Fruitteelt smeekt om Polen PZC Schonere lucht in Kanaalzone Jeugd moet horzel van de politiek zijn Afspraken gewenst over monumenten verkeersslachtoffers li -H Begeleiding criminele jongeren voldoet Eis tot koop woning statushouder is voor GS de uiterste optie 15 Sector wacht met smart op beslissing over toelating werknemers ,"ijUemeten' incic^enten FT Raffinaderijen ('het teer- 1aan het Kanaal Gent-Ter gen in Zelzate leidden tot a'ra metingen. Daarbij ging de placht vooral uit naar PAK's •^cyclische Aromatische ^.waterstoffen), benzeen en trines. Subsidie voor Open Universiteit SCEZ moet kenniscentrum worden Project redding oude kerken Recreatie moet milieu koesteren Op zoek naar een baan PZC Kleintjes woensdag 24 maart 2004 Betere borden «ijzen dwalers naar overkant gtme Hoonhorst «DDELBtRG - Vóór de zo- moeten alle (Duitse) auto- - jjlislen zonder moeite de k kiste steg <lo°r Midden-Zee- ora tod naar de West-Zeeuws- (tamst kust vinden. Alle auto- se' »Hlisten die vanuit Midden in (aland naar (Zeeutvs-)VIaande- M njllen. kunnen hel bord si jiM-Oostburg-Gent volg Ter- «na lTOI-1' straks niet meer lissen- j. icswaterstaat. de provincie en Westerscheldetunnel laten l g. Xrden aanpassen en plaatsen si'j j-i. aantal nieuwe om alle weg- jtj. pbruikers op tijd naar de Wes- ea iseheldotunnel te leiden. Op Dj kruispunten op de Zeeuws- limse N61 wordt daarnaast iia juiste richting voor Gent aan geven. zodat mensen op door- ij naar Vlaanderen en Frank- sa iï met in het Zeeuwse Vlaan- és® verdwalen tea Gedeputeerde A. Poppelaars sonde zich gisteren ingenomen iet de bereikte overeenkomst de wegbeheerders. Hij pat er vanuit dat de gemeenten kuis en Hulst, de Kamer van koophandel en Provinciale Sta rt zijn blijdschap delen, hoe- rel met alle wensen zijn ver- dd. Zo komt er geen verwij- (dei pgsbord naar Zeeuws-Vlaan- 18- fcwi omdat de richtlijnen voor iv< fcearegwijzering geen vermel- ègvan streeknamen toestaan. Dt ft gedeputeerde meent echter Bfr x iedereen toch tevreden kan atat lijn,omdat zowel op de A58 als dl ^provinciale wegen N256 (Del- ili> aweg) en N254 (Sloeweg) ver- lijzingsborden naar Zeeuws- taanderen en Gent komen. Bo- ac3 Kdien worden automobilisten 4 te net de tunnel uitkomen op jgj feuws- Vlaams grondgebied a tobleemloos naar Gent geleid, )e nieuwe bewegwijzering, die ïi ai kleine 40.000 euro kost, èl Ket voor het nieuwe hoogsei- sen een stuk meer duidelijk- i teid brengen. Dwalende vakan «gangers en dagjesmensen - te overlast veroorzaken door i'« dpwegen te zoeken die er niet D;n- behoren tot het verleden. Boete voor caféruzie MIDDELBURG - Politierechter Doorewaard Boekhout heeft [kleren een negenentienjarige uit Nieuw- en Sint Joos- ind wegens mishandeling ver- urdeeld 400 euro boete. De vrouw hield gisteren vol dat seen leeftijdsgenote onbewust s in het gezicht had ge- tod. Strafpleitster J. Schroe fas deed voor haar cliënt een eroep op noodweer, maar de schter vond dat mishandeling ion worden bewezen. De aanlei ding tot het incident vormde 7 december vorig jaar in 's- Hee- Khoek een opstootje in een ca ll De verdachte werd vastge- fikt en had haar rivale met het iisin het gezicht geraakt door Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse fruitteelt wacht met smart op een besluit over de toelating van Poolse sei zoenkrachten. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), het vroegere arbeidsbureau, on derzoekt of de sector geen ande re uitweg heeft. Met de toetreding van tien nieu we lidstaten tot de Europese Unie op 1 mei dit jaar hoopten de fruittelers af te zijn van lan ge procedures om seizoenarbei ders naar Nederland te krijgen. Het kabinet besloot echter een drempel op te wei-pen om de komst van werknemers uit die landen te beperken. De zuidelijke landbouworgani satie ZLTO is ongelukkig met dat besluit. „Want", zegt woord voerder K. Jille, „de fruitteelt en de vollegrondstuinbouw, zo als de aspergeteelt, redden het niet meer zonder buitenlandse krachten In het verleden is dat al gebleken. De