Opnieuw bewogen jaar Beatrix PZC Wim Aantjes geeft stukje prijs van geheim Soestdijk Spijtig dat het roksken aan de korte kant is Geen stormloop bij condoleanceregisters Zeeuwse gemeenten {oningin heen en weer geslingerd tussen vreugde en verdriet Wat zouden we als school kunnen doen voor onze koningin? Herinneringen aan Juliana kvouiugin Grootmeester doet aangifte Beatrix voelt zich gesterkt Excuusbrief NOS aan Balkenende Andere Tijden over huwelijksreis Alternatieve plek huwelijken Delft dinsdag 23 maart 2004 ^orHansJacobs 10 HAAG - ..Voor mijn fami- 't en mijzelf is dit een diep in- mipcnd jaar geweest", zei ko- in Beatrix in haar kersttoe- raak van 2002. ..In bruiloft, Jboorte, doop en dood zijn alle ten van het leven aan ons voor baan." Amper twee jaar la- •jfwordt de koninklijke familie -ienw heen en weer geslin- ■rftossen vreugde en verdriet, fc moet worden gedeeld met iel'grote publiek'. Zelden zullen in het gezin van jxnngin Beatrix verdriet en «ugde zo dicht bij elkaar heb- gelegen als afgelopen week- oce Droefenis over het overlij- i jen van een geliefde, overigens al lang zieke en hoogbejaarde roeder en oma, enkele uren la- ier vermengd met blijdschap der de geboorte van een gezon- izoon. kleinzoon en neef. U leven en dood volgden elkaar j 2002 in het Oranjegezin ook ilsnel op. Beatrix kon zich ver bogen op de geboorte van haar jaste kleinkind. Vier maanden ter overleed haar echtgenoot lias Claus. Vandaar dat de ko- jjagin dat jaar in haar kersttoe- Sak sprak over 'alle fasen rd het leven' die aan haar fami ne waren voorbijgegaan. In N02 waren er ook nog de brui- van Willem-Alexander en j&dma en de doop van klein- iadEloise teper dne weken na de uit tart van prinses Juliana volgt and april het huwelijk van prins Friso met Mabel Wisse bit. de 65ste verjaardag van ?*.er van Vollenhoven en in de ®er zijn er de doopplechtighe- ja voor prinses Amalia en paafClaus-Casimir. legen die tijd vernachten bo- imdien prins Bernhard jr. en qn vrouw prinses Annette hun «ede kind. augde en verdriet komen na- jrlijk in elke familie voor, sar bij de koninklijke familie mee dat deze sentimenten moeten worden gedeeld met zes tien miljoen Nederlanders. Die kijken als het ware door de ra men van de paleizen mee naar de tranen van de Oranjes. Soms is dat 'prettig' „Mijn familie en ik voelen ons gesterkt door de gedachte dat ve len dit grote verdriet met ons de len", zei de koningin bijvoor beeld in de speciale editie van de Staatscourant na het overlij den van haar moeder. Maar vaak zit het meekijken de fami lie niet lekker. „Mijn huwelijk is toch vooral een privé-aangele- genheid", beweerde Wil lem-Alexander destijds tegen be ter weten in. En vorige week nog was er het verzoek om terug houdendheid bij het volgen van de prinselijke skivakantie - de eerste met baby Amalia - in het Oostenrijkse Lech. Monarchie Voor tegenstanders van de mo narchie zijn dat de onmenselijke kanten van die staatsvorm: het gebrek aan een privé-leven, het moeten delen van 'alle fasen van het leven' met het grote publiek. De eerste stapjes van prinses Amalia in de sneeuw horen daar bij, de kalver- of échte liefdes van de prinsen (er zijn er nog twee ongetrouwd in het gezin van prinses Margriet), het beha len van het eindexamen of uni versitaire graad of de ongemak ken van een gebroken enkel, een hemia-operatie (Pieter van Vol lenhoven vorige week) of het ver hes van een dierbaar familielid. Voorstanders van het konings huis vinden dat dat er nu een maal bijhoort. Sterker nog, rou wen en trouwen behoren tot de fundamenten van het koning schap dat door een plechtige uit vaart, een ontroerende huwe lijksplechtigheid en een bijzon der jubileum kleur krijgt en de eigen mythe in stand houdt. Van daar ook dat die van oorsprong meestal in de familiekring ge markeerde