Israël neemt gok met moord Sjeik Jassin, de verlamde held van de Gazastrook PZC PZC Sociaal werk maakte Harnas populair Jassin Dood Hamas-leider Jassin kan leiden tot nog meer terreur 23 maart 1954 dinsdag 23 maart 2004 door Ravi Nessman en Josef Federman De moord op sjeik Achmed Jassin, de geestelijk leider van de Hamas, is een grote gok van Israël. De moord kan leiden tot het verzwakken van de groep en het onderduiken van de leiding van Harnas. Het is echter ook mogelijk dat de be weging sterker wordt door de groeiende haat onder de Pales- tijnen jegens Israël. Misschien handelde de Israëli sche premier Ariel Sharon wel onder druk. Hij probeert al ge ruime tijd de rechtse krachten in zijn Likoed-partij achter zijn plan te krijgen voor een eenzijdi ge terugtrekking uit de Ga- zastrook. Sharon heeft de mili taire operaties in het gebied de afgelopen tijd opgevoerd om de militante Palestijnse groepen te verzwakken en de indruk weg te nemen dat zij Israël uit Gaza verjagen. Maar met de aanslag op Jassin wordt de inzet wel heel erg hoog. De dood van de Hamas-lei der zal er vrijwel zeker toe lei den dal meer Palestijnen zich bij de Harnas aansluiten en dat er meer zelfmoordaanslagen en andere wraakacties komen. Bo vendien kan het machtseven wicht in de Palestijnse gemeen schap naar de Harnas doorslaan, ten koste van Jasser Arafat. „De doos van Pandora is geo pend. We tellen af tot de volgen de terreuraanslag en de vraag is hoeveel Israëliërs er zullen wor den gedood", zei gisteren de Is raëlische politicus Jossi Beilin, leider van de oppositiepartij Ja- had. De Hamas, die het bestaan van Israël niet erkent, was al voor de moord op Jassin bijzonder po pulair onder de Palestijnen. De groep wordt beschouwd als een minder corrupt alternatief voor de Palestijnse Autoriteit. Na de raketaanval die de ver lamde Jassin fataal werd, stroomden honderdduizenden Palestijnen in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever de straat op. Concurrerende mili tante groepen verklaarden zich solidair met de Harnas en beloof den zich te verenigen voor de strijd tegen Israël. „Deze misdaad heeft elke Pales tijn geraakt en de vergelding zal van elke Palestijn komen. Van daag zijn wij allen verenigd in de loopgraven van de jihad en het verzet", zei Abu Qusay, een leider van de Al Aqsa Martela renbrigades in de Gazastrook. Jassin beweerde alleen de geeste lijk leider te zijn van de Harnas en geen directe verantwoorde lijkheid te dragen voor de zelf moordaanslagen en andere aan vallen op Israëlische doelen Is raël noemde hem echter 'het brein van het kwaad' en zei dat hij verantwoordelijk was voor de dood van honderden Israë liërs. Front In de moslimwereld kan de moord op Jassin worden gezien als een aanval op de islam zelf en daarmee een nieuw front ope nen in het conflict, zei Ran Co- hen, parlementslid van de Jahad van Beïlin. „Alle moslims in de wereld zullen het als een eer be schouwen te delen in de vergel ding voor deze misdaad", zo stel de de Hamas in een verklaring. Israël had de aan een rolstoel ge bonden Jassin in de afgelopen maanden op elk gewenst mo ment kunnen vermoorden. Na dat hij in september een bombar dement op een vergadering van de Hamas-top had overleefd was hij niet ondergedoken. Jas sin woonde nog in hetzelfde huis en bleef elke dag de moskee in zijn wijk bezoeken. Het Israëlische publiek lijkt in te stemmen met de liquidatie van Jassin, maar dat kan veran deren als er straks doden gaan vallen. Het Israëlische kabinet is ver deeld Minister van Landbouw Israel Katz zei op korte termijn een opleving van het geweld te door Jessica Smeenk en Henderiekus Wiltjer De Palestijnse beweging Harnas, acroniem van de Islamitische Verzetsbewe ging, is na Al Fatah, de bewe ging van.Jasser Arafat, de sterkst georganiseerde groep onder de Palestijnen. Hoe veel leden Harnas telt, is niet bekend, maar zij krijgt tien duizenden mensen de straat op en is vooral sterk vertegen woordigd in de verarmde en dichtbevolkte Gazastrook. Harnas begon in 1987 na het begin van de eerste Palestijn se intifada (opstand) als een liefdadigheidsorganisatie die zich onder meer met sociale zorg en onderwijs bezighield. Tot de oprichters behoorden de gisteren vermoorde sjeik Achmed Jassin en Abdul Aziz al Rantissi, die een aantal Is raëlische aanslagen op zijn le ven overleefde. Naast de politieke beweging van Harnas is er