet. De Russische marinechef, admi raal Vladimir Koerojedov, ont kende gisteren echter dat hij eer der stelde dat het schip 'elk mo ment kan exploderen'. Russi sche persbureaus hadden dit op getekend uit de mond van de ad miraal. Koerojedov heeft besloten het schip uit de vaart te nemen na een inspectie eerder deze week, tijdens een oefening in de Ba- rentszzee. Hij wilde duidelijk maken dat het onderhoud slecht is, maar van een explosiedrei ging is geen sprake. Het schip is geen gevaar voor het milieu. De veilïgheidsysternen van de nucle aire aandrijving zijn beproefd en voldoen volgens Koerojedov aan alle eisen. De problemen zit ten vooral in de verblijven van de bemanning. Rekening Ook commentatoren in de Russi sche pers menen dat de gebre ken aan de Peter de Grote wel meevallen en dat Koerojedov be zig is rekeningen met rivalen te vereffenen. De admiraal schoof de schuld van de toestand van de kruiser gisteren op zijn ondergeschik ten en de leiding van de Russi sche Noordelijke vloot. Hij zou volgens de pers zo zijn eigen huid proberen te redden. Een van zijn felste critici is uitgere kend de bevelvoerder op de Peter de Grote, admiraal Kasa- tonov. Het schip kwam in oktober 1996 in de vaart, zo meldde de Noor se milieuorganisatie Bellona, die zich uitgebreid met de Russi sche Noordelijke Vloot heeft be- ziggehouden.Volgens informatie van Bellona meet de Peter de Grote 28.000 ton en is ruim 250 meter lang. Het schip wordt aan gedreven door twee kernreacto ren en haalt een snelheid van 32 knopen. De bemanning telt tus sen de zeshonderd en ruim ze venhonderd koppen. De kruiser is gebouwd met de nucleaire technologie uit de ja ren zestig en kampt al sinds de ingebruikname met problemen. Eind 1996 vielen er zeker vier doden onder de bemanning toen een turbinepijp ontplofte. Woordvoerders van de Noorde lijke Vloot klaagden al eerder over het gebrek aan geld om noodzakelijke reparaties aan de kruiser uit te voeren. ANP/AFP Hip met een hondje Zeeuws talent GroenLinks wil dat bruiden die uit het buitenland komen om met een Nederlander te trouwen, gedwongen worden een goede opleiding te volgen. „Het woord moe dermavo is veelvuldig gevallen", zei fractievoor zitter Halsema gisteren. Beatrix, Irene, Margriet en Christina begeleiden vandaag hun overleden moeder naar Den Haag. Het is een van de weinige keren dat dc vier dochters van de prinses gezamenlijk naar buiten treden. Zeeuwse fruittelers willen dat er snel een besluit wordt genomen over de toelating van Poolse seizoenkrachten. Het kabinet heeft een drempel opgeworpen te gen werknemers uit nieuwe EU-landen, maar C de fruitteelt heeft ze juist hard nodig. I w AC Milan liet gisteravond in het eigen San Siro-sta- dion na de rust een knap staaltje voetbal zien tegen Deportivo La Coruna. De Italianen werkten in de eer ste wedstrijd voor de kwart finale van de Champions League een 1-0-achter- stand weg en liepen uit naar 4-1. FC Porto won met 2-0 van Olympique Lyon. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; overlij den Juliana: 5; economie: 6; buitenland: 7; radio en tele visie: 8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 21; trends: 23, 24, 25 en 27; jong: 28 en 29 (Advertentie) t.textielSupers JWIE SUM WINKEIT, KOOPT BIJ ZEEMAN! (Advertentie) v automatische incasso stem ik toe m atschnfuwg te O Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geot diait»| éénmalig toaslem- ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldl eenmalig binnen rei Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: U per maand met automati sche incasso l€ 19.45), O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) LJ per |aar met automatische incasso IC 217.00) Stuur de/e bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (post/egel niet nodig) of bel grabs: 0800 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1