ervaringen met die mensen zijn ook goed." Het CWI heeft de opdracht te onder zoeken of de fruitteelt 'een te- kortsector' is. Het gaat na of er inderdaad onvoldoende Neder landse werkzoekenden te vin den zijn voor het oogst werk. „Dat schept vrij veel onzeker heid", aldus Jille. De uitslag van de CWI-studie wordt half april verwacht. Wordt de fruit teelt aangemerkt als 'tekort-be drijfstak', dan kan de procedure voor een tewerkstellingsvergun ning worden teruggebracht tot twee a drie weken. Anders blijft die elf weken. Voor de asperge teelt dringt de tijd. Het seizoen begint in april. De druk op de ketel is voor de fruitteelt min der. Het oogsten begint in sep tember. Jille vertrouwt erop dat voor de hele sector een uitzonde ring wordt gemaakt, maar, stelt hij. 'het is nog geen gelopen ra ce'. Vorig seizoen waren enkele honderden niet-EU-werkne- mers, vooral Polen, werkzaam in de Zeeuwse fruitteelt. R. Stoffels van het Vlissingse uit zendbureau TecTec. dat een kan toor heeft in Polen, is juist posi tief over het kabinetsbesluit over de toelating van Poolse en andere werknemers uit de tien nieuwe EU-lidstaten. Hij juicht het toe dat aan de regeling een gedegen controle is gekoppeld en dat alle arbeidskrachten voor taan in Nederland moeten wor den uitbetaald. Dat voorkomt naar zijn idee beunhazerij, ze ker nu de Poolse autoriteiten strenger toezien op activiteiten van uitzendbureaus. V v*-_ - \l" - I Een herdenkingsteken voor een verkeersslachtoffer nabij 's Heerenhoek; initiatieven voor zulke persoonlijke monumentjes moeten voor alle Zeeuwse wegen hetzelfde worden behandeld, vindt het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. foto Lex de Meester door Ben Jansen MIDDELBURG - Monumenten voor verkeersslachtoffers in de bermen van de Zeeuwse wegen moeten overal op dezelfde ma nier worden behandeld, onge acht wie de wegbeheerder is. Het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) wil daarover afspraken zien te ma ken. Voor veel nabestaanden van per sonen die bij een verkeersonge luk om het leven zijn gekomen, is een monument op de plek van het ongeluk zeker zo belangrijk als het graf. Een markering van van de laatste plaats waar de overledene nog in leven was, geldt als zeer waardevol en draagt bij aan de verwerking van het verlies. Vaak overleggen nabestaanden via Slachtofferhulp of het ROVZ met de wegbeheerder (ge meenten. provincie, Rijkswater staat en de waterschappen) over de mogelijkheden om een berm monument te plaatsen. Daar worden regels aan verbonden en soms is het helemaal niet moge lijk om aan de wens te voldoen. Er kan bezwaar bestaan tegen het plaatsen van een monument op een plek waar het de aan dacht van weggebruikers teveel afleidt of door de beoogde om vang een meuw mogelijk gevaar voor het verkeer oplevert. Ook gebrek aan ruimte kan een bezwaar zijn Bovendien zijn wegbeheerders er huiverig voor dat ze met verwaarloosde monu menten blijven zitten die ze na verloop van tijd zelf moeten op ruimen. De provincie gaat wat haar we gen betreft zo soepel mogelijk om herdenkingsmonumenten voor verkeersslachtoffers. Om de nabestaanden niet extra te belasten, worden allerlei forme le afspraken, zoals het verlenen van een ontheffingsvergunning, achterwege gelaten Er is voor gekozen direct - bij voorkeur mondeling - overleg te voeren met nabestaanden en een oplossing te vinden die zowel te gemoet komt aan hun wensen als aan de eisen die de provincie als wegbeheerder stelt. Onlangs is op landelijk niveau discussie ontstaan over bermmo numenten In verband daarmee streeft het ROVZ ernaar tot een eenduidige Zeeuwse aanpak te komen, die nabestaanden duidelijkheid ver schaft. Het onderwerp komt woensdag 31 maart aan de orde in een ver gadering van het verkeersveilig- heidsorgaan. jcor Wout Bareman &s VAN GENT-De luchtver ontreiniging in de Zeeuws- IWse grensstreek is de afgelo- 'W jaren afgenomen. Dat blijkt «il de resultaten van intensieve welprogramma's in de Gentse Kanaalzone en van verschillen- meetposten