PZC Veel geld voor platteland Dance-event Mazziv vult leemte in Zeeland n -p ELICHT Bl0f breidt collectie Edisons uit tot vijf Vakbonden en PvdA voeren actie voor behoud scheepsbouw HET 15E BOEKENFESTIJN ;i IW Uitgestorven zeggesoort herontdekt Video over leven met kanker kunst Internationale interesse voor The Juke Joints IO Dubbel voordeel woensdag 24 maart 2004 ■I" RETRANCHEMENT - Een in Nederland uitgestorven nietig plantje is herontdekt in Retran- chcment. Dat meldt het blad van natuurvereniging 't Duum- pje. Het heeft drie jaar van onder zoek geduurd voor de weten schap de ontdekking heeft beves tigd. Het gaat om een zeg- ge-soort, de zogenaamde waard- zegge. Dat is een plantje dat veel lijkt op gras maar het niet is. De vinder in 1999 was A. de Zwart. Hij ontdekte de zegge op de wallen van Retranchement en doet in de jongste uitgave van het blad van 't Duumpje ver slag van zijn ervaringen De Zwart liet de zeggesoort de termineren door twee regionale floristen. maar die kwamen er niet uit. Vervolgens stuurde hij het plantje op naar het Rijksher barium in Leiden. Na enkele ja ren kwam dat instituut tot de conclusie dat het hier de waard- zegge betrof Een plantje dat voor het laatst in 1975 in Makku- merwaard in Friesland was ge vonden Inmiddels werd de soort ook ontdekt bij de Oude- landse polder bij Cadzand-Bad. Naar aanleiding van deze ont dekkingen in Zeeuws-Vlaande- rcn is de waardzegge officieel omgedoopt tot kustzeggc. Zeeuws-Vlaanderen blijft de eni ge regio in Nederland waar de kustzegge groeit. OOST-SOUBURG - In het Pala- zolli Huis in Oost-Souburg kan op 1 april een video bekeken worden uit de serie 'Een leven met kanker'. Naar aanleiding van de video kunnen ervaringen uitgewisseld worden. De bijeen komst begint om 14 uur. Belang stellenden moeten zich aanmel den. Het Palazolli Huis is een steunpunt voor mensen die kan ker hebben en voor hun naas ten. Het huis zit aan het Oranje plein in Oost-Souburg. door Rinus Antonisse Overheden en ondernemers steken veel geld in de leefbaarheid van het Zeeuwse platteland. Sinds 2000 zijn cir ca 600 projecten opgepakt, goed voor een investering van 185 miljoen euro. Dit blijkt uit onderzoek van de Gront- mij naar de resultaten van het project Vitaal Platteland Zeeland (VPZ). De af gelopen drie jaar zijn 593 subsidie-aan vragen ingediend; aan ongeveer 70-75 procent is geld gegeven. 10 procent is in getrokken en 15 procent is afgewezen. Veel aanvragen komen van maatschap pelijke organisaties en particulieren (75 procent), maar ook overheden pikken een graantje mee (25 procent). Vooral de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie weet de weg naar het subsidielo ket te vinden. Niet altijd is sprake van écht nieuwe initiatieven; in enkele ge vallen is gewoon (achterstallig) onder houd uitgevoerd. Leefbaarheid Vitaal Platteland steunde onder meer de tulpenbollenteelt in West-Zeeuws-Vlaanderen. foto Peter Nicolai Kijkend naar de spreiding over de pro vincie, valt op dat meer stedelijke ge meenten als Goes, Middelburg en Vlis- singen achterblijven. In gebieden waar landinrichting aan de orde is, zoals in West-Zeeuws-Vlaanderen en Schou wen, worden meer projecten ingediend. Opvallend is het achterblijven van de gemeenten Reimerswaal en Kapelle. Speciaal voor plattelandsvernieuwing aangestelde 'gebiedsmakelaars' blijken een belangrijke rol te kunnen vervullen. De mogelijkheid voor zogenoemde 'nieu we economische dragers' ten plattelan- de is onvoldoende ingeburgerd. Het af handelen van aanvragen duurt enkele maanden tot meer dan een jaar. De pro vincie wil meer vaart zetten achter nieu we economische ontwikkelingen door aanpassing van het Streekplan Zee land. De onderzoekers betwijfelen of dat daadwerkelijk leidt tot méér econo mische activiteit. Het is nodig plaatse lijk nog meer (planologische) ruimte