gebeurtenissen juist een steeds openbaarder karak ter hebben gekregen en niet al leen omdat de bevolking 'waar voor zijn geld' wil. Koningin Beatrix heeft de piket paaltjes tussen privé-domein en publiek terrein duidelijk neerge zet. Dat betekent bijvoorbeeld dat via de televisie Nederland de uitvaart van prinses Juliana kan meebeleven. Maar zodra de kist met het stoffelijk overschot de grafkelder van de Nieuwe Kerk is binnengedragen gaat het gordijn dicht en kan de fami lie in beslotenheid afscheid ne men. Op dezelfde manier kan de hu welijksplechtigheid van Friso en Mabel in de Oude Kerk van Delft worden gevolgd, maar gaat de deur op slot bij de brunch en het feest. Er zullen ca mera's zijn bij de doop van Ama lia, maar waarschijnlijk wordt slechts een foto vrijgegeven na de doop van de voor de erfopvol ging niet belangrijke Claus-Casi- mir. Dat is de koninklijke wijze van omgaan met de belangstel ling van buiten voor 'alle fasen van het leven' in de eigen fami lie. GPD Prinses Juliana had een bijzon- Leerlingen van de Koningin Julianaschool in 's-Gravenpolder herdenken prinses Juliana. de iere band met Zeeland. Onmid- ieilijk na de watersnoodramp c 1953 bezocht ze, gestoken rubberlaarzen, de getroffen sbieden in Zuid-West-Neder- om de tragische verhalen de bewoners te horen en b steun te betuigen. Ze was m de partij bij de sluiting van selaatste bres in de dijk bij Ou- ïïrkerk en ze volgde de voort ijg van de Deltawerken op de wet. va- .'iana heeft ook vele malen de ctreiking van de Four 'reedoms onderscheidingen in Kddelburg bijgewoond. k PZC verzamelt herinnerin- Kaan prinses Juliana. U kunt sturen aan: tovinciale Zeeuwse Courant hstbus31 KSO AA Goes Fu 0113-315509 krailen kan ook: Kactie@pzc.nl door Freek Janssen s-GRAVENPOLDER - Gis terochtend, tijdens het kringge sprek in groep acht van de Ko ningin Julianaschool in 's-Gra- venpolder spreekt meester Jaap Niewenhuijse zijn klas toe: „Bui ten hangt de vlag halfstok, weet iemand waarom?" „Omdat ko ningin Juliana is overleden. O nee, ik bedoel natuurlijk prinses Juliana!" „Inderdaad. En wie was dat?" Meerdere suggesties komen van uit de klas: de moeder van konin gin Beatrix, de oma van prins Willem-Alexander, de vrouw van prins Bernhard, de moeder van prinses Margriet. „Wat heeft ze voor Nederland bete kend? Wanneer was zij konin gin?" „Tijdens de Tweede Wereldoor log", denkt iemand. „Nou, dat is niet helemaal waar. Het was iets later." „Tijdens de wederopbouw", weet een ander. „En sinds wanneer is ze geen ko ningin meer?" Dat weet bijna ie dereen: 1980. De meester vraagt of er de laatste tijd misschien nog meer verdriet is geweest in de koninklijke familie. „Ja, het overlijden van prins Claus." „En wat zou dat betekenen voor koningin Beatrix?" „Dat ze haar man en haar moeder is verlo ren." „Hoe oud was prinses Juliana eigenlijk?" Wederom blijkt dat de kinderen over veel parate kennis beschikken: bijna iedereen weet dat de prinses 94 was. „En was er alleen verdriet?" „Nee, want Amalia is geboren." „En Claus-Casimir", zegt ie mand anders. „Moet je je toch eens voorstellen wat dat bete kent", zegt meester Jaap. „Prins Constantijn heeft op één dag zijn oma verloren en een zoon er bij gekregen. Leven en dood lig gen soms heel dicht bij elkaar." „Wat zouden wij als school kun nen doen voor koningin Bea trix?" „Bidden", zegt een leer ling. Er komen meerdere suggesties: een kaart sturen, een mailtje stu ren, meeleven, of gewoon: steun betuigen. „Nog meer?", vraagt de meester. „Het volkslied zin foto Dirk-Jan Gjeltema gen!" „En hoe heet ons volks lied?" Dat weet iedereen wel: het Wilhelmus, natuurlijk. Een aantal kinderen weet zelfs de naam van de schrijver te noe men: Marnix van Sint-Aldegon- de. Het Wilhelmus wordt gezon gen. Daarna vraagt meester Jaap iedereen om rustig te gaan