in Sas van Gent ra omgeving. ~~d jaren negentig en begin ••vö werden in opdracht van de provincie ook incidenteel metin- P verricht Dat gebeurde na- J' roet name in de omgeving grensgemeente Zelzate een verhoogd dioxinegehalte *»wel er sprake is van een verbeterde situatie, achten deputeerde Staten het raad je de vinger aan de pols te fciden'. kan door gebruik te maken het omvangrijke meetnet op !4lmse hodem. De concentra- zwaveldioxide, die in het -Men grote zorgen baarden, al enkele jaren 'een «onatige daling'. Maar geme- hoeveelheden fluoriden en 'e sl°f overschrijden nog steeds de normen van luchtkwa liteit. De fluoridebelasting heeft tot nu toe niet geleid tot proble men bij schapen en runderen, die volgens de onderzoekers een duidelijke graadmeter vormen. De te hoge concentratie fijne stof in de lucht is een internatio naal probleem. Andere gemeten waarden overschrijden de nor men niet. De meetresultaten en de conclu sies die daaruit kunnen worden getrokken, zijn opgenomen in het rapport Grensoverschrijden de Luchtverontreiniging, dat gis teren door GS werd behandeld. Snuffelpalen Het rapport werd opgesteld op verzoek van Provinciale Staten en is een uitvloeisel van de dis cussie over het provinciaal mi lieubeleidsplan Groen Licht, dat drie jaar geleden werd vast gesteld. De Staten vroegen toen om meer informatie over de luchtvervuiling door de twee be langrijkste industriegebieden aan de andere kant van de grens. De vervuilingsbronnen in de Gentse Kanaalzone zijn nu in kaart gebracht, in de loop van dit jaar volgt ook een rappor tage over mogelijke vervuiling door de industrie in het Ant werps havengebied. Daarvoor wordt onder meer gebruik ge maakt van de meetresultaten van een aantal snuffelpalen op het grondgebied van de grensge meenten Hulst en Reimerswaal door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - De individue le begeleiding van criminele Zeeuwse jongeren werpt zijn vruchten af. Zoveel valt af te lei den uit het jaarverslag 2003 van de Zeeuwse politie. Uit onderzoek blijkt dat zeven tig procent van de jongeren die meedoen aan de Individuele Tra jectbegeleiding van de stichting Jeugdzorg Zeeland niet terug valt in crimineel gedrag. Dat is aanmerkelijk meer dan het cij fer van vijftig procent van jonge ren in de rest van het land. De politie stelde zich vooraf ten doel minimaal zeshonderd jeug dige verdachten aan te brengen bij het Openbaar Ministerie. Dat doel is met achthonderd ver- dachten ruimschoots gehaald. De Zeeuwse politie heeft vorig jaar overigens voldaan aan nage noeg alle doelstellingen op het vlak van de criminaliteitsbestrij ding. Zo droegen de agenten van het korps 5668 verdachten ter vervolging over aan justitie, ruim honderd meer dan vooraf was ingeschat. De 24 verkrach tingszaken die in 2003 bekend werden, zijn allemaal opgelost. Van de 61 aanrandingen is bijna de helft opgehelderd. Het is de politie niet gelukt alle overvallen op te helderen. Slechts ruim eenderde daarvan is opgelost. Op het gebied van de aanpak van de zware criminaliteit over trof het korps de doelen ruim schoots. In plaats van de ge plande drie grote onderzoeken voerde de regionale recherche er acht uit. Daarnaast zijn nog eens negen grotere onderzoeken begonnen, terwijl vooraf was in gezet op vijf onderzoeken. Van de acht afgeronde zaken hadden er twee betrekkipg op mensensmokkel, een op vuurwa- penhandel, een op corruptie, en vier op verdovende middelen Bij elk groter onderzoek is vorig jaar ook gepoogd de criminele winst terug te halen. In totaal ging het om 31 vorderingen voor in totaal bijna zes miljoen euro. De politie heeft vorig jaar wel veel minder bekeuringen voor verkeersovertredingen uitge schreven dan vooraf was afge sproken met het Openbaar Mi nisterie. De politie deelde zo'n 194.000 processen-verbaal uit voor te hard rijden, terwijl de lat vooraf op 263.000 was ge legd. Ook voor de andere vergrij pen in het verkeer zijn de doel stellingen niet gehaald. Het totaal aantal bekeuringen dat op