ook een mili taire vleugel, de Izz al Din al Qassam Brigade. Deze tak is verantwoordelijk voor de vele bloedige aanslagen op Israëli sche militairen en burgers, zo wel in Israël als in de bezette gebieden. Sjeik Jassin gold als geeste lijk leider van Harnas, terwijl Al Rantissi de politieke vleu gel zou leiden. Mohammed Deif staat aan het hoofd van de Izz al Din al Qassam Briga de. Ook hij heeft, net als een aantal andere Hamasleiders, al een aantal aanslagen op zijn leven meegemaakt. De populariteit van Harnas zakte gestaag na de Oslo-Ak koorden (1993), die door de or ganisatie niet werden erkend. Nadat Israël eind 1995 een bommenmaker van Harnas had uitgeschakeld, volgde een serie zelfmoordaanslagen op Israëlische bussen. Deze tactiek leidde in Israël tot een verrechtsing en in 1996 tot een verkiezingsoverwinning van Likoed onder leiding van Benjamin Netanyahu. Intussen pakte de Palestijnse Autoriteit Harnas keihard aan Een groot deel van de be weging verdween in de gevan genis. Maar de verslechtering van de relatie tussen Israël en de Palestijnse Autoriteit na de komst van premier Neta nyahu (een fel tegenstander van Oslo) veranderde de situa tie. De activisten van Harnas kwa men weer op vrije voeten en de aanslagen tegen Israël wer den voortgezet. De acties van Harnas hebben intussen aan honderden Israëliërs het le ven gekost. Hamas'- populariteit groeide in de jaren hierna onder meer wegens haar verzet tegen de enorme corruptie die heerste binnen de Palestijnse Autori teit. Maar ook het sociale werk zoals het opzetten van scholen en ziekenhuizen ver grootte haar aanzien. Bovendien raakte het verwe zenlijken van 'Oslo' volledig in het slop en leek een Pales tijnse staat maar niet nader bij te komen. Veel Palestijnen zijn voor een tweestatenoplossing. Harnas streeft in eerste instantie naar de vorming van een Pa lestijnse staat in de Ga zastrook, de Westelijke Jor daanoever en Oost-Jeruza- lem. Op de lange termijn zou er een islamitische staat moe ten komen in het hele histori sche Palestina, waarvan het grootste deel binnen de gren zen van Israël ligt. Staakt-het-vuren Dat doel van een islamitische staat is ver weg, heeft Ha- mas-oprichter Al Rantissi va ker benadrukt. „Wij hebben de menskracht niet om al ons land te bevrijden In onze godsdienst is het verboden een deel van ons grondgebied op te geven, dus kunnen we Is raël niet erkennen. Maar wij kunnen wel een wapenstil stand accepteren en zij aan zij leven en het aan volgende generaties overlaten of zij de strijd willen voeren voor een Palestijnse staat", aldus Ran tissi. Harnas heeft een aantal ma len op het punt gestaan een staakt-het-vuren aan te gaan. Een bestand was mogelijk mits dat ten gunste zou zijn van de Palestijnse politiek en de Israëlische regering conces sies zou doen. Door de Israëli sche liquidatiepolitiek kwam het daar niet van .ANP verwachten, maar op langere ter mijn een besef bij de leiders van de Palestijnse terreur 'dat zij vroeg of laat de prijs zullen beta len'. Arafat Minister van Binnenlandse Za ken Avraham Poraz, van de ge matigde Shinui-partij, zei te vre zen dat de nadelen de voordelen zullen overtreffen. „Ik denk niet dat we de Harnas kunnen vernietigen door een lei der te doden." Plet was de eerste keer dat Israël een hooggeplaatste moslimgees telijke en civiele leider van een militante groep liquideerde. Naar verluidt is Arafat, die in het verleden wel genoemd is als mogelijk doelwit van liquidatie door Israël, erg geschrokken van de aanslag op Jassin. Ter wijl woedende Palestijnen de stralen vulden bleef Arafat in zijn hoofdkwartier. „Hij is als een man die een klap op zijn hoofd heeft gekregen omdat ze Jassin hebben vermoord en nu hem zouden kunnen doden", zei een medewerker van Arafat die anoniem wilde blijven. „Hij voelt dat hij de volgende is en is bedroefd en bezorgd." De Pales tijnse minister Saeb Erekat zei dat het Palestijnse kabinet die mogelijkheid heeft besproken op een spoedzitting. „Natuur van onze redactie buitenland Sjeik Achmed Jassin (66), vol gens Israël 'de Osama bin La den van Hamas', was een opmer kelijke verschijning. Met zijn frêle gestalte en benauwde piep stem had hij alles van een anti held. Hij was praktisch blind, in valide en kon zich slechts in een rolstoel verplaatsen. Maar hoe kwetsbaar Jassin ook leek, zijn invloed was bijzonder groot. Zo kon zijn weerstand te gen het