zitten: het leven gaat gewoon door, dus ook de les. Deze hele week zal de vlag bij de school nog halfstok hangen. tor Henk van de Poll ÖLVERSUM - Toenmalig ko- Juliana is in 1973 van fföte invloed geweest op de vor- to? van het kabinet-Den Uyl. w valt te lezen in het dagboek v® de oud-politicus Willem (Anti-Revolutionaire Wij), dat vandaag verschijnt. Aantjes klapte gisteren in het te lprogramma Schepper V5n de NCRV uit de school to een stukje van het geheim '-Soestdijk prijs te geven. Hij ■*elde hoe zijn gesprek met de «wgin verliep toen hij na het Slopen van de coalitiebespre- -igen tussen de PvdA en de en CHU advies uit- toht in zijn functie van frac- «oorzitter van de ARP. Alternatieven '*sprekingen waren vastge- *é*n, omdat de PvdA 'veel te paard zat', vertelde Aan- koningin. Hij zag daar- "og maar twee altematie- *jn m'nderheidscoalitie tus- progressieve partijen PvdA, PPR en D66 of een min derheidsregering van KVP, ARP en CHU. Aantjes adviseerde de koningin bij haar formatie-op dracht voor de laatste optie te kiezen. De koningin vroeg Aantjes ver volgens: „Hoe moet dat dan in de Kamer?" Waarop Aantjes ant woordde: „Dat zien we dan wel." Op schrift De koningin vroeg Aantjes ver volgens zijn advies inclusief zijn laatste antwoord op schrift te zetten. Volgens Aantjes nam de koningin haar grondwettelijke taak zeer serieus en wilde niet dat er iets verborgen bleef. De ARP-politicus zag vervol gens in dat zijn voorkeur niet he lemaal realistisch was. KVP en ARP gingen uiteindelijk op nieuw om de tafel zitten met de PvdA, hetgeen resulteerde in het kabinet-Den Uyl, aldus Aan tjes. De brede coalitie van PvdA, de twee confessionele par tijen. PPR en D66 en hield het ruim 4,5 jaar vol tot 19 decem ber 1977. ANP door Sheila van Doorsselaer HULST - Wijlen mevrouw Yvonne de Deckere raakte er nooit over uitgepraat: haar be zoek aan het prinsesje Juliana, die ze een Hulster kostuum schonk. Juliana poseerde sta tig in de Hulster klederdracht en liet haar kamerheer de fo to's opsturen. En ze zijn al die tijd bewaard gebleven. In november 1929 ging een delegatie van Oost-Zeeuws- Vlaamse dames op audiëntie bij koningin Wilhelmina. De vorstin had de dames Sara ba ronesse Collot d'Escury uit Kloosterzande, Ida Warrens uit Ossenisse, de burgemees tersdochters Gabriélle Die- ncks uit Koewacht en me vrouw De Deckere uit Nieuw- Namen zelf uitgenodigd. On derdeel van het programma was het aanbieden van een Hulster kostuum aan prinses Juliana, of 'Jaantje'. zoals ze in Oost-Zeeuws-Vlaanderen lief kozend werd genoemd. De freu les Collot d'Escury, die hechte banden hadden met het ko ningshuis. hadden het bezoek tot in de puntjes voorbereid. De dracht was afkomstig van de gegoede familie Warrens die aan het gemaal in Ossenis se woonde. De dames hebben Juliana, zij was toen twintig jaar, zelfs nog geholpen met het aantrekken van het kos tuum. omdat ze niet wist hoe ze de omslagdoek diende te dra gen. De hoffotograaf maakte enkele foto's van Juliana in de Hulster dracht en De Deckere kreeg deze foto's in december 1929 opgestuurd. Het bestaan van het bijzondere fotomateriaal wilde De Deck- Juliana in Hulster klederdracht. ere graag delen. Eind jaren tachtig vernam zij dat E. Tael- man werkte aan het boek Hulst toen en nu. Zij wilde haar verhaal van de audiëntie graag vertellen en de foto's ter publicatie aanbieden, maar tot haar grote spijt was ze te laat. Het boek was al rijp voor de foto archief PZC drukker. Maar ze kreeg een nieuwe kans: hetzelfde jaar werkten Hulstenaar G. Spon- selee en E. Steijns aan het boek Groot Hontenisse van 1900 tot nu. In de uitgave wer den de foto's afgedrukt en citeren de schrijvers uit het dagboek van De Deckere: „In Apeldoorn haalde een rij tuig van het paleis ons af. Onze gastvrouiv, de freule Bentick, liet ons, in afwachting van de prinses die in Katwijk studeer de, het paleis en de tuinen zien. Daags na aankomst kwam koningin Wilhelmina het gezelschap ophalen, kreeg Juliana het costuum aangepast en werden foto's gemaakt. 