Nederland ontbeert steun PZC Pakistanen vrezen dat leiders van Al Qaeda zijn ontsnapt EU dreigt met straf voor landen die falen in bestrijden terreur 7 Weinig kans inwilligen eisen in strijd om Europese grondwet Jimmy Carter verwijt Bush en Blair te liegen over Irak FBI schaduwde Kerry jaar lang Onrust in Taiwan over verkiezingen houdt aan Saca wint verkiezingen El Salvador Illegaal museum ontmanteld Vijf lijken in Duitse woning Tijger doodt picknickende mensen Premier Maleisië beëdigd Advocaat Dutroux komt met een medeverdachte Saakasjvili stelt „eer blokkade in tegen Adzjarië mlLISI - De Georgische presi- M Michail Saakasjvili stelt op- oen blokkade in tegen de I nMÓnnige deelrepubliek Snarié al> de Adzjarische lei- dorweigert zijn belofte na te ko- om de centrale regering inortaan te gehoorzamen. Dat l„ft Saakasjvili gisteren ge- Mgd- Saakasjvili eist van de Adzjari sche leider Asian Abasjidze «oral dat hij de centrale over- t(llj de macht geeft over de en over de haven van de «male hoofdstad Batoemi. Jls mijn afgevaardigden met 0 hel hoofd van de douane worden geplaatst, dan stel ik jjjnen twee dagen weer een blokkade op de in- en uitvoer uogoederen in", dreigde de Ge- orgische president. Saakasjvili wil controle over de !l i '.o'if' in de deelrepubliek om it de Adzjarische regering al aron weigert invoerrechten jnr te sluizen naar de federale Kering van Georgië. Die stelde l0nge week een blokkade en an ti ite sancties in tegen Adzjarië. 5 slat Saakasjvili de toegang tot if deelrepubliek was ontzegd blokkade werd opgeheven udat Abasjidze de president regang tot Adzjarië had gege- itaen hem had beloofd de een- ai autoriteiten controle te ge- over de haven en de doua- ~AP dinsdag 23 maart 2004 door Hetty van Rooij BRUSSEL - Als de onderhande lingen over de Europese grond wet worden hervat krijgt Neder land het moeilijk. Er is geen steun voor de eisen die ons land stelt, en alle aandacht gaat uit naar het probleem van de machtsverhouding tussen de gro te landen. „We dreigen een beetje in het ge drang te komen", gaf staatsse cretaris Nicolaï (Buitenlandse Zaken) toe. Na de machtswisse ling in Spanje is de discussie rond de Europese grondwet in een stroomversnelling geraakt De nieuwe Spaanse premier Za- patero liet na de verkiezingen weten dat hij snel overeenstem ming wil, terwijl Madrid tot nu toe de grote dwarsligger was. Plotseling heeft iedereen haast gekregen, zo bleek gisteren tij dens het beraad van de minis ters van Buitenlandse Zaken in Brussel. De aanslagen in Ma drid hebben de Europese leiders nog eens geconfronteerd met de noodzaak tot samenwerken. „Het moet iedereen duidelijk zijn dat de tijd begint te drin gen". aldus de Duitse minister Fischer. Vetorecht Voordat de onderhandelingen over de nieuwe grondwet in de cember vastliepen, legde Neder land twee eisen op tafel: behoud van het vetorecht over de meer jarenbegroting en meer controle op de naleving van de begro tingsregels door inschakeling van het Europees Hof. Nicolaï heeft die beide punten nu op nieuw op tafel gelegd. Volgens hem is er sympathie genoeg voor wat Nederland wil, maar wordt de bijval voornamelijk geuit in de wandelgangen. „Het wordt er door het geweld van de grote lidstaten niet gemakkelij ker op", zei hij. Minister Bot (Buitenlandse Za ken) was er niet van overtuigd dat er een snel akkoord komt. „Ik kan niet naar huis gaan en zeggen, pech gehad, we zijn door de bocht gegaan. Iedereen concentreert zich op de grote kwesties, maar er echt nog ande re problemen." Nederland