vredesproces in het Mid den-Oosten op veel steun reke nen. „De zogenaamde route kaart voor vrede brengt geen vrede en is geen alternatief voor verzet en jihad", verkondigde hij regelmatig. Jassin werd geboren in 1938 in wat tegenwoordig de Israëli sche stad Ashkelon is. In 1948 vertrok hij met zijn familie, die tegen de stichting van de staat Israël in verzet kwam, naar Ga za, waar hij opgroeide in een vluchtelingenkamp. Daar wer den zijn politieke denkbeelden gevormd, mede onder invloed van de onderdrukking en verne dering die de Palestijnen er te verduren kregen Op twaalfjari ge leeftijd raakte hij vanaf het middel tot de hals verlamd bij een ongeluk tijdens een partij tje voetbal, en kwam hij in een rolstoel terecht. Jassin studeerde aan de Al Azhar universiteit van Cairo, de geboorteplaats van de Moslim Broederschap, en verdiepte zich met name in de islam Hij ont wikkelde er zijn overtuiging dat Palestina een islamitische staat dient te zijn en dat geen enkele Arabische leider het recht heeft om ook maar het geringste deel ervan uit handen te geven. Arafat In de ogen van Jassin moest een Palestijnse staat uit zowel de be zette gebieden als het huidige Is raël bestaan en is gewapende strijd de enige weg om dat te be reiken. Vandaar ook dat hij fel gekant was tegen Jasser Arafat, die hij ervan beschuldigde het Palestijnse volk te hebben verra den door de Oslo-akkoorden te ondertekenen Hoewel Jassin zei kost wat kost een Palestijnse burgeroorlog te willen voorko men, veroorzaakte zijn concur- De in een rolstoel gezeten sjeik Jassin maakte een breekbare in druk. foto RTR rentie met Arafat regelmatig grote spanningen. In 1987, bij het uitbreken van de eerste intifada (Palestijnse opstand), kreeg Jassin een pro minente rol binnen het Palestijn se verzet en stichtte Harnas, de verzetsbeweging in de bezette gebieden. Zijn groeiende popula riteit werd door de Israëliërs met argusogen gevolgd. Want za ken doen met Jassin zou in ver gelijking met Arafat moeilijker, zo niet onmogelijk zijn. Vanaf dat moment deed Israël er alles aan om hem uit te schakelen. „Ze beschuldigden mij van wa pensmokkel. Dat is toch te dwaas voor woorden voor een man in mijn toestand", beklaag de Jassin zich voorjaar 1988 in een interview, kort na het uitbre ken van de intifada. De eerste zorg van de Palestijnen, legde lijk zijn wij bezorgd", zei Ere kat. Israëlische bronnen zeiden dat er vooralsnog geen plannen zijn om achter Arafat aan te gaan. De voorzitter van de Israëlische parlementscommissie voor bui tenlandse zaken en defensie, Yu- val Steinitz, zei dat het hem een beter idee lijkt Arafat te verban nen naar zijn vroegere bal lingsoord Tunesië, 'of waarheen dan ook'. AP Het staat buiten kijf dat de gisteren gedak Hamas-leider sjeik Achmed Jassin veranj. woordelijk kan worden gesteld voor 1 dood van honderden Israëlische burgers. Uit de ve le reacties op zijn dood blijkt dat de oprichter van de terreurbeweging wereldwijd werd gezien als een van de grootste terroristen van het Mid. den-Oosten. Zijn weinig imponerende versctó. ning - Jassin was nagenoeg blind en invalide stond in schril contrast met zijn invloed in het Mid den-Oosten. Zijn motto was even simpel als gevaarlijk: alleen met geweld kon het Palestijnse volk vrede berei ken. In het al zo lang voortslepende vredesproces heeft Jassin dan ook geen enkele positieve bijdra ge geleverd. Sterker nog, de sjeik was ervan o\*. tuigd dat met de in samenwerking met de Verenig de Staten opgestelde routekaart niets tot stand kon worden gebracht. Zijn radicale opvattingen vonden steeds meer gehoor onder de Palestijnen die Jasser Arafat inmiddels als een veel te zwakke leider zien. Het is dan ook geen wonder dat Israël het gemunt had op de man die zijn Harnas tot een reeks afschu welijke aanslagen aanzette en die er zelfs geen pro blemen mee had dat tientallen Palestijnen die m zijn ogen niet deugden, werden geliquideerd. Al leen: de Israëliërs hadden de sjeik begin jaren ne gentig al in handen. Hij werd zelfs tot levenslang veroordeeld. Maar enkele jaren later kwam het Is raël toch beter uit dat Jassin werd betrokken n een gevangenenruil met Jordanië. Nu blijkt eens te meer dat dat destijds eenenor® blunder van de Israëlische regering was, want Jas sin groeide na zijn vrijlating in 1997 in recordtem- po uit tot de Palestijnse leider die Arafat volledig overvleugelde. Premier