verkeersgebied is uitge deeld, is overigens ten opzichte van 2002 wel met 14.000 toege nomen. door Maurits Sep GOES - Als een horzel, zo'n vervelend steek- beest. Zo lastig moeten jongeren zich gedra gen tegenover de politiek. En prikken moe ten ze, vindt Esther de Lange, CDA-kandi- daat voor de Europese Verkiezingen. „Dat kunnen politici best gebruiken." Niet wat de politiek kan doen voor jonge ren, maar wat jongeren kunnen doen voor de politiek - die vraag stond gisteren cen traal op een politieke jongerenbijeenkomst op het Buys Ballotcollege in Goes. Een se lect gezelschap jongeren ging in debat met twee kandidaten voor de Europese Verkie zingen (de Lange van het CDA en Jasper Diekema van D66), en met commissaris van de koningin Wim van Gelder. Jongeren, adviseerde De Lange, moeten de oude(re) politici prikkelen. Ze bestoken met meningen, zodat de politici scherp blijven. Vandaar de vergelijking met een horzel. Maakt dat dan wat uit, wilde een scholier van het Buys ballot College weten. Zeker wel, reageerde Diekema. „Maar begin klein", adviseerde hij. Diekema vertelde dat hij als middelbare scholier via de leerlingen- raad ervoor heeft gezorgd dat er een school krant kwam. „En die bestaat nog steeds", stelde hij glimmend van trots vast Hij kreeg bijval van Merijn Nuijten. Zij is voorzitter van de jongerenraad in de ge meente Borsele. Er is geen voorstel over jeugdbeleid dat door het college van burge meester en wethouders of door de gemeente raad wordt aangenomen zonder dat het eerst door de jongerenraad is beoordeeld. En die raad doet meer dan advies geven, be nadrukte Nuijten. „Ze zijn allereerst verplicht ons om advies te vragen, en ze mogen dat vervolgens niet naast zich neerleggen." Maar als jongeren actief willen worden in de politiek, is er dan ook plaats voor ze in de politieke partijen, vroeg gespreksleider (en gedeputeerde voor jeugdbeleid) George van Heukelom zich af. „Partijen doen heel veel om jongeren actief te krijgen. Althans, de PvdA wel", reageer de Tobias Manuhutu van de Jonge Socialis ten. Alleen om mee te praten, of kunnen ze ook een plek op een kandidatenlijst krijgen, peil de Van Heukelom de oprechtheid van de partijen. Of moet je daar weer dertig jaar op wachten tot de oude garde eindelijk bereid MIDDELBURG - De Open Universiteit krijgt van de pro vincie tot en met 2006 maximaal 120 mille subsidie als on dersteuning voor het Vlissingse steunpunt, zo hebben Ge deputeerde Staten gisteren besloten. Vorig jaar wilde de Open Universiteit het studiecentrum in Vlissingen slui ten. In Zeeland werd hiertegen fel geprotesteerd omdat de studenten voor onder meer het afleggen van tentamens in het vervolg naar Breda zouden moeten reizen. Vlissingen kreeg daarom een provinciaal steunpunt. Het is een experiment van drie jaar waarin naast de Open Uni versiteit de gemeente Vlissingen, de provincie, de Hoge school Zeeland en de Roosevelt Academie deelnemen. Het loopt van 1 september 2003 tot 1 september 2006. MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) moet de rol van 'provinciaal archeologisch kenniscentrum' gaan vervullen. Zo wordt voorkomen dat versnippering van kennis en informatie optreedt. Als een of meer gemeenten een eigen archeoloog aanstellen, kan die op ondersteuning van de SCEZ rekenen. Gedeputeer de Staten antwoorden dit op vragen van de Partij voor Zeeland. Fractievoorzitter M. Stoffels drong erop aan dat de provincie het oprichten van regionale archeologische diensten tegengaat Daar voelt het dagelijks provinciebe stuur niet voor. Gemeenten die dat willen, kunnen aan sluiting bij de SCEZ zoeken, of een andere weg inslaan (extern bureau inhuren, eigen archeoloog aanstellen). MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur maakt ernst met de instandhouding van historische kerken. De dertien Zeeuwse gemeentebesturen mogen elk een 'pro bleemgeval' aandragen, dat zonder steun niet behouden kan worden. Uit de aanbevelingen maakt het dagelijks provinciebestuur een keus. Van de redding