is al leen bereid om af te zien van het vetorecht op de meerjarenbegro ting als er iets wordt gedaan aan de volgens Nicolaï 'idiote' hoeveelheid geld die vanuit Den Haag naar Brussel gaat Van alle landen betaalt Neder land het meest per hoofd van de bevolking aan de Europese Unie. GPD Weer lugubere vondst Honduras lEGl'ClGALPA - De politie nn Honduras heeft gisteren op stuw een gruwelijk verminkt Jjkgevonden met een briefje ge- nchtaan president Ricardo Ma- duro Set is de twaalfde keer in zeven oaanden dat de politie zo'n vondst doet. De daders zijn ver moedelijk de straatbende Mara, iedoorMudaro is verboden. De politie vermoedt dat het nu 31 de stad San Pedro Sula gevon den lichaam met een ketting- jaag is onthoofd. AP LOS ANGELES - In de tijd dat de democratische presidentskan didaat John F. Kerry een voor- unstaande vredesactivist was, is hij scherp in de gaten gehou den door de FBI. Dat heeft de Los Angeles Times gisteren gemeld na bestudering in documenten van de inlich- •-ugendienst. sm trok het land door met kri- op de rol van de rege- nng-Nixon in de Vietnam-oor- 4 In 1971 sprak hij zich uit :or het Congres Overal waar ging, volgden agenten en formanten hem. In 1972 be- fooi de FBI het schaduwen te oppen. ANP Britse militairen in Basra zoeken achter hun schilden dekking tegen een stenenregen. In de Zuid-Iraakse stad kwam het gisteren tot botsingen met betogers die de banen bij de veiligheidsdiensten eisen die hun beloofd zijn. Bij de ongeregeldheden raakten volgens de politie twee Iraakse agenten en twee Britten gewond. foto Atef Hassan/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Oud-president Car ter van de VS heeft in de Britse krant The Independent gisteren scherpe kritiek geuit op George Bush en Tony Blair. Carter vindt dat de Amerikaanse presi dent en de Britse premier een on nodige oorlog in Irak hebben ge voerd. De aanval was bovendien gebaseerd op 'leugens en ver keerde interpretaties'. Volgens Carter, die in 2002 de Nobelprijs voor de Vrede won, heeft Blair zijn beoordelingsver mogen opzij laten schuiven door Bush' wens om een oorlog te beëindigen die zijn vader was begonnen. Het was het afgelo pen weekeinde een jaar geleden dat de oorlog in Irak begon. Car ter was president van de VS van 1977 tot 1981.Carter zegt in The Independent: „De oorlog in Irak was gebaseerd op leugens en ver keerde interpretaties van Lon den en van Washington, die on juist stelden dat Saddam Hoes sein verantwoordelijk was voor de aanslagen op 11 september, dat Irak massavernietigingswa pens had. En ik denk dat presi dent Bush en premier Blair ver moedelijk wisten dat veel van de beschuldigingen waren geba seerd op onzekere informatie Finnen Twee Finse zakenlieden zijn gis teren in Bagdad doodgeschoten door een sluipschutter Dat heeft het Finse ministerie van Buitenlanse Zaken in Helsinki meegedeeld. De twee slachtoffers maakten deel uit van een Finse delegatie van zakenlieden. Ze waren op weg naar het Iraakse ministerie van Elektriciteit toen ze werden beschoten.In de stad Mosul in Noord-Irak schoten onbeken den een Iraakse beveiligingsbe ambte dood. ANP/RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie <5 ?