te geven aan niet-agrarische activiteiten. Het meeste geld is gestopt in aanvragen met een toeristisch-recreatief doel; op de tweede plaats komen plannen die na tuur, landschap en water ondersteunen. De onderzoekers stellen vast dat steun aan de biologische landbouw niet heeft geleid tot flinke groei van deze sector. Het doel om in 2006 een aantal van 125 biologische bedrijven te halen, moet drastisch worden aangepast. Volgens de onderzoekers is dankzij Vi taal Platteland Zeeland 'een sterke ont wikkeling' op gang gekomen. „Veel ver nieuwende projecten zijn uitgevoerd of staan op stapel en goede investeringen zijn gedaan." Het eerste deel van VPZ (2000-2003) is geslaagd. Aanbevolen wordt het beschikbare geld minder breed in te zetten, maai aan de meest kansrijke ontwikkelingen te geven. Het afhandelen van aanvragen moet sneller en van de gemeenten is een grotere rol nodig. Ingenomen Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, om gevingsbeleid) is ingenomen met de uit komsten van het Grontmij-onderzoek. „Er zijn toch veel projecten weggezet en er is een bepaalde ontwikkeling in gang gezet. De maatschappelijke organi saties halen het meeste geld weg en niet de overheid. Dat doet me deugd." Hij onderstreept dat de 'aanjaagfunctie' van VPZ tot zijn recht is gekomen. Om ook het tweede deel van VPZ te la ten slagen, wil Poppelaais de gemeen ten er meer bij betrekken. ..Ik ga met de wethouders praten om een impuls te ge ven aan het plattelandsbeleid Er komt ook een conferentie over Er dient zich een beetje een onderscheid aan tussen plattelandsvriendelijke en -onvriendelij ke gemeenten. Daar moeten we van af De gemeenten moeten ook beseffen dat je het platteland niet vanuit het gemeen tehuis doet. Je moet iemand in het veld hebben, die de mensen opzoekt." Kwaliteit De gedeputeerde vindt dat komende ja ren de kwaliteit van plannen nadrukke lijker uitgangspunt moet zijn. „We gaan daar nauwgezetter op toetsen. Bij voorbeeld een cursus 'haal meer uit je peer' - dat hebben we nu wel gehad. Ook moeten de marktpartijen er meer bij gehaald worden, niet alleen beper ken tot de boeren." Poppelaars erkent dat het natuur- en landschapsbeheer tot nu toe bij Vitaal -Platteland Zeeland wat is achtergeble ven „Nieuwe economische dragers be druipen zichzelf. Voor natuur en land schap heb je wat meer steun nodig." door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Een goed begin is hel halve werk. Daarom is voor de eerste editie van het dan- ce-event \Iazziv. zaterdag in het Arsenaaltheater in Vlissingen, meteen een top-deejay geboekt. Marcel Woods maakt zijn op wachting na te zijn ingeleid door een keur van Zeeuwse dee jays. Als Maztfiv een succes wordt, hoopt de Vlissingse initia tiefnemer Thomas Siahaya in september of oktober een twee de editie te organiseren. Siahaya is zelf ook deejay. Hij draaide eerder onder meer in Meccano. Cosmo, de Hooizolder en El Toro. Met Mazziv denkt hij een leemte te vullen in het uitgaansaanbod in Zeeland. „De muziek die we zaterdag gaan draaien wordt her en der in Zeeland wel gedraaid, maar er wordt nooit een hele avond aan gewijd. Dancemuziek wordt vrijwel altijd afgewisseld met andere soorten muziek. Voor je het weet wordt er overgescha keld op Frans Bauer of Queen. Dat is op zich prima, maar de echte liefhebbers moeten de pro vincie uit als ze aan hun trekken willen komen. Mazziv is inmid dels op tientallen websites aan gekondigd en ik krijg reacties als. hèhè, nu gebeurt er ook eens wat in Zeeland." Tijdens Mazziv zal het Arsenaal theater zes uur lang in het teken staan van de stijlen techno, tran ce, hardtrance en tech-trance. Trance is een melodieuze house- stijl waarbij in een continue golfbeweging naar muzikale cli maxen wordt toegewerkt. Hard trance is de wat minder lieve, stuwende variant van trance. Bij techno ligt het accent op har de, ritmische muziek. De beat staat centraal en omdat de mu ziek uitgaat van kleine verande ringen is de climax minder dui delijk te onderscheiden. Tech-trance is - het woord zegt het al - een mix van techno en trance. Topper Marcel Woods is een deejay die uitblinkt in de hardere stijlen van trance. Daaraan voegt hij een vleugje techno toe. In het genre is hij een topper. Hij heeft hits als 'De Bom'. 