'Nu gaan we naar grootmoeder' sprak de koningin en een be zoekje aan Emma volgde Spij tig dat het roksken een beetje aan de korte kant is. Dat laatste is inderdaad het ge val, de lengte van Jaantje bleek verkeerd te zijn inge schat of ze draagt een tweede handsje. Naar verluidt is het kostuum afkomstig van ene me vrouw Apolonia d'Hondt. Bloempatroon Het voornaamste kenmerk van de dracht van het Land van Hulst is de witte Vlaamse muts. Die muts is op het achter hoofd van tule versierd met een bloempatroon van door stopwerk (zogenoemd Nieuw Naamse- of plumetiskant). De afhangende tulen slippen wor den versierd met kloskant en worden met kopspelden ver zwaard. Zoals het hoort bij de Hulster dracht, draagtt Julia na op de foto ook de kenmer kende punten- of eikelbellen inde oren. De Deckere heeft de foto's aan Taelman en zijn vrouw, beide grote bewonderaars van het ko ningshuis, geschonken. Ze zijn er erg zuinig op. Het overlijden van Juliana heeft hen erg ge troffen. De unieke herinnering aan hun vorstin koesteren ze dan ook. BAARN - Grootmeester P. Waldeck, hoofd van de hofhou ding, heeft gistermiddag in alle beslotenheid aangifte ge daan van het overlijden van prinses Juliana. Hij deed dat op het gemeentehuis van Baarn, de gemeente waar Paleis Soestdijk onder valt. Waldeck deed aangifte bij een gewone ambtenaar van de burgelijke stand, aldus een woordvoerster van de gemeen te, maar burgemeester M. Wolterink-Oremus was aanwe zig. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft via een speciale edi tie van de Staatscourant, gedateerd op 20 maart, kennis gegeven van het overlijden van prinses Juliana. „Met grote droefheid geef ik kennis dat mijn geliefde moe der heden vredig is gestorven. Mijn familie en ik voelen ons gesterkt door de gedachte dat velen dit grote verdriet met ons delen, Beatrix", zo luidt de enige mededeling in de courant. ANP HILVERSUM - De NOS heeft gisteren per brief haar ex cuus aangeboden aan premier Balkenende voor het verto nen, afgelopen zaterdag, van een mislukte opname met de bekendmaking van het overlijden van prinses Juliana, De NOS pakte aanvankelijk deze om technische redenen af gebroken opname in plaats van de goede, die direct daar na was opgenomen. „Een dergelijk grote fout hoort niet te gebeuren, daar kan ik heel kort over zijn", aldus NOS-directeur G. Dielessen gisteren. ANP HILVERSUM - Het tv-programma Andere Tijden zendt vandaag een programma uit over de huwelijksreis van prinses Juliana en prins Bernhard in 1937. Het jonge paar bleef destijds bijna drie maanden weg. De reportage werd eerder uitgezonden in januari 2002. Het belangrijkste reisdoel van het paar was hotel Patria in het Pools wintersportoord Krynica. Bernhard en Julia na hadden geprobeerd de internationale pers te misleiden door zich in te schrijven als de Graaf en Gravin von Stem berg. Dat hielp slechts kort. ANP DELFT - Trouwen in het stadhuis van Delft is volgende week maandag en dinsdag, de dag voor en de dag van de begrafenis van prinses Juliana, niet mogelijk. Bruidspa ren krijgen een alternatief aangeboden. Het stadhuis wordt vanaf zaterdag overgedragen aan de RijksGebou- wenDienst (RGD). Het stadhuis aan de Markt wordt dinsdag tevens gebruikt om gasten te ontvangen voor de begrafenis. Dat maakte burgemeester H. van Oorschot gisteren bekend. Vandaag overlegt hij met politie en justitie over de noodverorde ning die gaat gelden rond de uitvaart. De driehoek be raadt zich op maatregelen langs de route. ANP van onze regioredactie GOES - Bij de condoleanceregis ters in Zeeland liep het gisteren niet storm. Alleen in