*at landen die te weinig doen terreur te bestrijden moge- lijk straffen door economische kuip in te trekken. Dat is een wide voorstellen die de EU-mi- nisteis van Buitenlandse Zaken S psteren hebben gedaan op hun vergadering over een Europees 'frreurhestrijdingsplan. ministers stemden in met «nantiterreurplan dat hun col zas van Justitie en Binnen- bnase Zaken vorige week heb- *n opgesteld naar aanleiding •m de aanslagen in Madrid. Vol- fp het plan moeten lidstaten waar intensiever bijstaan om fcreur te voorkomen en wan- J®1een EU-land wordt getrof- door een aanslag. '*f 25 (toekomstige) EU-lan- r "°w°rden verplicht daarbij al- 0 ^gelijke middelen in te zet- w» waaronder ook militaire. Po- -e en inlichtingendiensten «Wen nauwer samenwerken ff J komt een Europese veilig- »i ■""«coordinator. Bureau voorstel van België en Oos- °m een Europees inlich- rf Urcau °P te richten is i^ekeurd. voornamelijk joaat de geheimhouding van in- bngen daardoor volgens wnmige landen te veel in ge- **rzou komen. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben verder 30 juni als uiterlijke datum gesteld waarop alle EU-landen het Europees ar restatiebevel, die uitleverings procedures moet vergemakkelij ken, moeten hebben erkend. Vijf landen, waaronder Nederland, hebben dat nog niet gedaan. Donderdag en vrijdag vergade ren de Europese regeringslei ders over het plan De Vries De Nederlandse kandidaat voor de functie van Europees anti-ter- reurcoördinator is oud-WD-staatssecretaris Gijs de Vries, en niet PvdA-kamerlid en oud-minister van Binnen landse Zaken Klaas de Vries, zo als zaterdag abusievelijk ge meld. Minister van Buitenlandse Za ken Bot bevestigde gisteren in Brussel dat 'een Nederlander' in de race is voor de functie Zijn collega van Binnenlandse Za ken Remkes ontkende dat vrij dag nog in alle toonaarden. Na de ontkenning van Remkes ontstond in Brussel de afgelo pen dagen verwarring over de identiteit van de Nederlandse kandidaat. De liberaal Gijs de Vries was tussen 1998 en 2002 staatssecretaris van Binnenland se Zaken. Van 1984 tot 1998 zat hij in het Europees Parlement. In de loop van de week wordt duidelijk of De Vries de nieuwe functie krijgt. AP/GPD van onze redactie buitenland TAIPEI - In Taiwan zijn giste ren opnieuw grote betogingen gehouden tegen de uitkomst van de presidentsverkiezingen van zaterdag. De demonstran ten eisen een hertelling van de stemmen. Zondag gingen ook al duizenden mensen de straat op. Zittend president Chen Shui-bian is met een minimaal verschil als winnaar uit de bus gekomen: hij won met 50,1 pro cent van de stemmen, tegen- over 49,9 procent voor zijn te genstander Lien Chan. Dat komt neer op een verschil van slechts dertigduizend stem men. Daar tegenover zijn maar liefst 330.00 stemmen ongeldig verklaard. De aanhangers van de verliezer Lien Chan vertrou wen het niet en hebben de stembussen laten verzegelen. Het Hooggerechtshof moet nog beslissen of er een hertelling komt. De oppositie heeft ook bedenkingen over de mislukte moordaanslag op Chen vrij dag. Die zou in scène zijn gezet om Chen sympathiestemmen op te leveren. Lien eist een on derzoek naar de aanslag en de invloed daarvan op de verkie zingsuitslag. Gisteren verzamelden zich zo'n tienduizend betogers in de hoofdstad Taipei. Sommigen zetten tenten op waaraan zij spandoeken hingen met de tekst" 'Wij gaan met naar huis zonder hertelling'. Lien zei te gen journalisten dat hij niets te gen de protesten kon doen Landen in Azië hebben veront rust gereageerd op de verkie zingswinst van Chen, die voor stander is van meer afstand tot China. Lien neemt een gematig der houding aan ten opzichte van China. De Australische minister van Buitenlandse Zaken Downer riep Chen op zijn China-beleid mild te houden. AP van onze redactie buitenland WANA - Als er zich al leiders van het terreurnetwerk Al Qae da