'Serenity' en 'A decade' op zijn naam staan. Zijn nieuwe single heet 'Time is running out'. „Marcel Woods is behalve deejay ook producer", zegt Siahaya. „Wil je echt door breken dat moet je met alleen draaien, maar ook zelf produc ties maken. Hij is al jaren bezig en vooral nu heel erg hol. Hij heeft bijvoorbeeld op Innercity gedraaid, in de Rai in Amster dam, voor dertigduizend men sen. En hij was afsluiter op het hoofdpodium bij de laatste edi tie van Trance Energy. Dat is zo'n beetje het hoogste wat je kunt halen als deejay." Siahaya heeft het programma van Mazziv opgebouwd rond Woods. Omdat een goed feest al tijd een aantal verrassingen be vat. wil hij niet alles prijsgeven. „De volgorde van de deejays hou ik geheim. Ik heb het zo ge pland dat als Marcel Woods aan de beurt is iedereen daar aan toe is." Een overkoepelend the ma (ook een verrassing) ver bindt de draaibeurten van de deejays. Het Arsenaaltheater is in twee- en gedeeld. In de TheaterZZone (grote zaal) draaien behalve Woods de deejays Ronnie D uit Middelburg. Donny Rivella uit Goes en Siahaya zelf Rustiger Het theatercafé is voor de gele genheid omgedoopt tot CafeZZo- ne. Daar worden wat rustiger dancestijlen gedraaid. 'Groovy sounds' en 'progressive house', zoals Siahaya aangeeft. Daar voor zorgen de deejays Harmo nie uit Goes, djPeterD uit Zoute- lande en Joeri Versluis uit Vlis singen. Siahaya organiseert Mazziv samen met Uit in Vlissin gen. Mede daardoor wordt het evenement door tal van bedrij ven ondersteund en kan worden uitgepakt met geluid, licht en beeld. Siahaya: „De bezoekers zullen versteld staan over hoe de zaal zal zijn ingericht." Een beveiligingsdienst is ingescha keld om bezoekers en organisa tie een veilig gevoel te geven. „We laten niets aan het toeval MIDDELBURG - Bief heeft gis teren een nieuwe Edison Music Award aan de verzameling toe gevoegd. De teller staat nu op vijf. De groep werd in de Melk weg in Amsterdam onderschei den als beste Nederlandse groep van 2003. Manager Frank van der Meijdcn gaf aan dat de band en hij 'ape trots' zijn, al is het de vijfde Edison in vier jaar. „Dit soort prijzen blijven we leuk vinden, die gaan echt niet vervelen. El ke keer vinden we het weer bij zonder dat het gelukt is." Behalve als beste groep natio naal was Blof genomineerd in de categorieën album van het jaar en single van het jaar. Die prijzen gingen naar Di-rect en Heideroosjes. Maar in tegenstel ling tot de Edison voor Bief be sliste daarover niet een jury maar het publiek, dat via inter net kon stemmen. „Dat snap ik niet helemaal", aldus Van der Meijden ..Dat hoort eigenlijk niet bij de Edisons Ik zou het beter vinden als een jury de bes te single en het beste album zou aanwijzen." Artiesten die gisteren ook een Edison ontvingen, waren onder anderen Ilse de Lange. Frans Bauer, Dido, Robbie Williams, Simply Red, George Michael en Frank Boeijen. Middelburger Danny Vera werd in de catego rie nieuwe artiest nationaal afge troefd door Hind. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuws PvdA-Ka- merlid L. Blom wil minister Brinkhorst van Economische Za ken desnoods via een motie dwingen opnieuw steun te ge ven aan de Nederlandse scheeps bouw. De vakbonden in de sec tor komen ook in actie. Zij heb ben hun leden gisteren opgeroe pen voor een betoging begin april in Den Haag. Onlangs viel in de Europese Unie het besluit de subsidiëring van de scheepsbouw te verlen gen. Tot en met maart 2005 is het mogelijk maximaal zes pro cent steun te verlenen voor de bouw van onder meer nieuwe containerschepen en gastan kers. Brinkhorst stemde tever geefs tegen, met zijn collega's uit Denemarken, Finland en Zweden Nu steun in Europees verband weer mogelijk is, kan Nederland niet achterblijven, vindt PvdA' er Blom. Anders ontstaan er on eerlijke concurrentieverhoudin gen. Een verzwakte scheeps- nieuwbouw heeft bovendien op den duur negatieve gevolgen voor reparatiewerven en andere maritieme sectoren in Neder land, meent Blom. Brinkhorst komt binnenkort met een brief naar de Tweede Kamer over de scheepsbouw. 'ty - innovatie, Blom wil daarna een debat de minister. Waarin hij dringen op een garantie- H subsidieregeling voor scheepsbouw en een belasii, voorziening voor innova Brinkhorst zei vorige week'"; geen geld te hebben. Zelfsdei genngspartijen CDA. VVD 1 D66 zetten hem onder foj Blom: „Ik hoop dat die panjï straks hun rug recht hoode»d op steun blijven aandringt Tot maart dit jaar gold nog«- subsidieregeling, waarvoor tig miljoen euro beschikt^- was. Die regeling heeft eer. t derpakket van één miljarden opgeleverd „Dat toont aan" i U dus Blom. „dat investeren scheepsbouw geen bodemi» put is Vooral scheepswerv? in het noorden van Nederig staan of vallen met vuor. van het steunbeleid. In Zee!» worden praktisch geen sen® gebouwd waarvoor de si*3 geldt. Scheepswerf ReiQ(B r> waal in Hansweert zit me; ria in de reparatie en verbouw ?-sjJ mos en Maaskant in Bruinisa en Stellendam moeten hel ma name van de visserij hebben ,U leen De Schelde in VlissiüK kan mogelijk van innovatie steun profiteren De vakbords demonstratie is waarschip dinsdag 6 april Kamededé wordt dan een petitie aangek den. (Advertentie) EEN FEEST VOOR IEDEREEN DIE LEEST: Top-deejay Marcel Woods draait zaterdag trance in het Arsenaaltheater in Vlissingen over", aldus Siahaya. Wordt Mazziv een succes, dan wil hij binnen een half jaar met een ver volg komen. „Wat we aan op brengst overhouden gaat mee naar het volgende feest. Het gaat mij niet om het verdienen, het gaat mij erom dat dergelijke initiatieven vaker in Zeeland worden georganiseerd." Dance-event: Mazziv met o a Mar cel Woods, zaterdag vanaf 20 uur in het Arsenaaltheater in Vlissin gen. Info: www.mazztv.com. KWADENDAMME - De Zeeuw se bluesband The Juke Joints timmert internationaal steeds meer aan de weg. De groep kan vooruitkijken op concerten in Zwitserland, Wales, Curasao, Frankrijk en Ierland. Hoogtepunt in het ruim twintig jarige bestaan van The Juke Joints zijn enkele trips naar de Verenigde Staten, de bakermat van de bluesmuziek. Ook in Ier land is de groep een graag gezie ne gast. vooral in het circuit waaruit het legendarische voor beeld Rorv Gallagher afkomstig is. Maar ook andere landen to nen toenemende interesse in de bluesrock van de vier Zeeuwen Komend weekeinde speelt de groep voor het eerst in Zwitser land. Eind april wordt opgetre den tijdens een groot bluesfesti val in Noord-Wales en in een club in Swindon, bij Londen. Op 1 mei staat The Juke Joints op een groot bluesfestival in de Groningse Oosterpoort. Daar treedt ook George Thorogood op. Zaterdag 15 mei volgt een thuiswedstrijd op het Bluesfesti val Kwadendamme, waarna het vliegtuig wordt gepakt naar Cu rasao Samen met onder ande ren Magie Frankie, Kas Lux en Marcel Scherpenzeel wordt ge speeld op het eerste Bon Bini Blues Festival. Na concerten op het Oerol Festival op Terschel ling" en bij de TT Assen wordt half juli koers gezet naar het Zuid-Franse Cahors, waar twee keer op het plaatselijke bluesfes tival wordt gespeeld. In oktober is Ierland aan de beurt. Daar speelt The Juke Joints onder meer op het Cork Jazz Festival. Woordenboeken, reis-, computer- en kinderboeken, te veel om op te noem Een kwart miljoen boeken en cd-roms