Zeeuws-Vlaanderen namen rede lijk wat mensen de tijd om een persoonlijke boodschap te note ren. Op de Bevelanden werden de meeste bezoekers genoteerd in de gemeente Borsele, waar zich halverwege de middag 25 be langstellenden in het gemeente huis in Heinkenszand hadden ge meld. In Goes waren dat er op dat moment achttien, in het ge meentehuis in Wissenkerke twaalf en in Kapelle acht. Veel gemeenten hebben ervoor gekozen niet alleen een register in het gemeentehuis neer te leg gen, maar ook in de kernen. Ook Tholen kent een groot aan tal plaatsen waar inwoners hun medeleven kunnen betuigen. In elk kern is daarvoor ten minste één mogelijkheid. In de gemeen te Kapelle ligt het register, be halve in het gemeentehuis, in De Wemel in Wemeldinge en het dorpshuis in Schore. In Reimerswaal zorgen de oran jeverenigingen samen met de ge meente ervoor dat het mogelijk is om in elke kern te tekenen. De locaties en tijden staan op de website van de gemeente. In de gemeentehuizen op Wal cheren hadden gisteren aan het einde van de middag nog geen honderd mensen de condoleance registers getekend. Het register in het Middelburg se stadhuis is op werkdagen geo pend van 8 tot 19 uur en op za terdag 27 maart van 10 tot 17 uur. Ook is een register geopend bij de balie Publiekszaken aan de Stadhuisstraat 2. Dit register kan worden getekend van 8 tot 17 uur en op donderdagavond van 18 tot 20 uur. In Arnemuiden kan een condo leanceregister getekend worden bij het Wijkondersteuningspunt aan de Langstraat 35. Het regis ter is vanaf vandaag tot en met donderdag geopend van 10.30 tot 12 uur. In het gemeentehuis te Dom burg kunnen mensen hun condo leances overbrengen tijdens de openingstijden van het gemeen tehuis. Vanavond en woensdaga vond kan dat ook van 19.30 tot 21 uur. Op donderdag is het ge meentehuis geopend tot 19 uur. In het weekeinde kunnen regis ters worden ondertekend in de twee kerken van Oostkapelle. In Vrouwenpolder ligt een condo leanceregister in het vereni gingsgebouw. In Domburg - in verzorgingshuis Simnia - kun nen mensen eveneens blijk ge ven van hun medeleven Inwoners van* Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem kun nen in de hal van Stadshuis plein 20 terecht op werkdagen van 8.30 tot 17 uur. Op Schouwen-Duiveland ligt er een condoleanceregister in de hal van het gemeentehuis in Zie- rikzee. Tot en met dinsdag 30 maart kan iedereen het register tekenen. Dat kan van maandag tot en met donderdag tussen 9.30 en 16.30 uur en op vrijdag tussen 9.30 en 16.00 uur. De bewoners van verpleeghuis Cornelia, de zorgcentra Borren- damme. De Wieken, Duinoord, In 't Opper, woonzorgcentrum Poortershof, Steenzwaenshof, 't Staepel'of, De Saele, De Veste en servicecentrum De Vrijbrug kunnen ter plaatse een con- coléanceregister tekenen. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen namen gisteren wel mensen even de tijd om het condoleanceregister te te kenen. In de drie regionale ge meenten Hulst, Terneuzen en Sluis was gelegenheid genoeg, hoewel in Hulst en Sluis tussen de middag het gemeentehuis ge sloten was. In de gemeente Sluis ligt een co- doleanceregister klaar op 10 lo- katies: in de drie gemeentehui zen. in de woonzorgcentra en in de verzorgingstehuizen. De ope ning is van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur In de gemeente Terneuzen lig gen registers klaar in het stad huis in Terneuzen en in de ge meentekantoren in Axel en Sas van Gent. De openingstijden zijn van 09.00 uur tot 17.00 uur cn op vrijdag tot 20.00 uur. In Hulst tenslotte, kan men in de gemeentehuizen in Hulst en Kloosterzande terecht van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, op woensdag zijn de registers tot 20.00 uur open en op vrijdagmiddag gaan ze een uur eerder dicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5