schuilhielden in het gebied van conservatieve stammen in de Pakistaanse provincie Wazi- ristan, dan zijn ze aan het begin van het Pakistaanse offensief via tunnels de belegerde dorpen ontvlucht. Dat heeft de Paki staanse veiligheidschef voor Wa- ziristan, Mahmood Shah, giste ren gezegd. Het Pakistaanse leger, dat sinds vorige week dinsdag een opera tie uitvoert tegen strijders van Al Qaeda. de Taliban en de stam men in Waziristan, heeft in vero verde dorpen een aantal tunnels gevonden. De langste loopt van uit twee huizen in het dorp Ka- loosha naar een drooggevallen beek, twee kilometer verderop. „Er is een mogelijkheid dat de tunnel gebruikt is bij het begin van de operatie", zei Shah. Bronnen bij de Pakistaanse auto riteiten hebben het vermoeden geuit dat Ayman al Zawahri. de nummer twee van Al Qaeda, zich in een van de dorpen in dit gebied schuilhoudt Dat zou me de de felle tegenstand van de strijders verklaren. De Paki staanse president Musharraf heeft gezegd dat er zich vermoe delijk 'een doel van grote waar de' in het gebied bevindt, maar hij zegt met te weten wie. De commandant van de Pakistaan se troepen die de operatie uitvoe ren zei te vermoeden dat niet al le vooraanstaande terroristen via de tunnels de wijk hebben genomen. Het verzet is nog steeds fel. Delegatie In Wana, waar de meeste gevech ten plaatsvinden, passeerde gis teren een achttien leden tellen de vredesdelegatie het kordon van het Pakistaanse leger rond de belegerde dorpen om te over leggen met de stamhoofden in het gebied. Shah zei echter op basis van ervaringen uit het ver leden weinig hoop te hebben dat de delegatie met positief nieuws terugkeert. De delegatie moet drie voor waarden voor het opheffen van de belegering van de dorpen overbrengen. De stamhoofden SAN SALVADOR Antonio Saca heeft de presidentsver kiezingen in El Salvador gewonnen. Hij was de kandidaat van de rechtse Arena-partij. De nationale kiescommissie riep Saca (39), een pro-Amerikaanse ondernemer, giste ren uit tot winnaar, nadat 80 procent van de stemmen was geteld. Saca leidde met 57,4 procent tegen 36,05 procent voor Schafik Handal (74) van het progressieve FMLN. een voormalige guerrillaleider. De opkomst bereikte met onge veer 60 procent een recordhoogte. Opinieonderzoekers hadden een nek-aan-nekrace voorspeld. ANP/AFP MADRID - De Spaanse politie heeft een illegaal archeolo gisch museum ontmanteld. Er waren meer dan vijfdui zend objecten te zien, waarvan de meeste zijn geroofd van Fenicische, Iberische, Romeinse en islamitische opgra vingsterreinen in Andalusië. In het privé-museum, dat was gevestigd in de kelder van een huis in Aguilar de la Frontera, bevond zich volgens de politie een collectie van onschatbare waarde. Zo was er een beeld van de god Bacchus uit de tweede eeuw na Christus, een Romeinse sarcofaag met daarin het skelet van een slaaf met een ring om zijn hals, Romeinse en Griekse munten, wapens uit het Bronzen Tijdperk en een verzameling oude boeken. ANP/AFP AUGSBURG - De politie in het Duitse Augsburg heeft gisteren in een woning vijf lijken gevonden. Het gaat om twee mannen, twee vrouwen en een kind, allen leden van een Turkse familie. Volgens een zegsman van de politie zijn de vijf slachtoffers doodgestoken. Over de achtergron den van het bloedbad is nog niets bekendgemaakt. Volgens Duitse media zijn de slachtoffers een zevenjarig meisje, haar 29-jarige moeder, de 53-jarige grootmoeder en twee mannen van 25 en 37 jaar. ANP/DPA KATHMANDU - Een Bengaalse tijger heeft in Nepal vijf