staan overzichtelijk uitgestald, ingeaeeH in categorieën met de prijs bovenop. En die prijs mag worden gezien: aantrekkelijke aanbiedingen en kortingen. Voor iedereen die van lezen houdt of op zoek is naar een cadeau voor weinig geld: het Boekenfestijn van 25 toten met 28 maart in de Ahoy' te Rotterdam. Met gratis toegang, waar vind je dat nog? Uniek evenement Het Boekenfestijn wordt alleen door De Centrale Boekhandel georganiseerd. Particulieren hebben de keuze uit zo'n kwart miljoen boeken tegen gereduceerde prijzen. Houdt u van lezen of bent u op zoek naar een cadeau voor een leesfanaat? Dan is nu het moment om naar het Boekenfestijn te gaan, want het is slechts één keer per jaar in Rotterdam. Wilma de Bie, bezoeker van het Boekenfestijn vertelt. Vorig jaar was ik er voor het eerst. Het was echt een dagje uit. Ik kon wel blijven Ie.? heerlijk zo'n zaal vol boeken. Ik kocht o.a. een compleet kookboek voor nog geer. 10 euro. Familie en vrienden genieten van de heerlijke gerechten. Ik vertelde hen ove: re- Boeken festijn, maar die geloofden het bijna niet. Deze keer neem ik ze mee. Wat zullen ze opkijken. Boekensupermarkt Nadat u bent bekomen van de verrassing van het aangezicht van zo veel boeken bij elkaar, neemt u een boekentrolley. Net als in de supermarkt, heel handig, zo hoeft u niets te dragen. U loopt langs de tafels met boeken, die per categorie staan gereng schikt. U laadt uw karretje vol en aan het einde van de rit rekent u bij de kassa al. Met pin óf contant geld. En dan is er de volgende verrassing: de kassabon. U gelooft w ogen niet. Kortingen van 50% zijn heel gewoon en soms loopt een korting op tot 90%. Waaien fc boeken zo goedkoop kunnen zijn? Organisator Carel van Daalen legt uit. 'Weheboer zo' n 25 /oor ervaring in het boekenvak. Iedere beurs leren we steeds weer van de voorkeuren van de bezoekers. Met deze kennis kopen we de boeken in. Een breed assortiment vooreen breed publiek. Licht beschadigde boeken en retouren. Soms en voorlaatste editie of een ezelsoor, dat bepaalt de prijs. Gezocht? Gevonden! De informatiebalie is er om u wegwijs te maken in het boekenland van De Centrale Boekhandel. Via een computer kunnen boeken worden opgezocht: op titel, auteu' 0' ISBN-nummer. En wilt u niet worden geholpen? Maak dan zelf uw ontdekkingsreis óx het boekenland. Slenterend langs de tafels gaat er een boekenwereld voor u open. Ook voor studenten Voor studenten is het een waar boekenparadijs. Een geschenk voor hun portemonnee. Wetenschappelijke boeken op vele vakgebieden: marketing, psychologie, techniek «c etc. De moeite waard om je literatuurlijst mee te nemen en koop maar in. Het kan handig zijn om ook alvast voor volgend jaar te kijken. Zo'n naslagwerk komt altijd pas. Kopiëren is soms duurder! Ahoy', Rotterdam. De Metro stopt voor! Info: 010 89 04 575 cmssm Donderdag 25 en vrijdag 26 maart van 10.00 tot 21.00 uur Zaterdag 27 en zondag 28 maart van 10.00 tot 18.00 uur Will u meer informatieov« het Boekenfestijn: De Centrale Boekhandel Telefoon 030604740° www.boekenfestijn.Md D«» ooeb Samen met De Centrale Boekhandel hebben wij voor u een lezersactie opgezet Met déze coupon krijgt u één gratis boek en heeft u toegang tot de vooropening op DONDERDAG 25 MAART van 10 tot 21 uur. Ei Tegen inlevering van deze coupon, kunt u bij de informatiebalie één gratis boek uitkiezen. mk Routard: Ierland, Catifornië Grote keus in prachtige reisgidsen. Decoratief geverfd Ai is von Heijnsbergen m. Dokter. Veel leuke verfideeën die eenvoudig en m snel zijn uit te voeren. Bloemen drogen Westland Om zelf stap-voor-stap composities te maken. Panorama - Jaar in beeld 1999. Overzicht van een roerig jaar: schokkend, verrassend en vooral ontroerend. De kouie per Mei 11 Peperkl. Nul in Ie ruilen legen lontonl geld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12