Ariel Sharon heeft met de liquidatie van Jassin een nieuwe blunder toegevoegd aan de in breng van Israël in het vredesproces. Niet alleen bevestigt Sharon ermee dat Israël staatsterrorist niet uit de weg gaat, ook geeft hij blijk van een vol strekt gebrek aan tactisch inzicht. De liquidatie zal het geweld verder doen oplaaien, terwijl Israel zich in de wereld steeds meer isoleert. Zo maakt Israël zich schuldig aan precies hetzelfde ff wat het Jassin verweet: een onverbiddellijke keuze voor geweld boven dialoog, voor dood en verdd boven de rede, die zo bitter hard nodig is om vrede in het Midden-Oosten te bereiken. ik tol hij toen uit, was de verdrijving van het Israëlische leger uit de Gazastrook en de Westelijke Jor daanoever, en de vestiging van een eigen staat. Over wat met de daar wonende joden zou moeten gebeuren, bleef sjeik Jassin op vallend vaag. Wel zei hij dat de Palestijnse operatie slechts het begin was van de vestiging van de islam in de hele wereld. Niet via geweld, maar via inspiratie; het Westen, geïnspireerd door het goede voorbeeld van de isla mitische landen, zou uiteinde lijk het licht zien. De Iraanse ayatolla's hadden volgens hem een voorbeeldfunctie voor alle Arabieren, omdat zij hun staat hadden gevormd naar de in structies van hun religie - ook al ging het in Iran om sjiitische ket terij. De sjeik vond zijn snel groeien de aanhang in de vluchtelingen kampen en arme wijken van Ga- za-stad, waar hij hielp bij het stichten van moskeeën en sport faciliteiten en de organisatie van sociale hulpverlening. In 1989 werd hij samen met 200 an dere Hamas-leden gearresteerd en tot levenslang veroordeeld voor het bevelen van aanslagen tegen Israëlische soldaten en Pa lestijnse collaborateurs, wa pensmokkel en ontvoering. Zwijgzaam Agenten van de Israëlische vei ligheidsdienst ondervroegen hem maandenlang, maar slaag den er niet in ook maar enige in formatie los te krijgen. Jassin had ondertussen te lijden onder bronchitis en oog- en oorinfec ties. In oktober 1997 werd hij - volgens een officiële verklaring - vrijgelaten vanwege zijn ver slechterde gezondheidstoe stand. Later werd bekend dat hij onderdeel was van een gevan genenruil met Jordanië; Jassin werd geruild voor twee Israëli sche agenten. In de tweede intifadah, die in 2000 begon, trad Jassin steeds vaker op de voorgrond. Het afge lopen poogde het Israëlische le ger herhaaldelijk hem te liquide ren. In september vorig jaar mis lukte zo' poging. Een F-16 gooi de toen een 250 kilo zware bom op een huis in Gaza-stad, waar Jassin en andere Hamas-leiders bijeen waren. Jassin raakte slechts licht gewond. GPD KLM - De KLM verwacht nog dit jaar een aantal Supercon- stellation-toestellen aan de vloot toe te voegen, die daar mee op een totaal van 91 vlieg tuigen zou komen. De vliegmaatschappij is van plan toeristenvluchten op het Verre Oosten te gaan vliegen. Zo zal een toeristentoestel eens per week op Djakarta vlie gen. FILM - De 'filmraad van Hol lywood' heeft de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd het aantal Amerikaanse films dat in het buitenland wordt op genomen aan banden te leg gen. Op deze manier wil 'de raad wat doen aan de hoge werkloosheid in de sector RUSTHUIS - De villa aan de Langeville 19 in Yerseke is middels een complete meta- morfose omgetoverd in at nieuwe rusthuis van de Stich ting Rusthuis Noord- e Zuid-Beveland. Gisteren air.- veerden de eerste bewoners in hun nieuwe onderkomen. WATER - In Ouwerkerk kom: - dankzij plastic verbindings leidingen - voor het eerst sinds de watersnoodramp weer ra ter uit de kraan. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per postgeldteen toeslag. E-mail: lezersservice <vpzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voc het einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.20 zaterdag: €1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6r< s Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Rege e voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00uuf Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel' (0113)315540 Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/8dvertefW i (laten! ducten van de titels an de werkmaatschappijen van Wiener of door ons de derden Als u op dere informatie geen priis stalt dJn e, Postbus 314460 AA Goes. Weg*"yüuS^* Behoort tot 'iL' WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4