mensen gedood die aan het picknicken waren. Een man overleefde de aanval nabij de Nepalese hoofdstad Kath- mandu door in een boom te klimmen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken gisteren bekendgemaakt. De tijger sprong zondag onverwacht uit de bossen en viel de pickmckers aan. ANP/AFP KUALA LUMPUR - Abdullah Ahmad Badawi is gisteren beëdigd als de vijfde premier van Maleisië. Badawi, die vijf maanden geleden het premierschap overnam van Ma hathir Mohamad, behaalde met zijn Nationaal Front een grote overwinning bij de verkiezingen van zondag. Badawi's partij sleepte 196 van de 219 parlementszetels in de wacht Ook bij de gelijktijdig gehouden deelstaatver kiezingen deed het Nationaal Front het goed.AP van onze redactie buitenland AARLEN - I)e advocaat van Mare Dutroux heeft de recht bank gevraagd iemand op te roe pen die volgens hem een mede verdachte kan zijn. Het gaat om een begeleider in een vakantie kamp waar ook Julie en Mélissa waren, ongeveer een jaar voor dat ze verdwenen. Volgens de advocaat heeft de man na de verdwijning tegen meerdere mensen verteld dat hij wist wat er gebeurd was. Hij zou kleren en foto's van de meis jes in huis hebben gehad. Som mige getuigen beweren dat de begeleider had gezegd, dat hij de meisjes na hun verdwijning een tijdje in huis heeft gehad. De politie heeft de verklaringen destijds onderzocht, maar be schouwde ze als een 'vals spoor'. Advocaat Xavier Magnée sprak tegen dat zijn verzoek bedoeld is om de aandacht van Dutroux af te leiden. „Mare Dutroux wordt van de ontvoering van Julie en Mélissa beschuldigd op basis van de verklaringen van zijn ex-vrouw, terwijl er vijf, zes getuigen zijn die zeggen dat ze de begeleider zelf hebben ho ren verklaren dat hij het gedaan heeft." Advocaten van de slachtoffers reageren sceptisch. Ze vermoe den wel degelijk een rookgor dijn. Zo lang men over die man spreekt, spreekt men niet over Dutroux zelf* zei Paul Quirynen, advocaat van Paul Marchal, vader van een van de vermoorde meisjes. Het Openbaar Ministerie achtte het raadzamer om eerst de agen ten die het onderzoek naar de be geleider hebben uitgevoerd, als getuigen te horen. De rechtbank te Aarlen beslist later of hij op het verzoek van advocaat Mag née ingaat ANP/Belga (Advertentie) moeten de twaalf soldaten en twee ambtenaren die zij gevan- genhouden, vrijlaten en de stam leden die met de terroristen te gen het leger vechten, uitleve ren. Ten derde moeten de stammen alle buitenlanders die zich in hun dorpen bevinden, verjagen of het leger wijzen waar ze te vinden zijn. Zo'n vijf- tot zesduizend Paki staanse soldaten vechten tegen naar schatting vier- tot vijfhon derd buitenlandse terroristen en lokale stamleden. Volgens Shah zijn bij het Paki staanse offensief 123 mensen ge vangengenomen. onder wie Tsjetsjenen, Afghanen, Oezbe- ken. Arabieren. Chinese Oejgoe- ren en Pakistanen. AP («cl. BTW/Intl. 236.811 Tijd is geld. Dus als u een mobieltje koopt en laat inbouwen, dan moet dat goed, snel en professioneel gebeuren. Ondernemers die vooraf een afspraak maken met het Mobile Business Center in de buurt worden op hun wenken bediend. Kopen, inbouwen, en klaar! Siemens C60 Rijklaarpakket Toestel Carkit Professionele Inbouw Bellen in de gehele wereld door tri-band Geschikt voor MMS Prijs in combinatie met een KPN abonnement Nu twee jaar full service Livingstoneweg 11, GOES OIO - 457 05 55 Kijk voor de routebeschrijving op www.kpn.com Mobile Business Center

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7