van het betref fende kerkgebouw wordt een voorbeeldproject gemaakt (waarvoor 25.000 euro beschikbaar is). Dat moet duide lijk maken welke voetangels en klemmen er zijn bij de in standhouding van oude kerken en wat eraan gedaan moet worden om die uit de weg te ruimen. De ervaringen kun nen toegepast worden bij andere te behouden kerken. VLISSINGEN - De Zeeuwse recreatiesector moet zich blijven inspannen voor een schoner milieu. Het lijkt dat de aandacht van de ondernemers hiervoor verslapt. Dat is niet verstandig toeristen komen het liefst naar een schoon Zeeland. Dat stelde gedeputeerde J. Suurmond (WD, milieu) gisteren in Vlissingen tijdens een bijeen komst over recreatie en afval. Hij zei dat er behoefte is aan vernieuwende initiatieven. Die kunnen een voorbeeld vormen voor andere ondernemers. De gedeputeerde erken de dat er sinds het begin van de jaren negentig wel een en ander is ondernomen. Volgens Suurmond is het echter no dig om blijvend aandacht te schenken aan een schoon mi lieu en een goed 'afvalgedrag' bij de gasten. „Dat is in het belang van het milieu, goed voor de provincie Zeeland als product en van groot belang voor de ondernemers." door Emile Calon MIDDELBURG - Het aankopen van woningen van corporaties door gemeenten is volgens Gede puteerde Staten een optie om het tekort aan huisvesting voor statushouders op te lossen. Hel moet dan wel mogelijk zijn om zulke woningen te verhuren te-i gen eenzelfde prijs als in de be taalde huursector, schrijven GS in antwoord op vragen van de PvdA-fractie. De sociaal-democratische Sta tenleden P. Hamelink en E. Kerckhaert lieten onlangs we ten het schandalig te vinden dat een aantal gemeenten in gebre ke blijft bij het huisvesten van ex-vluchtelingen die nu een sta tus hebben. Momenteel wachten zo'n 250 statushouders op een woning in een van de Zeeuwse gemeenten. Tot die tijd verblij ven ze in opvangcentra, onder meer in Middelburg. Gedeputeerde Staten conclu deerden begin dit jaar dat er bij de gemeenten geen sprake is van onwil ten aanzien van de huisvesting van statushouders. Wel werd gesproken van een 'ze kere nonchalante houding'. Volgens het PvdA-duo hebben de gemeenten de huisvesting echter bewust getraineerd; Ker ckhaert en Hamelink merkten op dat bestuurders zich niet mo gen verschuilen achter argumen ten als 'minimale leegstand' en 'weinig bouwactiviteiten'. Het tweetal liet vervolgens weten dat gemeenten maar over moe ten gaan tot de aankoop van wo ningen om zo de wachtlijst waar mee statushouders te maken hebben weg te werken. GS kunnen zo'n aankoop af dwingen, maar dat kan fikse ge volgen hebben. Als een gemeen te weigert moet de provincie naar de rechter stappen en is de relatie met de bewuste gemeen te grondig verstoord. GS kiest voor overtuigen en ziet dwang als de allerlaatste optie. Advertentie is plaats te maken „Allebei", is de ervaring van Manuhutu. „Je mag mee debatteren én je mag op een kandidatenlijst komen." Maar wie wil dat eigenlijk? Jongeren zijn toch helemaal niet geïnteresseerd in poli tiek, stelde Van Heukelom. Klopt, vond één van de jongeren. „Tijdgebrek: school, sport en werk gaan voor." Onzin, reageerde een ander. „Tijd is een slecht excuus. Ze doen gewoon te weinig moeite om zich in politiek te verdiepen 2045 Terwijl dat toch zo belangrijk is, zei Van Gelder - inmiddels 62, maar toen hij 36 was de jongste gedeputeerde van Nederland. „Wat verwachten jullie van de periode tus sen nu en 2045? Dat is de periode waarin jul lie een bepalende rol gaan spelen. Denk er eens over na wat jullie in die jaren nodig hebben, wat voor een maatschappij jullie willen." 'Europa' zal volgens zowel Van Gelder als De Lange en Diekema een steeds grotere rol gaan spelen. Diekema vergeleek de Europe se Unie met een bus die almaar doorden dert. „En wij. jongeren, wij moeten de koers van die bus bijsturen." Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Plaats zelf een advertentie op l in de krant én op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15